AMSTERDAMSCHE BEURS heerhugowaard^. childerwerk gegund. - 1 tabakken. LAATSTE BERICHTEN RECHTSZAKEN BUITENLAND Malta opnieuw gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven Napels. UIT DE PERS BOEKEN EEKSTE BLAD heid: „bij een konijn nauw niet, want dat est". Nu wensch ik me ermans zaken te be- ook niet den stank konijn toegewaaid daarom heb ik alleen „zou je het dier maar JuHet dier is nog een hout. Ik snap aan ligt dat het niet is", zei de naïeveling, zijn verwachtingen an jou teleur gesteld aak nemen door aan ,.en niet tegemoet te jaloers dat wij straks er konijnenboutje kun- en jij niet", zei de sedert dien had hij neer voor me, maar in stank mocht ik eerlijk jn buurman zooals een goed mensch. op een morgen heb het hok vond, heeft hig den-dag gezegd en eerd en: „buurman je had een slechts konijnenr het hok wordt opge- ga ik kool planten, en ik ook wel geen maar groeiende kool geval niet", op, buurman; dat is len stank, tegen de te en tegen de buren- .es, 9 st.; 7e pr. W. Glas, leden hadden 7 stuks Geslaagd. R.K. sohool voor cou- mière en lingerie zijn >r ooupeuse en costu- diploma B: de dames mer en Afra Meester te Cath. van Kleef ta ude, Geertr. Schuffelen, rs en Alida Oosterbroek irwoude, Veronica Bruin ima B lingerie: de dames Boer te Noordschar- drica de Groot, Alida i Oudkarspel, Elisabeth rhugowaard, Afra van leerhugowaard en Elisa- te Waarland, ima A: mej. Cath. Kos te ude. EK OP LANGENDIJK. e exportprijzen. De rimumprijzen voor ex- luitschland zijn met in~ jinsdag als volgt vast- A tot en met CC 2'2, per 100 kg, roode kool ol 6, witte kool 5, doperwten rijs- en 16, tuinboonen 7, (snij en spek) 22, witte zonder draad met draad 19, bonte >0 kg. A 27, B 16.90, C 7, E 2, Stippel A en B en, D 3 per 100 kg. mers, groene, gele en 3oven. 85 kg 13.50 per van 70—85 kg 11, B kg 8.50, C van 5060 er 100 stuks. 6 st. per kist minstens n 8 st. per kist minstens ier 100 stuks, ol I me.er dan 22 cm over meten 11 per 100 stuks, 22 cm 8. Bospeen 7 s en peen zonder lof A m 10 en B 51—200 >er 100 kg. rijzen gelden ook als rijzen voor het birmen- erdeeling van den aan- volgt: voor export moet r worden gesteld .80 naten en komkommers, tuinboonen; peen en doperwten (rijs en 55 peulen en bloem- stok- en stamboonen, vitte kool 50 meloe- renlandsche maximum- i voor de volgende pro- iperwten (geen rijs en 12, komkommerstek seien met dop 35, roode essen 22.50, zwarte bes frambozen (consumptie) en 40, kruisbessen./ 16 ïen, overige sorteeringen 00 kg. De-ze prijzen, uit- voor komkommerstek, goede kwaliteit. Afwij- aliteit 20 lager, t op gewezen, dat de vei- voor moeten zorgen, dat gewicht wordt geleverd, et het gewicht van erw- oonen en andere boonen 1 gebruikelijke gewoonte, wicht niet te krap wordt zoodat er een zeker over- wezig is voor het uit- EGMOND AAN ZEE. Inlevering van metalen. - De in levering van metalen begint in onze gemeente deze week. De inlevering heeft plaats in de vroegere openbare lagere school (gymnastieklokaal). In alphabetisehe volgorde van de straat namen zijn oproepen voor deze week verzonden tot en met Julianastr. 19. Weest zuinig met gas. - Het is dringend noodzakelijk thans de uiterste zuinigheid te betrachten met verbruik van gas en ook electriciteit. Niet alleen is het namelijk voor- schrift, dat men bezuinigen moet, maar ook dreigt anders het gevaar, dat de gasfabriek, nu er zooveel bad- gasten zijn, die ook gas gebruiken, niet voldoende zal kunnen leveren. Uitreiking persoonsbewijzen. - In verband met de werkzaamheden voor de inlevering van metalen, is de uit reiking van persoonsbewijzen in onze gemeente thans tijdelijk onder broken. W. van Eenennaam verlaat het C. G. - Onze plaatsgenoot, de heer W. van