DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. I EEN EINDE MAKEN MN... Hededeeüng vors de Directs©. Militaire werken van Moskou aangevallen. I Onze Haagsche correspondent meldt R)ns: van 21.39 tot 5.55 SPORT Stagnatie in den gastoevoer. dat alles wil de PROPAGfiNDA EN VERZEKERING VOOR TANDVERZQRGING ALKMAARSCHE COURANT. 143e Jaarran Mo. 175. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: fj. N. ADEMA, Alkmaar. bladen. Maanda: 28 Juli 1941 Doordat wij geen gas kunnen krijgen waarmee de loodpotten der zetmachines en de stype-apparaten verhit moeten worden zijn wij genoodzaakt een groot deel van dit nummer met de hand te laten zetten. Het gevo'g daarvan is natuurlijk een verkleinde courant waarvoor wij de clementie van onze lezers inroepen. De Directie der Aikmaarsche Courant, Duiischiand sis'ijdi voor Europa Britsche luchtaanval op Embden. Het Duitsche legerbericht van 26 Juni maakt melding van het breken van den vij andelijken tegenstand in de Oekraine. De achtervolging wordt door de verbonden troepen voortgezet. Bessaiabië is bijna door de Hoemenen gezuiverd. Bij Wjasma werden aanvallen van versche Sovjet- Russische strijdkrachten afge slagen. Spoorweginstailaties in Moskou werden door bommen getroffen. Alexandrië weid weer ge bombardeerd. Britsche vliegtuigen wierpen bommen op N.W.-Duitschland. Slechts enkele vliegtuigen drongen door tot Berlijn, waar de burgerbevolking geringe verliezen leed. Acht Britsche vliegtuigen werden neerge schoten. Het Duitsche legerbericht van 27 Juni luidt als volgt: Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: aan het geheeie O. front wor den de operaties met succes voortgezet. Ook in den afge- loopen nacht hebben gevechts- v iegtuigen verkeerswerken en ravitailleeringsbediijven van de stad Moskou met goede uitwerking aangevallen. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht in Z.O. En geland inrichtingen gebombar deerd die voor de oorlogvoe ring van belang zijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben voorts vannacht mili taire doelen in het Suezkanaal met bommen bestookt. Afzondei lijke Britsche ge vechtsvliegtuigen hebben over dag onder bescherming van het wolkendek een aanval onder nomen op woonwijken van de stad Embden, waarbij de bur gerbevolking verliezen geleden heeft aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen werd verwoest of beschadigd. Ge vechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk hebben van nacht niet plaats gehad. Rauter en Polizeigeneraal Schumann, hiertoe had opgesteld op een podium op de kruising van het Spui en de Groote Marktstraat. Ook op het perron van het Holland-, sche Spoorstation waren bloemen en oranje-wit-blauwe doeken aange- brac.ht, evenals op de locomotief van den trein, waarmede vrijwilligers worden vervoerd naar Krakau, waar zij, alvorens naar het front te ver trekken, een korte doch grondige op leiding zullen ontvangen. Ongeveer om half zes bereikte de optocht het station. Tegen 6 uur werd het commando „instappen" gegeven. Toen verscheen opeens opnieuw generaal Seyffardt, ook thans vergezeld door de beide meergenoemde hooge Duitsche auto riteiten. Gaande langs den langen trein nam de generaal persoonlijk van ieder met een handdruk afscheid. Om precies half zeven zette de trein zich in beweging. De muziek speelde het Duitsche volkslied ten afscheid. HEI EERSTE CONTINGENT VRIJWILLIGERS VERTROKKEN I Zaterdagmiddag vond in den Die- |rentuin te Den Haag met sobere plechtigheid het afscheid plaats van Biet uit 555 manschappen bestaande ■teerste contingent van Nederlandsche Vrijwilligerslegioen, dat in de afge- Jloopen weken onder leiding van lui tenant-generaal H. A. Seyffardt, oud chef van den generalen Staf van het Nederlandsche leger, werd gevormd. De wanden van de groote zaal van den Dierentuin waren voor deze gelegen- heit behangen met doeken in do kleuren Oranje-wit-bla'uw; op het podium wisselden deze kleuren en witte doeken met het hakenkruis el kander af. Reeds lang voor den aanvang had- de balcons en de zijgangen