DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aanval op verdedigingswerken van Tobroek. Troepen in het gebied van Gaila en Sidamo geven zich over. Een „Vrijwilligers-verbond Nederland" Deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme. Reeds 300.000 Russen gevangen genomen. Brifsche vliegers béven W.-Duitschland. De strijd in het Oosten POLITIEKE PARTIJEN OPGEHEVEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 157. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 7 Juli 1941 Het Italiaansche legerbericht. In het Italiaansche legerbericht van 5 Juli wordt mededeeling ge daan van het bombardeeren van vliegvelden op Malta en van mili taire werken bij Tobroek. Het klei ne garnizoen van Debra Tabor werd gedwongen zich over te ge ven. Het legerbericht van 6 Juli luidt als volgt: „In Noord-Afrika heeft onze ar tillerie twee vijandelijke batterijen te Tobroek vernield en in de haven liggende schepen beschoten. Duit- sche en Italiaansche afdeelingen vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op de havenwerken, voor an ker liggende schepen, verdedigings werken en batterijen.Zij veroor zaakten branden en ontploffingen en brachten een klein schip tot zinken. Bij een aanval in scheer- vlucht op een vijandelijke lucht basis bij Sidi El Barrani hebben onze jagers brand veroorzaakt in vrachtauto's en barakken. De vij and heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Derna. In Oost-Afrika waren onze troe pen in het gebied van Galla en Sidamo, die tot een groepje helden waren verminderd, die geen le vensmiddelen of munitie meer had den, na tot aan de grens van het mogelijke te hebben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben gevoerd, waarbij zij den vijand gevoelige verliezen toe brachten, gedwongen, voor de steeds sterker wordende vijande lijke troepen te capituleeren mei wapener. Te Gondar en op andere plaatsen wordt de strijd voortge zet". De tegenstand der Italianen in Oost-Afrika. Rome, 7 Juli. (D.N.B.) De held haftige tegenstand der Italiaansche troepen in het gebied, van Galla en Sidamö, waar zij maanden lang een in aantal en hoeveelheid ma teriaal veel sterkeren tegenstander hebben opgehouden en eerst be sloten zich over te geven, toen hun munitie en de levensmiddelenvoor- raden uitgeput waren, wordt in een officieel communiqué betreffende het Italiaansche weermachtbericht in het licht gesteld. De groote En- gelsche aanval op het gebied van Dalla en Sidamo begon, zoo wordt in dit communiqué gezegd, direct na het einde van de operaties bij den Amba Aladji. De Engelschen lieten de daar vrij geworden strijd krachten uit het oosten en tegelij kertijd troepen uit den Soedan en den Congo van het westen opruk ken. Daarbij konden zij op het door de Italianen aangelegde we gennet ook talrijke pantserstrijd krachten gebruiken. Voor de sedert 11 maanden in den strijd staande Italiaansche formaties, die noch over militaire steunpunten, noch over ravitailleeringsmogelijkheden beschikten, had de strijd van het begin af geen kansen. De Italiaan sche soldaten wisten echter, dat zij met hun tegenstand den vijand zware verliezen zouden toebrengen en hem zouden verhinderen, zijn strijdkrachten vrij te krijgen voor andere fronten. Zoo namen zij den strijd op, onder de moeilijkste omstandigheden, tegen een van alle kanten oprukkenden vijand, met weergalooze strijdvaardigheid en opofferingsgezindheid. Deze tot aan de grens van het voor men- schen mogelijke voortgezette te genstand is zelfs door den tegen stander met bewondering be schouwd. Met wanhopige taaiheid heeft iedere afzonderlijke colonne stand gehouden tegenover den toenemenden druk van den vijand, zoolang zij nog beschikte over mu nitie en levensmiddelen. Zoo hand haafde zich een volkomen omsin gelde formatie in het merengebied ruim een maand lang tegenover een sterke vijandelijke overmacht, zoo hielden twee divisies, welker voorraden reeds aanzienlijk ge krompen waren, den vijandelijken opmarsch naar Imma tot het uiter ste tegen, terwijl