L Spierp>\nefl3 PUBLICATIE. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voorzitters van leidende sportbonden ten departemente. MARKTBERICHTEN Stemming in Finland allerminst gedrukt. Luchtbescherming is veel verbeterd sinds den vorigen oorlog. De Lotto's weer in actie. Stadsbevolking was naar platteland getrokken. m TWEEDE BLAD STIERENKEURING. De Burgemeester van Alkmaar brengt hieronder ter algemeene ken nis den uitslag van de in 1941 gehouden voorjaarskeuring van stieren, waarvan de houders in Alkmaar woonplaats hebben. Eigenaar stier genaamd geb. jaar en datum uitslag keuring P. Schermerhorn Nico 19 Maart 1940 W. Baltus, Westdijk Constantijn E 51 16 Mei 1940 W. Baltus, Westdijk Constantijn E 50 21 April 1940 Trijntje's Roosev. 28 Jan. 1940 Adolf 2 13 Maart 1940 Blok Melkbron 4 4 Maart 1939 Egbert B 8 W. Gutker L. Snijder J. J. v. d. Heijden W. Klaver H. J. Konijn Zeppelin A 9 11 Febr. 1939 4 Maart 1940 Alkmaar, 25 Juli 1941. goedgekeurd voorl. toegelaten voorl. goedgekeurd voorl. goedgekeurd voorl. afgekeurd toegelaten blijv. toegelaten blijv. afgekeurd De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 's-Gravenhage, 22 Juli Onder leiding van prof. J. van Dam, secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming vond Zaterdag middag een bijeenkomst plaats van de voorzitters der leidende sportbon den in ons land, alsmede vertegen woordigers van de dagblad- en perio dieke pers, waarin door het college van gevolmachtigden voor de sport bij dit departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming bij monde van den heer K. J. J. Lotsy, een uiteenzetting werd gege ven van de maatregelen, die door dit college reeds zijn getroffen en in de toekomst zullen worden getroffen om de Nederlandsche sport in goede banen te leiden. De volgende sportbonden waren voor deze bijeenkmst uitgenoodigd, waarvan slechts bij hooge uitzonde- ring een vertegenwoordiger niet op het appel was verschenen: Algemeene Jagers Vereeniging, Nederl. Athletiek Unie, Nederl. Auto mobiel Club. Nederl. Biljartbond, Nederl. Boksbond, Nederl. Gymna stiek Verbond, Nederl. Hippische Sportbond, Nederl. Hockeybond, Neder. Honkbalbond, Nederl. Jiu Jitsubond, Nederl. Kanobond, Nederl. Kegelbond, Nederl. Krachtsportbond, Nederl. Lawn Tennisbond, Nederl. ver. v. d. Luchtvaart, Nederl. Motor- wielrijdervereeniging, Nederl. Roei- bond, Nederl. Rugbybond, Nederl. Schaatsenrijdersbond, Nederl. Ama teurs Schermbond, Ver. v. Nederl. Scherpschutters, Nederl. Skibond, Nederl. Squash Racketbond, Nederl. Tafeltennisbond, Nederl. Voetbal bond, Nederl. Wandelsportbond, Ver bond van Nederl. Watersportvereeni- gingen, Nederl, Wielren-Unie, Ned. Zwembond, Nederl. IJshockeybond, Nederl. Cricketbond, Nederl. Hand- boogschuttersbond, Nederl. Kaats- bond, Nederl. Golf Comité, Nederl. Kolfbond. Na een kort openingswoord van prof. J. van Dam werd het woord gegeven aan den heer K. J. J. Lotsy, die namens het college van gevolmachtigden een uiteenzetting gaf van de maatregelen die reeds- PRIJSOPDRIJVING VAN LUXE GOEDEREN. 55.000.boete. 's-Gravenhage, 25 Juli. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke in normale tijden comestibles, conserven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden ingevoerd, toe overgegaan het grootste deel van haar voorraden tegen verhoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen weir- den ingekocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet alleen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winstpercentage inge calculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voor schriften slechts de oude, in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen weten te berekenen door een