gevorderd Kapster. ROTTERDAM slokt randgemeenten op. Adeeztm&m AMSTERDAMSCHE BEURS KLEINE TUINEN LAND- EN TUINBOUW Er groeit een economisch geheel aan de boorden van de Nieuwe Maas. RECHTSZAKEN MARKTBERICHTEN flink Meisje, vijf Dames, flink Meisje flink Dagmeisje. 4 meisjes voor de huishouding. Meisje gevraagd REORGANISATIE DER POLITIE. In Amsterdam een begin gemaakt. Met een beseheiden officieel ver toon is vanochtend de kazerne van het 'politie-bataljon Amsterdam, op den hoek van de Ferdinand Bol straat en het Cornelis Troostplein in gebruik genomen. Ter gelegenheid hiervan heeft het bataljon, alsmede een aantal andere afdeelingen der hoofdstedelijke politie, een défilé gehouden voor Duitsche -en Neder- landsche politie- en justitie-autori- teiten, in den namiddag gevolgd door een marsch door de stad. De hoofdcommissaris van de Am- sterdamsche politie, kolonel S. Tulp, heeft de pers inlichtingen verstrekt over het nieuwe politie-bataljon, dat is te beschouwen als een onderdeel van de komende reorganisatie van de geheele Nederlandsche politie en daarop in zekere mate reeds voor uit is geloopen. Deze reorganisatie en concentratie werd reeds veel eer der als noodzakelijk gevoeld. De deze en het volgende jaar door te voeren reorganisatie brengt mede', dat de politie van de grootste zes steden van ons land, zijnde Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Eindhoven, rijkspoli tie wordt, onder de hoofdleiding van den inspecteur-generaal der Neder landsche politie. RIJKSBUREAU VOOR HET NATIONALE PLAN. Cfpbouw ervan opgedragen aan dr. Frederiks. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden' heeft op grond van par. 1 zijner verorde ning nö. 90/41, waardoor de veror dening no. 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) wordt aange vuld, den secretaris-generaal in het ministerie ,yan binnenlandsche za ken, dr. Frederiks, met de voorloo- pige waarneming der zaken van voorzitter van het rijksbureau voor het nationale plan belast, en hem opgedragen, den opbouw van dit rijksbureau ter hand te nemen. VERKLARING VAN JAPANSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Tokio, 2 Juli (D.N.B.) Domei pu bliceert de volgende verklaring van den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka: „Zooals de regeering bekend ge maakt heeft, is er heden in de con ferentie bij den keizer een belang rijk besluit genomen. Het spreekt vanzelf, dat de toestand welke voortspruit uit den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, niet eenvoudig kan worden afgedaan met zich voor te stellen, dat hier slechts sprake is van het uitbreken van een oorlog tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie. Wij zijn daarom voornemens de ontwikke ling van" den toestand met de groot ste zorgvuldigheid en vastberaden heid gade te slaan en wel op grond van voorbereidingen, waarin wij volledig vertrouwen kunnen stellen. Wij moeten onze aandacht onver stoorbaar wijden niet alleen aan de ontwikkeling van den oorlogstoe stand, doch aan den toestand van de geheele wereld. Aan de neigingen der afzonderlijke mogendheden en de bij hen heerschende politieke toestanden. Ik heb den indruk, dat zich in de geheele wereld, vooral in Oost-Azië, met rechtstreeksche be trekking tot ons land, een gevaar lijke toestand ontwikkelt. Hoe ern stiger de toestand is, des te rustiger en bedaarder moet ons volk zijn Eensgezind in al zijn lagen, moet het den wil volgen van Zijne Majesteit en ernaar streven, niet de geringste fout bij het volgen van den Japan aangewezen weg, te begaan. 