DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Moskou en Orel gebombardeerd. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. .Duiischland strijdt voor Europa.. Talrijke Britsche vliegtuigen neergeschoten. Poolsclte toestanden. Aanmeldingspremies. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.32 tot 6.01 15,56 onder 1,00 Belangrijke successen in Oost-Afrika. d ALKMAARSCHE COURANT. NoveNe van n in een EDELIJK- 3RINGEN. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 Iranco door het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 179. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 1 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 31 Juli (D.N.B.): Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de achtervolging van de in de Oekraine verslagen Sovjetle- gers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vijandelijke achter- waartsche verbindingswegen door gedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smo lensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende formaties dreven den vijand naar het Noor den terug. Gevechtsvliegtuigen be stookten in den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou, als mede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bom men. Duikbooten achtervolgden de verstrooide resten van het in den Atlantischen oceaan aangevallen convooi en brachten vijf andere gewapende koopvaardijschepen van tezamen 24.000 brt. tot zin ken. De gezamenlijke verliezen van den vijand door deze opera ties zijn daarmede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen een groot koopvaardijschip ten O. van Lowestoft zwaar bescha digd. Andere bomaanvallen wer den vannacht ondernomen op vliegvelden in het Z.O. en Z.W. van het eiland. De aanvalspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegtuigmoederschip in de Noordelijke IJszee naar de ha ven Kirkenes waren opgestegen, werd verijdeld. De vijand verloor hierbij in luchtgevechten 23 vlieg tuigen, door luchtdoelartillerie en marineartillerie 5 vliegtuigen. Bo ven de Duitsche bocht schoten jachtvliegtuigen 5 toestellen om laag, die tot 'een formatie van S Engelsche bommenwerpers be hoorden. Marine-artillerie haalde 2 - Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag en een marinevaartuig een Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West- Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen. Onder de burgerbevolking ont stonden eenige verliezen aan doo- den en gewonden. Op zoek naar de Poolsche beschaving. Berlijn, 31 Juli. (A.N.P.) Een oorlogscorrespondent van de Waf- fen SS schrijft: Onze divisie kwam op den weg naar het front door Polen. Wij had den gelegenheid indrukken te ver zamelen zooals wij nog nooit be leefd hebben. Verscheidene malen achtten wij het niet mogelijk, dat hetgeen wij zagen iets met de wer kelijkheid te maken had, ja, wij geloofden onze eigen oogen niet. Ik vroeg mij af: waar blijft de in De nemarken en in andere landen zoo ijverig verdedigde Poolsche be schaving? Is hetgeen, wij hier zien werkelijk de bijdrage van het door de democraten der geheeie wereld als flink en ijverig gekenmerkte Poolsche volk tot de beschaving? Voor ons die zoo juist uit Duitseh- land komen, was dit beeld verplet terend. Toestanden in den Poolschen landbouw. De bevolking van het Poolsche platteland heeft in het geheel geen begrip voor menschwaardige om standigheden. In een dorpje in Zuid-Polen, waar wij verblijf hief den, had ik gelegenheid haar na der te leeren kennen,doch men moeti er wel op letten dat dit niet letterlijk gebeurt, daar men an ders met luizen en ander onge dierte besmet zou raken. Dit dorp bestond uit verspreid liggende hutten, zij waren zoo primitief en onbeholpen gebouwd als men in de Noordsche landen zetlfs niet in de vroege middeleeuwen gekend heeft. De hutten waren opgetrok ken uit ruwen steen en leem en voorzien van een enkel raam, dat was aangebracht in de „goede ka mer", d.w.z. in een van de beide vertrekken, die in de woning aan. wezig waren. In deze ruimte, die het minst smerig was, verbleven de menschen, varkens, ganzen, kippen, honden en katten. Tevens diende de ruimte als keuken en dus stond er een stookgelegenheid in. Door de deuropening trok de rook naar buiten. Het Mariabeeld aan den muur was 't eenige voorwerp, dat min of meer zonder vuil was. In het andere vertrek, dat geen raam had en diende zoowel voor het opbergen van