DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OMP Duitsche successen aan het Oostfront. Verdedigingswerken van Tobroek gebombardeerd. DE VELDSLAGEN IN HET OOSTEN. De houding van Japan. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.05 tot 5.23 op 15.36 onder 1.46 De houding van Spanje. onderzoek had rking van de steringslampen. dat heelemaal proken van een verduisterings doelde lampen elijk om zich rèn. t zou toch graag ien. uureti vroeg ijj de sluis te antwoordde, dat Bij den binnen- iw zal ook dat rden. Spr. zou als de heer v. B. t zou zijn, iets daal beval aan rekken op dn zegde een on- noodzaak en de sluiting 'van de ig- vonturen te er gebeurd n kerel was t verhaal zo rde. .r-ieVOlE r tton e ucenOERT lOncrJE WEL OOEN! iGE.WOT DIE EB LE.U- I e deut van Gijs as Leendertvan a in Paiingdam op hem begre- luister maar. >e Audrey van vroeger ien, toen dat schot in ïlijke kamer viel. uchtje sprong ze over- zoo niet. Ik moet naar i slapen. Morgenoch- al m'n zinnen goed bij en hebben. III. t een afscheid te zijn!" uur 's morgens werd loor de telefoon van het u, waar men haar ver vroeg mogelijk even omen. Ze antwoordde: orde de brievenbus klap- et ochtendblad er in ge- s. Ze trok haar kapman- ging de krant beneden Ira ze die uit de bus ze reeds de vette op- i het over den moord op eters, die Leonard Pe- vas. Over het onbekende eener persoonverwisse- nidden tusschen de ko- i stond een portret van Sn op dezelfde bladzijde: wekkende Bankdiefstal. r beroofd van effecten rde van 1.000.000 dollar. (Wordt vervolgd). COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. CQSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 154. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 3 Juli 1941 Talrijke pantserwagens vernietigd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 2 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van het leger deelt mede: lp het Oosten vorderen de opera ties tegen het Sovjetleger voortdu rend. Ten Z. van de Pripet-moeras- sen bij Zloczow is het tot een slag tusschen gepantserde strijdkrachten gekomen, waarbij honderd Sovjet pantserwagens werden vernietigd. In de streek van Doebno geraakten gepantserde Sovjetstrijdkrachten tusschen onze achterwaartsche divi sies, die als reserve volgden, en wer den na een strijd van twee dagen vernietigd. Daarbij vielen 120 ge pantserde gevechtswagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjet- legers die ten O. van Bialystok wa ren ingesloten, is in den loop van gisteren vernietigd. Van den onaf- zienbaren buit zijn tot dusverre on geveer 100.000 gevangenen, 400 ge pantserde gevechtswagens en 300 stukken geschut gesteld. Riga is in onze handen. Ook Win- dau is gisteren bezet. In vereeniging met den Finschen bondgenoot zijn gisteren afdeelingen van ons leger in Midden- en Noord-Finland over gegaan tot den aanval op de Sovjet grenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook gisteren de operaties van het land leger gesteund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepen concentraties, pantserafdeelingen en batterijen. De vijandelijke troepen, die ten O. van Lemberg, bij Minsk en naar Estland terugtrekken, leden door luchtaanvallen zware verlie zen. In den rug van den vijand zijn verkeerswegen en een gepantserde trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds aanzienlijk verzwakte bolsjewisti sche luchtstrijdkrachten zijn nieuwe successen behaald. Afdeelingen van de Hongaarsche weermacht hebben zich in een opmarsch van de passen der Karpathen naar Galicië syste matisch bij den Duitschen aanval aangesloten. In den strijd tegen Engeland heb ben duikbooten in het N. van den Atlantischen oceaan en ten W. van Afrika zeven vijandelijke koopvaar ders met een gezamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zinken gebracht. Een ander stoomschip werd in een artilleriegevecht beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben in de wa teren om Engealnd en op den Atlan tischen oceaan drie koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 11.500 ton vernietigd en een groot vrachtschip ernstig beschadigd. An dere gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aantal ha vens aan de O.