Eenennaam, die sinds 1911 in dienst van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies stond, heeft wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, I den dienst met pensioen verlaten. De heer van Eenennaam behoorde Jmet wijlen den heer A. C. Bos tot de eersten, die zich met het werk van de uitzending van zwakke kinderen be- zig hield. Toen de heer Bos met dit werk begon in 1909, kwam ook de V heer van Eenennaam reeds spoedig |9$ met dit werk in contact, door het B geven van zangles aan de verpleegde kinderen. In April van het jaar 1911 ".M trad hij geheel in dienst bij het Cen traal Genootschap, in welks dienst hij dus ruim 30 jaar is werkzaam 'geweest. Met den heer Bos heeft hij E ongeveer 10 jaar lang, eigenlijk zoo j lang het genootschap nog in de kin- L derschoenen stond, de administra- I tieve en propagandistische leiding Ij gehad. Mede aan zijn onvermoeid werken is het dan ook te danken ge- K. weest, dat het genootschap is uitge- M groeid, tot de groote instelling, met 1 11 koloniehuizen, die het thans is. a-Pas in 1921 werd het administratieve personeel uitgebreid, maar hoe zeer »zich dit in den loop der jaren ook uitbreidde, de heer van Eenennaam bleef in de administratie de stuwen de, bezielende kracht, waartoe zijn liefde voor dit werk hem in staat ..-stelde. Naast zijn werk voor het genoot- schap mag in dit verband gememo reerd worden, hoe hij in 1916 het initiatief nam tot oprichting van de Egmondsche visscherijschool, waar aan hij tot de opheffing in 1936 zijn beste krachten gaf en waarvan hij, vanaf de oprichting directeur werd. In het publieke leven nam de heer van Eenennaam een plaats in als lid PURMEREND, 22 Juli 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 58000 kg. Hoogste prjjs 20+ 35—43.50, 40+ 50—56. Handel matig. Kaasmarkt. 3 stapels Kleine boe- I ren 52.5054 en 1 stapel Goudsche 61.50 per 50 kg. Veemarkt: 130 Gelde koeien 340 425, 79 Melkkoeien 375525, 60 Pinken f 160—300, 354 Nuchtere kal veren: fok 30—45, 27 Magere var kens 30—42, 224 Biggen 15—25, 189 Schapen 30—52, 91 Bokken 25 I —70, 423 Lammeren 20—32, handel Sj. matig; Kipeieeren 1.05 per kg; 2400 °ude kippen en hanen (wit, rood en i blauw) 90 cent per kg; Konijnen 90 I cent per kg en 1000 Eenden 90 cent ja per kg. Voor de levering: 326 Vette koeien, 8 Stieren, 12 Vette kalveren, 24 j Vette varkens en een gedeelte van de 354 Nuctere kalveren. OJis/io svy, 92'/, 93% OPGA VB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 22 Juli 1941 STAATSLEENINGEN. Vor. k. pim 2 u 4% Nederland 1941 99is/ 4 Nederland 1940 II y9l/a MH*1/» Nederl. 1938 92VtB 3 Ned.-Indië 1939 93is/ BANK INSTELLINGEN. ■Amsterd. Bank 119'/. ÏWtandel Mij. Cert. v. 135 .■Koloniale Bank .1041/, uvm Ind' Handelsbank 1.61/3 ind. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1476/R ■alve Delft Cert. 003/® 'dm n -310 Ph!ier?r°Sl3L3/< ËlTT i mri'Gem' Bezit 22~>lh CbhTUUR MAATSCH. /S Java Cultuur [fïb ^Ned. Ind. suiker Unie 24) esteding per 8 dezer, e gunning was aangehou- ,ans gegund aan de fa. A< Zn., Middenweg, Heer- el, het verfwerk van 154 te Haarlem voor reke- het bestuur der woning- „Het Oosten" te Haarletn- Breed was voor dit werk ischrijver met een bedias )8. ou'Ker ui PETROLECMlanden Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deh Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi j SCHEEPVAARTEN.' Holland-Amerika lijn lis'/ 1685/, 178V< 124 .2483/, •27 3/, 225 ■my, 160 •1381/, Ikon Ned!"Stoomboot B Scheepvaart Unie RDeli Batavia I Oude Deli Senembah .2337, .290 226V, 1193/, 1351/, 195 129 146V, 913/, 315 13)7, 227 Va 436 256 241 125 251 280 226 143 160 139 1201/, 150 'ö-'Vs 235 289 229 van den gemeenteraad van 1927 tot 1935, terwijl