Weer gas en een normale courant. DE KWAAL EN DE GENEZING. AMSTERDAM', BEURS EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. Wij hebben vandaag gelukkig weer de beschikking over gas, al is de toevoer dan ook nog niet zoo groot dan we tot dusver gewend waren. Wat het beteekent geen gas te kunnen gebruiken, hebben onze huismoeders sedert Zaterdagavond ondervonden, maar zij kunnen ten slotte nog warmte voor het koken van eten krijgen door het gebruik van vuurduiveltjes of geïmprovi seerde oventjes, maar een bedrijf als het onze wordt gedegradeerd tot een uitgeverij waar, wat de techniek betreft, het rad van den tijd plotseling meer dan een kwart eeuw achteruit gedraaid wordt. Van zeven groote zetmachines worden de loodpotten met gas verwarmd en de verwarming móet reeds eenige uren hebben plaats gevónden alvorens de machines in gebruik genomen kunnen worden. ,Er was geen gas en er waren dus ook geen machines meer. Het was een wonderlijk gezicht heel het zettersparsoneel weer als van ouds aan de zetbokken te zien staan om, evenals de zetters van een vroegere generatie dat deden, lettertje voor lettertje op te nemen en bijeen te passen en het zetsel na de correctie af te leveren aan den „opmaker", die gewend is de blinkende machineregels haastig in de goede volgorde tot pagina's te vormen en nu weer als van ouds al die broze stukjes zetwerk duizenden losse lettertjes voor zich zag, waarvan elk bericht met een touwtje omwonden was, dat in den vorm uiterst voorzichtig moest losgepeuterd worden. Wanneer men ziet, dat er op deze wijze twee pagina's geprodu ceerd worden in den tijd dat er anders minstens zes verschijnen, begrijpt men eerst recht hoe de voortschrijding der techniek het zet- en drukwerk vereenvoudigd en verveelvoudigd heeft. Hulde aan onze machinezetters, die, dank zij hun grondige oplei ding, zich onmiddellijk bij de ver anderde omstandigheden konden aanpassen en blijk gaven het oude handwerk nog niet te zijn vergeten. Maandag tusschen den middag was er ruim anderhalf uur wat gas beschikbaar en wij hebben ge tracht in dien tijd van de handge- zette pagina's eenige matrijzen te gieten teneinde, door het gebruik van de rotatiepers, althans het drukken op de gewone, moderne wijze te kunnen doen geschieden. Dat is ons niet gelukt, al ging het maar om een tijd van hoogstens vijf of tien minuten. Het gietapparaat voor de matrij zen moet een hitte van 300 graden hebben om de eerste matrijs te kunnen gieten en de temperatuur komt niet hooger dan 250 gra den eer al het „lood" gesmolten is. Wij hebben popelend van onge duld op den wijzer getuurd. Hij naderde de 300, maar onze horlo ges gaven tevens te kennen, dat de gastoevoer opnieuw 'zou worden afgesloten. De gasdirectie gaf 5 mi nuten uitstel, ten slotte nog eens 5 minuten als uiterste concessie, de 300 graden werden gehaald, maar de voorverwarming was te kort geweest, de eerste gegoten pagina bleef vastzitten, de temperatuur liep natuurlijk hard terug en de kans was althans Maandag verkeken. Inplaats van' op de rotatiepers met haar geweldige snelheid kwa men de vormen nu op een vlakke pers waarbij evenals dat vroeger het geval was elk vel voor elke courant moest worden ingelegd, zij het dan ook, dat dit thans gelukkig automatisch kon geschieden. Gister hadden wij noodgedwon gen weer een handzetcourant(je), maar gelukkig konden er juist bij tijds stypes worden gegoten, zoo dat het drukken geen oponthoud gaf en ons de tallooze telefoontjes bespaard bleven van abonné's, die zich beklaagden, dat ze geen cou rant hadden gekregen althans niet op den gewonen tijd. Heden was er weer gas, al kwam