DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. <LOMP In het Sovjet-paradijs bloeit de slavenhandel. RUIKT ZE NIET. E JONGEN De Japansche regeering is afgetreden. De strijd in het Oosten blijft zich gunstig ontwikkelen. Succesvolle aanval in Oost-Afrika. Afschuwelijke verwording van het gezinsleven. t ontoelaatbare van. s demonstraties in ook. Ouders en op en de jeugd nadruk- verkeerde hiervan te een belang wordt het d door het bewaren tomen orde en rust. heeft opdracht tegen zich aan een van de ide handelingen schul- streng op te treden en k proces-verbaal op te Juli 1941. gemeester van Alkmaar, H. VAN KINSCHOT. ieinn is 0* >n<»ERTJe */E enact Fun oortjes eten! - ze Klompertje en zijn broekje de taartjesdoos rtje nu in de s al weer wat ehoor en ter liep te fluiten, Wie kon dat ïa'rmant stel vormen, dreiging tot een hu- gen waren!" ch om, als wilde ze h haar handen vie- haar neer en zij gelukkige meisje jong?" en prijs op, over Toe, ga nu en be lch nog altijd mees- ijn eigen leven en onaangenaam die al worden", ar bont op en sloeg Is. Shane enwees iet van, dat je zelf n hebt. Soms staan het roer". door het vergulde de haar hakken op raptreden klikken, achter gekomen? iet buffet en schonk glas whisky in. Het maar nog steeds hem bij, dat hij n te doen had en en zijn eigen za- or elkaar te loo- te worden met den i vreeselijks mis- iVordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 166. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1,25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 17 Juli 1941 Er zal een krachtiger bewind komen. Konoje opnieuw kabinets formateur. TOKIO, 16 Juli (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld, is de Japansche regeering afgetre den. Een verklaring. Tokio, 17 Juli. (D.N.B.) Het kabinet-Konoje heeft in verband met zijn gezamenlijke aftreden een ver klaring gepubliceerd van den vol genden inhoud: „Het kabinet-Konoje heeft er tot het uiterste naar gestreefd de meest verschillende problemen der binnen- en buitenlandsche politiek tot een oplossing te brengen. Het kabinet heeft echter ingezien, dat voor een succesvolle uitvoering van de als noodzakelijk geziene "maatregelen in verband met den voortdurend veranderden internationalen toe stand een versterking en vernieu wing van de geheele inwendige staatsstructuur onvermijdelijk is. Het kabinet was derhalve gedwon gen af te treden. De keizer heeft voorloopig beslist, dat het kabinet de loopende zaken blijft behartigen" Voorts wordt gemeld, dat terstond na den terugkeer van den keizer naar Tokio de kwestie der vorming van een nieuw kabinet ter hand wordt genomen. Zegelbewaarder markies Kido en hofmeester Matsoedaira worden eveneens in Tokio verwacht. De Japansche keizerlijke familie naar Tokio. Tokio, 16 Juni. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de keizer lijke familie haar verblijf te Hayama heeft afgebroken en naar Tokio is teruggekeerd. Min.-president Konoje is hedenavond in audiëntie ontvan gen. Vervolgens heeft de keizer een bespreking gehouden met den be perkten kabinetsraad. Nadere bijzonderheden. Tokio, 16 Juli (D.N.B.) Over het aftreden van de regeering meldt Domei officieel, dat het kabinet Konoje in zijn geheel is afgetreden om plaats te ma ken voor een sterekere regee ring, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en interna tionalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet Konoje nog tijdelijk in functie blijven. Deze officieele mededeeling is, naar Domei verklaart, plot seling en op sensationeele wij ze gekomen, ongeveer veertig minuten nadat Konoje uit de keizerlijke villa te Hayama was teruggekeerd,waar hij door den keizer gedurende twintig minu ten in audiëntie was ont vangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om half zes besloten af te treden, waarna minister-presi dent Konoje .zich onmiddellijk naar Hayama begaf. Vervol gens keerde