r CEBUCO's Couranten-Catalogus AMSIERDAMSCHE BEURS UIT DE PERS BURGERLIJKE STAND VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels ARRONDISSEMENTS RECHTBANK EERSTE BLAD 3 Een belangrijk houtboelhuis. - Een houtboelhuis is tegenwoordig een uiterst zeldzame gelegenheid. Immers nieuw hout is duur en cchaarsch, en gebruikt hout komt er thans maar weinig onder den hamer. Het hout van de boerderij van den heer Timmer aan den Oostdijk, al hier, die onlangs gesloopt is, werd Dinsdag in veiling gebracht. Voor 't werkhout werden zeer behoorlijke prijzen gemaakt, terwijl welhaast vanzelfsprekend het brand hout vele gegadigden vond. De bridage compleet. - Met de vestiging van den opper-wacht- meester van der Tang in Heer- hugowaard, is de brigade der ma réchaussee in onze gemeente thans compleet. Onder hare competentie vallen de gemeenten Obdam, Hensbroek, Oterleek, Ursem en Heerhugo- waard. OUDE-NIEDORP. Frauduleuze slachting. - Naar wij uit goede bron vernemen, werd dezer dagen een groote partij vleeschwaren, afkomstig van frau duleuze slachting van varkens in beslag genomen, ten huize van A. G. te Oude-Niedorp, welk feit werd geconstateerd door den con troleur van den C. C. D.,in samen werking met den gemeenteveld wachter te Oude-Niedorp. Een gedeelte van het vleesch was be dorven. Tevens werd bij het on derzoek geconstateerd, dat aldaar nog meer werd geslacht. Maandag j.l. werd genoemde persoon aan een streng verhoor onderworpen. De dader bleek te zijn zekere A. G. te Heerhugowaard. Hij werd naar Alkmaar gebracht en in voorloopig arrest gesteld, zoomede zekere J. P. te Heerhugowaard, die mede bij deze zaak is betrokken. Ver volgens werd S. O. te Nieuwe- Niedorp verbaliseerd wegens frau duleuze slachting van 2 schapen. Het onderzoek wordt voortgezet. Uitgave April 1941 Een losbladige catalogus van de volledige advertentie tarieven en contract-voor waarden van de geheele Nederlandsche Dagbladpers; -uiterst overzichtelijk door uniforme rangschikking van tarieven en andere gegevens; blijkend van waarde, ook bij verandering van tarieven.. Over deze nieuwe uitgave schreef een groote adver teerder ons: „Over het losbladig systeem met gegevens van de bij U aangesloten bladen hebben wij niets dan lof te zeggen. Wij hebben het onmiddellijk voor ons gebruik toegepast en laten voor alle andere tijdschriften en bladen welke niét bij Uw Bureau zijn aan gesloten, losse bladen door onzen drukker vervaardigen met dezelfde indeeling als U in Uw systeem aannam." Verkrijgbaar ad 4.25 (storting op postrekening No. 1539 van den penning meester der Nederlandsche Dagbladpers - Amsterdam) CEBUCO - Heerengracht 258 Amsterdam-C. Tel. 43045—34670 Ongecorrigeerd) LIMONADE IS ZONDER BON TE KOOP. Het is gebleken, dat in sommige gemeenten de verkoop van limonade slechts geschiedt tegen afgifte van distributie bonnen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat limonade niet in distributie is gebracht en dat bij het koopen van limonade derhalve géén distributiebonnen dus ook geen bonnen voor suiker of jam moeten worden afge geven. zij weinig ruimte tot hun beschik king hadden, terwijl de Nederland sche politie iedere beweging na ging. OPGAVB AMSTERDAMSCHE banc N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 16 Juli 1941 STAATSLEEN1NGEN. Vor. k. pim 2 u 4 Nederland 1941 99%1G 4 Nederland 1940 11 99u/16 3-3K NederI 93% 3 Ned.