DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. De strijd aan het Oostfront. De toestand in het verre Oosten. Moskou opnieuw gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven Z.W.-Duitschland. Amerika acht zijn veiligheid door Japan bedreigd. Aangewezen bonnen voor voedings middelen. Britsche kruisers in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door bet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 173. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 25 Juli 1941 JDuttschland strijdt voor Europa.. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van. den Führea-, 24 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend1: Aan. het geheele O. front worden de operaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten ondanks den krachtigen plaatselijkeni tegen stand en de moeilijke gesteld heid van de wegen volgens de plannen voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten ook in den afge- loopen nacht militaire en an dere voor de oorlogvoering be- noodigde inrichtingen van de stad Moskou met bommen van allerlei kaliber. Het Britsche luchtwapen leed gisteren over dag bij pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen een van zijn zwaarste neder lagen. Jagers schoten 46, lucht doelartillerie en patrouilleboo ten elk drie .marineartillerie twee Britsche vliegtuigen om laag. Daarmede verloor de vijand binnen enkele uren tijds '54 vliegtuigen. Bij deze lucht gevechten gingen drie eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen Groot- Britannië bombardeerde het luchtwapen in den afgeloopen nacht havens en militaire in richtingen aan de West- en Oostkust van Engeland. Brit sche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaatsen van Zuidwest-Duitschland brisant- en brandbommen val len. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De aangerichte schade is onbeteekenend. Zeer veel materiaal en duizenden gevangenen vallen in Duitsche handen. Berlijn, 25 Juli. (D.N.B.) In onop houdelijke achtervolging zitten, vooral in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front, de Duitsch-Roemeen- sche formaties de wijkende bolsje wisten na, zoo verneemt het D.N.B. Door dorpen en dteden, di'e de bolsjewisten op hun overijlden' terugtocht in brand hebben gesto ken, gaat de weg der verbonden troepen. Tallooze gesneuvelde bolsjewisten liggen langs de op- marschwegen, als mijlpalen liggen in de mais en graanvelden of in de' kniehooge klaver de kapotgeschoten en uitgebrande wrakken der Sov jettanks. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de 15 cm kanonnen hebben tegenver den onstuimigen opmarsch der Duitsch-Roemeenscha troepen niet kunnen standhouden. Onafzienbare hoeveelheden uitrus tingen van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterlaten Het aantal gesneuvelde en gevangen genomen Sovjet-soldaten en ver nielde tanks is nog niet definitief te overzien. Op 22 Juli verdrongen zich tienduizenden vluchtende bolsjewisten op de perrons van een station van het tot dat oogenblik onbeschadigd gebleven traject dei spoorlijn, die over de Dnjepr naar het Oosten leidt. Nabij dit groote transportstation ligt een 860 meter lange brug over den breeden stroom. Trein na trein, opgepropt met vluchtenden, rolde ver deze brug naar het Oosten. Op ontelbare rails stonden lange treinen. 