het een der divi sies was gelukt in dien tusschen- tijd onder onuitsprekelijke moei lijkheden zich terug te trekken naar Dembi Dollo, waar generaal Gazzera had besloten den tegen stand tot het uiterste voort te zet ten. Na Dembi Dollo trokken zich ook na de ontruiming van Imma, welke geschiedde in het belang van de burgerbevolking, de daar lig gende troepen en andere formaties uit het merengebied strijdend te rug. Hier boden de Italiaansche troepen den laatsten heldhaftigen tegenstand. Zij hebben, zoo besluit het communiqué, de traditie van de Italiaansche wapeneer hoog ge houden en de dankbaarheid van het vaderland verdiend. DE REDE VAN ROOSEVELT WEKT TELEURSTELLING TE LONDEN. Washington, 6 Juli. (D.N.B.) Naar de Times Herald uit Londen meldt, heeft de rede van Roosevelt daar groote teleurstelling gewekt, daar het Engelsche volk eindelijk eens de aan kondiging van concrete maatregelen in plaats van woorden verwacht had. DE JODEN EN DE OORLOG. New York, 6 Juli. (D.N.B.) De president der Nieuw-Zionistische or ganisatie in de Ver. Staten, Mendel sohn, die op het oogenblik in Zuid- Afrika vertoeft, heeft naar Associated Press uit Kaapstad meldt, verklaard, dat, wanneer Engeland het sein geeft, minstens 50.000 Amerikaansche Joden gereed staan om de kern te vormen van een Joodsch leger, dat aan de zijde der geallieerden zou strijden. HONGAARSCH LEGERBERICHT. Boedapest, l Juli. (D.N.B.) Het le gerbericht van den Hongaarschen generalen staf meldt: De achter-olging van de terug wijkende Sovjettroepen verloopt vol gens het opgestelde plan. Onze troe pen hebben Stanislaw en Kolomea bezet en rukken thans op naar de Dnjetr. De Hongaarsche troepen hebben gisteren de linie van den Dnjestr be reikt. Op vele plaatsen poogden sterke Sovjet-achterhoeden door ver bitterden tegenstand den terug tocht over de rivier te dekken. <AART VAN PELT DE STRIJD AAN DE ROEMEENSCH—SOVJET-RUSSISCHE GRENS. De strijd die de Duitsch-Roemeensche troepen met de Sovjet-troepen voeren in Bessarabië, bepaalt zich ten Zuiden van Czernowitz, waar de legers verder oprukken naar de rivier den Dnjestr. V1 dtezone van Bolgrad hebben de Duitsch-Roemeensche troepen de rivier de Proeth overschreden en bewegen zich in het Zuid-Bessarabisch kustgebied. 's-Gravenhage, 5 Juli. In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roemeensche, Italiaan sche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheïstische bolsjewisme met de grootste belangr stelling en levendige voldoening ge lezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarkeii heeft bijzonder de aandacht getrok ken. Veelvuldig werd daarbij' echter betreurd, dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is geble ven tot enkele duizenden enthou siaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weersmachtsonderaee- len, en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Neder landsche formaie onder Nederland sche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voorbereidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Neder landsche formatie, die den naam zal dragen ,,vrijwilligersverbond Neder land". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke toe stemming van de betreffende Duit sche instanties verkregen is. Dit „vrijwilligersverbond Neder land" zal met medewerking van de bestaande politieke partijen en van Nederlandsche officieren door een reeds opgericht Nederlandsch aan wervingsbureau georganiseerd wor den. In dit verbond kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65. Hun soldij alsmede de ondersteunin van eventueele familieleden zal vol gens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weer macht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden tot het centrale aanwervingsbureau voor het „Vrij willigers verbond N ederland Stadhouderslaan 132, den Haag. T Het Duitsche legerbericht. In het legerbericht van 5 Juli wordt melding gemaakt van de inname van Kolomea en Stanislaw door de Hongaren. Ten O. van Minsk is de Dnjepr bereikt. In