DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd aan het Oostelijk front. De Sovjettroepen op den terugtocht. Vestingwerken van Tobroek bestookt. De houding van Turkije. Duitsche troepen over de Berezina. De toestand in Moskou. Een radiorede van Röosevelt. DISTRIBUTEE-NIEUWS VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.05 tot 5.24 van 22.04 tot 5.24 op 18.10 onder 3.32 op 19.21 onder 4,32 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels L25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 156. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 5 Juli 1941 Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) Het D.N.B. ontvangt van militaire zijde een commentaar op het legerbericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de militaire toestand aan het O. front als volgt kan worden geken merkt: 1. De aanvalsplannen der Sovjets tegen Midden-Europa zijn voor goed verijdeld. 2. Het bij de grens opgebouwde front van geweldige Sovjetstrijd- krachten is verbroken en versnip perd. Aanzienlijke deelen zijn geheel Vernield en uitgeschakeld. 3. De troepen, de luchtmacht en de uitrusting der Sovjetweermacht zijn door de vernietigende gevechten zoozeer verzwakt, dat de verliezen niet meer gecompenseerd kunnen worden. 4. Het Sovjetfront, voor zoover nog van een front gesproken kan worden, bevindt zich overal op den terugtocht. De Duitsche en verbon den troepen volgen op den voet en naderen thans de z.g. Stalin-linie, een natuurlijke verdedigingszóne van de Zwarte Zee, Oostelijk van de Dnjestr, over Sjitomir en langs de Dnepjr, over Pskow, Oostelijk van het Peipusmeer en de Narwa tot de Finsche golf. Volgens buitenland- sche berichten zou hier een sterke verdedigingslinie gebouwd zijn, doch men mag aannemen, dat het werk niet overal voltooid is. De Sovjets zullen in ieder geval trachten de linie te houden, maar hun kansen kunnen nauwelijks gunstig genoemd worden. De bolsjewistische terug tocht. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) De bolsje wisten vluchten naar het Oosten, in twee, soms ook drie of vier colon nes naast elkander. Duitsche ge- vechtsvleigtuigen brengen hun in duikvlucht reusachtige verliezen toe. Die aanvallen hebben op den 3 en Juli tot groote opstoppingen geleid op de wegen, waarlangs de bolsje wisten uit het gebied tusschen Bia- lystok en Minsk terugtrekken. De Verbindingswegen achter het leger zijn bezaaid met vernielde auto's, waardoor de terugtocht nog bemoei lijkt wordt. Vliegveld bij Smolensk vernield. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) Op 3 Juli heeft een groep Duitsche stuka's een vliegveld der Sovjet-lucht macht bij Smolensk vernield. Twintigduizend bolsjewisten Ioopen over. Hoofdkwartier van den Führer, 4 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vandaag zijn 20.000 soldaten van de nog bij Minsk ingesloten deelen van het Sovjetleger over- geloopen, nadat zij hun politieke commissarissen hadden doodge schoten. Gunstige ontwikkeling van gevechten. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) De gevech ten in het hooge Noorden ontwikke len zich volgens de vastgestelde plannen, waarbij ook aan het Duit sche luchtwapen weer een belang rijke taak ten deel valt. Een forma tie Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernam gisteren vernielingsaanval- len op de spoorlijn van Moermansk en stelde deze lijn nogmaals op een belangrijk punt buiten gebruik. Een stationsgebouw werd vernield en een snetlrein succesvol beschoten. Aanvallen op Smolensk. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) Bij de aanvallen van Duitsche gevechts- afdeelingen op voor den oorlog be langrijke doelen in het O. werden in de afgeloopen dagen fabrieken van de Sovjetbewapeningsindustrie te Smolensk succesvol met bommen bestookt. Smolensk is niet alleen een be langrijk spoorwegknooppunt, doch bezit ook een groot aantal voor de oorlogvoering der Sovjets belangrij- v' ,mun^^a^rieken, vliegtuigfa brieken en reparatiewerkplaatsen voor spoorwegmateriaal. De vernie tiging hiervan beteekent voor de bolsjewisten een niet te compensee- ren verlies. De actie van het Duitsche luchtwapen. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) De ge vechtsactiviteit van het Duitsche luchtwapen 'was ook gisteren weer met haar geheele kracht gericht op de Sovejttroepen aan het front, op de vijandelijke artillerie' en op alle ravitailleeringswegen. De successen waren wederom groot en beteeke- nen voor dn vijand een nieuwe bui tengewone benadeeling. In het strijdgebied =in het gebied der Oost- zeestaten vernietigden Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen alleen zes transporttreinen en op de wegen 70 vrachtauto's. Ir. den centralen frontsector vernietigden zij 34 pant serwagens en 50 vrachtauto's en brachten zij verscheidene treinen tot ontsporing. Talrijke spoorlijnen wer den door bommen vernield, alsmede stations en vele bruggen. Troepen concentraties werden uiteen gesla gen. In het l.ooge Noorden bij Moer mansk werden een trein tijdens het rijden vernietigd en vijandelijke stellingen door duikbommenwerpers vernield. De strijd tegen de nog overgebleven luchtstrij dkrachten der Sovjets wordt voortgezet. Vol gens tot dusver ontvangen berich ten werden in de laatse 24 uur 98 vliegtuigen der Sovjets vernield, waarvan 22 op vliegvelden en 76 in luchtgevechten. Duitsche stuka's contra Sovjet-tanks. Bei-lijn, 4 Juli (D.N.B.) Duitsche stuka's hebben zich met groot suc ces gemengd in de verbitterde ge vechten, die ontstaan zijn bij den overtocht van Duitsche pantseraf- deelingen over de Berezina. De Sov jets poogden, toen de eerste Duitsche tanks vasten voet hadden gekregen- op den Oostelijken oever, den ver deren opmarsch te verhinderen, con centreerden eveneens pantservoer tuigen en voerden bovendien alles zins sterke tankformaties per trein aan. Kort nadat de tankslag op tien O. oever was begonnen, mengden de Duitsche stuka's zich in den strijd en deden een vernietigden aanval op de vijandelijke tankformaties. De uitwerking was buitengewoon groot en zoo werd de weg voor den ver deren Duitschen opmarsch vrijge maakt. Deze aanvallen waren ook gericht op de treinen met pantser wagens. Verscheidene werden zwaar beschadigd en een locomotief vloog in de lucht. Bovendien werden bij dezelfde onderneming op den toe- voerweg een groot aantal voertui gen en verscheiden stukken geschut vernietigd. Verwoed gevecht in Oost-Afrika. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 4 Juli. Het weermachtbe- richt no. 394 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika werd een aanval van vijandelijke pantserwagens door onze artillerie afgeslagen. Onze luchtformaties zetten de aanvallen op de vestingwerken van Tobroek voort en bombardeerden een be langrijk. spoorwegknooppunt ten O. van Mersa Matroeh. De vijand ondernam enkele vluch ten naar Tripolis en enkele plaatsen in het gebied" van Benghazi. Er werd schade veroorzaakt aan woonhuizen, terwijl enkele slachtoffers te betreu ren vielen. In Oost-Afrika heeft een van on ze colonnes ten Zuiden van Gore (Calla en Sidamo) met succes een verwoed gevecht geleverd, waarbij zij den vijand aanzienlijke verliezen toebracht. Engelsche vliegtuigen on dernamen een aanval in het gebied van Gondar, waarbij een ziekenhuis getroffen werd. Een vliegtuig werd brandend neergeschoten door ons luchtdoelgeschut. DE SOVJETREGEERING IN DE OEKRAÏNE NAAR CHARKOW. Rome, 4 Juli (A.N.P.) Wij vernemen, dat de Sovjet- regeering in de Oekraine haar zetel van Kiew naar Charkow verplaatst heeft. Rede van den minister president. Ankara, 5 Juli. (D.N.B.) De voor zitter van den Turkschen minister raad, Refik Saydam, heeft gisteren iri de groote Turksche nationale ver gadering verslag uitgebracht over de Turksche binnen- en buitenlandsche politiek. De binnenlandsche verdediging van het land is tot volste tevreden heid georganiseerd. De regeering heeft alles in het werk gesteld, om de onschendbaarheid van het land te verzekeren en het Turksche volk heeft met geestdrift alle besluiten van de regeering aangenomen. De laatste zes maanden hebben aan de geheele wereld gebeurtenissen van vitale beteekenis gebracht. Als groot ste resultaat van de Turksche buiten landsche politiek noemde Saydam de Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Refik Saydam. (Foto P.