923/g 92S/f .115'/-, OPGAvb AMSTERDAMSCHE BANK n.v. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 2 Juli 1941 staatsleeningen. Vor. k.Jpim 2 u 4 Nederland 1941 99 4 Nederland 1940 II 98:6/.„ 33K Neder 3 Ned.-lndiê 1937. BANK-INSTELLINCEN Amsterd. Bank Handel Mij, Cert. v. f 25°1121/. Koloniale Bank 1873/, iwjl' 'n<* Handelsbank 12(J3/,. ino. ond. binnenl. Als Kunstzijde Unie 4G5/s Calvé Delft Cert. 71.1/! Neder! Ford. ,3Ü0 Lever Bros .1111/' Gloeil Gem Bezit 221 2 CULTUUR MAATSCH. V, V A 408 «Java Lultuurt if 2'"?4 Ned. lnd Suiker Unie .230 Verg. Vorstenlanden ,11-3/ petroleum. w< Kon, Petr9,.3. RUBBERS. 234 1* Amsterd Rubber .okq,, Deli Bal Rubber 217 3 Hessa Rubber ,,n Oostkust Serbadiadi scheepvaarten. u Holland—Amerika lijn llU/4 Java—China—Japan lijn 14s) Kon Ned Stoomboot 1573/, Scheepvaart Unie 16 3/ tabakken. Deli Batavia 2C9i/s Oude Deli279t/s Senembah 1 1 1 215Vi 214 9-JVs 987/a 93-1/4 921/, 118 131 136 119 Hl3/, 7X% 300 113 224 404 234 230 114-'/. 233 259 210 12 4 146 131 1101/, 149 160 167 209 280 DE DIENSTPLICHT IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 2 Juli. (D.N.B.) Vol gens de New-York Times heeft de plaatsvervangende chef der mili taire keuring, brigade-generaal Hershey, de keuring van alle dienst- plichtingen boven de 28 jaar een maand uitgesteld, in afwachting van de definitieve aanvaarding der nieuwe wet, welke den dienstplicht beperkt tot personen van den leef tijd tusschen 21 en 28 jaar. Volgens de oorspronkelijke wet gold de dienstplicht voor de mannen tot 35 jaar. OOGSTEN EN OPNIEUW WEER ZAAIEN. Als we niet veel ruimte hebben, zooals in de meeste stadstuinen het geval is, dan kunnen we den tijd nauwelijks afwachten, dat de eerste groente geoogst kan worden, omdat we die plaats al weer dringend noodig hebben om opnieuw te zaaien of uit te planten. Als de' vroege erwten afgedragen zijn, ruimen we de planten dus zoo spoedig mogelijk op, en kunnen we op dat bed weer late stamboonen leggen, terwijl het ook nog mogelijk is, nogmaals erwten of peulen te zaaien, die op een gunstig plekje zich nog uitstekend zullen ont wikkelen. Hebben we zomerandijvie ge zaaid en we willen er mooie gele struiken van oogsten, dan, binden we enkele goed gegroeide exem- paren op, en laten ze zoo een dag of tien a veertien staan. Vooral in gedeelten opbinden, anders zullen we gedwongen zijn dagen achtereen andijvie te eten, alleen als we alle andijvie noodig hebben voor den inmaak in het zout, waar de zomer andijvie zich uitstekend toe leent, binden we alle struiken tegelijk op. Vroege aardappelen zullen ook reeds gerooid kunnen worden en we kunnen er dan eventueel meteen de poters voor het volgend jaar uit houden, alhoewel versclie poters van een andere grondsoort betere resultaten geven. Omdat we echter op het oogenblik niet weten of we daar te zijner tijd over kunnen beschikken, zullen we maar liever het zekere voor het onzekere nemen en de poters er thans vast uit houden. Al weer een plekje vrij dus, dat we gauw benutten om er spruit- koolplanten op uit te zetten. Wach ten we hier te lang mee, da.i zullen we maar weinig spruitjes kunnen oogsten, waar het ons toch om begonnen is, Spruitkoolplanten moeten flink ontwikkeld zijn vóór de spruitjes zich kunnen vormèn, hetgeen bij laat planten niet meer het geval zal zijn, zoodat we er goed aan doen er thans, zoo spoedig mogelijk mee te beginnen. Een vaste voedzame zandgrond zal overigens de beste resultaten geven, terwijl een bemesting met A.S.F.