étalage 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AGENDA BOEKEN ERLIJKE STAND VRIJWILLIGE STEUN AAN DUITSCHLAND'S STRIJD IN HET OOSTEN. De Maginotlinie der Sovjets. De grootste omsingelingsslag ten einde. De haven van Hull gebombardeerd. 1100 Katholieke geestelijken door Sovjets vermoord. De bezetting van IJsland. Petroleum-installaties op Haifa aangevallen.. De strijd in het Oosten. DISTRIBUTIE-NIEUWS .1 Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.01 tot 5.33 van 21.58 tot 5.34 op 23.41 onder 9.57 op 0.05 onder 11.07 GEDULD" J WAARVOOR? Y' .'1 OVERVLOED HEB- RDAMSCHE BRIEF. iar niet- zoo verlegen heb je bijvoorbeeld l den dichter. Heel veel ichtbundels worden er paald verkocht. Weet jij ar tegen moet doen? lij laatst, en toen wist ik geen antwoord op. ik dat echter; hij hure e pui van een leegen tel, zette er zich aan 'n tafeltje neer, late heit i, hoe 't met dat dichten c in zijn werk gaat; ik 1 voor de deur gaan iet tot nu toe onverkoop- t van zijn laatsten bun zien, dat er na twee herdruk zal noodig zijn. scherts ter zijde. Die hter.-bet-venster be er altijd nog ongekende ien van nieuwe beroepen tide Amsterdam zijn. Als initiatief en ideeën heeft inpakken. de man, die de eerste ent rale stichtte, de vrouw, die de eerste irknoppen-centrale in het m de oud-gemobiliseer- „Alstublieff'-dienst u na n oproep uit letterlijk ijkheden op technisch- jk gebied helpt. En zoo wel méér mogelijkheden, ze u alleen niet vérder; n er een paar zoo mooie ze misschien zelf nog ictijk ga brengen. Bioscopen, heater, 7.30 uur, hoofd je laatste ronde (rom. hoofdrollen Attila Hörbi- la Horn, Heinz Seidler. iven 18 aar. ioorloopende voorstelling af. ^middag, half 3, matinee. !-theater, 7.30 uur, hoofd- :n hopeloos geval (hum.); Jenny Jugo, Karl Lud- en Hannes Stelzer. Toe- ille leeftijden. Ioorloopende voorstelling af. gmiddag, half 3, matinee, ater, 7.15 uur, hoofdnum- •n Half Watt als Bidders (hum.) Toegang voor el- l. oorstellingen te 2, 4.15 en gmiddag, half 3, matinee, ter, 7.15 uur, hoofdnum- ip 't huwelijkspad (hum.); Theo Lingen, Gustav de Krahl en Gusti Huber. Ie leeftijden. 'oorstellingen te 2, 4.15 en gmiddag, half 3, matinee. Saterdag 12 Juli. 't Gulden Vlies, optreden en Willy Derby. Zondag 13 Juli. Sted. Muziektuin, vocaal i koren o.l.v. Corn. Jonker ikerman. - 't Gulden Vlies, optreden en Willy Derby. Een nieuwe gids. ische Vereeniging voor igenverkeer heeft onder Je Zaanstreek een nieuwe /erschijnen van de Zaan- mten met een aardige diverse wandeltochten en beschrijving van al het rdige der Zaanstreek. Het aai uitgevoerd en verlucht iteressante foto's. 1D-BINNEN (Juni). 5 nWoltherus Hendri- Cornelis Adrianus Beers Brigitta Punt. Cornelis /an Nicolaas van Duin en Burger. Marianna, d. lis Schoen én Trijntje s w e r k, groot of klein ons in handen van oede vaklieden. [MS. COSTER ZOON VARSCIIE COURANT. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 162. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 12 Juli 1941 De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seys Inquart en generaal Seyf- fardt hebben een oproep gericht tot Nederlandsche jonge mannen om vrijwillig dienst te nemen. Zij zullen dan een afzonderlijk Nederlandsch legioen vormen, zooals er van alle landen, welke door Duitschland zijn bezet of waarmede het goede betrek kingen onderhoudt, vrijwilligers corpsen naar Rusland zullen trekken. Men heeft de laatste dagen kunnen lezen, welke wreedheden van Rus sische zijde tegenover weerlooze burgers zijn bedreven en millioenen in Europa zijn er van overtuigd, dat wanneer Duitschland de macht der Sovjets niet definitief breekt, ons werelddeel een invasie vanuit het Oosten heeft te vreezen, een overval van millioenen mannen, wien geen middel te wreed zal zijn om hun po litieke inzichten tot de voor allen geldende leer van geheel Europa te maken. Wie zich een Sovjetregime als de geestelijke ondergang