DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .Duitschland strijdt voor Europa., Duitsche luchtaanvallen op Engelsche Oostkust. Opnieuw bommen op Malta. Japan en de Engelsch- Amerikaansche politiek. De Duitsche tactiek aan het O.-front. WANT DU1TSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN Opstandige actie in Kroatië verijdeld. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.36 tot 6.07 op 20.00 onder 4.09 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 182. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 5 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 4 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Op .den omsingelingsvleugel in de Oekraine hebben snelle Duit sche en Hongaarsche afdeelingen belangrijke spoorwegverbindingen van den vijand afgesneden. De massa van de ten O. van Smolensk ingesloten strijdkrachten der Sov jet-weermacht is thans vernietigd. De rest gaat de ontbinding tege moet. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden in den afgeloopen nacht ravitailleerings- en bewape- ningsbedrijven in Moskou en een belangrijk verkeersknooppunt in het brongebied van de Duna. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië waren doeltreffende aan vallen van het luchtwapen over dag gericht op spoorwegemplace menten aan de Z.O.-kust van En geland. Bij de Faröer-eilanden werd een vrachtschip van 1200 brt. tot zinken gebracht. In den afge loopen nacht bestookten gevechts vliegtuigen militaire werken in verschillende havensteden aan de Schotsche en Engelsche Oostkust, o.a. in Hull, met bommen van zwaar kaliber. Er ontstonden groote branden. In de Middellandsche zee plaat sten Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers op 2 Augus tus ten N.W. van Mersa-Matroe voltreffers van bommen op twee Britsche torpedojagers. Andere luchtaanvallen waren gericht op pakhuizen en luchtdoelstellingen van den vijand bij Tobroek. In luchtgevechten werden vier Brit sche jagers neergeschoten. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen vannacht militaire inrichtingen aan het Suezkanaal aan: De vijand liet in den nacht van 3 op 4 Aug. een gering aantal brisant- en brandbommen vallen op N.W.- en W.-Duitschland. Er ontstond noch schade aan mili taire werken noch aan bedrijven die voor de oorlogvoering van be lang zijn. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten drie van de aanvallende Britsche toestellen Het Italiaansche legerbericht. Rome, 4 Aug. (Stefani). Het hoofd kwartier van da Italiaansche weer macht maakt bekend: De vlootbasis Malta is opnieuw door formaties van ons luchtwapen gebombardeerd. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben de vliegvelden van Catania en Reggio di Calabria met machinegewgervuur bestookt. Eenige personen werden gewond en er werd lichte schade aangericht. In Noord-Afrika aanzienlijke acti viteit van vooruitgeschoven posten aan het front van Tobroek. Een vij andelijke gemotoriseerde afdeeling, die probeerde onze stellingen te naderen, werd door artillerievuur uiteengedreven. Er werden eenige gevangenen gemaakt. Engelsche vliegtuigen wierpen brand- en brisantbommen op plaatsen van Cyrenaïca en Tripolitanie, waardoor drie personen gedood en ongeveer tien gewond werden. Vliegtuigformaties van de as heb ben versterkte stellingen, afweerstel- lingen op den grond, pakhuizen en kaden van Tobroek, gebombardeerd en branden veroorzaakt. Zij plaat sten voltreffers op de spoorwegwer- Jcen van Mersa-Matroe en op vijande lijke schepen ten noordwesten daar van, waar twee torpedojagers ge troffen werden. Dezelfde formaties hebben vier Engelsche jachtvlieg tuigen brandend omlaag gehaald. Een van onze op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De Engelsche onderzeeër Cachalot van 1500 ton werd door een torpedoboot onder bevel van den luitenant ter zee der reserve Gino Rosica geramd en in twee deelen gespleten. 