Beperkende maatregelen ten opzichte van den veestapel. Pluimvee- en varkensstapel zal verder worden ingekrompen. -j 11 f*JL ^§11 I—MVt f 5 -m* ii&9gn DORSCHEN AKKERBOUW PRODUCTEN. OPROEP. VRIJWILUGERSIEGIOEN netland 8700 Kg. peper ver beurd verklaard. Rantsoeneering gas en electriciteit. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels li TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941. De sfechfe veevoederpositie. 's-Gravenhage 31 Juli. Op de persconferentie van heden heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat de zeer slechte veevoederpositie, tengevolge van het uitvallen van den import, het noodzakelijk maakt, dat ten opzichte van be paalde onderdeelen van den veestapel zeer vergaande beper kende maatregelen worden ge nomen. Uit den aard der zaak zullen hier door in de eerste plaats worden ge troffen die deelen van den veesta pel, die vrijwel \geheel op den im port van krachtvoeder waren aan gewezen. Voornamelijk dus het pluimvee en de varkens. Voor den rundveestapel is reeds bekend ge maakt, hoever de beperking zal gaan. Verdere inkrimping van den rundveestapel zal, in het nationale belang, zooveel mogelijk worden zooveel voorkomen. Teneinde de Ingekrompen rund veestapel zoo gezond en zoo produc tief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat datgene wat overblijft voor den pluimveestapel niet veel zal kunnen beteekenen, Bij de verdeeling van het weinige, nog beschikbare veevoeder voor den pluimvee- en varkensstapel, zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbetering in de voorziening met veehoeder deze beide onderdeelen van de veehouderij weer zoo snel mogelijk tot een behoorlijken om vang kunnen worden uitgebreid. In het algemeen zal het voer dus wor den bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer, snelle rouleering van den stapel, bij pluimvee op een reser veering van het voer voor die be drijven, die het best in staat zijn om zoo snel mogelijk een goeden pluim veestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel zal op kor ten termijn moeten worden te ruggebracht op ongeveer een derde van den huidigen om vang. Slechts voor een deel van het pluimvee dat nog aangehouden mag worden, izal voer worden beschik baar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoederd worden met afval van .de boerderij. Het voer, dat voor pluimvee .be schikbaar is zal, zooals boven ge zegd, zoo moeten worden verdeeld, dat de herophouw van onzen pluim veestapel zoo goed mogelijk verze kerd wordt. Mócht dus blijken, dat de omstandigheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbrei ding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onherstelbare schade zijn aange richt. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de beschikking zullen krijgen, welke slechts voor bij zondere instellingen en voor bij zondere omstandigheden, in de eerste plaats ziekenhuizen, be schikbaar zullen worden ge steld. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te ondergaan. Gezien de hoeveel heid veevoeder, die we ter beschik king hebben, is onze varkensstapel nog veel te groot. Het is niet alleen noodig, dat de inkrimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mogelijkheid voor door een wijziging in het met Duitsch land gesloten ruilcontract veevoe der tegen varkens. De Duitsche autoriteiten zijn bereid gebleken het contract, waarbij tegen veevoeder var kens zouden worden geleverd, om te zetten in een, waarbij ge deeltelijk gebruiksvee, gedeel telijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordee- len. Onze veestapel en vooral ook onze veevoederpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu een keer deze vee stapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kun nen nu als gebruiksvee worden af gezet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette varkens, loopers kunnen wor den geleverd. Deze loopers' zullen door deze overeenkomst geruild worden tegen uit Duitschland te verkrijgen vee voeder. Het