Ï.B.) verbetering der betrekkingen tus schen Duitschland en Turkije. Dit pact is geen oppervlakkig werk, het is een belangrijk document, dat de richting van de Turksche buitenland sche politiek kenmerkt. Het pact met Duitschland is tegen geen andere mogendheid gericht. Met betrekking tot het conflict tus schen Engeland en Irak drukte de minister-president zijn leedwezen er over uit, dat de pogingen voor een vreedzame oplossing geen resultaat hebben opgeleverd. Vervolgens gaf hij uiting aan zijn hoogachting je gens het volk van Irak voor de hou ding, welke het in dit conflict heeft aangenomen. Over den toestand in Syrië zeide Saydam o.a.: Van het standpunt der Turksche veiligheid uit moet verklaard worden, dat de be trekkingen met de beide oorlogvoe rende staten in Syrië nog steeds goed zijn. Hoe ook de afloop van den strijd in Syrië zal zijn, de Turksche politiek jegens het land zal niet ge wijzigd worden en de Turksche poli tiek jegens het land zal niet gewij- wjjzigd worden en de Turksche sym pathieën voor "het volk van Syrië zullen steeds gelijk blijven. De regeering heeft de oorlogvoe rende landen ervan in kennis ge steld, dat Turkije zijn stricte neutra liteit wil handhaven. Saydam dankte den Führer voor zijn betuigingen van vriendschap en verklaarde, dat ook het Turksche volk dezelfde vriendschappelijke ge voelens jegens Duitschland koestert. Turkije wenscht hartgrondig, dat deze verhelderde atmosfeer door geen misverstanden zal worden ver troebeld. Ten aanzien van de verkla ring van Mussolini in zijn rede van 10 Juni over de vriendschap van Italië jegens Turkije verklaarde Say dam, dat het ItaliaanschTurksche pact van 1928 voor Turkije even be langrijk is als voor Italië. Ten slotte verzekerde de Turksche minister-president, dat de Turksche regeering ernaar zal blijven streven, haar neutraliteit en haar goede be trekkingen met de naburen en vrien den in stand te houden. Vertrouwen in regeering. Ankara, 5 Juli. (Stefani). Na de uiteenzettingen van den minister president, heeft de Turksche groote nationale vergadering haar vertrou wen in het ministerie uitgesproken met 209 tegen 19 stemmen. Mijnongeluk in België. (D.N.B.) - In het kolenbekken van Ressaix bij Charleroi is gisterochtend op 800 meter diepte een kolenstofont ploffing voorgevallen, waarop een hevige brand volgde. Zeven mijn werkers kwamen om het leven, zeven andere werden gekwetst. Het Duitsche legerbericht Hoofdkwartier van den Führer, 4 Juli. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks den moeilijken toe stand der wegen, wordt de ach tervolging van de Sovjet-weer macht over het geheele front zonder ophouden voortgezet. De terugtrekkende vijand lijdt door de niets ontziende tot diep in het achterland doorgevoerde actie van ons luchtwapen de zwaar ste verliezen. In het midden van het aanvals front werd de Berezina op ver scheiden plaatsen overschreden. Ten Noorden daarvan is de grens tusschen Letland en de Sovjet- Unie bereikt. Onder het gisteren gesorteerde buitgemaakte materiaal bevinden zich ook kaarten van den genera- len staf, waaruit de laatste bijzon - derhedeh in zake de aanvalsplan nen der Sovjet-weermacht blijken. Deze aanvalsplannen worden ook daardoor bewezen, dat thans een nauwkeurig overzicht wordt ver kregen van de in den laatsten tijd tot stand gekomen geweldige ver meerdering van de Sovjet-vlieg velden-aan onze Oostgrens. Terwijl voor de bezetting door de Sovjet-weermacht in Bessarabië, Polen, Litauen, Letland en Estland in totaal slechts negentig vliegvel den aanwezig waren, is dit aantal in den korten tusschentijd tot 814, deels goed aangelegde vliegvelden aangegroeid. Uit een door speciaal gevolmach tigde officieren ingesteld onderzoek der veroverde Sovjetvliegvelden is gebleken, dat het op 22 Juni ge melde aantal op den grond verniel de vliegtuigen 20 tot 25 pet. grooter is dan aanvankelijk door waarne ming uit de lucht werd geconsta teerd en gemeld. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht voor de En gelsche Oostkust twee bewakings vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van duizend ton tot zinken gebracht en bij Landsend een grooten koopvaarder door bom- treffers beschadigd. Overdag en des nachts waren aanvallen van gevechtsvliegtuigen gericht op ha venwerken in het Zuidwesten en Zuidoosten van Engeland. Bij aanvalspogingen van Britsche vliegtuigen op de Kanaalkust heb ben jagers en luchtafweergeschut gisteren elf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen wor den vermist. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht op verschillende plaat- en in het W. en N.-W. van Duitsch land brisant- .en brandbommen la ten vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In Bremen werd onbeteekenende schade aan oorlogseconomie veroorzaakt. Zol- derbranden, vooral in Dortmund, konden spoedig gebluscht worden. Tien der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen werden door jagers en luchtafweer neerge schoten. Luchtaanval op Bremen verijdeld. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) In de vroege ochtenduren van heden pro beerden twaalf Britsche gevechts vliegtuigen een aanval op Bremen te doen, waarbij vier Britsche bom menwerpers door de Duitsche lucht doelartillerie werden neergeschoten. Het gelukte den Britten slechts en kele bommen te laten vallen, die in de stad en de haven slechts geringe schade veroorzaakten. Naar thans bekend wordt, werden bij de Brtische aanvallen op Duit sche rijksgebied in den nacht van 3 op 4 Juli door luchtdoelartillerie en nachtjagers bij elkaar zes vijande lijke gevechtsvliegtuigen neerge schoten. Daar komen nog bij de vier neergeschoten machines in de och tenduren van heden boven Bre men, zoodat de Britten bij elkaar tien vliegtuigen verloren hebben. Luchtgevecht boven het Kanaal. Berlijn, 4 Juli. (D.N.B.) Vanmid dag vroeg heeft een formatie van twintig Britsche gevechtsvliegtuigen, die krachtig beschermd werd, ge tracht het bezette Fransche gebied te naderen. De formatie werd ech ter nog voor het bereiken van de .Kanaalkust door Duitsche jagers aangevallen. Er ontstond een uitge breid en verbitterd luchtgevecht, in het verloop waarvan, volgens de voorloopige waarnemingen, acht Spitfires werden neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Waarheen zal de regeering vertrekken Ankara, 4 Juli (A.N.P.) In Sov jet-kringen te Ankara is een be richt ontvangen over den toestand ir. Moskou, waaruit blijkt, dat Moskou in toenemende mate den indruk wekt van een stad, welke de oorlog snel en onverbiddelijk nadert. De verduisteringsvoor schriften werden na het eerste luchtalarm, waarna paniekachtige toestanden onder de bevolking heerschten, door de stedelijke orga nen scherp gecontroleerd en ten- uitvoer gelegd. Het kleinste ver grijp tegen de voorschriften werd zeer zwaar gestraft. Het werd de burgerbevolking verboden des nachts op straat te zijn. Slechts arbeiders, die nachtdienst gaan ver richten of hebben verricht mogen voorzien vah een bijzondere ver gunning op straat zijn. Aan de ar beiders is een streng 'bevel uitge vaardigd, waarin het verlaten van den arbeid verboden wordt. Dit bevel is veroorzaakt door het feit, dat vele arbeiders ondanks alle of- ficieele aanwijzingen de zone als gevaarlijk beschouwen en probee- ren deze zóne te verlaten. Alle uit Moskou vertrekkende reizigers worden zeer streng ge controleerd, daar men een paniek stemming in den kiem wil smoren. Talrijke geruchten doen in de stad de ronde en de zenuwachtigheid in officieele kringen slaat over op de bevolking. In diplomatieke kringen is men van opvatting, dat de opperste ver- dedigingsraad der Sovjet-Unie reeds in het geheim opdracht heeft gegeven in een Noordelijk gelegen stad b.v. Gorki