het Baltische gebied wordt de achter volging van den verslagen vijand voortgezet. In Engeland werden Plymouth en Birmingham gebom bardeerd. Het legerbericht van 6 Juli luidt als volgt: In het Oosten worden de opera ties tegen de z.g. Stalin-linie stel selmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevange nen is tot gisteren gestegen tot omstreeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voort durende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties. Alleen al in Let gebied rondom Spjitomir wer den door bommen en beschieting meer dan 5O0 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortreinen vernietigend getroffen. Andere succesvolle luchtaanvallen richtten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen te Smolensk. Het sovjets luchtwapen verloor gisteren 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verlie- zen-. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en 183 los op den grond vernield. In den strijd tegen.Groot-Britan- riië hebben onderzeeërs op den Atlantischen Oceaan zes koopvaar ders van 33.830 ton in totaal tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo's beschadigd. Gevechtsvliegtuigen brachten in de wateren rondom Engeland in den afgeloopen nacht twee vrachtbooten van ll.O'OO ton in totaal tot zinken. Duitsche jagers schoten gisteren bij luchtgevechten boven het Kanaal zonder eigen verliezen vier Brit sche jagers neer en voor de Noor- sche kust een Britsch gevechts vliegtuig. Marine-artillerie haalde aan de Noorsche kust drie vlieg tuigen omlaag, een patrouillevaar tuig in het Kanaal 1. In Noord-Afrika mislukte een uitvalspoging van Britsche tanks uit Tobroek door het geconcen treerde vuur van de Duitsch-Itali- aansche artillerie. Formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen en stuka's bombardeerden de haven van To broek. Een koopvaarder en pakhui zen werden getroffen. In de Middellandsche zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en st'Ukas 4 Juli een aanval gedaan op de haveninstallaties van Famagus- ta, aan de Oostkust van Cyprps. Bommen van zwaar kaliber be schadigden twee groote koopvaar ders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bommen barakkenkampen van den vijand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West-Duitschland brisant- en brapdbommen laten vallen. De burgerbevolking® had vrij1 groote verliezen aan dooden en gekwet sten. Woonwijken en gebouwen werden vooral te Munster en Biele feld getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechts vliegtuigen neer. Zwakke Britsche strijd krachten boven West- Duitschland. Berlijn, 7 uli (D.N.B.) In den nacht op Maandag heeft het Brit- sc-he luchtwapen met vrij zwakke strijdkrachten in West-Duitschland brisant- en brandbommen neerge worpen. Er ontstond slechts weinig omvangrijke schade in woonwijken. De bevolking leed geringe ver liezen. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Berlijn, 6 Juli (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. Ver scheidene burgers werden gedood of gewond. In woonwijken werden huizen vernield of beschadigd. Schade aan voor den oorlog be langrijke objecten is slechts in ge ringe mate aangericht. Twee der aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Sovjetleger in Baltisch gebied verslagen. Berlijn, 5 Juli (D.N.B.) In het Baltische gebied is thans een Sovjetleger volkomen verslagen. Verscheidene gemengde divisies infanterie en brigades gepantser de troepen zijn in de pan gehakt. Van andere divisies zijn de voor naamste strijdkrachten vernie tigd. De buit aan wapens en uit- rustingsvoorwerpen van allerlei soort bedekt verscheidene vierk kilometers. Het aantal pantserwa gens, batterijen, luchtdoelgeschut, vliegtuigen, pantsertreinen, dat de bolsjewisten in Duitsche handen hebben achtergelaten is voorloo- pig niet te overzien. In het gebied van Minsk vallen in toenemende mate bij de ingesloten Sovjets verschijnselen van ontbin ding waar te nemen. Slechts op en kele plaatsen waar, zooals