Konoje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeenriep en mededeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, totdat de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buitenge wone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een ver koudheid. De eerste secretaris van het kabinet, Tomita, heeft een be zoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning om zijn ont slagaanvrage in ontvangst te nemen. Konoje weer kabinetsformateur. Tokio, 1? Juli. (Domei). In ant woord op een keizerlijke uitnoodi- ging is Konoje om 16 uur 15 naar het paleis vertrokken, waardoor het zeker is, dat hem verzocht zal worden een nieuw kabinet te for- meereu. De vroegere partijen in Japan Tokio, 16 Juli, (D.N.B.) De vroe gere voorzitter der Seijoekai, Koe hara, heeft zijn functie hij was lid van den staf van adviseurs van het kabinet neergelegd. In twee ge sprekken met den premier, Konoje, heeft Koehara er den nadruk op ge legd, dat de adviseurs ook thans nog uit de kringen der politieke partij en benoemd worden, hoewel die partijeq ontbonden zijn, en dat daardoor de invloed der partijen op het staats bestuur blijft bestaan. Daar hij zelf voor de afschaffing der partijen heeft gevochten, wenscht hij dat zijn aftreden tot de definitieve ontbin ding der partijen zal leiden. In dezen tijd, aldus is het standpunt van Koehara, mogen tusschen volk en regeering geen politiek-gekleurde groepen staan. Koehara noodigde de andere leiders der vroegere partijen uit, eveneens als adviseurs van het kabinet af te treden. Generaal Itagaki bij den keizer. Tokio, 16 Juli. (D.N.B.) De voor malige minister van oorlog, en chef van den generalen staf van het Ja pansche leger in China, generaal Itagaki, die vandaag te Tokio aange komen is, zal morgen in aanwezig heid van den minister van oorlog, generaal Tojo, en den chef van den generalen staf, généraal Soegiyama, door den keizer in gehoor worden ontvangen. Itagaki, die tot de meest vooraanstaande aanvoerders van de Japansche weermacht behoort, is tot opperbevelhebber van Korea be noemd, naar gemeld. Controle op levensmiddelen voorziening. De Japansche regeering heeft aan gekondigd, dat binnenkort de geheele levensmiddelenvoorziening van Ja pan onder controle zal worden ge steld. welke controle mogelijk zal worden uitgebreid tot alle landen van het Yenblok, teneinde den grondslag te beveiligen voor de zelf voorziening van de Japansche econo mische ruimte. De controle zal be trekking hebben op in- en verkoop, evenals op het opslaan en de verdee- ling van de belangrijkste levensmid delen. De regeering heeft het voor nemen in de eerste plaats rijst en tarwe onder-een monopolie te plaat sen en vervolgens visch en visch- conserven, welke tot dusver voor den export waren bestemd. Ook meststoffen, die tot dusver werden geïmporteerd, zullen onder regee- ringscontrole worden geplaatst. Er is iets op til. Tokio, 16 Juli (D.N.B.) Japan is na het uitbreken van den Duitsch— bolsjewistischen oorlog dichter bij de zones van den grooten oorlog gekomen, zoo schrijft de bekende schrijver Moerofoeshi. De houding van Japan staat vast. Ofschoon geen bijzonderheden bekend zijn over de keizerlijke conferentie, weet het volk zeker, dat er iets op til is. Vervolgens verklaart Moerofoeshi dat dq vorming van een groote Oost-Aziatische zone tevens de superieure positie van Japan in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan beteekent. Wie zich verzet tegen deze politiek van Japan, is Japan's vijand en wie Japan steunt, is Japan's vriend. Volgens deze beginselen dient de wereld Japan te beoordeelen. Wie zich dezen toestand duidelijk voor oogen houdt, die weet, waarom het gaat. He! Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het Oosten blijven de operaties zich gunstig ontwikkelen. Op ver scheidene plaatsen zijn wanhopige tegenaanvallen der Sovjets met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ten O. van New Castle twee groote vrachtschepen ernstig beschadigd. Gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht de havenwerken van Margate gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke strijdkrachten Het Italiaansche legerbericht. Rome, 16 Juli (Stefani). Het 406e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika hebben Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen op nieuw versterkingswerken, batte rijen en havenwerken van Tobroek aangevallen. Andere Duitsche af- deelingen hebben vooruitgeschoven vliegvelden van den vijand bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op eenige plaatsen in Cyrenai- ca. In de nabijheid van Bardia is een Britsch vliegtuig door den af weer neergeschoten. In Oost-Afrika heeft op 13 Juli een Italiaansche colonne van het garnizoen van Wolsjefit een moedi gen aanval ondernomen op de vijan delijke stellingen. De vijandelijke tegenstand werd op voorbeeldige wijze overwonnen: de vijandelijke afdeelingen werden op de vlucht ge dreven. Op 14 Juli hebben afdeelin gen koloniale troepen van het gar nizoen van Wolsjefit Britsch-Indi- sche afdeelingen aangevallen en uit haar stellingen verdreven. In de na bijheid van Gondar heeft onze artil lerie een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. een klein aantal brisant- en brand bommen in West-Duitschland laten vallen. Drie der Britsche gevechts vliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 17 Juli (D.N.B.) De Brit sche luchtvloot heeft in den afge- loopeo nacht getracht, zoo ver neemt het D. N. B., om naar N.-W.- Duitschland te vliegen. De weers omstandigheden waren slecht en door neergeworpen bommen ont stond slechts schade van geen be lang. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den door afweergeschut en nacht jagers neergehaald. JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. Tokio, 16 Juli. (D.N.B.) De Ameri- ksansehe vlootbewegingen in den Stillen Oceaan worden, aldus meldt de Jomioeri Sjimboen, door de Ja pansche marine met de grootste aandacht gadegeslagen. De Japan sche vloot kan naturulijk niet on verschillig! blijven tegenover het optreden van Amerikaansche oor logschepen in dit gebied. Amerika wil n.l., aldus het blad, de Japan sche eilanden omsingelen door bases aan te leggen op de verschillende Amerikaansche eilanden. Het is bij zonder opmerkelijk, dat de belang rijkste strijdkrachten der Ameri kaansche vloot steeds in den Stillen Oceaan blijven. Dit. bewijst, evenals, de verklarin gen van Knox, dat de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan een hypothetisehen vijand zien. Het blad meent, dat in dit gebied twaalf Ame rikaansche slagschepen, elf kruisers, veertien lichte kruisers, drie vlieg kampschepen, twee torpedojagers en Kaart van pelt DE OPERATIES DER FINNEN. Alhoewel de Finnen nog geen aan eengesloten front hebben zooals de Duitschers in Centraal Sovjet-Rus land, zijn hun operaties die zij in vier afzonderlijke colonnes uitvoe ren niet zonder beteekenis gebleven. Door de inname van Salla is bet gevaar geweken dat de Sovjets door Finland's z.g. „Flesschen Hals" een tweede front konden aanleggen. De grens maakt aldaar een inspringen den hoek en het gevaar was niet denkbeeldig dat de Sovjets via Ro- vaniemi de Botnische golf konden bereiken. Door de inneming van Uktua en Repola, twee belangrijke grensplaatsen, moesten de Sovjet troepen zich op Kandalax terug trekken. De grootste drük oefenen de Finnen uit op 't smalle landge- deelte ten N. van het Ladogameer, hier hebben de Sovjets al eenige plaatsen moeten prijsgeven en zoo als de kaart aangeeft maken de Fin nen een omtrekkende beweging langs het Meer. In het hooge Noor den Rebben de Finnen eenige vor deringen gemaakt in de richting van het Moermansk-gebied. 