grarr DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. xxxxxx xxxxxx sXX2XX 2 XXX (XX2 DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. Duitsche troepen staan voor Kiev. Opmarsch naar St. Petersburg. De Stalin-linie op beslissende punten doorbroken. Havenwerken in Engeland gebombardeerd. Britsche aanvallen bij Tobroek afgeslagen. i. op: 26, 31, 38, 39, 40, 14, 46. ing. 1. 29X27 2. 45X49 (3 sch.) 3. 49X40 Combinaties. volgende stand zouden, een positie-combinatie n noemen. r. 9 sch. op: 13, 16/21, 5. 9 sch. op: 28, 2®, 31/36, it is aan zet en speelt 27. Men zal nu inzien, zwart niet veel anders t dan 21—26. Wit laat volgen 5045!! il zwart nu trachten een I te winnen door 2631, wint wit door 27—22 18X38), 33X42 (zw. 22), en 36X9'-'- vart moet dus op 5045 /oorden 1721. Maar komt 4540 van wit en moet toch 2631, waar ezelfde combinatie volgt. ok nog een aardig eind- Iet je: k. 1 sch. op: 37. 4 sch. op: 29, 33, 43 en 'it wint door: 29—24 1. 37—41 33—29 2. 41—46 (4147 kan niet wegens 43—38) 4339 Zwart moet nu naar 14, 10 of 5 wegens de dreiging 2923. laar als zw. naar 14, 10 gaat volgt 2419 en 139 wint. er oplossing voor deze k: Probleem 1706 van ax Douwes te Emtnen. w. 7 sch. op: 8, 9, 10, 13, 26, 29 en dam op 14. r. 10 sch. op: 22, 23, 27, 34, 38, 40, 41, 43, 48. en mooi en moeilijk pro- >m! onze volgende rubriek en wij de oplossing. enBoijenga 36 p. P. p. J. Nar old 34 p. Mevr. -Masee 24 p. Mej. de 3. Mej." Arpeau 12 p. Mej. i p. Tonny Eeken 10 p. i p. en velen met minder r den Juli-prijs in aan- s kunnen komen, moet tens drie goede Juli-op- inzenden euwe Opgave, tiigvuldiging der tweeën, ïtalten van vijf cijfers, ^vattende de cijfers van iet 9) worden met elkaar 'uldigd en geven het vol- gram, waarin tevens alle lie in de bewerking voor in aangegeven. XXXXX 2 XXXX <x 2 X 2 XXX jd wordt deze som geheel te zenden. ïgen (2 p.) liefst zoo y mogelijk, doch uiterlijk g 18 Juli 12 uur aan den dacteur van de Alk- Courant. 'LOSSINGEN VAN \TERDAG 5 JULI. o n t a a 15 rad, 7 Gré, 9 .1 riethoen, 13 furie, 14 teef, 7 pi, 18 roosteren, 22 te, 24 27 m.g., 28 sier, 29 akant, enter, 33 eed, 34 lol, 35 ils, 39 breuk, 42 bult 43 ir., lias, 47 fa, 48 oneetbaar, 52 g, 54 roes, 55 ut, 56 netel, buitelen, 63 einsehen, 66 s, 68 keu, 69 bok. c a a 11 fanatiek, 2 grif, 3 ofetie, 5 rum, 6 keurs, 7 <es, 10 aker, 12 tien, 15 fol- regelbaar, 17 Pia, 19 O. L., RM., 23 eer, 25 raket, 28 ode, 31 als, 35 suf, 36 plas- t, 40 uitschot, 41 kat, 44 re, jase, 49 ebene, 50 bleek, 51 ur, 56 neon, 57 lier, 59 lek, j.K., 64 nu, 65 eb» ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 163. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 14 Juli 1941 Berlijn, 13 Juli. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het opperbevel der weermacht: „Aan het Oostelijk front is de Stalinlinie op alle beslissen de plaatsen in een moedigen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch- Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen tot over den Dnjestr. Van Galicië uit achtervolgen Duitsch-Slo- waaksch-Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten N.O. van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten N. van de Pripet- moerassen is de krachtig ver sterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het cen trum van ons aanvalsfront verlegd tot 206 kilometer ten oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke leger groepen doen zich ontbindings verschijnselen voor. Witebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten G. van het Peipsimeer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St.. Peters- burg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere moge lijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groo- ten stijl ontnomen. De aanvoei- ren, die noodzatelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelin gen, hebben inmiddels de vroe gere Stalinlinie bereikt." De prestaties van stoot troepen. Berlijn, 12 Juli (D.N.B.) Duit sche eenheden der infanterie zijn Vrijdag in het noordelijke deel van het oostelijke front de z.g. natte zone van de Stalin-linie binnengedron gen, zoo wordt aan