A MSTERDAMSCHE BEURS LA ND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. LAATSTE BERICHTEN Prof. dr. J. van Loon voorzitter Hoogen Raad. GEMEENTERADEN RADIOPROGRAMMA Interessante grepen uit het programma van den dag. EERSTE BLAD den moedigen ij deze gevaar- in gers zou ja- unstenaar was vak, want hij Ier ongelukken leelte van de t te verwijde- van achteren van voor wat nkbare moeder welletjes vond. iet hem bezig aan haar ver- zoo'n afzetterij ven en de kap- om eens stevig Henen, toen er chts gebeurde. waarin het je van zijn pro- '.euwen, stroom- ;ht omlaag: op salon vormde t.' En alsof dit groot genoeg uit de richting zeer onaange- jke geur in het men toch ge uren op te snui- vijf dagen op te e moeder toen. en, nu hoeve we i dokter. Als de s last van heeft, kapper, want Ikooper dan de MARKT, ttdag 4 Aug. 1941. >t aanvoer wordt s voormiddags 8 markttererein is rktstraat (Door- het marktwezen, DRTHUYSEN. :lijk briefje ver- allemaal slecht- ilance, zedde de een vraag van Dijk deelde de at geen veldcon- op het aardap- t de heer van ;iek uitgeoefend op in de Schager bouwaangelegen- :hreven. Speciaal iten werden door en den voorzit- ;e besprekingen 3EN. king melkkaarten. kend gemaakt dat melkkaarten zal :t Distributiekan- alhier, ten be kende groepen van ;sluitend tegen in- lans-bij de betrok- i gebruik zijnde op 1 Febr. 1941 4 jaren nog niet derhalve geboren 37. op 1 Febr. 1941 jaren bereikt had- ui 14 jaar oud- wa deren, geboren na voor 2 Febr. 1937. tijdens him werk- lurend met giftige i die in verband nerking zijn geko- tra melkkaart. li 1941: 9-10 uur en SI 10-1234 uur 11 en T 14-15 uur T en V 15-1.7 uur us 1941: V 9-10 uur J en Z 10-1234 uur arten medebrengen. rerde „oude" melk- hoogstens de met i bonnen zijn ver in de bonnen ge- t'ers „29" en hooger, en aanwezig te zijn. 22 Juli 1941. van den Distributie- g Bergen (N.H.) voor publieke wer- ioneel van de afd. in deze gemeente 1. zijn intrek ge- eciaal voor deze af- ;e perceel aan _de aan no. 11. :elijk nog primitieve publieke werken, jegrepen gemeente en woningtoezicht Iministratie, op de van het gemeente- !t, kan niet anders de totstandkoming •ebouw zoowel voor ilanghebbenden een ing beteekent. matigheid van in- te eisch gold, is ook iring, uitgevoerd in l blank eikenhout, eed. Vooral ook de aanwezigheid van schilderstukken van den directeur, den heer J. H. Roggeveen, schept in de vertrekkèn (elke onderafdeeling heeft haar eigen vertrek) een gezellige en rustige sfeer. De in gebruikneming heeft zonder eenig uiterlijk ceremonieel plaats gehad. Zaterdag j.l. echter heeft de burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, in gezelschap van de wet houders, de heeren J. W. Macdonald en J. E. Miltenburg, het gebouw be zichtigd en mede door het aanbieden van een bloemstuk van belangstelling blijk gegeven. Vermelden wjj nog, dat de ver bouwing en de inrichting zijn ge schied naar een ontwerp van den heer J. H. Roggeveen. NIEUWE-NIEDORP. Poldervergadering. - Maandag avond vergaderden de stemgerechtig de ingelanden en molenmeesters van den Niedorper polder, ten huize van den heer Jo de Weerd te Terdiek. Aanwezig waren 16 ingelanden en tevens de heer Moeyes, bouw kundige te Oudorp. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het aanbrengen van een electrische aandrijving voor het watergemaal van den polder, werd door den voorzitter toege licht. Er moet worden gezocht naar een hulpbemaling, daar niet kon worden gegarandeerd dat er altijd voldoende olie aanwezig zou zijn om met het dieselgemaal te blijven draaien. Het bestuur heeft de di verse mogelijkheden onder de oogen gezien en zich o.a. in ver binding gesteld met de gem. gasfa briek te Alkmaar, voor een gasge nerator en met de firma vanMaar- leveld aldaar voor een zware loco mobiel, doch deze mogelijkheden leverden te veel moeilijkheid op cm er verder op in te gaan. Daarom is advies gevraagd van den heer Moeyes voor eventueele electrische aandrijving. Het door dezen uitgebrachte rap port werd door hem nader toege licht, waaruit bleek dat bij een electr. aandrijving van het gemaal de exploitatiekosten betrekkelijk gering verhoogd zullen worden. De heer van Essen vroeg of de kosten van een kabel (ongeveer 'n k.m. lang) geheel voor rekening van den polder moeten komen. De voorzitter antwoordde, dat hieraan niet te tornen valt, maar dat er altijd nog de mogelijkheid blijft bestaan, dat er bij een even tueele electrificatie van Terdiek reductie zal worden gegeven door het P.È.N., hetgeen dan dus een meevaller zou zijn. De kosten zul len ongeveer 15700 bedragen. De vergadering kon zich geheel met de plannen van het bestuur ver eenigen, want een goede bemaling van den polder is van het grootste belang. De electrificatie laat toe, dat bij eventueel gebrek aan stroom, het bestaande dieselgemaal weer in geschakeld kan worden. Aan den heer Moeyes werd opge dragen het werk uit te voeren. Het bestuur stelde voor een geld- leening aan te gaan van 16000, waartoe werd besloten. Hierna volgde de rondvraag. De heer Bossen (Langereis) bracht on der het oog, dat bij zomerpeil de landerijen aan de Langereis, vrijwel zonder water zijn. Hij vroeg naar een mogelijkheid dit te ondervangen, b.v. door een duiker te plaatsen aan den Ouden weg. De voorzitter zegde toe een en ander met het bestuur te zullen be spreken. OBDAM. Benoemd. - De heer Bleeker te Zijdewind, tot nu toe in lossen dienst der Ned. Spoorwegen, is met ingan'g van medio Augustus in vasten dienst benoemd ter standplaats Obdam, afd. weg en werken. HEERHUGOWAARD. Concert H.U.G.O. - Zaterdag avond concerteerde onze muziek vereniging H.U.G.O. in de mu ziektent op het gemeentelijk sportterrein onder leiding van haar nieuwen dirigent, den heer L. Olij. De verschillende nummers werden zonder uitzondering zeer goed weergegeven. Jammer was het, dat niet veel méér publiek aanwezig was. Gaarne zagen wij ook eens op de uitvoeringen en concert de personen, die bij elke openbare gelegenheid fle hulp en medewerking der vereeniging in roepen. EGMOND AAN ZEE. Het badseizoen. - Reeds thans kan met zekerheid gezegd worden, dat het badseizoen 1941 heel wat gunstiger zal afloopen dan het vorige. Niet alleen werkt het weer buiten gewoon mee, zoodat het strand- bezoek zeer bevredigend is en zij, die het voornamelijk daarvan moeten hebben, behoorlijke zaken maken, maar ook het aantal badgasten zal dat van verleden jaar aanzienlijk overtreffen, hetgeen trouwens, ge zien de resultaten van het vorige seizoen, ook wel hard noodig was. Verschillende hotels en pensions zit ten nu reeds vol of zijn voor de maand Augustus, de vacantiemaand bij uitnemendheid,' geheel bezet. Minder goed gaat het tot nu toe met verhuren van gemeubileerde kamers en woningen. In de maand Juli heb ben velen niet verhuurd, maar ook voor de maand Augustus is er nog het noodige te huur. Alles dooreen genomen zal echter het seizoen 1941 in ieder geval aanmerkelijk betere resultaten te zien geven dan het sei zoen 4940. ZUIDSCHARWOUDE. De