bepaald artikel niet aan vaste afnemers, detaillisten, te le veren, maar het direct als „groot winkelier" aan consumenten te verkoopen, waarbij dan uiteraard detailprijzen in rekening werden gebracht. De directeur der N.V., Vd., die de theorie der vervangingswaarde huldigde, was daardoor tot een prijspolitiek gekomen, welke in alle opzichten indruischt tegen de be ginselen der prijzenbeschikking 1940 no. 1. Te harer verontschuldiging voer de de N.V. aan, dat de prijsver- hooging slechts luxe-goederen be trof en niet distributiegoederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den inspecteur voor de prijsbeheersching verwor pen. Volgens dezen hadden nog afgezien van de wettelijke bepa lingen de overtredingen der prijs voorschriften der N.V. in een voor- deeliger positie gebracht dan haar concurrenten, die de voorschriften wel naleefden. Dit is een bevoor rechting, die sociaal niet kan wor den goedgekeurd. De N.V., die de prijzenbeschik king 1940 no. 1 had overtreden, werd deswege door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag veroordeeld tot een boete van 55.000.— zijn en die nog zullen worden ge nomen om de Nederlandsche sport in goede banen te leiden. Wanneer ik, aldus de heer Lotsy, thans het woord tot U richt, doe ik dat namens het college van ge volmachtigden, dus namens alle drie leden van dit college. Aan de benoeming van de drie leden van dit college is nog heel wat vooraf gegaan, hetgeen ik meen thans even te moeten- memoreeren om een juist beeld te krijgen van het geen is geschied sedert het oogen- blik, waarop mr. H. J. Reinink, als waarnemend secretaris-generaal mij verzocht mijn persoon te geven voor de unificatie van de sport. Reeds waren toen stappen in die richting ondernomen door de na tionale stichting voor lichamelijke opvoeding om tot de gewenschte unificatie in de soprt te komen, hetgeen de fusie der voetbalbonden tot gevolg had. Daarna werd ik dus uitgenoodigd het werk inzake de unificatie over te nemen. Dit werk heb ik gaarne op mij genomen, omdat het steeds mijn verlangen is geweest méér éénheid te brengen in de sport. In het afgeloopen jaar zijn 32 sport bonden tot volkomen unificatie overgegaan. Met nog een drietal zijn op het oogenblik de bespre kingen nog gaande, doch óók hier zal de unificatie moeten komen, zoodat wij thans kunnen zeggen, dat de volkomen unificatie in de sportwereld is bereikt. Nog andere moeilijkheden werden in de thans achter ons liggende periode opge lost: o.a. het vrijmaken der ver schillende bezette terreinen, het benzinevraagstuk, hetgeen vooral van belang was voor een behoorlijk verloop van de normale voetbal competitie in den Nederlandschen voetbalbond, het gesperde gebied in Zeeland, de opheffing van het boksverbod in samenwerking met het departement van binnenland- sche zaken, zoodat nu vrijwel- over al in het openbaar gebokst kan worden en de opheffing van het totalisatorverbod zoo belangrijk voor het verkrijgen van een goede floreerende paardensport. Toch ontbrak mij nog de nood zakelijke bevoegdheid om daar waar het wenschelijk was met speciale volmachten op te treden of die maatregelen te treffen, wenschelijk om tot een verbetering van de be staande situatie te komen. Door de benoeming van de heeren H. A. Stu- ling, J. de Valk en mijn persoon als gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming is een nieuwe periode ingeleid. De instelling van dit drie manschap heeft mij aanleiding ge geven u allen, die op een of andere wijze met mij heeft samengewerkt, te danken voor de medewerking van u ondervonden. De prettige verhou ding tusschen de drie leden van het college van gevolmachtigden voor den sport garandeert een goede sa menwerking. Deze