Seuitleton [)E VREESELIJKE VERDENKING "AKKE&Jtt Verplichte inschrijving van autobussen. De groote landdag in Rolde. De inlevering van metalen. DOOK PHMAPPA PRESTON 7) „Ziezoo, dat is dat!" Audrey zei het hardop. De cheque lag nog steeds op den grond, het getuigschrift er naast en zij las den brief herhaalde malen door. Ze had het kunnen verwachten, maar toch, als ze maar eenig vermoeden van de toekomst ge had had, zou ze geen twee nieu we stellen kleeren gekocht hbben, als een, of heelemaal geen vol doende was geweest. En haar nieu we gordijnen en de stofzuiger! Zë was den laatsten tijd zoo verkwis tend geweest! Misschien zat het voorjaar in de lucht of haar sala- risverhooging, die ze met Nieuw jaar had gekregen. Nu hadden ze haar, ondanks hun hooge waardee ring van haar werk, toch ontsla gen! Voor het eerst begon ze te schreien, doch de bui dreef snel over en ze wreef haar oogen flink uit. Plotseling gmg ze reehtop zitten en luisterde gespannen. Er klonken voetstappen in haar keukentje, dat toegang tot het platje gaf. Die ver slaggevers zouden toch niet langs dat ijzeren trapje naar boven ge komen zijn? Opeens werd de keu kendeur geopend en trad Shane de verlichte kamer binnen. „Vergeef het me nog één keertje. Ik schijn voorbestemd om door vensters en uit kasten te voor schijn te komen, maar die kran- tenlui staan nog op een. hoop voor de deur en daarom heb ik een an deren toegang gezocht en gevon den". „Het komt er niets op aan, hoe u hier binnengekomen bent". Audrey's opluchting en begroe ting ontrukten haar aan haar el lende en maakten een heel ander mensch van haar. Shane hield den adem in van bewondering, net als de eerste maal. „Dat wil zeggen, dat u blij bent, me te zien!" Ze klemde de handen ineen in een onwillekeurig gebaar van angst. „Ik wilde zoo graag zekerheid hebben, dat u goed weggekomen bent", zeide hij. Ik moest er steeds over nadenken, in hoe een ver schrikkelijk gevaar u toch wel ver keert". Ze zonk weer in haar grooten stoel neer en hij zette zich tegen over haar in den andere. Met de ellebogen op de knieën boog hij zich voorover, vouwde zijn handen en keek haar onderzoekend aan, als wilde hij zichzelf gerust stel len. „Ik ben langs de gootpijp om laag geklommen, heb een ander pak aangetrokken en het oude ver brand, omdat het gescheurd was. Ik ben binnen gebleven en heb er over zitten- piekeren, in hoeveel ellende en last ik u gebracht heb, totdat ik eindelijk besloot, hierheen te komen en met u té praten. Ik moest wel komen". „Ik verlangde er naar, u terug te zien", zei Audrey openhartig en keek toen onwillekeurig naar den vloer en zijn blik volgde den hare. Ze trachtte den brief met het dui delijk leesbare woord „Getuig schrift" weg te halen, doch hij was hahr te vlug af en raapte ook de cheque op. „Wat. bent u slordig met waar depapieren", zei hij en ze voelde hoe vragend zijn stem klonk. Ze nam hem dat niet kwalijk. „Ik heb ontslag gekregen", zei ze eenvoudigweg. Alle slagboomen van verdenking en twijfel waren door zijn komst weggeslagen. Ze had hem reeds te. voren vertrouwd, maar nu was dat vertrouwen ze kerheid geworden. Hij was iets, wat nog nooit in haar leven geko men was, het type, waarvan ze vaak gedroomd, maar wat ze nog nooit aangetroffen had. En nu, al was het dan ook een afschuwelijke schrikwekkende 'tragedie, welke hen had samengebracht, was ze er blij mee. Haar houding verkondigde dit zoo duidelijk, als had ze het met Woorden uitgesproken, en Shane van zijn kant gevoelde, dat het ge weldigste van al 'wat het leven brengen kan, -Jiem overkomen was. Shane had wel eens over liefde op het eerste gezicht