het dan ook iets later dan gewoonlijk. Vandaag vielen weer lustig de koperen matrijsjes der zetmachines en was op het gelaat van alle zet ters en drukkers weer een vroo- lijke, onbezorgde trek, omdat het rad van den tijd weer gedraaid was en het werk op de normale wijze kon geschieden. Ten slotte blijft ons slechts de taak een woord van dank te bren gen aan onze abonné's, die in deze voor ons bedrijf zoo ziaare dagen hebben blijk gegeven onze moei lijkheden ten volle te kunnen be grijpen. de actie van winterhulp. Wij deden in ons artikel van gister reeds uitkomen, dat er bij de Winter hulploterij op elke 6 loten een prijs is en dat er 885.103 prijzen en pre mies zijn. Het geldsbedrag aan prij zen op een loterij van 6 millioen lo ten werd door een zetfout 100.000 genoemd. Het is uit het boven staande duidelijk dat het totaal be drag aan prijzen 1.000.000 be draagt. Lj HERBOUW GARAGE MET BOVENWONING. Het herbouwen van de garage met bovenwoningen aan de Laat, welke destijds door brand ver woest zijn, is voor rekening van den heer D. J. Vermeulen gegund aan den heer R. J. Bot alhier, geslaagd. Bij de examens voor stenografie en machineschrijven, gehouden op 29 Juli te Amsterdam onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaagden: Voor kantoorstenograaf, 130 letter grepen per minuut, de dames T. v. d. Laarschot en I. Kohlbrugge te Alk maar en de heer R. Pander te Koe dijk; voor machineschrijven: mej. B. B. Groot te Noordscharwoude met een snelheid van 223 letteraanslagen per piinuut, mej. E. Sissingh te SchoorI, met 254, mej. A. C. M. Kruiten te Heiloó met 228, mej. T. Op de Weegh te Alkmaar met 232, mej. E. Kroone te Heilóo met 277, mej. J. C. M. v. Bodengraven aldaar met 236, mej. C. Kolkman te Alk maar met 283, mej. F. G. Kuperus te Castricum met 289, mej. R. de Munk te Alkmaar met 229 en de heeren K. S. Sluijs, J. P. C, Burgers en P. Hoekstra met resp. 330, 225 en 244, B. Jansen te Heiloo met 224, W. C. van Keeken en C. G. van ICeeken, met resp. 267 en 273, D. Ramler te Nieuwe-Niedorp met 240 en M. W. Bouwes te Burgervlotbrug (gem. Zijpe) met 199 letteraansl. p. minuut. Voor de Vereeniging van leeraren slaagden voor Duitsche handelscor respondentie de dames B. Klooster boer te Heiloo en T. Tromp te SchoorI en de heeren J. Schwarzer en W. Brandsma te Alkmaar, J. Ver meulen en J. Honig te Bergen; voor handelscorrespondentie slaagde de heer R. van Vliet te Alkmaar. Voor het tweede gedeelte van het notarieel examen is te Den Haag geslaagd de heer F. N. Erdt- sieck alhier. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Juni werden door de wijkverpleegster 735. bezoeken afgelegd bij 40 patiënten, waarvan 574 bij leden van het A. A. Z. A., 142 bij leden van het W. G. Kruis, 13 bij stadspatiënten en 6 bij parti culieren. De wijkkraamverpleegster legde in de maand Juni 256 bez. af bij 14 patiënten en verleende 3 maal as sistentie bij den dokter. VACANTIEREGELING BANKET BAKKERS. Een deel der Alkmaarsche banket bakkerswinkels is gesloten van 4 tot 11 Aug. en een ander deel van 11 tot 18 Aug. Voor nadere bijzon heden zie men elders in dit blad. ALKMAARSCHE RIJWIEL HANDELAREN. Aan de lijst van gesloten zaken wegens vacantie der Alkm. rijwiel handelaar dient toegevoegd de N.L. zaak, Mient 16. EEN BLOEIENDE APPELBOOM. Bij den heer C. Boot te Hens- brqek staat een appelboom voor deh tweeden maal gedurende dit seizoen in bloei. Men ziet thans naast rijpende vruchten ook bloe-r sem. AANBESTEDING. Het hoofd van den dienst der Zui derzeewerken heeft heden aanbe steed den aanleg van de aardebaan met gewalste verharding voor het wegvak Ramspol-Dorp