samenwerking vindt zijn centrale punt in het nieu we bureau, dat zal worden gevestigd in de Jan van Nassaustraat, waar dr. J. Miedema zijn zetel zal krijgen om alle loopende zaken af te hande len en als vraagbak voor iedereen, die zich in verbinding wenscht te stellen of iets te maken heeft met het college van gevolmachtigden. De belangen van hen die de lichame lijke opvoeding van de schooljeugd dienen en van ons, die zich meer be geven op het pad van de schoolvrije jeugd grijpen natuurlijk in tal van punten ineen. Daarom hebben wij ons verzekerd van een goede samen werking in het belang van de licha melijke opvoeding van ons geheele volk. In verband hiermede is het goed de benoeming te memoreeren van den hoofdinspecter en zijn in specteurs voor de lichamelijke op voeding bij het onderwijs. De reeds bestaande goede samenwerking wordt van beide zijden op hoogen prijs gesteld en zal in de toekomst dan ook goede vruchten kunnen afwerpen. Na u' aldus de histori sche ontwikkeling te hebben uiteen gezet, spreekt het vanzelf, dat wij gaarne deze gelegenheid aangrijpen om u in kennis te stellen van ons program voor de toekomst. Het program voor de toekomst. In het kort samengevat komt dit program op het volgende neer: 1. Er zal naar worden gestreefd, de opleiding van instructeurs voor alle daarvoor in aanmerking komen de takken van sport centraal van staatswege te doen organiseeren en regelen en de opleiding direct onder toezicht van het college van gevol machtigden voor de sport te doen plaatsen. Ten aanzien van de oplei ding van deze instructeurs zal in overleg worden getreden met de daarvoor in aamerking komende sportbonden. Het is van groot be lang voor het algemeen welzijn van ons volk, dat de opvoeding en in dit geval spciaal de lichamelijke opvoe ding van de jeugd in vertrouwde handen is. Angstvallig moet er dus voor gewaakt worden dat deze hoogst belangrijke taak niet in han den wordt gelegd van elementen, die noch de capaciteiten noch de juiste geestesgesteld bezitten. Hier is dus een strenge controle noodzake lijk, doch daar staat tegenover, dat wij er naar moeten streven, dat dan ook het beroep van gymnastiek leraar en sportleider wettelijk zal worden beschermd. Wanneer wij hooge eischen meenen te mogen en moeten stellen aan hen die dit be roep uitoefenen hebben deze men- schen van hun kant het recht van ons te vragen, dat dit beroep wette lijk wordt beschermd, zoodat niet iedereen zich voor gymnastiek leraar en sportleider zal mogen uigeven zonder dat hij aan bepaalde eischen voldoet. 2. Voor iederen tak van sport zal een bond als leidend lichaam wor den aangewezen. Omgekeerd zal in principe een bond slechts de zorg voor een tak van sport toegewezen kunnen krijgen. Wij stellen ons hierbij op het standpunt, dat de geestelijke belan gen Üer sportbeoefenaars beter el ders gediend kunnen worden, zoodat wij ons niet zullen kunnen vereeni gen met confessioneele technische commissies of andere confessioneele commissies in sportaangelegenhe- den. Wij moeten in de sport de ver deeldheid zoo ver mogelijk houden en goed doordrongen zijn van het feit, dat alleen eendrachtig samen werken ons een gezond en krachtig sportleven brengen kan. 3. De lijst van leidende sportbon den zal zoo spoedig mogelijk wor den gepubliceerd. Aan de voorberei ding hiervan wordt reeds gewerkt. 4. Het organiseeren of spelen van wedstrijden op een bepaald gebied van sport zal slechts zijn toegestaan, indien de betrokken leidende sport bond daaraan zijn goedkeuring heeft verleend. 