voorberei dingen te treffen voor het huisves ten van de regeerings-autoriteiten, hetgeen op de bevolking geenszins kalmeerend heeft gewerkt en als een alarmsignaal wordt beschouwd. Men meent uit de woorden van Stalin te kunnen opmaken, dat er voor de Sovjet-Unie het grootste gevaar bestaat. In militair opzicht schijnt het voornaamste vraagstuk te liggen in de moeilijkheid alle reserves, die in het achterland klaar staan, naar het front te transporteeren. Sedert dagen wachten in de voorsteden van Moskou geconcentreerde troepen op hun vervoer. Men heeft kun nen waarnemen, dat troepentrans porttreinen, die reeds vertrokken waren, na "een termijn van twaalf uren plotseling weer Moskou bin nenreden en uitgeladen werden. Snelheid, flinkheid en werklust noodig. New-York, 4 Juli. (D.N.B.) Ter gelegenheid van Independance Day heeft president Roosevelt een radio lede gehouden. Hij begon met te zeggen, dat, evenals bij de onafhan kelijkheidsverklaring van 1776, de Amerikaansche vertegenwoordigers ook in de tegenwoordige crisis den plicht hebben, de motieven voor hun handelingen bekend te maken. Toen, aldus zeide Roosevelt, stond het groote beginsel op het spel, dat de regeering haar volmachten krijgt door goedkeuring van de geregeer- den. In de. laatste jaren is een nieu we vorm van „tyrannie" opgedoken, die de grondgedachte 'van 1776 in het buitenland heeft weggedrongen. Ook in Amerika zijn deze begrippen bedreigd. De president polemiseerde op deze wijze tegen de „aanvallers" en BONAANWIJZING AARDAPPELEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. de met „25 reserve" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte distributie kaarten recht geeft op het koopen van twee kilogram aardappelen. Het koopen op dezen bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 5 Juli. Beroepstelers van aardappelen, hun gezinsleden en hun inwonend personeel mogen ingeen gev'al van. dezen bon gebruik maken. Na dere mededeelingen omtrent ver plichte inlevering van de voor aardappelen bestemde bonnen zul len in een afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat zij, die verzuimd heb ben hun nieuwe distributie-beschei den in het daarvoor gestelde tijd vak af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het Distributiekantoor Breedstraat 40, ALKMAAR, op Woensdag, 9 Juli, a.s., tusschen 912 of 1.304 uur. ALKMAAR, 5 Juli 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 6 Juli: Maans op- en ondergang 5 Juli: 6 Juli: „dictatoren" en verklaarde, dat „de menschelijke vrijheid" in vele lan den „door een heerschappij van ge weld" vernietigd dreigt te worden. Het was niet duidelijk, of hij hier mede de geweldheerschappij der bolsjewisten in de Sovjet-Unie be doelde, wien hij, zooals bekend, zijn steun heeft toegezegd. Verder ver klaarde hij, dat ook Amerika be dreigd wordt door de nieuwe staats vormen, die in tegenspraak zijn met die van 1776. Amerika streeft er dan ook ern stig naar, het Westelijk halfrond en de „vrijheid der zee" te verdedigen. Daarvoor heeft men niet alleen een heid noodig, maar ook snelheid, flinkheid en werklust. Er moet een einde komen aan gemopper en sabo tage, die een veel diepere uitwer king hebben dan het in de lucht laten vliegen van munitiefabrieken. „Ik verklaar voor het volk der Vereengde Staten plechtig", aldus besloot Roosevelt ,„dat de Vereenig- de Staten nooit een gelukkige oase zouden kunnen blijven temidden van de woestijn der dictaturen. Daarom hernieuwen wij Amerikanen den eed voor het land en de vlag, met het doel onze werkkracht, en, zoo noodig, ook ons leven beschik baar te stellen". HET HONGAARSCH LEGER BERICHT. Boedapest, 4 Juli (D.N.B.) In het Hongaarsche weermachtsbericht van 4 Juli wordt gezegd, dat de Hon gaarsche troepen den terugtrekken- den vijand reeds in de Galicische vlakte achtervolgen. De Hongaar sche luchtmacht heeft wederom met succes militaire doelen in de Sovjet-Unie gebombardeerd. (Zie verder Buitenland pag. 1 2e bl.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1