gereedschappen als voor graanschuur, zag men be halve eenige bergen aardappelen ook een zeer magere koe, waarvoor men blijkbaar in de „woonkamer" geen plaats had, Zoo snel mogelijk ging ik nu naar buiten om fris- sche lucht te happen. Daar stond de boer, wanneer men hem althans zoo kan noemen. Gesprek met een Poolschen „boer". Hij sprak een beetje Duitsch, aangezien hij vroeger in Duitsch- land gewerkt had. Hij vertelde mij, dat het den boeren hier uiterst slecht ging, dat de stad hij wees op een groote puinhoop op een paar kilometers afstand het eigenlijke afzetgebied was voor de armzalige producten, welke dit schrale dörp kon opbrengen. Hij vertelde mij ook, dat zelfs toen de stad er nog stond, zij een ellendig bestaan ge- leid_ hadden, daar zij in het geheel geen invloed hadden op de prijs vorming van hun producten. Deze stad telde 8000 inwoners, waarvan ÖO'O'O Joden. Zooals overal had ook hier het „uitverkoren volk" de volledige economische controle over dit dorpje in handen. De Pool vertelde verder, dat zij verschei dene malen geprobeerd hadden hierin verandering ïe brengen door zich te richten tot het gemeentebe stuur van de stad. Doch alles was vergeefs geweest, daar ook het ge meentebestuur onder invloed van de Joden stond. Die Joden op hun beurt onderhielden nauwe betrek kingen met hun rasgenooten in de verschillende openbare lichamen van Warschau. Daardoor reeds kreeg men een uitstekend inzicht in de toestan den, welke heerschten in een staat, die zich geroepen voelde tezamen met Engeland de beschaving na mens de menschheid naar het Wes ten te dragen en de Duitsche „bar- baarschheid" te vernietigen, Hoe wel wij over het algemeen de zo nen van Polen niet al te zeer mo gen vertrouwen, kan men zich toch een beeld van den toestand maken. Wanneer men dan tegelijkertijd van dij; dorp uit het hoofdgebouw ziet, behoorend bij een der gewel dig groote'landgoederen- van den Poolschen geldadel goederen met een bezit aan land van meer dan l'OOO morgen dan krijgt men een helder beeld van de bru taliteit en huichelarij, welke Enge land aan den dag legde, toen het een garantie gaf voor de onschend baarheid en den socialen standaard van Polen. TSJANG KAI SJEK LAAT BRUGGEN EN WEGEN VERNIELEN. Tokio, 31 Juli. (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon, dat Tsjang Kai Sjek met het oog op de landing van Japansche strijdkrachten in Fransch Indo-China aan zijn mili taire bevelhebbers opdracht gege ven heeft, alle bruggen en wege» in het grensgebied tot een diepte van 30 kilometer terstond te ver nielen. Japansche troepen te Pncm Penh. (D.N.B.) - Japansche troepen zijn; vanmiddag de hoofdstad van Kam- bodzja, Pnom Penh, binnengerukt. De overtocht over de rivier de Me kong tusschen Saigong en Pnom Penh verliep zonder moeilijkheden. DUITSCHE LUCHTWAPEN SLAAT TOE. Massa-arbeid van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het station Radviliskis. Hier komt geen Sovjet- spoorwegtransport meer door. (Hoffmann) Omsingeling van sovj et- troepen in het Noorden voltooid. Berlijn, 31 Juli. (D.N.B.) De Duitsche troepen hebben op 3-0 Juli in den N. sector van het front de omsingeling van de Sovjetdivisies voltooid. Deelen van zeven sterk gedecimeerde Sovjetdivisies wer den vernietigd. Duizenden gevan genen werden gemaakt en op de vernietigde Sovjet-troepen werden 50 stukken geschut, 23 pantser jagers, 2 stukken luchtdoelgeschut een 68 machinegeweren buitge maakt. Voorts warden 78 vracht auto's, verscheidene pantserwa gens, 7 luchtdoelbatterijen, de daar bij behoorende munitie en ander oorlogstuig vernietigd of buitge maakt. Bij de gevangenneming van de bolsjewisten vielen duizen den geweren in Duitsche handen. Tar aanvulling van het legerbe richt wordt nog het volgende ge meld De achtste luchtaanval op Moskou. In het O. werd in den afgeloo pen nacht de achtste Duitsche luchtaanval op Moskou onderno men en tegelijkertijd werden ten Z. van Moskou de spoorweg- en verkeersinStallaties van het be langrijke knooppunt Orel doeltref fend met bommen bestookt. Beide aanvallen werden gedaan zonder dat van Duitsche zijde verliezen geleden werden. Aan het front zelf zijn nog steeds hevige gevech ten aan den gang, die echter niets aan het feit veranderen', dat de Duitsche aanval overal vorderingen maakt. Nog zijn de laatste plaat sen, waarin de vijandelijke troepen zijn omsingeld, niet geheel gezui verd. Nergens is het echter dezen omsingelden