'Een Duitsche bommenwerper deed een aanval op de brug, bij verrassing neerschietend uit de wolken. Getroffen door drie bommen helde de machtige stalen constructie van de op 11 bogen rus tende brug in het eerste derde ge deelte over en stortte in de stroom- bedding. Ook ten O. van Sjitomir heeft de Duitsche opmarsch in beweeglijk oprukken allen vijandelijken weer stand gebroken. Op 23 Juli drongen hier 2 storm- bataillons de Stalinlinie binnen. Vol gende regimenten rolden flankee- rend de veldversterkingen op en vernielden op een breedte van 9 km alle bolsjewistische weerstandnes ten. Bij het aanbreken van den dag kwam een regen uiterst fel artille rievuur neer op de plaats van den doorbraak. Troepen pioniers vielen de nog tegenstand biedende bunkers en machinegeweernesten met vlam menwerpers en geconcentreerde la dingen aan. Zoo konden de volgende infanterieformaties flankeerend de plaats van den doorbraak openleg gen. Talrijke stukken geschut, ma chinewapens en 280 volkomen uitge putte bolsjewisten werden binnen, gebracht. De bemanningen der en. kele onaangetast gebleven bunkers waren dood. De rest werd bij het terugtrekken door de artillerie in rechtstreeksch vuur gedecimeerd. Een Hcngaarsche communique. Boedapest, 24 Juli. (D.N.B.) De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: Onze troepen zijn in de afgeloopen dagen tijdens gevechten met de ach terhoeden verscheidene honderden kilometers naar het Oosten opge rukt. Langs de Boeg, waar de vijand zich had verschanst, zijn zware ge vechten geleverd. Onze snelle troe pen hebben vooral op 22 en 23 Juli met groot succes gestreden. Hierbij werden talrijke gevangenen binnen gebracht. Het door den vijand ge leden verlies aan gesneuvelden en gewonden overtreft verre het aantal gevangenen. 21 kanonnen, een pant serwagen, talrijke auto's en een groot aantal mitrailleurs vielen in onze handen. De eigen verliezen zijn gering. De strijd aan de ©evers van het Peipus-meer. Berlijn; 24 Juli. (D.N.B.) De door de Duitsche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afgesneden overblijfselen van Sovjet-formaties hebben getracht zich met schepen en allerlei soort booten aan de ver nietiging te onttrekken. De Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het Noorden varende overbelaste vaartuigen aan. Acht schepen werden door bommen tot zinken gebracht. De opvarenden verdronken. Op andere, kleine vaar tuigen werden den bolsjewisten met de boordwapens zware verliezen toegebracht. De strijd in de lucht. Berlijn, 24 Juli. (D.N.B.) De Duit sche superioriteit in de lucht in het gebied van het Oostelijke front heeft zich ook op 23 Juli in de getallen weer duidelijk uitgedrukt. In lucht gevechten en door afweer van den bodem verloren de bolsjewisten al leen overdag 82 machines. 29 andere Sovjet-vliegtuigen werden in den zelfden tijd op den beganen grond vernield. Tegenover het verlies van 111 bolsjewistische vliegtuigen staat een verlies van nog niet een tiende aan Duitsche machines. Duitsche troepen zuiverden op 22 Juli andere gebieden in den sector van Mogilef van bolsjewisten. Nadat het plaatselijke verzet gebroken was, werden 5.000 gevangenen ge maakt, alsmede wapens en oorlogs tuig, voldoende voor de uitrusting van een geheele Sovjet-divisie, buit gemaakt. Roemeensche successen. Berlijn, 24 Juli. (D.N.B.) Gisteren is aan de breede monding van den Dnjestr. naar het D.N.B. verneemt, een hevig gevecht ontstaan tusschen Roemeensche gevechtsvliegers en bolsjewistische scheepseenheden, die door jagers werden geëscorteerd. Onderdeelen van het Sovjet-leger, die van de hoofdmacht afgesneden waren, hadden zich na de gevech ten in Bessarabië ingescheept op vaartuigen van allerlei slag en af metingen om havens aan de Noord kust van de Zwarte Zee te bereiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen wa ren gehinderd, wierpen de Roe meensche gevechtsvliegtigen zich in de felel zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol waren met bolsjewisten. Welgemikte treffers trachten verscheidene transport- Overal zijn groote spandoeken, landkaarten en affiche's aangebracht met de V van Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Een der borden met een landkaart van Duitschland en de spreuk. (Polygoon). Washington, 24 Juli (D.N.B.) In een officieele verklaring heeft Sumner Welles vandaag beweerd, dat de Japansche maatregelen in Fransch Indo-china de Amerikaan- sche veiligheid bedreigen en Ame- rikaansch gebied en belangen in het Verre Oosten in gevaar bren gen. Een anti-Japansch front. Tokio, 24 Juli (D.N.B.) Ondanks alle pogingen van Londen om de zaak stil te houden, kan men ervan overtuigd zijn, dat er een anti-Ja pansch A.B.C.