Akker Hoofdpijn Kiespjn Zenuwpijn De Nederhndsche Pijnstiller RADIOPROGRAMMA. BUITENLAND De Japansche bezetting van Indo-China voltooid. Oekraïne in het vuur. Harry Hopkins weer te Londen. SPORT EERSTE BLAD IIRK. .Verdronken. - Gisteren is de vierjarige Lucas van Dijk bij de Westhavendam alhier verdronken. Niemand heeft bemerkt, dat de kleine te water is geraakt. Eenige jongens, die een netje door het water van de Westhaven trokken bemerkten, dat er iets zwaars in het netje zat. Bij het naar boven halen van het rietje kwam het lichaampje van het knaapje boven drijven. De onmid dellijk gewaarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. AKERSLOOT. 40 Jarig jubileum. - Op Woens dag 20 Augustus a.s. zal in deze ge meente een. belangrijk jubileum worden gevierd. Het is dien dag n.l. 40 jaren geleden, dat de heer Mat- thijs Groot .toegelaten werd tot lid van den gemeenteraad, terwijl hij op 5 September a.s. dan tevens reeds 30 jaren wethouder zal zijn der gemeente Akersloot. De heer Groot werd op 6 Novem ber 1868 te Akersloot geboren, uit een oud en gevierd boerengeslacht In de jaren van zijn raadslidmaat schap heeft hij zeer veel voor de gemeenschap kunnen helpen tot stand brengen; tal van werken, die van vérstrekkende beteekenis zijn voor de gemeente, heeft hij bevor derd. Uit het vele memoreeren wij slechts enkele belangrijke besluiten van den raad, waarin de jubilaris een belangrijk aandeel heeft gehad. Zoo kwam de asfalteering van bijna alle gemeentewegen tot stand; een aanlegplaats voor schepen aan het Alkmaarder meer; een modern ge outilleerde jachthaven aan hetzelf de meer, waardoor de gemeente een volslagen ander aspect kreeg en steeds meer een aantrekkingspunt gaat vormen voor het vreemdelin genvèrkeer. De jachthaven, welke voor ruim 5 jaren werd geopend, onderging intusschen reeds een groote uitbreiding en reeds nu blijkt weder de noodzakelijkheid van vergrooting. De entree der gemeente de z.g. Uiterdijk vormde een onaange- DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en me ditatie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11. Deel. -11.20 Gr.pl. 12.Ensemble Willy Kok. 12.25 Kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.20 Gr.pl. 3.30 Cello met pianobegelei ding en gr.pl. 4— Cursus „Als een schoon boek". 4.20 Gr.pl. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 6-— Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaretprogr. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Orgelconcert. 7.45 Voor den boer. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Radiotoo- neel. 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.BNO: Uitz. -in de Eng. taal: Economie News from Hol land. Hierna sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8:BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.20 Piano voordracht. 10.40 Deel. 11.— Trio Jonny Ombach en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.15 Orkest Malando. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.De Gcoi- landers en gr.pl. 2.— Gron. Orkest- vereen. en solist (opn.) 3.30 Voor de zieken. 4.Godsdienstige muziek uit Haiti, causerie met gr.pl. 4.30 Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs ber. 5.30 De Mandolinisten. 6.Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Cause rie „Miliarden onsihakelijke vlie gen". 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Rep. -7— ^NO: Vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.15 Gr.pl. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10. Avond wij ding (voorbereid door hét Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.05—10.20 Politiek weekpraatje. Interessante grepen uit het programma van den dag. Ernstige muziek. De organist, Adr. -C. Schuurman geeft op het orgel van de groote kerk te Lochem van 19.1519.45 uurHilv. I een recital met werken van Bach Reger, en een orgelwerk van hemzelf. Voor den boer. De heer C. F. Roozen- schoon geeft van 19.45—20.Hil versum I de bekende rubriek „Eerst raet, dan baet", noodzake lijke berichten en wenken voor land- en tuinbouwer. Reportages. Van 18.4519.Hilv. II behandelt een rep. het onderwerp „Wat een tuin beteekent voor den mensch". Hierin wordt gewezen op de beteekenis van de tuincul- tuur voor ons land. Gespr. woord. Van 12.2512.45 Hilv, I geeft de srciaal-economische afd. van het N.V.V. een verhandeling over loonpolitiek. naam gezicht, zoodat plannen wer den ontworpen en tot uitvoering gebracht, tm dezen geheel op te hoogeri, waardoor een veel mooier geheel werd yerkregen. In het oor logsjaar 1917 kwam de stichting van een eigen gem. electr. bedrijf tot stand, dat in de eerste jaren een waar zorgenkind bleek te zijn, maar, mede dank zij het beleid van den jubilaris als wethouder, een van de financieel gezonde bedrijven in de provincie werd e-n toen het bedrijf in 1938 overgedragen werd aan het P.E.N., vloeide daardoor een zeer belangrijk bedrag in de .ge meentekas. Een van de belangrijkste werken is thans in uitvoering, n.l. de aanleg van een geheel nieuwen weg van Akersloot haar Uitgeest, maar daar nevens zijn wederom nieuwe plan nen aanhangig, o.a. de verbetering van den Startingerweg van Aker sloot naar Limmen en de aanleg van een rijwielpad naar de gemeen te Limmen. Werkverruimingsob jecten hadden de voorliefde van den heer Groot, omdat hij steeds zoo goed inzag, dat deze voorkeur ver dienden boven een steunregeling die onvoldoende werkte. De jubilaris legde steeds een vita liteit aan 'den dag, welke inderdaad bewonderenswaardig mag worden genoemd; hij werkte en werkt nog steeds met ongekende blijheid en hij is de jovialiteit zelve. De raad zal aan zijne waardeering voor hetgeen de heer G. deed voor de zaak der gemeenschap, uiting geven in eene speciaal daartoe be legde openbare vergadering op 20 Augustus a.s. des voorin. 10 <4 uur, na afloop waarvan gelegenheid zal bestaan den jubilaris te complimen teeren. Aan deze zitting zal vooraf gaan een kerkelijke plechtigheid in de parochiekerk St. Michaël in de Schermer (welke kerk mede door het ijveren van den jubilaris werd gesticht). De dienst zèl gehouden worden des voorm. 9 uur. Besluiten wij met de mededeeling. dat de jubilaris ook vele jaren heemraad was van den polder de Schermeer, commissaris is van de N.V. Noorderbank, zitting heeft in het Onderl. Brandwaarborgfonds de Schermeer, alsmede de tal van an dere overheidsfuncties waarneemt. Moge hij nog vele jaren zijn werk in het belang der gemeenschap blij ven verrichten'. URSEM. Frauduleuze boter.- verschil lende veehouders en afnemers on-, der de gemeente Ursem woonach tig zijn betrapt op het bereiden en koopen van frauduleuze boter. Proces-verbaal is opgemaakt. HEILOO. Vestiging kantoor Ned. Heide Mij. - Naar we vernemen zal de Ned. Heide Maatschappij aan de Blinken- laan een kantoor bouwen en zal zich hier een ambtenaar voor den dienst vestigen. Rioleering onder de spoorbaan. - De directie der Ned. Spoorwegen heeft toestemming verleend voor de rioleering onder de spoorbaan. De voorbereiding voor het werk is aan gevangen met het maken van een werkput. Het is druk aan de Stati onsweg. Tokio, 2 Augustus. (D. N. B.) Na dat troepen van het Japansche leger in verscheidene kustplaatsen in Indo-China zijn geland, is de verdere vreedzame bezetting meer naar het binnenland van het zuidelijke deel des lands in samenwerking met de Fransche troepen begonnen, naar Domei uit Saigon meldt. Generaal Iida leidde de operaties te land, ad