deelen der Sovjets gelukt zich van den Duitschen druk ta bevrijden of weer uit te bre ken, hoewel dit herhaalde malen met woedende' aanvallen is gepro beerd. Daar ook alle pogingen om deze troepen te ontzetten zijn mis lukt, is thans reeds te constateeren, dat het veldleger der Sovjets op nieuw zijn belangrijkste en waar devolste deelen heeft verlo±en. Sovjetregiment infanterie vernietigd. Berlijn, 31 Juli. (D.N.B.) Een ten W. van heti Peipusmeer inge sloten Sovjetregiment infanterie is op 38 Juli totaal vernietigd. Op het veld, tusschen twee on geveer duizend uit elkaar liggende stukken bosch concentreerden zich de voortdurend herhaalde uitvals- pogingen der bolsjewisten. Over open terrein, dat geen dekkings mogelijkheden bood, renden de Sovjetcompagniën in breede golven in het vuur van enkele Duitsche mitrailleurs en granaatwerpers. Twee uitvalspogingen waren op deze plaats reeds afgeslagen. Toen de derde golf midden in den aan val stopte en aanstalten maakte terug te keeren, hoorden de Duit sche soldaten in den rug der bolsje wisten plotseling mitrailleurvuur. Zij namen waar dat talrijke Sov jet-soldaten neervielen. De poli tieke commissarissen lieten n.l. op hun eigen soldaten schieten om een terugtocht te verhinderen. In het vuur, dat van weerskanten gege ven werd, stortte ook deze derde golf totaal ineen. „Kaart van Pelt". DE VOLLEDIGE BEZETTING VAN BESSARABIE VOLTOOID. Aan Roemenië is wederom De Boekowina en Bessarabië toegevoegd, twee belangrijke Roemeensche gebieden, die eertijds door de Sovjet troepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door Duitsche en Roe meensche strijdformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven, alsmede de steden in Bessarabië, die dikwijls zijn genoemd in de Duitsche weer- machtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. De verliezen van de Sovjet luchtmacht. Berlijn, 31 Juli. (D.N.B.) Duit sche Messerschmitt torpedovlieg-' tuigen, dia op 38 Juli Sovjet transportcolonnes in het Zuide lijke deel van het Oostelijke front met succes gebombardeerd hadden, ontmoetten op den terugweg een sterke formatie Sovjet jachtvlieg tuigen. De Sovjet-jagers kwamen in een kaarsrechte aanvalslinie aangevlogen, toen hen ook reeds de salvi van de Duitsche boordwa- pens tegemoet vlogen. De Sovjet formatie stoof uit elkaar om ver volgens zijdelings de Messer schmitt vliegtuigen te naderen. De Rata jachtvliegtuigen hadden ech ter geen rekening gehouden met de wendbaarheid der Duitsche vliegtuigen, die iedere manoeuvre op het juiste oogenblik afsloegen en met de boordkanonnen op de Sovjets schoten. Nadat reeds vijf Su'-'jet vliegtuigen 'brandend om jaag waren gestort, greep de Sov- jè-i, luchtdoelartillerie in de lucht- gei witen in en schoot zonder reke ning fe houden met de eigen jagers tusschen de vechtende vliegtuigen. Doch' de wolkjes van de granaten lagén.zoo ver 'v/eg, dat de Duitsche torped^vteg'tuigen hun jacht op de Rata toesjéllen konden blijven voortzetten en nog zes vliegtuigen wisten neer te schieten, Duitscht; luchtaanval op Sovjet vliegveld. Berlijn, 31 Juli. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben op 38 Juli onder escorte van tor pedovliegtuigen achter de Sovjet linies ten Oosten van Smolensk eeen vliegveld aangevallen, waarop honderden zware Martin bommen werpers, jachtvliegtuigen en transportvliegtuigen van het type Maxim Gorki stonden. De Duit sche vliegtuigen wierpen hun bom men midden op deze lange rij vlieg tuigen, een chaos van verpletterde Sovjet vliegtuigen, brandende han gars en diepe bomkraters achter latend. 112 Sovjetvliegtuigen ver nietigd. Berlijn, 31 Juli. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft bij zijn succesvolle operaties in den nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdag overdag, aan het Ooste lijk front 57 Sovje.tvliegtuigen in luchtgevechten vernietigd. Voorts werden 55 Sovjettoestellen op den grond vernield .In totaal hebben de Sovjets de laatste 24 uur dus 112 toestellen verloren. HET ONDERHOUD VAN STALIN MET HOPKINS. Stockholm, 31 Juli. (D.N.B.) Ten aanzien van de gisteren gevoerde bespreking tusschen Stalin en Harry Hopkins meldt Reuter na der: Hopkins heeft Stalin de ver zekering gegeven, dat de leveran ties van oorlogsmateriaal aan Sov jet-Rusland terstond zullen be ginnen en dat zij ook verder zullen worden voortgezet, onverschillig hoe lang de oorlog ook zal duren. Het Britsche