-front: Amerika, Bri- tannië, Tsjoengking bestaat, zoo schrijft heden het blad Myako Sjim- boen. Het blad vervolgt, dat tegen deze vijandelijke handelingen tegen maatregelen dringend noodig zijn. Wanneer Japan rustig zou toezien, zouden verschillende landen en ge bieden binnen het Aziatische econo mische gebied van hun vrijheid van handelen beroofd worden. Het is niet te laat, zoo sluit het blad, om aan dezen toestand het -hoofd te bieden en men kan zich wel voorstellen, dat de Japansche regeering reeds pas sende maatregelen genomen heeft. Japan en Fransch Indo-China. Tokio, 24 Juli (Domei). De Japan sche- en Fransche vlaggen wapperen in den wind in Hanoi en Haiphong in Noord Fransch Indo-China, alsof zij duiden op een Japansch-Fransche samenwerking, zoo schrijft Hajime Joejioka, de financieele redacteur van Nisji Nisji Sjimboen in een ar tikel getiteld „De hoofdlijn van O. Azië" in genoemd blad. Dit aspect van JapanschFransche samenwer king in Fransch Indo-China is een verrassing voor degenen, die bekend zijn met de moderne geschiedenis van Fransch Indo-China, zoo schrijft hij. De schrijver herinnert aan de be richten, dat een militair bondgenoot schap is gesloten tusschen de V.S., Groot-Brittannië en Tsjoengking en dat het leger van Tsjoengking loert op een gelegenheid om hét Noorden van Fransch Indo-China binnen te rukken. Voortgaande schrijft hij: het bestuur van Fransch Indo-China echter begrijpt heel goed den huidi- gen internationalen toestand en de Fransche positie daarin. Decoux ert de leden van zijn staf weten heel goed, dat de opmarsch van de Brit sche troepen en de strijdkrachten van de Gaulle in Syrië een Britsche uitdaging van de Vichy-regeering beteekent. Zij hebben geen onjuist inzicht ten aanzien van de vraag, wat het bestuur van den gouverneur- generaal van Fransch Indo-China in het Verre Oosten ou behooren te doen. Voor Fransch Indo-China staat geen andere weg om te leven open dan samenwerking met Japan, het geen te zien is aan het aantal sche- vaartuigen tot zinken. Andere sche pen werden zwaar beschadigd en moesten bijdraaien. Zonder eigen verliezen keerde de Roemeensche gevechtsgroep op haar basis terug. pen, dat Fransch Indo-China binnen vaart en daarvan vertrekt. Het aan tal Fransche schepen uit het moeder land is thans ontzaglijk afgenomen. Het wórdt thans voor Frankrijk on mogelijk geacht om zijn schepen naar zijn kolonie in het Verre Oosten te sturen. Het aantal Britsche en Amerikaansche schepen bedraagt nog niet de helft van het aantal Ja pansche, waaruit de daling blijkt van de Britsche- en Amerikaansche ex porten "naar dit land. Geen ander land dan Japan kan het tekort aan goederen in Fransch Indo-China aanvullen, aldus de schrijver, die hieraan toevoegt: de Chineesche overzeesche handelslie den daar, die tot dusver zijn opgetre den als Amerikaansche- en Britsche agenten, zijn begonnen met het ver handelen van Japansche goederen. Admiraal Decoux mag dit punt niet over het hoofd zien. Hierin ligt de reden voor het verschijnen van Fransch Indo-China op het tooneel van de sfeer van gemeenschappelijke welvaart van groot Oost Azië door de sluiting van een economische overeenkomst met Japan. Pophaan protesteert bij re- geering van Indo-China. Tokio, 24 Juli (D.N.B.) De Tokio Asahi Sjimboen meldt uit