DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. :art De strijd in het Oosten. TER 3641 inée De Duitsche opmarsch wordt voortgezet. Een radioredé van Stalin. De strijd in Syrië. Luchtbases op Cyprus gebombardeerd. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. ALKMAARSCH COURANT. xi 1.75 1.60 1.60 1.50 hhandelaar en co plaats van de verzending verpakking en jonge markt kwaliteit, geldt een lagere reeks begin Mei ispten of gema- ooging worden /oor denir Verbruiker nel. verpakking omzetbelasting) blik- In andere een: verpak king: 1.30 1.10 1.20 1.14 1.36 1.26 1.19 1.36 1.26 1.19 1.05 1.03 1.20 1.16 1.13 1.12 1.10 1.08 1.40 1.26 1.30 1.22 1.24 1.18 rgelijke bedrijven te worden met: kleinhandelaren, aan verbruikers en, bedoelde be- koopen zijn de oor den aar Verbruiker f en per blik 0.22 0.30 0.32 0.36 0.23 0.36 p. fL a 1 kg netto worden gebracht, ten volle moet >edrijf, hetwelk dit verpakking en pakking (met uit- g. halte aan vetvrije genoemde prijzen ergelijke bedrijven verlaagd worden, Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 155. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 4 Juli 1941 De slag bij Bialystock. Berlijn, 3 Juli. (D.N.B.) De groote slag in het gebied van Bialystok heeft het hier verzamelde Sovjet- leger vernietigend getroffen. De breede weg Bialystok—Grodno— Wolkowysk is over een lengte van ongeveer 70 K.M. bedekt met ver nielde en in den steek gelaten pant serwagens en voertuigen. Tusschen omgevallen wagens hangen lijken van menschen en paarden. Honder den gevechtswagens van alle groot ten en typen werden door de gewel dige kracht der Duitsche bommen en granaten vernietigd, zoodat de onder- deelen 50 en 100 meter ver wegge slingerd, op de velden liggen. Ook op de wegen, die van den hoofdweg afwijken, ziet men hetzelf de beeld. Hier is een lange met paar den bespannen colonne vernietigd, daar zijn veldkeukens, tankwagens en reparatiewagens vernield. Elders ziet men stukken afweergescnut staan. Hun afweer was vergeefsch. De Duitsche vliegers hebben de stuk ken verpletterd en de manschappen gedood of op de vlucht gedreven. Zuivering der bosschen aan het front. Berlijn, 3 JulL (D.N.B.) De groote bosschen achter de oprukkende Duit sche troepen worden, naar het D. JN. B. verneemt, stelselmatig gezuiverd. Eiken dag worden kleine groepen bolsjewisten gevangen genomen, die zich verborgen hielden, omdat hun politieke commissarissen hun had den ingeprent, dat de Duitsche sol daten alle bolsjewistische gevange nen doodschieten. Een eerste luite nant, die bij Riga gevangen was ge nomen, bevestigde, dat in zijn mo ment een politiek commissaris dit inderdaad gezegd had. Doordat de bolsjewisten den zin van dezen oor log in het geheel niet begrijpen en hun ontwikkeling vrijwel zonder uit zondering zeer gering is, hebben de soldaten aan deze ophitsende woor den geloof gehecht. De gevangenen volgden de Duitsche soldaten slechts aarzelend, daar zij nog steeds vrees den te zullen worden neergeschoten. Toen zij eten en drinken kregen, lie ten zij hun vrees varen. Verklaringen van gevangen Sovjet-soldaten. Berlijn, 3 Juli. (D.N.B.) Bolsjewiki, die in de gevechten om J akobstad ge vangen zijn genomen, hebben opmer kelijke mededeelingen gedaan over de motieven van den verbitterden tegenstand der Sovjettroepen. Bij hun verhoor werd bekend, dat achter de in de eerste linie vechtende bols jewiki iemand ligt, die elkeen me den dood bedreigt, die met schiet of die aanstalten maakt om zich overte geven. De Sovjetcommissarissen he - ben den soldaten verder ^geprent, dat zij door de Duitschers gedood, opgehangen of verbrand zouden wor den. Zelfs heeft een commissaris ver teld, dat de Duitschers van de huid der gedoode gevangenen leer maaK- t6Toen de eerste verdedigingslinies der Sovjetlegers ineenstortten, stel den de bolsjewisten te Schaulen (L - tauen) een transport gevangenen samen, bestaande uit ongeveer 700 mannen en vrouwen, om hen naar het binnenland te vervoeren. Zij werden in goederenwagens samen geperst en de luchtkleppen van de wagons dichtgespijkerd. Drie dagen lang stond deze trein