DAGBLAD VOOR EN ONSTREKEN. WAARSCHUWING. De groote strijd in het Oosten. De operaties aan het Oostfront voortgezet. gedrukt. Brifsche havenwerken gebombardeerd. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN Zware verliezen voor de Britsche luchtmacht. Verbod van vleeschverkoop Maandag en Dinsdag. op inds den t actie, nd KI, c Finland ni«t lacht voorbij, gtuigen aan heeft opge- ;e zijn voor- iet te danken, keling in da rordt gehand- 1 geweest van e plaatsen in in stand ge- schikt zich loch zijn op- ;n, er valt een- ;rduisteren, maar kant is dit een regelmatig terug- bezoek van Rus- allerminst ge- de Kareliers, die ers in den Rus- log waren, zelfs Zij verbeiden het oogenblik, ug zullen kunnen rloren gegane ge en goed als de iasis, vanwaar de erie het Finsch tjn afgestane ge- zeker niet terri- 1 zijn afgeschre- hoofdstad lijdt r de nieuwe situa- andere steden 3ger beeld, omdat j willig naar de n waren geëva- gs den meest vrij- at elk Finsch ge- den korten, maar i steden te ontko- ituurlijke omstan- idien de leverag ing ten goede rantsoeneering is ret scherpst. De zich eveneens :el ergens op het ionies, vacantlete- Zoo wordt een md: veiligheid en arbeidskameraden in de Finsche sol- ok thans weder Men ziet de be- i uniformen en weer overal. Over ervullen de Lotta- es haar plicht. De •al van deze hulp- itbeerlijk. legen het bolsje- onvoorwaardelijke iet Finsche volk. inservatieve blad rijft, dat men juist gelegenheid heeft m oordeel te vor- erfelijke invloeden i en het bolsje- and het eerste land eest, dat in het oode revolutie in val van het bolsje- 'egelijkertijd hoopt thans in Zweden, /aar de communis- niet verboden is, ertoe zal over- k te stellen aan de che communisten, vijandig voor het en direct auwe Eigenheimers 2.50; 825 kg Slaboo- uinboonen 7; 3400 nep 1417.50 en 11.30. uli 1941. Veemarkt: —1350; 31 Gelde- 300—380; 4 Kalf- 10; 3 Graskalveren htere kalveren: fok pen (magere) 50 2635; 3 Bokken 4 Varkens (mag.) 1624; 50 Konijnen a 13. Voor cen- oeien (vette) en een 67 Nuchtere kalve- Juli 1941. Op de kt waren 14 stuks was taxatie-paar- egtaxeerd op 350 •00600 en Paarden 5EN, 24 Juli 1941. appelen: Schotsche 400 kg Rabarber COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 174. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 26 Juli 1941 .Duitschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht. TJ.. jofdkwartier van den Führer, 25 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten worden aan het geheele front onder deels felle gevechten stel selmatig voortgezet. Groote hoe- veelhelen gevangenen en oor logsmateriaal worden dagelijks binnengebracht. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen bestookten vannacht militaire - inrichtingen in het Oostelijke deel van de stad Maskou en ten Noorden van het Kremlin met bommen. In den strijd tegen Engeland bobardeerden vliegtuigen, die een gewapende verkenning on dernamen, havenwerken in het Noordoosten van het Britsche eiland. Zeestrijdkrachten scho ten drie Britsche gevechtsvlieg tuigen omlaag. Het Britsche luchtwapen leed ook gisteren aan de kust van het Kanaal een zware nederlgag. De vijand ver loor 33 vliegtuigen, waarvan 27 met inbegrip van negen vier motorige gevechtsvliegtuigen door jagers en zes door lucht doelartillerie werden neerge schoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht in Noordwest- Duitschland brisant- en brand bommen vallen. De burgerbe volking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Nergens ont stond schade aan militaire in richtingen of inrichtingen welke voor de oorlogvoering van be lang zijn. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten twee van de aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. De Burgemeester van Alkmaar waarschuwt de bevolking nogmaals dringend, zulks op verzoek van den Ortscommandant: dat het ten strengste verboden is op muren, schuttingen en dergelijke opschriften, aan te brengen, welke kunnen worden aangemerkt als te zijn gericht tegen Duitschland; dat beleedigende handelingen tegenover de Duitsche Weer macht of leden daarvan evenzeer ten strengste zijn verboden; Het gevolg van dergelijke ontoelaatbare handelingen kan zijn, dat niet alleen de bedrijvers zich aan een ernstige bestraffing blootstellen, maar ook tegenover de ingezetenen van Alkmaar maatregelen worden genomen. De Burgemeester doet daarom nogmaals een ernstig beroep op ouders en verzorgers van kinderen om de jeugd op het verkeerde van bovenbedoelde handelingen te wijzen en voorts op alle ingezetenen om zich van