de gevan genen zeggen, de commissarissen de bolsjewistische soldaten letterlijk in den strijd jagen, vermannen de Sovejts zich tot wanhopige aanvals- pogingen. Op 3 Juli ondernamen ingesloten strijdkrachten van de bolsjewisten in Galicië uitvalspogingen welke door pantserwagens gesteund wer den. Deze actie werd reeds in den aanvang door het vuur van de Duit sche troepen verijdeld. In een sector werden alleen op dien daghon derd Sovjet-pantserwagens, waaron der die van de zwaarste soort, ver nietigd. Een enkele Duitsche divisie maakte later alleen 7500 gevange nen. 52.000 Sovjetsoldaten over- geloopen. Berlijn, 6 Juli (D.N.B.) Het D.N.B. ontvangt het volgende spe ciale bericht uit het hoofdkwartier van den Führer: „Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat onder den druk der Duitsche omsingeling gisteren ten W. van Minsk wederom 52.000 soldaten van het Sovjetleger zijn overgeloopen". De strijd tegen de pantser wagens. Berlijn, 5 Juli (D.N.B.) Een for matie Duitsche infanterie, die tijdens de eerste tien dagen van den veld tocht in het Oosten 1100 pantser wagens der Sovjets heeft veroverd of vernietigd, heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, nieu we zware gevechten met sterke bols jewistische gepantserde strijdkrach ten moeten leveren ten Z. van de Pripet-moerassen. De bolsjewistische infanteristen stelden alles in het werk om met bescherming van zwa re pantserwagens de Duitsche linies binnen te dringen. Op iederen pant serwagens, die aan kwam rijden, volgden drie vrachtauto's met Sov jet-infanteristen, die op 600 tot 800 meter voor de Duitsche linies tot den aanval moesten overgaan. In de meeste gevallen wercfln de gemoto riseerde colonnes infanterie door granaattreffers vernietigd, voordat de soldaten van de wagens konden -springen. De aanval van de aanko mende gepantserde monsters werd door het Duitsche afweervuur ge remd en reeds na twee uur waren twintig pantserwagens vernietigd. Deze verliezen veroorzaakten onrust in de Sovjetgelederen en zij begon nen terug te trekken. Dit oogenblik gebruikten de Duitsche infanteristen om tot een tegenaanval over te gaan. Na een vuurgevecht, dat negen uur duurde, bleven nog 29 pantserwa gens kapotgeschoten op het slagveld liggen. SpoorweginstalLaties vernield. Berlijn, 5 Juli (D.N.B.) Een for matie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft op 3 Juli, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, door het bombardeeren van belangrijke spoorwginstallaties in de nabijheid van Pinsk de bolsjewistische ravi- tailleeringswegen zwaar getroffen en een deel van de verslagen Sov jet-troepen den terugweg afgesne den. Vier transporttreinen bij Ja now, waarop pantserwagens, stuk ken lichte artillerie, voertuigen en legerapparaten stonden, werden vernield. Zij blokkeerden zoodoende de voornaamste spoorlijn, zoodat het geheele spoorwegverkeer van het Sovjetleger in dezen sector verlamd werd. De operaties bij Moermansk. Berlijn, 5 Juli (D.N.B.) Formaties van het Duitsche en Finsche leger dringen ondanks de moeilijkste ter rein- en weersomstandigheden lang: de kust van Moermansk aan do Noordelijke IJszee op. Nadat het taaie verzet van de bolsjewisten- ge broken was, werd het gebied van de Liza bereikt. De prestaties van de Duitsche infanterie. Berlijn, 5 Juli (A.N.P.) In des kundige kringen alhier wijst men bij beschouwingen over den suc cesvollen Duitschen veldtocht in het Oosten vooral op de voorbeel dige' marschprestaties van de in fanterie. Hieromtrent wordt o.a. 'bekend, dat afzonderlijke troepen- afdeelingen binnen 4)4 dag den geweldigen afstand van 300 kilo meter te voet hebben afgelegd. Elitetroepen der Sovjets gevangengenomen. Berlijn, 6 Juli (D.N.B.) Ver opge rukte Duitsche pantserformaties hebben gisteren een groot aantal bolsjewistische soldaten gevangen genomen, die tot de elitetroepen be hoorden. Naar de gevangenen ver klaarden, namen deze troepenonder- deelen destijds aan de groote para des op het Roode Plein te Moskou deel. Communistische centrale te Parijs ontdekt. - De Parijsche politie heeft gisteren een vertakte communisti sche propoganda-organisatie ont dekt. Zij heeft 31 communisten ge arresteerd. Bij huiszoekingen in 42 communistische propagondabureaux is veel ophelderend materaal gevon den, zooals copieermachines, schrijf machines, 300.000 pamfletten en 200.000 agitatiegeschriften. Dit alles is in beslag genomen. 