ICITEIT Klompertje KLOMP 1.58 tot 5.35 onder 12.12 LAATSTE BEKICHTEN Alleen nog koffie- surrogaat. AMSTERDAMSCHE BEURS Lever BrosI Veilingen in Kennemerland. BOEKEN RADIOPROGRAMMA EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN EE3ST& BLAP 5 IT 3 l/XLE PLICHT. UISTERINGS- TIJDEN -erplicht te verduis- chen zonsondergang ipgang, dus heden- op- en ondergang 14 Juli Varia van Warmenr er niet zal kunnen op- oopte voorts dat Cres- ;ens haar vijftigjarig logen vieren met een J. Mink, voorzitter vaiii eft den burgemeesteir ankt voor zijn redti. rheugd te zijn, dat er ipkomst van bondsleden, alle vereenigingen zijn met meer leden dan Zegens de omstandige niet alle prijswinnaars ;eeken naar huis kunnen en alleen voor de hoogst in de afdeelingen kran.- eschikking zijn. De ova- het moeten doen met bewijzen. traden de verschilleo- aanwezigen hebben miet ongetwijfeld met ge- het zingen geluisterd. >n waren als volgt: gemengde koren B on-? Zanglust, Medemblük, pnt.; Tot ons plezier, pr., 177 pnt. gemengde koren A: andschap, Venhuizen, 2e Zanglust, Hauwert, le ifd. gemengde koren: karspel, 2e pr., 192 pilt.; ;n, Heerhugowaard, le gemengde koren: Nie- ;ngd Koor te Nieuwe- pr., 192 pnt. dames-koren: Ortderafd. :estvereepiging, Sehagen, nt. nuntendheid Gemengde lust, Sint-Pancras, le pr., ïoorls Gemengd Koor te pr., 266 pnt.; met lof der et vrije nummer; Cres- ischarwoude, le p., 274 E der jury voor beide ling gemengde koren: ndijk-West, le pr., 200 ireeniging Bergen, le pr., t lof der jury voor het ler; Gemengd Koor, ude, le pr,, 236 pnt. CASTRICUM. ;e Zondag. - Afge- rdagavond en Zondag Castricum aan Zee bui- druk, waarvan de za- n ten zeerste gejjrofi- BOND VERGADERDE. tdering van den Vierbond' rschillende boetebepalin- :en. Allereerst die ten afgekeurde partijen. Na irekingen werd besloten, zier veilingen voortaan de il gelden, dat bij een ge- afwijking van 10 en ïandelaar de helft van de ngt en hij bovendien het de partij niet te aanvaar- regeling t.o.v. het afleve- ierwicht werd besproken, wagons bewaarkool in aangekomen, waarbij aan gewicht werd gecon- loot, dat de tuinder, die heeft, beboet wordt met gewichtstekort. Bij her deze boete verdubbeld leze boete-bepaling geldt erfst- en zomerkooi. strekken van onjuiste ge- behoeve van de inven- an stapelproducten werd iproken. De voorzitter i het geheel de cijfers der tie wel tamelijk juist zijn ich dat bij een onderzoek afzonderlijke cijfers van :r gebleken is, dat er zeer chillen zoowel naar boven meden, zijn voorgekomen. hebben deze verschillen impenseerd, maar de voor van meening dat de be- ;eid der inventarisatie vinnen, indien ook deze e verschillen worden be- wordt door velen noncha- entariseerd. Nu in dezen ■entarisatiecijfers zeer be- egevens zijn voor de rege- n afzet, dienen deze cijfers ogelijk te zijn. loot na breedvoerige ge seling, een boete op te degenen, die verschillen m meer dan een bepaald van den opgegeven voor percentage zal na afloop van het seizoen moeten worden vast gesteld, daar de grootte er van af hankelijk zal moeten worden gesteld van de weersgesteldheid. Ook zal deze zaak aanhangig won- den gemaakt bij de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland, opdat een provinciale regeling ver kregen worde. De wijze van verkoop der andijvie werd hierna aan een bespreking on derworpen, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. Men be sloot den tuinders er nogmaals op te wijzen, dat de andijvie behoorlijk moet worden aangevoerd. ingekomen personen. A. Slomp, N.H., galanterie-koop man, van Amsterdam naar Voor- jYjeer 18. -M. E. J. Haker, r.k., kinderveraorgster, van 's-Graven- 1-age naar Kennemersingel 21a. M. Hokkeling, N.H., leerl. verpleeg ster. van Zeist naar Wilhelmina- laan 11. J- Uijyeman, N.H., van Zandvoort naar Dijkgraafstraat 33. T. Doodeman, R.K., dienstbode, van Heerhugowaard naar St. Lau- lensstraat 5. G. G. M. Vrakking, R.K., hulp in de huish., van Bussum naar Jul. van Stolberglaan 24. W. van der Kuil, N.H., z. b., en echtg., van Velsen naar Hoornschekade 25. P. Nuii, R.K., machinist, en ge zin, van Venlo naar Kanaaldijk. Geen thee meer op den nieuwen bon. 