31 duikbooten liggen. Deze scheper, zijn geconcentreerd in de wateren van Hawaï. Zij kunnen elk oogen- blik naar elders uitloopen. Zie verder Buitenland pag. 3, le bi. De Lemberger G.P.OE- gevangenis, waarin ver scheidene duizenden Oekrainers vermoord werden. De familie leden staan weenend voor het gebouw, in de hoop zekerheid over het vreeselijke lot der slachtoffers te ver krijgen. In het gebouw zelf kon men op het moment van de opname nog niet binnengaan, omdat de door de bols jewisten gestichte brand nog steeds in het vol komen ineengestorte binnenste woedde. (Scherl-Polygoon) Vraaggesprek met een in Rusland geboren Nederlander. Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek met den secretaris voor Nederland van de „volksmo narchistische partij", die zich in den loop der jaren als een der felste anti bolsjewistische over de geheele wereld verspreide organisaties heeft doen kennen, den heer G. van Dalen Gilhuys te Voorburg, een Nederlan der, die in Rusland geboren, de eerste jaren van het communistische Sovjet-regime heeft medegemaakt als ambtenaar aan een der Sovjet departementen. Hoewel aanvankelijk als idealist geloovend in de thesen van Marx en Lenin, werd hij door de werkelijk heid van het Sovjet-paradijs spoedig bekeerd. Zijn liefde voor het Rus sische volk, in welks midden hij zoo lang verkeerd heeft, deed hem ech ter den gang van zaken in Oost- Europa met de grootste belangstel ling gadeslaan. Wat de heer Van Dalen Gilhuys vertelde. Het zal u wellicht bekend zijn. aldus de heer van DalenGilhuys. dat ik voor Nederland secretaris ben van de volksmonarchistische partij, die zich als een der voornaamste tegenstanders van de Sovjets heeft doen kennen. Zij werd gesticht door Iwan Solonewitch, een jurist, die langen tijd onder den druk van het communisme in zijn vaderland heeft geleefd; maar ten slotte, met het op spel zetten van zijn leven, ont vluchtte naar Bulgarije, waar hij zijn partij stichtte, die vele Russen omvat, die hun geboorteland van het roode gevaar willen bevrijden. Bij ons streven steunen wij op het volk zelf, al kunnen wij het zelden rechtstreeks bereiken. Wij weten, dat er door de 23 jaren van knech- tin door de potentaten van Moskou groote ontevredenheid onder he volk is ontstaan. Wij begrijpen, dat op het oogenblik het Sovjet-leger wanhopig verzet biedt tegen den Duitschen stormloop, maar dat zijn de jongeren die nimmers iets anders dan het communistische systeem ge kend hebben. Bedrogen jonge man neg, die meenen, dat het Rusland van de Sovjets een heilstaat is ver geleken bij allé andere staten var. Europa. Wij verwachten evenwel, dat bin nenkort overal ernstige onlusten zullen uitbreken, wanneer Stalin en zijn helpers zich genoodzaakt zullen zien de gedunde gelederen aan te vullen door het oproepen van oudere lichtingen.. Hongersnood. U zult er zich moeilijk een voor stelling van kunnen vormen, hoeveel menschen reeds als slachtoffer ge vallen zijn van dit duivelSehe regime. Zelf heb ik de rampspoedige jaren van 1920/21 meegemaakt toen door het mislukken van den oogst millioenen om het leven zijn geko men. In het Wolga gebied heb ik de menschen zien liggen met opge zwollen ledematen. De tweede groote ramp kwam in de jaren 1932/33. Door de collectiviseering was geen zaaigraan aan de boeren verschaft, zoodat het graangebied bij de Zwarte Zee, dat anders bijna de geheele wereld kan voeden, nu nauwelijks iets opleverde. Ruim tien millioen menschen vielen als slachtoffer. Het aantal ter dood gebrachte Rus sen, of wel tot dwangarbeid ver oordeelden, die hun leven lieten in een der 300 concentratiekampen wordt becijferd op ruim acht mil lioen. Zoo werden de koelakken, de kleine .zelfstandige boeren uit het vruchtbare gebied in het Z.W. tot den laatsten man uitgeroeid. De bolsjewieken hadden daarbij het vaste systeem om tot dwangarbeid veroordeelden uit het Z. in het N. te werk te stellen, wat gezien de enorme klimtaologische verschillen en de ondraaglijke toestanden waar onder gewerkt moest worden, gelijk stond met een