-lndiè 193794 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 119'/, Handel Mij. Cert. v. 250134 Koloniale Bank, ,197% «ea. Ind. Handelsbank 129% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 14S5/r valvé Delft Cert. 90% Nederl Ford315 pf?,er Bros128% riTTTu.0™ Gem Bezit 231 CULTUUR MAATSCH. Java Cultuur! Ned. Ind, Suiker Unie PETROL°EUM!aQden RUBBERS.' Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn nts i<-ava~7r"'Da—Japan lijn 154 Kon. Ned. Stoomboot 167 TA|eAPKKEN.ÜDie 18°'/s Deli Batavia .231% Gud® Deli289% enembah i 1 t t 1 .227 OUD-MINISTER MR. J. SCHOKKING OVERLEDEN. Gisteravond is te Den Haag on verwacht op 77-jarigen leeftijd overleden mr. J. Schokking, oud minister van justitie en oud-lid van den raad van state. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli om half drie op de algemeene begraafplaats. Mr. J. Schokking heeft een rol van beteekenis vervuld in het poli tieke en staatkundige leven hier te lande. In de hoofdstad heeft hij ge studeerd zoowel aan de gemeente lijke als aan de vrije universiteit en wel tegelijkertijd in de theolo gie en in de rechten. In 1894 pro moveerde hij in de rechten. In 1895 deed hij zijn intrede als pre dikant bij de Ned. herv. gemeente te Wezep in Gelderland. Achter eenvolgens diende hij de gemeente van Koudum (Friesland), Dord recht en Leiden. Reeds in 1901 deed hij zijn intrede m de Tweede Kamer. Het toenma lige kiesdistrict Harlingen vaardig de hem af naar ons parlement, dat toen, gedurende de regeering- Kuyper, uiferst bewogen dagen be leefde. In 1905 werd Schokkings mandaat vernieuwd. Hij was in de Kamer een eenling. Hij vertegen woordigde toen namelijk de Friesch christelijk historischen, de zooge naamde „Hoedemakerianen", die in 1908 toe tot de chr. hist, unie (dr. de Visser) toetraden. Tusscher, 1909 en 1918 maakte mr. Schokking geen deel der volksvertegenwoor diging uit. Van 1918 tot 1925 was hij kamerlid en lid van de prov. staten van Zuidholland. In 1929 werd hij minister van justitie in het ministerie-Colijn. In 1926 begon zijn cierde parlementaire periode. Na het aftreden van dr. de Visser in 1929 werd mr. Schokking voorzitter der chr. hist, kamergroep. In 1927 vond zijn benoeming plaats tot burge meester van Katwijk aan Zee. Zijn kamerlidmaatschap duurde tot 1932. in welk jaar mr. Schokking be noemd werd tot lid van den raad van state, bij welk college hij zitting nam in de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. In 1923 maakte de heer Schokking deel uit van de toen ingestelde staatscommissie inzake regeling der verhouding tusschn -het openbaar en bijzonder onderwijs. Voorts was hij lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijks-, tucht- en opvoedingswezen en het college voor de visscherijen. Hij is ook voorzitter geweest van het hoofdbestuur der chr. historische unie. Mr. Schokking was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. 103-JARIGE OVERLEDEN. Op ruim 103-jarigen leeftijd (hij zou in October a.s. 1C4 jaar zijn geworden) is te Goes overleden de heer P. Vermaas, de oudste inge zetene van Goes, waarschijnlijk ook de oudste Nederlander, aldus de Tel. De heer Vermaas genoot tot op hoogen ouderdom een goede ge zondheid, maar de laatste jaren was hij bedlegerig. 