hij in die periode vanaf 1929 tevens wethouder was. Na een zeer werkzaam leven zal hij thans te Egmond aan Zee, waar hij altijd is blijven wonen, ook toen het bureau van het genootschap naar Amster dam verplaatst werd, zijn welver diende rust genieten. Moge hem dit nog vele jaren lang gegund worden! In plaats van den heer van Eenen naam is thans tot chef der adminis tratie benoemd onze vroegere plaats genoot, de heer D. Neven. WIERINGERWAARD, Voor de tweede maal in dit jaar kwam de raad Zaterdagavond bijeen onder leiding van burgemeester Kaan. Alle leden waren precent. Na voorlezing der notulen door den heer W. J. Los deelde de voor zitter mede, dat het Burg. Armbe stuur besloten heeft de brandstof- fentoeslag ook in de zomermaanden te laten doorgaan, dit gaat dan over een meerder bedrag van 30 per week. Het is wel een lieeie uitgaaf, doch het is goed besteed. Verder is aan den 2en ambtenaar Baarda een verhooging van belooning toege kend. In de vorige vergaderirng werd besloten tot hét bouwen van een brandspuithuis. De aanvraag is in behandeling, de goedkeuring is echter nog niet afgekomen. Voorgesteld werd om het werk onder de aannemers aan te beste den. Dit werd goedgevonden. Voor lichamelijke oefening op de o.l. school werd door 't dag. bestuur materiaal voor het korfbalspel aan geschaft. Ook krijgen de leerlingen zwemles. De gehouden kasverificatie gaf een kassaldo aan ad 5623,49, welk bedrag na controle in overeenstem ming was met de boeken. Op de boerenleenbank is nog ruim 10.000 geplaatst. Het begraafplaatsfoftds is gestegen tot 4900. De verordening op de vermake lijkheidsbelasting werd door Ged. Staten niet goedgekeurd. Er was n.l. besloten, dat voor elke uitvoering van plaatselijke vereenigingen geen 20 belating zou worden geheven. Het moet nu zijn, dat aan elke uit voering op cultureel gebied in Sen ruimsten zin genomen ontheffing van belasting zal worden verleend. Een verzoek van de gemeente Schagen om de bijdrage voor leer lingen van de U.L.O. school van 10 tot 15 per leerling te ver- hcogen, werd goedgevonden. Ten slotte werd de gemeentereke- r.ing 1940 aangeboden. Deze gaf een saldo aan van 3486,04. De voorzitter constateerde daarbij, dat de uitkomsten meegevallen wa ren. Daarentegen gaf de rekening van het Burg. Armbestuur een min der gunstig beeld met een terugge- loopen saldo van 1099 tot 203. Ongecorrigeerd. DE AANMELDINGEN VOOR HET LEGIOEN. 's-Gravenhage, 22 Juli (A.N.P.) Het aantal aanmeldingen van perso nen boven 55 jaar voor het vrijwil ligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor het bureau onmogelijk is aan ieder afzonderlijk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden gemaakt, zullen antwoord ontvan gen. Ook zijn op het bureau van het vrijwilligerslegioen Nederland tal van sympathiebetuigingen binnen gekomen. Langs dezen wordt aan allen hartelijk dank gezegd. Steun gevraagd. 's-Gravenhage, 22 Juli. Bij internationale rampen waren de Ne derlanders steeds bereid, de helpen de hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medele ven, dat de Nederlanders kenmerkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van de hongersnood in Rusland 500.000 bijeengebracht, terwijl de inzame ling ten behoeve van Finland 600.000 opleverde. Ook thans zon den particulieren reeds geld voor onze ambulance. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, den Haag RUBBER VOOR KUNST GEBITTEN. 