-, Z.O.- en Z.W.-kust van Engeland met zware bommen bestookt. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen op 30 Juni twee koopvaarders tot zinken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee torpedobootjagers werden door, bom men getroffen. Gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's in de haven van Tobroek twee koopvaardijschepen vernietigd. Zij verwoestten pakhuizen en brach ten luchtafweerbatterijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche .gevechtsvliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië ge bombardeerd. In de havenwijk en in militaire installaties braken groo te branden uit. Vijandelijke pogingen om het be zette gebied aan het Kanaal aan te vallen mislukten met zware verlie zen voor den vijand; evenals een aanval van enkele vliegtuigen tot m de streek van Hamburg. Tien Britsche vliegtuigen werden neer geschoten. In den afgeloopen nacht zijn geen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. 220 Sovjet-pantserwagens vernietigd of buitgemaakt. Berlijn, 2 Juli (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht in een extra-bericht mededeelt, zijn in den gisteren beëindigden slag tusschen gepantserde strijdkrachten in Galicië opnieuw 220 pantserwagens vernie tigd ot buitgemaakt. Buit bij de verovering van Libau. Berlijn. 2 Juli (D.N.B.) De troe pen van het Duitsche leger die Li bau veroverden, hebben in de eer ste zes dagen van den veldtocht tegen de bolsjewisten 450 pantser wagens, negentig stukken geschut en ruim veertig vliegtuigen deels vernietigd, deels buitgemaakt. Een Sovjet-pantserregiment bezit gemid deld 70 tot 80 pantserwagens. Daar mede zijn alleen in dezen sector ver scheidene bolsjewistische pantser divisies aan de vernietiging bloot gesteld. Engelsche aanvallen afgeslagen. Berlijn, 2 Juli (D.N.B.) Aanval len van Britsche gevechtsvliegtui gen onder sterk escorte van jagers op de Kanaalkust zijn vanmiddag nogmaals met groote verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij deze volstrekt onsuccesvolle aan- valspogingen werden twaalf jagers en drie gevechtsvluigen in luchtge vechten en twee jagers door lucht doelartillerie neergeschoten. Bo vendien stortten tijdens de gevech ten twee Britsche jagers na een botsing in de lucht neer, zoordat de totale verliezen van den tegen stander 19 vliegtuigen bedragen. Eigen verliezen deden zich niet voor. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 3 Juli (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben vannacht in West-Duitschland eenige steden met brisant- en brandbommen aan gevallen. Slechts in enkele plaat sen werd schade berokkend aan gebouwen, waarbij ook van de bur gerbevolking één persoon gewond werd. Bovendien werden op een stad in Noord-Duitschland van groote hoogte verscheidene brisant- en brandbommen geworpen, die eveneens geen schade deden aan mi litaire inrichtingen. Ook "hier wer den eenige huizen verwoest of be schadigd, waarbij de burgerbevol king eenige verliezen te betreuren had. Twee der aanvallende vlieg tuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Aanval in O.