DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ÉL* PROGRAMMA tegen den De haven van Huil gebombardeerd. Engelsche vliegtuigen boven N.-W. Duitschland. De strijd in het Oosten. 'I m Hm sir Een verklaring van Wilkie. Britsche bommen op op Messina. De ellende der kinderen in de Sovjet-Unie. DISTRIBUTIE-NIEUWS VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.56 tot 5.37 op lINSDAG 15 JULI 1941. »EN. De foto ogte met lijken 'ress-Polygoon) WOENSDAG. I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 7Gr.pl. gymnastiek. 8.BNO: Gewijde muziek (gr. 9.15 Voor de huis- 11.Voordekleu- 12.Frans zijn orkest. 12.25 Voor 40 Almanak. 12.45 BNO: ber. 1.Gr.pl. 1.45 de ver. „Zanglust" met en gr.pl. 2.15 De rs en solist. 3.Voor !0 Viool met pianobege- Bijbellezing (voorbereid st. Radio-Stichting). 4.20 d. 5.— Gr.pl. 5.15 BNO: on.- en beursber. 5.30 gd. 5.45 Amus.-orkesi. e binnenschippers. 6.30 7.BNO: Econ. vra- dag. 7.15 Voor de kleu- .pl. 7.30 Volkszangkoor 'geleiding. 8.BNO: .15 Spiegel van den dag. orogr. 9.30 Ber. (Eng.) Nieuwsber. 1010.15 de Eng. taal: The Dutch s in the Netherlands II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. Igymnastiek. 7.Gr.pl. gymnastiek. 8.— BNO; .15 Gr.pl. 10.Morgen- urbereid door het Vrjjz. mité). 10.20 Gr.pl. 10.40 ianovoordr. 11.30 Zang geleiding en gr.pl. 12. rgelconcert. 12.45 BNO: con. ber. 1.De Gooi- orkest „Slawa" .15 Voor de jeugd. 2.30 ra „La Traviata" (gr.pl.) en gr.pl. 5.Cursus ijk karakter van ons door het Vrijz. comité). 5.15 BNO: m.- en beursber. 5.30 6.— Gr.pl. 6,15 Om- 6.45 Rep. 7.— tsch praatje. 7.15 Gr.pL e „De geestelijke weer- van het Nederlandsche r.pl. 8.BNO: Nieuws- sidentie-orkest en solist, lauserie „Banden met nd"). 9.45 BNO: Nieuws- lagsluiting (voorbereid, Radio-Stichting). 10.05 ■tage. Snel reehl. sn is er in de pers op de overheid bij de der distributievoor- l beschikken over een introle-aparaat, dat dgn an een snelle en doel- •echting. nd staaltje van snel bestrijding van den 3 het volgende. .troleurs van den Cen- Controle Dienst 'heb- onder de gemeente .imburg, twee Belgen ieder met twintig kg deze rogge per kilogram bij hebben gekocht. Zij tot den vol- sn wezen toen de boer- ar zij de rogge gekocht ie hun de rogge clan- geleverd, werd o;m an zijn land gehaald, iur bij den economii tot een maand gevan- met last tot gevangenneming. dank zij de scherpe den Centraler) Crisis f, en dank zij snel de straf op de op het bedrijf van elden boer bleek er ook k tekort in de aan- graan te bestaan, ook hiervan proces- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers'5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- ea Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 165. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 16 Juli 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 15 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „De operaties in het O. strijden gestadig voort. In den strijd tegen Groot-Britan- nië heeft het luchtwapen in den af- geloopen nacht met sterke strijd krachten wederom de ravitaillee- ringshaven Huil gebombardeerd. Uit gebreide branden ontstonden. In het Kanaal van St. George is een koop vaarder van 6000 brt. door neerge worpen hommen tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers concentraties van Britsche vrachtauto's bij Sidi El Barrani uit een gedreven. Duitsche gevechts vliegtuigen brachten vijandelijke batterijen rondom Tobroek tot zwij gen. Een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche schepen op de reede van Suez gebombar deerd. Twee vrachtschepen van in totaal 12.000 brt., werden vernie tigd. Twee andere groote schepen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen aan de Kanaalkust zijn gisteren door jagers en afweergeschut 12, door marinegeschut één vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht bri sant- -en brandbommen in Noord- west-Duitschland, vooral in Hann over, en in het kustgebied neerge worpen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Nachtjagers en afweerge schut schoten zeven aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer". Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 15 Juli. (D. N. B.) In den nacht van 14 op 15 Juli is het Brit sche luchtwapen, naar het D. N. B. verneemt, naar Noordwest Duitsch land gevlogen. Door de op verschei dene plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond schade, hoofdzakelijk in woonwijken. Bo vendien werden een kerk, een zie kenhuis en een tehuis voor ouden van dagen getroffen. Wederom wer den alleen burgers slachtoffer van deze aanvallen. Vier vijandelijke machines werden door nachtjagers of afweergeschut neergeschoten. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 16 Juli. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Britsche vliegtuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied. Door goedgericht afweervuur werden zij reeds bij de nadering verspreid. Zij wierpen slechts op enkele plaatsen eenige brisant- en brandbommen neer, welke slechts geringe schade aanrichtten. Schade aan kerken en ziekenhuizen. Berlijn, 16 Juli. (D.N.B.) Naar een onderzoek van de katholieke geestelijkheid heeft uitgewezen, be draagt de schade, die tot dusver door bombardementsaanvallen van het Engelsche luchtwapen op katholieke kerken en ziekenhuizen is ontstaan, ongeveer 1,2 miÜioen RM. Waarde volle kerkelijke religieuze voorwer pen, die vernield werden en voor het meerendeel uit edele metalen waren vervaardigd, zijn bij dit be drag niet inbegrepen. Evenmin is rekening gehouden met kleine scha de, die in vele gevallen in het ge heel niet is gerapporteerd. Berlijn, 15 Juli. (D.N.B.) Sterke pantserformaties van de Sovjets zijn Maandag volledig vernield, toen zii trachtten de lacunes achter de ka potgeschoten fortificaties van de Stalinlinie te vullen en den Duit- schen opmarsch naar Kief stop te zetten. Deze Sovjet-pantserwagens waren in allerijl in de ontstane lacunes geworpen en reeds Zondag ontwikkelden zich felle pantserge vechten. Honderden Sovjet-tanks van 50 tot 70 ton gingen teniet in het vuur van de Duitsche gevechts wagens en in den regen van projec tielen der Duitsche pantser jagers. De groote tanks waren bewapend met zwaar geschut. Ook deze reu- zentanks bleven brandend op het slagveld liggen. Alle tegenaanvallen van de Sovjets in het gebied rondom Kief werden met de bloedigste ver liezen afgeslagen. De Sovjet-forma ties werden uiteen gedreven, deelen ervan werden in de boschen terug geworpen, andere deelen ingesloten en de groote massa der hier gecon centreerde Sovjet-troepen werd ge heel vernietigd. Twee Sovjet-battaljons om singeld. Berlijn, 15 Juli. (D.N.B.) Duitsch- Finsche troepen hebben Maandag in Noord-Finland twee Sovjet-bat taljons omsingeld en deels vernie tigd, deels gevangen genomen. Een paar dagen geleden is in den N. sector van het O. front eveneens eens divisie schutters vernietigd, na dat zij door Duitsch-Finschen for- faties was ingesloten. Nu de Stalin-linie genomen is. Berlijn, 15 Juli. (D.N.B.) In het ge bied van Witebsk is gisteravond de laatste het verst in het O. gelegen, bunker van de Stalin-linie veroverd. Anderhalve dag streden de Duit sche infanteristen, liggend in het bunkerveld, voordat het voornaamste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche installa ties, geheel veroverd was. De bun ker was tot onherkenbaar wordens toe gecamoufleerd en van draaibare koepels voorzien. Infanteristen, die in de boomen waren verscholen, hadden buiten de bewaking op zich genomen en bestookten de naderen de Duitsche soldaten van zeer dicht bij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwitsers en mor tieren gelukte het de gepantserdt HET SCHRIKBEWIND VAN HET BOLSJEWISME. Volkomen gebroken vrouwen voor de gevangenis te Lemberg. (Associated-Press-Polygoon) koepels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en bevestigden onder het hevigste vuur van de omringende bunkers hun la dingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bolwerk. Hevige ontploffingen scheurden de betonnen wanden open en doodden de bemanning. Nadat dit belangrijke steunpunt was veroverd, slopen de stoottroepen over het door de kanon nen niet te bestrijken veld naar de overige bunkers. Zij veroverden de bunkers eveneens met ladingen dy namiet en rolde zoo vanuit de beide flanken de geheele verdedigingslinie op. Berlijn, 15 Juli. (D.N.B.) Na den doorbraak door de zwaar versterkte