's-Gravenhage, 22 Juli. Tot nu toe was de voorraad tandrubber, de ge bruikelijke grondstof ter vervaardi ging van kunstgebitten, van dien aard, dat geen bijzondere maatrege len t.a.v. dit artikel genomen behoef den te worden. Langzamerhand zijn de voorraden echter verminderd, zoo dat de tandrubber, welke nog be schikbaar is, gereserveerd dient te worden voor het verrichten van re paraties aan kunstgebitten en voor belangrijke medische doeleinden. Nieuwe gebitten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. Deze kunsthars werd reeds voor den oor log in verschillende gevallen ge bruikt. Zonder dezen maatregel zouden bin nen zeer korten tijd ook reparaties van oude rubber-gebitten niet meer mogelijk zijn, hetwelk voor de be trokkenen tot gevolg zou hebben, dat zij nieuwe gebitten zouden moe ten aanschaffen en daardoor in aan zienlijk hoogere kosten vervallen. VERGOEDING WEGENS GEMIS VAN VACANTIEBONS. 's-Gravenhage, 21 Juli. De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken heeft bepaald, dat aan hen, die na 1 Jan. 1941 uit den opbouwdienst zijn ont slagen en wier verwanten kostwin ners-vergoeding genoten, een scha deloosstelling wegens het gemis van vacantiebons kan worden ver strekt ter vervanging van het (ge meenlijk door vacantiebons gedek te) gemiste loon op den goeden Vrijdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaartsdag en den 2en Pink sterdag van het loopende jaar, voor zoover zij althans in de weken, waarin die feestdagen vielen, in hun beroep loontrekkend waren en dus niet waren opgenomen in over heidszorg of kasuitkeering ont vingen. ONTSLAG PROF. DR. D. VAN EMBDEN. (A.N.P.) De regeeringscommis- saris van Amsterdam heeft, over wegende, dat prof. dr. D. van Embden, gewoon hoogleeraar in de staatshuishoudkunde en de sta tistiek aan de gemeente-universi teit, blijkens verkregen inlichtingen, tijdens de oorlogsdagen vrijwillig naar hst buitenland is uitgeweken, en dat hij na 14 Mei 1940 zijn col leges in de jurdidische faculteit der gemeente-universiteit niet heeft hervat, overwegende voorts, dat genoemde hoogleeraa r daardoor zelf een einde heeft gemaakt aan zijn dienstbetrekking bij de ge meente, besloten aan prof. dr. D. van Embden ontslag te verleenen uit zijn ambt van gewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de gemeente- universiteit te Amsterdam gerekend met ingang van 15 Mei 1E40. TE DUUR MELKPOEDER VERKOCHT. Een aantal weken geleden werd tegelijkertijd in een aantal plaatsen in Noord-Holland en Utrecht een on derzoek ingesteld naar de prijzen van melkpoeder en gecondenseerde melk. Een groot aantal processen-verbaal wegen overtreding der prijsvoor- schriften was het gevolg. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft nu deze zaken berecht en aan ruim twee honderd winkeliers boeten opgelegd van 25 tot 50. Eenige grossiers, die eveneens te hooge prijzen bereken den, werden met hoogere boeten ge straft. Rome, 21 Juli (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 411 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 21 Juli hebben Italiaansche vliegtuigen het vlieg veld Mikabba op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika werden pogin gen, welke ondernomen werden door vijandelijke afdeelingen met het doel de Italiaansche stellingen aan het front van Tobroek te naderen snel verijdeld. De Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht bombardeerde bat terijen en versterkte stellingen van de vesting. Duitsche jagers vielen ten N. van Solloem een krachtige formatie vijandelijke jagers aan en haalden drie Curtiss-vliegtuigen omlaag. Britsche toestellen onderna men wederom een aanval op Ben- ghasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de artillerie waar te nemen in den sector van Uolchefit. In de overige sectoren is de toestand ongewijzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen Napels ge bombardeerd. Er vallen vijftien doo- den te betreuren, onder wie vijf soldaten van het luchtdoelgeschut, en 