-Afrika afgeslagen. Italiaansch legerbericht Rome, 2* Juli. (Stefani) Het 392ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan het front van Solloem. Italiaansche en Duitsche toestellen hebben opnieuw de verdedigings werken van Tobroek bestookt en op de reede liggende schepen getroffen. Na de operaties van de luchtmacht tegen vijandelijke schepen ten N. van Bardia, zijn twee schepen tot zinken gebracht, terwijl in opeenvol gende aanvallen een lichte kruiser en twee torpedobootjagers werden beschadigdi. Bovendien werden drie jachtvliegtuigen, die de schepen trachtten te beschermen, neergescho ten. In Oost-Afrika hebben onze held haftige troepen een nieuwen vijan delijken aanval op Debra Tabor af geslagen". DEENSCHE VRIJWILLIGERS. Kopenhagen, 2 Juli. (D. N. B.) De eerste 150 Deensche vrijwilligers zijn uit Kopenhagen naar het regiment Nordland vertrokken. Bij het vertrek van den trein werden de vrijwilligers door een groote menigte toegejuicht. BRITSCHE ACTIE IN IRAN? Istanboel, 2 Juli (D.N.B.) Uit Irak wordt gemeld, dat de Engel- schen naar hun steunpunten in de Perzische Golf, Koweit en Bahrein vlootversterkingen sturen. In Ko weit worden troepen geconcen treerd. Goed ingelichte kringen zijn van meening, dat binnenkort een Brit sche actie tot het bezetten van de Iraansche peroleumhaven Abada verwacht kap worden. Het Duitsche gevechtswapen beheerscht het luchtruim. Berlijn, 2 Juli (D.N.B.) Het D.N.B. heeft van militaire zijde de volgen de toelichting op het weermachts- bericht van vandaag ontvangen: In het gebied van Galicië rukt de Z. vleugel van het Duitsche front op niet te stuiten wijze op. Ook het Sovjet-weermachtsbericht spreekt van een terugtocht aldaar en van het verlies van Lemberg.Het staat echter vast, dat dit in het geheel geen stelselmatige ontruiming is, zooals de Sovjets het willen doen voorkomen, maar dat de Duitsche troepen bezig zijn, bij 't onophoude lijk terugdringen van de Sovjetfor maties de vruchten van den zwaren strijd rondom Lemberg binnen te ha len. Ongeveer 't zelfde is de toestand verder ten N. in het gebied van Luck. Hier werd in de afgeloopen dagen de door de Sovjets aangekon digde aanval van een Sovjet-pant serdivisie, waarvan zij veel ver wachtten, opgevangen. Na twee da gen strijd is deze krachtig opruk-* kende Sovjet-pantserdivisie vernie tigd. De Duitsche beweging naar het Oosten wint thans ook in dezen sec tor ten Zuiden van de Pripet-moe- rassen weer meer terrein. Ten N. van de Pripet-moerassen duurt de vernietiging van de ingesloten Sov jet-formaties voort. Aan het N. front zijn, nadat hier in een 'breed front de Duna, tusschen Dunaburg en Riga, is overgestoken en zoodoende een van de belangrijkste terrein moeilijkheden kon worden overwon nen, de gunstigste voorwaarden voor een verderen opmarsch van den Duitschen N. vleugel geschapen. Ten Z. van de golf van Riga zijn in het gebied ten W. van Riga nog Sovjet-strijdkrachten ingesloten, die waarschijnlijk geen kans meer heb ben te ontkomen daar intusschen ook de havenstad Windau in Duit sche handen is gevallen en er dien tengevolge geen verschepingsmoge lijkheden meer bestaan. De onophoudelijk acties van het Duitsche luchtwapen hebben iederen dag weer de operaties van het-leger gesteund en de Sovjet-luchtstrijd krachten zoodanig verzwakt, dat de tegenacties uit de lucht tegen de Duitsche aanvallen aanmerkelijk geringer wordt. Het Duitsche lucht wapen beheerscht het luchtruim aan de grens tot diep boven de ravitail- leeringszónes van den vijand. De Duitsche aanval heeft aan het Oostelijk front thans reeds zoo veel terrein gewonnen, dat het hiervoor liggende terrein, de sedert 1939/40 door de Sovjet-Unie gewonnen Poolsche en Oostzeegebieden zijn als zoodanig te beschouwen, voor het grootste deel in Duitsche han den is. De Duitsche aanval wordt thans begonnen op het oude gebied van de Sovjet-Unie. Terwijl van Duitsche zijde hiervoor voldoende frissche troepen ter beschikking staan, hebben de Sovjets in de groo te en bloedige veldslagen reeds een zware aderlating geleden. De slag bij Bialystok. Hoofdkwartier