432% .242 240 126 •250% •282% •230 •143 •163 •138% 118 99% 993/4 93% 94 119% 135-6 198 l30 150 93%-; 31 o 134-5 234-5 40 435- 250-5 240-5 127% 254-5 284-5 232 145 161 139 119 154 169 182 233 293 230 HET FALEN VAN DE SOVJET- RUSSISCHE TANKS VAN 120 TON. Berlijn, 16 Juli. (A.N.P.) Bij de groote pantserslagen in het oosten is duidelijk aan den dag getreden hoe verschillend de Duitsche en de Sovjet-Russische opvatting is van het tankwapen. Uit berichten van het front blijkt dat de Sovjets steeds weer getracht hebben door iii den strijd werpen van hun allernieuwste en allerzwaarste tanks, die in den waren zins des woords „rollende vestigen" ge noemd moeten worden, de Duit sche pahtserregimenten tot den strijd te dwingen en op te houden. Het is echter den reuzen tanks der Sovjets in geen enkel geval gelukt, het vorderen der operaties belangrijk te beïnvloeden en de superioriteit van de Duitsche mid delzware pantsers tegenover de middelzware en lichte Sovjettanks op te heffen. Zelfs aanvallen met den 120-ton wegende „Mamoettank", die het Sovjetleger als speciale verrassing had voorbereid, mislukten door de op alle taken berekende Duitsche pantserafweer en de elasticiteit van de Duitsche oorlogvoering. De reuzentanks, die de vuurkracht ontwikkelen van een bunker, kon den door hun traagheid en de ge bondenheid aan de wegen geen verrassende acties uitvoeren. Zij werden door de Duitsche troepen in een kanslooze positie gemanoeu vreerd en zonder moeite afge maakt. De hoop van de Sovjets om door hypergroote tanks in den strijd te werpen eén nieuwen factor in de oorlogsvoering te brengen, is on juist gebleken, terwijl de Duitsche middelzware pantsers in het oosten gebleken zijn tegen alle taken te zijn opgewassen. Uit dit feit blijkt de groote tactische superioriteit van de Duitsche oorlogvoering, die geen paradewapens in het veld brengt en die de techniek niet be schouwt als doel op zichzelf maar alleen beschouwt als middel tot het tactische doel. DE THUISREIS DER DUITSCHE VROUWEN EN KINDEREN UIT INDIE. Tokio, 16 Juli (Domei) In Tokio zijn 70 Duitsche vrouwen en kinde ren uit Ned.-Indië aangekomen, van het gezelschap van 358 Duitsche onderdanen, die op 14 Juli j.l. in Kobe aan land zijn gegaan. Zij spraken het vaste vertrouwen uit, dat zij spoedig met den Trans-Sibe- rischen spoorweg naar Duitschland zullen terugkeeren. Aan het station in Tokio werden zijn verwelkomd door den Duitschen ambassadeur, generaal-majoor Eugen Ott, de le den van het personeel der ambas sade en door in Tokio wonende Duitschers. 25 vrouwen zijn com fortabel ondergebracht in het Yasjimahotel in Tokio. Zij vertel den ongerust te zijn over het lot van hun echtgenooten en deden verhalen over het bekrompen be staan in de Indische concentratie kampen. De belhandeling der Duitschers in Ned.-Indië werd slechter naarmate de oorlogsfortuin voor Groot-Britannië achteruit ging zoo vertelden zij en zij voegden hieraan toe, dat in het begin van dit jaar alle Duitschers in concern tratiekampen zijn geplaatst, waar vervulling hebben zien voltrekken m de Sovjet-Unie en in die landen, die door de bolsjewisten zijn bezet. Een toekomst, die niets dan ellende heeft gebracht en onderdrukking van de geestelijke waarden en de Godsdienstvrijheid. Nederland heeft tegenover het communisme steeds een afwijzende houding aangenomen. Zijn leuzen konden bij ons geen ingang vinden, omdat zij de fundamenten van de levensbeschouwing veler Nederlan ders tot op het diepst aanranden. Op velerlei wijzen hebben de bolsjewistische vogelaars getracht de Nederlanders te lijmen. Aan zienlijke orders werden geplaatst, in de hoop, dat zij met deze orders het paard van Troje, waarin de re volutie verborgen was, binnen zou den halen. Bolsjewistische revolutie en bolsjewistisch gewroet. Men weet wat zij beteekenen. De eerste heeft het tsarenrijk naar den on dergang gebracht en geleid tot fol teringen