5. Voor verschillende daarvoor in aanmerking komende takken van sport zal de duur van het wedstrijd seizoen worden vastgesteld. Het resteerende gedeelte van het jaar zal voor de betrokken tak van sport als „gesloten seizoen" worden verklaard. Reeds heeft de Nederlandsche Voetbalbond in overleg met het college het besluit genomentot een gesloten wedstrijdseizoen over te gaan. Ik noodig de andere sport bonden bij deze uit tot eenzelfde besluit over te gaan. Natuurlijk wil dit wedstrijdverbod niet zeg gen, dat men in eigen milieu in eigen kring en clubverband niet zal mogen oefenen en trainen. Het eerste elftal van een vereeniging zal natuurlijk op een oefenavond een wedstrijd mogen spelen tegen het tweede elftal van dezelfde vereeniging. Dit is trouwens noodzakelijk, omdat men bij den aanvang van de nieuwe competitie toch gereed moet zijn met een eenigszins ingespeeld elftal. 6. Het afnemen van vaardig- heidsproeven en het verstrekken van vaardigheidsdiploma's zal worden gecentraliseerd. Het ligt in onze bedoeling met ingang van 1 Januari a.s. de eischen te formu leeren waarbij rekening wordt ge houden met de leeftijden zoowel van de schooljeugd als van de schoolvrije jeugd en de ouderen, dus voor alle categorieën van sportbeoefenaars. Alle andere vaardigheidseischen zullen moeten verdwijnen. Nu op de scholen meer wordt gedaan aan lichamelijke opvoeding, zullen wij in de toekomst de minimum eischen iets hooger kunnen en mo gen stellen. Wij moeten verder bouwen op het prachtige mate riaal, 'dat wij in onze schoolgaande jeugd bezitten. Met 1 Januari zal zoowel het vaardigheidsdiploma als het insigne reeds beschikbaar ge steld moeten worden. 7. Het N. O. C. zal zich, evenals tot nu toe het geval was, o. m. be zig houden met het verrichten van alle werkzaamheden, die verband houden met de voorbereiding en de uitzending van de vertegenwoor digende landenploegen, die deel nemen aan de Olympische spelen. Daarnaast zal aan het N. O. C. worden verzocht, het organiseeren van het afnemen van de vaardig- heidsproeven op zich te willen nemen. Het N. O. C. heeft zich hiertoe in principe reeds bereid verklaard. 8. Er zal naar worden gestreefd, het beroep van gymnastiekleeraar en sportleider wettelijk te doen be schermen. 9. Er zal naar worden gestreefd op geenerlei wijze in de sport politieke en confessioneele ver schillen naar voren te laten komen. Wij staan thans aan de periode van opbouw. Wie evenals ik reeds ver schillende malen getuige is ge weest van de Olympische spelen, die begrijpt beter dan ieder ander de groote waarde van een gezond en sportief volk met een gezonde en sportieve jeugd als kern. Dan kan men de sport, evenals men dat deed in de oudheid, aanvoelen als een soort religie. Men eert in de veredeling van de sportieve presta ties van het menschelijk lichaam, den schepper van al wat schoon en goed is. Laten wij daarom onze beste krachten geven aan den op bouw van onze Nederlandsche jeugd, de sportieve prestaties be schouwend als de viering van het feest van de jeugd en van de men- schelijke lente. Aan het einde van deze bijeen komst werden verschillende vra gen gesteld, waarbij o.a. werd me degedeeld, dat het in de bedoeling ligt van het college een wedstrijd kalender samen te stellen voor alle takken van sport. Wielrennen PROGRAMMA VOOR DE NAT. WIELERWEDSTRIJDEN VAN ZATERDAGAVOND. Kees Pellenaars, de bekende Bra- bantsche baan- en wegrenner stelde er eer in zich weer eens aan het Alkmaarsche publiek te vertoonen en heeft derhalve met de organisato ren van den grasbaanwedstrijd ge contracteerd. Voor deze speciale ge legenheid is ook Dirk Groenewegen, die zulke fraaie prestaties leverde in het achtervolgingskampioenschap van Nederland, geëngageerd. Tegen Piet Evers zal hij een speciale ach tervolgingswedstrijd rijden, terwijl hij in de ploegcourse samen met Pel lenaars start. Een koppel dat zich