van geheel Europa voorstelt, zal zoo heeft men terecht gemeend aan den kruistocht tegen het bolsjewisme willen deelnemen. Hij zal daartoe vrijwillig dienstnemen en zich in den grooten strijd dezer dagen aan Duitschlands zijde scharen. Aller eerst wordt daarbij natuurlijk ge rekend op de landgenooten, die thans reeds vrijwillig in militair verband tesamen komen en die nu kunnen toonen, niet alleen met woorden, maar ook door daden, dat zij paraat en tot den strijd bereid zijn. Maar daarnaast wordt er op ge rekend, dat ook vele anderen, ge drongen door de gedachte van nood zakelijk verweer tegen een regime als dat der Sovjets, in deze veel bewogen dagen niet afzijdig willen staan. Voor allen, die zich geroepen voelen daadwerkelijk aan den grooten strijd in het Oosten deel te nemen staan de aanmeldingsbureaux in diverse steden open. Al wordt er geen pressie uitgeoefend, er wordt toch op gerekend, dat allen, die het Sovjetregime voor goed ongevaarlijk willen maken, thans door eeno daad toonen, dat men op hun vrijwillige medewerking niet tevergeefs heeft gerekend. De zware taak der Duitsche storm troepen. Berlijn, 11 Juli. (A.N.P.) Reeds op den eersten dag konden wij ons ervan overtuigen, dat de Sovjet vestingwerken, wat betreft het systeem van vestingwerken en de hardheid gelijk te stellen waren met de Maginotlinie, lezen wij in het bericht van den commandant van een regiment infanterie, dat na drie dagen van hevigen strijd een pantserwerk met vijf bunkers veroverde en daarna opnieuw voor een nieuwe linie stond, die niet minder dan vijftien bunkers telde. Hoe zich de strijd ontwikkelde, schildert de kolonel aan de hand van zijn notities. De Sovjets doen eerst alsof zij ons "in het geheel niet zien. Zij liggen op de koepels en nemen een zonnebad. Toen wij een paar keer over hen heen schoten, vlogen zij met een katachtige snel heid in hun holen. Tien minuten lang vuren de 10 cm kanonnen van onze zware wapens op het gewa pend beton. Vervolgens rukt in een frontalen aanval het tweede batal jon op, terwijl het eerste bataljon naar rechts een omtrekkende be weging maakt. Plotseling komt uit alle schiet- openingen van de vijf bunkers een wild afweervuur. Onmiddellijk ligt iedereen plat op den grond, doch de twee bataljons liggen reeds dreigend dicht bij de vijandelijke stelling. Nadat de artillerie de bunkers opnieuw onder vuur heeft genomen, wordt de eerste schiet- opening van den vooruitgeschoven bunker tot zwijgen gebracht. Hier door gelukt het 't tweede bataljon met een dapperen sprong in de breede gracht rondom het pantser- werk te springen. Van tevoren hadden onze stoottroepen op ver scheidene plaatsen de prikkel draadversperringen doorgeknipt. Daar springt plotseling een af- deeling van de vijfde compagnie het is luitenant E. met zijn mannen op den tweeden bunker toe en gaat onmiddellijk op den hoepel van den bunker zitten. Voorzichtig schuiven de mannen naar den rand van den koepel en probeeren 0Jn ladingen ontplof- tmgsmiddelen voor de schietgaten aan te brengen. Doch zoodra zij een stukje naar voren kruipen, wordt van de andere bunkers een moord dadig vuur gegeven. Verscheidene malen moeten zij van den koepel af, doch even dikwijls kruipen zij weer op den koepel. Wij vragen om een compagnie pioniers. Met vlammenwerpers stormen de pioniers naar de vuurspuwende vesting. De eerste ladingen dyna miet ontploften. Als de rookwol ken zijn opgetrokken, zien wij, dat het dak van den bunker een deuk vertoont. Bij een tweede la ding gelukt het den pioniers een ongeveer twee meter groot gat in het beton te slaan. Thans ziet men wat voor een hoeveelheid staal in het cement zit. Terwijl een tweede compagnie pioniers hulp komt ver- leenen, zijn de stoottroepen van de eerste compagnie weer naar den beschadigden bunker toegeslopen. Ditmaal gelukt het hun een dina- mietlading te plaatsen, die ook de zwaarste pantsering moet vernie len. Onder een geweldig