's-Gravenhage, 14 Juli. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, nader zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op het koopen van koffiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bij herbevoorrading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig geen thee aan consumenten mag worden verkocht. I Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de ge dachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorziening in omloop zijn. In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel menschen i in Nederland, die den directeur- E generaal van de voedselvoorziening, i; ir. Louwes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging ■rond, dat na enkele weken de thee- verkoop stopgezet zou moeten wor den, aangezien alle voorraden weggevoerd waren. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij den staart te nemen. Dank zij een goede distributie en een groote spaar zaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken, y Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij I wijze van verrassing op de nor- ïmale wijze onder het publiek ge distribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselij- 'ken kring van een kopje thee zal l'kunnen genieten. i 'In het dagelijksch leven zullen jwij ons echter meer op koffiesur- rogaat moeten instellen. OPGAVB t AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar.- van Maandag 14 Juli 1941 Vor. k. 99 93°/l6 94 '.1183/4 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 <3—3% NederL >-'iu 3 Ned.-lndiê 1937 BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank v Handel Mij. Cert. v. „ƒ.250134 koloniale Bank.194 ,3 'nd Handelsbank 128'/, OND. BINNEN^ CULT?n°tnl MGem Bezit' 227Vi H V A MAATSCH. Java Cultuur Ned. lnd. Suiker linie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber v Oostkust i r Serbadiadi i SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn uqj/ Java—China—Japan lijn 15|i/ Kon. Ned. Stoomboot 161 1 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli 3 Senembah plm 2 u 99 99l/a 93»/, 94 418 242 .2343/4 1233/4 244 •274 22D/4 •1413 U 1591/s •137 1143/, 1,71/4 2231/5 28 ¥1/2 .2251/4 119 134 190 i2b 1521/4 89 320 125 22/ 419 240 233 122/j 245 278 220 141 160 13? 115Vs 150 161 177 223 286 223 „VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND". 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land" worden op 16 en 22 Juli te Amsterdam keuringen verricht en wel van 1018 uur ia school Iepen- weg 13. Aangenomen worden Nederland- sche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor officie ren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve hier kan te Amsterdam aanmelding geschieden in hotel van Gelder, Damrak 32. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het „Vrijwilligerslegioen Ne derland", den Haag, Koninginne gracht 22, resp. bij de genoemde bu reaux. Een vrijbiljet voor de terug reis wordt bij de keuring onver schillig of de candidaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. INGEZONDEN STUKKEN. HET INLEVEREN VAN METALEN. Geachte Redactie, Naar de dagbladen vermelden, wordt er heden een begin ge maakt met de inlevering van me talen voorwerpen en zullen wij dus worden uitgenoodigd om op aangegeven dag en uur persoonlijk te verschijnen in de aangewezen verzamelplaatsen, terwijl ziekte, verblijf elders of anderszins niet als redenen van verhindering gel den! Voorts geschieden de oproe pingen straatsgewijz en zal dage lijks door de pers worden bekend gemaakt welke straten enz. den volgenden dag aan de beurt zijn. Alsdan dient men tusschen 15.00 en 16.00 ter aangegeven verzamel plaats present te zijn met mede- brenging van de in te leveren voor werpen. Dit laatste zal wel bezwaarlijk zijn voor ouderen van dagen of voor hen die, naar hunne opvat ting, in dubio