agentschap publi ceert vervolgens woordelijk de ver klaringen, die Hopkins voor de ver tegenwoordigers van de pers heeft afgelegd. Hij zeide o.rn.: „Ik deel de Stalin mede, dat wij den slag der Sovjet-Unie met de grootste 'bewondering volgen". Betreffende de boodschap van Stalin aan Roo sevelt verklaarde Hopkins, dat Stalin den Amerikaanschen presi dent zijn voldoening te kennen heeft gegeven over de aangeboden hulp en zijn overtuiging heeft uit gesproken, dat de president en het Amerikaansche volk zich niet ver gist hebben, toen zij hun vertrou wen stelden in de Sovjet-Unie, dat deze haar rol zou spelen in den strijd tegen Hitier. Hopkins is vergezeld door den Amerikaanschen brigadegeneraal, Joseph Mckarney, en It. John Ali son. De terugkeer van Hopkins. New-York, 31 Juli (D.N.B.) Uit betrouwbare bron te Londen meldt Associated Press, dat Hopkins uit de Sovjet-Unie niet via Londen naar de Ver. Staten zal terugkeeren. Dit wijst er op, dat hij waarschijnlijk via het Oosten zal reizen. Het ver moeden is gerezen, dat Hopkins de gelegenheid zal waarnemen om een bezoek aan China te brengen. Zie verder Buitenland pag. 3 2e blad. Waarneming omtrent vre&mde vliegtuigen. De weermachtsbevelhebber, gene raal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Ik herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940, volgens welke elke waarneming over een landing, het springen uit een vliegtuig of het verblijf van leden der vijandelijke weermacht, alsmede over het werpen uit vijandelijke vliegtuigen op Ne- derlandsch gebied, terstond aan de dichtsb ij zijnde Duitsche militaire instantie of Duitsche politie-instantie gerapporteerd moet worden. Voor elke mededeeling over- een val of een noodlanding van Duit^ché of vijandelijke vliegtuigen, op gy:nd waarvan de plek, waar het vliegtuig is neergekomen gevonden wordt, krijgt degene die biervan het eei'st melding maakt een premie van twintig gulden. De premie wordt ook dan uitbetaald, wanneer onderdeelen van vliegtuigen gevonden en aange meld worden, welke het op ondub belzinnige wjjze mogelijk maken te constateeren Leen vliegtuig is neergestort. £)e'premie wordt uitbe taald door de dienstinstantie, bij wie de aanmelding is geschied en wel on middellijk nadat het bericht gebleken is juist te zijn. Onafhankelijk van deze aanmel dingspremie blijven evenals tot dus ver bedragen betaald worden voor bijzondere verrichtingen, die ver band houden met het neerstorten van vliegtuigen of noodlandingen, zooals b.v. hulpverleening bij het redden van vliegtuigbemanningen, het bergen van vliegtuigen, enz. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 1 Augustus: op Het Italiaansche legerbericht. Rome, 31 Juli (Stefani). Het hoofdkwartier maakt bekend: In Noord-Afrika aan het front van Tobroek werden vijandelijke afdeelingen, die door pantserwagens gesteund werden, op de vlucht ge dreven. Duitsche artillerie heeft de inrichtingen en verdedigingsstellin- gen van Tobroek beschoten. In het verloop van den in het legerbericht van gisteren gemelden aanval op Benghazi heeft onze bodemafweer een Engelsch vliegtuig neergescho ten. Het toestel viel in zee. Vliegtui gen van de as hebben voor de kust van Cyrenaica een tankboot tot zin ken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. In Oost-Afrika hebben zwarthem- den en formaties inlanders dappere uitvallen en aanvallen ondernomen, waarbij het hun gelukte in vijande lijke stellingen binnen te dringen. De vijand bood verzet doch werd overal op de vlucht gedreven. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal. De laatste dagen hebben eenige aanvallen plaats gehad op de woonwijken van Gondar. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag Cagliari aangevallen. Onze bodemafweer en onze jacht vliegtuigen hebben de vijandelijke actie terstond afgeslagen. Er valt slechts een slachtoffer .te betreuren. 27 Britsche vliegtuigen neergehaald. Berlijn, 31 Juli (D.N.B.) In den tijd van acht dagen zijn in het ge bied van Tripolis door Duitsch en Italiaansch luchtdoelgeschut 27 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Op één middag werden van zeven aan- vallende Engelsche machines zes omlaag gehaald. Alle pogingen van de Britten om het luchtruim boven belangrijke militaire doelen en de woonwijken binnen te dringen mis lukten door den sterken Duitsch- Italiaanschen afweer.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1