van de bevolking. Estland, Letland en Litauen zijn overwel digd, de bevolkingen daar zijn ge marteld en gekerkerd. Het laatste heeft tot tweespalt geleid als Frankrijk. Bpanje heef zich bijtijds ontdaan van deze roode terroristen. En nu is de veldtocht begonnen tegen de bakermat van deze ter reur. Met vreugde en blijdschap worden in de Oekraine en in de Baltische landen, de zegevierende troepen begroet. Vreugde en blijd schap, die getemperd worden door de tranen om het verlies van allen en alles wat de bevolking' dierbaar was, om het leven gebracht of ver nield door het schrikbewind, uit geoefend door politieke commissa rissen en hun handlangers. De berichten hierover spreken een duidelijke taal. De eenige gevoe lens, die zij kunnen opwekken, zijn die van afschuw voor een ont aard systeem. EEN AFSCHUWWEKKEND RAPPORT. In een rapport van den Rijkslei der der S.S. en chef van de Duit sche politie, zijn tal van bijzonder heden over de werkzaamheden van de Komintern in Nederland bekend gemaakt. De „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" ontleent aan dit rapport de volgende bijzonderheden: „De' communistische sabotagegroe pen in Nederland, België en Frank rijk stonden onder leiding van den Rotterdamsche communist Josef Rimbertus Schaap. Deze onderhield een nauw contact met de hoogste functionnarissen van de geheele or ganisatie in Scandinavië. De gewe zen organisatieleider van den bond van roode frontstrijders in Ham burg, Karl Bargstad, tot wiens taak de technische uitvoering van aansla gen met ontplofbare stoffen behoor de, was aan hem ondergeschikt. De voor de daden van sabotage benoodigde ontplofbare stoffen kwa men uit de ertsmijnen in Noord- Scandinavië en werden door Neder landsche zeelieden langs de havens Narvik en Lulea in handen van de sabotagegroepen in Nederland, Bel gië en Frankrijk gebracht. Een van de belangrijkste koeriers, die zich met dit transport bezig hielden, de Nederlandsche communist Willem van Vreeswijk, kon in Rotterdam worden gearresteerd. Zoowel de Nederlandsche als Bel gische groep bezat een eigen labora torium, waarin brand- en explosie ve bommen werden vervaardigd. Het is gebleken, dat de aanslagen op het Xtaliaansche stoomschip Boc- eacio en op het Japansche stoom schip Kasij Maroe het werk van deze groepen waren. Een voorbereide daad van sabota ge tegen Duitsche schepen in de ha ven van Amsterdam werd tijdig ontdekt en de uitvoering ervan kon worden verhinderd. Bij de verdere nasporingen kon den 24 communistische terroristen worden gearresteerd, onder wie zich ook de leider van den Nederland schen sabotagegroep, Achile Beguin, en de leider van den Belgischen groep, Alfons Fictels bevonden. Schaap zelf werd op 1 Augustus 1940 door de Deensche politie in Ko penhagen gearresteerd, toen hij op het punt stond de in Denemarken reeds bestaande organisatie tot het plegen van daden van sabotage te gen schepen opnieuw aan het werk te zetten". Een rapport over comm. gewroet, zoo voegt de Haagsche Crt. hieraan toe, dat leidt tot excessen en daden van terreur. Het begint met beloften voor de toekomst. Een toe komst, waarvan wij de „schoone" CORRESPONDENTIE. C. M. de V. alhier. Het optreden van dezen schoenverkooper is wanneer uw beweringen juist zijn zeer zeker beneden peil. U heeft ook op uw bonnen recht op deug delijk schoenwerk en de winkelier behoeft u niet den raad te geven, de op uw bon gekochte schoenen maar aan een liefhebber te ver- koopen als zei u niet aanstaan. Er zijn winkeliers die wel