baldadigheden als hiervoor bedoeld te onthouden en tegenover de bezettende macht een correcte houding aan te nemen. Alkmaar, 26 Juli 1941. DE Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De gevechten verloopen succesvol voor de Duitsche wapenen. Ook aan het oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een aantal bijzondere successen behaald. Behalve een nieuwen aa'nval op de hoofdstad, Moskou, kunnen succes volle aanvallen op de beide havens aan de Zwarte Zee, Odessa en Cher- son, genoemd worden. Deze aanval len waren gericht op de haveninstal laties ter plaatse en scheepseenheden en brachten beschadigingen aan ver schillende schepen, waaronder ook een luchtdoelkruiser. Uit het tot zinken brengen van een vrachtschip van 10.000 brt. in de ha ven van Cherson aan de monding van Dnjepr en uit de beschadiging van een ander groot vrachtschip blijkt, dat daar klaarblijkelijk bij zonder transportmateriaal gereed staat om over zee weggevoerd te wor den voor de Sovjet-formaties, welke als gevolg van den Duitschen op- marseh in het zuidelijk deel van de Oekraine steeds meer in gevaar ko men te verkeeren. De druk van Duitsche troepen en van de troepen der bondgenooten wordt klaarblijkelijk ten zuiden van Kiëf, tusschen de kromming van den Dnjepr en den Dnjestr, steeds duide lijker merkbaar en brengt de sovjet, troepen aldaar in een langzamer hand onhoudbare positie. In het gebied rondom Smolensk en Mogilev gaat intusschen de zuivering van het achterland voort. De ver. wachte tegenaanvallen van de Sov jettroepen op de voorste Duitsche formaties zijn met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. In den N. sector maken de aanval len van de Duitsche formaties aan weerskanten van het Peipus-meer STICHTING „NEDERLANDSCHE VÖLKSDIENST" OPGERICHT. 's-Gravenhage, 26 Juli. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde verneemt is een dezer dagen opge richt de stichting „Nederlandsche volksdienst" (N. V. D.) Het doel der stichting is de ver zorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. Zij zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporganisatie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier ge zondheidstoestand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeelingen .over deze stichting worden gepubliceerd. alsook aan het Ilmen-meer, goede vorderingen. Tegelijkertijd heeft de Finsche aanval tusschen het Ladoga, meer en het Onega-meer reeds de oude FinschRussische grens van 1939 bereikt en overschreden. De Finsche groepen naderen zoodoende den zuidelijken uitgang van de zee engte en bedreigden in steeds ster kere mate den daar loopenden Moer- manskweg. De geweldige beslissende slag in het Oosten verloopt voor de Duit sche troepen, succesvol, waarbij een sterken druk wordt uitgeoefend op de flanken der Sovjets in de Oekraine en in het merengebied rondom St. Petersburg. De strijd ten oosten van Smolensk. Berlijn, 25 Juli (D.N.B.) Op den ochtend van 24 Juli stormden Duit sche pioniers ten oosten van Smo lensk de nog overgebleven kazemat ten van de Stalinlinie binnen, waar in zich nog deelen van de bezetting bevonden. Terwijl zware stukken ge schut de betonnen muren onder vuur namen, drongen de stoottroepen tus schen de kazematten door, trokken de reeds hevig stukgeschoten beton nen kluizen binnen en rookten de onderaardsche vestingwerken stel selmatig uit. Groote ladingen ont plofbare stoffen werden door de ge opende luiken gelaten en tot ont ploffing gebracht. Daarop hoorden de Duitsche soldaten nog slechts het gejammer en gekreun van de getrof fen Bolsjewisten. Uit een gang kwa men nog veertien Sovjetsoldaten te voorschijn, die op den roep „buki- wjiaeroh" terstond de handen om- staken. Zij meldden, dat zij door hun politieke commissarissen waren op gesloten. De sector van Mogilef. Berlijn, 25 Juli (D.N.B.) Ook op 24 Juli werd de ontbinding en vernie tiging van de in den sector van Mogi lef omsingelde Sovjetformaties voort gezet. Op den avond van dien dag werden ruim 10.000 gevangenen ge teld. Het aantal gesneuvelde bolsje wisten is aanzienlijk grooter dan dat der gevangenen. Bovendien werden ruim honderd stukken geschut en groote hoeveelheden munitie en oor logsmateriaal van allerlei aard buit gemaakt of vernietigd. De strijd in het gebied van Newel. Berlijn, 25 Juli. (D.N.B.) Bij Newel is op 24 Juli het aantal gevangenen aanzienlijk gestegen. Tot den avond van 24 Juli werden alleen in het ge bied om Newel 20.000 bolsjewisten gevang engenomen. De bolsjewisten, die in de dalen steeds meer worden