DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa. De situatie aan het Oostfront. Weest zuinig met electriciteit en gas. De krijgsoperaties in het Oosten verloopen volgens de plannen. Britsche vliegtuigen boven Hannover. DE JAPANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. De beginselen in vijf punten samengevat. Wijzigingen in het Britsche kabinet, De Russen werpen steeds zwakkere reserves in den strijd. Gevaarlijke betoogirigen. Een waarschuwing aan alle Nederlanders. Industrieën. Behoedt het bedrijf voor boete of afsluiting. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 169. Directeur.' C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 21 Jali 1941 Het Duitsche legerbericht. Int het Duitsche legerbericht. van 19 Juli wordt melding ge maakt van het forceeren op verscheidene plaatsen van den overtocht over de Dnjestr door uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeensche troepen. Afdeelingen der verbonden Finsche weermacht zijn, na een verbitterd verzet te hebben ge broken tot den N. oever van het Ladogameer opgerukt. Alexandrië is opnieuw gebom bardeerd. Vijf Britsche vlieg tuigen, die de kanaalkust poog den aan te vallen zijn neerge schoten. Het legerbericht van 20 Juli luidt als volgt: Uit het hoofdkwartier van den Führer, 20 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De uit Bessarabië optrekken de Duitsch-Roemeensche strijd krachten hebben, na den vijan delijken tegenstand op den Oostelijken oever aan de Dnjestr te hebben gebroken. De achtervolging opgevat. In het gebied om Smolensk blijven de operaties volgens de plannen verloopen. Aan het Finsche front werden verdere successen behaald. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijke front zijn vertwijfelde uitbraakp ogingen van ingesloten Sovjettroepen mislukt. De vijand leed hierbij zware, bloedige verliezen. In den strijd tegen Groot- Britannië hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht militaire installaties in Midden en Oost Engeland aan gevallen. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden aan het Kanaal en aan de Noorsche kust aan te vallen hebben jagers en luchtafweer geschut zeven, marinegeschut twee, een patrouilleboot één Britsch vliegtuig neergescho ten, Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaats in- Noordwest- Duitschland, vooral op de stad Hannover, brisant- en brand bommen neergeworpen. Mili- taireconomische of militaire schade is nergens ontstaan. Nachtjagers hebben een der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neergeschoten, Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 20 Juli (D.N.B.) In den nachtop Zondag zijn Britsche vliegtuigen Noord- west-Duitschland binnenge vlogen. Zij wierpen brisant- en brandbommen neer die slechts geringe materieele en persoon lijke schade veroorzaakten. Tot dusver is- vastgesteld dat een vijandelijk gevechtsvliegtuig door nachtjagers is neerge schoten. Tokio, 19 Juli (D.N.B.) De Hotsji Sjimboen vat de beginselen der bui- tenlandsche politiek van Tojoda sa men in vijf punten: 1. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aangegeven. 2. Inspanning van krachten tot re geling van het Chineesche conflict. 3. Een economische politiek, ge richt op het zuiden en het scheppen van een groot-Aziatisch leefgebied. 4. Het gebruik maken van den in ternationalen toestand voor de ver wezenlijking der buitenlandsche po litiek en het treffen van alle maat regelen op buitenlandsch-politiek ge bied voor de onmiddelijke verwezen lijking der Japansche bedoelingen in geval van een oorlog tusschen Japan en andere staten. 5. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in de eerste plaats afhankelijk van de verdere ontwikkeling in den oorlog tusschen Duitschl. en de Sov jet-Unie en van de houding der Ver. Staten. Japansche hoffelijkheid. Tokio, 19 Juli (D.N.B.) Het ge heele Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft buitenge woon hartelijk afscheid genomen van den scheidenden minister Mat- soeoka. Bij deze gelegenheid zei Matsoeoka van zijn opvolger, dat hij hem hoogachtte als weinigen. Japansch protest tegen Sovjet-Unie. Tokio, 19 Juli (A.N.P.) Men ver neemt, aldus United Press, dat Japan ten krachtigste heeft geprotesteerd bij de Sovjetunie wegens het leggen van mijnen in de Isiberische kustwa teren, daar de Japansche territoriale wateren hierdoor bedreigd en de Ja pansche scheepvaart in gevaar ge komen zijn. Berlijn, 21 Juli. (D.N.B.) Zon dagavond zijn de volgende wijzi gingen in het kabinet te Londen officieel bekend gemaakt: Butler is benoemd tot minister van opvoeding en Brendan Brac ken tot minister voor de inlichtin gen. Duff Cooper krijgt den post van kanselier van het hertogdom Lancaster. Hij begeeft zich naar het verre oosten om in opdracht van het oorlogskabinet het ge meenschappelijke ontwerpen van Plannen en de samenwerking tus schen de verschillende Britsche autoriteiten te controleeren en het oorlogskabinet rapport uit te rengen met raadgevingen over e wijze, waarop deze maatregelen oeitreffender kunnen worden ge maakt. Lord Hankey is benoemd tot algemeen betaalmeester, B. K. aw wordt onderstaatssecretaris an bmtenlandsche zaken, E. D. andijs minister van financiën in oorlogsministerie. Thurtle wordt onderstaatssecretaris in het ministerie voor de inlichtingen. Ramsbottham wordt voorzitter van het bureau voor werkloozen- steun en krijgt den rang van 'peer. Harold Nicholson wordt leider van de B. B. C. Kol. Watt wordt speci aal parlementair secretaris van den premier. Sir Hugh Seely wordt tweede parlementair onderstaats secretaris in het ministerie van luchtvaart. Kapt. Balfour, de afge vaardigde Tom Williams en maj Lloyd George zijn benoemd tot leden van den kroonraad. HET VERTREK DER SOVJET- REGEERING UIT MOSKOU. Boekarest, 20 Juli (Stefani). Het dagblad Ordinea heeff van zijn cor respondent in Ankara bericht ont vangen, dat diplomatieke kringen te Moskou bevestigen, dat het meeren- deel der regeeringsbureaux is over gebracht naar een plaats ver van de Sovjethoofdstad en dat te. Moskou alleen de z.g. Sovjetbureaux zijn gebleven. De diplomatieke missies maken zich ook gereed om tg ver trekken. De Amerikaansehe en En- gelsche ambassades zijn sedert twee dagen bezig met het verbranden van alle geheime documenten hunner ar chieven. Duizenden vluchtelingen stroomen onophoudelijk Moskou bin nen, waardoor gebrek aan levens middelen in deze stad ontstaat. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Omtrent de militaire situatie vernee,mt het D.N.B. van bevoegde zijde: De opmarsch van Duitsch-Roe meensche troepen over den Dnjestr naar Podolie en de doorbraak van Finsche troepen door het Sovjet front ten Noorden van het Ladoga meer doen zien, dat de geallieerden op beide vleugels van het geweldige Sovjetfront den druk hebben ver sterkt. De gevolgen hiervan moeten zoowel plaatselijk alsook met be trekking tot de operaties als geheel binnenkort merkbaar worden. Alsresultaat van de Duitsche doorbraak door de Stalin-linie die begin dezer week werd gemeld, is nu de hoofdstad van het W. der Sovjet-Unie, molensk, in Duit sche handen. Daardoor hebben de Sovjets een der oudste steden van bun land en misschien het be langrijkste knooppunt van spoorlij nen en wegen in het Westen verlo ren. De Duitsche troepen hebben met de inneming van Smolensk op deze plaats aan het front een marsch van meer dan 600 km. af gelegd, gerekend van Brest- Litowsk. De stad Smolensk is in de geschiedenis bekend door de over winning, die Napoleon daar in Augustus 1812 op 2 vereenigde Tsaristische legers bevocht. Als resultaat van de vierde oor- logsweek tegen de Sovjets kan thans het volgende worden gecon stateerd: 1) De doorbraak door de Sta lin-linie is in een stoutmoedige be storming op alle beslissenden pun ten geslaagd en daarna nog uitge breid. 