zich ge heel gevuld met familieleden en vrienden der vertrekkende Neder landsche vrijwilligers. Deze laatsten Stonden zelf in carré midden in de zaal opgesteld, terwijl een muziek corps der Duitsche politie rechts van het podium een plaats had gevon den. Onder de eeregasten, bevonden zich o.m. S.S. Oberführer Rauter, den - generaal der Duitsche polite Schu- man met zijn staf en de president van de Nederlandsche Bank Mr. Rost van Tonuingen. Om half vier arriveerde generaal iSeyffardt met zijn gevolg. Na de egroeting der eeregasten volgde jde inspectie der vrijwilligers. Ver volgens besteeg generaal Seyffardt het podium. Hij sprak een korte ede uit, waarin hij zich eerst in het Duitsch wendde tot de eeregasten. Hierna in het Nederlandsch sprekend jzeide hij o.m.: „Kameraden, gij hebt een kloek jbesluit genomen; een besluit, dat U 'ot eere strekt en ook Nederland tot een eer is. Gij hebt begrepen wat helaas door velen in dit land nog iet voldoende wordt beseft, n.l. dat "ederland niet mocht achterblijven in den grooten strijdt, welken Duitsch- land thans strijdt voor de vrijheid van Europa, voor cultuur en be schaving, en ter verdediging van al le christelijke waarden die ons lief zijn. Gevaar en zorgen wachten U, want gij gaat naar een land waar het geweldig warm kan zijn en te vens ook voor ons ongekend koud. Modder en vuil zullen U niet wor den bespaard. Ook komt gij te staan tegenover vijanden, die ik niet met -Beesten vergelijken wil, om de wilde dieren niet te beleedigen. Het zijn ware duivels. Gij zult echter even eens deel hebben aan de overwin ning, die zeker komt. (Applaus). Ongetwijfeld zullen er offers val len; er zullen er onder U zijn, die niet terug keeren. Tocli hebt gij.Uw kloek besluit genomen: gij brengt Uw offer. Uw landgenoten zullen U hiervoor eens dankbaar zijnook degenen onder hen die zich thans afzijdig houden. Want door Uw daad, door Uw offer verwerft Nederland zich een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Uw daad beteekent evenzeer een offer voor Uw verwanten, voor Uw vrouw en kinderen of voor Uw ouders." Zich tot de aanwezige en ook de niet-aanwezige naaste ver wanten der vrijwilligers richtend, zegt de generaal: „Er zal voor U welliswaar goed gezorgd worden, maar ge gaat hem afstaan, die U lief is en dien ge noode missen kunt. Maar ook U zal Nederland een dank baar zijn. Ik breng U reeds thans een eeresaluut!" Wijzend op de voor het podium staande oranje-wit-blauwe vlag, waar- ouder het Nederlandsche legioen teu strijde zal trekken besloot generaal Seyffardt zijn toespraak met de woorden: „Daar staat Uw vlag. Gij zult dit Uw vaandel met moed en trouw verdedigen. En als het U eens moeilijk wordt, dan zullen deze be minde kleuren U het vaderland in herinnering brengen en U moed en kracht scheuken. Gij zult ook het zwaarste kunnen dragen voor do eer van Uw vlag". Vervolgens reikte de generaal de vlag over aan de vaandelwaeht, die gevormd werd door drie Nederlandsche leden van de Standardarte-Westland, met de woorden: „Deze vlag is het kleinood, dat U bindt aan elkaar en tevens aan Uw Vaderland. Gaat dan en denkt bij al Uw handelingen aan Uw eer en aan de eer van Neder land. Mijn zegenwensch en de ze- genwenschen van het beste deel van ons volk vergezellen U. Leve het VaderlandHierop werd eerste couplet van het Wilhelmus gezon gen. Tenslotte klonk vanaf de gaan derij een driewerf „Hou zee", ge volgd door een luid „Sieg Heil". Hiermee was het officieele ge deelte van dit afscheid ten einde. De vrijwilligers marcheerden naar het tegenover den Dierentuin gele gen Malieveld, waar eenigen tijd werd gepauzeerd, om vervolgens zich op te stellen voor een marsch door de binnenstad van de residentie naar het station der Hollandsche Spoor, vanwaar het vertrek plaats zal vinden. Tijdens deze marsch vond een défilé plaats voor generaal Seyffert, die zich, in gezelschap van SS-Oberfiihrer Kolenbon voor In zorg zijnde werkloozen. 's-Gravenhage, 26 Juli. De seer.