C (Kamper- weg) in den N.O. polder, met bijko mende werken. Laagste inschrijver was de N.V. P. Daalder's Aannemersbedrijf, alhier, voor 68.888. PRIJSOPDRIJVING VAN TEXTIELGOEDEREN. Bij een begin April j.l. door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten gehouden controle bleek de winkelier R. te Hoorn zijn goederen aanzienlijk in prijs ver hoogd te hebben. In vele gevallen was er een bruto-winst van 100 tot 180 pet. op den inkoopsprijs gezet, in bepaalde gevallen zelfs nog be langrijk meer. Vóór 10 Mei 1940 was deze winstopslag in het algemeen niet grooter geweest dan 33 pet. R. had gemeend vrij uit te gaan, als hij oude goederen zóó prijsde, dat zij goedkooper bleven dan soort gelijke nieuwe goederen. Echter had hij de op 10 Mei 1940 reeds aanwe zige goederen in het geheel niet in prijs mogen verhoogen en later eventueel duurder ingekochte goe deren niet met een hoogere, in geld uitgdrukte winst mogen verkoopen. Deze overtreding van de prijzen- beschikking 1940 no. 1 werd door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam met 2500 be boet. Tevens werd een aantal in be slag genomen goederen verbeurd verklaard en openbaarmaking van het vonnis in een vakblad gelast. „NOTSTANDSBEIHILFE" VOOR EGMOND AAN ZEE. De rijkscommissaris,' dr. Seyss Inquart, heeft het Fonds „Notstands- beihilfe" voor Nederland in het leven geroepen, hetwelk reeds in ver schillende gebieden in Nederland goed werk heeft verricht. Thans heeft de Beauftragte des Reichskom- missars voor de provincie Noordhol land, de heer Seidel, in overleg met den heer G. Löcher, Geschëfts- führer van de „Notstandsbeihilfe" te Rotterdam, de gemeente Egmond aan Zee aangewezen om ook daar zooveel mogelijk den nood der be volking, die door werkloosheid en onder den druk der huidige tijdsom standigheden meer dan anderen heeft geleden, te lenigen. Op Maandag 4 Augustus opent de „Notstandsbeihilfe" te Egmond aan Zee haar aanmeldingskantoor in de oude openbare lagere school aan het Burg. Eymaplein. Wie komen voor uitkeering in aanmerking? In aanmerking komen alle inwo ners van Egmond aan Zee, die op 10 Mei 1940 in de gemeente Egmond aan Zee waren ingeschreven en wier inkomen in de weken van 13 Jan. tot 22 Febr. 1941 niet hooger was dan gemiddeld: 9 p. week voor alleenst. pers. z. eigen huish. f 11.50 p. week voor alleenst. pers. m. eigen huish. 18 p. week voor gez. z. kind. ben. 16 j. 18 p. week voor gez. m. 1 of 2 kind. ben. 16 j. 19 p. week voor gez. m. 3 kind. ben. 16 j. 20 p. week voor gez. m. 4 kind. ben. 16 j. 21 p. week voor gez. m. 5 kind. ben. 16 j. 22 p. week voor gez. m. 6 kind. ben. 16 j. 23 p. week voor gez. m. 7 kind. ben. 16 j. 24 p. week voor gez. m. 8 kind. ben. 16 j. 25 p. week voor gez. m. 9 kind. ben. 16 j. 26 p. week voor gez. m. 10 en meer kind. ben. 16 j. Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwin ner gerekend). Aanvragen zullen door voorge noemd bureau worden beoordeeld, waarna de voor uitkeering in aan merking komenden op korten ter mijn worden opgeroepen om het vastgestelde bedrag in één of meer gedeelten in ontvangst te nemen. Welke paperassen noodig zijn. De aanvraagformulieren worden door de ambtenaren der „Notstands beihilfe" in tegenwoordigheid van aanvragers ingevuld. Om. dit zoo juist en gemakkelijk mogelijk te maken moet de aanvrager mede brengen: 1. Stamkaart en/of identiteitsbe- bewijs; 2. Trouwboekje; 3. Laatste belastingbiljetten; 4. a. Een werkgeversverklaring, indien men in loondienst is; (ook voor werkende kinde ren moet een werkgevers verklaring worden over legd) b. Een verklaring van kleine zelfstandigen, indien men zelf zaken