op het perron van Schaulen, zonder dat de bols jewisten den' gevangenen eten en drinken brachten. Toen de Dui - schers Schaulen binnentrokken, con- tsateerden zij, dat talrijke gevange nen reeds gestorven waren. De bols jewisten hadden niet voor sanitaire inrichtingen gezorgd, zoodat zich in de wagons ziekten verspreid hadden. Berlijn, 3 Juli (D.N.B.) Bekijkt men de groote vernietigende veld slagen in den groot-Duitschen vrij heidsstrijd sinds 1939, dan moet de slag ten Oosten van Bialystok hoo- ger gewaardeerd worden dan de veldslag in de bocht van de Weich- sel, die, tijdens den veldtocht te gen Polen van 10 tot 20 September 1939 werd geleverd en welke bet weermachtbericht van die dagen reeds „een van de grootste vernie tigende veldslagen aller tijden" heeft genoemd. Een nog grooteren omvang had de tijdens den veld tocht in het Westen van 21 Mei tot 4 Juni 1940 geleverde vernietigings slag in Vlaanderen en Artois. Deze slag leidde tot de volledige ineen storting van het Fransche noorde lijke leger en tot de zwaarste ver liezen voor het Engelsche expedi tiecorps. Dit resultaat werd in on ophoudelijke zware gevechten na vijftien dagen bereikt. De slag zelf werd in het weermachtbericht ge kenmerkt als „de tot dusver groot ste vernietigingsslag aller ijden". In het bericht van gisteren uit het hoofdkwartier van den Führer werd de vernietigingsslag ten Oos ten van Bialystok „een beslissing van wereldhistorische beteekenis" genoemd. Na een schatting van de na alle gevechten aan het O.-front opgege ven ongelooflijke zware vernieti- gingscijfers en de cijfers van de buit komt men tot het resultaat, dat zonder twijfel het gros van het door de Sovjets gebruikte materiaal voor hen verloren is gegaan. Op vallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwagens der Sovjets, welk verlies als gevolg van de relatief geringe productie-capa citeit der Sovjet-industrie binnen afzienbaren tijd in het geheel niet kan worden gecompenseerd. Ver gelijkt men de genoemde cijfers van vernietigde of buitgemaakte stukken geschut met het aantal, dat na het beëindigen van den veldtocht in Polen in een samen vattend gericht van het opperbevel der weermacht van 23 September 1939 werd genoemd, dan is het thans verkregen resultaat bijna dubbel zoo groot. Steeds opnieuw moet er den na druk op worden gelegd, dat de te genwoordige veldtocht in het Oos ten een strijd is tegen een over vloed van menschen en tegen een overvloed van materiaal. Wanneer de naar getal zwakkere Duitsche weermacht toch reusachtige suc cessen weet te behalen en vorde ringen weet te maken, dan bewijst dit juist haar superioriteit wat be treft de menschen en het mate riaal. De gevechen aan het O.-front, die evenals tot dusver gekenmerkt worden door een hardnekkigen te genstand der Sovjet-troepen on dervinden thans overigens ook den invloed van- de weersomstandighe den. In het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuwstormen ge meld. Toch rukken op den rechter vleugel de Roemeensch en Hon- gaarsche formaties, evenals de Duitsche troepen aan de overige deelen van het front voortdurend op. Op den Noordelijken vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en ook de Finsche aanvallen maken goede vorde ringen. De wegen zijn slecht. Berlijn, 3 Juli (D.N.B.) De slech te toestand der wegen in de Sov jet-Unie moest volgens de Sovjet speculaties den Duitschen opmarsch tot staan brengen of tenminste aan zienlijk belemmeren. Evenals in de vorige veldtochten, zoo heeft ook hier, naar het D. N. B. verneemt, de Duitsche leiding snel passende maatregelen genomen. Tegelijk met de eerste gepantserde formaties trokken den eersten dag van den opmarsch gemotoriseerde pioniers colonnes over de grens. Haar taak was het door het verbeteren van de wegen en straten, door het bou wen van bruggen en aanleggen van vliegvelden het verloop van den verderen opmarsch te waarborgen. Zij hebben tallooze door de Sovjets vernielde bruggen hersteld. Andere afdeelingen pioniers hebben over groote afstanden kapotgereden we gen gerepareerd en voor het ver keer van de eindelooze