DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LOMP Nog strijd teri Westen van het Peipusmeer. JONGEN .Duitschtand strijdt voor Europa., Van het Oostelijk front, Slag bij Smolensk loopt ten einde. WANT DU ITSChLAND WINT OP ALLE FRONTEN Het Italiaansche leger bericht. Engelsche vliegtuigen boven Berlijn. DISTRIBUTIE-NIEUWS Zeep op bonnen „106" en „A. Zeep". VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.38 tot 6.06 19,12 onder 3.08 I a; S ïaar dan d Klom- m eigen er niets r kwam En toch vertelde, ar waér zijn betrekke- it geldt ook voor (enkele zonder staan ongeveer r" moet men zóó omenteel alleen igeboden en deze oor dubbele boo- op 18 en voor 25 per 100 kg. kt is weinig va- a bessen zijn na- zen der bessen bessen zijn ook tegen een prijs kg. Frambozen per slof. Kruis- tste) voor 14— Druiven i 1.16 estal haastwerk, aeciaal ingericht. >STER ZOON E COURANT. die zooveel on- n, met een be- anden. Hij be- e van Sonia als zelf alleen ver- ze weer neer; ar terugkeeren. e hij zijn aan- 3 brieven. Het rieven van ver- afkomstig. Hij tapeltje bij el- ai j een bundel- aan. Een ervan I en bevatte een rd Peters met ten. Ze geleken er, met uitzon en het lichtere enkele knipsels :n niet anders i baseball-wed- Peters winnaar voor een ver lij legde ze neer, ion, greep piot- snelde naar bui- i naar de ar te „Herald" en ten van zeven ediende bracht •ek, waar tafels tonden voor ge- van oude dt vervolgd)'. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 181. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 4 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 3 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Bij de vernietiging van vijandelijke for maties ten westen van het Peipusmeer werden l'O.O'GO man gevangen genomen en werden talrijke gevechtswagens, stukken geschut en ander oorlogstuig buit gemaakt. Aan de andere deelen van het oostelijke front verloo- pen de operaties met succes. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht met goede uit werking militaire inrichtingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft het luchtwapen gisteren en van nacht bijzonder groote successen behaald. Het vernietigde voor de Britsche Oostkust zes koopvaar dijschepen, deel uitmakende van krachtig beschermende kon vooien, waaronder twee tankboo ten met tezamen 40.000 brt. en beschadigde een groot vracht schip op ernstige wijze. Bij de Faroereilanden werd een koop vaardijschip met bommen be stookt en geraakte in brand. Succesvolle aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen waren vannacht gericht op verschil lende vliegvelden van het Brit sche eiland. Voor de Nederlandsche kust schoten twee booten ter bescher ming van de havens elk een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. De Britsche vlootbasis Alexan- drië werd in den nacht van 1 op 2 Augustus door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombar deerd. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaat sen van Noordwest en Noord- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen vallen. Zwakke strijdkrachten drongen door tot Berlijn. Als gevolg van het luchtdoelgeschut konden slechts enkele vliegtuigen de stad zelf bereiken. Onder de burger bevolking ontstonden eenige ver liezen. Drie. Britsche gevechts vliegtuigen werden neergescho ten. Het Duitsche legerbericht van Zaterdag, luidde naar het D. N. B. meldt, als volgit: In de Oekraine zijn snelle Duit sche formaties diep doorgestooten in de terugtochtsbewegingen van den vijand. In het gebied op 250 km ten zuiden van Kièf is een verdere, groote vernietigings slag aan den gang. De ten Oosten van Smolensk ingesloten Sovjet divisies zijn nog meer in elkaar gedrukt. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed effect ravitailleerings- bedrijven en militaire installaties in Moskou, benevens belangrijke spoorwegknooppunten aan de Boven-Wolga en in het Zuiden van de Oekraine gebombardeerd. In den strijd tegen Groot- Britannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht voor de Schotsche Oostkust twee koop vaarders, o.m. een tankschip, met in totaal 16.'000 brt. tot zinken gebracht en een vrachtschip als mede een patrouilleboot bescha digd. Andere doeltreffende lucht aanvallen waren gericht op ha veninstallaties aan de Oostkust van Schotland en in Zuidwest- Engeland, alsmede op een vlieg veld. Vliegtuigen, die overdag voor gewapende verkenning op gestegen waren, hebben ten oosten van de Faroer een groot koopvaardijschip zwaar getroffen en voltreffers met bommen ge plaatst op een barakkenkamp bij Holy Island. Een patrouilleboot heeft een Britsch gevechtsvlieg tuig neergeschoten. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnen gevlogen. Berlijn, 2 Aug. (D.N.B.) Op 1 Augustus is een poging van de bolsjewisten om in den centralen frontsector ontlasting te krijgen van den sterken Duitschen druk, ineengestort. De aanval, waarvan het zwaartepunt gevormd werd door Sovjettanks, werd reeds in zijn ontwikkeling door de Duitsche troepen gestuit. In hardnekkigen strijd werden de Sovjets terugge worpen. Talrijke vernietigde tanks en een groot aantal gesneuvelde bolsjewisten bleven op het slagveld liggen. In de Oekraine is, aldus meldt het D.N.B., het op 2 Augustus aan Duitsche troepen gelukt weer vrij sterke formaties der Sovjets in 'te sluiten. Herhaalde verbitterde uit- valspogingen. werden verijdeld. Daarbij leden de bolsjewisten zware bloedige verliezen. Op den avond van 1 Augustus viel een Duitsche verkenningsafdeeling in de Oekrai ne verrassend in den flank van de Sovjets en schoot een op aftocht zijnde marschColonne volkomen in elkaar. Op de spoorlijn Leningrad- Moskou werden op 2 Augustus door het Duitsche luchtwapen zes trei nen ontspoord. Voorts werden p verscheidene andere plaatsen spoor wegen en treinen aangevallen. De aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op voor den oorlog be langrijke doelen in Moskou, in den nacht van 1 op 2 Augustus, heeft goede resultaten gehad. Bij een on bewolkte lucht kon worden waar genomen, dat de neergeworpen bommen precies op de doelen neer kwam; groote branden ontstonden in de stad en breidden zich snel uit. Volgens tot dusver doof het D.N.B. ontvangen berichten hebben de Sovjets op 1 Augustus 129 vlieg tuigen verloren. Hiervan-werden er 77 tijdens luchtgevechten en 52 door bommen en scheervluchten op den grond vernield. Duitsche troepen hebben aan het O. front den bevelvoerenden gene raal van een bolsjewistisch leger corps gevangen genomen. Deze generaal bevestigde, aldus het D.N. B., dat de bolsjewiki vooral de laatste dagen buitengewoon' zware verliezen aan menschen en mate rieel, zooals munitie en ber.zine, hebben geleden. Verliezen van regiment Gross-Deutschland. Berlijn, 3 Aug. (D.N.B.) Het Moskousche nieuwsbureau heeft beweerd, dat het regiment Gross- Deutschland aan het Oostelijk front vele duizenden manschappen heeft verloren. Dat zouden meer officie ren en manschappen zijn, naar het D.N.B. verneemt, dan het regiment cp oorlogssterkte bezit. Van offi- cieele zijde wordt verklaard, dat het regiment Gross-Deutschland in zes weken zwaren strijd aan het Oostelijk front in totaal 12 officie ren en 200 man heeft verloren. Spoorwegongeluk in Bulgarije. (D.N.B.) - De directie van de spoor wegen deelt, naar het Bulgaarsche telegraaf-agentschap meldt, mede, dat door tot dusver nog onbekende oorzaak Zaterdag om 6.15 uur een trein in de buurt van Bragoil is ontspoord. De locomotief, twee wa gons en de rails werden beschadigd. Van het trein-personeel werd een persoon gedood en werden drie ge wend. De reizigers' bleven onge deerd. Het verkeer wordt Zondag 3 Aug., weer hervat. Berlijn, 2 Aug. (D.N.B.) In aanvul ling op het weermachtbericht van vandaag verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: De thans afgesloten week vertoont bijna hetzelfde beeld als de vorige, slechts met dit verschil, dat ook in deze wëek de gevechtsgebieden. op nieuw verder naar het O. zijn ge schoven. In den Z.