miraal Niimi de transporten ter zee. Naar het D. N. B. van welinge lichte zijde te Vichy verneemt, zouden de van Japarïsche zijde krach tens deze Fransch-Japansche verdedi gingsovereenkomst genomen beveili gingsmaatregelen gisteren voltooid zijn. Domei meldt voorts, dat de Thai- landsche regeering blijkbaar besloten heeft zich aan te sluiten bij de Ja pansche politiek in Oost-Azië. Een vergadering van het Thailandsche kabinet, die vijf uur duurde, heeft zich bezig gehouden met de kwesties der nieuwe oriënteering van de poli tiek. Derhalve is het waarschijnlijk, dat nieuwe besluiten worden ge nomen, hetgeen men te Tokio op merkzaam gadeslaat. Versterking Philippijnen en Birma. New-York, 2 Augustus. (D. N. B.) Uit Manilla wordt gemeld, dat presi dent Quezon op verzoek van den op perbevelhebber van het Amerikaan- sche leger in het Verre Oosten, gene raal Mac Arthur, tien Philippijnsche reserveregimenten in totaal 15.000 man, heeft opgeroepen. Deze troepen zullen bij de onlangs door Roosevelt gevormde Amerikaansche legercorp sen voor het Verre 'Oosten worden ingelijfd. Voorts wordt de over plaatsing van Amerikaansche officie ren naar de Philippijnen bekend gemaakt. De Londensche berichtendienst meldt, dat Britsche en Australische troepen, die van Malakka naar Ran goon waren vertrokken, thans in Burma zijn aangekomen, waar zij een bijzondere opleiding krijgen. Uit Batavia wordt aan het Japansche telegraafagentschap Domei gemeld, dat Nederlandsch-Indië voor het oogenblik geen exportvergunnin gen voor Japan uitgeeft, waarbij er op gewezen worde, dat het systeem van vergunningen, dat de vorige week is opgesteld, allen handel met Japan /geplaatst heeft onder regee- lingscontróle, met inbegrip van de leveranties volgens de Japansch- Nederlandsche olie-overeenkomst. De directeur van economische zaken, de heer H. J. van Mook, heeft ver klaard, dat de verleening van ex portvergunningen afhankelijk is van den toestand in den Stillen Oceaan. Japan laat zich niet afschrikken. Tokio, 3 Augustus. (D. N. B.) Het Japansche blad „Hotsji Sjimboen" schrijft in een hoofdartikel, dat Japan zich in Zuid-Azië door de om singelingsmanoeuvres van Engeland, de Ver. Staten en Tsjoengking niet zal laten afschrikken. Veeleer moet Japan een sterke politiek voeren, teneinde de welvaart van Oost-Azië te verwerkelijken. Het blad meent, dat in den tegenwoordigen inter nationalen toestand diplomatieke stappen belachelijk zijn, wanneer daarachter geen sterke politieke wil staat. Het artikel juicht vervolgens het sturen van nieuwe Japansche formaties naar Zuid-Indo-China toe en sluit met de woorden: in het zui den moest een sterke politieke macht tot ontwikkeling komen om de anti- Japansche krachten tegen te houden, zonder het vijandelijke democrati sche blok te onderschatten. Het D. N. B. meldt uit Tokio, dat de minister voor handel en industrie, vice-admiraal Sakonji, tot vertegen woordigers van de pers heeft ver klaard: „De huidige internationale toe stand is zoo gespannen, dat een enkele vonk voldoende kan zijn om een explosie te doen ontstaan". Het verslag van een S. S.-man. Berlijn, 2 Aug. (A.N.P.) Van den SS.-man dr. R. Lagrou van de SS. Kriegsberichterkompanie, ont ving het A.N.P. het volgende oog- getuigeverslag van den strijd in het oosten: Van den strijd tegen de Sovjet- Unie hadden wij gedurende een ganschen dag alleen de ontvangst beleefd, die de 'Oekrainers ons hadden voorbereid. Enkelen pruil den: bestaat dit land dan alleen uit vluchtende Bolsjewisten, dat afschuwelijke stof, dat wij den ge- heelen dag eten, stukgeschoten tanks en spandoeken? Pas later zouden zij ervaren, in welke mate zij1 ongelijk hadden. De Bolsjewisten vechten hardnek kig en met alle middelen, al is