Hanoi: De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Popham, heeft volgens betrouwbare berichten bij de regee ring van Fransch Indo-China een „bepaalden proteststap" ondernomen. Nog geen bevestiging ont vangen. Vichy, 24 Juli (D.N.B.) In toonaan gevende kringen alhier was vanmid dag nog geen bevestiging ontvangen van het door de pers gepubliceerde bericht, als zou tusschen Japan en Indo-China een overeenkomst zijn gesloten, welke zou voorzien in het afstaan van vlootsteunpunten aan Japan. Men verklaart hier, dat al dergelijke gissingen op zijn minst genomen voorbarig zijn. Overigens interpreteert men het Fransche standpunt in dier voege, dat Frank rijk evenals voorheen bereid is met de Japansche regeering alle noodige maatregelen voor het handhaven van de orde in het Verre Oosten te bestu- deeren. Nauwe samenwerking bepleit. Saigon, 24 Juli (Domei). De in het Fransch verschijnende dagbladen al hier geven ruimte aan berichten uit Vichy betreffende Fransch Indo- China. In het bijzonder doen zij een artikel uitkomen in de Nouveau Temps, waarin gepleit wordt voor' een samenwerking van Fransch Indo- China met Japan, omdat Fransch Indo-China alleen geen voldoende verdediging op de been kan houden. De bladen verklaren, dat Japan en Fransch Indo-China reeds nauw sa menwerken op den grondslag van het economisch-politieke accoord en zeg gen, dat de betrekkingen tusschen Japan en Vichy volkomen bevredi gend zijn. 27 JULI T/M 2 AUGUSTUS 1941. 28-4 brood 28 brood 28 vleesch 28 vleeschwaren 28 kaas 28 eieren 28 melk 28 reserve 4 rantsoenen 1 rantsoen brood of gebak y„ rantsoen vleesch of vleeschwaren I rantsoen vleesch of vleeschwaren 100 gram kaas 1 stuks eieren 1 3/4 liter melk 3 k.g. aardappelen De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 24 Juli (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 414 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren overdag is het centrale bekken van de Middellandsche Zee het tooneel geweest van een bloedi- gen zeeslag, welke voor onze dappere bemanningen roemvol geëindigd is. Sinds het aanbreken van den dag en gedurende het verloop van den dag hadden verkenningsvliegtuigen een belangrijk vijandelijk konvooi opge merkt, waarvan zij de bewegingen volgden en dat zwaar geëscorteerd werd door marinevaartuigen, krui sers, torpedojagers en vliegtuigmoe derschepen. Het konvooi voer in het westelijke bekken van de Middel landsche Zee en was op weg naar de Levant. De vijandelijke formatie werd herhaalde malen aangevallen door onze luchtstrijdkrachten, die den vijand zware verliezen toebrach ten, zonder acht te slaan op de hevige reactie van het luchtdoelgeschut en van talrijke jagers. Tot zinken werden gebracht: een schip van 15.GOO ton en een schip van 10.000 ton geladen met ontplofbare stoffen. Het laatste schip vloog met de lading in de lucht. Getorpedeerd werden: een kruiser van 10.000 ton der Sout- hamptonklasse en een kruiser van 8.000 ton. Gebombardeerd en ge troffen werden: een slagschip, een kruiser, een torpedojager, een groot schip en nog een ander vaartuig. Tijdens luchtgevechten werden ze ven vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Drie Italiaansche toestel len zijn niet op hun bases terugge keerd. Talrijke leden der beman ningen van Italiaansche vliegtui gen geraakten gewond. De bemanningen der vliegtuigen welke onder bevel stonden van ka pitein Magagnoli en de luitenants Cipriani en Robone hebben zich bij zonder onderscheiden bij het zeer stoutmoedige optreden van de tor pedovliegtuigen. Later, tijdens den nacht, hebben lichte eenheden van onze marine met groote energie even eens de Britsche schepen aangeval len. Een van onze snelle vaartuigen, onder bevel van fregattenkapitein Forza heeft een groote eenheid tot zinken