's-Gravgnhage, 5 Juli. Het rijks commissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft in een verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden, t.w. den Vrijzinnig Democratischen Bond de Staatkundig Gereformeerde Par tij, de Christelijke Democratische Unie, de Antirevolutionnaire Partij, de Christelijke Historische Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch- Katholieke Staatspartij en de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij. Deze partijen, die het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachten wereld vertegenwoordigen, hebben haar in- wen^igen draagkracht en daarmede het gros van haar aanhangers ver loren, die zich in andere groepee ringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkelen harer toonaan gevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en on dubbelzinnig gericht tegen de be- langen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten lotte het ingrij pen van de Duitsche politie ver- eischten. Daarmede was de nood zakelijkheid om deze partijen te ont binden ontstaan. Liquidatie van de Sociaal- Demccratische partij. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De op 20 Juli 1940 voor den rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden aangestelde com missaris voor de Marxistische par tijen, Mr. M. M. Rost van Tonnin gen, heeft na voltooiing der reorga nisatie van de arbeiderspers en van de centrale arbeidersverzekering en deposito-bank, alsmede na de op heffing resp. liquidatie van andere marxistische instellingen en ver- eenigingen, thans ook de voorberei dende werkzaamheden voor de li quidatie van de sociaal-democrati sche partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dienovereenkomstig den rijks commissaris voorgesteld, over te gaan tot liquidatie van de sociaal democratische partij en daartoe ee* specialen liquidator te benoemen. Tevens heeft hij den rijkscommissa ris verzocht, hem met het oog op de voltooiing van deze taak en in het belang van de andere hem inmid dels opgedragen werkzaamheden, te willen ontslaan .van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen. De rijkscommissaris heeft dit ver zoek ingewilligd en bij deze gele genheid den heer Rost van' Tonnin gen zijn dank betuigd voor de ge slaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. Tot liquidateur van de Zaterdag ont bonden polit. partijen is bij besluit van den rijkscommissaris aangewe zen de commissaris voor de niet- commercieele vereenigingen en stichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. DE BOMAANVALLEN OP FINSCHE PLAATSEN. Helsinki, 6 Juli (D.N.B.) Gisteren hebben vijandelijke vliegers, naar het officieele persbureau meldt, Loviisa Vehkalahti, Kymi en Kuu- sankoski gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. Te Kotka werden vijf houten huizen vernield. Vanochtend is Loviisa opnieuw aan gevallen. Een woonhuis werd ver nield, drie huizen liepen schad op. Van de buregrs die Donderdag te Kuusankoski werden gewond, zijn er twee overleden. HALIFAX NAAR LONDEN. Berlijn, 6 Juli. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst zal lord Halifax bin nenkort van Washington naar Enge land komen om besprekingen te voe ren met de Britsche regeering. De ratificatie van het Duitseh— Turksche vriendschapspact. - Zater dagmiddag om 12 uur heeft in de ambassadeurszaal van het ministerie van buitenlandsche zaken de plech tige uitwisseling van de ratificatie oorkonden van het DuitsehTurk sche vriendschapspact plaats gehad. Zie verder Buitenland pag. 3, le Jtl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1