eens vergeten dat er na dezen tijd weer een andere komt, waarin de klant weer koning zal zijn. Evenwel: de winkelier heeft blijkbaar de prijsvoorschriften niet overschreden en in dat geval be staat er van overheidszijde geen reden zich met deze kwestie in te laten. Het plaatsen van ingezonden stukken met naam en toenaam kan beter" achterwege blijven. Een landbouwer. Opname van Uw artikel is niet mogelijk. Boven dien heeft U vergeten aan de Redac tie Uw naam op te geven. Red. Alkm. Crt. ALKMAAR. GEBOREN: Theresia, d. van Cor- nelis Dingerdis en B. C. de Lange. Adrianus S., en Jantina, z. en d. van Christoffel Schouten en J. Bergsma. Nicolaas A. M., z. van Gerardus J. H. J. Pedroli en M. C. Ploeger. GETROUWD: Klaas Akkerman en Anna C. van Veen. Dirk Haas broek en Catharina Brouwer. HARENKARSPEL (Juni). Geboren: Piet, z. v. J. Noord- strand en J. Dekker. Gerrit Jacob, z. v. G. Van der Werff en A. van Scheijen. Cornelis, z. v. A. Kruijer en G. M. Boon. Wul- bertus Anthonius, z. v. A. Groen en A. M. Kuijs. Johannes Bernar- dus, z. v. J. B. Jaspers en A. Bruin. Ida Catharina, d. v. A. J. Moras en H. C. M. Horio. Catharine Maria, d. v. J. Zutt en Th. Bakker. Adam, z. v. Th. Bruin en M. J. Jacet. Catharina Jacoba, d. v. J. P. Bakker en M. Jansen. Adri- ana, d. v. A. Hoek en J. Jonker. Margaretha Cornelia, d. v. A. J. Strooper en C. M. Dekker. Overleden: Anna Baltus, oud 68 jaren, echtgenoote van Jan Houtman. Pieter Smit, oud 46 jaar, echtgenoot van Lena Gerling. Gerardus Dekker, oud 1 jaar, zoon van Cornelis Dekker en Aga tha Veldman. WIERINGERWAARD (2e kw.) Geboren: Gerrit Hendrik, z. v. G. J. Oonk en M. Bakker. Cornelis Meins, z. v. C. H, Limpers en M. te Buck. Pieter Albertus, z, v. J. Voorthuysen en H. M. ter Koele (beide' ouders woonachtig te Den Helder). Anna, d. v. P. van Zweeden en Trijntje Zeeman. Henny, d. v. J. C. Peper en R. Lammertsma. Berta Marie, d. v. A de Graaf en A, Bakker. Kees, z. v. C. Bakker Cz. en G. Bakker. Trijntje, d. v. C. Silver en T. Dek ker. Getrouwd: D. J. Doets en I. van Ham. J. Kossen en M. Bu- ning. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. Gebruikte dames-, heeren-, jongens- en meisjesrijwielen te koop gevraagd (met goede banden). C. NIEROP Heerenstraat 10. Te koop: Fototoestel met lens dubb. anastigmaat 9 x 12 met alle toebe- hooren, prijs 15. Tevens Philips luidspreker in pr. staat, pr. 7.50. J. MULLER, Grensstr. 4, Alkmaar. Te koop: Waschmachine, schrijf tafel en vulkachel, brandt voor- deelig. FREDERIKSLAAN 110, Heiloo. Gevraagd: Rijbroek (dienstbr. b.v) en/of rijlaarzen. Brieven met prijs- opg. onder letter J 340 aan het bureau van dit blad. Singer Handnaaimachine te koop z kast 8. Brieven onder letter K 341 bureau van dit blad. Van part. te koop gevraagd een in goeden staat zijnde piano. Brieven onder letter L 342 bur. van dit blad. Te koop gevraagd: Piano's en gra- mofoonplaten, tegen flinken prijs. Tevens Huisraad en Inboedels, Naaimachines, Invalidenwagentjes, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop gevraagd Jn goeden staat jongens- en meisjesschoenen. ST. ANNASTR. 