verkeeren aangaan de de voorwerpen die, al dan niet, voor inlevering in aanmerking ko men. Onder anderen bezit ik een 3-deelig schoorsteen-garnituur, voorstellende „Le Depart" (beeld en candelabres van brons op groen-onix voetstukken), als een kostbaar souvenir, waarmede ik 39. jaar geleden door een trouwen, overleden vriend werd bedacht. Moet ik dit prachtvol souvenir nu maar botweg prijsgeven tegen eene niet noemenswaardige ver goeding? Of wordt ten opzichte van dergelijke kostbare voorwerpen eene uitzondering gemaakt? Dergelijke voorwerpen zijn ten slotte bezwaarlijk in een tasch of handkoffer mede te brengen, on gerekend de meerdere zware me talen voorwerpen, die men boven dien ter plaatse in persoon moet komen inleveren. Vermoedelijk zal ik, als bejaard persoon, wel niet de eenige zijn die in een zoo moeilijk geval verkeert, zonder over een of ander voertuig te kunnen beschikken, dat toch in overweging dient te worden ge nomen. U bij voorbaat dank zeggende voor Uwe inlichtingen, teeken ik mij, hoogachtend, Uw abonné L. B. (Het is niet onze taak te beoor- deelen of dit schoorsteengarnituur zooveel kunstwaarde heeft, dat het van inlevering kan worden vrijge steld. Het beste is dat inzender ter plaatse van inlevering van dit be zit mededeeling doet, waarna men daarover nader kan beslissen. Zooals bekend kunnen grootere hoeveelheden dan 10 kg desge- wenscht na gemotiveerd ver zoek worden afgehaald. Boven 20 kg behoeft het verzoek niet ge motiveerd te zijn. Men neemt blijkbaar aan, dat een gewicht beneden 10 kg voor ieder wel te transporteeren zal zijn. LAND- EN TUINBOUW. Het jaar 1941 is voor de tuinders wel een, bijzonder jaar. Het is wel een unicum voor ons lage landje, dat er in geen 4 maanddn water is gevallen (behoudens een enkel buitje) en onbarmhartig brandt de zon. op de verschroeide groente en aardbeien. Daardoor ziet het er in de tuinen hopeloos uit en bijgevolg is er aan de markt betrekkelijk weinig aanvoer wat het predicaat „eerste soort" kan halen. Van de groente is er betrekkelijk een groo te aanvoer van bloemkool, waar van veel zonder blad en nog meer 2e en 3e soort. De prijzen voor le soort waren 9 a ƒ11 en voor 2e soort 1.50 a 6. Komkommers waren bijzonder in trek en golden maar liefst 10 a 15. Andijvie muntte niet. uit in kwaliteit en daarom is de prijs van 5 a 6.50 een goede prijs. Ela is duur, voor al de le soort, de prijzen 2.50 a 7.50, van alle genoemde per 100 stuks. Spinazie en postelein waren schaarsch en bijzonder in trek. De prijzen waren 6a/16en/8a 10. Waschpeen was ook duur, nl. 12 a 18, dubbele slabnoen golden '48 62. Peulvruchten (voor een groot deel matige kwaliteit) brachten een behoorlijken prijs op en wel: peulen 14 a 18, doppers 10 a 18, raspers 26 a 35, capucijners (br.) -26 a 32, tuinboonen waren ock duur, n.l. 8 a 10, alles per 100 kg. Bosgroente maakte een goe de beurt. Bospeen noteerde 7 a 9, rabarber 10 a 15, radijs 1.50 a 4, selderie 4 a 6, pie terselie 5 a 6 en uien 8 a 12, alles per 100 bos. Aan de aardbeienmarkt is het in het begin der week nog al goed ge gaan, doch nu (Vrijdag) loopt het af. Wel zullen eir de volgende week nog kleine kwantums komen, doch daarmede is de mislukte campagne met een 50 pet. van de verwachte opbrengst, afgesloten. De prijzen waren in de eerste dagen, van deze week (van 7 tot 12 Juli)ongeveer aan de maximumprijzen, doch in 't laatst der week nu een groot kwan tum de sporen van de hitte draagt, minder. De prijzen voor de vrije markt was ongeveer 0.75 a 0.95 per slof en de tweede soort ongeveer 0.50 a 0.60 per slof. De eerste roode en witte bessen zijn aange voerd en werden voor de vastge stelde prijzen verkocht. FRUITTEELT-DEMONSTRATIE- BEDRIJF. Het bedrijf te Schellinkhout meldt over Juni: In de maand Juni zijn twee zomerbespuitingen uitgevoerd bij appelen en peren ter bestrijding van schurft, dat dit seizoen ondanks het droge weer op de vatbare variëteiten een intensieve bestrij ding noodig heeft. In de eerste dagen van