DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. d rV= Victorie^ Bessarabië gezuiverd. .Duitschland strijdt voor Europa., Een treffen tusschen Britsche en italiaonsche oorlogsschepen. Engelsche vliegtuigen boven Sicilië. Een Fransch-Japansch protocol. WSM\ - sèn*? Ontslag Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje. De verhouding tusschen japan en Ned. Indië. Verboden actie geconst ateerd. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.36 tot 5.56 Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Duitsche zeestrijdkrachten vernietigen 19 schepen. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3339. 143e Jaargang No. 177. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 30 Juli 1941 Duitsche successen in de omgeving van Smolensk. Het Duitsche legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 29 Juli (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Eoemeensche troepen hebben het uitmondingsgebied van de Dnjestr bereikt. Bessarabië is daarmede volkomen van den vijand gezuiverd. In de Oekraine worden de operaties gestadig voortgezet. De strijdkrachten van den vijand, welke bij den door braak van de Stalinlinie in de richting Smolensk achterhaald waren, zijn thans voor het belang rijkste deel in de pan gehakt. De laatste groep O. van Smolensk gaat haar ondergang tegemoet. Hooge cijfers aan gevangenen en buit kunnen als resultaat van de zen geweldigen vernietigenden slag binnen enkele dagen gemeld worden. Ten W. van het Peipus- meer zijn vijandelijke strijdkrach ten door de formaties welke be last zij met de zuivering van Est land eveneens ingesloten en staan voor haar vernietiging. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen be stookten in den afgeloopen nacht met goede uitwerking wapenfa brieken, ravitailleeringsbedrijven en verkeerswerken van de stad Moskou met bommen. In den strijd tegen Engeland bracht het luchtwapen ten N.W. van de Shetland-eilanden een koopvaardijschip van duizend brt. tot zinken. Voor de Engelsche Z.O.-kust kreeg een groot koopvaardijschip een bomvoltreffer. Andere lucht aanvallen waren vannacht gericht op havenwerken aan de N.O.- en Z.O.-kust van het eiland. Een pa trouilleboot schoot een Britsch vliegtuig omlaag. Noch overdag noch des nachts vonden gevechts handelingen van den vijand plaats boven het gebied van het Duitsche rijk. Het Italiaonsche legerbericht. Rome, 29 Juli (Stefani). In zijn legerbericht no. 420 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Onze snelle marinevaartuigen die tot steun gediend hadden van de vlootstrijdkrachten welke in den nacht van 26 Juli de haven La Va- letta op Malta waren binnengedron gen, hadden op htm terugtocht een felle ontmoeting met lichte eenhe den en vliegtuigen van den vijand, waartegen Italiaansche vliegtuigen op doeltreffende wijze optraden. Een Engelsche torpedojager werd door een torpedo van een onzer snelle marinevliegtuigen tot zinken ge bracht, zooals onze vliegtuigen kon den waarnemen. Twee snelle mari nevaartuigen zijn niet op haar basis teruggekeerd. Noord-Afrika: Tijdens een van onze aanvalsacties aan het front van Solloem, welke werd uitgevoerd op den middag van 27 Juli, maakte een Duitsche af deeling krijgsgevangenen en bracht zware verliezen toe aan vooruitgeschoven posten van den vijand, waardoor deze genoodzaakt werd zich terug te trekken. Aan het front van Tobroek heerschte leven dige activiteit van de artillerie aan beide zijden. Oost-Afrika: Activiteit van voor- uitgescoven posten en van de artil lerie in het gebied van Gondar. Gis termiddag deden Britsche vliegtui gen van geringe hoogte een aanval op eenige plaatsen op Sicilië. Eenige personen werden gewond en onbe- teekenende schade werd aangericht. Onze jachtvliegtuigen kwamen tus- schenbeide en schoten op ongeveer 30 km van Augusta een vliegtuig van het type „Figther" brandend omlaag. Het toestel stortte in zee. Een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee Gia- como heeft in den Atlantischen oceaan een tankschip,, geladen met 7000 ton olie, tot zinken gebracht. Japansche troepen geland. Vichy, 29 Juli (D.N.B.) Tusschen de Fransche en de Japansche regee ring is hedenochtend 11 uur in Vichy een protocol over de Fransch-Japan- sche samenwerking voor de gemeen schappelijke verdediging van Fr.- Indo-China gesloten en door den plaatsvervangenden minister-presi dent admiraal Darlan, en den, Ja- panschen ambassadeur, Kato, onder teekend. Het protocol behelst de vol gende drie punten: 1. De beide regeeringen verplich ten zich militair samen te werken voor de gemeenschappelijke verde diging van Fransch Indo-China. 