DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m f! Sff 5 V-VICTORIE II i DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. .Duitschland strijdt voor Europa Zware verliezen der Sovjettroepen ten O. van Smolensk. Op weg naar Moskou. De gevechten in deOekraine. i mm m WÈs- Prof. dr. J. van Loon voorzitter Hoogen Raad. De hongercatastrofe in de Sovjetunie van 1932-1933. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN Cyprus gebombardeerd. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.35 tot 6,00 ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Teléf. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 178. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 31 Juli 1941 Havenwerken van Great Yarmouth gebombardeerd. Het Duitsche legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 30 Juli (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Nieuwe pogingen van den vijand om zijn O. van Smolensk ingeslo ten strijdkrachten te bevrijden werden verijdeld. De vijand leed hierbij zware verliezen. In de overige -sectoren van het O. front hebben de operaties een stelsel matig verloop. Zooals reeds in een' extra-be richt is bekend gemaakt hebben duikbooten in den strijd tegen zwaar beschermde Britsche kon vooien, ondanks hevigen afweer door torpedojagers, korvetten, duikbootvallen en hulpkruisers, 19 koopvaardijschepen met teza men 116.500 brt. alsmede een tor pedojager en een korvet tot zin ken gebracht. Voor de Oostkust van Schotland bracht het lueht- wapen een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes havenwerken van Great Yarmouth alsmede een vliegveld in Oost- Engeland gebombardeerd. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers ten N. van Tobroek een groot tankschip tot zinken gebracht en een ravitaillee- ringsschip zwaar beschadigd. An dere succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen wa ren gericht op Britsche kampen bij Mersa Matruh. Aan het Suez- kanaal werden in den nacht van 28 op 29 Juli militaire werken ge bombardeerd. Boven het gebied van het Duit sche rijk vonden geen gevechts handelingen van den vijand plaats. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Ook op 29 Juli hebben de Duitsch-Roemeen- sche en Hongaarsche troepen hun opmarsch in de Oekraine met succes voortgezet. Aan den Z. loop van de Boet hebben de verbanden troepen aan sterke afdeelingen der Sovjets den terugtocht afgesneden en hen vernietigd. Naar in. Bèrlïjnsche politieke kringen verluidt blijkt uit de jong ste hier ontvangen berichten over den strijd in het Oosten, dat de Duitsche aanvullende colonnes reeds ver ten Oosten van Smo lensk opereeren. In het gebied ten W. van het Pei- pusmeer werden op 27 en 28 Juli twee Sovjetdivisies ingesloten en in de pan gehakt. Door een snellen op marsch uit het gebied van Pernau Fellin naar den N.W. oever van het Peipusmeer werd den beiden Sovjet divisies de aftocht onmogelijk ge maakt. In felle gevechten van man tegen man met handgranaten en machinepistolen werden talrijke bolsjewistische nesten van verzet vernietigd en werden divisies in een steeds nauwer gebied tezamen ge drongen. Door voortdurend verder door te dringen in het groote bosch- gebied werden afzonderlijke Sovjet- afdeelingen van haar divisies afge sneden en vernietigd. Ondanks hun hopelooze positie werden de Sovjet-infanteristen door de politieke commissarissen steeds weer in breede golven tegen de Duitsche stellingen opgestuwd. Al deze uitvalspogingen stortten ineen in het Duitsche vuur onder bloedige bolsjewistische verliezen. De beide divisies werden in den loop van den strijd volkomen vernietigd. Sovjet-vliegveld vernield. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Duitsche duikbommenwerpers en torpedo- vliegtuigen hebben op' 29 Juli niet ver van Moermansk een Sovjet vliegveld en daarop staande Sovjet vliegtuigen door bomtreffers vernie tigd. De Duitsche torpedovliegtuigen schoten tijdens de hierop ontstane luchgevechten 16 Rata-jachtvliegtui gen omlaag. Een Duitsche colonne die in het gebied O. van Smolensk munitie en brandstof wilde brengen aan opruk kende pantserstrijdkrachten, had op 29 Juli een ontmoeting met ver strooide troepen' der Sovjets, die in de stukken bosch langs den weg la gen. In een heldhaftigen strijd wis ten de Duitsche soldaten alle aan vallen der bolsjewisten te keeren. De meegebrachte pantserjagers brachten zij in stelling en vuurden hun granaten af op de aanrollende pantserwagens, waardoor de dikke stalen wanden stukgescheurd wer den en de gepantserde kolossen bin nen korten tijd vernietigd waren. Daarop namen de Duitsche soldaten den strijd op met de Sovjet-infante- rie. Met machinegeweren werden de aanstormende gelederen der Sovjets neergemaaid, waarna de Duitsche colonne haar weg vervolgde en haar waardevolle vracht naar de pantser strijdkrachten bracht, die nog dien zelfden avond den geheelen sector van bolsjewisten zuiverden. De vier doorbraken door de Stalinlinie. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Uit Duit sche militaire kringen worden voor het eerst nadere bijzonderheden be kend gemaakt 'over de verschillende doorbraken door de Stalinlinie. De eerste doorbraak door deze linie ge schiedde op 4 Juli aan de grens van Letland en de Sovjet-Unie. Op 11 Juli begon 200 km O. van Minsk dè bestorming van de Stalinlinie in den sector Mogilew-Orsja-Witebsk-Po- losk. Zij leidde op 16 Juli tot volle dig succes, daar op dien dag het 120 km aan gene zijde van de Stalin linie gelegen Smolensk kon worden ingenomen. Op 11 en 12 Juli braken Duitsche formaties door de op 150 km ten O. van de Sereth' gelegen vestingwerken der Stalinlinie in het gebied van Berditsjew en Sjitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overge stoken en drongen de Duitsche for maties door de aldaar gelegen ves tingwerken der Stalinlinie heen. Op dit Z. punt van de Stalinlinie begon op 21 Juli de achtervolging van den terugtrekkenden vijand. De doorbraak van de Stalinlinie begon dus op den N. vleugel van het Duische front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en naar h£t gebied ten N. en ten Z. van de Pripetmoerassen, waarna eenige dagen later de Z. vleugel doorbro ken werd. Deze vier doorbraken ge ven de vier voornaamste aanvals richtingen aan van de Duitsche legers. Begonnen bij den rechter Duitschen vleugel zijn het de vol gende: 1. Uit Moldavië en Boekoewina naar» den benedenloop van den Djestr. 2. Uit Galicië naar Kiew. 3. Uit het gebied van Minsk via Smolensk naar Moskou. 4. Door de Baltische landen naar Leningrad. In Duitsche militaire kringen wijst men er op, dat na de succesvolle doorbraken door de Stalinlinie de gigantische strijd in het O. het be slissende stadium is ingegaan. Het is thans geen strijd meer om de Stalin linie, het is een vrije veldslag die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden. De beslissing van deze veldslag valt niet binnen en kele dagen te verwachten. Omsingelde Sovjettroepen. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag de omsingelde Sovjettroepen in het gebied ten Z.O. van Smolensk ge bombardeerd. Hierbij werden ver- scheidene Sovjetpantserwagens, ze ven batterijen en 3 stukken geschut - V' 1:9 a J MP* f i 11af» f®! iwiiiim IN ALLE DEELEN zijn groote spandoeken, landkaar ten en affiches aangebracht met de V van Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. (Polygoon). 's-Gravenhage, 30 Juli. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den heeft op grond van par. 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) prof. dr. J. van Loon, hoogleeraar in de rech ten aan de universiteit Utrecht, benoemd tot lid en tevens tot vooritter van den hoogeri raad. Zcon van veldmaarschalk Keitel gesneuveld. (D.N.B.) - Bij de ge vechten in het Oosten is de luite nant der artillerie Hans George Kei tel gesneuveld, de jongste zoon van genei aal-veldmaarschalk Keitel. buiten gevecht gesteld en 260 vrachtauto's vernietigd. Onder de Sovjetmanschappen ontstonden bloe dige verliezen. In hetzelfde gebied werd in den nacht van Maandag op Dinsdag een Sovjetpantsertrein ver nietigd. Omtrent den aanval van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doelen te Moskou in den nacht van 28 op 29 Juli verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden. De aanval duurde 4 uren lang en werd zonder tusschenpozen uitgevoerd. In totaal werden 25 groote en ontelbare kleine branden in alle deelen der stad waargeno men. Vooral het stadscentrum werd door zware bomtreffers bestookt. Hier bevinden zich de volkscom missariaten en de militaire autorite'- ten der Sovjets. Slechts een Duit sche machine is niet op haar basis teruggekeerd. Zware verliezen der Sovjets. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) De ver nietiging van de omsingelde Sovjet formaties ten N.O. van Smolensk blijft vorderen. Op een plaats ver loren de bolsjewiki 78, op een an dere plek 60 tanks, waaronder 18 van de zwaarste. In twee dagen be droegen de verliezen der bolsjewiki in een slechts kleinen sector van dit front 230 gepantserde vechtauto's, d.w.z. meer dan de uitrusting van een Sovjet-pantserdivisie en meer dan de helft der maandelijksche pro ductie van de Sovjet-tankindustrie, toen deze nog stelselmatig en op volle kracht kon werken. Alle uit valspogingen uit deze omsingeling waartoe door de politieke commis sarissen bevel wordt gegeven, be zwijken 'onder de bloedigste verlie zen voor de bolsjewiki. De actie aan het Finsche front. Berlijn, 30 Juli (D.N.B.) Duitsch- Finsche formaties hebben opnieuw aan het Finsche front succesvolle aanvallen op de Sovjets onderno men. Na hevige gevechten trokken de bolsjewisten terug. Bij hun te rugtocht goten zij nafta in de bos- schen en schoten ze vervolgens in brand. Hun plan om zoodoende den opmarsch der Duitsche en Finsche formaties tegen te houden, misluk te. De verbonden troepen trokken door de brandende bosschen en zet ten de achtervolging van de Sovjets voort. Wederwaardigheden van diplomaten. Presburg, 30 Juli (D.N.B.) De voormalige Slowaaksche gezant te Moskou, dr. Simko, heeft na zijn te rugkeer te Presburg verklaard, dat de terugkeer naar het vaderland voor hem en de overige personen een lijdensweg is geweest. In een wagon derde klasse welke ongeloof lijk smerig was eri waarin ook reeds de leden van het Italiaansche ge zantschap ondergebracht waren, moesten zij Moskou verlaten. Later hoorden zij, dat met denzelfden trein ook de leden van het Finsche en Roemeensche gezantschap reisden. In Tsjoerinsk, een ontzaglijk smerige Russische stad, werden de leden van het gezantschap negen dagen lang in een half vervallen huis geïnter neerd. Him persoonlijke vrijheid was volledig beknot. De bedden waren vol ongedierte. Rondom het huis was een groote versperring van prikkeldraad opgericht. Te eten was er niets, zoodat de leden van de ge zantschappen door honger werden gekweld. Op 5 Juli werd de reis naar Leninakan voortgezet. Hier be leefden de leden der gezantschap- De geschiedenis herhaalt zich. Berlijn, 30 Juli (A.N.P.) In een oproep aan de bevolking van de Sovjet-Unie heeft Stalin de vernie tiging geëischt van alle levensmid delen en