gehoord, er mee gespot zelfs, maar nu had het voorwerp van zijn spot hemzelf overweldigd. Audrey's eenvoud, haar openhar tigheid, de gemakkelijkheid, waar mee ze hem aanvaard had, betoo- verde hem hoe langer hoe mëer en gaf hem deze eene groote zeker heid, dat wat er ook gebeurde, hij Audrey altijd- en eeuwig zou lief hebben. „Kijk eens", vervolgde ze, zijn gedachten, die van verloren baantjes en misdaden waren afge dwaald, onderbrekend, „ik geloof zelf ook wel, dat ik een ondrage lijke last geworden zou zijn op kan toor met zoo'n sleep verslaggevers en politieagenten achter me aan". „En dat is m ij n schuld!" Hij stond op, als kon hij haar onmid dellijke nabijheid niet verdragenen begon de kamer op en neer te loo- pen. „Wat een onzin! Ook al had ik dat niet stilgehouden, dan zou ik toch getuige, of ten minste bijna getuige van den moord zijn ge weest. Misschien maakte het de zaak voor mij zelfs beter, dat u evenveel weet als ik". „Maakt dat de zaak werkelijk be ter?" Hij moest zijn angstigen twij fel tot bedaren brengen; bij al die andere verschrikkingen kon hij dien niet óók nog verdragen. „Het zou voor mij zoo ontzaggelijk veel be- teekenen, als u zei, dat het iets hielp". Hij was vlak bij haar blijven staan, zoodat ze wel naar hem op moest kijken. „Natuurlijk". Ze glimlachte en trachtte een vroolijke noot in haar stem te doen klinken. „We zijn broer en zuster in het ongeluk" Ze wilde opzettelijk niet toegeven, dat ze te veel vreugde over zijn komst had getoond, te veel blijd schap over het weerzien. „Nee, niet broer en zuster, dat weet u ook wel", zei hij bijna hef tig. „Ik tenminste koester niet de geringste broederlijke gevoelens tegenover u!" Hij wendde zich om en liep naar liet venster, daarna stak hij de hand uit en draaide den lichtscha kelaar om, zoodat het gouden licht verdween en ze zich samen bevon den in een helderen zilveren schijn, want het was volle maan en die scheen recht de kamer in, hoog over de huizen aan den overkant heen, Audrey geleek op een schets in zilver, albast en zwart en haar trekken kwamen scherp naar vo ren, doch Shane ging zoo staan, dat ze hem slechts als een breede, groote gestalte tegen het door de maan verlichte venster kon zien afsteken. „Dit past beter bij mijn stem ming. We kunnen het elec.trischè licht weer aandraaien, als we het weer over akelige nuchtere dingen hebben". Voordat ze zijn bedoeling vatte, kwam hij naast haar stean en zette zich op de armleuning van haar stoel neer. Haar beide handen nam hij in de zijne. „Liefste, ik houd toch zooveel van je en ik moet het nu meteen zeggen!" Audrey gafniet terstond ant woord. Ze haalde diep adem en voelde, hoe ze bloosde. „Shaneik geloofdat ik ook van je houd". Hij deed geen poging, haar in zijn armen te nemen. Ze vóelden beiden de spanning en de tijd scheen als in de ruimte te zweven en voor hen beiden stil te staan. (Wordt vervolgd). TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 JULI 1941. Het besluit trad gister in werking. hi de Nederlandsche Staatscourant val heden is opgenomen, een be- sluit van den secretaris-generaal, van het departement van water staat, betreffende verplichte in schrijving van autobussen. Allen, die op 1 Juli 1941 houder zijn van een of meer autobussen, zijn verplicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrijven, ongeacht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsfanrmlier II 1941 voor autobussen. Indien na 1 Juli 1941 een autobus zoodanige verandering ondergaat, dat de aard van het voertuig of de ver- voercapaciteit wordt gewijzigd of een andere motorbrandstof of mq- toraandrijving wordt