2. De maatregelen welke met het oog op deze samenwerking geno men moeten worden,, zullen het voorwerp vormen van bijzondere overeenkomsten. 3. De vorenvermelde schikkingen blijven slechts zoolang van kracht als de omstandigheden welke de re den voor haar aanvaarding vormen, aanwezig zijn. Ontscheping van Japansche troepen in Indo-China. Sjanghai, 29 Juli (D.N.B.) In Ha noi is officieel bekend gemaakt, dat Dinsdagmorgen de ontscheping be gonnen is van Japansche troepen ten N. van de baai van Camran. In de officieele mededeeling wordt verder gezegd, dat aan het Japansche luchtwapen in totaal acht vliegvelden, met inbegrip van dat van Saigon, ter beschikking gesteld zijn. Inmiddels zijn in Saigon voor bereidingen getroffen om de Japan sche troepen te ontvangen. Het ge bouw van de Fransche K. v. K. is gereed gemaakt voor den Japan- schen generalen staf en dat van de Chineesche K. v. K. voor het Japan sche hoofdkwartier. De haveninrich tingen zijn op ruime schaal aan de Japansche marine beschikbaar ge steld. De hotels te Saigon zijn vol Ja pansche officieren, die hier tijdens het weekeinde zijn aangekomen. De voorbereidingen voor de ontvangst van de Japanners geschieden zon der eenige wrijving. Daarentegen heeft het wantrouwen van de be volking jegens Engelsche en Chinee sche financieele instellingen Maan dag geleid tot een run op de loket ten van de banken, zoodat Engelsche banken genoodzaakt waren de uit betalingen tot 500 piasters te beper ken. i ai I s-G ravenhage, 29 Juli. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De -rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/40 (vierde veror dening over bijzondere maatrege len op administratiefrechtelijk ge bied) aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje op zijn verzoek op eer volle wijze ontslag gegeven, ais secretaris-generaal aan het mi nisterie van algemeene zaken, en hem pensioen verleend. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris op grond van dezelfde verordening den secretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, dr. K. J. Fredericks, belast met de voor- loopige waarneming der zaken van den secretaris-generaal van het ministerie van algemeene zaken. DE V BEHEERSCHT HOLLAND. Overal in Holland verkondigen aanplakbiljetten de overwinning van Duitschland voor Europa op alle fronten. Het nieuwste V-aanplakbiljet. (Stapf) VOLKSTUINTJES IN DUITSCHLAND. Berlijn, 29 Juli. De A.N.P.-corres- pondent meldt: In Berlijn en omgeving telt men 120.000 bezitters van z.g.n. volks tuintjes. Niettegenstaande de beper kende bepalingen ten aanzien van het houden van (klein) vee in verband met de veevoederschaarsch- te kan men toch nog in die tuin tjes totaal 180.000 kippen houden, 70.000 konijnen, 2000 bijeenkorven, 800 geiten en 150 varkens. Van veel meer belang is evenwel de teelt van groenten en fruit op een oppervlakte van bijna 3200 ha tellen de Berlijnsche volkstuintjes 850.000 vruchtboomen. Voor het heele Duitsche rijk heeft men prekend, dat 12.6 pet. van den totaltxi groentenoogst en welhaast 14 pet. van den totalen fruitoogst door de volkstuintjes geleverd wor den, zoodat dit bij uitstek sociale in stituut tevens in aanzienlijke mate tot de voedselvoorziening van het Duitsche volk bijdraagt. Nederl.-Indië blokkeert Japansche saldi. Tokio, 29 Juli (D.N.B.) Naar de Tokio Asahi Sjimboen meldt heeft Ned.-Indië het voorbeeld van de Ver. Staten en Engeland gevolgd en besloten met ingang van 28 Juli alle Japansche saldi te blök- keeren. Bovendien zou Ned.-Indië het voornemen hebben om: 1. Allen export naar Japan, Mandsjoekwo, China en Fransch- Indo-China afhankelijk te stellen van een speciale vergunning. 2. De importen uit Japan stop te zetten en 3. De saldi der Japanners in Ned.-Indië te blokkeeren. De president der Javasche bank heeft, zoo meldt het blad verder, aan den president der Yokohama speciebank medegedeeld, dat de financieele overeenkomst tusschen beide banken van December 1940 wordt opgeheven. Deze maatregel wordt ermede gemotiveerd, dat de clearing niet meer, gelijk in het accoord bepaald is, in Amerikaan- sche dollars verrekend kan wor den. Geen schepen uit Ned.-Indië naar Japan. Stockholm, 29 Juli (D.N.B.) De Engelsche omroep meldt, dat de re geering te Batavia bepaald heeft, dat geen schepen meer naar Japan mogen varen en dat de vrachtsche pen moeten worden vastgehouden. Voorts zou het verdrag betreffende de levering van olie door Ned.