nieuwe weg. - De werkzaam heden aan den nieuwen weg door de Koog vorderen flink. Men is thans reeds zoover, dat de noodbrug bij het gemeentehuis is weggebroken, zoodat het verkeer nu zal gaan over de nieuwe brug, welke in de plaats is gekomen van de z.g. roos ter. Het is nog niet ideaal, maar men kan nu toch zien, dat er ver betering komt. HENSBROEK. Uitreiking melkkaarten. - De nieuwe z.g. R-rnelkkaarten zullen in deze gemeente worden uitge reikt op Vrijdag 1 Aug. van 912 en van 25 uur op het gemeente huis tegen inlevering van de thans in gebruik zijnde kaarten, waar van de bonnen 29 en hooger nog aanwezig dienen te zijn. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Woensdag 30 Juli 1941 OUDKARSPEL. Hulp in Nood. - Dé ver. „Hulp in Nood hield Dinsdagavond een buit- tengewone ledenvergadering in 't Huis de Brederode. De voorzitter, de heer G. IJff, herdacht met waar- deerende woorden de beide overle den bestursleden, de heeren1 Ooijevaar en E. Slooves, die zeer veel voor de vereeniging gedaan hebben. Medegedeeld werd, dat de ver eeniging nu is aangesloten bij den Bond van Ziekenkassen in Noord holland boven het IJ. Aan het be stuur van den bond zijn de heeren F. Hart te Koedijk en G. IJff te Oudkarspel toegevoegd. De penningmeester gaf een over zicht van den financieelen toestand der vereeniging. Ontvangen was 855.07, uitgegeven 1327.31, na- deelig saldo 472.24. De uitkee- ringen aan ziekengeld beliepen in het afgeloopen halfjaar 1176.94. Het bezit van de vereeniging liep terug tot 2588.92. De heeren K. Ooeijevaar en N. Slooves werden gekozen tot be stuursleden. In 'de rondvraag vroeg de heer P. Volkers of gelegenheid kan worden gegeven zich tegen hoo- gere uitkeeringen te verzekeren, Na eenige besprekingen werd dit aangehouden tot een volgende ver gadering. STAATSLEENINGEN. Vor. k. 4 Nederland 1941 997/t 4 Nederland 1940 II y9H/ifi 3—3V2 Nederl. 1938 93 3 Ned.-Indië 1939 94'/, BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank .118 Handel Mij. Cert. v. f2.50 .130 Koloniale Bank lf4'/4 Ned, Ind. Handelsbank I/O IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 141'/, Calvé Delft Cert. 89'/s Nederl. Ford .311 Lever Bros130i/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit 225 CULTUUR MAATSCH. H. V. A4,9 Java Cultuur 2;0 Ned. Ind. Suiker Unie 230 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah •llS'/f >241 263 2131/2 •137 160 130 .118 142' 166 .175 .226 2763/, 219'/s pira 2 ti 95 94'/, 119 130 184'/, 121 140'/, 891/2 315 131 223 419 250 230 116'/, 240 266 213 137 155 118 143 165 1/4 225 276 223 den in den nieuwen polder, doch deze belangstelling had grooten- deels tot grondslag de latere vesti ging als zelfstandig boer op een pachtbedrijf. Geen enkele toezeg ging kan thans echter nog worden gedaan, dat de pioniers in de gele genheid zullen worden gesteld la ter als pachter op te treden. Alleen jonge boeren tusschen 18 en 40 jaar kunnen voor plaatsing in aanmerking komen. Zij kunnen zich uitsluitend schrif- t e 1 ij k wenden tot de directie van de Wieringermeer te Alkmaar, alwaar een aanvraagformulier voor tewerkstelling verkrijgbaar is. Uitdrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat landarbei ders voor den -Noordoostpolder uitsluitend via de rijksar- beidsbureaux worden aangenomen, alwaar deze categorie van werk nemers zich alléén kan aanmelden. JONGE BOEREN ALS LAND ARBEIDER NAAR DEN NOORDOOSTPOLDER. Binnen enkele weken zal met het in cultuur brengen van den