grondstoffen. Duizenden verwoeste boerderijen en geplun derde huizen, verbrande akkers, dorpen en steden getuigen, dat Sta- lins bevel werd uitgevoerd, omdat het uitgevoerd moest worden. Nie mand schijnt er in de Sovjet-Unie aan gedacht te hebben, dat deze maatregel niet Duitschland treft maar de volkeren der Sovjet-Unie zelf. Zij alleen zullen de gevolgen van deze brutale maatregelen van het Sovjetbewind moeten dragen. De Sovjet-Unie staat voor een catastro fe, zooals de wereld tot dusver nog niet heeft meegemaakt. Het is niet de eerste catastrofe die over de Sovjet-Unie zal losbreken. Door de gewelddadige collectiviee- ring en bolsjewiseering van het ge heele bedrijfsleven, door ondanks alles doorgevoerde industrialisatie en de gruwelijkste vervolging van boe^ ren, zijn er in de Sovjet-Unie ver scheidene malen hongercatastrofen ontstaan, die behooren tot het gruw zaamste dat de menschheid ooit be leefd heeft. In totaal raamt men aan de hand van Sovjet-statistieken het aantal menschen dat van honger is omgekomen tusschen 1917 en 1922 op 10.240.000. Tusschen 1932 en 1933 op 10.000.000. De geheele wereldpers was over deze cijfers ontsteld. Te Genève ontstond een hulporganisa tie. Er werden Duitsche hulporga nisaties en andere comité's voor de gebieden van hongersnood in de Sovjet-Unie opgericht, op zich zelf een groteske omstandigheid, gezien de vruchtbaarheid van deze „graan schuur van Europa". De machtheb bers der Sovjet-Unie gebruikten den honger eenvoudig als geesel om zoo de onderdrukten in toom te houden en zich van ongewenschte elemen ten te ontdoen. De bijzondere correspondent van de Manchester Guardian, Muugerid- ge, die deze gebieden bezocht, schreef o.a.: Er heerscht niet alleen hongersnood. Er heerscht ook een toestand van oorlog en militaire be- pen de vreeselijkste dagen. De wa gon werd op een zijspoor gezet en de leden der gezantschappen mochten niet uitstappen, hoewel er een ver schrikkelijke hitte heerschte. Er was een ongelooflijke hoeveelheid vuil en ongedierte aanwezig. Water was er niet. Het eten was zoo slecht, dat iedereen een darmstofing kreeg. Eerst op 13 Juli kon de reis naar de Turksche grens worden voortgezet. zetting. Overal honger, nood, ellen de. Men verlaat de huizen, de dor pen, om redding te zoeken in de ste den, vanwaar de menschen echter weer naar het land verdreven wor den. Op de straten en pleinen spe len zich tooneelen af waarvan Euro peanen geen begrip hebben. Het aantal lijken is zoo groot, dat zij slechts eenmaal per dag. kunnen worden opgeruimd. Een correspondent die steden in de Oekraine bezocht schrijft: Het stationsplein is geheel met lijken bedekt, allen slachtoffers van den hongersnood. Ik kon mijn oogen niet gelooven. De diepste ontroering maakten nog dé arme kinderen op mij, die op straat nog naar iets eet baars zochten, doch te zwak waren om te loopen, neervielen en bleven liggen. Een Londensch blad van 4 Aug. 1934 schreef: Te Belgorod, in de buurt van Charkow, ging ik een dorpshut binnen. Ik trof daar een meisje aan van 14 jaar en haar 2 jaar oudere broertje. De jongen kroop op den grond, zijn lichaam was door het gebrek aan voedsel zoo misvormd, dat hij nauwelijks nog op een levend wezen geleek. De moeder was van honger gestorven en de jongen had sindsdien geen melk meer gehad. Ook het relaas dat andere correspondenten en oogge tuigen over deze ramp gegeven heb ben, bevat niets dan weergalooze ellende en ongekend menschelijk leed. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 30 Juli (Stefani). In zijn legerbericht nr. 421 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: Onze formaties vliegtuigen hebben magazijnen en inrichtingen der ha venstad Larnaea (Cyprus) gebom bardeerd, waarbij zware branden ontstonden. Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek wercfen sterke vijandelijke patrouilles, die onze linies trachtten te naderen, door een snellen en he vigen afweer ontvangen, waardoor den vijand zware verliezen werden toegebracht. Aan het front van Sol- loem hebben onze formaties jacht vliegtuigen barakken en gemechani seerde strijdmiddelen op doeltref fende wijze met machinegeweren beschoten. Britsche vliegtuigen heb ben Benghasi gebombardeerd. Oost-Afrika: Activiteit van de ar tillerie in den sector van Woltsjefit. In het gebied van Cuaquabert. heb ben onze vooruitgeschoven posten -aanvalspogingen van den vijand ver ijdeld. Japansche troepen in Saigon. (D. N.B.) - Gisterochtend zijn de eerste Japansche troepen in Saigon aan land gegaan. Twee vol geladen Ja pansche vrachtbooten kwamen in de vroegte in de haven van Saigon aan. De landingsmanoeuvre verliep zeer vlot. Zie verder Buitenland pag. 3, le bi. VASTE BRANDSTOFFEN. 's-Gravenhage, 31 Juli. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Vrijdag 1 Augustus 1941 tot en met Zondag 31 Augustus 19441 de met „04 k.f." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoelein- den op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aan gewezen, recht geven op het koo- pen van één eenheid vaste brand stoffen met uitzondering van fa- brieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet achtste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hecto liter (maximum 75 kg.) anthraciet- nootjès V of 50 kg. turf cokes, ter wijl de met „generator-turf achtste periode" gemerkte bonnen gedu rende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. HONDEN- EN KATTENBROOD. 's-Gr ave nh a ge, 31 Juli. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt be kend, dat van 1 tot en met 31 Aug. 1941 op bon nummer 12 van de voederkaart voor honden wordt be schikbaar gesteld: Voor groep I 10 kg. hondenbrood. Voor groep II 10 kg. hondenbrood. Voor groep III 8 kg. hondenbrood. Voor groep IV 5 kg. hondenbrood. Voor groep V 4 kg. hondenbrood. Voor groep VI 3 kg. hondenbrood. Op bon nummer 112 van de voe derkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1 J4 hg. katten brood beschikaar gesteld. Na 31 Augustus is bon nummer 12 van bedoelde kaarten ongeldig en mag niet meer worden aange nomen. UITREIKING EXTRA RANTSOENEN ZEEP. De Leider van den Distibutie- dienst, kring ALKMAAR, maakt bekend, dat wederom extra rant soenen zeep zullen worden verstrekt ten behoeve van: a. arbeiders, die vuil werk ver richten en gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters, b. practiseerende artsen, tand artsen en veeartsen, c. kappers. a. Voor arbeiders, die vuil werk verrichten, moet de aanvrage geschieden door den werk gever, ter plaatse waar het bedrijf gevestigd is. De aan vraagformulieren zullen vanaf heden bij het Distributiekan toor, Breedstraat 40 uit sluitend voor de werkgevers verkrijgbaar zijn en zullen dus niet worden verstrekt aan in- dividueele arbeiders. b. Practiseerende artsen, tand artsen en veeartsen kunnen de extra rantsoenen, onder over legging van de stamkaart, van af heden afhalen aan het Dis tributiekantoor, Breedstraat 40. c. Voor kappers zullen vanaf heden aanvraagformulieren voor zeep en scheerzeep ver krijgbaar zijn. De aanvraagformulieren moeten zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 15 Aug. bij den Distributiedienst, Breedstraat 40, worden ingeleverd. Aanvragen, die n a dezen datum binnenkomen, zullen eerst later in behandeling worden genomen. ALKMAAR, 31 Juli 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 31 Juli: op 14.41 onder 0,52 Heden Eerste kwartier.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1