dit niet met de onze. En uit de vreug de, waarmee de Oekrainers ons ontvangen, kan men reeds eenigs- zins de hitte, waarmee de strijd was gevoerd en de -gewelddadig heid van het Bolsjewistische schrikbewind opmaken. Lemberg is gevallen. Nu velen beweerd hadden, dat de Bolsje wisten, die in de omgeving van deze stad een gewéldige troepen macht hadden samengetrokken, haar de taak zouden hebben toege wezen om Óekraine te behouden, was het inderdaad treffend te zien hoe ongaarne de vijand dit cen trum ontruimd had. Hij liet ons echter de stad niet over zondej zijn nationalen en socialen haar op' ver- schillende honderden Oekrainers, mannen en vrouwen, en Duitschers te botvieren. Zij werden op afschu welijke wijze afgemaakt, met Azi atische wreedheid verminkt (vrou wen werden de borsten afgesneden enz.), waarna deze hoopen vleesch gedeeltelijk in putten werden ge worpen. Overal werd jacht ge maakt op de vijfde colonne en ver greep men zich aan verdachten. Twintig jaar lang heeft al dat na- nationalen en socialen haat op ver- Er zijn verder diepere oorzaken voor het overal organiseeren van deze „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aanleiding van den oorlog tuSschen deze mogend heden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen de volken het grillig spel van den z.g. Volken bond. Wij begrepen stilaan de begroe ting van de Oekrainers. De bevol king komt reeds, na die enkele da gen wederzijdsche beschieting, have opzoeken. Velen vinden een nog rookende puinhoop, in het rond verspreid huisraad, of een door de bolsjewisten geplunderde woning. Zij juicht ons toe, niet uit bundig, doch zeer innig. Kinderen en vrouwen heffen den arm en brengen, nog onhandig, den Duit- schen groet. De mannen ontblooten het hoofd en blijven uren lang met de pet in de hand staan, bij het voorbijrijden van onze kolonnes. Wij glimlachen alleen maar: hier zijn we. Iemand van ons zei: „misschien zijn zij allen valsch en wij grenzenloos naïef". Doch hij kon ons niet overtuigen. Die schreiende vrouw, die ons uit een dampende puinhoop, op zoek naar nog een kind, toewenkte, speelde geen komedie. Had zij nog wat te verliezen? In ons begroeten zij werkelijk hun toekomst, hun nieu we leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek over spannen, waarop de woorden „Heil Hitier". Duitsche en Oekrainsche wimpels waaien over onze wagens. In een volgende stad hetzelfde: „Heil Hitier, Heil Führer d. Ukr. nationalisten". Vraagt men een man of hij Pool is, dan schudt hij het hoofd, of hij Rus is, dan wordt de ontkenning hardnekkig, of hij communist is, dan breekt het, stotterend wegens het geweld, los: .nee, nee, Oekrain-er". Bij dat volk is het begrip communisme-bolsje- wisme onafscheidelijk met dat van Rus zelf verbonden. Het lijkt een verworden, doch. in zijn dïepsten grond gezond gebleven volk te zijn. Wellicht beroert het vraagstuk van een staatsburgerschap het niet in de eerste plaats, doch het lijkt ge bukt te gaan onder de bitterheid van het gewelddadig afbreken van een traditie. Als geslagen honden komen zij uit de bosschen en eindelooze vel den te voorschijn, waar zij zich tegen de laatste wraak van de bolsjewie ken verborgen -hadden gehouden. Voor de beschieting als zoodanig bleken zij weinig vrees te koesteren, want zij bewegen zich onbevangen tusschen de troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heenfluit en de ontploffingen van vijandelijk geschut naast hen, in veld of dorp, den grond openscheurt. Geregeld komen ons, wanneer ge vochten wordt, Oekrainers in Sovjet uniform tegemoet. Zij hebben er gens hun geweer, muts en meestal hun vest laten liggen. Zij melden zich nergens aan. Met open gelaat kijken zij ons aan, goedmoedig en