Juli is daarom op de voor schurft gevoelige variëteiten reeds een derde bespuiting uitge voerd. De appelen zijn in de laatste week van Juni bespoten met lood- arsenaat ter bestrijding van de rups der wormstekigheid. Vóór het plukken der bessen be gint zal in de struikenaahplanting, voor zoovër dit nog niet gedaan is, de derde bespuiting na den bloei worden uitgevoerd, terwijl op de schurftgevoelige variëteiten zoo noodig de bespuiting herhaald zal worden. Gespoten wordt dan met 3/4 Californische pap of 1/2 Solbar. '.Ook voor de bloedluis zal in Juli een bestrijding noodig zijn, waar voor nicotine zal worden gebruikt. Verschillende variëteiten peren hebben sterk geruid, waardoor dunnen overbodig werd. Alleen bij André'd'Esportes, Précose de Tre- voux, Bonne Louise d'Avranches en enkele struiken Triomphe de Vien- re, heeft vruchtdunnen plaats ge had. Bij de. pruimen zijn alle Reine Victoria boomen gedund, alsmede enkele boomen Blauwe Kwets. Bij de appelen komt dit-jaar vrij veel zaagwesp-beschadiging voor,, welke een vrij sterke dunning heeft ver oorzaakt, waardoor de meeste soor ten voldoende gedund zijn. Hoewel al het fruit dit jaar laat is, zal toch over enkele dagen de bessenoogst beginnen. Bij de zwarte bessen zal de oogst over het geheel genomen niet meevallen, hoewei er nogal veel verschil bestaat tusschen de variëteiten en ook in de struiken onderling. Bij de roode bessen zal de opbrengst vrij behoorlijk zijn, KUJVST EN WETENSCHAP IN DEN MUZIEKTUÏN. Onder de meest gunstige weers omstandigheden de drukkende hitte was door een aangenamer temperatuur gevolgd zongen gisteravond verschillende koren van den heer Corn. Jonker, in den muziektuin. De koorklassen (klei- ren, jongenskoor en grooten) ston den onder leiding van Jonker en Nico Akkerman. In de klasse voor de jongste leerlingen waren ook erge kleintjes, wat in den. zang wel te hooren was. 't Succes, waarvan een dergelijke klasse altijd verzekerd kan zijn liet ook nu niet op zich wachten, de talrijke bezoekers uitten hun waardeering in een hartelijk ap plaus. De grooteren en het jon genskoor zongen hun nummers be schaafd en zuivel en Akkerman's leiding is bij een vorige gelegen heid vergeleken, al beheerschter en duidelijker geworden. Bergen's Motet en Madrigaal- vrouwenkoor liet zich hooren in Mozart's Ave Verum, en in „Hebe deine Au gen auf' uit het oratorium „Elias" van Mendelssohn, waarin de kwaliteiten van dit ensemble door mooie voordracht en stern- materiaal goed uitkwamen, evenals dit het geval was met de dames koren Half Vijf, Accordando, en het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" in nummers van Valerius, Handel, Roeske en Wierts. Schoorls gemengd koor met „Zanglust" van Koedijk, die op denzelfden dag bij den wedstrijd te Noordscharwoude in de af deeling uitmuntendheid, met 399 punten, den eersten prijs behaalde (wat door den voorzitter van het vrijzin nig koor in den tuin bekend gemaakt werd en die namens dat koor, Schoorl gelukwenschte en met bloemen huldigde) gaf een prach tige vertolking van „den Uil" van Diepenbroek, en van „Onder de Lmde" van Boedijn. Het vrijzinnig zangkoor besloot dezen avond met een indrukwek kende weergave van Roeske's stijl vol „Paternoster". A. K. JAAP MIN ALS KUNSTENAAR. Tentoonstelling in „De Takel" te Bergen. Sinds 1905, toen Bergen, door het maken van den weg van Ber gen naar Bergen aan Zee, aan de vergetelheid werd ontrukt, waar door het als vacantieoord een na tionale vermaardheid verwierf, is het ook de plaats geweest, waartoe tal .van schilders zich aangetrok ken hebben gevoeld. De combinatie van zee, bosch en polderland heeft daartoe wel niet in het minst bijge dragen. De in kunst belangstellen den weten, hoé daar zelfs in vóór oorlogsjaren de Berger school ont stond, het best vertegenwoordigd in de collectie Boendermaker, wel ke school, mede dank zij het be kende werk van dr. Hübner, een internationale vermaardheid ver wierf. Velen zullen zich ongewtijfeld nog de in het gebouw Russenduin, thans Bio—vacantieoord, in 1931, tijdens het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee, georganiseerde tentoonstelling herinneren, waar het werk van eèn 30-tal kunste naars, die in Bergen gewerkt had den, geëxposeerd is geweest. Onge twijfeld was dit de belangrijkste kunsttentoonstelling, ooit in N.