24 gewonden. De bevolking be hield een kalme houding. DE V-ACTIE. Eerlijn, 21 Juli. (D.N.B.) „Victo ria", symbool der solidariteit van het vateland en van den nieuwen Europeeschen wil tot orde, aldus luidt het commentaar van de Ber- lijnsche dagbladen in hoofdartikelen over de V-actie. De V als eerste let ter van den ouden overwinnings- kreet „Victoria", waarmede de strij dende Duitsche troepen vroeger als teeken van hun verzekerdheid dei- overwinning optraden, zoo schrij ven de bladen, verkondigt thans over het geheele Europeesehe vaste land de overwinning van Duitsch- land op alle fronten en is geworden tot symbool voor de komende eind overwinning op de machten der ver nieling en voorts voor een ontwa kend, zich van zichzelf bewust wor dend Europa. De V, zoo schrijft de Völ-Jische Beobachter, symboliseert niet alleen de Duitsche verzekerd heid van de overwinning, maar staat thans als teeken duidelijker dan ooit voor de overwinning van het geheele Europeesehe vasteland. Wat Duitschland van het begin van dezen oorlog af verkondigd heeft, is thans ook zichtbaar geworden voor hen, die zich zoolang verzet hebben: het Duitsche rijk voert den hem opge drongen strijd tegelijkertijd voor Europa en in opdracht van Europa. Om deze bewustwording van een Europeesehe taak op het laatste oogenblik te verhinderen, is de eeuwenoude tegenstander van het vasteland, Engeland, er niet voor teruggeschrokken den aartsvijand van alle culturen en cultureele waarden op te roepen. Toch heeft het daarmede niets anders bereikt dan dat Ook den laatsten talmer dui delijk voor oogen werd gesteld wat op het spel staat. Het toestroomen van duizenden vrijwilligers vormt, buiten de onmiddellijke aanleiding om, ook een antwoord van bijna alle landen van Europa aan Londen, dat niet duidelijker kon zijn. De Montag wijst eveneens op den steeds grootrren stroom van vrijwil ligers uit alle Europeesehe landen voor den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme als bewijs, dat geheel Europa in Duitschland werkelijk den voorvechter Heeft ge zien voor een nieuwe Europeesehe orde. In het teeken van dit inzicht, zoo gaat het blad verder, is het symbool der eenheid geschapen, een enkele letter, die steeds en overat eraan zal herinneren, dat alleen de geheele kracht van het Europeesehe vasteland dit werk vermag te vol brengen. JAPANSCHE MINISTER BIJ DEN TENNO. Tokio, 21 Juli (D.N.B.) De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, admiraal Toyoda is vanavond voor den eersten maal door den Tenno in een speciale audiëntie ontvangen, bij welke gelegenheid Toyoda rap port heeft uitgebracht. Japan en het driemogendheden- verdrag. Tokio, 22 Juli. (Domei). „Ondanks de kabinetswijziging is er geen ver andering in de Japansche buiten landsche politiek, welke draait om het driemogendhedenpact" aldus heeft Koh Isjii, de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen he den verklaard in de gewone perscon ferentie voor de buitenlandsche pers vertegenwoordigers. Isjii deelde mede, dat admiraal Toyoda, de nieuwe mi nister van buitenlandsche zaken, den Duitschen ambassadeur, generaal- majoor Ott, en den Italiaansche am bassadeur, Mario Indelli, Zaterdag avond j.l. heeft uitgenoodigd voor een bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij hun een helder omlijnde uiteenzetting heeft gegeven van de buitenlandsche politiek van 't derde kabinet Konoje, verklarende: „Wij gaan voort den geest en de doelstelling van het drie mogendhedenpact te handhaven". BOLSJEWISTISCHE GRUWEL DADEN OP LETLANDSCHE BURGERS. Berlijn, 21 Juli (A.N.P.) Uit Ples- kau komen berichten over ver schrikkelijke gruweldaden welke de uit Leningrad terugtrekkende bols jewieken