-korrelv den groei zeer zal bevorderen. Als we weten dat spruitkool een onderlinge tusschen- ruimte behoeft van 60 cM., kunnen we zelf uitrekenen hoeveel plantjes we ki/nnen gebruiken. Liefhebbers klagen nog wel eens dat spruitjes zoo van de vorst te lijden hebben en dat kan inderdaad het geval zijn, doch het soort Kennemer Roodnerf is gebleken beter tegen vorst bestand te zijn dan welke andere soort dan ook en dat is on getwijfeld een groot voordeel! A. C. MULLER—IDZERDA. COLORADOKEVERS. Een aantal gevonden te Borne. Op het gemeentehuis te Borne (Ov.) deelde dezer dagen de heer R. mede, dat hij op een door hem gehuurd aardappelland, dat hon derd vierkante meter groot is, een diertje had gevonden, dat naar zijn meening een coloradokever was. Het gemeentebestuur waarschuwde onmiddellijk de rijkslandbouwcon- trole te Hengelo, die spoedig arri veerde. Vastgesteld werd, dat men hier inderdaad met een colorado kever te doen had. Het aardappel veld werd aan een grondig onder zoek onderworpen. Het resultaat was, dat men honderd colorado kevers en een zeer groot aantal larven vond. De omliggende vel den heeft men eveneens aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. De Rijkslandbouwhoogeschool te Wageningen is van de vondst in kennis gesteld. Bif oits in Rotterdam, Verzet in de te annexeeren gemeenten. (Van onzen correspondent.) Er is een tijd geweest, dat de eene heerlijkheid tegenover de andere, de bewoners van het eene kasteel tegenover die van een ander, dat dorpen en steden fel tegenover elkaar stonden. Die tijd is gewéést, althans, dat zou men denken, maar heelemaal waar blijkt dat toch nog niet te zijn, want men spreekt nog trouw van de „zelfstandigheid" van tal- looze kleine gemeenten. Nu staat 'n aantal gemeenten op 't punt de „zelfstandigheid" men vraagt zich somtijds af waaruit deze eigenlijk wel bestaat te ver liezen. Dat zijn eenige gemeenten uit de omgeving van Rotterdam. Rotterdam is een groote slokop. Dat is het nu niet alleen, dat is het al een eeuw lang. Het is de moeite waard den groei van de Maasstad op de kaart te volgen. Men ziet hoe de stad snel groeit, hoe Kralingen. Charlois, Delfshaven binnen haar belangensfeer kwamen en successie velijk bij Rotterdam getrokken wer den. Hoe daarna Hillegersberg, IJselmonde, Schiebroek, Overschie, Schiedam, enz. steeds meer met Rot terdam vergroeiden, hoe deze ge meenten geleidelijk in practijk on derdeelen werden van de steeds grooter wordende Maasstad, wier groei aan banden gelegd werd dooi den gordel, die deze gemeenten in te betreuren samenwerking met de ceintuurbaan vormden. Thans is er radicaal het mes in ge zet. Overschie, Schiebroek, Hille gersberg en IJselmonde geheel, Ke- thel en Spaland, Rozenburg en Ba- rendrecht gedeeltelijk zullen wor den tot gedeelten van .Rotterdam. Hiermede houdt een zelfstandigheid op te bestaan, die in wezen geen zelfstandigheid was. Want Hillegers berg, IJselmonde etc. waren dusda nig met de Maasstad vergroeid, dat er reeds ten volle een eenheid be stond, behalve juist administratief. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, dat de annexatie op 1 Juli een feit zou worden, maar op het mo ment, dat yvij dit schrijven, laat het zich aanzien dat uitstel noodzakelijk is, voornamelijk wel in verband mei de bezwaren, die in de te annexee ren gemeenten geuit worden. Dit uitstel is te betreuren. Het staat ais een paal boven water, dat van dit uitstel geen afstel zal komen en dat de annexatie er door komt. Het is daaróm een wat trieste en kleinzie lige figuur wanneer men de „zelf standigheid" tracht te redden met een ziekelijk gelamenteer van het „eigen karakter" der te