Noordoostpolder worden aange vangen. Ter voorbereiding van de werkzaamheden zijn reeds een aantal landarbeiders tewerkge steld, dat in den loop van dit na jaar en volgend voorjaar belang rijk zal worden uitgebreid. Behalve aan landarbeiders zal ook aan een beperkt aantal jonge boeren gele genheid worden gegeven om onder de voor de landarbeiders geldende arbeidsvoorwaarden aan het ont ginningswerk deel te nemen, mits zij bereid zijn alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. In de toekomst zullen bij het ontgin nings- en exploitatiewerk een aan tal ploegbazen, trekkerchauffeurs paardenknechten en landbouwkun dige opzichters noodig zijn. Het ligt in de bedoeling deze voor een deel uit de jonge boeren, die met enthousiasme aan het pioniers werk hebben deelgenomen en ook overigens geschikt geacht worden, te recruteeren. Groote belangstelling bleek reeds van de zijde der jonge boeren voor deelneming aan de werkzaamhe- De nieuwe exportprijzen voor groenten. De nieuwe exportprijzen, welke met ingang van Dinsdag 29 Juli gelden zijn over het algemeen weer lager dan die, welke gedurende de vorge week gegolden hebben. Tomaten zijn teruggebracht tot f 19 per 100 kg. voor de sorteeringen A tot en met CC, voor de Bonken tot f 14. De prijs der roode kool is van f7 op f 6 per 100 kg. terug gebracht. Als nieuw product komt ook de gele kool thans op de lijst voor, met een prijs van f 5.80 per 100 kg., hetgeen voor de betreffende kweekers wel heel erg teleurstellend moet zijn, aangezien de thans gemaakte prijzen veel en veel hooger zijn. Van f 12.50 tot f 16.20 werd Zaterdag besteed. De maximumprijs van de witte kool is verlaagd van f 5 tot f 4 per 100 kg., spitskool van f 6 tot f 5. Tuinboonen zijn op f 7 per 100 kg. gebleven. De versohillende soorten boonen zijn van f 22 op f 18 per 100 kg. gekomen, d.w.z. stokboonen, stamboonen, witte princesse zonder draad. Witte princesse met draad f 15 en alle overige soorten f 14 per 100 kg. Augurken en komkommers .zijn op hetzelfde niveau gehandhaafd, evenals de bloemkool. De bosworte len zijn verlaagd van f7 tot f 6 per 100 bos. Peen zonder lof is ver laagd tot f 8 per 100 kg. voor A (van 20—50 gram) en tot f6 voor B (50100 gram). De verdeeling voor export en binnenlandsche consumptie is de zelfde gebleven. Van de witte kool zal, evenals van de overige kool soorten, 50 voor export naar Duitsland beschikbaar moeten wor den gesteld. een maximumprijs was vastge steld, welke lager was dan de vrije markt. Tegen het einde van de week kwamten er evenwel weer vrij groote aanvoeren. De kooltjes waren wat gegroeid en daardoor was de prijs per stuk weer iets ge stegen. Ook de zilvernep, welke vrij ver kocht mag worden, noteerde goede prijzen. De week begon met 20 daarna daalden de prijzen tot 1517, maar Zaterdag was er weer graagte, zoodat tenslotte te Broek tot 20.50 en te Noord- scharwoude tot 21.80 per 100 kg. werd betaald. De bosuien waren iets goedkoo- per. Het aanbod had echter weinig te beteekenen. Zilverdrielingen wer den verhandeld voor f 11 tot 13.50 per 1O0 kg. De eerste gele nep, welke te Broek werd aangevoerd, ging van de hand voor 16.80 per 100 kg. Er kwamen ook eenige partijen bieten, niet heel groot, welke, vrij verkocht, 4.80 tot f 6.80 per 100 kg. konden opbrengen. Voor de tomaten was weer een groote belangtelling. De aanvoeren werden aanzienlijk minder, het voor het binnenland bestemde ge deelte, 20 pet. van den aanvoer, was daardoor ook niet groot. De prijs was 22 per 100 kg voor