van den Führer, 2 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Meer en meer valt te overzien, dat de vernietigingsslag ten O. van Bialystok een beslissing van historische beteekenis heeft ge bracht. Een ongelooflijke chaos 'heeft do Sovjet-legers overstelpt, die hier als wig waren opgesteld om Duitschland in den rug aan te vallen en den brandfakkel van het bolsjewisme naar Europa te bren gen. Er kunnen nog weken verloopen alvorens achter het front van onze stoutmoedig naar het O. rukken de aanvalsformaties het onmete lijke aantal gevangenen en de ontzaglijke hoeveelheid oorlogs tuig en andersoortige buit bijeen gegaard en tot in onderdeelen ge registreerd is. De afmetingen van de zoowel hier als in de overige sectoren geleverde slagen blijkt uit het feit, dat over den tijd van 22 Juni tot 1 Juli reeds thans 5774 gepant serde strijdwagens, 2330 stukken gewoon en luchtdoelgeschut, vier pantsertreinen en niet te tellen hoeveelheden metrailleurs en ge weren als buitgemaakt of vernie tigd zijn gemeld. Het Sovjet-luchtwapen heeft in dezelfde periode 4725 vliegtuigen verloren, waarvan 1392 in lucht gevechten, 112 door luchtdoel artillerie en 3221 die op den grond vernietigd werden. De tot dusver getelde aantallen gevangenen beloopen meer dan 160.000. Bij de hardnekkigheid der Sovjet-verdediging en de verbit terde uitvalspogingen overtreffen de bloedige verliezen van den vijand het aantal gevangenen met een veelvoud. De eigen verliezen zijn over het geheel verblijdend gering. Aanvallen van ingesloten oepen afgeslagen. Berlijn, 2 Juli (D.N.B.) Kort voor haar vernietiging hebben Sovjet eenheden getracht uit de omsinge ling ten O. van Bialystok te komen. Vier aanvallen werden met de zwaarste verliezen voor de bolsje wisten door de Duitsche troepen af geslagen. Hierbij werd de ring nog nauwer gesloten en talrijke gevan genen gemaakt. Uit het feit, dat bij de gevangenen een mengelmoes van de verschillende troepenonderdee- len werd geconstateerd, kon de con clusie worden getrokken, dat de voor een deel zonder leiding zijnde strijdkrachten spoedig zouden capi- tuleeren. Hevige gevechten in de bosschen. Berlijn, 2 Juli (D.N.B.) Alle po gingen van de in Zuid-Litauen in gesloten Sovjet-af deelingen om door middel van pantserwagens en zware wapens de Duitsche omsingeling te verbreken, werden met buitenge woon zware verliezen voor de Sov jets afgeslagen. De verslagen over blijfselen trokken zich diep in de bosschen terug. De verlaten stellin gen in het gebied van Olita bieden een beeld van de hevigste gevech ten. De bosschen aan weerskanten van de voornaamste wegen zijn ver brand, door loopgraven gescheurd en door bomtrechters en ingeslagen granaten in stukken gereten. Hon derden uitgebrande, kapotgeschoten en vernielde pantserwagens, trac tors, vrachtauto's en munitievoertui gen liggen in het rond. Reusachtige hoeveelheden munitie en weggewor pen wapens alsmede lijken en kada vers omzoomen den weg. Tokio, 2 Juli. (D.N.B.) Aan de onder voorzitterschap van den Ten- no gehouden z.g. keizerlijke confe rentie hebben alle leden van het ka binet met minister-president, prins Konoje, aan het hoofd, deelgenomen, Voorts de chefs der generale staven van leger en vloot, hun plaatsver vangers alsmede de voorzitter van den geheimen staatsraad. De beraad slagingen duurden twee uur. Na afloop verstrekte de afdeeling voorlichting van de regeering de reeds gemelde officieele verklaring, waarin gezegd wordt, dat tijdens de conferehtie bij den keizer de beslis sing gevallen is over belangrijke vraagstukken welke betrekking heb ben op de nationale politiek, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan den toestand van dit oogenblik. Bijzonderheden hierover zijn niet bekend gemaakt. In bevoegde krin gen |eeft men te kennen, dat