Stalinlinie zijn Duitsche formaties op 14 Juli verder in de richting naar Kiev opgerukt. De overblijfselen van de. tusschen Skitomir en Berditsjef in het vuur geworpen bolsjewisten, versterkt door snel gevormde ge mengde eenheden, trachtten de diep naar het O. gedreven wig van de Duitsche troepen aan te vallen. Of schoon tegelijkertijd meer naar het W. opisingelde sterke Sovjet-forma ties wanhopige uitvalspogingen on dernamen, hebben Duitsche strijd krachten, die numeriek in de min derheid waren, na drie dagen de bolsjewistische overmacht verslagen. De ingesloten Sovjets in het gebied ten W. van Berditsjef werden ver nietigd of gevangen genomen. De tegenstand in de flanken werd overal gebroken. De bolsjewisten leden zware verliezen aan menschen, wapens en oorlogstuig. In het gebied tusschen Tsjernikof en Brjansk zijn spoorbanen, stations en locomotievenparken aangevallen en door talrijke voltreffers van zwaar kaliber vernield. Alleen gisteren werden al 23 locomotieven, om streeks duizend spoorwagens en twee stukken spoorweggeschut vernietigd. Ten O. van Gomel verrasten giste ren Duitsche gevechtsvliegtuigen be spannen kolormes van de Sovjets, die juist samengetrokken werden. Bols jewistische troepen en voertuigen werden eerst met bommen bestookt en daarna in scheervlucht met schiet wapens onder vuur genomen. De Sovjets leden groote verliezen aan menschen en raakten meer dan 300 paarden kwijt. Roosevelt wil een incident uitlokken. Washington, 15 Juli (D.N.B.) Wendell Willkie heeft zijn mede werkers en vertrouwden medege deeld, dat president Roosevelt in verscheidene besprekingen met hem het bevel aan de Amerikaansche vloot om zonder waarschuwing het vuur te openen op Duitsche oor logsschepen, duikbooten en vlieg tuigen, heeft bevestigd. Roosevelt heeft bij al deze besprekingen, al dus Willkie, uiting gegeven aan het vaste besluit onder alle om standigheden den oorlogstoestand met Duitschland tot stand te brengen door veroorzaking van een incident. De eenheden van de Ame rikaansche vloot hebben opdracht onder alle omstandigheden dit in cident te veroorzaken door aanval lend op te treden tegen Duitsche eenheden. Roosevelt wil het con gres pas na afkondiging van den oorlogstoestand voor een voldongen feit plaatsen, aldus Willkie. Het Italiaansche legerbericht. Rome,. 15 Juli. (Stefani.) Het legerbericht van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben aan het! front van Solloem onze troepen een naderingspoging van pantserstrijd krachten afgeslagen. Aan het front van Tobroek is een aanval van vijandelijke troepen op een van onze stéunpunten afgeslagen. De luchtstrijdkrachten van de spil hebben herhaalde malen de forti ficaties en de haven van Tobroek fel aangevallen. Andere formaties bombardeerden Britsche vooruitge schoven steunpunten en installaties. In de oase Siwa, tusschen Sidi El Barani en Mersamatroeh, hebben jachtvliegersr in scheervlucht gemo toriseerde eenheden aangevallen en daarbij eenige auto's vernield. De vijand heeft luchtaanvallen uitgevoerd op Derna, Bardia en Benghazi. In Benghazi'is een Britsch vliegtuig door onze jagers neerge schoten. In O.-Afrika vijandelijke lucht aanvallen op Gondar. Onze luchtaf weer greep terstond in, haalde een vliegtuig omlaag, welks bemanning bestond uit dissidente Franschen. In den napht hebben Britsche vlieg tuigen bommen geworpen op de stad Messina. Er ontstond schade aan gebouwen. Onder de burgerbe volking viel een doode, vier per- 1 sonen werden gewond. EEN VERKLARING VAN CHURCHILL IN LAGERHUIS. Stockholm, 15 Juli. (D.N.B.) De premier, Churchill, heeft vandaag in het Lagerhuis uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de uitwerking, die onlangs het debat van twee da gen over de Britsche productie in het buitenland heeft gehad. In ds Vereenigde Staten en in de domi nions, vooral in Australië, is daar door de indruk ontstaan, dat de Britsche industrie en het ministerie van vliegtuigproductie zich in een volstrekte chaotischen toestand be vinden. Binnenkort zal Churchill tijdens een openbare zitting van het Lagerhuis hieromtrent een verkla ring afleggen. Vervolgens ging Churchill over tot de „plechtige overeenkomst" tusschen Engeland en de Sovjet- Unie, waarvan