- gen. van het dep. van Soc. Zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt dat de werkloozo gehuwde of ongehuwde kostwinners evenals het vorig jaar voor een kolenbon in aanmerking komen en bovendien zij, die een steun voor alleenwonende ontvangen, indien zij tenminste ge durende een week over de maanden Juli, Augustus of September in de steunregeling zijn opgenomen. De waarde van den kolenbon zal weder om f5.75 voor kostwinners en f 2.85 voor alleenwonenden bedragen. Voorts komen voor een bon in aanmerking de personen, die een tegemoetkoming wegens verkorten werkdmir ontvangen. De bon kan dus worden verstrekt naast de tege moetkoming (welke maximaal steun plus 20 u/„ daarvan bedraagt). Tenslotte wordt de kolenbon even eens ter beschikking gesteld aan de ondersteunds kleine boeren en tuin bouwers, die in groep B zijn gerang schikt, onder dezelfde voorwaarden als voor de werkloozen. 8 7 6 0 0. Acht-zeven-zes-dubbel nul is het gironummer van de Nederlandsche ambulance van het vrijwillegers- legioen. Op dit nummer kan men zijn bijdragen storten indien men wenscht mede te werken aan de spoedige uitzending van een derge lijke ambulance. Groote bonnenzwendel. Eenige weken geleden werd in een distributiekantoor te Monster in gebroken. Eeii groot aantal bon boekjes werd ontvreemd. Thans heeft de politie daders en helers kunnen arresteeren. De 30-jarige bakker E. had van een 26-jarige koopman uit Monster o.m honderd duizenden textielpunten en duizen den petroleumbonnen betrokken, die van den diefstal afkomstig waren. Er werden evenwel slechts 800 pe troleumbonnen bij hem gevonden. Het bleek n.l. dat E. op zijn beurt bestolen was door den 45-jarigen koopman Z. uit Den Haag, die ge daan had alsof hij van de recherche was. Bij Z., evenals bij verschillen de andere helers werd nog een be langrijke hoeveelheid bonboekjes in beslag genomen. Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen cl goed drukwerk. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. LANGENDIJK. Uitreiking melkkaarten (R kaarten) voor kinderen. In de week van 28 Juli tot 2 Augustus a.s. zullen op de gewone zittingsdagen der plaatselijke kanto ren melkkaarten worden uitgereikt aan onderstaande categorieën kinde ren, doch uitsluitend tegen inleve ring van de thans bij de betrokke nen in gebruik zijnde melkkaarten en onder overlegging van hun stam kaarten: A. Kinderen, geboren na 1 Fe bruari 1937, ontvangen 4 R-kaarten tegen inlevering van 4 oude melk kaarten. B. Kinderen, geboren na 1 Fe bruari 1927, doch voor 2 Februari 1937 ontvangen 2 R-kaarten tegen inlevering van 2 oude melkkaarten Kinderen van melkveehouders komen niet in aanmerking. Arbeiders, die in verband met hun werkzaamheden (het voortdurend omgaan met giftige stoffen) reeds eerder in aanmerking zijn gekomen voor een extra melkkaart, kunnen in bovengenoemde week 2 R-kaar ten in ontvangst nemen tegen in levering van 2 oude melkkaarten. Onder oude melkkaart wordt ver staan de thans in gebruik zijnde melkkaart, waaraan de bonnen 29 en hooger nog aanwezig zijn. VERDUISTERINGS TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 28 Juli: op 10.53 onder 23.24 UNIESPELDJES EN -PLAKKATEN VERBODEN. 's-Gravenhage, 26 Juli. De Commis saris-Generaal voor het Veiligheids wezen en Höhere S.S.- und Polizei- ftihrer maakt bekend: Op grond van paragraaf 1 van de v erordening van den Rijks commissaris 20/41 verbied ik met ingang van heden: 1. Het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar vertoonen van plak katen en geschriften van de Nederlandsche Unie. 2. Het dragen van insignes van de Nederlandsche Unie. nret hout of kolen en hingen er hun groote koperen ketels boven. Wij, Alkmaarders in den jare 1941, hebben meerendeels geen petroleum en geen kolen, wij hebben alleen maar een telefoon en een ook gas fabriek, maar sinds Zaterdagmiddag hebben wij begrepen, dat noch het een, noch het andere ons warm eten kan bezorgen. Het gevolg is geweest, dat wij weer tot de gebruiken der holbe woners teruggekeerd zijn, al spreekt men dan liever van de methoden der moderne kampeerders. Vele huisvaders en huismoeders hadden gister tegen etenstijd een gat in den tuin gegraven en met of zonder steenen een oventje gebouwd van waaruit een dikke, blauwe walm over alle nabij gelegen erven en tui nen kwam waaien. Soms had men een kachel naar buiten gedragen waarvan de pijp geweldige rook wolken uitstiet, maar het resultaat was, dat men hier en daar over ketels heet water kon beschikken, zoodat in menig gezin toch nog een warme maaltijd op tafel is gekomen. Hoofdprijzen Staatsloterij. f 5000.