gebracht, terwijl een ander vaartuig onder bevel van den luite nant ter zee Pascolini een torpedo jager tot zinken gebracht. Al onze eenheden slaagden er in met slechts lichte schade op haar steunpunten terug te keeren. Men is thans bezig met de redding der schipbreukelin gen van de vijandelijke gezonken eenheden. In den nacht van 23 Juli had een van onze duikbooten een groote eenheid van dezelfde formatie met torpedo's getroffen. Op 22 Juli overdag brachten vijandelijke vlieg tuigen een van onze schepen tot zin ken. De geheele bemanning is gered maar er zijn talrijke gewonden. In Noord-Afrika is geen enkele ge beurtenis van beteekenis aan het front van Tobroek en Solloem te ver melden. De ItaliaanschDuitsche luchtmacht bombardeerde de inrich tingen van Tobroek alsmede concen traties Engelsche voertuigen in de omgeving van Bir Habata. In Oost-Afrika trachtten vijande lijke afdeelingen een verrassende actie te ondernemen tegen een van onze vooruitgeschoven stellingen in de zone van Gondar. Zij werden op de vlucht gedreven dank zij onze snelle reactie. Vijandelijke vliegtui gen ondernamen gistermiddag een. aanval op Trapani. Het luchtdoelge schut trad snel in werking en haalde een bommenwerper van het type Blenheim neer. De slag in de Middelland sche Zee. Rome, 24 Juli (Stefani). De bijzon dere correspondent van Stef&ni meldt de volgende bijzonderheden over den roemvollen zeeslag, welke zich giste ren in de Middellandsche Zee heeft afgespeeld. De vijandelijke vlootfor- matie welke door onze verkennners was opgemerkt, was waarschijnlijk den dag tevoren uit Gibraltar ver trokken en begaf zich ijlings naar het Oosten. Terwijl op onze steun punten de torpedo-vliegtuigen en bommenwerpers zich gereed maakten voor den aanval, hielden onze ver kenningsvliegtuigen, ondanks de aanwezigheid van vijandelijke jagers, die waren opgestegen van het vlieg tuigmoederschip, de Engelsche for matie in het oog en namen al haar 5ewegingen nauwlettend waar. Eenige uren daarna schoten onze krachtige bommenwerpers in volle snelheid op de vijandelijke schepen af. De reactie van de vijandelijke ja gers en de vijandelijke artillerie was uiterst hevig, maar kon niet de vaart van onze piloten stuiten, die hun ge heele lading bommen op de Britsche vaartuigen lieten vallen. Terwijl on ze „Sparvieri" en onze „Picchiatelli" in achtereenvolgende golven aanvie len, lieten onze torpedovliegtuigen vanaf een hoogte van 100 meter him torpedo's op de grootste eenheden van het vijandelijke escorte los. Een schip van 15.000 ton en een ander van 10.000 ton werden tot zinken ge bracht. Een kruiser van 10.000 ton der Southampton-klasse en een an dere kruiser Van 8.000 ton werden getorpedeerd, een slagschip, een krui ser, een torpedojager, een groot schip en nog een andere eenheid werden getroffen. Zeven Britsche vliegtui gen werden neergehaald. Dat is de balans van een dag strijd der roem volle Italiaansche luchtmacht. FRANSCHE VISSCHERS- BOOTEN DOOR ENGELSCHEN BUITGEMAAKT. Vichy, 24 Juli (D.N.B.) Naar het ministerie van koloniën meedeelt, zijn drie Fransche visschersbooten door Britsche oorlogsschepen voor New-Foundland buitgemaakt. De be manningen der drie schepen werden naar het Fransche eiland Saint Pier re in de buurt van New-Foundland overgebracht. DE JAPANSCHE KOLONIE IN MOSKOU. Sjimonoseki, 24 Juli (Domei). De 25 leden van de ambassade, met in begrip van ambassadeur Tatekawa en 13 militaire en vlootattaehé'S, be nevens 3 dagbladcorrespondenten, in totaal 29 personen, vormen tezamen de huidige Japansche kolonie in Moskou, aldus heeft de eerste secre taris der ambassade, Imai, die van daag hier is aangekomen met zijn gezin uit Moskou, medegedeeld. Zie Buitenland pag. 3, eerste blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1