is voor een behoorlijke afwikkeling van deze afspraak nood zakelijk, dat de hiervoor te leveren loopers op de overeengekomen tij den en plaatsen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voorzien, zal iedere varkenshou der, in het bezit van loopers, mede- deeling krijgen van de hoeveelhe den en de plaats, waar hij deze moet leveren. Met dezen voorgenomen export zijn wij er, tengevolge van onze veevoe derpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loopers (voor degenen, die deze term niet kennen,, zij medegedeeld, dat dit varkens van plm. 40 kg. levend gewicht zijn) worden afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, tenminste voor zoo ver een deel nog niet lichter gewicht, dus practisch als loo- per, hoogstens bij een gewicht, van 60 kg. moeten worden af genomen. N.A.D.-ERS UIT HET KAMP HOOGHALEN HELPEN DE BOE REN BIJ HET HOOI INHALEN. (Foto N.A.D.-Polygoon). GENERAAL ANTONESCU BIJ ZIJN SOLDATEN IN BESSARABIE. Generaal Antonescu begroet een 54-jarigen vrijwilliger- van een in Bessarabië inge zette Roemeensche div isie. (Orbis-Holland) DOOR DUITSCHE TROEPEN BIJ DEN STORM AANVAL OP PLESKAU BUITGEMAAKTE SOVJET VAANDEL. (Holland) éi 'W n -i* - •-*>: - mÊmÊ '■f ■i DE VLAS-OOGST IN FRIESLAND. Op zeer veel plaatsen in Friesland is men thans bezig met den vlas-oogst, hetgeen aan vele vlas trekkers handen vol werk verschaft. Het werk wordt in Friesland zeer veel in koppelverband uitgevoerd, onder leiding van een koppelbaas. (Polygoon-Hartog) BOMMEN OP ONS LAND. Brandplaatjes. 's-Gravenhage, 31 Juli. Ge durende eenige dagen waren geen Engelsche luchtaanvallen te ver melden. In den afgeloopen nacht echter vloog weer een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land en wierp vooral in het oosten des lands ver scheidene brisant- en brandbommen. In totaal werden hierbij zes woon huizen volledig vernield en ongeveer 60 woonhuizen meer of minder zwaar beschadigd Verder werden drie broeikassen vernield. Ook kreeg een vrij groot getal woonhuizen en broeikassen glasschade. Helaas zijn bij deze aanvallen 8 dooden, 6 zwaar en 18 licht gewonden te betreuren. Op een gedeelte van het aange vallen terrein werden ook brand plaatjes gevonden. Men maakt er opmerkzaam op, dat het met het oog op den oogst en de eigen voedsel voorziening van ons land van groot belang, is, dat met name de bevolking van het platteland de oogen goed openhoudt en na het verschijnen van brandplaatjes controleert. Men bedenke, dat men deze niet met de bloote handen aan moet vatten en dat men gevonden brandplaatjes bij de politie ter vernietiging-moet in leveren. MAXIMUMPRIJZEN GENERATOR- ANTHRACIET. De secr.-gen. van het dept. van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat krachtens de in de Ne- derlandsche Staatscourant d.d. 31 Juli 1941 no. 147 afgekondigde prij zen beschikking generatoren anthra- ciet no. 1 voor den verkoop van ge droogde en afgezeefde generatoren- anthraciet nootjes per zak van T/, kg de navolgende maximumprijzen (inclusief omzetbelasting) zijn vast gesteld: Bij verkoop aan verbruikers: nootjes 4 0.35 en nootjes 5 0.33. Bepaald werd, dat de bovenge noemde beschikking voor den ver koop van nootjes 4 en 5 op 1 Aug, resp. 1 Sept. a.s. in werking zal tr.e den. Nieuw» regeling. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat door den secr.-gen. van het dept. van landbouw en vissche- rij een beluit is genomen bevatten de een geheel nieuwe regeling op het gebied van de dorsching van akkerbouw producten. Dee nieuwe regeling bepaalt in de eerste plaats, dat in be ginsel slechts mag worden ge- dorscht door telers, die voor zichzelf dorschen en door hen, die als beroepsdorscher zijn er kend door de Nederlandsche inkoopcentrale van akkerbouw producten en dat anderen dan erkende beroepsdorschers slechts dan voor rekening van derden mogen dorschen indien zij ook in het jaar 1938 den oogst der desbetreffende telers geheel of voor het grootste ge deelte 'hebben afgedorscht. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de bevoe"gde Pica, in door haar te beoordeelen gevallen van deze bepaling ontheffing kan ver- leenen. Als beroepsdorscher kunnen in gevolge de onderhavige regeling slechts worden erkend die dorsch- machinehouders en dorschvereeni- gingen, welke gedurende het jaar 1938 voor rekening van anderen on derscheidenlijk van leden al naar gelang van de capaciteit van ten chine, een hoeveelheid van ten ministe 100 of 200 ton producten hebben gedorscht. Evenwel bestaat de mogelijkheid dat öorschmachine- houders en dorschvereenigingen, welke niet aan deze eischen vol doen, door den secretaris-generaal worden erkend. Bovendien is als voorwaarde voor de erkenning als beroepsdorscher gesteld, dat de be- tiokkenen schriftelijk verklaren op verlangen van de Pica op een be paalden tijd bij een bepaalden te ler te zullen dorschen. Voorts behelst de onderhavige regeling een bepaling, ingevolge welke een als beroepsdorscher er kende vereeniging slchts dan voor rekening van andere dan bij haar als lid aangesloten telers mag dor schen, indien zij voor de desbetref fende telers ook in het jaar 1938 de door hen geoogste producten alle of voor het grootste gedeelte heeft gedorscht. Ook van deze bepaling kan wederom ontheffing worden verleend door de bevoegde Pica. In verband met vorenstaande me dédeelingen wordt de aandacht e op gevestigd, dat degenen, die nog geen aanvraag-formulier voor de erkenning als beroepsdorscher heb ben ontvangen, zich voor de ver krijging van een dergelijk formu lier kunnen wenden tot het bureau der Nederlandsche inkoopeentrale van akkerbouw producten te 's-Gra- venhage. HALT! N>a Jarenlange voorbereidingen, na stelselmatige ondermijning, na een tijdperk van onafgebroken cei- lenbouw, dachten Stalin en zijn satellieten eindelijk tot den aanval op Europa te kunnen overgaan, maarde Duitsche legers hebben de bolsjewistische horden een don derend halt toegeroepen. Niet alleen hebben de bescher mers van het nieuwe Europa den aanval verijdeld, maar onmiddellijk zijn zij tot den tegenaanval over gegaan. Zij hebben de verraste millioe- nenlegers teruggedrongen, om singeld en vernietigd, geheele pant serdivisies teruggeworpen, lucht vloten vernietigd, vestingen en bunkerstellingen bestormd en ge nomen, machtige linies opgerold. Een donderend halt was het ant woord op de brutale provocaties van de gewetenlooze bandieten uit Moskou. En dit antwoord, donde rend rollend langs duizenden kilo meters front uit de metalen mon den van de kanonnen en stuka's der Duitsche weermacht, heeft alle landen in Europa wakker geschud. In al deze landen staan mannen op, die hegrijpen dat ook zij een taak te vervullen hebben. Overal worden vrijwilligerslegioenen op gericht. Overal maken de besten zich gereed de eer van hun land hoog te houden. In Nederland is het luitenant-ge neraal H. A. Seyffardt, die het Ne derlandsche volk te wapen roept en zijn stem wordt gehoord en ver staan. Ook in ons land worden de bataljons geformeerd, klinken de comando's, vertrekken de contin genten bestaande uit vastberaden strijders. De Duitsche weermacht was het, die Stalin een dwingend ,.halt" toe riep. De vrijwilligerslegioenen zijn het, die samen met de beste solda ten ter wereld, het bolsjewistische gevaar voor altijd zullen afwenden, die als een onoverwinnelijke Euro- peesche macht de communistische wereldpest zullen uitroeien. Het nieuwe Europa vecht voor zijn toekomst. Nederlandsche man nen hebben begrepen, dat het gaat om de toekomst van onze kinderen. Daarom melden zij zich en trekken ten strijde en daarom is het ook Uw plicht u aan te melden bij: 's-Gravenhage, 31 Juli. Een in- koopvereeniging van winkeliers in koloniale waren had voor Mei 1940 een groote partij zwarte peper ge kocht. In den zomer van het vorig jaar werden alle specerijen, dus ook deze partij van 8700 kg. gevorderd door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. De aldus geblokkeer de voorraden worden in gedeelten vrijgegeven voor