:iteit DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llljll Moskou gebombardeerd. ■OMP ONGEN Britsche vliegtuigen boven Z.W.-Duifschland. Het bombardement van Moskou. Weest zuinig met gas en electriciteit, Een opmerkelijk artikel van Megerle in het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio. Algemeene dienstplicht in Nederlandsch-Indië. als redder :weten, hoe :dden. Die Is ze toch ;je voor. ne KioneeR. IT 21CH I OooQ 'IN *-> 1.' HUH.HUH, 4CT kCUK iH.KlOl-»- ije gezien had- :o ineens in t, dat hij zo waren ze t. E PLICHT. nnen? zenuwen a®;-HL .5, waarmede de ge- is accoord verklaard ing met dit voorstel i B. en W. aan de agenda toegevoegd ien doodgraver, den t ingang van 1 Aug. te verleeenen uit ns gezondheidsrede- t heeft sinds 11 Dec. f met inachtneming gen van het ambte- Zijn salaris is hem uitbetaald. Blijkens n dr. Degenaar uit eer Hart echter on- n betrekking verder Dllege van B. en W. at de heer Hart om Setrekking niet lan- i. B. en W. waren eden over het werk rt en zullen een aan- ing aan hem behou- besloot conform dit loot hierna de open- g, na de rondvraag ;eld tot de volgende Het afscheid. r is na afloop der r de beide wethou- Du Burck en Kra- n. Hem werd hulde wijze waarop hij zijn argenomen en dank tgeen hij in zijn 24- ode voor de ge- aan. burgemeester werd )den. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 171. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 23 Juli 1941 .Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. Uit heit hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het ver dedigingsfront van de Sovjets in onsamenhangende groepen gesplitst. Ondanks taai plaat selijk verzet en hardnekkig ondernomen tegenaanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te on derscheiden. Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties gestadig voortgezet. De krijgsverrichtingen zijn 'hier gericht op verstrooiing en vernietiging van de afzonder lijke gevechtsgroepen der Sov jetweermacht. Als vergelding voor de bolsjewistische lucht aanvallen op de open haven steden der bondgenooten, Boe karest en Helsinki heeft het luchtwapen vannacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bombardeerden bij goed uitzicht zonder ophouden mili taire Inrichtingen van het bolsjewistische ve/rkeers- en bewapeningscentrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Mos- kwa verwekten bomtreffers talrijke groote branden. Ge bouwen van hooge dienstin- stanties en overheden der Sov jets alsmede ravitailleerings- bedrijven der stad werden ver woest of zwaar getroffen. In het zeegebied om Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen volttreffers op twee groote vrachtschepen. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeloopen nacht havenwerken in het Z.O. van het eiland. Aan hef Suezkanaal bestookten Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 21 op 22 Juli militaire werken met bommen van allerlei kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, zes Britsche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op verschillen de plaatsen in Zuidwest- Duitschland brisant- en brand bommen vallen. Onder de bur gerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Overwegend werden woonhuizen verwoest of be schadigd. Luchtdoelartlilerie. schoot een der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Zware treffers waargenomen. Berlijn, 22 Juli (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is Moskou getrof fen door de eerste hevige slagen van het Duitsche luchtwapen. Sinds de eerste nachtelijke uren van 21 Juli was de Sovjet-hoofdstad het doel der aanvallen van onze gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers, welker bommen zware verwoestingen aan richtten. Zonder ophouden wierpen de Duitsche eskaders tot den och tend toe brisantbommen van allerlei kaliber en duizenden brandbommen op belangrijke militaire doelen van de Sovjet-hoofdstad. Reeds bij het begin van de aanvalsactie ontston den vooral ten Z. van de Moskwa groote branden van vernietigende uitwerking, die met hun gloed den later aanvallenden eskaders den weg wezen. In het gebied van het Krem lin werd ongeveer twaalf zware tref fers waargenomen. De afweer van de Sovjets ble.ef tegenover het ge weldige Duitsche optreden practisch volkomen ondoeltreffend, hoewel talrijke batterijen luchtdoelgeschut en zoekluchten een groote actie ont wikkelden. De Duitsche aanval op Moskou kan vergeleken worden met de zwaarste slagen, welke het Duit sche luchtwapen heeft toegediend aan belangrijke militaire doelen in Engeland. Nadere bijzonderheden. Berlijn,-22 Juli (D.N.B.) De vlieg tuigbemanningen die in den afgeloo pen nacht aan den aanval op Mos kou hebben deelgenomen rapportee ren, dat de hemel eerst bedekt was, doch in den loop van den