91 leden der bemanning werden gered en gevan gen genomen. In Oost-Afrika zijn eenige afdee lingen van onze troepen in den sec tor van Gondar dapper de vooruit geschoven vijandelijke stellingen binnengedrongen, waar zij wapens buitmaakten en den tegenstander verliezen toebrachten. Bommen op La Valetta. Operatiezóne, 4 Aug. (Stefani). Gedurende den afgeloopen nacht hebben formaties Italiaansche bom menwerpers een nieuwen aanval pp de haven La Valetta gedaan. Bom men van gemiddeld en zwaar kaliber werden op de haveninstallaties en kaden geworpen, waar schepen ge meerd lagen. Verschillende vijande lijke nachtjagers stegen op, maar vie len onze vliegtuigen niet aan. Tal schijnwerpers kwamen in actie ten einde onze vliegtuigen te verhinde- yen de doelen waar te nemen. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden op hun bases terug. Tokio, 4 Aug. (D.N.B.) Op grond van uit Hanoi ontvangen inlichtin gen wijst de vertegenwoordiger al daar van de „Yomioeri Sjimboen" op de stelselmatige voorbereidingen van Engeland en vooral van de Ver. Staten tot een bespoedigde offensie ve omsingeling van Japan. China is hierbij als eerste basis van het of fensief tegen Japan gedacht, meldt het blad. Het Engelseh-Amerikaan- sche programma behelst het betrek ken van Tsjoengking en Moskou bij het anti-Japansche front. En wel door: 1. den aanleg van talrijke vlieg velden in het Z.W. van China met inbegrip van Tsjoengking, Kwei- yang en Joennan tot een gezamen lijk bedrag van 42 millioen Ameri- kaansche dollars. 2. Het sturen van 600 vliegtuigen naar dit gebied. 3. Het sturen van 200 Britsche resp. Amerikaansche en 100 Sovjet- vliegtuigbestuurders. 4. den versnelden aanleg van een spoorlijn tusschen Siberië en Lantsjau. Daarmede zouden, zoo vervolgt het blad, het Chineesohe conflict en de Europeesche oorlog onscheidbaar met elkaar vereenigd worden. De aanleg van een groot vliegveld in Toebangarole in de provincie Ben galen (Voor-Indië) door de Ver. Sta ten toont, tevens de militaire voor bereidingen voor Britsch-Indië en het Nabije Oosten aan. In dit ver band zijn steeds weer geruchten op gedoken over een luchtlijn tusschen Tsjoengking en Cairo. In ieder ge val kan ook naar de opvatting van politieke kringen, als gevolg van de defensieve overeenkomst tusschen Japan en Frankrijk over Fransch Indo-China een verscherpt Engelsch- Amerikaansch streven verwacht worden, vooral in Zuid- en Zuid- West-Azië, om Japan te omsingelen. De „Asahi Sjimboen" schrijft: Tusschen Japan eenerzijds, de Ver. Staten en Engeland anderzijds be staat er geen mogelijkheid meer voor een diplomatiek overleg. Hoe verder Japan gaat met zijn streven voor de vestiging van een nieuwe ordening in Oost-Azië, zoo schrijft het blad, hoe sterker de Engelsch- Amerikaansche oppositie wordt, daar beide landen aan de handha ving der oude wereldordening vast houden, Er bestaat hier ook geen ba sis, waarop Japan, Engeland en Amerika elkaar zouden kunnen ont moeten. Zooals het petroleumembar- go van Roosevelt aantoont, is Ame rika besloten, zijn vijandige houding tegenover Japan steeds meer te ver scherpen. Voorts betoogt het blad, dat Engeland, Amerika en Tsjoeng king thans probeeren ook Ned.-Indië en de Sovjet-Unie bij hun alliantie te betrekken, Berlijn, 4 Aug. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. van welin gelichte militaire zijde de volgende bijzonderheden: Aan het Oostelijke front stijgen bij de gevechten in de Oekraine en ten Oosten van Smolensk het aan tal gevangenen en de buit voortdu rend. Ten Zuiden van Kiev, ten Westen van het Peipusmeer en Oostelijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijd krachten omsingeld. Zij worden met den dag meer opeengedrongen. Het is voor het Duitsche commando natuurlijk zaak, zooveel mogelijk vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Het Sov jetcommando was van plan de op gedrongen Duitsche pantsertroepen op haar beurt te omsingelen, door sterke strijdkrachten tusschen deze wiggen en de daarachter operee rende Duitsche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing der Duit sche legers en vernietiging der af zonderlijke deelen heeft tengevolge van de superieure Duitsche leiding geleid tot de omsingeling der Sov jets. De Duitsche ring om de Sov- jetafdeelingen is steeds onverbreke lijk gebleken. Zoo eindigen ook nu de gevchten ten Oosten van Smo lensk tegen den vijanfi, die inge sloten is, met zijn vernietiging. Se dert den grooten vernietigingsslag bij Bialystok en Minsk is er nog geen enkele Sovjet-afdeeling in .ge slaagd, aan de