30, Alkmaar. Te koop aangeboden: Boeken voor H.B.S., Gymnasium, Lyceum en Handelsschool. Brieven onder let ter H 339 bureau van dit blad. Modern Gasstel te koop 17.50. HOE VER WEG 27. Te koop: BI. Cost, maat 50. Beige Sportcost. maat 4650. BI. Sport- cost. maat 50. Lustre Colberts en Vesten. Enkele buikcostumes z. g. a. n. DEN HARTOG, Koningsweg 72 Gevraagd modern Radiotoestel. Brieven onder letter R 347 aan het bureau van dit blad. 1 Autoped op pr. luchtbanden z. g. a. n. Divan met kleed, vuurduivels, 1 gegoten fornuis, 2 pr. 1 pers. Eng. ledikant met Auping spiraalm. te koop. KOOLTUIN 15, Alkmaar. Te koop gevraagd: oude Sandalen en Schoenen 'met crêpe- of spek- zoolen, kapot of versleten geen bezwaar. RIDDERSTRAAT 9. Eenige mooie Zomermantels, Man telpakjes, Blouses en Japonnen z. g. a. n. te koop. Tevens Jongenspakje met plusf. leeftijd 15 jaar. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Overleden: Aaltje Raven, wed. van Jan van Twuyver, eerder van Arie Slothouwer, oud 77 jaar. Ondertrouwd: L. Walraven en M. Boerman. OUDE NIEDORP. Geboren: Johanna Marga retha Maria, d. v. Gerrit Jansen en Johanna Catharina Stam. Guur- tje Eva, d. v. Johannes Ligthart eh Grietje Ruiter. Cornelis Theodo rus, z. v. Johannes Veul en Cornelia Keijzer. Gerie Willy, d. v. Jan Kuiper en Aaltje Blaauw. Theo- dorus Jacobus Josephus, z. v. Theo- dorus Jacobus Stadegaard en Afra Maria Scnilder. Catharina, d. v. Simon Bakker en Marijtje Groot. Adrianus Johannes, z. v. Cornelis Oud en Alida Lousa Sinnige. Cor nelis, z. v. Pieter van Breugel en Christina Vrouwtje Schoen. Gehuwd: Wilhelmus Jozefis Gerardus Boekei en Agatha Bakker. O verleden: Dirkje Gorter, oud 79 jaren, wed. v. Arnoldus Jo hannes Hoolwerff. Cornelis Ko ning, oud 70 jaren. Dieuv/ertje Hoogland, oud 67 jaren, geh. met Willem Winkel. Gerie Willy Kui per, oud 11 dagen, d. v. Jan Kuiper en Aaltje Blaauw. Een gevarieerd programma. Voor da Arrondissementsrecht bank stond gister terecht de 18- jarige Zijpenaar H. v. d. B. uit St. Maartensbrug, die behalve een pas vervalsching ook nog een rijwiel- -di,fatal op zijn geweten had. Om niet-opgehelderde redenen had hij zijn naam, door er twee letters in te veranderen een welluidender klank gegeven, waardoor hij zijn pas vervalschte; hij kwam de rechtbank vertellen, dat er twee letters op het paspoort verregend waren, welk aardigheidje de edelachtbare heeren natuurlijk niet slikten. Voorts had hij eind Mei te Scha- gen een rijwiel, toebehoorende aan Seb. Schouten, aldaar, uit de Ha venstraat weggenomen; stuur, lamp en jasbeschermer had hij op zijn eigen fiets gemonteerd en het ger metamorphoseerde corpus delicti had hij op de Kooy voor 24 ver kocht. Tegen den jongeman, die een stompzinnigen indruk maakte, werd een jaar en drie maanden geëischt. Mr. Leesberg Jr. oordeelde verd. niet toerekeningsvatbaar, verwij-- zende naar het reclasseeringsrap- port; plaatsing in een kolonie, oor deelde pl., ofschoon verd. er niets voor voelde, de eenige oplossing. Zwijntjesjagers. Twee Amsterdammers stonden eveneens wegens rijwieldiefstal te recht. Zij waren op een auto uit Amsterdam vertrokken, met de bedoeling een bezoek te brengen aan de dulcinea van verdachte KI. L. De auto stopte echter niet in Zaandam en bracht de avonturiers naar de kaasstad. De kameraden vonden geen betere oplossing, om weer in 's Rijks hoofdstad te komen, dan een fiets weg te kapen om er mee vandoor te gaan. Zes kilome ter van Alkmaar echter kregen zij zoo'n spijt van hun misdaad, dat zij aan den kant van den weg gingen zitten wachten op de Alkmaarsche motorpolitie, die dan ook al spoedig verscheen en het tweetal inrekende. Althans zoo luidde het verhaal, waaraan niet al te veel geloof werd geschonken; de rijwielen werden resp. ontvreemd van de fa. Bijl in. het Payglop en van de fa. v. Wie- ringen in de Boterstraat. Het gewone recept tegen rijwiel diefstallen, n.l. 6 maanden gevan genisstraf werd door