een uiteenzetting tot in bijzonderheden wel niet te verwachten zal zijn. De pers spreekt over een „definitieve beslissing" welke in staat is, het hoofd te bieden aan den toestand welke ontstaan is door het conflict tusschen Duitschland en de Sóvet-Unie, een eind te maken aan het Chineesche conflict en de nieuwe ordening van Oost-Azië uit te voeren. De keizerlijke conferentie te Tokio. Tokio, 2 Juli. (D.N.B.) De van morgen vroeg gehouden keizerlijke' conferentie wordt door de avond bladen als een vergadering van historische beteekenis genoemd. De bladen wijzen er op, dat dit de vier de keizerlijke conferentie was sedert het uitbreken van het conflict met China. Naar Domei meldt, zullen de vandaag genomen besluiten suc cessievelijk in daden worden omgezet. Vooral op het gebied der binnenlandsche politiek zijn onmiddellijke maatregelen te verwachten, die overeenstem men met de eischen van den oorlogstijd. Domei meldt ver der, dat de ambassadeurs van Duitschland en Italië voor een „belangrijke bespreking" bij den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zijn geweest. Ook de Sovjet-ambassadeui heeft later een bezoek aan Mat soeoka gebracht. Een belangrijke bijeenkomst. Tokio, 2 Juli. (Domei). De mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zal de nieuwe diploma tieke situatie als gevolg van de Duitsch-holsjewistische vij andelijk- heden behandelen op een morgen middag om half twee te houden bij eenkomst van den geheimen raad met de regeering, waar ook de kei zer tegenwoordig zal zijn en de mi nister van oorlog, Tojo, de nieuwe gebeurtenissen van militair stand punt zal uiteenzetten. De regeering zal zijn vertegenwoordigd door den premier, prins Konoje, Matsoeoka, Tojo en den minister vap. marine, Oikawa. Japansche persstemmen. Tokio, 2 Juli. (D.N.B.) De Japan sche pers beveelt de regeering aan snel te beslissen, daar de natie een oplossing van de meest brandende- vraagstukken wenscht. „Nitsji Nitsji Sjimboen" schrijft: Men dient een duidelijk inzicht te hebben in de internationale ontwikkeling en zich te realiseeren, dat „de crisis, die Japan bedreigt, niet met woorden overwonnen kan worden". De „Hotsji Sjimboen" schrijft, dat iedere Japanner wenscht, dat de nationale politiek van de' Japansche regeering onbewogen wordt door gevoerd. De verklaring van Mat soeoka geeft de sleutel voor de op de keizerlijke conferentie genomen beslissing. Het blad roept d-e Japan ners op, zich te realiseeren, dat het wereldconflict reeds het eigen land beroert en dat zij op alles voorbe leid dienen te zijn. De conclusie, die uit deze waar schuwing getrokken kan worden, wordt duidelijk, zoo schrijft het blad verder, wanneer men een oogenblik erover nadenkt, hoe Groot-Brirtannië en de Vereenigde Staten gereageerd hebben op het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, GIBRALTAR ZOEKT DIERENVRIENDEN. Madrid. 2 Juli. (D.N.B.) Als ge volg van de evacuatie zijn te Gi braltar drie duizend honden en katten zonder baas achtergebleven naar de Informaciones meldt, die een gevaar voor de volksgezond heid dreigen te worden. De auto riteiten hebben derhalve last ge geven deze dieren bijeen te drij ven en dood te schieten, als zij niet aan dierenvrienden ten geschenke gegeven kunnen worden. EEN HONGAARSCH COMMUNIQUE. Boedapest, 2 Juli. (D.N.B.) De chef van den Hongaarschen' generalen staf meldt: In de morgenuren van den eersten Juli is ook in den Ooste lijken Sovjet-grenssector tot den aanval overgegaan. Aan de Hongaar sche grens bevinden zich thans geen Sovjettroepen"meer. Ons luchtwapen heeft de operaties van het leger doel treffend gesteund. De vijand trok zich als gevolg van onze aanvallen op nieuwe stellingen terug. Vijande lijke vliegers" hebben boven Hon- gaarsch gebied slechts verkennings vluchten ondernomen. Dinsdag