natuurlijk geweldig zal weren tegen de andere combinaties. Derksen en Pronk betwisten el kaar de eer in een sprintwedstrijd en een klassementwedstrijd over 20 ronden met 10 klassementen. Geen wonder dat bij deze twee rijders een sportieve rivaliteit be staat ten opzichte van de overwin ning, die een eerezaak voor hen is. Beiden willen voor „eigen" publiek het beste geven wat zij kunnen. Daar Pronk op gras uitstekend rijdt, zal Derksen heel wat moeite met hem hebben. Er staan dus heel wat gramma, daar ook Paul Joosen uit Made een koppel zal vormen met Piet Verschuerer, Ook zal nog een speciale Holland- Brabant-race over 15 ronden ge houden worden met 5 rijders aan eiken kant. De baan is in uitstekende con ditie en onder alle weersomstandig heden berijdbaar. Schaken DE WEDSTRIJD EUWE—BOGOLJUBOW (2'A—IX). Euwe wint de vierde partij. Dr. Euwe speelde gisteren in zijn wedstrijd tegen Bogoljubow te Karlsbad een Spaansche partij, waarbij in den veertienden zet de dames geruild werden. In het eind spel nam Bogoljubow het initiatief, waarbij hij op den dame-vleugel in het voordeel dreigde te komen. Dr. Euwe moest toen probeeren nut te trekken van het grootere aantal pionnen op zijn koningsvleugel. Op den 27sten zet bracht onze na tionale kampioen een leerrijk pion offer, dat de zwarte koningstelling aanmerkelijk in gevaar bracht. Inmiddels scheen echter de witte dame-vleugel nir, meer te redden. Dr. Euwe bracht echter in den 36sten zet een mooi paard-offer, dat de partij zeker in remise zou hebben doen eindigen, als Bogoljubow niet in tijdnood besloten had, het offer te weigeren. Herhaaldelijk dreigde mat voor den Duitschen meester, die bij den 39sten zet moest opge ven. De stand na deze vierde partij is thans: Dr. Euwe 2'A, Bogoljubow IA. Kolven KOLFWEDSTRIJD TE ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer Th. Rijper te Zuidscharwoude werd ge durende een maand een 50-slagen kolf wedstrijd gehouden. Er was een flinke deelname. De uitslagen van den wedstrijd luiden als volgt: lse klasse: le pr. C. Berkhout, Op Maat, Zuidscharwoude 487 pt.; 2e pr. G. Mettes, Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude; 3e pr. P. Kist, Vriendenkring, Noordscharwoude, 470 pt.; serieprijs G. Hop, idem. 2e klasse: le pr. K. Kistemaker, Ons Genoegen, Kolhorn, 445 pt.; 2e pr. K. Ruiter, Op Maat, Zuidschar woude, 440 pt.; 3e pr. P. Bergen, Ge zellig Samenzijn, Zuidscharwoude, 437 pt.; serieprijs P. Goet, Op Maat, Zuidscharwoude, 103 pt. 3e klasse: le pr. Jb. Bogte, Togido, Krommenie, 416 pt.; 2e pr. J. Buiter, Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude, 401 pt.; 3e pr. P. Schoorl, Op Maat, Zuidscharwoude, 387 pt.; serieprijs K. Hoek, Niet Klappen, Hoogwoud, 101 pt. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 25 Juli 1941. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 29 stapels, wegende 58000 kg kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 20 stapels Kleine fabrieks- kaas 40+ 56 en 20+ 43.50; 9 sta- (Van onzen correspondent.) HELSINKI, c Een korte, maar in elk gewit rustige zomertijd is Finland niet beschoren. Er gaat geen dag «n welhaast ook geen nacht voorbij, waarin niet de sirenes de nadeeLsg van Russische vliegtuigen aan kondigen. Het Finsche volk, dat rijkelijk ervaringen heeft opge daan tijdens den oorlog van 1939'1940, heeft terdege zijn voon» zorgs- en defensiemaatregelen genomen en hieraan is het te danken, dat, ondanks de onzekerheid over de verdere ontwikkeling in d» Finsche gevarenzone, de orde overal voorbeeldig wordt gehand haafd. Ontwrichting en nervositeit zijn niet de gevolgen geweest van de actie' der Russische luchtvloot en artillerie. Op vele plaatsen In het land is de schade