aflevering aan winkeliers, teneinde de voorziening met specerijen gedurende langeren tijd veilig te stellen en tevens den sluikhandel tegen te gaan. De direc{eur van deze inkoopver- eeniging echter kwam njet een za kenrelatie overeen, dat deze bij een mogelijken kooper zou. informeeren naar den prijs, welke men voor de geheele partij zou willen betalen. Verwacht werd, dat deze veel hooger zou zijn dan de normale handelsprijs van 3.per kg. De vermeende kooper waarschuwde evenwel het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd en de peper werd in beslag genomen. De directeur der inkoopvereeni- ging, v. d. L. te Rotterdam, moest zich wegens poging tot prijsopdrij ving voor den inspecteur voor de prijsbeheesching te 's-Gravenhage verantwoorden. Hij verklaarde dat zijn nieuwsgierigheid was gewekt door allerlei geruchten over exorbi tante grijzen, welke voor peper be taald werden. Hij had nu slechts zuiver informatorisch eens willen hooren, wat men eventueel wel voor zijn peper zou willen betalen. Echter bleek, dat hij zijn relatie zelfs een monster had medegegeven Deze noemde bovendien aan den kooper" prijzen van 6 tot 8 gulden per kg., waarbij hij verklaarde, dat de eigenaar van de partij af wilde. Deze feiten deden den inspecteur als vaststaand aannemen, dat he: voornemen tot verkoop tegen ontoe- laatbaren prijs wel degelijk had voorgezeten. Was verdachte er in geslaagd een flink bod te krijgen, dan zou het hem door verschillen de manipulaties mogelijk wel gelukt zijn de peper van de Groenten- en Fruitcentrale vrij te krijgen. Wegens poging tot overtreding van de prij zenbeschikking 1940 no l'werd v. d. L. veroordeeld- tot een geldboete van 1000.Daarenbc ven werd de partij van 8700 kg. zwarte peper verbeurd verklaard, 's-Gravenhage, 31 Juli. Bedenkt, dat het electriciteits- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pet., dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden, dat bovéndien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Niemand kan thans nog den indruk hebben, dat de beperking van het gas- en electriciteitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een be roep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iederen burger. In de afgeloopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote scha al ••verbrui kers van gas en electrici teit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot 'het allernoodzakelijkste behoort. KONINGINNEGRACHT DEN HAAG. 22, (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch góederen. uitsluitend a contant. MOTORREDDINGBOOT INGEWIJD TE ZANDVOORT. Donderdagmorgen werd om half twaalf te Zandvoort op plechtige wijze de nieuwe motorreddingboot „Dudok de Wit" van de N.Z.H.R.M. als schenking van mevr. Dudok de WitMoltzer, ingewijd. Tot de aan wezigen behoorden o.m. het hoofd bestuur van de N.Z.H.R.M"., mevrouw Dudok de WitMoltzer met familie leden, de schipper Floor Koper en de volledige bemanning, de beide wet houders en de hoofden der diensten. De voorzitter van de N.Z.H.R.M., de heer P. E. Tegelberg, sprak zijn verheugenis uit over de schenking door mevr. Dudok de Wit uit en bood de schenkster een speld van de reddingmaatschappij aan. Mevr. Dudok de WitMoltzer droeg vervolgens de bogt over aan de plaatselijke commissie en hoopte, dat de Zandvoortsche bemanning veel eer zou weten te behalen. Burgemeester H. v. Alphen merkte op, dat Zandvoort reeds langen tijd naar een motorreddingboot' had uit gezien en met vreugde werd dan ook de schenking van mevr. Dudok de Wit vernomen. Spr. ging in het kort na de stran ding van het Italiaansche schip „Sa- lento" in November 1928 en het om slaan van de roeireddingbó'ot op 10 Februari 1937, waarbij twee leden der bemanning jammerlijk om het leven kwamen. Ten slotte sprak de burgemeester enkele woorden tot de bemanning van deze boot, waarna het gezel schap nog eenigen tijd bijeen bleef om de Dudok de Wit te bekijken. m f: ii.i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5