-H. boven het IJ gehouden. Thans zjjn wij weer 10 jaar ver der. Velen van de toen exposeeren- de kunstenaars zijn naar elders vertrokken, enkele behooren reeds niet meer tot het land der levenden, doch vele belangrijken zijn geble ven. Van groot belang is evenwel, dat zich in Bergen een jongere, ge neratie van kunstenaars heeft ge vormd met als kern de leerlingen van de Academie van Beeldenden Kunsten, Lies Eriks, de jonge ten Holt, David Kouwenaar, Jaap Min en Zweerus. Voor den jongeren is het verblij dend, dat de foto- en lijstenhande- laar, de heer Martien Hopman, zijn pand aan de Dorpsstraat artistiek heeft verbouwd en achter den win kel een wat kleine maar gedistin geerde expositie-gelegenheid heeft gesticht, waardoor ook voor hen de mogelijkheid is geschapen, dat zij hun werk aan het publiek kunnen toonen. Het zou zeker waardeering verdienen wanneer de heer Boen dermaker zijn mooie ruime kunst zaal eens voor deze jongeren be schikbaar stelde, opdat zij hun werk eens collectief konden too nen. Voor Bergen is het zeker teeke nend, wat het relatief zoo groot aantal leerlingen van de Academie van Beeldende Kunsten heeft ge leverd. Een van hen, Jaap Min, vroegere leerling van Matthieu Wiegman, kan zeer zeker een uit gesproken talent worden genoemd. Hij exposeert thans in het kunst zaaltje van „De Takel" een 24-tal schilderijen, aquarellen en teeke- ningen. Met groote voldoening heb ben wij aan deze tentoonstelling eert* bezoek gebracht en gecosta- teerd, dat deze jonge artist er de voorkeur aan geeft, door lage prij zen zijn werk in bereik te stel len van minder kapitaalkrachtige kunstminnaars en zich daardoor een bestaan te verschaffen, daar 't een verkeerd begrepen kunste naarsgevoel is zijn werk zoodanig te prijzen, dat het praktische gevolg slechts kan zijn, dat men blijvende stapels in de ateliers vormt. De kunstenaar vervult in het maatschappelijke leven een belang rijke taak. Kunst is voor het gelul: in het menschelijke leven een on misbare factor. De tijd van doorgevoerde mecha nisatie, heeft met zich gebracht, dat ook de kunst door het streven naar zakelijkheid is beinvloed. Het werk van Jaap Min getuigt ervan, dat hij nog bewogen wordt door een innerlijke romantiek, waardoor zijn werk van een groote bekoring is. Zijn kleuren zijn rijk en demon- streeren zijn blij innerlijk. Tech nisch is zijn werk belangrijk en ook zijn compositievermogen ver raadt zijn natuurlijken aanleg. Het geëxposeerde bestaat uit stillevens, landschappen, stadsgezichten en portretten. Zijn Amsterdamsche stadsgezichten bewijzen, dat hij de Amsterdamsche sfeer goed aanvoelt. Het geëxposeerde zelfportret is dermate rijk van kleur, dat het verwantschap toont met de werken uit de Italiaansche middeleeuwen Ook uit Italië, waar hij een .zomer werkte, is mooi werk aanwezig. Het portret van Frans Otten (teekening) kan zeer geslaagd worden genoemd en ook dat van het zoontje van den schrijver Rein Valkhof, bewijst, dat hij het kin derlijke in het kind, juist wee: weer te geven. Jaap Min belooft een kunstenaar te worden, die den naam van Ber gen hoog zal houden. Internaat, door Anke Servais. Uitgave Hollandia Drukkerij te Baarn, Men kent het werk van Anke Servais, dat zich voornamelijk met het kinderleven heeft bezig gehou den. Men weet hoezeer zij is door gedrongen tot de hartjes van al die kleine stumpertjes, van de zieken en mismaakten, die weerloos in het leven staan. Zij kent hun gedach ten, hun verlangens, hun hunkering naar allerlei kleine dingen, die in hun leventje van zoo overwegende beteekênis zijn. Ditmaal heeft Anke Servais het „hoogerop", gezocht, dat wil zeg gen, zij heeft de menschelijke