langzamen verschrik - kelijken dood. Het streven van de Sovjets was er op gericht in de eerste jaren de men schen broodeloos te maken ojn hen daardoor te vermurwen. Toen de bevolking eenmaal weerloos was, werden de baantjes uitgedeeld. Geld kreeg men echter voor zijn arbeid niet in handen, alleen een bonnetje waarop men nauwelijks genoeg voor het eigen levensonderhoud, kon ver- lcrijgen in de staatswinkels. Zelf heb ik eens voor het vele overwerk in die drie jaren verricht ik had een betrekking bij het Dept. van onderwijs een bonnetje ontvan gen, dat recht gaf op een emaille etensbakje. Dat was voor ons thuis een heele bezitting. Het geheele ge zin moest werken, want de bolsje wieken huldigden op glad ver keerde wijze overigens het prin cipe „wie niet werkt, die niet eet". Ontaarde kinderen. Er kwam van het gezinsleven'- niets terecht. De kinderen werden van staatswege op de scholen ge voed en de toestanden waren dus allerbedroevendst. Wanneer de leeraar zijn leerlingen vermaande de klas te verlaten, dan kwam er een brutaal antwoord: doe het zelf. En de politieke commissaris gaf den leeraar steeds ongelijk. Nog erger. Het kwam niet eens, maar meerma len voor, dat de leerlingen him be hoeften in de klas deden, terwijl er toiletten op de gang waren. Wan neer de leeraar daarover een op merking maakte, werden hem veel al de faecaliën in het gezicht gesme ten. Wie het brutaalste was en het hoogste woord had, kreeg gelijk. De kinderen ontaardden op onherstel bare wijze. De eerste twee, drie jaar heeft het Sovjet-stelsel, aldus de heer van Dalen, zijn ware gezicht niet ge toond. Wij allen waren ervan over tuigd, dat er na den val van het huis Romanow verandering op velerlei gebied diende te komen. Wij had den onze idealen en droomden van een volksbevrijding. In het commu nisme zagen -wij aanvankelijk den heilbrenger. Hoe bitter was echter de ontgoocheling. Wat de bolsjewie ken wilden, bleek na den opstand, die geleid werd door de zoogenaam de witte beweging. Het begon toen de Tsjecho-Slowaaksche krijgsge vangenen uit Siberië zouden repa- trieeren. Zij hadden wapens gekre gen voor den terugtocht, maar ge bruikten deze tijdens muiterij op groote schaal, tegen de Sovjet-auto riteiten. Dat was de kern van den opstand. Hieruit ontstond alras de witte beweging, waarvan admiraal Koltsjac een der leiders was. Aan vankelijk had deze wel succes, maar zij beging een kapitale fout. De kleine boeren, die van de Sovjets een stukje land hadden gekregen, moesten dit weer afstaan en het groot grondbezit werd in ouden vorm hersteld. Dat was koren op den molen der communisten, die van de ontevredenheid der massa geraf fineerd profijt trokken. Methoden der Gpeoe. Wist u, dat het aantal bolsjewie ken in Rusland ten hoogste 5 pet. van de totale bevolking bedraagt? Deze menschen tyrannisèeren door hun weerzinwekkende methoden de geheele bevolking, die absoluut weerloos is en eigenlijk een groot leger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toestemming het land tracht te verlaten, wordt onverbiddelijk ter dood veroordeeld. Verder exploiteeren de Sovjets op handige wijze het stelsel van de gra tis werkkrachten. Hierbij speelt de gevreesd Gpeoe een belangrijke rol. Deze heeft overal haar vertakkin gen, op letterlijk alle denkbare ge bieden. Onder het beheer van deze organisatie staan de enkele "honder den concentratiekampen die over het geheele land verdeeld zijn, maar altijd juist daar opgericht zijn, waar een belangrijke industrie of iets van dien aard gevestigd is. Voor het minste of geringste kan men ge arresteerd worden. Dat zijn dan meestal de zoogenaamde saboteurs, die of veroordeeld worden tot 10 jaar gevangenisstraf, of wel gefusil leerd worden. In de concentratie kampen moeten de ongelukkige ge vangenen onmenschelijk zwaar werk verrichten, zij worden zeer slecht gevoed en zeer slecht gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1