dom. Zij vinden het vanzelfspre kend, dat zij de bolsjewistische legers ontvlucht zijn en zich thans ongestoord tusschen de' onze bewe gen. Wij trouwens ook. Wij laten ze loopen. De Sovjets weten het ook. Tijdens positie kiezen van „pak", „flak" en L.Ia.G. voor het afslaan van een pantsexaanval hooren wij plotse ling, in onmiddellijke nabijheid, een pistoolschot losbranden. Wij er op al'. Er spiedt een Russisch burger. Hij doet verbaasd en roept aanhou dend „Oekrainer". Hij wordt ter dege gefouilleerd en als blijkt, dat hij gewapend is, wordt hij natuur lijk onmiddellijk ter plaatse neerge schoten, zijn vrouw, die zich even eens in de nabijheid blijkt te heb ben opgehouden, komt heel een voudig, ietwat voorovergeboren, naar het lijk toe, gaat naast het hoofd neerzitten en weent maar. Jonge meisjes brengen ons bloe men, of werpen ze in het voorbij snorren in onze wagens. Wat kun nen wij nu met bloemen aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iederen wagen heeft zijn eigen functie. En heb je onze mannen al eens bekeken? Dat stof van die akelige Russische wegen zet zich een vinger dik op ons vast. Onze laarzen, helmen, kleeren zien alle even bleekgrijs en ons gelaat, waarop het stof zich met zweet heeftgemengd en onze baarden, waarin het als gemetseld is, zijn met een glimmende cementlaag be dekt. De Oekrainers brengen ons melk, maar niet uit berekende vriendelijkheid. In belangrijke plaatsen loopen de Oekrainsche nationalisten met een blauw-gelen armband rond en stel len zich gs-heel ter beschikking van ons leger, meestal zonder daarvoor eer.-ige- vergoeding te willen aan nemen. Zij' 'brengen hun eersten, alhoewel geringen cijns voor hun bevrijding. Velen begraven gesneu velden. Anderen treden in onze vervoerdiensten en worden met hun kleine vlugge paardjes en lange, alge-wagens in de kolonnen van de weermacht ingeschakeld. Een hoog officier verhaalt 't vol- gendé, dat hij van een vlieger officier heeft vernomen: 'n Duitsch vliegtuig was getroffen, doch kon nog behoorlijk landen. De beman ning was ongedeerd gebleven. Enkele honderden meter verder lagen rondom de communisten. Uit een huis wenkte mén dé vliegers. Zij werden bij de Oekrainers ver stopt en bleven er tot onze troepen de streek van Sovjets gezuiverd hadden. De verschrikkingen van dezen oorlog, waarbij ook zij have en goed voor zoover het nog van hen was verloren hebben zien gaan, verkiezen zij boven de bols jewistische slavernij. Uit alles moe ten wij opmaken, dat zij er ditmaal het uiterste op willen zetten. Levering Amerikaansch materiaal. Stockholm, 3 Aug. (D.N.B.) Reu ter meldt, dat de persoonlijke afge zant van president Roosevelt Harry Hopkins, Zaterdag uit Moskou ver trokken is. Behalve vertegenwoor digers van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken en van het Sovjet-leger, waren bij het ver trek ook aanwezig de ambassadeur der Ver. Staten Steinhardt, de Brit sche ambassadeur Cripps en leden van de Britsche militaire missie. Hopkins is gisteravond weer in Londen aangekomen. Naar Socialdemökraten volgens uit Londen meldt, aldus het D.N.B. heeft een Amerikaansche radio commentator verklaard, dat Hop kins tijdens zijn bezoek aan Mos kou niet onderhandeld heeft over de Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie, doch verlangde dat de Ver. Staten vloot- en luchtbases op Sovjet-gebied ter beschikking krijgt Men neemt aan, dat het vooral om Wladiwstok gaat. De onderhande lingen zouden gunstig verloopen zijn. De correspondent van de New- York Post meldt uit Washington, dat op bevel van president Roose velt de leveranties oorlogsmate riaal voor de Sovjets samengesteld en langs den vlugsten weg ver scheept moetep worden. De Sovjets hebben hun wenschen