hij hoopt, dat zij een „uiterst voordeeligen, machtigen in vloed" zal hebben op den loop van den oorlog. Het is natuurlijk, zoo betoogde hij, een bondgenootschap en de Sovjet- Unieks thans Engelands bondgenoot Churchill bestreed evenwel, dat En geland zich daarmede op een lijn stelt met de communisten en strijd voert voor het communisme, maar hij verklaarde, dat Engeland de Sov jet wapenen zegent en de Sovjet- Unie alle succes toewenscht. Omtrent de Syrische aangelegen heid beweerde hij, dat de Britsche, Australische en Britsch-Indische soldaten daar Frankrijks bodem heb ben verdedigd. Engeland verheugt zich, dat het er met de hulp van de strijdkrachten van generaal de Gaulle in is geslaagd aan de volke ren van Syrië en den Libanon hun „souvereine onafhankelijkheid" terug te geven. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Washington, 15 Juli (D.N.B.) De bekende schrijvers van commenta ren, Pearson en Allen, beweren in de Times Herald, dat de Sovjet- Unie van Engeland verlangt, dat het een inval doet in Portugal en Spanje ten einde zoodoende Duitsch land tot een oorlog te land in het Westen te dwingen. Dit plan is niet alleen op geheime conferen ties in het Kremlin met de ambas sadeurs Cripps en Steinhardt be sproken, doch is ook besproken door de Amerikaansche en Engel sche militaire instanties. De Ame-, rikaansche regeering heeft het idee der Sovjets, dat een tweede front dringend noodzakelijk is en dat de opmarsch door het Iberisch schier eiland een goede strategie is, vol ledig goedgekeurd. Roosevelt wilt echter nog door het leveren van levensmiddelen en andere dringend noodzakelijke ar tikelen Spanje en Portugal bewe gen toestemming te geven tot een opmarsch. Berlijn, 15 Juli (A.N.P.) De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizenden twaalf-, dertien- en veertienjarige kinderen in de Sov jet-Unie vermoord met als motief, dat zij verraders, spionnen, Trotz- kisten, fascisten, agenten van Hit- Ier en van den Mikado waren, zoo schrijft de Deutsche Allgemeie Zei- tung in een artikel, waarin geschre ven wordt over de ellende der Sov- jet-jeugd. De actie der Gepeoe steunde op een bepaling der Sovjet-regeering van 8 April 1935, welke als titel droeg „maatregelen tot bestrijding van den misdaad onder de minder jarigen". De doodstraf stond op ieder soort misdaad, te beginnen met diefstal tot aan „hoogverraad", welke de honderdduizenden ver waarloosde kinderen bedreven. De Gepeoe heeft deze verwaarloosden „besprisornje" genaamd, opgepakt, en in een concentratiekamp gewor pen en tot dwangarbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrophe, welke meermalen de Sovjet-Unie in de afgeloopen tientallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontredderde ge zinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische propa ganda hebben vele honderdduizen den kinderen en jonge menschen van hun opvoeders en kostwinners beroofd. In het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het lanu en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te stelen. Bij de nadering van het koude jaar getijde stroomden zij naar de ste den terug, waar zij in lompen ge huld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het gebeente, aan verschil lende besmettelijke ziekte lijdend, in kelders, ruines of ergens anders een schuilplaats zochten. Genoemd Duitsch blad citeert een artikel uit de Sovjet-pers, welke zelf deze toestanden heeft geschil derd. In een soort schuur aan het internationale prospekt te St. Pe tersburg was een nachtasyl voor deze „besprisornje" ingericht, waar zij tien kopeken moesten betalen, om hier te kunnen overnachten. Bij massa's lagen deze jünge men schen op den met bloed en zweet bezoedelden grond, levende lijken, die een ontzettenden stank ver spreidden, vuil, stank, vloeken, vechtende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaapruimte te kunnen gaan. Over dag slenterden zij door de straten en stalen, wat niet muurvast beves tigd was. Dit getuigenis, een van vele^ is voldoende om den toestand van een aanzienlijk deel van de jeugd in den Sovjet-staat te schetsen. Wanneer van Sovjet zijde beweerd wordt, dat het gelukt is een deel dezer „be sprisornje" in asylen