op de weerlooze Letland- sche burgerbevolking gepleegd heb ben, toen het gevaar bestond dat een in d'e stad uit het Zuiden aange komen transport met Letlandsche politieke gevangenen als gevolg van den Duitschen opmarsch niet verder vervoerd kon worden, liet de hoofd commissaris van Pleskau, Jetzsjof, de volgeperste veewagons zoolang onder vuur nemen, tot de ongeluk- kigen geen teeken van leven meer gaven. Toen de Duitsche troepen het station bezetten konden uit de wa gons nog slechts lijken gehaald wor den. DUITSCHE-ROEMEENSCHE OP MARSCH AAN BESSARABISCHE FRONT. Bessarabische front, 22 Juli (Ste fani). Een der bijzondere correspon denten van Stefani meldt, dat de verbonden Duitsche-Roemeensche legers heden een nieuwen zegevoe renden opmarsch hebben verricht. Zij noopten de Sovjet-troepen die zich in Bessarabië bevinden, om ijlings een groot deel der zóne van Kisjinef, zich uitstrekkend langs de oevers van de Proet, van de Donau en de Zwarte Zee tot aan de Dnjester, te verlaten. De operaties in 't Z. leidden hedenochtend tot de bezetting van Reni en van Ismail. De verbonden colonnes trekken thans snel op langs de N. vertakking der monding van de Donau. Meer in het N. van Bessarabië werd ook de stad Tighina bezet. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. New York, 21 Juli. (D.N.B.) sident Roosevelt heeft vanmiddag nar Associated Press meldt, zijn aangekondigde boodschap tot het congres gericht, waarin hij verlen ging van den diensttijd van een jaai voor de militairen in actieven dienst, de nationale garde en de reservisten eischte. Deze boodschap werd bovendien op gramofoonplaten opgenomen en per radio uitgezonden. Ter motivee ring voerde Roosevelt aan, dat de natie zonder verlenging van den diensttijd een groot risico op zich neemt en het leger binnen twee maanden in staat van ontbinding zou verkeeren. Op het congres rust de verantwoordelijkheid tot hand-i having van het strijdvermogen van het leger. HET VERBOD DER POLITIEKE PARTIJEN. De Waag houdt zich bezig met de vraag, wat de huidige plicht is dergenen, die thans nog zitting heb ben als staten- en raadsleden en destijds onder de vanen van der ont bonden politieke partijen gekozen zijn. „Bestaat er voor hen een verplich ting tot aftreden of dient men hen op het oogenblik volkomen gelijk te stellen met diegenen hunner colle ga's, die hetzij als „wilde", op grond van hun persoonlijke kwaliteiten dus, of als vertegenwoordiger der N.S.B., de eenige oude niet verbo den formatie, gekozen werden? Naar onze bescheiding meening is de laatste oplossing de eenige mo gelijke en dient men diegenen onder de oude staten- of raadsleden, die een juiste opvatting van hun taak als „volksvertegenwoordiger" had den en het percentage derzulken is onder hen ongetwijfeld aanzien lijk hooger dan onder de doorgewin terde partijbonzen, die in de Kamers terecht kwamen geluk te wen- schen, dat zij thans eindelijk verlost zijn van de tirannie der partijbestu ren. Immers ook naar den geest der grondwet en der provinciale en ge meentewet, waarin de herinnering aan den historischen, den zeker niet „democratischen" Thorbecke voort leeft, heeft de zich van zijn taak be wuste „volksvertegenwoordiger" met eenig partijbestuur heelendal niets van doen. Hij heeft volgens de richt lijnen zijner eigen consciëntie en zonder ruggespraak met hen, aan wie hij zijn benoeming dankt, het belang van lënd, provincie of ge meente te dienen en behoort dus elk ingrijpen van partij-instanties verre van zich te werpen. Dat, in den jongsten tijd vooral, van dit voorschrift nauwelijks meer iets terecht kwam, doet niets af aan het feit, dat het verbod der partijen een zuiverende werking op het thans nog geldende systeem moet hebben gehad. Hoezeer men even wel in de praktijk was afgeweken van de eenige juiste opvatting om trent het karakter der vertegen woordiging, bleek telkens weer, wanner een lid van een vertegen woordigend college verklaarde, niet langer de beginselen der partij, die hem candidaat stelde, te kunnen huldigen. 