— 4626. f 1500.— 6805. f 1000.— 4562 7593 13204 15767. f 400.— 3056 8406 18199. f200.- 14871. f 100.— 1274 1892 6462 10870 10936 13352 15340 19255 21578 21961. Voetbal. Door de uitslagen Picus-Miranda 61 en Limburgia-Standaard 2 - 1 is Picus gepromoveerd naar de Zuide lijke ie klasse en ruilt dus nu van plaats met Limburgia. In afd. V promoveert L.S.C. da, gisteren met 31 van W.V.V. won Verdere uitslagen: Verkade-S.D.W' 3-4. Madjoe-Wilskracht 6—2. V.V' A. 1I-Q.S.C. II 3—2. Sterfgeval. - Tijdens den ophef oude Feijenoord-sportterrein gehou den promotiewedstrijd S.V.W.-Hol- landiaan is de 37-jarige voetballer P. van Roest van de vereeniging de Hollandiaan wonende te Vlaardin- gen plotseling onwel geworden en vlak voor de rust, toen hij .trachtte een bal weg te werken, in elkaar gezakt. Hij werd op een brancard van het veld gedragen. Een spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. In verband hiermede werd de wedstrijd verder afgelast. Tennis. Het groote tornooi te Noordwijk is gisteren beëindigd. De eindresultaten waren: Heerenenkelspel: v. Swol wint van Rinkel Damesenkelspel: m~j. R. Mechel wint van mevr. Vleugels-Schutter. Heerendubbelspel: gewonnen door v. Swol en v. d. Heide. Damesdubbelspel: gewonnen door mevr. Jonquière en mej. Knotten belt. Schaken. Match Euwe-Bogoljubow. Euwe won de vijfde partij en staat in de 6e partij op winst. De stand is 3Vs- DA en één hangpartij. Paardensport. Zaterdag en Zondag werden suc cesvolle meetings op Duindigt ge houden. Abdullah Scott won giste ren den Grooten Zomerprijs. Wielrennen. De Ronde van Midden-Beemster over 100 km werd gewonnen door Cees Pellenaars in 2 u. 40 m. 20 s. STAD EN OMGEVING Men moet zich weten te behelpen. Wij, menschen van de twintigste eeuw, draaien het gaskraantje en het waterkraantje open vragen ons verder niet af wie voor het gas en het water gezorgd heeft. Wij betalen er eenvoudig voor, wij onderwerpen ons mopperend aan de distributie en wij bellen veront waardigd de gasfabriek of de water leiding op als onze „leveranciers" ons heelemaal in den steek laten. Onze voorouders deden het op heel wat eenvoudiger manieren. Die bel den de gasfabriek niet op omdat er geen telefoons en geen gasfabrieken waren. Die gebruikten hun petroleum stellen en als er geen olie was wat zelden het geval zal zijn ge weest dan maakten zij een vuur Comité voor den verkoop der Zomerpostzegels. Het Comité voor den verkoop der zomerpostzegels te Alkmaar heeft zijn actie beëindigd. In samenwerking- met de personeels organisatie van de P.T.T. werd te Alk maar verkocht voor ca. f 600, dus ge lijk aan den omzet der laatste jaren. De verkoop aan de loketten wordt nog voortgezet tot 15 Sept. De opbrengst ^an de overwaarde der zegels komt ten goede aan noodlij dende kunstenaars en andere sociale doeleinden (t. b. c.-bestrijding, zorg voor onvolwaardigen e.d.) Het Comité zegt allen, die tot het resultaat van den verkoop hebben bij gedragen, vriendelijk dank, en ver trouwt bij een volgende gelegenheid weder op aller steun en medewerking te mogen rekenen. Westfr'ezendag in De Rijp. A.s. Woensdag zal in De Rijp de 16e Westfriezendag worden ge houden, d.i. de jaarlijksche algemeene vergadering van het historisch ge nootschap „Oud-Westfriesland", dat zich ten doel stelt het beoefenen en in eere houden van alles, wat op de geschiedenis van Westfriesland be trekking heeft. Behalve een officieele ontvangst door het gemeentebestuur op het mooie 17e eeuwsche raadhuis staat de uitvoering van oude dansen in Westfriesch costuum op het pro