annexeeren gemeenten. Er is zelfs geen sprake van eigen karakter, want Overschie, Hillegersberg, Schiebroek en IJsel monde zijn juist nagenoeg geheel bevolkt met menschen, die in Rot terdam hun brood verdienen. Rot terdam voorziet deze gemeenten van water, gas en electriciteit, Rot terdam verzorgt de cultureele be langen der bewoners voor een be langrijk deel en hoogstens kan van Schiebroek en Hillegersberg aange voerd worden dat deze gemeenten den Rotterdammers daartegenover recreatie bieden. Men kan zeggen, dat de zooge naamde zelfstandigheid der thans te annexeeren gemeenten alleen maar duur en omslachtig en daardoor eer economisch onding is. Verkeersongevallen op het grond gebied van zulk een gemeente wa ren heele puzzles vanwege het op treden van de juiste politie en de juiste ziekenhuisverzorginginstantie, hoewel natuurlijk Rotterdam voor de ziekenhuisruimte zorg draagt. Men vraagt zich dan ook in gemoede af, waaruit dat eigen karakter wc mag bestaan. Soms, om ons nu maai tot de grootste der te annexeeren gemeenten, Hillegersberg, te bepa len, de oude dorpskern met de mooie, oude Hillegonda-kerk? Men kijke eens naar Delfshaven en men zal zien, dat dit soort eigen karakter niets van de annexatie te vreezer heeft. Of beschouwt men wellicht de Bergsche plassen als een brokje eigen karakter? Dan slaat men de plank deerlijk mis, want die plassen vormen juist een rechtstreeksch onderdeel van Rotterdam, zijn een recreatiemogelijkheid voor de Rot terdammers. Men kan dan pok zeg gen, dat de op handen zijnde an nexatie behalve een noodzakelijk heid voor de gezonde Ontwikkeling van het groote Rotterdam van dé toekomst ook een uit algemeen standpunt bezien zeer nuttige maat regel is. Schiedam blijft zelfstandig. Schiedam en ook Vlaardingen blij ven zelfstandig, worden zelfs groo ter als gevolg van de annexatie van Kethel en Spaland en Vlaardinger- Ambacht. De annexate van een ge meente als Schiedam bij Rotterdam was ook nog niet aan de orde, om dat Schiedam inderdaad nog een ge heel eigen karakter heeft, omdat Er is iets a-n de hand met den dikken, bejaarden man, die naast mij op het achterbalkon van de tram staat, want zoo nu en dan buigt hij zich naar den ingang om zich een oogenblik later, bijna coquet, achter het schot te ver schuilen. Meermalen heft hij bo vendien,- bij het schalks om een hoekje kijken, de rechterhand en beweegt hij zijn vingers, als speel de hij een wijsje op een denkbeel dig klavier. Daarbij neemt zijn ge zicht een verzaligde uitdrukking aan hij glimt van vreugd en welbehagen. Wie nu reeds verstrekkende conclusies over de geestvermogens van dien man aan mijn waar heidsgetrouwe notities vastknoopt, oordeelt te snel, want zijn merk waardig gebarenspel is wel dege lijk op eenig doel gericht. In de tram' ligt n.l. op moeders schoot, 'n welbe- vleeschd kind, dat met het verbaasde oog van den zuigeling, zijn verrichtingen gade slaat. Er is een duidelijke verwantschap tus schen baby en man, want de moe der wendt zich zoo nu en dan ten halve om,' ten einde hem bemoedi gend toe te knikken, als wilde zij zeggen: „goed zoo, breng het wurm maar eens flink aan het lachen". Ik moet getuigen, dat de opa naast me 'ri mooi repertoire heeft. Bang om zijn kleinkind met een al te frequente herhaling van het denkbeeldig pianospel te vervelen, begint hij aan het acoustische deel van zijn program. Hij steekt zijn hoofd om den hoek en roept: „piep!", als was hij een muis en geen grijsaard. Het valt moeilijk uit te maken, of zijn geluid het kind bevalt. Rozig en weelderig ligt het op moeders schoot