doet; 5. Huurboekje of huurkaart; 6. Alleen andere bewijzen van in komsten. Formulieren voor werkgevers - verklaringen (wit) en verkla ringen voor kleine zelfstandigen (blauw) zijn verkrijgbaar aan de gemeente-secretarie te Egmond aan Zee. De werkgeversverklaringen moe ten door de werkgevers worden in gevuld, onderteekend en van een stempel voorzien. De verklaringen voor kleine zelf standigen moeten door de aanvra gers zelf worden ingevuld en on derteekend. Tegen het doen van onjuiste of onvolledige opgaven zal streng worden opgetreden. Ook de personen, die in de we ken van 13 Januari tot 22 Februari 1941 in de rijkssteunregeling wa ren opgenomen (ook kleine tuin ders en kleine boeren) of steun van Maatschappelijk Hulpbetoon ont vingen of in werkverruiming wa ren te werk gesteld, kunnen zich voor een uitkeering in voorge noemd aanmeldingskantoor doen inschrijven. Voor inschrijving kunnen zich aanmelden: Aanmelding. Op 4 Augustus van 10.30 tot 5 uur n.m. de personen, wier ge slachtsnamen beginnen met de let ters A. t.m. E.; Op 5 Augustus de letters F. t.m. J.; Op 6 Augustus de letters K. t. m O; Op 7 Augustus de letters P. t. m. T.; Op 8 Aug. U. t.m. Z., op laatstgenoemde vier dagen telkens van 9 tot 5 uyr nam. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 1 uur, de volgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijd vak van 17—24 Juli 1941: Een paar gymschoenen, een huissleutel, een portefeuille inh. textielkaart en foto's een portemonnaie inh. eenig geld en bloembonnen, kruis van een rozen krans, een sleutel, een rozenkrans, een mantelceintuur, een ceintuur, portemonnaie inh. eenig geld en distributie bonnen, étui met pas foto's, wit kindersokje, roode dames- tasch. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangege ven in hetzelfde tijdvak: een zak houtskool, Schermer, Nieuwesloot rood met zwarte vulpenhouder, Ob- dam, Nieuwpoortslaan 61; een bank biljet van 20, Koopal, Gem. Wer ken; een postduif, Liefting, Wognum- sche buurt 1; een roode autoped, V. Kuilenburg, Hooftstraat 45; een paar gymschoenen, Molenaar, Breedstraat 21; een duimstok, Konijn, Voormeer 18; dameespolshorloge, Grotenbreg, Dr. Schaepmankade 6; opplakvel met boterbons, Rabeling, Breedstraat 47; verm. gouden ring met roode steen, Paleaeri, Laat 144; rozenkrans in étui, Toes, Eikelenbergstraat 24; portemonnaie inh. knipkaart, V. La tum, Krelagestraat 8; een zilver arm bandje, Swart, Oudegracht 159; een scheermes, Bellekom, Toornburg 7; een licht-groene ceintuur, Ankinga, Reekerstraat 58; verzilverd vulpot lood, de Graaff, Laat 103; ledige bruine portemonnaie, Kraakman, St. Anthoniusstraat 16. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie te Alkmaar. VER. „ALKMAARSCHE FRÖBEL SCHOOL". (School voor algemeen voor bereidend lager onderwijs). Aan het jaarverslag 1940 van deze vereeniging ontleenen wij het volgende: Algem. toestand. Ondanks de ernstige tijdsomstandigheden, heeft de vereeniging haar taak ook in 1940 met goed gevolg kunnen ver richten. Dank zij het onverrqoeid pogen van het onderwijspersoneel en het goed begrip van de ouders der leerlingen, kon in beide scho len, de „Elise van Calcar" kleuter school en de „Bosch" kleuterschool na een korte onderbreking gedu rende de oorlogsdagen het onder wijs weer voortgezet worden. Het aantal leerlingen was gedu rende de kritieke dagen terugge- loopen. Spoedig evenwel was de 'achterstand weerhersteld. Op 31 December 1940 telden beide scho len tezamen 292 leerlingen, met nog een aantal op de wachtlijst. Sedert Augustus 1939 kon niet meer beschikt Worden .over de ge wone schoolgebouwen en waren de