'Men eischte dan zijn af treden, daarbij geheel uit het oog verliezende, dat zijn eerste plicht was naar eigen inzicht het algemeen belang te dienen, en dus een gewij zigd inzicht vanzelf tot het volgen eener andere politiek en juist niet tot aftreden verplichtte. Aftreden immers ware een vorm van rugge spraak en dus schennis van den ambtsplicht. Hiermede is tevens ons antwoord gegeven op de vraag, die dezer da gen in de Staten van Zeeland door een lid gesteld werd naar de bedoe ling zijner medeleden in verband met de ontbinding der politieke par tijen. De medeleden bewaarden het stilzwijgen, maar het wil ons voor komen, dat het eenige juiste ant woord, dat zij hadden kunnen ge ven, zeer positief had kunnen zijn. Men had ronduit kunnen zeggen? „Wij zijn bevrijd van de inmenging diergenen, die zich, in strijd met wet en recht, als onze bedillers en con troleurs plachten op te werpen, en zullen dus ten langen leste onge stoord de op ons rustende verplich tingen onder eigen verantwoorde lijkheid kunnen uitoefenen". De vraag blijft slechts: waarom werd dit antwoord niet vernomen?" Roosevelt betoogde voorts, dat de omstandigheden gewijzigd zijn sinds het oogenblik, waarop men den diensttijd tot een jaar beperkte. De internationale situatie is niet min der ernstig dan een jaar geleden. Deze situatie eischt, dat het leger op volledige sterkte en in een staat van algeheele paraatheid wordt ge houden. Tot slot gaf Roosevelt uiting aan de hoop, dat het congres den natio- nalen crisistoestand hetzij voor een beperkte periode dan wel tot intrek king door het congres of den presi dent zal erkennen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUfTSCHLAND. Berlijn, 22 Juli (D.N.B.) In den nacht op 22 Juli zijn Britsche bom menwerpers naar W. Duitschland gevlogen, waar zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen neerwierpen. De aangerichte schade is beperkt tot schade in woonwijken en slachtoffers, dooden en gewon den, onder de burgerbevolking. ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DE KABINETSWIJZIGING. Stockholm, 21 Juli. (D.N.B.) Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, levert de Sunday Times com mentaar in verband met de muta ties in het Britsche kabinet. Klaar blijkelijk zijn zekere gebreken der productie van dit oogenblik te wij ten aan de oorspronkelijke fouten van den minister voor de ravitail leering Burgin. Een bewijs daarvoor is, dat lord Beaverbrook thans zijn voornaamste accent moet leggen op de productie van tanks. Het is ge vaarlijk zich te verhelen dat achter de kwestie van de oorlogsproductie nog andere problemen zijn gelegen. De geheele politiek aan het binnen- landsche front van de regeering wekt critiek. Op het oogenblik wer ken slechts weinig binnenlands po litieke ministeries bevredigend. Als verklaring voor de gebreken wijst de Sunday Times op de te groote be lasting van de ministers en ambte naren. Tijdens de bomaanvallen moeten zij in hun dienstlokalen of in schuilkelders slapen. Zij hebben geen gezinsleven. Daar komt de rantsoeneering bij, de zware belas tingen, hetgeen tezamen met het voortdurende gevaar voor bommen tot gevolg heeft, dat de krachten verminderd zijn. Daarom moet Churchill, afgezien van het nood zakelijke ontslag van eenige mi nisters en ambtenaren, een plaats vervangende premier benoemen, die de aangelegenheden aan het binnen- landsche front