nacht vol komen opklaarde. Men zag het Kremlin en de afzonderlijke gebou wen alsmede de Moskwa duidelijk beneden zich. Het luchtdoelgeschut vormde nauwelijks een hindernis voor de Duitsche vliegtuigen. Naast talrijke voltreffers in de buurt van het Kremlin werden in het stadsdeel ten O. van het Kremlin twintig groo te branden waargenomen. In deze buurt bevinden zich het radioge bouw, het huis van het Sovjetlegér, de hoofdleiding van de burgerlucht vaart en verscheidene volkscommis sariaten. In de buurt van de bocht van de Moskwa, die zich ten Z. bij het Kremlin aansluit, braken talrij ke groote branden uit, die zoodanig in elkaar overgingen, dat deze ge heele buurt als verwoest beschouwd kan worden. In deze buurt bevinden zich het bestuur van de bolsjewisti sche partij en«de electrische cen trales. Het verslag van een oog getuige. Berlijn, 22 Juli (D.N.B.) Het 'D.N.B. heeft over den eersten grooten aanval van de Duitsche luchtmacht op Moskou het volgende ooggetuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan mid dernacht vlogen Duitsche gevechts vliegtuigen naar Moskou en bom bardeerden de regeerings- en be- stuurswijk met brand- en brisant bommen van zwaar kaliber. On danks het feit, dat de bolsjewisten een geweldig afweervuur onder hielden, was omstreeks middernacht alles rondom het Kremlin een zee van vlammen. Op het vliegveld in het O. heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wis ten allen, die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bols- jewistischen machthebbers eens en voor altijd den wensch naar een herhaling zou vergaan. De onder gaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou, brandende dorpen, het vuren der zware artil lerie de lichtspoormunitie der mi trailleurs toonen ons, dat daar be neden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aan gegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnen gedrongen .Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een ccte uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijn werper op en begint het afweerge schut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te oriënteeren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet luchtafweer wordt steeds intenser. Reeds grij pen dertig, veertig, vijftig vangar men in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken Hoe meer wij naderen., des te dui delijker "blijkt het dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werke lijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkracht ge concentreerd, welke thans een ware regen van vuur naar de naderende Duitsche vliegtuigen zendt. Lucht - doeil'granaten van alle (kalibers leg gen him lichtenden weg langs den nachtelijken heimei af en honderden schijnwerpers doorboren de duis- Overal zijn groote spandoeken, landkaarten en affiche's aangebracht met de V van Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. (Polygoon). HITLER WENSCHT DE RIJKS COMMISSARIS GELUK. 's-Gravenhage, 22 Juli. De Führer heeft den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijksminister Seyss-Inquart het volgende gelukwenschtelegram ge zonden: „Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1S41. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste ge- lukwenschen en groeten. ADOLF HITLER." ternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een ware hel. Geheele installaties staan' in lichter laaien en een dikke ondoor- diingbare rook trekt langzaam en traag over de ruïne, welke door de Duitsche bommen is veroorzaakt. Wij zijn boven Londen en Liver pool, boven Glasgow en Belfast, boven Hull en Birmingham geweest. En wij hebben bovendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden, doch zelden hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk gezien. Daar beneden, waar de verleide volksmassa's in de kelders zitten, moet de hal zijn losgebroken. Ont ploffingen na ontploffingen zijn waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij hebben onzen bommenlast uitgeworpen, de plaats, waar zij ontploften waargenomen en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij daglicht zijn wij terug. Daar tusschenin ligt een nacht vol af grijzen, een nacht, die geschud heeft aan het bestaan van 't bolsjewisme. Wederom luchtaanvallen op Moskou. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdae heeft het Duitsche luchtwapen we derom met sterke strijdkrachten aanvallen ondernomen op voorden oorlog belangrijke doelen in Mos kou. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn reeds door de eerste golven vliegtuigen groote branden waargenomen. COMMUNISTISCHE TROEPEN- AFDEELINGEN VERSLAGEN. Sjanghai, 22 Juli. (D.N.B.) Ten gevolge van succesvolle acties met het doel het resteerende deel van de communistische strijdmacht in het noordelijke deel van de pro- vir .ie Kiangsja te vernietigen, is op 20 Juli het belangrijkste steun punt der eommunistische troepen Yensjien veroverd. Blijkens een mededeeling van den woordvoerder van het Japansche leger is het hoofdkwartier der communisten gevlucht. Gedurênde de jongste operaties tegen deze troepenafdee- lingen zijn 6500 communisten ge sneuveld, en meer dan 40.000 man gevangen genomen. Ook in hotels en restaurants. Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenkt, dat uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, idnien het toegewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Onge twijfeld draagt een goede ver lichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijker dingen op het spel. Laat geen licht branden in gangen, op trappen of in be drijfsruimte waar 'dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, indien gij de bedrijfs ruimte verlaat. Zet uw machines stop wan neer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet door draaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voor- deelig mogelijk. Laat uw gas branders nazien door een vak man en laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt u het grootste ren dement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute noodzakelijkheid van bezuiniging op gas en electrici teit. Laat het personeel lesef- fen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparings maatregelen. DE BRITSCHE POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN Tokio, 22 Juli (D.N.B.) De Brit sche politiek in het Verre Oosten ver scherpt zich, zoo verklaart de Yo- mioeri Sjimboen, verwijzende naar de uitzending van Duff Cooper naar het Verre Oosten, waar hij een sa menwerking met de Sovjet-Unie via Tsjoengking moet voorbereiden. De gebeurtenissen in Syrië hebben de groep van dé Gaulle in Fransch Indo-China een impuls gegeven en daarom moet aangenomen worden, dat die zich thans openlijk tegen Japan zal toonen, nu generaal Ca- troux in Singapore is aangekomen. "Kort samengevat beteekent het uit zenden van Duff Cooper een sterkere activiteit van Engeland ter verstoring van de Japansche politiek in het Verre Oosten. De beveiliging van de gemeenschappelijke Oost-Aziatische economische ruimte door Japan moet onder alle omstandigheden worden uitgevoerd, aangezien zij onafschei delijk verbonden is met de oplossing van het Chineesche conflict. Berlijn, 22 Juli (A.N.P.) In het tijdschrift BerlinRomTokio schrijft dr. Karl Megerle, dat Duitschland's strijd tegen het bolsje wistische gevaar en het bondgenoot schap van Engeland en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale poli tiek heeft geschapen. De anti-bolsjewistische roeping van nationaal-socialisme en fascis me, vroeger geloochend, bespot of miskend door het burgerlijk-demo cratische Europa, wordt thans aan gevoeld als Europeesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund, j Dit gemeenschapsgevoel heeft echter pok buiten de Europeesche wereld alle positieve krachten aan getrokken. Zelfs de Engelsche bond genooten van het bolsjewisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwongen zich althans uiter lijk en met Joodsche uitvluchten te verweren, tegen een medeplichtig heid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. De eerste indruk na de zware sla gen, die de verbonden legers de bolsjewistische onderwereld hebben toegebracht, beheerscht elk men- schelijk gemoed. De helsche wreed heid, die hier wordt onthuld, ont stelt al wat gelooft aan de men- schelijke ziel en aan de gebonden heid van menschen en volken aan goddelijke ordinanties. Voor ons zien wij de massa men- schenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is e-en ontzettende gedacht hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Europa. Alles zou ten slachtof fer vallen, waarvoor Europa in. de bijna 2000 jaar van zijn historisch bestaan gestreden, geleden, gewor steld en gewerkt heeft en wel zon der onderscheid van volken, cultu ren en landstreken. Het is vreeselijk wat het bolsjewisme van de 180 mil- lioen heeft gemaakt. Wat in een on- afzienbaren stroom van verproleta- riseerde, anonieme massa, door de Duitsche gevangenkampen trekt, is getechniseerd, georganiseerd barba rendom, dat onder slavernij is ge bracht. Uit de geheele wereld had Moskou de modernste technische uit vindingen bijeengegaard om een oorlogsmachine op te bouwen, die reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vormt, maar over en kele jaren een lawine geworden zou zijn. De werkelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dan iedere voorstelling. Europa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd. Sléchts het ge nie van een Adolf Hitler was in staat aan dit vreeselijke onbekende het geheim te ontrukken en het door Europeesch denken