groot, maar de verbindingen zijn in stand ge bleven. Het leven herneemt zijn gewonen loop, men schikt zich in den onvermijdelijken gang van zaken en verliest noch zijn op timisme noch zijn paraatheid. Volmaakte orde en regelmaat. De Finsche verdedigers hebben reeds gelegenheid te over gehad, om hun onverzettelijkheid te toonen bij hun wil de zelfstandigheid en on schendbaarheid van hun land te handhaven. Alle militaire krachten en hulpbronnen zijn daartoe ver zameld. Ofschoon de groote steden in toe nemende mate te lijden hebben on der de Russische bombardements actie, blijft het moreel onder de burgerbevolking ongeschokt. Zij heeft deze zekerheid althans, dat de genomen voorzorgsmaatregelen in ruime mate effectiever zijn geble ken en ook op grooter schaal, zoo mogelijk, dan enkele jaren terug. Want ook na den vrede met Mos kou in Maart 1940 is men gestadig voortgegaan met de organisatie der volksbescherming en vooral op het gebied van schuilkelders en -gangen is men thans heel wat beter en vol lediger uitgerust dan tijdens 1939 1940. Het aantal schuilkelders was in het afgeloopen tijdvak schielijk toegenomen en op verscheidene pun ten in de hoofdstad strekken zich onderaardsche catacomben in den granietbodem uit, die duizenden burgers tegelijk een veilige toe vlucht kunnen bieden, dag en nacht geopend zijn en een lengte van eeni- ge honderden meters hebben. In volmaakte orde verzamelt men zich hier tijdens de luchtalarmen. Onver minderd gaat de bouw van verdere, voorloopige schuilkelders in plant soenen en pleinen voort. Uit alle lagen der bevolking hebben zich vrijwillige arbeidskrachten en hulp diensten aangemeld. In de straten ziet men overal weer de zandzakken voor den dag ge haald en de groote winkelruiten'- gaan opnieuw schuil achter planken en houten schotten. Dat herinnert aan den toestand, zooals die geweest is in de jaren 1939'40, toen Fin land geheel alleen het hoofd moest bieden aan een massa-invasie van het Roode Leger. Toen was er spra ke van een bitterkouden oorlogs winter, die een record aan ijs, sneeuw en vorst opleverde en die des te benauwender in zijn beklem ming was uit hoofde van de intense verduistering, die men moest invoe ren. Verduisteringsbepalingen zijn ditmaal niet getroffen; zij zouden trowens ook overbodig zijn, nu de witte nachten in de Juni- en Juli maanden kunstmatige verlichting cp zichzelf reeds voorkomen. In deze bekende „witte nachten van het Noorden" (hetzelfde geldt overigens ook voor Rusland), is er practisch geen verschil tusschen den dag en den nacht en men behoeft geen lamp aan te steken, om de krant of een boek te kunnen lezen. Zoo is er geen sprake van afmattende ver duisteringsoefeningen, er valt een voudig niets te verduisteren, maar aan den anderen kant is dit een voorbode van een regelmatig terug- keerend, nachtelijk bezoek van Rus sische vliegers. De stemming is allerminst ge drukt; zij is onder de Kareliers, die de ergste slachtoffers in den Rus- sisch-Finschen oorlog waren, zelfs zeer optimistisch. Zij verbeiden uiteraard hoopvol het oogenblik, waarop zij eens terug zullen kunnen keeren naar de verloren gegane ge bieden. Kare-lië, even goed als de Russische Oostzeebasis, vanwaar de zware Sovjet-artillerie het Finsch gebied bestookt, zijn afgestane ge- biedsdeelen, maar zeker niet terri toria, die voorgoed zijn afgeschre ven. Het leven in de hoofdstad lijdt niet zichtbaar onder de nieuwe situa tie. Helsinki en de andere steden bieden een wat leeger beeld, omdat zoovelen reeds vrijwillig naar de plattelandsdistricten waren geëva cueerd. En wel langs den meest vrij- willigen weg, omdat elk Finsch ge zin ernaar snakt den korten, maar heeten zomer in de steden te ontko men. Dit