ravitaillee- ringscolonnes geschikt gemaakt. Pogingen van verstrooide Sovjet soldaten en de bolsjewistische lucht aanvallen om dit te belemmeren, werden met de wapens afgeslagen. De buit. Berlijn, 3 Juli. (D. N. B.) Niet alleen door den vernietigingsslag van Bialystok hebben de verslagen Sovjet Armeeën reusachtige ver liezen aan soldaten en materiaal ge leden, doch ook op andere plaatsen aan het oostelijk front hebben de zegevierend oprukkende Duitsche troepen reusachtige hoeveelheden wapens en munitie vernield. Zoo heeft het langs de Oostzeekust door het westelijk deel van de voor malige Oostzeestaten oprukkende deel van het Duitsche leger tot en met 1 Juli 1941 631 pantserwagens, 168 lichte en zware stukken geschut, alsmede veertig vliegtuigen buit gemaakt of vernietigd. Verder vielen hier 19 stukken luchtdoelgeschut en 24 stukken pantserafweergeschut, alsmede twee pantsertreinen in Duitsche handen. De bij de inneming van Riga veroverde buit is nog niet te overzien. Een jacht op „verraders". Stockholm, 3 Juli. (D. N. B.) Naar welingelichte kringen' uit de Sovjet- Unie vernemen, heeft de .sedert het begin van den oorlog in de Sovjet radio dagelijks herhaalde oproep aan de bevolking om de „grootste waak zaamheid" te betrachten en- alle anti- Sovjet „verdachte" personen onmid dellijk bij de Sovjet-autoriteiten aan te geven tot een ware golf van ver- klikkerij in de geheele Sovjet-Unie geleid. Dagelijks worden duizenden en nog eens duizenden personen bij de Gepeoe als „verraders" opgegeven. De Gepeoe heeft in vele steden, vooral echter in de Oekraine, massa arrestaties verricht, zooals in de dagen toen de bolsjewistische terreur zijn hoogtepunt bereikte. lederen nacht vinden er executies paats en de gevangenissen zijn tot aan de nok gevuld. Voldoening over Britsche en Amerikaansche hulp. Helsinki, 3 Juli. (D.N.B.) De toestand aan het Oostelijk front heeft Stalin aanleiding gegeven, vanochtend over alle Sovjetzenders een rede te houden, waarin hij de successen der Duitsche weermacht gedeeltelijk toegaf en trachtte te verklaren, en tevens de bolsjewis ten aanmaande den moed niet te verliezen. Hij uitte vooral zeer felle dreigementen aan het adres van de tegenstanders van het bols jewistische stelsel in de Sovjet- Unie. Stalin zeide, dat de vijand verder oprukte en reeds Littauen, Let- landschen grond en „andere ge bieden" veroverd had. Ons vader land, zoo vervolgde hij, is in ernstig gevaar. Stalin beweerde, dat de oorzaak daarvan was, dat de Duit schers den oorlog onder voor hen gunstige omstandigheden waren begonnen. De Duitsche mobilisatie was verder gevorderd dan die van de Sovjetweermacht. Maar de Sovjet-Unie heeft gebruik gemaakt van het verdrag, dat zij indertijd met Duitschland heeft gesloten. „Wij hadden, aldus Stalin, ander half jaar rust om ons voor te berei den. Dat was winst voor ons en verlies voor Duitschland." Nogmaals verklaarde Stalin, dat bier een strijd op leven en dood wordt gevoerd. Er zijn echter geen onoverwinnelijke legers. Ook Na poleon is overwonnen. In de eerste plaats echter is het thans noodig, aat men de grootte van het gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, vol komen begrijpt en dat er een einde wordt gemaakt „aan de stemming der gelatenheid". In de Sovjet-Unie is geen plaats voor defaitisten en ongediscipline-erden, voor intri ganten en paniekzaaiers. Paniek zaaiers en verspreiders van ge ruchten moeten meedoogenloos bestréden worden. Allen, die den tegenstand verlammen, moeten on- verbiddellijk en zonder aanzien des persoons aan de gerechten worden overgeleverd. Niets mag den vijand in handen vallen, geen locomotief, geen kilogram graan, geen petro leum, geen stuk brood. De bolsje wiki moeten de bosschen verbran den en alles vernielen, wat den vijand van voordeel zou kunnen •zijn. Ten slotte gaf Stalin uiting aan zijn voldoening over de hulpbelofte van Church?]] en over de verklaring van Roosevelt, volgens welke de Vereenigde Staten de Sovjet-Unie eveneens wilden helpen. Amerikaansche persstem men over Stalins rede. New-York, 3 Juli (D.N.B.) De New-Yorksche middagedities