het D.N.B. ge meld. Sedert de vroege ochtenduren van. Zaterdag doen ook hier Duit sche stoottroepen met succes aan vallen op de versterkingen der ■Stalinlinie, welke achter de natte zone liggen. Deze eenheden infan terie hebben in de afgeloopen 16 dagen" een marschafstand van 576 km, afgelegd. Met steun van troe pen pionniers werden onoverwin nelijk lijkende hindernissen, die de Sovjetmachthebbers bij de oor logsvoorbereidingen hadden doen aanleggen, uit den weg geruimd. Heele dorpen in grooten omtrek waren geëvacueerd. De enkele ver keerswegen had men volkomen laten verwaarloozen, de bruggen waren vermolmd, de putten inge stort en voor een deel vergiftigd. Met gebruikmaking van zeer veel mensehen en materiaal heeft de Duitsche troepenleiding dit gebied overwonnen. De Duitsche opmarsch voortgezet. Berlijn, 12 Juli (D.N.B.) De Duitsche troepen hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, ook gisteren in den loop van den dag in den noordelijken frontsecotr in het oosten de ver slagen bolsjewisten achtervolgd. Ben terugwijkenden Sovjet-troe pen, die zeer zware verliezen heb ben geleden, is het op geen enkele plaats gelukt den Duitschen op marsch tegen te houden. De rondom Bialystok naar alle richtingen ver strooide overblijfselen van Sovjet troepen zijn op 10 en 11 Juli volle dig in de pan gehakt, nadat hun terugtochtswegen reeds dagen ge leden door de voortdurende Duit sche aanvallen waren afgesneden. li" Pujtsche luchtwapen heeft °P 3. j.u^ aan het oostelijk front verbindingswegen en veldverster- kmgen van de bolsjewisten weder om met goed succes aangavellen. Bovendien bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen op Vrijdag te- rugstroomende bolsjewistische co lonnes en brachten aan de uit eJcaar geslagen Sovjettroepen de zwaarste verliezen toe. Vele pant serwagens, alsmede verscheidene honderden vrachtauto's werden vernietigd en een aantal transport treinen vernield. Op 11 Juli heeft een Duitsche afdeeling pantserafweer in den zuidelijken sector van het oostelijk front een Sovjet gepantserde forma tie uiteen geslagen. Vijf zware pantserwagens van 52 ton en 8 lichte pantserwagens bleven in het granaatvuur liggen. In het gebied van Witebsk pro beerden bolsjewistische -afdeelingen op 10 Juli een h'ardnekkigen tegen aanval te ondernemen op opruk kende Duitsche strijdkrachten. Nog voordat deze aanval goed en wel begonnen was, werden in het ver loop van enkele ui»n 101 pantser wagens der bolsjewisten buiten gevecht gesteld, nadat gemotori seerde Duitsche troepen tot in den kern der bolsjewistische massa's waren doorgedrongen en zij de Sovjets voor het grootste deel in de pan hadden gehakt". De Stalin-linie. Berlijn, 13 Juli (D.N.B.) Volgens het extrabericht van het opperbevel der weermacht van hedennacht is de veelgeroemde Stalin-linie akn 't Sovjet-front thans op vele plaatsen door de Duitsche soldaten doorbro ken. Het'Duitsche opperbevel heeft dus nu het geheim prijs gegeven, dat de laatste week den strijd aan het Sovjetfront omgaf. De Stalin-linie was, naar het D.N.B. ter aanvulling verneemt, de eenige aaneengesloten verdedigings linie, die de bolsjewiki dn het Euro- peesche deel der Sovjet-Unie in vredestijd hadden voorbereid. In den loop der gevechten is gebleken, dat deze verdedigingslinie op vele plaatsen aan het lange front was uitgebreid tot een verdedigings- strook, die op sommige punten 50 km breed was. Natuurlijke en kunstmatige hihdernissen benevens ten deele moderne bunkerstellingen en snel aangelegde veldversterkin- gen kenmerken dit uitgestrekte de- fensiestelsel. Het feitelijke result- taat van de doorbraak door de Stalin-linie op alle beslissende plaatsen kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Overwinning van de laatste voorbereide bolsjewistische verde digingslinies en van de groote ri vierstelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der Oekraine, Kief, te verwachten. 