moet regelen. BERAADSLAGINGEN VAN HET KABINET-KONOJE. Tokio, 21 Juli. (D.N.B.) Het nieu we kabinet-Konoje heeft vandaag zjjn eerste gemeenschappelijke con ferentie gehouden met de opperste leiding van leger en vloot. Het com muniqué hierover verklaart, dat met het oog op de dringende nood zakelijkheid van een nauwere sa menwerking tusschen het opper commando en de regeering voortdu rend soortgelijke conferenties ge houden worden, teneinde „de denk beelden en de activiteit van de weermacht en van de regeering steeds in harmonie te houden". De keizer heeft hedenochtend na elkan der den minister van oorlog, den minister van marine, den minister president, den minister van bin- nenlandsche zaken en de beide mi nisters zonder portefeuille Soezoeki en Hiranoema in audiëntie ontvan gen. Omtrent den inhoud van deze audiënties is nog niets bekend. EEN NIEUW DECREET VAN STALIN. Stockholm, 21 Juli (D.N.B.) De Moskousche radio heeft, volgens een bericht van Nya Daglicht Allehanda, een decreet van Stalin gepubliceerd, volgens hetwelk alle Russische sol datenvrouwen, haar woonplaats moe ten verlaten en zich voor den dienst moeten aanmelden. De kinderen der soldaten moeten in stadskindertehui zen worden ondergebracht. Van de zen dienstplicht vrijgesteld zijn al leen zieke vrouwen, die een dokters attest moeten kunnen overleggen. Bestrijding van bosch- en heidebranden. De bekende brochure van de Ned. Heidemaatschappij, ,J3osch- brand" is dezer dagen reeds in een 3en herzienen druk verschenen. De 2e druk is in zeer korten tijd ver spreid geworden: een bewijs, dat men deze manier van voorlichting weet te waardeeren. Het boekje bevat 58 pagina's druk en is rijk geïllustreerd. Deze uit gifte vormt een onderdeel van de algemeene propaganda der Maat schappij tot beteugeling van bosch- en heidebranden. Het boekje is op aanvraag kosteloos bij de directie te Arnhem verkrijgbaar. Voor jeugdvereenigingen, kampeerders, scholen, trekkers, natuurvrienden, enz. is het een onmisbaar bezit. C. Verwey: De uitweg uit den socialen nood. Uitg. v. Loghum Slaterus. Dit geschrift is bedoeld, aldus zegt de schrijver in zijn voor woord, als een bijdrage tot hervor ming der Nederlandsche volksge meenschap. Daartoe gaat de auteur ■na wat de oorzaken geweest zijn van de werkloosheid en van de crises, die zich in de afgeloopen ja ren hebben gemanifesteerd en ver volgens geeft hij aan welke wijzi gingen naar zijn oordeel mogelijk en noodzakelijk zijn om een blij vende welvaart te verzekeren. Hij legt daarbij in het bizonder den nadruk op de noodzaak de vrije handel en de vrije concurrentie te herstellen, wier heilzame werking naar zijn overtuiging in het verle den uitsluitend tengevolge van het bestaan van het grond-monopolie teniet werd gedaan. Het breken van dit monopolie, door „binnen- landsche kolonisatie" is dus, zoo luidt zijn conclusie, voorwaarde tot het herstel van een gezonde samenleving. „Zwerven door Friesland" en Zwerven door Gro ningen". Uitg. N. V. v. Gorcum en Comp., Assen. Dé uitgeverij v. Gorcum en Comp. N. V. te Assen deed, in sa menwerking met den A. N. W. B., de N.J.H.C. en de resp. pr. V.V.V.'s een tweetal boekjes het licht zien, respectievelijk getiteld: „Zwerven door Friesland, het land der wijde meren" en „Zwer ven door Groningen, het land van wierden en heerden". Deze twee geschriftjes, die den lezer een in druk geven van de schoonheid en de wetenswaardigheden van deze provincies, zijn keurig uitgegeven; beide bevatte een kaartje en zijn verlucht met aantrekkelijke tee- keningetjes. Het boekje over Fries land is samengesteld door J. P. Wiersma, dat over Groningen door drs. Fop. I. Brouwer.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3