2) De hoofdstad van Bessarabië, Kisjinef, is door Duitsche en Roe- meensche troepen bevrijd. 3De Finsche weermacht onder opperbevel van veldmaarschalk Mannerheim doet een succesvol vorderenden aanval op beide oevers van het Ladogameer. 4) In de gevechten, die thans reeds ten deele op honderd kilo meter ten oosten van de Stalinlinie worden geleverd, staan groote be slissingen voor de deur. Het legerbericht van Donderdag wees er reeds op, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen. Zoo zijn b.v. vrou wenbataljons en formaties jonge communisten aan het front opge merkt. Kenmerkend voor de wan hopige positie is voorts, dat on langs in de gevechten ten O. van het Peipus-meer zelfs fabriekspatrouil- les zijn opgetreden. Als de Sovjets willen beweren, dat nog geen spra ke kan zijn van het optreden der laatste reserves, dan logenstraffen 's-Gravenhage, 19 Juli. De bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vlie gers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijandelijke vliegtuigen, welke in den laatsten tijd boven Neder- landsch gebied omlaag zijn ge schoten, is het herhaalde malen voorgekomen, dat bij het weg voeren van de gevangen genomen Engelsche leden der bemanning de bevolking sympathiebetoogin- gen heeft gehouden. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, hebben in ieder geval het karak ter van een brutale provocatie van de Duitsche weermacht. De terughoudendheid, welke de Duitsche weermacht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevol king wordt derhalve hiermede nogmaals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de weermacht thans op dracht heeft in dergelijke geval len op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moeten dan door de betoogers zelf worden gedragen. deze waarnemingen der Duitschers hun beweringen. Terwijl aan het O. front om groo te- beslissingen wordt gestreden, gaat ook aan de andere fronten de strijd voort,, vooral in den on- weershoek van het O. der Middei- landsche ze. Het Duitsche weer- machtbericht van heden meldt weer een Duitschen luchtaanval op Alexandrië. Als men de laatste twintig dagen overziet, dan blijkt dat sinds 1 Juli Alexandrië drie maal, Haifa' eenmaal en Britsche steunpunten op Cyprus eveneens eenmaal door Duitsche gevechts- viegtuigen zijn aangevallen. Daar enboven zijn alleen de laatste tien dagen in de onmiddellijke omgeving van het Suez-kanaal en in de buurt van Ismailia en Port Said ieder eenmaal succesvolle aanvallen ge daan. Bovendien zijn telkens weer, ten deele tezamen met het Italiaan» sche luchtwapen, aanvallen op het vijandelijke front in Noord-Afrika gedaan, vooral vaak bij Tobroek. De Italianen hebben van hun kant sinds 1 Juli eenmaal Haifa, vijfmaal Britsche installaties op Cyprus en viermaal Malta aange vallen, geheel afgezien van het dagelijksch optreden der Italiaan- sche luchtstrijdkrachten aan het front in Npord-Afrika. Zoo worden de Duitsche steun punten en fronten in het O. der Middellandsche zee voortdurend door het luchtwapen deir asmogend- heden onder toezicht gehouden en verzwakt. De verwoestingen te Smdensk. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Smo lensk vertoont alle typische trekken van een door de Bolsjewiki ver woeste stad. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der huizen, die door de vluchtende Sovjetsoldaten m brand zijn gestoken, zonder acht te slaan op de burgerbevolking. Uit de gevangenis stroomt een vreese- lijke stank. Hier hebben de moord- afdeelingen van de Gepeoe ge werkt, tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maak te aan hun gruwelijk handwerk. Bij honderden en nog eens honder den warden de afschuwelijk ver minkte slachtoffers van het bolsje wistische sadisme naar buiten ge dragen om naar hun laatste rust plaats te worden geleid. Door de straten trekken in eindelooze rijen de gevangen Sovjetsoldaten langs vernielde Bolsjewistische tanks en stukken geschut naar de concen tratiekampen. De burgerbevolking, die door de terreur van de Gepeoe binnenshuis werd gevangen gehou den, waagt zich weer vrij op straat. Op alle kruispunten wijzen Duit sche verkeersborden reeds den weg aan de Duitsche colonnes, die onaf gebroken naar het Oosten marchee- ren en rijden. Verwarring bij de Sovjets. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Over de verwarring, die bij den aanval der Duitsche troepen op Smolensk ont stond onder de Sovjetbevelhebbers, bericht een schriftelijk rapport van den bolsjewistischen commissaris Miglinof. Deze brief, die eergisteren een in Duitsche gevangenschap ge raakten Sovjetkoerie rwerd ont nomen, is gericht aan een hooge militaire autoriteit, genaamd ka meraad Dzoerbin, en bevat de vol gende passages: In alle sectoren is het onmogelijk na te gaan hoeveel gevechtseen- hederu en welke troepenonderdeelen zich daar bevinden. De divisie staven hebben geen overzicht over de situatie. Ook tijdens de opera ties ontbraken de noodige telefoon lijnen, zoodat de afzonderlijke for maties geheel in verwarring ge raakten. Op een bepaalde plek heb ben twee Sovjetbtataljons elkaar wegens onbekendheid, met de situ atie 'beschoten. Tusschen de com mandanten van de verschillende wapens ontstonden hevige mee- ninigsversehillen, zoodat ook de ka piteinsvliegers de operaties van de pantserformatiës niet meer wilden steunen. De commandant van een aangrenzend bataljon deelde mij gisteren mede, dat de Duitsche vliegtuigen ons geen rust laten en ons voortdurend achtea-volgen, doch Naast de particuliere verbruikers dienen ook de indus trieën te bedenken, dat het electriciteits- en gasverbruik gerantsoeneerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschrijden. Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn, ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot den jong- sten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aandacht aan te geven, dat geen electriciteit of gas onbenut verbruikt wordt, om hierdoor de voor geschreven bezuiniging te verkrijgen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen. Behoedt het bedrijf hiervoor! Zorg, dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht branden (ook overdag) in gangen en portalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoe vele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kan toorlokalen niet uitgedaan, indien men eenigen tijd bij een andere afdeeling inlichtingen moet vragen. Hoewel dit reeds van belang is, kan op eenvoudige wijze nog belangrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op Iet, dat geen motor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spin-machines, zagen schaafmachines, mangels, strijkmachines, kortom voor vrijwel alle industrieën. Naast de motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei- smeed-, moffel-, tempeerovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan. Contro leer geregeld nauwkeurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aanmerkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kunnen uitbreiden b.v. voor zetters der dagbladen: denk om Uw loodpotten! Werkt allen mede. Houdt hij Uw arbeid steeds in gedachte dat de uiterste spaarzaamheid geboden is. Slechts op deze wijze kunt ge Uw bedrijf voor boete of' afsluiting behoeden. dat onze vliegtuigen zich niet ver- tooneru Als dat zoo doorgaat, is spoedig alles verloren. Acht torpedojagers be schadigd. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben giste ren in de baai van Riga Sovjet- torpedojagers aangevallen, die zich door een wilden zig-zagkoers voor de Duitsche bommenwerpers in veiligheid trachtten te stellen. Acht bolsjewistische torpedojagers wer den door bommen zwaar bescha digd. Een geslaagde Duitsche krijgslist. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Een vrij groot station ten zuiden van St. Petersburg werd gisteren door Duitsche troepen bezet. Toen de Duitschers bc', gebouw naar ach tergebleven tegenstanders door zochten, werd er opgebeld. Een Duitsche soldaat, die Russisch ken de, nam den hoorn van den haak. Een politieke commissaris, die met een transport van veertig vracht- autos en omstreeks duizend man reservetroepen van St. Petersburg onderweg was naar het front, in formeerde of het station met om geving vrij waren van Duitsche sol daten. Met veel tegenwoordigheid van geest antwoordde de soldaat, dat de Duitschers nog minstens vijftig kilometer verwijderd waren. Een uur later ongeveer kwam het transport uit St. Petersburg aan. De Duitschers lieten de vracht- autos tot bij het station doorrijden. Toen de bolsjewisten uit de wagens stapten, zagen zij zich plotseling door Duitschers omringd. Na een kort vuurgevecht gaf het meeren- deel zich over. De rest, die trachtte te ontsnappen, werd door d «ma chinegeweren der Duitsche infante risten neergelegd. Naar bleek, bestond dit transport uit hals over koop samengeraapte manschappen, van wie een groot deel nog niet opgeleid was in den wapenhandel. De bolsjewistische vrou wenbataljons. Berlijn, 19 Juli) Onder de ge vangenen, die op 17 Juli tijdens de gevechten voor St. Petersburg zijn binnengebracht, bevonden zich, zooals reeds gemeld, vele leden van bolsjewistische vrou wenbatal j ons Een dezer vrouwen, Wladislawa Lazareff, afkomstig uit Poesj kin bij St. Petersburg, deelde mede, dat zij vroeger in de haven van St. Peters burg pakster was geweest. Met 150 andere vrouwen had men haar in uniformen gestoken en van wapens voorzien. Op 15 Juli werden zij op vrachtauto's gezet, doch enkele ki lometers achter Krasnogwardejsk moesten zij de auto's weer verlaten. Zij zouden als reserve dienst doen in een regiment, dat den Duitschen opmarsch 1 naar St. Petersburg moest tegenhouedn. Op 15 en 16 Juli marcheerden zij onafgebroken door, zonder het regiment te vinden, waarbij zij waren ingedeeld. Zij hadden in dien tijdi geen eten ge kregen. De commissaris, die met haar meeging, wist op het laatst zelf niet meer, waar hij zich bevond. Hij had haar achtergelaten in een bosch en haar bevolen zich te verdedigen tot zij werden afgelost. In den och tend van den 17en Juli waren zij in contact met de Duitsche troepen gekomen. Sovjetcadetten gevangen genomen. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) De naar St .Petersburg oprukkende Duit sche troepen hebben, behalve tal rijke jonge communisten van 15 en 16 jaar en vrouwelijke soldaten ook een groot deel der cadetten van de militaire academie van St. Petersburg gevangen genomen. Deze cadetten verklaarden, dat zij onverwachts van het onderwijs werden weggenomen en in hef vuur gebracht. Zij dienden ter aanvulling van een divisie, die zeer geleden had. Bij gebrek aan de noodige wa pens droegen zij op bevel van den politieken commissaris hun oefen wapens mee. De Duitsche troepen hebben ook verscheidene lespant- serwagens der Academie vernield. De cadetten waren maar twee dagen aan het front geweest, toen zij ge vangen werden genomen. Vlootstrijdkrachten der Sovjets aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in de nabijheid van het eiland Dagoe lichte Sovjet-Russi sche vlootstrijdkrachten aangeval len. Zij wierpen een torpedoboot- jager in brand en beschadigden twee torpedobootjagers zwaar. Ten Z.O. van het schiereiland der vis- schers werd een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken gebracht. Ook aan het landfront in het O. heeft het Duitsche luchtwapen op 19 Juli weer omvangrijke acties tegen d© spoorwegverbindingen achter het front, marcheerende co lennes en veldversterkingen van den vijand uitgevoerd. Een groot aantal treinen is vernield. Spoor banen werden op vele plaatsen ver broken, stations vernield. Aan deze gevechten tegen de organisatie van den vijand op den grond hebben ook de Duitsche jageps weer met succes deelgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1