2. Opmarsch over den Boven- Dnjepr naar het Oosten, 200 km. ten oosten van Minsk en inneming van het sleutelpunt Witebsk aldaar. Hiermee is de helft van den afstand tusschen de voormalige belangen- grens en Moskou afgelegd en bo vendien de zoogenaamde landbrug tusschen den Boven-Dnjepr en de Boven-Duna opengesteld voor den verderen opmarsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke noch kunstmatige hindernissen meer liggen. 3. In de noordelijken sector wordt de belangrijkste hoeksteen van het front aldaar, St. Petersburg (Leningrad), door het optrekken van de Duitsche pantserformaties ten oosten van het Peipusmear rechtstreeks bedreigd. Voorts bevat een extrabericht en legerbericht nog een belangrijke mededeeling omtrent de teekenen van verval en ontbinding bij tal rijke Sovjetformaties. Dat moet opgevat worden als een onmisken bare aanwijzing, dat de voornaam ste kracht van het geweldige Sov- jetleger thans gebroken is Boven.- dien hebben de Sovjet-formaties de juiste onderlinge opstelling volsla gen verloren ën de aanvoering ver mag zich blijkbaar niet meer te handhaven. De veelvoudige doorbraak door de Stalin-linie is een beslissing van een beteekenis, die veT ftitgaat boven het succes van den dag. Deze doorbraak heeft tegelijkertijd over voortgang en afloop van den veld tocht tegen het bolsjewisme in het belang van Europa beslist. De overwinning in het Oosten. Berlijn, 13 Juli (D.N.B.) De ge weldige Duitsche overwinning in het Oosten wordt thans snel groo- DE BLOEDSCHULD VAN LEMBERG. Diep geschokt door zooveel bestialiteit loopen Duitsche soldaten en mannen en vrouwen uit Lemberg langs de lijken van de onschuldige mannen, vrouwen en kinderen, die door dq. bolsjewisten op afschuwelijke wijze werden vermoord. (Weltbild-Polygoon) Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal be richt is gemeld, is de Stalin-linie, door moedige hestorming op alle be slissende punten doorbroken. De uit Moldavië oprukkende DuitschRoe- meensche leger hebben de vijand over een breed front tot over den Dnjestr teruggeslagen. Van Galicië uit achtervolgen 'Duitsch-Slowaaksch -Hongaarsche troepen den vluchten den vijand. Ten N.O. van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten N. van de Pripet-moerassen is de krachtig wersterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront ver legd tot 200 k.m. ten O. van Minsk. Witebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten O. van het Peipusimeer rukken Duitsche ge pantserde afdeeling naar St. Peters burg op. Onze luchtmacht heeft door ver nieling van het vijandelijke spoor wegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in groote stijl ontnomen. Bij talrijke vijandelijke legercorpsen doen zich ontbindingsverschijnselen voor. De aanvoeren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, - heb ben inmiddels de vroegere Stalin linie bereikt. In het O. der Oostzee heeft een motortorpedoboot een Sovjet-koop ter na de doorbraak door dei Stalin linie, naar het D.N.B. verneeme. Bij Witebsk hadden de bolsjewiki hun fortificaties door pantserstrijd krachten versterkt. De Duitsche infanteristen en pioniers vochten in onweerstaanbaren stormloop eerst in de streek van Witebsk. Toen rukte een compagnie van een Duitsch regiment infanterie door de overwonnen Stalin-linie en drong 25 km. diep in een Sovjet-pantser regiment door. Dë bolsjewiki waren door de snelheid van de Duitsche troepen en de kracht hunner wape nen zoozeer geschrokken, dat in hun gelederen algeheele verwarring uitbrak. Voaruei- van 3500 ton getorpedeerd. Het schip moet verloren geacht wor den. In N.-Afrika is een nachtelijke Britsche poging om een uitval uit Tobroek te doen, na voorbereiding door krachtig geschutvuur, verijdeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorra- den bij Mersa Matroeh. Zij hebben te Tobroek batterijen van het afweer geschut tot zwijgen gebracht en mu- nitievoorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche scheepvaart heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor de Z.O.- kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Gevechts vliegtuigen hebben havenwerken aan den mond van de Theems en in het Z.W. van Engeland gebombar deerd. Aan de Kanaalkust zijn giste ren drie vijandelijke jagers bij lucht gevechten neergeschoten en drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen door afweergeschut van de marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen bommen op het kustgebied van N.W.