ver helen in haar commentaren op de radiorede van Stalin den ernst van den toestand der Sovjets niet meer. Reeds in de opschriften doen de bladen uitkomen, dat Stalin zelf de crisis en de groote successen van de Duitsche troepen toegeeft. De New- York Sun schrijft in een hoofdarti kel, dat de rede een bekentenis is van de zware nederlagen en dat zij meer dan één teéken van wanhoop bevat. Het blad acht de waarschu wing van Stalin aan verspreiders van geruchten, deserteurs en sabo teurs bijzonder opmerkelijk. Zelfs wanneer de verliezen -aan menschen voor de Sovjet-Unie niet zoo ern stig zijn, zoo schrijft het mlad, zal het verlies aan wapens, vliegtuigen enz. des te ernstiger blijken te zijn. Italiaansche commentaar op Stalins rede. Rome, 3 Juli (D.N.B.) In politieke kringen alhier wordt opgemerkt, dat het belachelijk is den huidigen veld tocht van Duitschland tegen de Sovjet-Unie met de Napoleontische oorlogen of den opmarsch der Duitschers in den wereldoorlog te vergelijken. Noch Napoleon, noch keizer Wilhelm II beschikte over tanks en over, een luchtwapen, zoo- als in den tegenwoordigen oorlog worden gebruikt. Terwijl de Bussen zich in de laatste oorlogen aan den strijd onttrokken, is de Duitsche weermacht er in dezen veldtocht in geslaagd den vijand bij zijn offen sieven opmarsch naar het Westen aan te houden en te grijpen. Lon den maakt zich belachelijk, als het zijn instemming betuigt met den „kruistocht der bolsjewiki ter be vrijding van de volken." Gaaf Stalin de Sovjet- Unie verlaten? tockholm, 3 Juli. (D.N.B.) In een bericht uit Istanboel publiceert „Aftonbladet" het, naar men zegt, van goed inge lichte zijde afkomstige bericht, dat Stalin, Molotof en Woros- jilof een visum zouden hebben aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch- Indië of Egypte zouden willen begeven. Aftonbladet publiceert dit bericht onder het opschrift: „Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt?" EEN REDE VAN TANNER. Helsinki, 3 Juli (D.N.B.) De nieuwe minister van handel en in dustrie, Tanner, die in 1940 onder pressie van het Kremlin moest af treden als lid der Finsche regeering en thans weer daarin is opgenomen, heeft vanavond voor de Finsche radio gesproken over de ontwikke ling van de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. In zijn rede verklaarde Tanner, dat de belangen van Finland met die van Duitschland samenvallen en daarom trekken de Finnen schouder aan schouder met de Duitschers ten strijde tegen het bolsjewisme. Vichy, 3 Juli (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet: In alle sectoren van het front is de toestand onveran derd met uitzondering van het woestijngebied, waar de vijande lijke aanval in hevigheid toe neemt. In den nacht van 2 op 3 Juli hebben Britsche vliegtuigen opnieuw luchtaanvallen gedaan op Beiroet. Zij bombardeerden luk raak het centrum van de stad, dat geen militair karakter heeft. Kan tóren en woonhuizen in de voor naamste zakenwijk alsmede in de wjjk dichtbij het kasteel werden vernield. De Libaneesche Kamer van Koophandel is totaal vernield. De Syrische katholieke patriarch en de Grieksch-orthodoxe metro poliet hebben een officieel protest gezonden aan den consul-generaal der V. S. tegen het bombardeeren van de burgerbevolking van Bei roet. Palmyra gevallen. Vichy, 3 Juli (D.N.B.) Het Fran sche legerbericht meldt de inne ming van Palmyra door de Engel- schen. Een Britsche afdeeling, uit Irak afkomstig, heeft vanochtend de Sy rische grens bij Teil Kotsjek over schreden en gepoogd langs de spoorlijn naar Mosoel op te rukken. In het bergachtige deel van den Zuid-Libanon heerschte aan beide zijden bedrijvigheid van patrouil les en artillerie. Het Libaneesche protest. Vichy, 3 Juli. (D.N.B.) De regee- ring van den Libanon heeft gepro testeerd tegen de Engelsche bomaan vallen op de open stad Beiroet. Sedert Zondag en vooral na den aanval op het fiuis van den Fran sehen hoogen commissaris wordt de stad iederen nacht gebombardeerd: talrijke bommen van elk kaliber worden lukraak op alle wijken ge worpen, waarbij de burgerbevol king het meest heeft te