gebezigd, dan wel een ingrijpende wijziging aan het onderstel wordt aangebracht jnoet de houder onverwijld mede- Heeling hiervan doen aan den Rijks inspecteur van het verkeer, in wiens Sistrict hij woont of gevestigd is. (lelijke verplichting rust op hem, 55ie na 1 Juli 1941 houder wordt van een autobus, alsmede op den houder van een autobus, die na 1 Juli de beschikking daarover, door welke oorzaak ook, verliest of wiens autobus na dien datum onbruikbaar wordt. Overtreding van de voorschriften, bij. dit besluit gegeven, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 'één jaar of geldboete van ten hoog ste 10.000. Motorrijtuigen, ten aanzien waar- Van de overtreding is gepleegd, kun- pen. door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat verbeurd worden verklaard. Het besluit treedt in werking met ingang van 3 Juli. Voorts maakt de seeretaris-gene- raal van het departement van water staat bekend, dat de rijksinspecteurs van het verkeer aan alle hun be kende houders van autobussen de voor de bovenbedoelde inschrijving benoodigde formulieren zullen toe- Benden. Allen, 'die op Juli j.l. houder Waren van één of meer autobussen en niet voor6Juli a.s. deze for mulieren hebben ontvangen, dienen eich tot de desbetreffende rijksver keersinspectie te wenden met het verzoek om afgifte of toezending 'daarvan. VRIJAF MET BEHOUD VAN LOON. Oproep van het N. A. F. tot de boeren-werkgevers. De persdienst van het N. A. F. meldt: De leiding van het Nederlandsch agrarisch front richt een oproep tot alle Nederlandsche boeren om, in verband met den grooten land dag in Rolde, hun arbeiders, die de ze bijeenkomst willen bezoeken, Zaterdag a.s. vrijaf te geven met behoud van loon. -Het N. A. F. vertrouwt, dat iedere werkgever aan dezen op roep gehoor zal geven. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing van den min derjarige Wilhelm van Beek, oud 19 jaar, die sedert 23 Juni j.l. wordt vermist. Zijn signalement luidt; Lang pl.m. 1.75 m., schraal postuur, ovaal gezicht, smalle neus, gezon de gelaatskleur, donkerblond haar, gekleed in donker colbertcostuum, groen overhemd met idem stijve boord. Hij draagt nu en dan een bril met hoornen montuur, en is blootshoofds. Bolsjewisme o! hoerendom. De persdienst van het Neder landsch Agrarisch Front meldt: Zoo ais reeds gemeld werd, heeft het Nederlandsch agrarisch front tegen Zaterdag een grooten land dag georganiseerd. In verband met de ernstige bedreiging, die het we reldcommunisme inzonderheid voor den boerenstand vormt, werden de bestuurders van alle landbouworga nisaties uitgenoodigd dezen land dag bij te wonen en hun leden daartoe op te wekken, om tot een zoo krachtig mogelijke getuigenis van het Nederlandsche platteland voor"het behoud van een gezonde boerenorde te komen. De groote betooging vervangt den jaarlijkschen boerendag, wel ke vroeger door „landbouw en maatschappij" placht te worden ge organiseerd, maar is met het oog op de omstandigheden van thans breeder opgezet. Een tweetal muziekcorpsen zal de bijeenkomst opluisteren, terwijl de jeugdbeweging van het N. A. F. en de jeugdstorm eveneens mede werking verleenen. De eigenlijke landdagrede wordt uitgesproken door den heer E. J. Roskam Hzn., terwijl verder het woord wordt gevoerd door andere bekende sprekers. Wie zich herinnert, hoe het bols jewisme in de Sovjet-Unie het zelf standige hoerendom uitroeide prof. dr. Grondijs wees er dezer da gen in de bladen nog op, dat 1.700.000 boeren ter dood gebracht of verbannen werden, terwijl in 1938 Stalin te Moskou verklaarde: geen half procent van den Rüssi- schen grond is meer in het bezit van boeren die mag niet nalaten naar Rolde te gaan om te getuigen tegen dit bolsjewisme. De extra-treinen voor landdagbe- zcekers loopen van den Bosch, Alkmaar, Rotterdam, Winterswijk, Scheemda, Groningen en Leeuwar den. Zij stoppen op vele tusschen- stations. Voorts zullen er in Dren te door de E. D. S. speciale trams worden ingelegd op verschillende trajecten. De extra-trein uit Noordholland heeft de volgende diensttijden, ver trek uit Schagen 6.44, H. H.