wrakken wier zieleleven zij bloot legt niet meer onder de kinderen maar onder de volwassenen ge zocht, al zijn het ditmaal dan ook nog meisje van een „Internaat", wat in dit geval beteekent meisjes van een soort tuchtschool, ver schoppelingen uit de wereld van misdaad en verwaarloozing, groote kinderen, die aan de verkeerde lei ding van hun zoogenaamde opvoe ders zijn onttrokken en in een rus tig milieu bijeengebracht zijn. Hoe leven deze vaak emotioneele en licht ontvlambare meisjes in een dergelijk internaat? Anke Servais vertelt het, zij behandelt het huise lijk leven van dag tot dag en be licht scherp de contrasten onder de pensionnaires en ook de dagelijk- sche zorg en groote toewijding van Moeder Geertrui en de zusters Agnes en Pietje. Als machtig decor staat achter dit dagelijksch samenleven de groo te wereld vol misdaad, vol slechte gedachten, vol onzekerheid en ver leiding waaruit deze „kinderen" zijn voortgekomen en waarin ze te eenigertijd weer zullen terugkee- ren. Zal het internaat hun de kracht geven dan tegen alle verleidingen opgewassen te zijn? Het zal er wel grootendeels van afhangen of het leven de noodzakelijkheid van zelfbehoud en zelfbestaan hen al dan niet weer in de groote ver leiding zal brengen. Het zijn vaak niet de menschen, maar de om standigheden die de karakters en daardoor de misdadigers vormen. In allen gevallen is Internaat een goed geschreven roman, dien wij met belangstelling hebben ge lezen. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsbef. 8.15 Schriftlezing en me ditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gr.pL 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11— Deel. 1120 Orgelconcert. 12.Amus.- orkest. 12.25 Het kwartier van den' arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Piano voordracht. 1.30 Sprankelende mid dagklanken. 3.30 Zang met piano begeleiding. 4.Cursus „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. kerkcomité). 4.20 Gr.pl. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 De Mandolinisten. 6.Causerie „Ons planetarium". 6.15 Vroolijk programma. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegelei ding. 7.45 Voor den boer. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amus.-orkest en solist. 9.30 Ber. (Eng.) 9,45 BNO: Nieuwsber. 10. 10.15 BNO: Uitz. in de Eng. taal: Economie News from Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 10.20 Zang met pianobegelei ding. 10.40 Declamatie. 11.Molto Cantabile en pianomelodieën. 12— Berichten. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten. 1.De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.De Haar- lemsche orkestvereeniging en gramo foonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.— „Muziek langs de oevers van den Congo", causerie (met gramofoon muziek). 4.30 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Ensemble Jonny Kroon. 6.Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Land en landschap". 6.30 Pianospel. 6.45 De jeugdsportclub. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Causerie „Sport en lichamelijke op voeding voor de vrouw". 7.30 Gramo foonmuziek. 8.BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten, 10— Avond wij ding (Voorbeheid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk comité). 10.0510.15 Politiek week- praatje. 79. Bons, daar vlogen stier en Klompertje en het bankje met een geweldige slag tegen den boef aan, die een luchtsprong maakte en de doos met taartjes natuur lijk in zijn angst losliet. Klompertje had juist nog tijd, om zijn tractatie te grijpen. C iaonPe.RTj£,HOE fu< je. eE.DRMt<ert M'M CttUftR HC.BT" TEögn <&EHOWDE.ri 80. Wat was boer Hannes blij, dat het nog zo goed was afgelopen. De jongen had wel dood kunnen wezen. Hannes had alles geprobeerd, om dèn woedenden stier tot bedaren te krijgen, maar ja, daar was geen denken aan. Afijn, de jongen was er heelhuids afgekomen en de dief had zijn verdiende loon.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3