eenmaal voltooide omsingeling te ontkomen. Voorts meldde het D.N.B. gisteren: Ten Zuiden vaiï Kiev is het tot een formeelen wedloop gekomen tusschen Sovjet-afdeelingen, die aan de dreigende omsingeling trachten te ontkomen en een Duit sche vooruitgeschoven afdeeling, die de insluiting moest voltooien. Op het laatste oogenblik sneden de Duitschers den bolsjewisten den weg af. Een Duitsche afdeeling ten Z. van Kiev heeft op een moerasweg een Sovjetauto verrast die was blijven steken. Spoedig was de bemanning van de auto overweldigd. Onder de gevangenen bevond ich de adju dant der Sovjetbrigade, die in dit gebied opereerde. Bij dezen adju dant vond men waardevolle kaar ten, waarop alle Sovjetstellingen aangeteekend stonden, aanteeke- ningen over sterkte en uitrusting der brigade en afschriften van tal rijke regiments- en brigadebevelen. Aan de hand van dit materiaal werd de brigade eenige uren later geheel ingesloten en in de daarop volgende gevechten vernietigd. In het Zuiden van het Oostelijk front heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes een aanval gedaan op een lange mar- cheerende kolonne der Sovjets. De Sovjets hebben Zaterdag j.l. in totaal 58 vliegtuigen verloren, waarvan zes op den beganen grond vernield werden, aldus het D.N.B. LEDEN SICHERHEITSPOLIZEI VERMOORD. Parijs, 4 Aug. (D.N.B.) Nadat vijf dagen geleden de plaatsvervangende chef van de Sicherheitspolizei te Caen zwaar gewond was door een schot van een onbekende, is de chef van de Sicherheitspolizei door den zelfden dader doodgeschoten. De politie heeft thans den Engelschman Jean Hopper als den moordenaar opgespoord, die als een der actiefste agenten van de Gaulle in deze om geving werkzaam was. Hopper had een Franschen naam aangenomen, hetgeen aanvankelijk zijn arrestatie bemoeilijkte. V-VICTORIE 98 doodvonnissen. Agram, 4 Aug. (D.N.B.) Van bevoegde Kroatische zijde wordt medegedeeld: „Na de volledige mislukking der communistische pogingen om op den léden Juli onrust te verwekken, had men, zooals de Kroatische autoritei ten intusschen hebben geconsta teerd, een nieuwe actie van vrij grooten omvang voorbereid voor den 2en Augustus, den Dlias- dag. Op dien dag is het echter niet tot oproerpogingen geko men, dank zij de maatregelen der Kroatische veiligheidsorga nen. De actie der Servisch-commuais- tische beweging in de week vóór 2 Augustus had geen uitwerking van beteekenis. Een groot deel der terro risten is reeds gearresteerd: de rest is verstrooid in de bosschen van dg Bosnische Mark (het Vrbasgebied). die stelselmatig gezuiverd wordt. Alle geruchten over groote afme tingen dezer actie zijn geheel ver zonnen. Ook in de andere streken van het land heerscht volkomen rust, afgezien van onbeteekenende afzonderlijke acties". Officieel werd Maandagavond te Agram bekend gemaakt: „Maandagavond heeft een bende, die zich achter hagen in. de Runja- ningasse had verborgen, vier bom men geworpen naar een afdeeling der Oestadsja-militie bestaande uit studenten. Daardoor zijn 28 mili ciens gewond. Ter plaatse zijn vier daders gearresteerd, die terstond standrechtelijk ter dood werden ver oordeeld. Bovendien zijn 98 Joden en communisten als medewerkers en geestelijke vaders van deze daad eveneens ter dood veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer gelegd". DE ENGELSCHE VLIEGENDE FORTEN. Berlijn, 4 Aug. (A.N.P.) Over de viermotorige bommenwerpers der Engelsche luchtmacht, de „vliegen de forten" schrijft de „Militarische Korrespondenz aus Deutschland" het volgende: Ongeveer eind Mei van dit jaar is de Engelsche luchtmacht begonnen met tegen Duitschland en de bezette gebieden groote viermotorige bom menwerpers te gebruiken, waarvan men aan de overzijde van het Ka naal en van den Atlantischen Oceaan buitengewoon groote verwachtingen had. Met deze vliegtuigen wilde men vooral de Oostelijke gebieden van Duitschland met grootere bom- menlasten dan tot dusver bereiken. De Deutsche luchtverdediging zag duidelijk de zwakheden in welke het groote viermotorige vliegtuig om bepaalde technische redenen be zit en zag het gebruik daarvan der halve rustig tegemoet. Het voor naamste nadeel van den grooten viermotorigen bommenwerper ligt in zijn groote afmetingen. Hij biedt den