-sector zijn de Duitsche en verbonden troepen na een hevige worsteling ten Z. van Kiev in den loop van deze week overgegaan tot de achtervolging van den terugtrekkenden vijand, welke achtervolging door een ingetreden verbetering in de weersgesteldheid begunstigd word. De thans reeds twee weken durende slag bij.Smo lensk is zijn .succesvol einde dichter genaderd. Ook in de afgeloopen week hebben de Sovjets tevergeefs getracht hun ingesloten armeeën te ontzetten. De in het kader van dezen geweldigen vernietigingsslag ingeslo ten Sovjetformaties zijn in den loop van deze week voor het grootste deel in de pan gehakt. De hardnekkige pogingen der Sovjetleiding om den opmarsch der Duitsche troepen in het gebied ten W. van Moskou tot staan te brengen heeft geleid tot de zen grooten vernietigingsslag, met als resultaat dat waarschijnlijk bin nenkort den weg naar Moskou aan de Duitsche troepen moet worden prijsgegeven. In den N.-sector zijn de Sovjet- formaties aldaar, die zich ten W. van het Peipusmeer hadden genesteld, eveneens ingesloten en vernietigd, terwijl de overblijfselen in Noorde lijke richting naar de kust terugtrek ken. In den sector rondom Peters burg hebben de operaties ook in de afgeloopen week ondanks het scherp ste verzet van de Sovjets, dat ver wacht werd, voortgang gevonden. Hierbij was bijzonder opmerkelijk de energieke aanval van de Finnen ten Noorden en noordoostwaarts van het Ladogameer, waardoor de Finsche strijdkrachten aldaar reeds ver over de oude FinschRussische grens naar het Zuidoosten konden opruk ken. De Duitsche luchtmacht heeft in de afgeloopen week haar vernieti genden strijd tegen de Sovjetvliegers opnieuw met succes voortgezet en bovendien de operaties van het leger door vernietigende aanvallen op ka zematstellingen, colonnes en trans portwegen aan en achter het Sovjet front ondersteund, waarbij de Sovjet zware verliezen aan menschen en materieel leden. Het bewapenings- en verkeerscen- trum Moskou werd bijna iederen nacht door de Duitsche luchtmacht aangevallen, zoodat militaire- en verkeersinstallaties, alsmede de be wapenings- en ravitailleringsbedrij- ven schade opliepen. De in het weer- machtsbericht van vandaag gemelde aanval op Moskou is de tiende lucht aanval op het centrum der Sovjet- Unie. Bovendien werden nog andere belangrijke spoorwegknooppunten achter het Sovjetfront met bommen bestookt. V VICTORIE FELICITATIES VOOR PERU EN ECUADOR. Toch nog wrijving? Buenos Aires,- 3 Aug. (D.N.B.) Ter gelegenheid van het staken der vijandelijkheden tusschen Peru en Ecuador heeft de vice-president van Argentinië, Castillo, gelukwensch- telegrammen gestuurd aan de pre sidenten van de beide landen, waar in hij uiting geeft aan zijn groote bevrediging, dat het conflict is bij gelegd en den wensch uitspreekt, dat de vrede onder de pan-Ameri- kaansche familie thans blijvend ver zekerd is. Ook de Argentijnsche diplomatieke vertegenwoordigers in Lima en Quito hebben van dr- Castillo gelukwensch-telegrammen ontvangen voor him bemiddelings pogingen. De Peruaansche pers publiceerde 3 Aug. evenwel volgens het D.N. B. nog een officieel legerbericht, waarin verklaard wordt, dat de troe pen van Ecuador ondanks den wa penstilstand gepoogd hebben enkele plaatsen te heroveren. De bladen schrijven, dat de wapenstilstand ge ïgnoreerd is. Voorts werd in een communiqué bekend gemaakt, dat als een der laatste oorlogshande lingen tegen Ecuador de haven Bo livar door Peruaansche parachutis ten is bezet. Rome, 3 Aug. (Stefani). In zijn weermachtsbericht, nummer 425, maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Italiaansche luchtformaties heb ben de vijandelijke vlootbasis Mal ta gebombardeerd. Noord-Afrika: activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. Onze luchtformaties wierpen bri sant- en brandbommen op het spoorwegstation van Mersa-Matroe, waarbij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere troepen van het garnizoen van Woltsjefit hebben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strijdlust. Een sterke colonne hoofdzakelijk be staande uit Italiaansche troepen onder bevel van luitenant-kolonel Gonnella, heeft een stoutmoedig offensief geopend en is er in ge slaagd, die-p in de vijandelijke li nies door te dringen, waarbij den vijand-zware verliezen werden toe gebracht. In de Middellandsche zee he,'ft een van onze vliegtuigen een groote vijandelijke eenheid met torpedo's getroffen. Aanval op Alexandrië. Berlijn, 3 Aug. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een doeltreffenden luchtaanval gedaan op de Britsche vloot- en etappe basis Alexandrië. De Duitschers braken door den dichten versper ringsgordel van de hevig vurende luchdtoelartillerie heen en vlogen naar de haveninstallaties. Boven den Oostelijken oever van de bin nenhaven, waar pakhuizen en wer ven gevestigd zijn, kwamen de bommen te voorschijn. Groote hoe veelheden brand- en brisantbom men kletterden neer en veroorzaak ten brand in magazijnen en werf- installaties. Italiaansche cijfers over verliezen. Rome, 2 Aug. (D.N.B.) Volgens de gepubliceerde officieel© cijfers heeft, naar Stefani meldt, de Brit sche luchtmacht in Juli 579 vlieg tuigen, waaronder 73 in Noord- Afrika en de Middellandsche zee verloren. De Engelschq oorlogsvloot heeft de volgende verliezen geleden. Een kruiser, zes torpedojagers, drie duikbooten, vier hulpschepen tot zinken gebracht. Vijf kruisers ge torpedeerd, een vliegtuigmoeder schip, twee slagkruisers, twee krui sers, vijf torpedojagers kregen treffers van bommen. De Engelsche koopvaardij verloor 459.98 ton. 35.0'0'0 ton handelsscheepruimte werd beschadigd. In de eerste zeven maanden van dit jaar is het. verlies van. de Britsch© koopvaardij tot 5.223.215 ton gestegen. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN IN ACTIE. Berlijn, 3 Aug. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht drie Britsche schepen met tezamen 20.000 b.r.t. vernietigd. Een koopvaardijschip van 6 tot 8000 b.r.t, werd mid scheeps door treffers zwaar bescha digd. Een tankboot van 10.000 b.r.t., deel uitmakend van een convooi, werd ten Oosten van Huil door vol treffers vernietigd. En twee koop vaardijschepen met tezamen 10 tot 11.000 b.r.t., eveneens deel uitma kend van een convooi, werd op 35 ltm ten Zuidoosten van Great Yar mouth tot zinken gebracht. In totaal derhalve drie Britsche vaartuigen die vernietigd werden. Het D.N.B. meldde Zaterdag, dat Duitsche vliegtuigen in totaal 20.000 ton scheepsruimte tot zinken had gebracht bij een aanval op een cqn- vooi in de wateren van Orfordness. Diuitsche verkenningsvliegtuigen hebben op 1Augustus gepatrouil leerd boven Zuid- en Zuidwest- Engeland en boven de Britsche wa teren. Zij keerden met waardevolle rapporten terug. Bij aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Britsche vlieg velden werden in den afgeloopen nacht hangars beschadigd en start banen door bommen onbruikbaar gemaakt. Voorts werden vandaag stationsinstallaties bij Margate ge bombardeerd. In het gebied van de Middellandsche Zee konden Duit sche duikbommenwerpers Zaterdag een Britschen torpedojager bescha digen. Er ontstonden luchtgevech ten, waarbij bovendien vier vijande- Bommen op 'Potsdam. Berlijn, 3 Aug. (D.N.B.) Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag vluchten ondernomen naar West- en Noord-Duitschland. Het waren sto- ringsaanvallen zonder militaire uit werking. Afzonderlijke vliegtuigen bereikten Berlijn en wierpen bijna uitsluitend in de omgeving der stad een gering aantal bommen op woonwijken. Onder de burgerbevol king worden eenige personen gedood en gewond. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden drie der aanvallende Britsche vliegtuigen neeergeschoten, waarvan e?n vlak in de omgeving van Berlijn. Drie pilo ten werden gevangen genomen. Het D.N.B. verneemt voorts ter aanvulling van het weermachtsbe richt o.a. van bevoegde militaire zijde: De Britsche luchtmacht strekt den laatsten tijd haar aanvallen, die den Duitschen steden schrik bedoelen aan te jagen, ook weer tot de Duit sche hoofdstad uit. De aanval op Berlijn en Potsdam heeft nacht op Berlijn en Potsdam heeft weer geen militaire of oorlogsecono- mische schade aangericht, maar on der de burgerbevolking wel tal van verliezen doen ontstaan. Zoo kregen cultureel waardevolle gebouwen te Potsdam schade, ofschoon zij in groote parken liggen, ver van eenigerlei militaire of oorlogsecono- mische doelen. Dit feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdgewoonten trouw blij ven. W-Duitschland aangevallen. Berlijn, 4 Aug. (D.N.B.) Het Brit sche luchtwapen heeft in den nacht van Zondag op Maandag op ver scheidene plaatsen van West-Duitsch- land een aantal bommen neergewor pen. Belangrijke schade