alle sorteeringen. Er komen wat meer boonen aan de markt. Zoowel spercie- als tuin boonen. Sla- en snijboonen brach ten 22 per 100 kg op, de spercie- boonen noteerden 7. De boswortelen, welke werden aangevoerd, werden vlot afgeno men. De prijs hiervoor was 7 per 100 bos. (Ongecorrigeerd.) Minder aardappelen. Meer groenten. De aanvoeren van vroege aardappelen beginnen al aardig te verminderen. In de afgeloopen week werden iets minder dan drie honderd wagons aardappelen aan gevoerd, tegen 470 in de week daarvóór. Naar wij vernemein, zal te beginnen met de volgende week, te Broe kop Langendijk drie maal per week aardappelenveiling wor den gehouden. Dan worden ook landbouw-eigenheimers en Bintjes verwacht. Wel een bewijs, dat het aardappelseizoen al aardig naar het eind begint te loopen. De grootste aanvoeren kwamen in de afgeloopen week te Noord- scharwoude, waar ongeveer 160 wagons werden gepresenteerd. Te Broep op Langendijk werden ruim 130 wagons aangeboden. Het zijn nog voornamelijk Schotsche mui zen, hoswel de aanvoer van andere aardappelsoorten, zooals blauwe en blanke Eigenheimers en School meesters, begint toe te nemen. Al deze aardappelsoorten werden tegen denzelfden prijs, 5.50 per 100 kg, afgenomen. Een gedeelte van den aanvoer werd bestemd voor export. De klein© maat, van 15 tot 8 mm, noteerde 2.50 per 100 kg. De prijs wordt nu om de drie dagen verlaagd. Heden geldt nog een prijs van 5, gedurende de andere dagen van deze week is die 4.50 per 100 kg. Voor producten, die vrij ver- /kocht worden, dat is meestal de eerste dagen, wanneer ze worden aangevoerd, aangezien de betref fende instanties er steeds spoedig bij zijn om een maximumprijs te stellen, wordt soms een hooge prijs besteed. Dat kwam gedurende de afgeloopen week weer uit bij de gele kool. Dit product werd tegen prijzen van 12.50 tot 16 per 100 kg verhandeld. Dat was een beste prijs en de tuinders hadden het nog wel een tijdje zoo willen laen doorgaan, maar op de nieuwe exportlijst stond dezen keer de gele kool al vermeld met een prijs van 5.80 per 100 kg. Een enorm verschil. Een eenigszins hoogere maximumprijs zou heelemaal niet overdreven zijn geweest voor de eerste kool. Nu is die nog beneden dien voor roode kool, welke met ingang van deze week op 6 per 100 kg is vastgesteld. In het begin van de vorige week was de roode-kool-aanvoer niet groot doordat ook voor dat artikel DE RUILVERKAVELINGSWET GEWIJZIGD. Ter bevordering van zoo hoog mogelijke bodemopbrengst. Procedure vereenvoudigd en bespoedigd. Men schrijft ons: De opbrengst van onzen bodem zoo hoog mogelijk te maken ten be hoeve van de voeding van mensch en dierziedaar een gewichtige taak, waarvoor ons volk zich onder de tegenwoordige omstandigheden gesteld ziet en waarbij zijn levens belangen in den letterlijken zin des woords ten nauwste zijn betrokken. Eén der heilzaamste middelen, om onze bodemproductie zooveel moge lijk te vergrooten, is de ruilverka veling, d.i. de samenvoeging, vol gens een bepaald plan van gronden, gevolgd door een nieuwe indeeling daarvan. De eigenaren ruilen daar bij hun kavels of perceelen en krij gen dus andere terug dan zij hebben ingebracht. Meestal maakt de nieu we indeeling van de gronden den aanleg van een nieuw stelsel van wegen, welke erheen leiden, noodig. En dikwijls ook gaat de ruilverka veling gepaard met een verbetering van de afwatering, welke door aan leg of verlegging van waterloopen wordt verkregen. Er zijn in ons land streken, waar ruilverkaveling