-Indi: aan Japan voorloopig worden opge^ heven. De petroleumovereenkomst met Japan opgezegd. Sjanghai, 29 Juli (D.N.B.) Volgens een Domeibericht heeft de Ned.-In dische regeering eenzijdig de petro leumovereenkomst met Japan opge heven. Een verklaring van Yosjizawa. Tokio, 29 Juli (Domei). In een commentaar op de actie van Ned.- Indië, dat in navolging van de Ver. Staten economische maatregelen te gen Japan heeft genomen, heeft Yosjizawa, de leider van de recen te economische Japansche missie in Ned.-Indië een verklaring afgelegd aan de pers, waarin hij o.m. zeide: „Terwijl het verbod van export en import Japan eenigszins treft, ge loof ik dat, van een zuiver econo misch standpunt bezien, ook Ned.- Indië aanzienlijk onder dezen maat regel zal lijden". Yosjizawa zeide, dat de maatregelen de economische bedrijvigheid der in Ned.-Indië wo nende Japanners zouden beperken, doch tévens zouden zij een strenge beperking leggen op den handel tus schen Japan en Ned.-Indië. Yosjizawa achtte het stopzetten van den uitvoer van olie en andere materialen uit Ned.-Indië ernstig, zeggende: „Het optreden van Ned.- Indië bij deze gelegenheid zal van invloed zijn bij het vormgeven aan iedere wijziging van plannen, welke de Japansche regeering in de toe komst zou kunnen overwegen ten aanzien van de mobilisatie van ma terialen". Er op wijzende, dat de handel tus schen Japan en Ned.-Indië op gun stige wijze was toegenomen sedert zijn terugkeer uit Ned.-Indië, terwijl zich den laatsten tijd ook teekenen hadden voorgedaan voor een toene mend begrip' en toenemende vriend schap, sprak Yosjizawa zijn diepe teleurstelling uit over het optreden van Ned.-Indië, dat „een einde maakt aan den handel tusschen Ja pan en Ned.-Indië". Voorts sprak hij de vrees uit, dat de Japansche kooplieden, handelslui en winkeliers in Ned.-Indië groote moeilijkheden zouden ondervinden in het voortzet ten van hun zaken. Yosjizawa merk te op, dat hij deze verklaringen af legde terwijl hij nog geen volledige berichten had ontvangen omtrent de toepassing van de genoemde maatregelen, waarbij hij in het licht stelde, dat de Amerikaahsche maat regelen met groote soepelheid toe gepast worden. Hij hoopte, dat Ned.- Indië op gelijke wijze tewerk zal gaan om der wille van de betrekkin gen tusschen Japan en Ned.-Indië. Nu de Europeesclie markt geheel gesloten is, zou voor Ned.-Indië de uitsluiting van Japan alleen Ameri ka en Australië overlaten als landen waarmede handel gedreven kan worden, „hetgeen een harde slag voor Ned.-Indië zou beteekenen". VERKLARINGEN VAN CHURCHILL. Berlijn, 29 Juli (D.N.B.) Churchill heeft heden in het Lagerhuis bestre den, dat er, zooals onlangs door ver schillende afgevaardigden is be weerd, bij de Britsche bewapeningS' productie chaotische toestanden zou den heerschen. Hij gaf echter toe, dat zich bij het uitvoeren van het bewapeningsprogram „zekere kwes ties hebben voorgedaan, daar de drie bewapeningsdepartementen een ge brek aan energie hebben getoond, of zich hebben schuldig gemaakt aan het maken van ruzie of hun be voegdheden te buiten zijn gegaan". Vervolgens gaf Churchill een over zicht van de werkzaamheden, van de bewapeningsindustrie, waarbij hij opnieuw beweerde, dat Engeland reeds de superioriteit in de lucht op Duitschland heeft behaald. Met zijn Noord-Amrikaansche vrienden heeft Engeland een nauwkeurig omlijnde overeenkomst gesloten. „Zij verlan gen natuurlijk", zoo ging Churchill verder, „zeer complete opgaven over hetgeen gebeurt met de door hen geleverde goederen. Het is onze plicht hun de verzekering te geven, dat zij voor hun geld ook de over eenkomstige tegenwaarde ontvan gen. Iraksche regeering afgetreden? (D.N.B.) - Naar bij geruchte verluidt, zou de Iraksche regeering- Madfai zijn afgetreden. 's-G r a v e n h a g e, 29 Juli. De commissaris-generaal voor de openbare veiligtheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Za terdag en Zondag) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden padvindersvereeni- gingen in strijd met de voorschrif ten haar onwettige actie voortzet ten. Deze Duitsche politie-afdee- lingen hebben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werd ook een kamp bij Putten gevonden en ontbonden. De deelnemers aan dit kamp verzetten zich niet' allen op onbeschaamde wijze tegen de aan wijzingen van de politie-patrouil- les, doch beleedigden ook de Duit sche politiebeambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wapens gebruik moesten ma ken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de