den officier voorgeschreven. Mr. Scholten vroeg voor verd. L. clementie, gezien zijn gunstige antecedenten en de moge lijkheid, dat hij direct weer werk kan krijgen. De groote onbekende. Eind Mei lagen, gedeeltelijk in den grond verborgen, vier vaten benzine, op het erf van den eigenaar K. Riepma te Middenmeer. Eenige dagen later werden deze vaten, die op onverklaarbare wijze verdwenen waren, gevonden in een schuur van den arbeider G. v. Sch. te Medem- blik; deze ontkende zich aan den diefstal, die hem primair ten laste gelegd was, te hebben schuldig ge maakt; subsidiair was hem heling ten laste gelegd. Ook hieromtrent was verd. niet erg toegeeflijk; hij zei n.L, dat een zekere Groot uit Nibbixwoud, de groote onbekende, die even onvind baar bleek als het mannetje in den maan, hem die 500 L. benzine ge bracht had met het verzoek deze voor hem te verkoopen. Uit het on derzoek der getuigen en verbalisan ten kwam slechts vast te staan, dat de benzine van Riepma was en 2 dagen na vermissing bij verd. was gevonden. De officier vond echter voldoen de bewijs geleverd, om 8 maanden gevangenisstraf te eischen, waarop mr. de Lange betoogde, dat er een schakel ontbrak; de diefstal was n.l. niet bewezen, zoodat ten dezen vrijspraak moest volgen. Het bewa ren van de vaten benzine kon spr. ook nog geen heling noemen. Mocht de rechtbank het subsidiair ten laste gelegde bewezen achten, dan vroeg pl. voor zijn gunstig bekendi staanden cliënt een straf, gelijk aan den tijd in preventief doorgebracht of een geldboete. Verdachte ver klaarde volkomen onschuldig te zijn. Een edel drietal. Nadat de minderjarige Heldersche loopjongen A. H. in gesloten zitting terecht had gestaan, waarbij zijn patroon J. Tielemans als getuige ge hoord was, moest H, zelf als getui ge optreden in een zaak tegen zijn twee vrienden D. v. R. en W. W., met wien hij gedurende de maanden Maart en April goeden sier had ge maakt van een bedrag van 700 die hij ten nadeele van zijn patroon had onvreemd. Het edele drietal bleek een geweldige capaciteit te hebben, waar het betrof de consumptie van de aloude Germanendrank; niet minder dan 25 glazen bier wisten zij soms elk per avond te verwer ken, waarbij getuige H. zich in het geven van rondjes niet tot het drie tal beperkte, doch alle aanwezigen in het café royaal in het bachanaal liet deelnemen. Hij had verder een paar fietsen, een armbandhorloge en een koffergramofoon gekocht, maar daar stonden de beide verdachten buiten. D. v. R. ontkende geweten te hebben, dat het geld, waarvan H. de geweldige verteringen betaal de, van diefstal afkomstig was; hij wist niet beter, of getuige H. had het verdiend met het smokkelen van koffie en thee. Verd. W. begreep direct, dat het geld van diefstal af komstig was; deze verd. was door den politierechter in 1940 reeds ver oordeeld wegens diefstal van 40. Tegen beiden werd 6 mnd. gevan genisstraf geëischt. Mr. Kamminga, pleitende voor v. R., bestreed de dagvaarding; het profiteeren van geld, dat van smokkelen afkomstig is, noemde pleiter geen heling; hij concludeerde derhalve tot vrij spraak of subsidiair onder toezicht stelling. Mr. de Lange, die de belangen van W. behartigde wees op de maand voorarrest, die zijn cliënt had door gebracht en op het feit, dat hij ove rigens een oppassende jongen is, die behoorlijk zijn brood kan verdie nen; pleiter vroeg een geldboete op te leggen of anders bij het opleg gen van gevangenisstraf, clementie te betrachten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3