voorloopig beperkt tot vliegtuigen en werk tuigmachines. Daar bijna alle vlieg tuigen voor Engeland bestemd zijn, was ook een goedkeuring van Enge land voor de levering aan de Sov jets noodig. Besprekingen te Washington. Washington, 2 Aug. (D.N.B.) On derstaatssecretaris Sumner Welles heeft een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur, lord Halifax, benevens met den gezant van Australië, en dien van Zuid- Afrika en wel over de situatie in het Verre Oosten. Bovendien ont ving Sumner Welles den Sovjet ambassadeur, Oemansky, met wien hij gedurende bijna een uur de mogelijkheden van Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-Unie be sprak. Volgens berichten van den Brit schen nieuwsdienst heeft de Brit sche hooge commissaris voor Ca nada, Malcolm Macdonald, zich naar Washington begeven. Macdo nald zal besprekingen voeren met lord Halifax. ENGELANDS VERHOUDING TOT FINLAND. Berlijn, 2 Augustus. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van handel en het ministerie .voor de blokkade hebben, volgens Reuter, medege deeld, dat Finland beschouwd moet worden als een door den vijand bezet souverein gebied. De bepalingen inzake de handels betrekkingen met den vijand en de economische oorlogsvoering worden derhalve ook op Finland van toe passing verklaard, Vanaf Zaterdag geldt Finland in het kader der blok kademaatregelen als een vijandig land. Naar het Zweedsche telegraaf agentschap Tete meldt, heeft de Zweedsche regeering besloten ge volg te geven aan het verzoek der Finsche regeering om de belangen van Finland in Groot-Britannië en Noord-Ierland te behartigen. Voetbal PROMOTIE NAAR DE 3E KLASSE. Doordat S.D.W. gisteren gelijk speelde (44) tegen Madjoe promo veert zij naar de 3e klasse ondanks de 6■1-overwinning die Verkade op Wilskracht behaalde (S.D.W. pt., Verkade 8 pt.) Limburgia won met 21 van Mi randa, een uitslag, die niet van in vloed meer was. A t h 1 e t i e k ATHLETIEK-TORNOOI IN HET AJAX-STADION. Het eerste athletiek-tornooi, dat door Ajax in haar Stadion in de Watergraafsmeer werd georgani seerd, was er een van groot formaat. Onder de deelnemers bevond zich liet meerendeel van onze cracks, terwijl voorts het feit, dat de vol gende week de Nederlandsche ath- letiekkampioenschappen zullen plaats vinden, de gehouden wed strijden nog belangwekkender maakte. Natuurlijk stond de superioriteit van Osendarp op de 100 meter reeds van tevoren vast, maar buitenge woon fel was ook ditmaal weer de strijd tusschên Houtman en van Osta om de tweéde plaats,. Door een langzamen start geraakte Houtman achter, doch een. formidabele krachtsinspanning bracht hem even voor de finish zij aan zij met van Osta. Heftig werd er door het pu bliek over gedisputeerd, wie tweede was geworden. Naar onze meening was dit van Osta; in ieder geval zijn de door de jury Opgegeven tijden (11.2 voor Houtman en 11.3 voor van Osto, onjuist). Op dit nummer wist zoowaar onze vroegere kam pioen Chris Berger, vóór Boe?sma de vierde plaats te veroveren. Het fraaiste nummer van den dag was de 800 m. De teleurstelling, die het niet uitkomen van de Ruyter beteekende, werd ruimschoots ver goed door de onverwachte deelne ming van onzen record-houder Bou- man. Onmiddellijk na den start nam de Haarlemmer de Roode den kop, door Bouman met soepelen pas ge volgd. Tot ongeveer 50 m voor de finish bleef deze volgorde gehand haafd, waarna Bouman zijn aanval inzette. Hij kwam gelijk met en zelfs iets voor den Haarlemmer, die echter in de laatste 20 m op waarlijk schitterende wijze zijn rivaal weer passeerde en als eerste over de eind streep ging. De op den 300 m gras- baan gemaakte tijd van 1 min. 58.8 sec., bewijst dat de jeugdige de Roode een kracht van internationale