scholen in particuliere woningen ondergebracht. In den loop van 1940 gelukte het de huisvesting te verbeteren. De „Bosch"-kleuter- school werd ondergebracht in het ruime perceel Egmonderstraat 11. Voor de hoofdgroep der leerlingen van de „E. v. Calcar"-school bleef het perceel Roemer Visscherstraat 7 bestemd, maar voor de leerlingen uit het Zegliskwartier werd een schoolgelegenheid ingericht in per ceel Voormeer 8. Deze laatste af- deeling telde spoedig ruim 60 leer lingen. Na de verruiming der schoolge legenheid konden alle afdeelingen, behalve die, gehuisvest op de Voor meer, na de groote vacantie weer heele dagen onderwijs ontvangen. Tevens kon de nieuwe onderwijs methode „Lize de Haan", geba seerd op de nieuwe uitkomsten der kinderpsychologie, die eerst door ruimtegebrek niet meer gevolgd kon worden, wederom in practische toepassing worden gebracht, waar door het onderwijs aanmerkelijk aan resultaat won. Het gewone jaarlijksche school feest kon dit jaar niet doorgaan. Het St. Nicolaasfeest evenwel was voor de kinderen wederom een groot genoegen. Het Kerstfeest werd onder leiding van het on- derw. personeel vóór den aanvang van de Kerstvacantie in gepaste sfeer herdacht. Het onderwijzend personeel zag zich in 1940 voor een uiterst moei lijke taak gesteld. Met volle toewij ding heeft het geheele personeel, onder leiding der dames M. Kreyer- maat en G. Rus, zich van die taak gekweten. Vande zijde der ouders werd meermalen van groote waar deering getuigd. Dit bleek o.a. bij het afscheid van de dames A. Scheepstra en G. de Wit, die bei den wegens huwelijk ontslag vroe gen. Dit ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend onder dank zegging voor de bewezen diensten. De vacatures werden vervuld door de benoeming van de dames Tr. Bakker, H. Vennik en H. Visser, als assistent-onderwijzeres. De heer Moelaert verliet per 1 Sept. 1940 c'en dienst der vereeni ging. Ook van hem, die ondanks het klimmen zijner jaren met toe wijding zijn taak als schoolschoon- maker der „Bosch"-kleuterschool had vervuld, werd op aangename wijze afscheid genomen. De financieële toestand der Ver eeniging gaf in 1940 minder zor gen dan in vorige jaren. Door ver mindering der huurlasten en ver meerdering der ontvangen school gelden kon een nadeelig slot der jaarrekening 1940 voorkomen wor den. Mevr. R. PrinsVlessing, sinds de oprichting der vereeniging in 1927, als bestuurslid werkzaam, stelde haar functie ter beschikking. Voor haar toewijding aan de be langen der vereeniging verdient EERSTE BLAI Er kwam een moeder met een kind den kapperssalon binnen. Het leek een bedeesd jongetje van een jaar of twee, maar toen deze jonge klant op den hoogen stoel gehe- Schen was om afstand te doen van zijn krullen, toen leek het plots een kannibaaltje. Het gilde van nee-nee, het sloeg met armen en beenen en het draaide zich in allerlei bochten om den kapper te belemmeren inde uitoefening van zijn ambtelijke functie. De moeder drukte het kind met stoel en al stevig tegen zich aan maar het kind gaf geen krimp. Het kappersknechtje liet een klant met zeep op de wangen zitten om het hoofd van den jongen woesteling in de houding te houden, maar de krulletjes zwaaiden als wapperende manen. De kapper probeerde te knippen en wist werkelijk van tijd tot tijd een lokje te verschalken. Het kind brulde, de moeder suste. Er werden stukken chocolade en autopeds bij de vleet toegezegd, maar vergeefs. Er werd gedreigd met Zwarte Piet en de politie, maar het kind bleef te keer gaan als een volwassen dolleman, „Anders is hij zoo lief', zei de moeder, „maar hij is een beetje ziek: als we hier klaar