openbare veiligheid zie ik mij genoodzaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stel len, aangezien zij de volledige ver antwoordelijkheid voor dergelijke gebeurtenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere p advindersvereenigingen ontbon den zijn en dat het ten strengste verboden is nog voor deze ver- eenigingen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoor delijkheid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aandacht op, dat de Duitsche veiligheidspolitie bevel gekregen heeft, bij derge lijke gevallen in de toekomst de ouders via de veiligheidspolitie ter verantwoording te roepen. Bo vendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlingen zijn aan mid delbare of hoogere scholen, van elk onderwijs aan Nederlandsche leerinstéllingen worden uitgeslO' ten. SPOORWEGONGELUK OP GOTHARDLIJN. Bern, 29 Juli (D.N.B.) Vanmiddag is op de Gothardlijn een ernstig ongeluk gebeurd. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is de snelheid van een goederentrein tusschen La- vorgo en Giornico overmatig hoQg geworden en ontspoorde de trein bij den ingang van den Piano-Ton do-tunnel. Alle wagons sprongen uit de rails. Enkele blokkeerden den in gang van den tunnel en zes wagons gleden van de berghelling af. Een baanwachtershuisje bij genoemden ingang en een militaire barak raak ten bij deze ontsporing in brand en werden volkomen in de asch ge legd. In de barak kwamen drie sol daten om. Op dit oogenblik is nog niet met zekerheid bekend, hoeveel menschen bij het ongeluk den dood hebben gevonden. Zeker is, dat be halve de soldaten ook nog de machi nist en een remmer zijn omgeko men. Na de ontsporing van den trein geraakte de locomotief los en reed met onverminderde snelheid voort, tot zij bij de halte Giornico op een vooruitgereden goederentrein reed en dien ook ten deele tot ontsporing bracht. De materieele schade is zeer groot en hervatting van het verkeer zal waarschijnlijk eerst na enkele dagen mogelijk zijn. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 29 Juli: op 13,25 onder 0,20 31 Juli Eerste kwartier. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 29 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt het volgende extra- bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnieuw een groot succes behaald. Door torpedojagers, korvetten, duikbootvallen en hulpkruisers belaagd, hebben zjj dagenlang een Britsch convooi bestreden en in totaal negentien schepen met een gezamenlijken inhoud van 116.500 b.r.t. tot zin ken gebracht. Verder werden van de beveiligingsvaartuigen een torpedojager en een korvet vernietigd. VERSCHERPING VAN ANGEL SAKSISCHE HOUDING JEGENS NEUTRALEN VERWACHT. Stockholm, 29 Juli. Volgens de Times verwacht men, dat Engeland en vooral de Ver. Staten hun hou ding zullen verscherpen tegenover de landen, die zich buiten den oor log houden, maar tevens de as- ogendheden helpen. In de eerste plaats heeft men het ook op Vichy. De Fransche regeering heeft eerst in Syrië en daarna in Indo-China doen blijken, dat haar besluit tot verdediging van de overzeesche be zittingen slechts gericht is tegen de tegenstanders van de as. Zal dit zich in Noordwest-Afrika herhalen, zoo vraagt men zich hier met toe nemende ongerustheid af. De Times eischt strenge maatre gelen van Engeland en de V. S. te gen Spanje met verwijzing naar de laatste rede van Franco en de hou ding van de Phalange, die doen blijken, dat de „politiek van toege vendheid" een einde moet nemen. JAPANSCHE TEGENMAATREGELEN. Tokio, 29 Juli (Domei). De Ja pansche regèering heeft de in Japan aanwezige saldi geblokkeerd van de onderdanen der Ver. Staten, de Phi- lippijnen, Groot-Britannië, Noord- Ierland, Canada, de Britsche kroon kolonie Hongkong, Nederland en Ned. Indië, zulks als antwoord op de door deze landen ondernomen actie tegen de Japansche saldi, aldus heeft de woordvoerder van het bu reau voor de inlichtingen, Isjii, he den verklaard in de persconferentie voor de buitenlandsche correspon denten. Het blokkeeren der saldi van Nederlandsche en Ned.-Indische onderdanen in Japan is vandaag begonnen. MACHTIGING VOOR HET NED.-INDISCHE LEGER. New-York, 29 Juli (D.N.B.) Dc Ned.-Indische regeering heeft het leger, naar de United Press uit Ba tavia meldt, gemachtigd gebruik te maken van de wetten betreffende een noodtoestand, ingeval dit van den kant van de militaire bevelvoe rende instanties noodzakelijk mocht worden geacht. Zie verder Buitenland pag. 2 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1