lawaai scheurt de gepantserde koepel open. De pioniers klimmen onmiddel lijk in den bunker. Zij nemen ver scheidene Sovjets gevangen, Tot hun verbazing zien zij nu, dat de bunker wanden heeft van vier meter dik en verscheidene verdie pingen telt, die door middel van valdeuren met elkaar verbonden zijn. Nog een lading dynamiet en de deur van de tweede verdieping springt open. Een gevangene wordt haar beneden gestuurd om den commandant tot overgave te bewe gen. Hij komt niet terug. Vanuit de diepte klinkt dof een schot. De commandant heeft zijn eigen man doodgeschoten. De pioniers halen zaklantaarns. Een onzer kamera den gaat zonder aarzelen naar be neden. Plotseling ziet hij het pistool van den commandant op zich gericht. Zonder lang te over- leggen werpt hij zijn handgranaten. Vervolgens loopt hij een stukje vooruit en gaat plat op zijn buik liggen. Wanneer de handgranaat ontploft is, gelukt het hem te ont komen. De kogels fluiten om zijn ooren. Bunker no. 1 is veroverd. De commandant ligt met een schot door zijn hoofd op den grond. Ook de rechter bunker wordt kapot geschoten. Opnieuw komen de pioniers naar voren en rooken de bemanning uit. Nadat de sleutelpositie vernie tigd is, vallen in enkele uren ook de drie andere bunkers. Een bijna weergalooze dappere prestatie van onze officieren en soldaten. Van de uit honderd koppen bestaande be manning worden 42 Sovjetsolda ten, jonge jongens van 18 a 20 jaar, gevangen genomen. De overi gen liggen naast de schietgaten. De gevangenen geven den indruk totaal gebroken te zijn, enkele van hen zijn blind, hun hoofd is zwart verschroeid. Zij gaan op hun knieën liggen en bidden hardop, huilend om genade. Wat moet hen door de Sovjets veel zijn voorge logen over de wreedheid der Duit- schers, Zooals gisteren, zullen alle bunkers veroverd worden, die ons in den weg staan. 3000 OEKRAINERS DOOR DE SOVJETS IN LEMBERG VERMOORD. In de G.P.Oe-gevangenis van Lemberg werden 2-3000 Oekraïners om het leven gebracht. Onder de bevolking speelden zich hartverscheurende tooneelen af. (P.K. Fremke-Hoffmann) Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede; „Zooals reeds in een speciaal be richt gemeld is, is met den dubbelen slag om Bialystok en Minsk de grootste materiaal- en omsingelings slag uit de wereldgeschiedenis ge ëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheidene commandeerende generaals en divisiecommandanten, violen in onze handen;. 3332 pantser wagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wape nen werden buitgemaakt of vernie tigd. Het totale aantal gevangenen aan het O. front is daarmede geste gen tot over de 400.000; het aantal buitgemaakte of vernielde vijande lijke pantserwagens tot 7615, het aantal buitgemaakte of vernielde stukken geschut tot 4423. De Sovjet luchtmacht heeft tot dusverre in to- aal 6233 vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de Britsche ravitailleering hebben duikbooten in het N. van den Atlantischen oceaan vier vijandelijke koopvaarders, met een gezamenlijken inhoud van 27.600 ton, tot zinken gebracht. Ten O. van Peterhead heeft de lucht macht een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. In den afgeloo- pen nacht hebben sterke afdeelin- gen gevechtsvliegtuigen de invoer haven Hull met groot effect gebom bardeerd. Andere luchtaanvallen waren gericht op de havenwerken van Great Yarmouth en Berwick en op vliegvelden en zoeklichtstel lingen in Oost- en Zuid-Engeland. Bij vijandelijke pogingen om de Kanaalkust aan te vallen, hebben jagers gisteren 21, afweergeschut 4 en marinegeschut 3 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Twee Duit sche vliegtuigen wórden vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht een klein aantal brisant- e'n brandbom men op eenige plaatsen in West- Duitschland laten vallen. De verlie zen onder de burgerbevolking zijn gering". Berlijn., 11 Juli (D.N.B.) Naar de bevoegde