zijn ga ik met hem naar den dokter. Ik ge loof dat het voedsel van tegenwoor dig hem in den weg zit". Ik verwachtte elk oogenblik bloed te zien stroomen uit den nek van het zieke knaapje als de kapper het vel inplaats van het haar beet had, of uit de vingers van den moedigen coiffeur als hij zich bij deze gevaar lijke karwei in de vingers zou ja pen. Maar de haarkunstenaar was een meester in hetvak, want hij kreeg het klaar zonder ongelukken een aanzienlijk gedeelte van de overtollige haarvrucht te verwijde ren. „Ik had het liever van achteren wat korter gehad en van voor wat langer", zei de ondankbare moeder toen de kapper het welletjes vond, „Wat kost het?" „Eén kwartje, mevrouw". „Eén kwartje! En je bent nog geen vijf minuten met hem bezig geweest De moeder wilde aan haar ver ontwaardiging over zoo'n afzetterij nog verder lucht geven en de kap per liep al rood bij om eens stevig van antwoord te dienen, toen er iets heel onverwachts gebeurde. Vanuit het stoeltje, waarin het kind het laatste restje van zijn pro test zat uit te schreeuwen, stroom de een straaltje vocht omlaag: op het linoleum in den salon vormde zich een flinke plas' En alsof dit schandaal nog niet groot genoeg was, kwam er vanuit de richting van den knaap een zeer onaange name en onbehoorlijke geur in het kapperslokaal, waar men toch ge wend is andere odeuren op te snui ven. „Daar zit ik nu al vijf dagen op te wachten!" juichte de moeder toen. „Bradf gedaan jongen, nu hoeve we niet meer naar den dokter. Als de jongen er weer eens last van heeft, kom ik weer bij jou, kapper, want je bent toch goedkooper dan de dokter". NOORDSCHARWOUDE. Veilingsvereeniging Noorder- marktbond. - Dinsdagmiddag vergaderde het bestuur van de veilingsvereeniging Noordermarkt- bond in het vergaderlokaal der veiling onder voorzitterschap van den heer-J. Kliffen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter de uitkomsten van het vroege aardappelseizoen bespro ken. Voor varscheidene tuinders zal het tegenvallen, vooral tenge volge van den slechten oogst in het Geestmerambacht. Aan den N.M.B. zijn echter tot nu toe al evenveel of nog eenige wagons méér vroege aardappelen aangevoerd dan ver leden jaar in hetzelfde tijdvak. De regen zal hieraan niet vreemd zijn, waardoor in de omliggende polders de opbrengst wat kon worden op gevoerd. Door de onzekerheid, welke t.a.v. de pootaardappelen bestond, zijn. wel heel wat van die pootaardappelen voor consumptie geveild, waardoor men deze later weer zal moeten missen. De fi- nancieele uitkomsten zijn niet zoo ongunstig als eerst werd verwacht. Een compeflsatie voor de lagere opbrengsten is het uitblijven van de aardappelziekte. De heer Jb. Klaver besprak de minimumprijzenregeling. Gaat de fondsvorming nu nog door? De voorzitter antwoordde, dat er van de fondsvorming niets zal ko men. Er waren vele 'bezwaren tegen ingebracht en de moeilijk heden met het vervoer zijn meege vallen. Nu heeft men de mini mumprijzenregeling ingevoerd, waarvoor de gelden van het 1 dat nu heelemaal aan het Centr. Bureau is uitbetaald, zullen wor den besteed- De prijzen voor de goedgekeurde pootaardappelen zijn minimum prijzen. Het is mogelijk, er een hoogere prijs voor te bedingen, wanneer er veel vraag naar be staat. Men kan voor de Schotten tot 4 per 100 kg hooger gaan. Voor de veiling is het een meeval lertje dat de aardappelen niet on der de omzetbelasting vallen. Er was op gerekend, dat het betaald moest worden. In de maand Juni was d omzet 6682,56, hetgeen ongeveer 16000 minder was dan in Juni van het vorige jaar. In Juli was de omzet 383.088,60, tegen 215.090,88 in Juli .1940. De omzet is dus toege nomen met 167.997,72. Bij ver gelijking dezer cijfers moet reke ning worden gehouden met de om standigheid, dat dit jaar heel wat aardappelen eerder zijn geveild dan verleden jaar, o.a. de poot aardappelen die voor consumptie zijn geveild. „De Koophandel" betuigde haar dank voor den financieelen steun voor den nachttelefoondienst. De Provinciale Commissie uit de Veilingen berichtte, dat het 25- jarig bestaan van deze organisatie, dat eigenlijk op 14 Juni j.l. viel, op de a.s. jaarvergadering in Decem ber zal worden herdacht. Aan de orde kwam hierna de uitdeeling van- de boete-briefjes aan de tuinders, die te weinig of te veel hadden afgeleverd. De be stuursleden kregen de briefjes voor de leden hunner vereenigin- gen mee. Er was een flink aantal tl 'nders, zij ten volle den dank der leden. Op de in 1940 gehouden leden vergadering werden mej. A. M. Holle en de heer M. J. Lutterot, all bestuursleden herkozen. Per 31 Dec. 1940 stelde de ver eeniging 49 leden en 101 begunsti gers, benevens 171 schoolbegunsti gers (ouders van leerlingen). PAARDENMARKT. Te Alkmaar op Maandag 4 Aug. 1941. De gelegenheid tot aanvoer wordt opengesteld van des voormiddags 8 10 uur, terwijl als markttererein is aangewezen de Marktstraat (Door braak). De directeur van het marktwezen, VOORTHUYSEN. dat met een dergelijk briefje ver blijd werd. Niet allemaal slecht heid1, maar nonchalance, zedde de voorzitter. In antwoord op een vraag van den heer K. van Dijk deelde de voorzitter mede, dat geen veldcon- trole is gehouden op het aardap- pelsproeien. Vervolgens heeft de heer van Dijk scherpe critiek uitgeoefend op de wijze, waarop in de Schager Crt. over de tuinbouwaangelegen- heden wordt geschreven. Speciaal de veilingsoverzichten werden door den heer van Dijk en den voorzit ter becritiseerd. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. j BERGEN. Uitreiking melkkaarten. Hierbij wordt bekend gemaakt dat de uitreiking van melkkaarten zal geschieden op het Distributiekan toor, Kerkstraat 2, alhier, ten be hoeve van de volgende groepen van personen, doch uitsluitend tegen in levering van de thans bij de betrok ken personen in gebruik zijnde melkkaarten. a. kinderen, die op 1 Febr. 1941 den leeftijd van 4 jaren nog niet hadden bereikt, derhalve geboren zijn na 1 Febr. 1937. b. kinderen, die op 1 Febr. 1941 den leeftijd van 4 jaren bereikt had den, doch nog geen 14 jaar oud- wa ren, derhalve kinderen, geboren na 1 Febr. 1927, doch voor 2 Febr. 1937. c. arbeiders, die tijdens .hun werk zaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan en die in verband hiermede in aanmerking zijn geko men voor een extra melkkaart. Donderdag 31 Juli 1941: letter R 9-10 uur letter S en SI 10-12y, uur letter SI en T 14-15 uur letter U en V 15-1.7 uur Vrijdag 1 Augustus 1941: letter W 9-10 uur letter IJ en Z 10-12K uur Distributiestamkaarten medebrengen. Van de ingeleverde „oude" melk kaarten mogen hoogstens de met „28" genummerde bonnen zijn ver wijderd en dienen de bonnen ge merkt met de cijfers „29" en hooger, nog aan de kaarten aanwezig te zijn. Bergen (N.H.), 22 Juli 1941. De Leider van den Distributie kring Bergen (N.H.) Nieuw tehuis voor publieke wer ken. - Het personeel van de afd. publieke werken in deze gemeente heeft Maandag j.l. zijn intrek ge nomen in het speciaal voor deze af- deeling ingerichte perceel aan de Karei de Grootelaan no. 11. Wie de betrekkelijk nog primitieve behuizing van publieke werken, waaronder zijn begrepen gemeente werken, bouw- en woningtoezicht en algemeene administratie, op de bovenverdieping van het gemeente huis gekend