-Waard 6.58, Alkmaar 7.30, Uitgeest 7.49, Zaandam 8.09, Amsterdam 8.24, Amersfoort 9.12, Zwolle 10.29. Aan komst te Rolde 12 uur. Om 15.26 gaat de trein uit Rolde terug en is 20.04 weer in Alkmaar. SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. Bijna 8000 paren. De politie heeft tegen een Haar- lemschen schoenenwinkelier proces verbaal opgemaakt, omdat hij schoe nen met groote winst verkocht. Hij had bij den inkoop 7.05 moeten betalen en aan zijn klanten vroeg hij 12.75 per paar. In totaal nam de politie 7952 paar schoenen in beslag. SIGARENKOKER MET 528 KWIJTGERAAKT. Een Amsterdamsche arbeider, werkzaam in Noord-Frankrijk, die gisteren naar hier was teruggekeerd, kwam tot de voor hem tragische ontdekking ,dat hij op de treinreis zijn sigarenkoker, waarin hij een bedrag van 528 aan gespaard loon had geborgen, was kwijtgeraakt. De gedupeerde heeft aangifte ge daan bij de politie, .maar het zal niet gemakkelijk zijn, eenig licht in deze duistere zaak te brengen. Europa, ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aan meldingskantoor voor vrijwilli gers: Centrale van de Waffen S.S., Bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. EEN VERNIELDE SOVJET-TANK. Nog voor zij haar gevechtskracht kon ontplooien, stelde het pantserafweergeschut haar buiten gevecht. Weltbild-Polygoon) DE STRIJD TEGEN DE SOVJETS. Een brandend dorp. (Hoffmann), OP HET CORNELIS TROOSTPLEIN TE AMSTERDAM WERD EEN HET NIEUWE KAZERNEGEBOUW VAN HET POLITIE-BATALJON. links: de Regeeringscommissaris-burgemeester van Amsterdam Mr. E. DEFILE GEHOUDEN TER GELEGENHEID VAN DE OPENING VAN Tijdens de inspectie van de opgestelde manschappen. Van rechts naar J. Voute en S.S,:Gruppen-Führer Rauter. (Polygoon). HET IJ-TUNNELPLAN VAN DEN HEER GROOT OOK DOOR DEN REGEERINGSCOMMISSARIS AFGEWEZEN. Bij de bestudeering van de oplos sing van het vraagstuk der verbin ding van de TJ-oevers heeft de re- geeringscommissaris voor Amster dam ernstige aandacht geschonken aan het denkbeeld van den heer T. C. Groot, industrieel te Amsterdam, om de IJ-oevers te verbinden door één rechte tunnel, zoowel voor auto- als voor fietsers- en voetgangers verkeer. Een tunnel volgens het dóór den heer Groot gedachte rechte trace zou de Oostelijke spoorwegviaduct op groote diepte moeten kruisen. Bij de bestudeering van het vraag stuk van de tunnelverbinding is de dienst der publieke werken tot de conclusie gekomen, dat de stand zekerheid van dit bouwwerk, hoe wel in den bestaanden toestand zeker voldoende onder geen voor waarde een belangrijk ingrijpen in de omgeving van zijn fundeering zou toelaten, zoodat een kruising van het bestaande viaduct op groote diepte door een tunnel uitgesloten is. Bovendien werden er andere be zwaren naar voren gebracht. Dcodelijk ongeval. - Op den weg WierdenAlmelo is de 67- jarige A. Bijlsma, toen hij, komende uit een zijweg, onvoorzichtig den weg overstak, door een uit de rich ting Wierden komende autobus aan gereden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar een zie kenhuis te Almelo overgebracht, v/aar hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. Uitzonderingen voor verzamelingen. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den Secr.-Gen. van het Dep. van O., W. en C„ waarbij de in de verordening betreffende het inleveren van meta len genoemde voorwerpen, ten aan zien waarvan de verplichting tot in levering niet geldt, nader worden omschreven. Blijkens deze beschikking wor den onder „openbare monumenten en gedenkteekenen op graven" me de begrepen gedenkplaten e.d„ on der „kerkklokken" torenklokken en carillons. Onder „museumstukken" worden verstaan voorwerpen, deel uitma kende van de verzamelingen van alle musea en andere collecties, die worden vermeld in den vanwege het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in 1938 uitgege ven gids „De Nederlandsche musea", benevens de voorwerpen, die ver meld staan in de door het departe- men van onderwijs uitgegeven „voorloopige lijst van de Nederland sche monumenten van geschiedenis en kunst". Ook worden als museumstukken beschouwd voorwerpen, deel uitma kende van verzamelingen van gods- en gasthuizen en van 'andere parti culiere instellingen of personen, die niet in bovengenoemden gids wor den vermeld, mits zoodanige verza meling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofdmuseumdeskuïi- dige wordt erkend. Onder verzamelingen van particu lieren worden niet verstaan de han delsvoorraden van antiquairs en kunsthandelaren. Teneinde de hierboven genoemde erkenning te verkrijgen, dient be langhebbende zich voor 15 Juli 1941 door middel van een formulier mo del IV te wenden tot den burge meester der gemeente, waarin de verzameling zich bevindt. Onder „hetgeen behoort tot eenige volksdracht" worden ook begrepen bestanddeelen van tuig van last- en trekdieren, voorzoover daaraan uit een oogpunt van volkskunde bijzon dere beteekenis moet worden toege kend. Onder „ordeteekenen en eere- teekenen" worden mede verstaan gedenk- en eerepenningen, voor zoover deze een bijzondere histori sche of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschou wen zijn, gelden ook beeldhouwwer ken en voorwerpen van kunstnijver heid, die niet als massaproduct te- beschouwen zijn, maar zijn ontwor pen door algemeen als zoodanig er kende kunstenaars. De beslissing over de wetenschap pelijke waarde én de inlevering be rust bij den hoofdmuseumdeskundi- ge. Deze beschikking treedt heden in werking. Bij het zwemmen verdronken. - - Gisteravond omstreeks zeven uur zijn in, de rivier de Waal onder de gemeente Zuilichem twee jongens, n.l. de elfjarige Koorn en de der tienjarige van Genderen bij het zwemmen verdronken. Naar hun lijken wordt gedregd. KOOS SPEENHOFF GEHULDIGD. Speenhoff is gister in de stads schouwburg te Amsterdam gehuldigd' ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag. Cor van der Lugt Melsert opende den avond met een kort woord, waarna Speenhoff zijn oude liedjes zong. Zijn vrouw, zoon en dochter hielpen mede het jubileum op te luisteren en Annie van der Lugt- Melsertvan Ees voerde met enkele andere artisten twee éénacters van Speenhoff op. Na afloop van de voorstelling werd Speenhoff toegesproken door dr. J. Smit, wethouder van onderwijs en kunstzaken. Hij herinnerde aan Speenhoff's vroegere optreden en de bekendheid, die de gevierde zanger zich overal had verworven. Namens het gemeentebestuur bood hij fraaie bloemen aan in de Amsterdamsche kleuren, evenals aan mevrouw Speen hoff en Ceesje. Cor van der Lugt Melsert bood na een geestige rede een enveloppe aan. In een geestige rede dankte Speen hoff voor de huldiging. fteene het vroeger. Nu niet meer - tra «Sjn er "AKKERTJES-I Een paar perdag, wég pqneit narigheid I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5