lijden. De regeering van den Libanon noemt het optreden der Britsche vliegers niet meer „oorlog", maar „terreur". Levendige artillerie-actie in Oost-Afrika. Rome, 3 Juli (Stefani). Het 393ste communique van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „Onze bommenwerper' hebben een der luchtbases op Cyprus aan gevallen. In Noord-Afrika heeft de lucht macht der spil stellingen installa ties, opslagplaatsen en luchtafweer- batterijen te Tobroek aangevallen, waardoor branden uitbraken en ontploffingen werden veroorzaakt. Verder werden luchtbases ten O. van Marsamatroeh gebombardeerd Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op eenige plaatsen :n Cyrenaica. In Oost-Afrika levendige activi teit der artillerie aan het front van Wolsjefit (Gondar). In het gebied van Galla en Sidamo worden de operaties door zwareni regenval be lemmerd." 's-Gravenhage, 4 Juli. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rant soenen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de hierna te noemen artikelen, met uit zondering van melk, de nieuw uitgereikte kaarten in gebruik worden genomen. Voor melk blijft dus voorloopig de oude kaart in gebruik. Vernie tigd kunnen worden de oude „bonkaart algemeen" en de oude vleeschkaart, met uitzondering van de thans geldende bon 21 daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in gebruik worden geno men. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bonnen. De bonnen waarop staat vermeld: „4 rantsoenen" geven elk recht op het koopen van ongeveer 400 gram brood, of vier rantsoenen gebak. De overige bonnen geven elk recht op het koopen van on geveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. BROOD EN GEBAK. NOVOGRAD PSKOV* (PLESKAu) 0 50 too km (4153) DE STRIJD AAN HET NOORDELIJKE SOVJET-FRONT. Aan het Noordelijke front in Letland zijn thans de belangrijkste terrein-moeilijkheden voor een verderen opmarsch door de Duitsche troepen overwonnen. De Sovjet-troepen trekken zich nu terug op Estland, intusschen zijn alle havensteden van Letland in Duitsche handen, o.a. Libau, Riga en Windau, dien ten gevolge bestaat er voor de Sovjet's geen verschepings mogelijkheden meer. De Duitsche opmarsch gaat nu via Wolmar door Estland in de richting naar Leningrad. Bon „25" van de broodkaart: 7 Juli tot en met 13 Juli: 100 gram brood of één rantsoen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: (beschuit, wa fels, biscuits en andere koekjes) 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram, voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn; geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „25-4 rantsoenen" van de broodkaart: 7 Juli tot en met 13 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. MELK. Bon „24" van de melkkaart: 7 Juli tot en met 13 Juli: 1 3/4 liter per bon. EIEREN. Bon „25 eieren": 7 Juli tot en met 13 Juli: één ei per bon. SUIKER. Bon „101" van de „bonkaart alge meen": 7 Juli tot en met 3 Aug.: 1 kg suiker per bon. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Maandag aan vangende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaande Za terdag worden gebruikt. Het nummer van de bon, welke gedurende de periode van 7 Juli a.s. tot en met 13 Juli recht zal geven op 't koopen van 2 kg aardap pelen, zal bij afzonderlijk persbe richt worden bekend gemaakt. VERPLAATSING DER SOVJET- REGEERING? New York, .3 Juli. (D.N.B.) Vol gens een bericht van den Ameri- kaanschen scheepsomroep uit An kara hebben diplomaten, die daar uit Moskou zijn aangekomen, ge meld, dat Stalin Woensdagavond bij een particulier gesprek verklaard heeft bereid te zijn, den zetel der Sovjet-regeering naar den Oeral te verplaatsen, indien Moskou door de Duitsche troepen bedreigd zou wor den. Alle maatregelen zijn reeds getroffen voor een verplaatsing der regeering naar Swerdlowsk en later zoo noodig naar Omsk. Sovjet-burgers verlaten Tokio. (D.N.B.) - Naar Domei meldt, zul len eenige honderden Sovjet-vrou wen en -kinderen, die te Tokio woonden, over Siberië naar de Sovjet-Unie terugkeeren.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1