noodzakelijk is, zal het landbouwbedrijf er op een be hoorlijken grondslag worden geves tigd. Vaak bezit een boer bij voor beeld verscheidene kleine stukjes grond, op grooten afstand van el kaar gelegen. Hij moet dan voort durend groote afstanden afleggen en kan de stukjes dikwijls niet behoor lijk bewerken, doordat zij te klein zijn. Soms loont het'niets eens de moeite, meststoffen e.d. erheen te brengen, daar hiermede uren verlo ren gaan. Veel grond gaat voqrts verloren aan greppels tusschen al die perceeltjes en toch laat de afwa tering, doordat zij niet rationeel -s, dan nog te wenschen over. In ve'e gevallen kan een boer bovendien zijn grond slechts over dien van anderen bereiken. Het komt verder voor, dat per ceelen kilometers lang, maar slechts vijf meter breed zijn en dan voert er nog een twee meter karrespoor over naar de daarachter gelegen landerijen! In dit spoor groeit wei nig of niets. Men begrijpt, hoe ge ring op deze manier de bodem opbrengst blijft. Wij hebben maar een greep ge daan uit de bezwaren, welke een ondoelmatige indeeling van percee len in het leven roept. Maar dit is genoeg om de noodzakelijkheid van ruilverkaveling duidelijk te maken. Worden vele kleine perceeltjes sa mengevoegd en nieuwe kavels, van behoorlijke afmeting en vorm, ge maakt, dan kan de grond beter won den bewerkt en zal het productie vermogen van den grond met een belangrijk percentage worden ver groot. Groote voordeelen brengt de ruil verkaveling met zich voor den indi- vidueelen grondgebruiker door de arbeidsbesparing, waartoe zij hem in stat stelt. Hij behoeft niet meer lange afstanden af te leggen om zijn verspreid liggende, perceelen 'te be reiken. Veel ergernis en burentwis- ten, gevolg van grensscheidingen en recht van overpad, blijven hem eveneens bespaard. Op het belang van de ruilverka veling hebben wij gemeéhd, nog eens de aandacht te moeten vesti gen nar aanleiding van de wijzigin gen, in de Ruilverkavelingswet 1938 aangebracht krachtens een, dezer dagen afgekondigd, besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscheri.i. Dit besluit brengt niet alleen ver scheidene technische verbeteringen, welke bij de uitvoering wensche- lijk waren gebleken, in de wet aan, maar maakt in bepaalde ge vallen ook een vereenvoudiging en bespoediging van de ruilverka veling mogelijk. Juist onder de tegenwoordige omstandigheden, nu naar een zoo groot mogelijke op brengst van den bodem moet wor den gestreefd, is dit van veel ge wicht. Enkele van de aangebrachte verbeteringen zullen wij hier in het licht stellen. Krachtens artikel 34 van de wet is voor ruilverkaveling noodig de toestemming hetzij van de meer derheid der eigenaren, hetzij van de eigenaren, die tezamen meer dan de helft van allen grond be zitten. Volgens artikel 36 der wet, zooals dit tot dusverre gold, kon als de vergadering van eigenaren de ruilverkaveling verwierp, de Secretaris-Generaal, op 1 voorste van de centrale commissie d.i. de commissie, die de algemeene leiding in ruilverkavelingszaken heeft toch bepalen, dat de ruil verkaveling zou moeten doorgaan, mits het algemeen belang ze dringend vorderde en ten minste de helft van een der, in artikel 34 ge noemde, meerderheden er vóór was. Deze laatste voorwaarde is nu geschrapt. Als de eigenaren de ruilverkaveling hebben verworpen, kand us voortaan de secretaris-ge neraal toch bepalen, dat zij door moet gaan, ook wanneer geen vier de deel van alle eigenaren en geen groep eigenaren, die gezamenlijk meer dane