en kijkt oververzadigd naar den oude, die zich weer aan het verstoppen is. Dat heeft hij al eerder gedaan, maar deze keer voegt hij er een divertissement aan toe door bij het naar binnen kijken de wangen ko misch op te blazen, als wil hij zijn oude pezen en zenen doen scheu ren. Hij wordt er niet mooier op, maar gelukkiger. Zijn kleine ver want toont namelijk een slordig lachje en dat succes brengt opa in een soort extase. Hij gaat vlak voor den ingang staan en werpt alle blokken tegelijk op het vuur om die verwarmende glimlach zoo lang mogelijk vast te houden. Niet slechts bolt hij de wangen, maar meteen is zijn pianospelende hand weer paraat. Nu laat hij de lucht uit zijn mond ontsnappen en gaat tot een rauw geblaf over. „Woef!", roept de grijsaard. „Rrroef", meent het kind. Verteederd door zulk een dui delijk blijk van contact, snelt de oude de tram binnen en tilt de baby aan zijn borst. Onder het uit brengen van allerlei geluidjes wandelt hij er mee terug naar het balcon. Het kind zit op zijn arm en het broze,blondbevlaste kopje is vlak bij mijn schedel. In droo- merige verbazing zien de oogen, die het verlegen wijken nog niet hebben geleerd, mij aan. Lang zaam en onzeker tastend, gaat het handje naar mijn gelaat en de vin gertjes omklemmen mijn neus, met onvermoede kracht. Daar sta je dan, op zoo'n tram. De oude bespreekt de thans ont stane situatie in het alleen aan moeders bekende kleuter-esperan- to, eenige jongedames gichelen oneerbiedig en om den mond van den conducteur staat een tamelijk definitief oordeel gebeiteld. Het kind komt niet spoedig uit- getast aan het uitsteeksel. Hel heeft er zich aan vastgeklampt, als een drenkeling aan een stuk wrakhout. Ernstig sta ik op mijn plaats, want ik wil het spel niet bederven. Terwijl de tram rijdt, stopt en weer rijdt, beproeft de baby of de neuspunt zonder be zwaar van de rest zou kunnen worden gescheiden, maar dat plannetje moet natuurlijk spoedig worden opgegeven. Langs het aldoor lachende hoofd van opa zie ik naar de straat en merk, dat ik mijn halte nader. „Neem mij niet kwalijk", zeg ik en mijn stem klinkt een beetje vreemd, nu mijn neus zoo dicht geknepen wordt, „ik moet er hier uit". En meteen wring ik mij los. Het kind, verschrikt door mijn plotselinge activiteit, barst spon taan in snikken uit, maar hoewel de oude mij verwijtend aanziet, stap ik zonder wroeging van de tram. Ik heb het uiterste gedaan, nietwaar? S. CARMIGGELT. er legio Schiedammers zijn, wier belangen geheel bij Schiedam en hoegenaamd niet bij Rotterdam lig gen. Men bedenke evenwel: Schiedam bomt nog niet voor annexatie in aanmerking. Men lette wel op dit woordje nog. Het ligt bij den voort schrijdenden groei van Rotterdam naar het Westen en bij de ineen- strengeling der belangen in de lijn der verwachtingen, dat Schiedam wel dusdanig een onderdeel der belangensfeer van de groote buur Rotterdam zal zijn, dat het zelfstan dige bestaan eens niet meer verant woord zal zijn. Het is goed, dat dit nu reeds overdacht wordt, opdat de annexatieprocedure, die dan nood zakelijk wordt, een waardiger ka rakter zal aannemen dan die, welke men thans beleeft en die meer op koppig verzet en een niet prijs wil len geven van het gemeenteraadje- spelen lijkt te berusten dan op een essentieel behartigen der plaatselij ke belangen. Schiedam en Vlaar dingen, vooral eerstgenoemde, zijn zelf flinke gemeenten. Zulke groote gemeenten zijn nog nooit bij een an dere gevoegd in Nederland, maar men zal er rekening mee moeten hou den, dat dit dan voor den eersten keer zal geschieden, want