is niet ont staan. Door luchtafweervuur werd een Britsch vliegtuig neergehaald^ HITLER EN MUSSOLINI ZONDEN TELEGAMMEN. Berlijn, 2 Augustus (D.N.B.) De Führer heeft den Duce ter gelegen heid van diens verjaardag het volgende telegram gezonden: „In trouwe kameraadschap spreek ik u, Duce^ mijn hartelijkste gelukwenschen én diei van het Duitsche volk met uw geboortedag uit1. Zij houden tevens in de op rechtste wenschen voor uw per- soolijk welzijn en voor de toekomst van het Italiaansche volk, dat on der uwe leiding in nauwe wapen- broederschap met het Duitsche volk strijdt voor een nieuw Europa en de gemeenschappelijke overwin ning tegemoet gaan." De Duce heeft met het volgende telegram zijn dank uitgesproken: „Ik verzoek u, Führer, mijn har- telijksten dank in ontvangst te nemen voor het telegram, dat gij mij ter gelegenheid van mijn ge boortedag hebt gezonden. Voor al les echter dank ik u voor do woor den, die gij voor het Italiaansche volk hebt gevonden, welk volk be reid is met u zij aan zij te marchee- ren tot aan de gemeenschappelijke overwinning." ZWITSERSCHE EEDGENOOT SCHAP 650 JAAR. Bern, 2 Aug. (D.N.B.) De officieele feestelijkheden ter gelegenheid van den 650sten verjaardag van het Zwit- sersche eedgenootschap zijn vanmid dag geëindigd met een plechtigheid op de historische Rütli-weide. Be halve vertegenwoordigers van de regeering, de weermacht en de kan tons, waren tienduizenden Zwitsers lijke jagers werden neergeschoten. Denzelfden dag werden de opslag plaatsen en luchtdoelstellingen bij Tobroek met succes aangevallen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus heeft de Duitsche lucht macht voor de zevende maal binnen drie weken militaire installaties aan het Suez-kanaal met succes aange vallen. Evenals bij de vorige aanval len was ook deze laatste aanval voornamelijk gericht op de haven installaties van -Suez. Bovendien werden luchtdoel- en schijnwerper stellingen doeltreffend met bommen bestookt. Andere Duitsche vlieg tuigen verschenen boven Caïro en vielen een vliegveld bij Ismaila in het midden van het Suez-kanaal aan. si 's-Gravenhage, 4 Aug. De sacr.- geperaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van Maan dag 4 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „106" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „A zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke resp. aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 .gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na U Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „A toitletzeep" gemerk te bon van de zeëpkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram, toilet zeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop ge wezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherfijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile waseh een zeepbop^yan het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne- men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschen- persoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voorzoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang," dus heden avond Maans op- en ondergang 4 Augustus: op uit allë'deelen des lands bijeengeko men. Nadat de Rütli-scene uit Schil lers tooneelstuk „Wilhelm-Teil" op gevoerd was, bekrachtigden de aan wezigen plechtig den bondseed van 1291. Vervolgens hield de bondspresi dent, dr. Wetter, een vaderlands lievende toespraak) waarin hij o.m. zeide, dat alten den plicht hebben alles te laten wat het land zou kun nen benadeelen. Het Zwitsersche leger moet de neutraliteit van het land beschermen. De bondspresident legde den nadruk op het feit, dat het staatsprincipe der neutraliteit thans sedert eeuwen de buitenlandsche politiek van Zwitserland heeft be paald. Deze neutraliteit eischt echter in groote conflicten ook een strenge discipline van het volk, want nooit mag de geringste twijfel ontstaan over het absolute gehoorzamen aan den neutraliteitswet. Tenslotte noemde de bondspresi dent de democratie de staats vorm, welke Zwitserland door zijn historische ontwikkeling heeft gekre gen. Zie verder Buitenland pag. 3, le bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1