onder te brengen, dan is hiermede niet het kwaad in zijn geheelen omvang be streden, want de bepaling van 8 April 1935 is nooit opgeheven en werd steeds toegepast, hetgeen bo vendien uit de verschillende pro cessen tegen ambtenaren der Ge peoe in 1939 bekend' is geworden Het was niet veel, wat uitlekte, doch het wierp een zoo veel betee- kend licht op de toestanden, dat ook de hermetisch afgesloten buitenwe reld hierover iets vernam. Aange klaagd werden jonge Gepeoe amb tenaren wegens het folteren van tienjarige knaapjes en zoodoende een bekentenis los te krijgen, dat zij „anti-revolutionnaire, faseisti sche daden en daden van terreur hadden gepleegd. In Lenin-Koes- netzk werden 160 verwaarloosde kinderen met lage misdadigers in een cel geworpen, waar zij acht maanden zonder een bed moesten slapen en iederen nacht aan een kruisverhoor werden onderworpen. In geen enkel land ter wereld bestaat er een dergelijke ellende onder de kinderen die vanzelfspre kend tot a-sociale elementen op groeien, terwijl overal-, en voorna melijk in Duitschland, zooals de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, de opgroeiende jeugd met bijzondere zorg wordt omringd. BONAANWIJZENG BOTER. Verhooging reductie op bonnen van de vetkaart. 's-Gravenhage, 16 Juli. De secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaarten recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter. Bon „24" en „25" van de boter- kaart 17 Juli tót en met 3 Augustus: 250 gram boter per bon. Bon „24 en „25" van de vet kaart 17 Juli tot en met 3 Augustus: 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op geves tigd, dat in verband met den nieuw vastgestelden boterprijs, met ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reduc tie wordt verleend van 22)4 ct., in- plaats van 15 cent. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebon nen vermeld. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 16 Juli: 1.15 onder 14.02 VERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN SYRIË. Vichy, 15 Juli. (D.N.B.) De over eenkomst inzake het Syrische con flict is Maandagavond om 20.00 uur te Akka door den Britschen op perbevelhebber, generaal Wilson en door den vertegenwoordiger van den Franschen opperbevelhebber, gene raal Verdillac, onderteekend. In goed ingelichte kringen alhier wordt verklaard, dat de thans ont vangen tekst van het wapenstil- standsverdrag aanzienlijk verschilt van de vroegere, door de Engel- schen opgestelde voorwaarden. Het verdrag draagt een volstrekt eervol karakter en bevat vooral geen politieke claucules, zoodat Frank rijks politieke recht op Syrië en Li banon geheel gehandhaafd blijft. Generaal Dentz heeft door zijn ver tegenwoordiger, generaal Verdillac, uitsluitend met militairen onder handeld, zoodat de overeenkomst geenerlei politieke beteekenis toe komt. Opmerkelijk is ook, dat in het onderteékende verdrag geen sprake is van de Gaulle en Catroux. Het voornemen van de Fransche regee ring om iederen schijn van een poli tiek document te vermijden, komt ook tot uiting in het feit, dat het verdrag niet door generaal Dentz, doch door generaal Verdillac is on derteekend, die generaal Dentz in diens kwaliteit van opperbevelheb ber en niet als hooge commissaris vertegenwoordigde. SOVJET-UITRUSTING STUKKEN. Berlijn, 15 Juli. (D.N.B.) Duitsche infanteristen, die Zondag in de om geving van Pleskau aan het Peipus- meer een lange Sovjet-ravitaillee- ringscolonne den Weg afsneden, en haar na een kort vuurgevecht buit maakten, troffenin verscheidene luxe autobussen de zonderlingste voorwerpen aan. De wagens waren voorzien van dikke tapijten en uiterst ctonfortabel uitgerust. Op elegante toilettafels stonden poeder- doozen, flacons parfum en allerlei intieme toiletbenoodigheden, die als regel niet behooren tot de uitrus ting van een strijdenden troep. Vele kleinen wandkastjes bevatten door- eengeworpen dameskleeding en lin gerie. Naar de gevangen genomen chauffeurs verklaarden, hadden deze luxe wagens behoord tot den tros van de bolsjewistische function- narissen, die zich reeds eenige da gen tevoren, met hun Joodsche con cubines te rechter tijd in veiligheid hadden gebracht. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1