afweer een dubbel zoo groot doel als de anders gebruikelijke tweemotorige bommenwerpers. Het luchtgevecht van de jagers met den viermotorigen bommenwerper krijgt dientengevolge ook veel meer kans op succes. Gemakkelijker wordt ook de taak voor den nachtjager, die zijn tegenstander des te gemakke lijker in de duisternis kan vinden, naarmate hij grooter is. In de maan den Juni en Juli zijn 26 viermoto rige bommenwerpers het slachtoffer van den Duitschen afweer gewor den. De ervaringen van den Duit schen afweer kunnen als volgt wor den samengevat: Proeentsgewijze (naar de aanval len berekend) zijn van de Duitsche luchtdoelartillerie en Duitsche ja gers tot dusver aanzienlijk meer groote bommenwerpers het slacht offer geworden dan normale twee motorige gevechtsvliegtuigen. Zoo als reeds gezegd zijn viermotorige bommenwerpers door het Engelsche luchtwapen sinds eind Mei in ge bruik genomen, hoewel in betrekke lijk zeer gering aantal, zoodat hun optreden slechts een gering onder deel vormt van de aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen. De ervaringen hebben reeds thans bewezen, dat de hïeuwe viermoto rige bommenwerpers van het Engel sche luchtwapen lang niet het suc cesvolle strijdmiddel vormen, waar voor zij steeds zijn aangezien. HET FINSCHE LEGERBERICHT. •Helsinki, 4 Aug. (D.N.B.) Van Fin- sche zijde wordt officieel het vol gende bekend gemaakt: In de omgeving van Hanko is onze artillerie met succes opgetreden. Treffers werden geplaatst zoowel op vijandelijke schepen op zee axs in de haven van Hanko. Ook andere belangrijke punten wer den met succes gebombardeerd. Aan het O. front verloor de vijand in den strijd op 1 Augustus 2000 man. Een groote hoeveelheid vijandelijke pantserwagens en auto's werd ver nield. Een aanzienlijk aantal viel den troepen als buit in handen, evenals automatische wapens en ge weren. De Sovjet-Russische aanval len werden overal afgeslagen. Op Zaterdag 2 Aug. hebben de bolsje wisten geen verdere bombardemen ten in Finland verricht, uitgezonderd den vermelden aanval op Sulkava, waar geen schade werd aangericht. Bij de luchtgevechten boven Rau- tjarvi schoot de luitenant-vlieger Juutilainen twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen omlaag. De serg.' majoor Nissinen, die een Sovjet-ge vechtsvliegtuig omlaag haalde, kon veertien vijandelijke treffers in zijn machine waarnemen. HET FINSCHE COMMUNIQUE OVER DEN STRIJD. Helsinki, 4 Aug. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Aan het Ooste lijk front duurt de activiteit der wederzijdsche artillerie voort. De vijand heeft op enkele plaatsen ge probeerd gewapende verkenningen te houden, maar is teruggeslagen. Voorts heeft hij door tegenaanval len gepoogd, op enkele plaatsen den opmarsch van onze troepen tegen te houden, maar zonder succes. Tijdens den opmarsch zijn achtergebleven omsingelde afdeelingen opgeruimd. De oorlogsbuit is de laatste 24 uur zeer omvangrijk geweest en omvat tanks, stukken geschut, granaatwer pers, vrachtauto's enz. Tenminste twaalf vijandelijke pantserwagens zijn vernietigd. Een. groot aantal gevangenen is gemaakt. Ten Noor den van het Ladogameer is eveneens een omsingelde troep opgeruimd, waarbij de vijand 200 gesneuvelden moest achterlaten. Ten N.O. van het Ladogameer poogde de vijand een tegenaanval te doen, maar werd af geslagen en verloor meer dan 100 man aan gesneuvelden en tal van wapenen. Verklaring van Ryti. Helsinki, 4 Aug. (A.N.P.) „Fin land strijdt voor zijn recht, heeft geen imperialistische doelstellingen, hoopt met de Ver. Staten bevriend te blijven, en wenscht, dat na dezen oorlog met alle naties van Europa in vrede kunnen leven", aldus heeft de Finsche president Ryti verklaard tijdens een persreceptie in Helsinki. De oorlog van Finland, zoo ver klaarde Ryti, kan met één woord worden gekarakteriseerd: veiligheid. Wij verheugen ons er over, dat wij ditmaal niet alleen staan, maar Duitschland als machtigen bondge noot hebbei» Duitschland is de eeni ge groote natie, die het bolsjewisme met succes kan bestrijden. Aangezien Groot-Britannië actief bondgenoot is geworden van Sovjet- Rusland, deed zich de mogelijkheid voor, dat zijn diplomatieke verte genwoordiging in Finland een luis terpost voor de