beteekenis zal gaan worden. Jam mer dat Slijkhuis ditmaal niet van de partij was. De 3000 m werd door den Lim burger Petit gewonnen. Een verras sing was het, dat Walther van de Volewijckers de tweede plaats moest afstaan aan den Haarlemmer Koop man. De volgorde, waarin de eerst- aankomenden (Petit, Koopman, Wal ther) over den eindstreep gingen, was reeds na enkele ronden verkre gen. Opnieuw moest Ali de Vries op de 100 m in haar rivale J. Adema van Zeeburg haar meerdere erkennen. Tennis. HET TOURNOOI IN DEN BOSCH. Het belangrijke tennistournooi in den Bosch, waaraan tal van bekende speelsters (en spelers deelnamen is gisteren beëindigd. Als geheel is het een groot succes geweest. De eind uitslagen in de diverse nummers wa ren: Heerenenkelspel: van Swol slaat Hughan 64, 63. Damesenkelspel: mej. Herzberg slaat mevr. Jonquière 60, 62. Heerendubbelspel: Wilton en jhr. de Roy van Zuidewijn sl. v. Swol en mr. Peters 75, 63. Damesdubbelspel: mej. Klein en mej. Hartog sl. mevr. v. Meegeren en mej. Herzberg 16, 86, 64. Gemengd dubbelspel: mej. de Rooy en den heer Wilton sl. mevr. Jon quière en ir. Pasteur 57, 64, 75. 3f- Wielrennen REVANCHEWEDSTRIJDEN TE DEN BOSCH. De uitslagen van de gisteren op de Bossche baan gehouden wedstrij den waren: I. sprint, gereden in 15 series: 1, Derksen 5 pt.; 2. van Vliet 6 pt.; 3. v. d. Vijver 7 pt.; 4. Kremers 8 pt.; 5. Pronk 9 pt.; 6. Boeien 10 pt. II. afvalrace over 14 ronden: 1. M. Jansen 5 min. 2 sec.; 2. F. v. Rooy; 3. W. de Ruyter; 4. A. Steenbakkers; 5. Jac. van Vliet; 6. G. Duyvebode; 7. P. Kouwenhove en 8. P. Evers. III. De achtervolging over 4 km tusschen v. d. Voort en Groenewe- gen werd gewonnen door Groene- wegen met 10 meter in 5 min. 26.8 sec. IV. de Olympische achtervolging tusschen de ploegen Steenbakkers, Jansen, Duyvebode, de Ruyter en Evers, van Rooy, Kouwenhove, van Vliet werd gewonnen door de ploeg Evers, van Rooy en van Vliet in 5 min. 14.7 sec. Van beide ploegen was één renner wegens pech afge vallen. V. koppelwedstrijd 50 km: 1. Groe- newegen-Boeyen 1 uur 10 min., 2 pt.; op 1 ronde: 2. Derksen- van der Vijver 14 pt.; 3. van Vliet-v. d. Voort 13 pt.; 4. Pronk-Evers 7 pt.; op 2 ronden: 5. Kremers-van Rooy 5 pt.; 6. Kouwenhove-Jac. v. Vliet 2 pt.; 7. Steenbakkers-Jansen 1 pt.; op 3 ronden: 8. Duyvenbode-dé Ruyter. R. V. ALCMARIA. Wedstrijden te Winkel. Gisteren is Alcmaria naar Winkel getrokken, uitgenoodigd door de Winkeler sportvereeniging, om daar een grasbaanwedstrijd te organisee ren. Om twee uur werd begonnen. De wedstrijd werd bijgewoond door een talrijk publiek. Dit was dan ook oorzaak dat alle renners zich tot het uiterste inspanden om de wedstrij den zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De C-klasse reed een 8 ronde-race die werd gewonnen door C. Kaal op overtuigende wijze. Daarna een 25 ronden-race voor amateurs en nieu welingen. Direct na het startsein werd er een flink tempo'ingezet. Op een gegeven moment zag Hollebeek kans om te ontsnappen en het werd dan ook zoo, dat hij niet meer inge haald kon worden. Met groote voor sprong ging hij als eerste over de streep. Glas werd goede tweede. Ook een afvalwedstrijd voor ama teurs en nieuwelingen, bracht een levendigen strijd. Hier was het Jan Glas die toonde dat hij geweldig op dreef is. Niemand kon hem dan ook houden en hij won zeer verdiend. K. Koete reed ook een zeer tactische wedstrijd. Zijn tweede plaats geeft dit dan ook duidelijk aan. Ook was er een omnium te verrijden, n.l, tus schên de plaatselijke favoriet G. Wiemeerseh, gekoppeld met K. Een hoorn, en Jb. Pool met Ward Visser. Deze omnium bestond uit een sprint, koppelachtervolging en een klasse- mént wedstrijd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5