Rotter dam zal verder naar het Westen groeien, eerlang tot het reeds bij de Maasstad behootpnde Hoek van Hol land toe en dan zal er sprake zijn van een ware millioenenstad. Gigantisch havencomplex. Dan zal zich- aan de boorden van de Nieuwe Maas een gigantisch eco nomisch geheel ontwikkelen, dat op scheepvaart en scheepsbouw zal zijn ingesteld. Een lange rij van haven werken en scheepswerven zal zich nagenoeg onafgebroken op beide oevers uitstrekken van de Noord tot de zee. De belangen zijn in dit uit gestrekte gebied volkomen dezelfde en het is daarom logisch, dat die be langen gebundeld worden in één gemeente. Het „slokop"-karakter van Rotterdam is daarmede niet al leen ten volle verklaard, maar ook geheel verantwoord. Het stadsop- pervlak zal na de komende annexa tie zijn uitgebreid met ruim 5000 hectare, het aantal inwoners op 640.000 gebracht. Reeds in Maart 1938 begroette Rotterdam in Gerrii Limpens zijn 600.000sten wereld burger, maar de Meigebeui'tenissen van het vorig jaar en de daaruit voortvloeiende evacuatie, alsmede het vrijwillig vertrek van velen naar oorden, waar het aangename» toeven is, deden het inwonercijfet tot aanzienlijk beneden de 600.000 terugloopen. Maar thans gaat dit cijfer dan weer crescendo en men mag aannemen, dat de 700.000 spoe dig ook zonder annexatie bereikt zui zijn en dat het tot zich trekken van in de Rotterdamsche belangensfeer gelegen grondgebieden van de Maas stad spoedig een millioenenstad zal maken, een millioenenstad, die in sterke mate zal zijn ingesteld op den scheepsbouw en vooral op het internationale scheepvaartverkeer op de goede en doeltreffende ver werking waarvan de stad zich thans met eên reusachtige krachtsinspan ning zoo goed mogelijk instelt. Het is in dit licht, dat men de thans aan de orde zijnde en nog komende an nexatie moet zien en er kan dan ge tuigd worden van een goede be lichting, want gegronde redenen om gemeenten als Schiebroek e.d. thans nog zelfstandig te doen voortbe staan, zijn er reeds lang niet meer aanwezig. Van den gordel der randgemeen ten zal Rotterdam dus zeer binnen kort bevrijd zijn. Die van de Cein tuurbaan zal weinig langer bestaan, want als straks het Maasstation zal verdwijnen en het geheele spoor wegverkeer op het D.P.-station zal worden geconcentreerd, dan zal ook de Ceintuurbaan verdwijnen, omdat dan het verkeer naar Gouda geleid zal worden over een nieuwe lijn, die via Crooswijk naar Nieuwer- ke-rk zal voeren. Dan is Rotterdam verlost van de beide klemmende banden en dan wordt een vrije, breedopgezette stadsuitbreiding mogelijk, een stads uitbreiding, die zich waardig zal kunnen aanpassen bij de royale be bouwing van het nieuwe stadscen trum volgens het vermaarde plan- Witteveen ROTTERDAMMER. MOEDER LIET TWEE KINDEREN ONVERZORGD ACHTER. Op 16 Mei j.l. verliet een 23-jarige Haarlemsche vrouw, moeder van twee jongens van drie en ruim één jaar, haar woning en keerde zes-en- dertig uur later terug. In dien tijd was zij met een man naar Amster dam geweest en daar haar echtge noot elders vertoeft, waren de kin deren onverzorgd achtergelaten. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van zes weken en de rechtbank veroordeelde haar gister middag tot drie maanden gevange nisstraf. DOOR DE MOEDER TOT DIEFSTAL AANGEZET. Gister stond voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank te recht een tweetal jongens, dat aller lei goederen verduisterd had. De jongste had op den uitkijk gestaan, terwijl de oudste roofde op aansto ken van zijn moeder. De officier eischte tegen deze twee jongens elk een jaar gevangenisstraf en tegen de helers resp. een jaar en negen maanden. Uitspraak over 14 dagen. EEN VERGIFTIGDE TAART THUIS GEZONDEN. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen het thans gedetineerde meisje J. C. F., woonachtig te Eindhoven, dat terecht heeft gestaan wegens po ging tot zware mishandeling met voorbedachten rade, door middel van vergiftiging. De zuster van de verdachte, Bri- gitta F., had daags nadat zij meerder jarig was geworden, de ouderlijke woning verlaten en haar intrek ge nomen bij de weduwe T. Aanleiding daartoe was het feit, dat zij verkee ring had met den groentenhandelaar Th. L. De ouders en de andere familieleden waren hier tegen en om alle narigheid te voorkomen, had het meisje de ouderlijke woning verla ten. Haar zuster, de 26-jarige J. C. F., kon zulks niet verkroppen en was er iederen dag op uit om haar zuster dwars te zitten. Toen zij in de maand Februari bezig was met het schoon maken van de kasten, vond zij een doosje Rodent. Een hoeveelheid hiervan verwerkte zij in een potje jam waarmee zij naar een bakker ging, dien zij een taart liet bakken, waarop dege jam moest worden ge daan. De taart liet zij bezorgen aan de woning van de weduwe T., bij wie haar zuster intrek had genomen. Des avonds werd door de huisge- nooten van de taart gegeten. De smaak daarvan was echter zóó vies, dat het gebak werd uitgespuwd. De politie werd in de zaak gemoeid en het meisje, dat de taart had laten bakken, werd aangehouden en in het Huis van Bewaring te Den Bosch in gesloten. Den 19den Juni heeft de officier van justitie tegen haar een gevange nisstraf geëischt van een jaar en zes maanden met aftrek van het voor arrest en thans heeft de rechtbank haar veroordeeld tot één jaar met aftrek van het voorarrest. PURMEREND, 2 Juli 1941. Gem, Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 69000 kg. Hoogste prijs 51 —56, 20+ 38.75—43.50. Kaasmarkt: 2 stapels Kleine boe ren 5053.50 en 1 stapel Goudsche 62.50 per 50 kg. Totaal gewicht 1006 kg. Handel vlug. 92 Geldekoeien 340415, 105 Melkkoeien 375525, 23 Pinken 175260, 30 Magere varkens f 30 42, 312 Biggen 1527, 92 Schapen 3045 handel matig; 100 Bokken 2570 handel goed; 439 Lammeren 2028 handel matig; Kipeieren 1.05 per kg; 1700 Oude kippen en hanen (wit, rood en blauw) 13 per stuk; Konijnen 210; 100 Een den 1—1.70. Voor de evering: 340 Vette koeien, 7 Stieren, 11 Vette kalveren en 12 Vette varkens (slacht). W ARMENHUIZEN, 1 Juli 1941. 5750 kg Rabarber f 11.90. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juli. (Lang. Groen tenveiling). 3300 kg Rabarber 14.30—17.50; 358.025 kg Aardappelen: Schotsche muizen 9 en Kriel 2.50. NOORDSCHARWOUDE, 2 Juli '41. (Noordermarktbond). 3000 kg. Ra barber 17—17.10; 81.800 kg. Schotsche muizen 9; Kriel 2.50. Gevraagd een v. d. of d. e. n. Adres Mevr. CRONE, Kruisweg 62, Bergen. Vijl nette Heeren vragen om te zamen Zondag 6 Juli in Alkmaar uit te gaan. Brieven letter C. N., Poststation Oudesluis. Mevr. KLUITMAN, Kennemer- straatweg A 218, Heiloo. vraagt voor direct voor dag en nacht, v.g.g.v. Aanmelden 7—8 uur n.m. Direct gevraagd Mevr. SWAGER, Achterweg 23. Aanmelden na 8 uui tijdelijk adres Russenplein 6, Bergen. Voor seizoen. Direct gevraagd Intern, was vrij, wekelijkse vrije dag. Aanmelden„TROELSTRA- OORD", Egmond aan Zee. Gevraagd voor direct Goed kunnende onduleeren. Maison MARIE VAN VLIET, Ritsevoort 22. v. d. en n., liefst van buiten. Zelfstandig kunnende werken. Brieven onder letter O 299, Bureau van dit Blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3