is een natuurlijke omstan digheid, die bovendien de levens middelen-voorziening! ten goede komt, want de rantsoeneering is juist in de stad het scherpst. De kinderen bevinden zich eveneens voor het meerendeel ergens op het land in kinderkolonies, vacantiete- huizen of elders. Zoo wordt een dubbel doel gediend: veiligheid en gezondheid. De Lotta's, de arbeidskameraden en verzorgsters van de Finsche sol daten, hebben ook thans weder haar handen vol. Men ziet de be kende grijsgrauwe uniformen en sportieve mutsjes weer overal. Over het geheele land vervullen de Lotta- vrouwen en meisjes haar plicht. Do medewerking vooral van deze hulp organisatie is onontbeerlijk. De kruistocht tegen het bolsje wisme heeft de onvoorwaardelijke instemming van het Finsche volk. Het leidende conservatieve blad „Uusi Suomi" schrijft, dat men juist in Finland alle gelegenheid heeft gehad, om zich een oordeel te vor men over de verderfelijke invloeden van de Komintern en het bolsje wisme en dat Finland het eerste land in Europa is geweest, dat in het verleden ,na de roode revolutie in Rusland) den aanval van het bolsje wisme afsloeg. Tegelijkertijd hoopt het blad, dat men thans in Zweden, het eenige land, waar de communis tische partij nog niet verboden is, onvoorwaardelijk ertoe zal over gaan, paal en perk te stellen aan de actie der Zweedsche communisten, die gevaarlijk en vijandig voor het Finsche volk is. pels Kleine boerenkaas 40+ f 55. Alles met rijksmerk. Handel goed. LEEUWARDEN, 25 Juli 1941. Vee markt: 338 Melk- en kalfkoeien 175—430; 90 Pinken 120—310; 348 Graskalveren 60160; 360 Lam meren 20—36; Varkens: drachtige 83160 en loopers 2663; 196 Kleine biggen 1424;. Verder: 82 Stieren, 342 Vette koeien, 178 Nuch tere kalveren, 205 Weide schapen, 70 Vette varkens, 83 Bokken en geiten en 2 Paarden, waarvan de prijzen niet genoteerd. Totaal aanvoer 2356 S Eierhandel. 11000 „kg Kipeieren, prijs 58,1 cent per stuk, handels- prijs 1.05—1.07 per kg. 40 kg Een deneieren, prijs 7,58 cent per stuk. Pluimvee: Slachthanen 1.502.75, Slachtkippen 1.50—3, Jonge hanen 1.25—2.50 en Jonge duiven 0.25. Vereen, van zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 87 cent, 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 87 cent en 40 plus 1.12 en brood kaas 40 plus 1.12 per kg. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juli. (Lang. Groentenveiling). 40500 kg Roode kool 7; 200 bos Uien 9; 1900 kg Rabarber 5.60—9.30 2400 bos Peen 5; 230000 kg Aardappe len: Schotsche muizen f 5.50, Kriel 2.50, Eigenheimers 5.50, Blauwe Eigenheimers 5.50; 1000 kg Slaboo- nen 22 800 kg Zilveruien: nep 17.3017.70, drielingen 11; 1200 kg Tuinboonen 7. NOORDSCH/RWOUDE, 25 Juli '41. (Noordermarktbond). 2400 kg Rabar ber 7.50—9.10; 200 bos Peen 7; 244700 kg Aardappelen: Schotsche t» H «L- U? H lClr muizen 5.50, Blauwe Eigenheimers 5.50 en Kriel 2.50; 825 kg Slaboo- nen 22; 70 kg Tuinboonen 7; 3400 kg Zilveruien: nep 1417.50 en drieling 10.30—11.30. SCHAGEN, 24 Juli 1941. Veemarkt: 14 Paarden 400—1350; 31 Gelde- koeien (mag.) 300380; 4 Kalf koeien 350450; 3 Graskalveren 50125; 67 Nuchtere kalveren: fok 1830; 43 Schapen (magere) 50 60; 78 Lammeren 2635; 3 Bokken en Geiten 40; 4 Varkens (mag.) 42; 52 Biggen 1624; 50 Konijnen 15; 63 Kippen 13. Voor cen trale: 114 Geldekoeien (vette) en een gedeelte van de 67 Nuchtere kalve ren. SCHAGEN, 24 Juli 1941. Op de luxe-paardenmarkt waren 14 stuks aangevoerd. Het was taxatie-paar denmarkt. Ponnie's werden egtaxeerd op 350 450; Hitten 400600 en Paarden 800—1350. WARMENHUIZEN, 24 Juli 1941. 123000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 5.50 en 400 kg Rabarber 5.30.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6