en vierde van den grond bezitten, er vóór zijn. Noor- dig is slechts, dat het algemeen be lang de ruilverkaveling dringend vordert. Artikel 37 van de oude wet maakte het voorts mogelijk, dat ruilverkave ling bij de wet zou kunnen plaats vinden, ook al was geen enkele eige naar er vóór, mits het algemeen be lang de ruilverkaveling zeer dringend vorderde. Dit artikel is krachtens het besluit van den Secretaris-Generaal geschrapt. Het wordt niet meer noo dig geacht, nu de Secretaris-Generaal zelf krachtens het nieuwe artikel 36 kan bepalen, dat ruilverkaveling, door het algemeen belang dringend gevorderd, moet plaats vinden. Ongecorrigeerd. (Wordt vervolgd.) Ongecorrigeerd. 's-Gravenhage, 30 Juli. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den heeft op grond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) prof. dr. J. van Loon, hoogleeraar in de rech ten aan de universiteit Utrecht, benoemd tot lid en tevens tot vooritter van den hoogen raad. HET NOEMEN VAN DIENST- NUMMERS. Dcor pclitiebeamten. 's-Gravenhage, 30 Juli. Ambtelijk wordt het volgende medegedeeld: Met de invoering van nieuwe uni formen bij de Nederlandsche politie zijn de dienstnummers op de uni formkragen der politiebeambten ko men te vervallen. Daarom is voor geschreven, dat elke dienstdoende politiebeambte, of elke politiebe ambte in uniform buiten diensttijd, die een dienstzaak te behandelen krijgt, op verlangen van den persoon die het voorwerp van het optreden der politie is, zijn dienstnummer moet noemen. SPAARZAAMHEID is nu geboden. In deze tijden kan men juist d-oor reclame (courantereclame) zijn cliën- tèle een inzicht geven in den toestand van het bedrijf. Men kan spaarzaamheid aanbevelen of andere adviezen geven en bewaart aldus bovendien het contact met zijn afnemers. Dit is in Uw voordeel! Daarom is couranten-reclame ook nü niet te vervangen. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 's-Gravenhage, 30 Juli. 200.— 9222. OUDKARSPEL. Afscheid van den burgemeester, De gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond onder leiding van bur gemeester A. J. Wijnveldt, tevens secretaris. De heer Borst was om de bekende redenen afwezig. Er was één vacature. Medegedeeld werd, dat de ge- meentebegrooting 1941 en de le en 2e wijzigingsbegrootingen van dat dienstjaar goedgekeurd van Ged. Staten zijn terugontvangen, alsmede de raadsbesluiten tot verlenging van den ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woningen wijk A nrs. 67, 231 en 351. B. en W. hebben aan het bestuur van de zwemvereen. Eigen Kracht DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: NieuWsber. 8.15 Dagopening (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 8.25 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voorden boer. 11.20 Orgelconcert en gr.pl. 12.Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Ensemble Erica Helen en gr.pl. 2.Gr.pl. 3.Voor de Wouw. 3.20 Gr.pl. 4.30 Causerie met gr.pl.: Gale rij van hedendaagsche Italiaansche zangers". 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Amabile-sextet. 6.15 100.000.000 ratten en het kwaad dat z(j aanrichten, causerie. 6.30 En semble Bandi Balogh. 7.BNO: Vragen van den dag, 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.BNÓ: Nieuwsber. 8.15 Om- roep-Symph.-orkest en sopraan. (In de pauze: Boekbespreking). 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 BNO: Nieuwsber. 10. BNO: Uitz. in de Eng. taal: „Natio nal features of the Netherlands". HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Gr.pl. 10.Morgendienst. 