heeft, kan niet anders zeggen, dan dat de totstandkoming van een eigen gebouw zoowel voor personeel als belanghebbenden een enorme verbetering beteekent. Hoewel doelmatigheid van in richting als eerste eisch gold, is ook aan de meubileering, uitgevoerd in stevig, eenvoudig blank eikenhout, groote zorg besteed. Vooral ook de aanwezigheid van schilc van den directeur, den he Roggeveen, schept in de i (elke onderaf deeling heeft vertrek) een gezellige e sfeer. De in gebruikneming he eenig uiterlijk ceremonif gehad. Zaterdag j.l. echte: burgemeester, mr. H. D. Reenen, in gezelschap vai houders, de heeren J. W. en J. E. Miltenburg, het g zichtigd en mede door het van een bloemstuk van bel; blijk gegeven. Vermelden wij nog, dat bouwing en de inrichting schied naar een ontwerp heer J. H. Roggeveen. NIEUWE-: Poldervergadering. - avond vergaderden de sten: de ingelanden en molenme den Niedorper polder, ten den heer Jo de Weerd te Ti Aanwezig waren 16 i en tevens de heer Moeye kundige te Oudorp. Het voorstel van het bi over te gaan tot het a, van een electrische aandri het watergemaal van de: werd door den voorzitti licht. Er moet worden ge een hulpbemaling, daar worden gegarandeerd dat voldoende olie aanwezig om met het dieselgemaal draaien. Het bestuur heef versp mogelijkheden o: oogen gezien en zich o.a. binding gesteld met de gi briek te Alkmaar, voor e nerator en met de firma leveld aldaar voor een z\ mobiel, doch deze mog leverden te veel moeilij om er verder op in te gaan Daarom is advies gevr; den heer Moeyes voor i eleetrisóhe aandrijving. Het door dezen uitgebra port werd door hem nad licht, waaruit bleek da' electr. aandrijving van he de exploitatiekosten b< gering verhoogd zullen w De heer van Essen vro> kosten van een kabel (oi k.m. lang) geheel voor van den polder moeten ki De voorzitter antwoo: hieraan niet te tornen v; dat er altijd nog de mc blijft bestaan, dat er bij tueele electrificatie van reductie zal worden gege' het P.E.N., hetgeen dan meevaller zou zijn. De ko len ongeveer 15700 bed De vergadering kon zi met de plannen van het be eenigen, want een goede van den polder is van he' belang. De electrificatie dat bij eventueel gebrek a het bestaande dieselgemaa geschakeld kan worden. Aan den heer Moeyes dragen het werk uit te vos Het bestuur stelde voor leening aan te gaan van waartoe werd besloten. Hierna volgde de rond heer Bossen (Langereis) der het oog, dat bij zo: landerijen aan de Langere zonder water zijn. Hij vroe mogelijkheid dit te onderv; door een duiker te plaatse Ouden weg. De voorzitter zegde t ander met het bestuur te spreken. Benoemd. - De heer 'j Zijdewind, tot nu toe in lo: der Ned. Spoorwegen, is n van medio Augustus in va: benoemd ter standplaats O weg en werken. OPGAVB AMSTERDAMS CITE BA Bijkantoor Alkma; van Woensdag 30 Jul staatsleeningen. Vo 4 Nederland 1941 (h 4 Nederland 1940 II 9? 33V- Nederl. 1938 9i 3 Ned.-Indië 1939 94 bank instellingen. Amsterd. Bank .Hf Handel Mij. Gert. v. vf,2-5.0,IK Koloniale Bank if; Ned, Ind. Handelsbank i ind. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie 141 Calvé Delft Cert. 8' Nederl. Ford 3ij Lever Bros13; Phil. Gloeil. Gem. Bezit 22' cultuur maats ch. H. V. A4V Java Cultuur .2-1 Ned. Ind. Suiker Unie 21( Verg. Vorstenlanden .111 petroleum. Kon. Petr rubbers. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi scheepvaarten.' Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn i„. Kon Ned. Stoomboot 161 Scheepvaart Unie .17' tabakken. Deii Batavia -. 22i Oudé Deli27i Senembah 21' 24: •26 •21: •13' 161 •131 111

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2