Sovjet-Unie zou kunnen worden. GERUCHTEN ROND DE AZOREN. New York, 5 Aug. (D.N.B.) De bij het staatsdepartement geaccredi teerde vertegenwoordiger van het bureau te Washington van de Inter national News Service heeft aan het New Yorksche blad Times Herald een sensationeel bericht gezonden, dat hij naar uitdrukkelijk in het licht wordt gesteld uit goede bron zou hebben ontvangen. Volgens dit bericht zou de regee ring der Ver. Staten op grond van de herhaalde Portugeesche verkla ringen, dat de Azoren Portugeesch bezit zijn en zouden blijven, het ver zoek gericht tot de Braziliaansche regeering om, gezien den dreigenden toestand op den Atlantischen Oceaan, een protectoraat op zich te nemen over de Azoren. Hierdoor zou, aldus het genoemde bericht, dit belangrijke steunpunt beveiligd worden voor het Westelijke halfrond. Het staat nog niet vast, aldus tenslotte het bericht van de International News Service, hoe de Braziliaansche regeering op deze demarche zal reageeren. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 5 Augustus: DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Berlijn, 4 Aug. (D.N.B.) Duitsche jagers hebben Vrijdag voor de Oost zeekust een aanval van lichte Sovjet- zeestrijdkrachten op een formatie Duitsche mijnenvegers verijdeld, naar het D.N.B. verneemt. Zij door zagen tijdig het voornemen van ver scheiden vijandelijke torpedojagers en snelbooten om de Duitsche sche pen aan te vallen, riepen Duitsche bewakingsvaartuigen ter hulp en ga ven leiding aan het Duitsche artil lerievuur. Hiermede werd een snel- boot van de Sovjets tot zinken ge bracht. De jagers vielen daarop de vijandelijke torpedojagers met boord- wapens aan en dwongen ze de wijk te nemen. Een der torpedojagers werd in brand gestoken. Twee bols jewistische gevechtsvliegtuigen met groote actieradius, die zich in den strijd probeerden te mengen, werden naar beneden geschoten. ROOSEVELT ONDERNEEMT VACANTIEREIS. New-York, 4 Aug. (D.N.B.) Presi dent Roosevelt is gisteravond aan boord van zijn jacht „Potomac" met onbekende bestemming vertrokken voor een ontspanningstocht van een week. Het A.N.P. meldt, dat president Roosevelt Zondagmiddag met den trein van Washington in New-Lon- den, Connecticut, is aangekomen. Terstond na zijn aankomst begaf hij zich aan boord van zijn jacht en be gon zijn reis langs de kust van N.- Engèland. Het jacht van den presi dent werd kort voor het uitloopen bewapend met verscheidene kanon nen. Rondom de vacantiereis van den president wordt een geheimzin nige sluier gesponnen. Het doel van de reis is zelfs niet bekend aan de bemanning van het schip. De presi dent zal zich onderweg bezig' hou den met vischvangst. Hij heeft niet het voornemen ergens aan land te gaan. TOESPRAAK VAN MUSSOLINI TOT ITALIAANSCHE LEGIONAIRS. Rome, 4 Aug. (Stefani). De Duce heeft te Mantua de naar het Oos telijk front vertrekkende, zwart- Ijemden toegesproken. Hij zeide: „Een groote eer en een groot voor rechten wachten u en ik ben er van overtuigd, dat gij dit gevoelt als vrijwillige strijders. Het zijn de eer en het voorrecht van het deelne men aan een waren reuzenslag. De schok tusschen twee werelden heeft zijn epiloog bereikt: Het vijf de bedrijf van het drama is aange broken. De scheidingslijn is thans volledig. Aan de eene zijde Rome, Berlijn en Tokio, aan de andere Londen, Washington en Moskou. Wij koesteren niet den minsten twijfel aangaande den afloop van dezen grooten slag: Wij zullen overwinnen, want de geschiedenis leert dat de volken, die de denk beelden van het verleden vertegen woordigen, de nederlaag moeten lijden tegen de volken, die de denk beelden der toekomst belichamen. Legionnairs. Aan het Sovjet front zult gij niet alleen met de Duitsche kameraden zijde aan zij de strijden, maar ook met de Fin sche, Hongaarsche, Slowaaksche en Roemeensche kameraden en met de vrijwilligers der andere volken. Ik ben er zeker v.an, dat uw ge drag gedurende de rustpoozen on berispelijk zal zijn en dat gij gedu rende het gevecht zult strijden met de uiterste vastberadenheid en de grootste wilskracht. Dat mijn woor den voor u een gids mogen zijn, een bewijs van vertrouwen, een voorteeken van de overwinning", §£V-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1