- Duitschland laten vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Twee aanvallende gevechtsvliegtui gen werden door nachtjagers neer geschoten. Schepen aangevallen. Berlijn, 12 Juli (D.N.B.) In den afgeloopen nacht zijn, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, vijandelijke scheepsdoelen in de haven van Port Said met succ^jp aangevallen. Bovendien werden haven- en kade installaties van Tobroek wederom aangevallen. Ook werd waargeno men, dat voltreffers neerkwamen op luchtafweerstellingen. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 14 Juli. (D.N.B.) De vijand is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West-Duitsch- land binnengevlogen, zoo wordt aan het D.N.B. gemeld. Op eenige plaat sen ontstond, voor zoover tot dusver kan worden overzien, materieele schade van geen belang in woon wijken. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 13 Juli (Stefani) Het 403e communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In het oosten der Middellandsche zee hebben onze afdeelingen vlieg tuigen herhaalde malen de vijande lijke basis van Famagosta op Cyprus aangevallen. In Noord-Afrika zijn in den sector Tobroek vijandelijke aanval len, die werden ondernomen met tanks en gesteund door krachtig artillerievuur, afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. In de Egyptische woestijn hebben onze bommenwerpers vooruitge schoven vijandelijke lucht-bases ge troffen, alsmede stellingen en op slagplaatsen te .Mersa Matroeh, waar brandstofvoorraden in brand geraakten. Tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemecha niseerde Britsche strijdkrachten met machinegeweervuur bestookt. Verscheidene gepantserde auto's werden onbruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heeft luchtaan vallen gedaan op Benghasi en. Der- na. In Derna werd een militair hospitaal getroffen. In Oost-Afrika, wederzijdsche be drijvigheid der artillerie in den sector Wolsjefit (Gondar). Tenge volge van de vijandelijke luchtaan vallen, die onlangs op Tripolis zijn gedaan, zijn 22 menschen, onder wie 14 Italianen, omgekomen en 54 per sonen, onder wie ,34 Italianen, ge wond. ENGELAND EN DE SOVJETUNIE. Stockholm, 13 Juli (D.N.B). Volgens Reuter is te Londen officieel medegedeeld, dat En geland en de Sovjetunie zich wederkeerig verplicht hebben geen afzonderlijken vrede te sluiten, en elkander alle hulp te verleenen. Stockholm, 13 Juli. (D.N.B.) Naar de omroep te Moskou mededeelt, is het tusschen Londen en Moskou ge sloten accoord een „overeenkomst over gemeenschappelijke handelin gen der regeeringen van de Sovjet- Unie en Engeland tegen Duitsch- land". Het is op 12 Juli geteekend, voor de Sovjet-Unie door den plaats- vervangenden voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotov, voor Engeland door den ambassadeur te Moskou, sir Staffor Cripps. De contracteerende partijen zijn overeengekomen, dat de overeenkomst onmiddellijk van kracht wordt en geen ratificatie be hoeft. MOSKOU NA HET UITBREKEN VAN DEN OORLOG. Stockholm, 12 Juli.. (D.N.B.) Een Hongaarsch loopman, die na het uit breken van den DuitschRussischen oorlog enkele dagen in Moskou heeft doorgebracht en dezer dagen in Ankara is aangekomen, heeft, naar Goetborgs Morgenposten uit Ankara meldt, een aantal belangwekkende gegevens verstrekt over de stemming in de Russische hoofdstad. Een of andere golf van nationale geestdrift heb ik nergens kunnen opmerken, zoo vertelde hij, veeleer nam de massa de mededeeling van het uitbreken van den oorlog met een apathische onverschilligheid op. Toen ik Moskou verliet, was de Rus sische kerk, voor zoover zij nog be staat, volkomen passief. Het offi- cieele atheistische dagblad „De God- looze" voerde zijn anti-godsdienstige propaganda met de grootste intensi teit verder. De uitdrukking fascisten honden" wisselde in dit blad af met „christelijke honden uit het westen". Verder verklaarde de koopman, dat de eenige vrij groote godsdienst oefening in Moskou de zuiverste grap is geweest. Het was geen bijeenkomst van een aantal geloovigen, doch een tooneelstuk voor een filmconcern, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de Russische regeering. Nader hand is dan ook gebleken, dat deze godsdienstoefening is opgenomen met massale medewerking van figuranten voor Amerikaansche journals. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl. SOVJETWREEDHEDEN. Libau, 12 Juli. (D.N.B.) In de gevangenis van het district Libau is door Duitsche soldaten de zwaar gewonde, vroeger Russische staf kapitein Alexis Oldenburg gevon den. Hij vertelde o. m. het vol gende: Ik was als boekhouder werkzaam bij het gemeentebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearresteerd. Ik werd voor den bolsjewistischen kapitein Rosoel geleid, een uit de Sovjet-Unie hierheen gekomen jood, die hoofd was van de Libau- sche Gpoe. Ik werd herhaalde malen gefouilleerd en men ontnam mij al mijn geld, papieren en voor werpen van waarde. Vervolgens werd ik met 28 andere arrestanten tezamen in een nauwe cel opge sloten. Wij werden herhaalde ma len verhoord en met geweld ge dwongen protocollen te ondertee kenen. Des nachts hoorden wij uit de andere cellen schoten en luid geschreeuw. Daarop werd ook onze celdeur opengerukt en wij moesten een voor een naar buiten komen. Ieder, die den drempel over schreed, kreeg een schot in den nek. Voor onze celdeur stapelden de lijken zich op. Ook ik moest naar buiten komen. Ik kreeg een schot in den nek en werd bewuste loos. Toen ik weer bij kennis kwam, voelde ik op mij de zware lichamen van andere neergeschote- nen. Ik was volkomen met bloed overdekt. De bolsjewistische beulen hadden klaarblijkelijk de vlucht genomen. Daar ik aan de linker schouder was getroffen en de kogel bij het verlaten van mijn lichaam mijn rechteronderkaak had ver pletterd, kon i.k mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tusschen de in- tusschen reeds tot ontbinding over gaande lijken, te zamen met dèn Letlandschen kapitein Kaus, die eveneens slechts gewond was. De rottingslucht was verschrikkelijk en dreigde ons te verstikken. Steeds weer verloren wij door bloedverlies, hongèr en stank het bewustzijn. Op den vierden dag werden wij door Duitsche soldaten uit onze positie bevrijd. HET SOVJETREGIEM IN KARELIE. Er was geen geld voor kleeren. Stockholm, 12 Juli. (D.N.B.) De correspondent te Helsinki van Aftonbladet geeft een schildering van de toestanden in het door de Sovjets in het afgeloopen jaar be zette Oost-Karelische gebied. Wanneer men de berichten van de Kareliërs hoort, dan kan men nauwelijks gelooven, zoo schrijft de Zweedsche correspondent, dat er binnen de grenzen van Europa nog een dergelijke onderdrukking en tevens een zoo verschrikkelijke onwetendheid over de wereldge beurtenissen heeft kunnen bestaan. Van- de werkelijke oorlogsgebeur tenissen tijdens den Finsch-Russi- schen oorlog van 1939/1940 hebben zij, naar zij vertelden, hoegenaamd niets geweten. Men heeft hun ver teld, dat Engeland op de Karelische landengte een Mannerheimlinie met zeven verdiepingen onder den grond had aangelegd. Hierin wa ren ziekenhuizen, restaurants en geweldige munitie- en levensmid- delenvoorraden aanwezig. De ves tingen waren zoo groot, dat vrachtauto's hierin konden ma noeuvreeren. Verder vernam de correspondent van de Oost-Kare- liërs, dat de levenstoestanden in tien laatsten tijd daar voortdurend zoo zijn geweest, dat de bevolking steeds aan de grens van de hon gerdood heeft gestaan. Over de arbeidstoestanden werd den Zweedschen journalist meegedeeld, dat in de houtzagerij te Petroskoj het zwaarste werk door vrouwen werd gedaan, die per maand 110 a 115 roebel verdienden. Hierbij moet worden opgemerkt, dat een liter melk 7 roebel, een roggebrood 1.20, een wittebrood 3, een paar viltschoenen 50 roebel kostten. Heerencostumes waren er in het geheel niet te koop, daar een pak niet minder dan 1.520 roebel heeft gekost. Uit het gemiddelde loon van een arbeider, dat 250 roebel per maand bedraagt, kan men af leiden hoe de levenstoestanden in het Sovjetrijk er uitzien.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1