10.20 Pianovoor dracht. 10.40 Voordracht. 11.Het Sylvestre Trio en gr.pl. 12.Politie- ber. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Bont pro gramma. 3.30 Voor de zieken. 4. Gr.pl. 4.30 Voor de jeugd. 5.Lezen van Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Het Haagsch Trio. 6.45 Rep. 7.— BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gr.pl. 7.30 Branden de kwesties, causerie. 7.45 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solis ten. 9.30 Sport.. 9.45 BNO: Nieuws ber. 10.—10.15 Gr.pl. Ernstige muziek, 't Omroep Symph.- orkest concerteert van 20.1521.30 Hilv. II. Soliste is de sopraan An- kie van Wickevoort Crommelin, die liederen van Grieg, Sibelius en Liszt zal zingen. Pierre Rei- nards dirigeert op dit concert Wagner's jeugdwerk, de Ouver ture „Die Feeën", „Finlandia" van Sibelius, en besluit het concert met Ultava (Die Moldau) het po- pulaire symphonische gedicht uit den cyclus „Mijn Vaderland" Ma Vlastvan Smetana. Reportages. Van 18.4519.Hilv. n wordt een tweede reportage ge wijd aan den Volkstuin, onder den titel „De Bodem Trekt". Ir. v. d. Plassche doet eenige mede- deelingen over de bemoeiingen van de overheid t.a.v. het Volks tuintje, opdat deze tuintjes die zoo groote beteekenis voor den stadsmensch zijn zullen wor den uitgebreid. Voor de jeugd. 16.3017.Hilv. II. Willem de Meijer, de volkszang leider uit Vlaanderen, op bezoek bij onze schoolgaande jeugd. Het Nederlandsche lied. op een desbetreffend verzoek, een subsidie verleend van 10 voor de inmiddels reeds gehouden school- wedstrijden in de zweminrichting aan 't Waardje. De raad ging hier mee accoord. Vervolgens werd het bericht be handeld, waarin werd medegedeeld, dat de vier Langendijker gemeen ten worden samengevoegd. De voorzitter zeide, naar aanleiding van dit punt, dat hij 1 Juli j.l. vijf tien jaar geleden zijn functies van burgemeester en secretaris heeft aanvaard. Toen, in 1926, heb ik ge zegd, te hopen, dat, wanneer de tijd van scheiden kwam, van mij gezegd kon worden dat ik een goed burgemeester ben geweest en dat de ingezetenen tevreden over mij mogen zijn. Dat oogenblik is thans gekomen. Aan de geschiedenis laat ik het over, om over mij als burge meester te oordeelen. Ik herinner mij nog de woorden van den heer Bakker bij mijn installatie, toen hij mij toesprak als jongste raadslid en zeide: wij zijn niet meer de aan zienlijkste gemeente op financieel gebied. Nu echter is het juist an dersom. U geeft een geheel finan cieel gezonde gemeente over, waar de belastingen niet aan den top slaan, geen straatbelasting- wordt geheven en de rekening 1940 met een batig saldo van 5850.71 sluit. De voorzitter bracht aan allen een hartelijk woord van dank voor de ondervonden medewerking en hoopte, dat het allen met hun ge zinnen goed moge gaan. Ook sprak hij den wensch uit, dat de bewo ners van Langedijk zich spoedig één zullen gevoelen "en dat de nieu we gemeente moge groeien en bloeien. Ook tot de vertegenwoor digers van de pers richtte de bur gemeester eenige vriendelijke, waardeerende woorden, hun dan- kende voor de ondervonden mede werking. Als voorzitter van den raad en als burgemeester heeft spr. een goede pers gehad. Daarna sloot hij de vergadering. In intiemen kring is men daarna nog eenigen tijd bijeengebleven. In dit samenzijn werden vriendelijke woorden tot den scheidenden burge meester gesproken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3