instanties te Kovno mee- deelen, bevinden zich onder de thans gevonden lijken in totaal omstreeks elfhonderd katholieke geestelijken, die grootendeels zoo genaamd als gedetineerden in ge vangenissen waren ondergebracht. Alle lijken vertoonden het beruchte schot in den nek, waarmee de Gepeoe haar gevangenen als regel ombracht. Enkele der slachtoffers vertoonden, naar duidelijk uit foto's blijkt ,aan het bovenlichaam sneden in kruisvorm, terwijl bij anderen onmiskenbare kruisen op bovenlijf en armen waren gebrand, blijkbaar met een gloeiend ijzer Onder de lijken vond men twee pastoors uit Wilna, die reeds boven de tachtig waren. Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Litausche clerus een col lectie van de foto's samengesteld, die gevoegd wordt bij het mate riaal, dat binnen énkele dagen naar het Vaticaan wordt gezonden. De clerus verzoekt het Vaticaan tevens een vertrouwensman te zenden, die de situatie ter plaatse kan op nemen. De Engelsche troepen zullen er blijven. Berlijn, 11 Juli (A.N.P.) Het. is pas enkele maanden geleden, dat zekere invloeden erin geslaagd zijn de IJslanders in te praten,- dat de volledige onafhankelijkheid van het eiland te prefereeren waren boven de traditioneele banden met Dene marken en zijn koningshuis. Nog en kele weken geleden had de IJsland- sche minister-president Jonasson op niet verkeerd te begrijpen wijze uit drukking gegeven aan zijn ontstemd heid over de Britsche bezetting en zich terzelfder tijd uitgesproken te gen een eventueele bezetting door Amerikaansche strijdkrachten. En kele dagen geleden werd nu de ver baasde wereld door Roosevelt ver teld, dat dezelfde IJslandsche minis ter hem heeft verzocht, om het uit zenden van Amerikaansche troepen contingenten, die in geen geval te zwak mochten zijn, en wel was nog steeds volgens Roosevelt de aanleiding tot dit verzoek gelegen in de plotselinge mededeeling van een Engelschen minister, dat de Britsche troepen binnenkort IJsland zouden verlaten. Het eiland zou dan overge laten worden aan zichzelf en de Duitsche aanvallen, wanneer niet werd verzocht om uitzending van Britsche bommen op Napels. Het Italiaansche legerbericht. .Rome, 11 Juli (Stefani) Weer- machtbericht no. 401 luidt als volgt: Onze vliegtuigen hebben opnieuw de luchthaven van Nicosia op Cy prus gebombardeerd en vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Andere formaties hebben de petro- leuminstallaties op Ha'ifa gebombar deerd, waardoor uitgestrekte bran den werden veroorzaakt, die nog uren lang woedden. In Noord-Afrika hebben de strijd krachten van de spil installaties en uitrustingen van Tobroek gebom bardeerd en ten O. van Solloem En gelsche auto's onder mitrailleurvuur genomen. De vijand heeft aanval len gedaan op Benghasi en Derna. In Oost-Afrika de gebruikelijke activiteit in de vooruitgeschoven stellingen van onze posten in het Amharagebied. De vijand heeft ge tracht aanvallen te doen op het ge bied van Gondar. Onze terstond in grijpende jagers hebben twee vliegtuigen van den vijand neerge schoten. In den nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom Napels gebom bardeerd. Zware schade aan parti culiere huizen, vijf dooden en 33 ge wonden. De luchtoorlog aan het Oostelijke front. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) De Duitsche-luchtmacht heeft gisteren krachtige aanvallen gedaan op de spoorlijn Sjitomir-Kiev, die van groote beteekenis is voor de ravi tailleering van het bousjewistische leger. Op verscheidene plaatsen werd de lijn getroffen en het ver keer gestremd. In het gebied van Smolensk wer den zwaar geladen treinen tot ont sporing gebracht. Zij geraakten in brand in het geheel zijn 31 treinen met succes aangevallen en twee afweerbatterijen buiten gevecht gesteld. In den Noordelijken sector zijn herhaalde aanvallen gedaan op het visschersschiereiland. Verscheidene artilleriestellingen der Sovjets werden door bommen verhield. In de bocht van Motowski, ten zuiden van het schiereiland, werd een- sovjetkoopvaarder van 1500 ton tot zinken gebracht en een van 4000 ton zoo ernstig beschadigd, dat het schip eveneens verloren geacht moet worden. Succesvol optreden. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) Gisteren in den loop van den dag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in het gebied van Smolensk marcheerende bolsjewistische afdeelingen van alle wapens met zeer groot succes aangevallen. Munitietreinen en ge motoriseerde colonnes werden vernietigend getroffen. 375 vracht auto's werden vernield. Spoorlijn MoskouSt. Petersburg vernield. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 10 Juli op twee piaa'sen de belang rijke spoo.Ujn Moskou-St .Peters burg ver oio'cl Hierdoor is het troepentransportverkeer en ravi tailleering op deze lijn verbroken. Amerikaansche beschermingstroe pen. Een dergelijk formeel verzoek schijnt toen, al liggen de motieven volledig in het duister inderdaad gedaan te zijn en Roosevelt heeft zich gehaast om grootmoedig en stralend van geluk dit „IJslandsche' verzoek prompt in te willigen. De werkelijke toestand is nu dat geen aflossing van de Engelsche strijd krachten door Amerikaansche strijd krachten wordt ondernomen, inte gendeel blijkt thans na de rede van Churchill en op grond van talrijke Britsche berichten, dat de Engelsche troepen in IJsland zullen blijven, dus, naar men thans trotsch verkon digd dat een gemeenschappelijk Amerikaansch-Engelsch front in IJs land is opgericht. Van eenigerlei IJslandsche wenschen en reserves is overigens in de Engelsche commum qué's heelemaal geen sprake meer. JAM. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli tot en mat Zondag 10 Augustus a.s. de met „103" gemerkte bon van de bon kaart algemeen" recht geeft op het koopen van 500 gram jam, stroop, honing e.d. PAP EN HAVERMOUT VOOR KINDEREN. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. de met „A rijst" gemerkte bon van de papkaart (BI), welke is uitgereikt aan kinderen, die geboren zijn na 1 Juli 1937, recht geeft op het koc- pen van 250 gram rijst, rijstebloem, rijstemeel, rijstgries of gruttemeel (gemengd meel). De met „A haver mout" gemerkte bon geeft geduren de bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout, haverbloem, havervlokken, gort, gortmout, uit aardappelmeel be reide blokken of grutten. GELDIGE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. 's-Gravenhage, 11 Juli. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaarten en -boekjes thans geldig zijn: a. de bonboekjes a, b, c, d en e, dat zijn dus alle nieuwe bon boekjes, welke onlangs zijn uitgereikt. b. De melkkaart. c. De cacaokaart (die evenwel niet in gebruik is). d. De bloemkaart. e. De boterkaart. f. De vetkaart. g. De textielkaarten. h. De vaste brand stoffenkaarten J, K, L en N. j. De gecombineerde vaste brand- stoffen- en petroleumkaart M. k. De petroleumkaart O. 1. De Zeepkaarten P. en Q. De hierboven niet genoemde kaarten, waarbij dus de nog gedeel telijk ongebruikte bonkaarten, zoo als de oude vleeschkaart, de oude bonkaart algemeen en de aardap pel-kaart met uitzondering van de thans nog geldige bonnen van die kaarten benevens de oude brandstoffenkaarten en de met „een eenheid" 6e periode gemerkte bonnen voor brandstoffen en cokes, kunnen vernietigd worden. Tenslotte wordt er op gewezen, aat uiteraard de losse rantsoenbon nen doorloopend geldig, blijven. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 13 Juli: Maans op- en ondergang 12 Juli: 13 Juli BRITSCHE VLOOTCONCENTRATIE TE GIBRALTAR. Algeciras, 11 Juli. (D. N. B.) Te Gibraltar zijn vanochtend een vlieg tuigmoederschip, een kruiser en acht torpedojagers uit den Atlantischen Oceaan gearriveerd. In de oorlogshaven bevinden zich thans 21 Britsche oorlogsschepen en een troepentransportschip. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1