ingesloten, blijven zich overgeven op de plaatsen waar de politieke com missarissen gevallen zijn. Het modern opgebouwde Sovjet- bedrijf Emil Ezijn heeft zich op 24 Juli overgegeven. Het lag ten Z. van de Pripet moerassen en was sinds 23 Juli volkomen ingesloten. Na een verbitterd gevecht dat 24 uur duurde heeft de bezetting zich overgegeven. De commandant van het bedrijf had het schriftelijke bevel ontvangen, het bedrijf onder bedreiging van de doodstraf tot den laatsten man te verdedigen. Hij veroorloofde zijn sol daten echter het verzet op te geven toen hij inzag, dat elke verdere tegenstand nutteloos was. Volkomen verwarring, Berlijn, 26 Juli. (D.N.B.) Gevan genen, die aan het Bessarabische front worden binnengebracht, maken melding van de groote verwarring die de snelle Duitsch—Roemeensche opmarsch bij de Sovjets heeft doen ontstaan. De terugstroomende Sovjet formaties, zoo vertellen zij, zijn op volkomen verstopte wegen gestuit. Met achterlating van hun gevechtS' voertuigen, den tros en alle over tollig oorlogstuig, zijn zij er ten slotte doorheen gekomen. Op gelijke wijze is het den bespannen en ge motoriseerde colonnes vergaan. Tal rijke voerlieden hebben eenvoudig htm voertuigen den sloot langs den weg in gereden en zijn op de vlucht geslagen. Op een plaats was het ver keer bijzonder ernstig opgestuwd. De politieke commissarissen hadden de eenige brug, die in den sector aan wezig was de lucht in laten vliegen om den terugtocht tot staan te bren gen. Het scheelde niet veel, of de verbitterde Sovjetsoldaten hadden op de commissarissen geschoten Deze konden zich slechts door tijdi- gen vlucht in veiligheid brengen. De algemeene verwarring werd echter volkomen, toen de eerste Duitsch Roemeensche afdeelingen vlak bij de in de lucht gevlogen brug opdoken Van den anderen oever schoot de bolsjewistische artillerie op den wir war, onverschillig wie zij trof. Hon derden Sovjetsoldaten waren ten offer gevallen aan de granaten van de eigen artillerie. V-VICTORIE IN HET TEEKEN VAN DE NIEUWE EUROPEESCHE ORDE. Links boven: het grootste koffiehuis van Praag werd omgedoopt tot café „Viktoria"; links onder: het V-teeken op couranten; rechts: het raam vaneen boekhandel in Praag met het V-teeken:' (Hoffmann). Berlijn, 25 Juli (D.N.B.) Het DN.B. heeft op het legerbericht van vandaag de volgend© toelich ting. ontvangen: De „non-stop aanvallen" van het Britsche luchtwapen, welke dage lijks worden voortgezet, leiden on getwijfeld niet tot het door de Britten -gewenschte' resultaat. De in den strijd geworpen gevechtsvlieg tuigen bereiken zelden hun doel en de ter bescherming van deze vlieg tuigen in bij-zonder groot aantal meegestuurde jagers hebben hun inferioritei bewezen egenover de Duitsche jachvlieguigen. Ook gis teren heeft de Britsche luchtmacht aan .de Kanaalkust opnieuw een zware nederlaag geleden. Door het neerschieten van 33 vliegtuigen zijn de in den strijd geworpen Brit sche formaties gevechts- en jacht vliegtuigen in zeer sterke mate ge troffen. Vooral valt het op, dat al leen negen van de modernste Ame- ri-kaansche gevechtsvliegtuigen konden worden neergeschoten, welke met vier motoren zijn uitge rust. Doch ook het voortdurend hooge aantal jachtvliegtuigen, dat verloren gaat, wettigt de conclusie, dat van da van Engelsche zijde steeds weer verklaarde superiori teit en gevechtskracht van haar jachtvliegtuigen in de practijk het tegendeel blijkt. In de beide afge- loopen dagen stond tegenover 87 neergeschoten Britsche vliegtuigen slechts een eigen- verlies van zeven Duitsche toestellen. Wanneer de verhouding tusschen het aantal neergeschoten vliegtuigen ook slechts maar bij -benadering zoo blijft als in- de twee afgeloopen dagen, dan zal de voort-zetting van de „non-stop aanvallen'" in den tegenwoordigen vorm van Britsche zijde niet lang meer volgehouden kunnen worden. DE DUITSCHE SUCCESSEN IN DE LUCHT. Berlijn, 25 Juli. (D.N.B.) De ge weldige overwinningen van het Duitsche luchtwapen ondanks het feit, dat aanzienlijke strijdkrachten in het Oosten gebonden zijn op de Britsche luchtmacht, waardoor den vijand zware verliezen wc reien toegebracht, worden door de Ber lijnsche pers in hun edities van heden levendig besproken. Den Brit. ten en den achter de schermen te Washington werkenden kringen, al dus de Völkischer Beobachter, zal het nu wel duidelijk zijn geworden, dat, ondanks hun hoo-p, het uitbre ken van de vijandelijkheden tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie geen adempauze voor Engeland be- teekent. Want, zoo schrijft het blad verder, juist de laatste dagen en weken hebben voor de Engelschen zware verliezen gebracht. De ver liezen der Britten waartegenover slechts geringe Duitsche verliezen staan zijn moeilijk te aragen, aangezien de aanvallen zonder eenig, nuttig resultaat waren. Het is den Britten niet gelukt de heerschappij in de lucht in het Westen te ver overen, noch aan de bolsjewistische bondgenooten ook maar de geringste verlichting te geven. De Deutsche Allgemeine Zeitung is van mee ning, dat de Britsche nederlagen een gevolg zijn van de weergalooze Duitsche aanvalsgeest. De zooge naamde Britsche poging den bolsje 's-Gravenhage, 25 Juli. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag 28 Juli a.s. voortaan het verkoopen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, restaurants, broodjeswinkels e.d., in welke zaken de verkoop voor directe consumptie ter plaatse is toege staan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleeschwaren van dergelijke zaken mede te nemen. Ook mag dit niet afzonderlijk, maar dient dit met de bijbehoorende andere voedingsmiddelen te worden verkocht. Uiteraard blijft onverlet de reeds bestaande bepaling, dat op den Dinsdag ook de hotels en restaurants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Nederlandsche Veehouderijcentrale, Laan van Meer- dèrvoort 533, 's-Gravenhage, ontheffing worden verleend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmerking komende gevallen. Hierbij is gedacht aan regelingen betreffende zieken huizen e.d. DISTRIBUTIE VAN TARWEBLOEM E.D. 's-G ravenhage, 25 Juli. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Zooals bij de laatste bonaanwijzing is bekend gemaakt, bedraagt het met ingang van Zaterdag 26 Juli 1941 een rantsoen tarwebloem zeventig gram in plaats van t w e e-h onder d-tachtig gram. Voor de bonnen van de Bloemkaart maakt deze wijziging geen ver schil, daar elke bon recht blijft geven op 35 gram tarwebloem, wel zou met ingang van bovengenoemden datum de waarde van <je met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bonnen tot 1/4 verminderd wor den, waardoor degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen, slechts 1/4 deel van de hun toekomende hoeveelheid zouden kunnen betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s! de met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bonnen recht blijven geven op het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 7 0 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het bezit is, of komt van bonnen gemerkt „1 rantsoen tarwe bloem", zal verstandig doen om voor deze bonnen voor 10 Augustus bloem te koopen, daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. In een in de bladen op te nemen publicatie zullen de nadere bijzon derheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, worden bekend gemaakt. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 26 Juli. Max Blokzijl heeft Donderdagavond 24 Juli zijn in Februari begonnen se rie praatjes onder den titel „Ik was er zelf bij" beëindigd. Vanaf Don derdag 31 Juli begint hij een nieu we serie getiteld: „Brandende kwesties,". De Maandagsche „poli tieke weekpraatjes" worden onver anderd voortgezet. wistischen bondgenooten verlich ting te brengen heeft aan de Britten tot dusverre niets dan verliezen gebracht. Ook de Berliner Börsen- zeitung bespreekt het falen van de Britsche ontlastingpoging. De Brit ten hebben tevergeefs gehoopt, dat hun luchtwapen gemakkelijk werk zou hebben. Ondanks __het in den strijd werpen van hun beste mate riaal zijn' de Britten niet in staat zich tegenover den Duitschen over- winningswil te handhaven. Het blad vraagt zich af, met welke gevoelens de Britten dén tijd tegemoet zien, wanneer het heele Duitsche lucht- vapen in actie komen kan. DE RANTSOENBONNEN TARWEBLOEM. 's-G ravenhage, 26 Juli. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verband met de verminderde hoe veelheid tarwebloem e.d., welke op de aan zieken enz. uit te reiken „één-rantsoen tarwebloem"-borinen voortaan zal kunnen worden ge kocht, het aantal in een bepaald tijd vak uit te reiken bonnen evenredig zal worden verhoogd, r De voor betrokkenen beschikbaar te stellen hoeveelheden blijven dus ongewijzigd. SCHAPEN- EN GEITENKAAS DISTRIBUTIEVRIJ. In een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij wordt in de kaasdis- tributiebeschikking naast kwark eveneens een uitzondering ge maakt voor schapen- en geiten kaas, zoodat deze artikelen der halve distributievrij zijn.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1