en handel te overwinnen. Door den bolsjewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische weermacht een kwestie was, die men en bagatelle kon behandelen. De ontwikkeling laat zien, dat de combinatie van nationalisme en bolsjewisme het gevaarlijkst zou zijn geweest en aan het bolsjewis me een nog grooter aanvalsvermo- gen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn gebleven. Alle volkeren van Europa behoorden een blok te slaan ia den afgrond, waarbij zij stonden, en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit doodelijk gevaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven staan en waaruit men zich niet mag los maken. Even noodzakelijk is voor de vol ken van Europa inzicht in den sa menhang tusschen het bolsjewisti sche gevaar en den Engelschen oor log. De Engelsche politiek, die uit sluitend is gericht op verlenging en uitbreiding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblinding en eigenbelang had aan gesloten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pact met het bols jewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van IJsland een snooden aanval op het Europeesche halfrond heeft gedaan, moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toe komst. Een langdurige, ontbindende oor log is steeds het doel van Moskou ge weest, dat daarvan economische, sociale en psychische ontvankelijk heid voor zijn denkbeelden ver wachtte en verzwakking voor zijn militairen inval. De eigenlijke mees ter en overwinnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roosevelt zijn geweest, maar Moskou. Dit zou als de sterkste mogendheid ter land de baas zijn geworden in Europa. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof. Het is een synische leugen, als Engelsche stem men beweren, dat er behalve de Duitsche, ook nog andere combina ties zijn, die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de in eenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen/ Het Engelsch-Amerikaansche ver raad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewis me, vormt de huidige Europeesche werkelijkheid. Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten. Ook voor Japan en zijn roe ping tot reorganisatie is een nieuwe situatie ontstaan, die t. z. t. haar oplossing zal vinden. Als recht- streeksche buurman van de Sovjet- Unie heeft Japan gepoogd, een rechtstreeksche oplossing te vinden. Het hondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele conceptie. Te Tokio be seft mven ten volle dat het ver zet tegen de nieuwe orde in Europa ook samenhangt met het verzet met de nieuwe orde in het Verre Oos ten. De bezetting van, IJsland als vooruitgeschoven Amerikaanseh steunpunt in de Europeesche zóne is een precedent, dat -zich in iedere zóne kan herhalen. De strijd van Europa tegen Moskou wordt tevens een strijd voor de behoéding van de Aziatische cultuurvolken tegen de bolsjewistische overmacht. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitsch land geen redding en geen ver nieuwing zou zijn. Zonder Duitsch land is er geen combinatie, die op gewassen zou zijn tegen het bolsje wistische gevaar en zijn mede plichtigen uit het 'Engelsche en Amerikaansche kamp. Met den zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukkige toekomst van alle volken verbonden. Het gemeenschappelijke lot roept het allen, vrienden, voormalige vijan den en neutralen, op tot actieve medewerking aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat anderen voor hem hier slag leve ren, maar dat hijzelf naderhand van de gunstige resultaten kan profiteeren, zonder zijn bijdrage te hebben geleverd. De strijd, die thans woedt, eischt duidelijke be slissingen, de uitzonderingstoe stand in geheel Europa, de loyau- teit van alle deelhebbers. Thans worden de volken gewogen en be oordeeld naar de bijdragen, die zij leveren of weigeren. Stockholm, 22 Juli. (D.N.B.) Naar Svenska dagbladet uit Londen meldt, is thans definitief besloten tot de invoering van den algemeenen dienstplicht in Nederlandsch-Indië. De opperbevelhebber van Neder landsch-Indië heeft meegedeeld, dat de regeering geen verschil zal ma ken tusschen inlanders en Neder landsche dienstplichtigen. Indonesisch protest. Uit Berlijn wordt door het A.N.P. gemeld: Als protest tegen de in voering van dé wet op den alge- rtïeenen diènstplicht hebben alle In donesische politieke partijen zich tot koningin Wilhelmina in Londen gericht met het verzoek de gedwon gen recruteering van inlanders te staken. De Indonesiërs zijn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regeering de inlandsche bevolking naast mili taire plichten ook grootere politieke rechten zou verleenen. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl. A MM

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1