gramma. Een niet minder gewichtig punt van het programma is onge twijfeld de bekendmaking van den uitslag van den wedstrijd voor too- neelschrijvers, omdat hieruit blijkt hoe het genootschap door het uit schrijven van prijsvragen de literaire beoefening van het Westfriesch tracht aan te moedigen. Tenslotte zal een causerie worden gehouden over „Historie en stemming in oude dorpen", zulks ter inleiding van een rondgang door De Rijp met bezichtiging o.a. van de hervormde kerk, die niet het minst door haar gebrandschilderde ramen de aandacht verdient. Postzegelhuis geopend. Zaterdagmiddag is in de Spoor straat in het perceel no. 39 het postzegelhuis „De drie sterren" ge opend. De winkel is goed voorzien van allerlei soorten postzegels, los en in serie, postzegelalbums en -boekjes, loupes, catalogi en alle overige dingen, die op het gebied der philatelie in gebruik zijn. Een bezoek aan postzegelhuis M. C. Kaptein loont de moeite. De post zegelliefhebber zal er zeker iets van zijn gading kunnen vinden. Zoowel de beginner, die vol goeden moed aan het eerste postzegelschrift begint, waarin hij zijn nieuwe aanwinsten plakken zal, als de verdurgevorderde amateur-philatelist, die zijn onvolle dige series wil aanvullen, kan hier terecht. Voor den eersten liggen dezegelenveloppen-met-verrassingen voor den tweeden de gegarandeerd echte, keurig gestempelde losse post zegels al gereed. Beiden doen er goed aan eens bij „De drie sterren" inde Spoorstraat binnen te loopen. Geslaagd. De heer C. A. W. Boersen alhier, is te Den Haag geslaagd voor het examen l.o. handteekeneu. Drietal predikant. In de Vrijdag gehouden vergade ring van het kiescollege der herv. gemeente is ter voorziening in de vacature ds. Warners het navolgende alphabetische drietal samengesteld: ds. H. Boersmate Kloetinge (bij Goes), ds. G. de Ru te Almen (bij Zutphen) en dr. C. L. Tuinstra te Terwinselen (Zd. Limburg). Alkmaar, 28 Juli 1941. De Directeur der Gem. Lichtbedrijven maakt be kend, dat, als gevolg van de verwerking van partijen kolen, weike sterke veront reiniging in de fabrieks- leidingen veroorzaken, stag natie in den toevoer van gas is opgetreden en ook verder kan optieden. Alle pogingen worden in het werk geste d om deze hindernis van zoo kort moge- ijken duur te doen zijn. De veelevering. Op de veemarkt waren heden voor de centrale een 140 vette koeien aangevoerd. Het waren de z.g con tract-koeien, n.l. beesten die in het voorjaar gevorderd waren doch aan vetweiders wareu overgedaan onder verplichting, dat ze als ze vet waren weer werden geleverd. Aangezien deze vetweiders zich contractueel hadden verplicht de beesten zoo te weiden, dat ze in de A of B klasse vielen, op straffe van f 50.boete, waren de beesten thans van zeer goede kwaliteit. Afscheid Ds. Warners. Na een zeer gewaardeerde en in vele opzichten vruchtbare ambtsver vulling, sinds 14 Aug. 1932, heeft ds. Warners gister in de middag godsdienstoefening in de Groote Kerk officieel afscheid genomen van de herv. gemeente van Alkmaar. Er was hiervoor groote belangstelling van die zijde: de kerk was vrijwel geheel gevuld. Onder de aanwezigen bevonden zich ook twee van de andere herv. predikanten, ds. Klein Wassink en ds. Prins van Wijn gaarden (ds. Kleyne was door uit- stedigheid verhinderd), terwijl wij bovendien opmerkten ds. Kuiper (doopsgezind predikant alhier), ds. van den Kieboom uit Bergen en ds van Mullem uit Akersloot. De godsdienstoefening werd ge opend met zang van Ps. 150 1, 2 en 3, waarna ds. Warners de Geboden des Heeren voorlas en 'de Geloofs belijdenis, in aansluiting waarop de zorgeloosheid en onver schilligheid die nog in vele kringen heerscht ten aanzien van de mondverzorging, het kwaad, dat tandbederf heet, de volstrekt ongegronde angst voor de behandeling, de verkeerde voorstelling als zou een geregelde mondver zorging kostbaar moeten zijn, de finantieele bezwaren die talloozen tegen een beetje ingrijpende behandeling doen opzien, En .Profileert van de Proveta!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1