zijn geen bomaanvallen gedaan. Verbinding met de Duitsche troepen. Berlijn, 2 Juli. (D.N.B.) Hongaar sche troepen zijn op 1 Juli met suc ces door de Sovjetlinies heengebro ken. Na het breken van den tegen stand en het opruimen van talrijke bolsjewistische haarden van verzet hebben de Hongaarsche troepen een verbinding met de Duitsche troepen tot stand gebracht. Inschrijving voor militairen dienst in Amerika. (D.N.B.) - Giste ren moetsen zich alle Amerikaan- sche mannen, die sedert October 21 jaar zijn geworden, laten inschrij ven in verband met den militairen dienst. Naar schatting bedroeg het aantal 750.000. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 3 Juli: Suner over den strijd tegen de Sovjets. Berlijn, 3 Juli. (D.N.B.) De Spaansche minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, heeft aan den correspondent van de Deutsche Allgemeine Zeitung een onderhoud verstrekt, waarin hij een standpunt bepaalde ten aanzien van den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Onze houding tegenover den oor log tusschen Duitschland en de Sov jets, zoo betoogde Suner, kan slechts gebaseerd zijn op de meest vastbe raden moreele oorlogvoering aan de zijde van onze vrienden tegen den meest gehaten vijand van het Spaansche volk. Doch deze moreele oorlogvoering moet en zal eerst door onze aanwezigheid op het slag veld aangevuld worden. De bijdrage van Spanje tot den grooten strijd der Westelijke beschaving kent geen andere beperking dan die welke ons is opgelegd door de tegenwoordige omstandigheden. Spanje heeft tot dusver nog nooit in den strijd ont broken, waarin beslist werd over de sterkste idealen van zijn nationaal gevoel. Behalve de vele redenen van algemeenen aard, welke Spanje daarvoor, heeft, moet gewezen wor den op een speciaal motief, dat Spanje's houding bepaalt. Dat zijn de 60.000 Spaansche kinderen, die in de jareml&36 en 1937 door de Sovjets geroofd en weggesleept zijn. Spanje heeft zijn buitenlandsche politiek dientengevolge met nog groctere stelligheid bepaald. De uit werking van de jongste gebeurte nissen op de verhouding tusschen Duitschland en Spanje is een steeds toenemend gevoel van sympathie en onbeperkte bewondering voor het Duitsche volk, zijn onoverwinlijke weermacht en zijn roemvollen Füh- rer. De overwinning op de Sovjets is de conditio sine qua non voor den eindstrijd tot reorganisatie van Europa en voor de toekomstige ont wikkeling van ons continent. De overwinning van de as op de Sovjets zal de wereld ook dichter bij den vrede brengen. Ten slotte gaf Ser rano Suner als zijn meening te kennen, dat na de Duitsche overwin ning in het Oosten, de kritieke situa tie "voor Groot-Britannië haar hoog tepunt zal bereiken. GEZIN MET 25 KINDEREN IN SPANJE. Madrid, 2 Juli (D.N.B.) De Spaansche staat heeft dezer dagen 110.000 peseta's als premie onder de kinderrijkste gezinnen ver deeld. De twee nationale prijzen vielen ten deel aan een gezin met 25 kinderen en een met 19, van wie er nog 16 in leven zijn. Bo vendien hebben de beide kinder rijkste gezinnen in iedere provin cie nog een prijs gekregen. Het record houdt een gezin in Santander met 25 kinderen. Daar op volgt een gezin te Salamanca met 22 spruiten. Te Madrid is het maximum 16. ONTZAGLIJKE SCHADE TE SOFIA DOOR HAGELSLAG. Sofia, 2 Juli. «(D.N.B.) De zware hagelslag, die gisteren de Bulgaar- sche hoofdstad pn enkele omliggende dorpen heeft geteisterd, heeft onher stelbare schade aangericht. Alleen in het centrum der stad werden reeds tienduizenden ruiten verbrijzeld. Omstreeks duizend kel derwoningen zijn overstroomd en moesten ten deele worden ontruimd. Vele menschen zijn gekwetst door de groote hagelsteenen en door glas splinters. Zie verder Buitenland pag. 3, 3e bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1