KIJKEN is WEN bij CLOECK Zijderupsen kieskeurig De sluis aan de Zes Wielen gaat verdwijnen. AGENDA SCHEMEREN PUBLICATIES DISTRIBUTIE-NIEUWS KERK EN SCHOOL Zijde-prijs, een belangrij el AMSTERDAM ZBEURS EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. TERAARDEBESTELLING J. BLOK. Op de algemeene begraafplaats alhier werd gistermiddag het stof felijk overschot van wijlen den heer J. Blok, in leven brievenbesteller bij den P.T.T.-dienst alhier, door zijn collega's ten grave gedragen. Da kist, die door vele bloemstukken was gedekt, werd naar de groeve vooraf gegaan door twee bestel lers, die een omfloerst vaandet droegen van de afd. Alkmaar van den voormaligen C.B.P.T.T. en de omfloerste vlag- van de Postfanfare en werd, behalve door zijn vrouw, dochter en naaste familie/ gevolgd door een groot aantal kennissen en collega's. Nadat de kist in het graf was neergelaten en dit daarna met ver schillende bloemstukken was ge dekt, werd allereerst het woord ge voerd door den heer J. S. van Gel der, directeur van het post- en tele graafkantoor alhier. Hij herdacht den overledene als iemand, die het werk dat hem werd opgedragen, steedis met groote nauwgezetheid heeft volbracht, ondanks het fe;t dat dit door zijn chronische kwaal dikwijls onder moeilijke omstandig heden moest gebeuren. Namens, de administratie werd hem hiervoor oprechten dank gebracht. Woorden van deelneming werden gesproken tot de vrouw en de familie. Nadat nog het woord was gevoerd door den heer S. Blom, voorz. van <?e afd. Alkmaar van den Ambte- r.aarsbond, hoofdgroep P.T.T., die den overledene dank bracht voor de wijze waarop hij steeds met de or ganisatie van het P.T.T.-personeel had meegeleefd, werd de begraaf plaats verlaten. Aan een goed collega was de laatste eer gebracht. GEEN SPREEKUUR. De heer V. P. Keijsper, wethouder van de bedrijven, is de twee eerst volgende Vrijdagen verhinderd spreekuur te houden. PREDIKANT BEROEPEN. Tot predikant bij de herv. gem. alhier is gisteravond beroepen dr. C. L. Tuinstra te Terwinselen (Zuid- Limburg). ORGELCONCERTEN GEREF. KERK. In d-e geref. kerk aan de Oude gracht zullen op 6, 13, 20 en 27 Aug. orgelconcerten worden gege ven, telkens aanvangende om 8 uur. Men zie aankondiging elders in dit blad. OMZET NOORDERMARKTBOND. De omzet van de veilingsvereeni- ging De Noordermarktbond te Noordscharwoude was in de maand Juli 1941 405.458.99, tegen 215.090.88 in dezelfde maand van verleden jaar. Hierbij kan worden medegedeeld, dat de aanvoer van aardappelen in Juli j.l. 605 wagons beliep, tegen 501 in Juli van het vorige jaar. GESLAAGD. De heer Laetus Groothuizen al hier behaalde te Schiedam het diplo ma voor vakbekwaamheid, schilde ren vanwege de Ned. Ver. van Schilderpatroons. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor belastingconsulent zijn geslaagd de heeren N. Wierda te Alkmaar en K. Boon te Schermer- horn. De heer C. F. B. van den Heu vel te Ursem slaagde te Den Haag voor het staatsexamen, bedoeld in art. 12 der hooger onderwijswet, afd. gymnasia A. Voor de acte Hoogduitsche taal l.o. is geslaagd de heer D. Vermeu lcn te Opperdoes. De heer P. Smit te Alkmaar heeft te Den Haag het diploma boekhou den m.o. behaald. Voor het examen Fransch l.c. slaagden te Utrecht de heer R. J. Noorman te Nieuwe Niedorp en mej. M. Hendriks te Den Helder. VERKOOP GROND AAN DE GERARD-DOUSTRAAT. B. en W. stellen den raad voor aan de vennootschap onder firma Bouwbedrijf D. en L. Schoonewil en C. Jonker, alhier, te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Gerard-Doustraat, groot ongeveer 1536 M2., voor den prijs van 11.520.— in totaal, ten einde daarop 12 woningen te bouwen. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN VOOR DEN TUINBOUW. Met ingang van Dinsdag 5 Augus tus zullen de maximum-prijzen voor Duitschland voor de tuinbouwpro ducten als volgt zijn: Tomaten, A tot en met CC 18 per 100 kg (was 19), tomaten (bonken) worden gebracht op 13 per 100 kg. De prijs der roode kool wordt ver laagd van 6—5, die van de gele kool van 5.805, van de witte kool van 43.50 per 100 kg. Spits kool noteert thans 4 per 100 kg. De tuinboonen zijn verlaagd van 76, stokboonen, snij- en spek- boonen noteeren dan 14 per 100 kg, stamboonen, witte princesse zonder draad 14, met draad 12 en alle overige soorten 10 per 100 kg. Pronkboonen met witte zaadboon 10. De prijzen van augurken en kom kommers zijn ongewijzigd gebleven. Meloenen 6 stuks per kist, minstens 9 kg netto noteeren van morgen af 38 en 8 stuks per kist van minstens 7 kg 30 per 100 stuks. Bloemkool I, meer dan 22 cm. mid dellijn over den kop gemeten 12, II (van 18—22 cm.) 9 per 100 st. Bolpeen is teruggebracht van 65 per 100 bos, peen zonder lof A 20—50 gram 7, B 51200 gram 5 per 100 kg. Aan de lijst zijn peren toegevoegd met een prijs van 15 voor A-kwali teit. In de verdeeling voor export en binnenland is geen wijziging ge komen. Ten aanzien van de snijboonen wordt medegedeeld, dat deze vallen onder de rubriek Stamboonen overige soorten. Er komen nog wel eens bos-uien aan de veiling. In de voorschriften staat thans vermeld, dat uien en kroten alleen per kg mogen worden geveild met inachtneming van de thans voor deze producten vastge stelde maximumprijzen voor het bin nenland. Het veilen per bos is voor deze producten niet toegestaan. Onder bospeen dient ook te wor den gerangschikt de z.g. geboste breekpeen. Nauwlettend dient daar- hij erop gelet te worden, dat de kwaliteitsvoorschriften voor bospeen worden gehandhaafd. Elke bos dient tenminste 15 stuks peen te bevatten. Bonte pronkboonen mogen niet worden geveild. Voor de appelen en peren is vast gesteld, - dat de kwaliteitsvoor schriften daarvoor dezelfde zijn als die welke verleden jaar golden, met dien verstande, dat de A-kwalitëit voldoende rijp ter veiling wordt aan geboden. TOETREDING TOT DE GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING BETREFFENDE DE BEHANDELING VAN GEMEEN TELIJKE PERSONEELSAAN- GLEGENHEDEN. Het Centraal Bureau inzake ge meenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaange legenheden, gevestigd te 's-Graven- hage, heeft op 21 Maart jl. een cir culaire verzonden, waarin de ge meentebesturen worden uitgenoo- digd om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling voor behandeling van gemeentelijke personeelszaken. De bedoeling van dé gemeen schappelijke regeling komt in hoofdzaak hierop neer, dat men zich voorstelt omtrent personeels vraagstukken van algemeene be- teekenis (b.v. het invoeren van al gemeene salaris- en loonsverhoo- gingen of verlagingen; het vaststel len van wachtgeld-, ziekte- en kinderbijslagregelingen) het over leg op één centraal punt te doen voeren. De gemeentelijke commis sies van overleg zullen met derge lijke vraagstukken in den vervolge geen bemoeienis meer hebben en uitsluitend personeele vraagstuk ken van zuiver plaatselijken aard (b.v. beoordeeling omtrent nieuw in te stellen functies e. d.) in behandeling nemen. De verschuldigde jaarlij ksche contributie bedraagt 1.50 per 1000 inwoners. Na een uitvoerige motiveering stellen B. en W. den raad voor tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden. Na een roemrucht bestaan. Wie Zes Wielen zegt of hoort uitspreken denkt daarbij allereerst aan de typische sluiswachters woning aan den Hoornsche Weg, onder den rook van Alkmaar, die dit opschrift Zes Wielen draagt, en aan de sluis die hierbij gelegen is. In verband met de kanalisatie werkzaamheden ter plaatse, waar mede men thans volop bezig is, en waarbij de scheiding tusschen Raaksmaats- en Schermeerboezem verlegd zal worden, zal deze sluis binnen enkele weken buiten dienst gesteld en gesloopt worden. Het woonhuis zal hierbij evenwel be* houden kunnen blijven. Deze sluis, die voor de scheep vaart op den Langendijk vooral van veel belang is, bestaat reeds een paar eeuwen. Had men eerst een overhaal, later werd een sluis ge bouwd, aanvankelijk maar klein (voor schuiten met een maximum tonnage van 15 ton), bij 't verlan gen naar en de behoefte aan groo teren scheepsruimte werd' de sluis ook allengs vergroot en geschikt gemaakt voor 20-tonners, terwijl ze thans ruimte biedt voor 45-ton- ners. In de huidige grootte bestaat de sluis ongeveer een kleine 20 jaren. Oorspronkelijk was de sluis eigendom van de gemeente Oudorp, later is ze in handen van de ge meente Alkmaar overgegaan, die de sluis verpacht. Oorspronkelijk was de sluis- wachterswoning aan de Zes Wielen een boerenplaats. De weg die er toen langs liep was heel smal, men kon er nauwelijks met een wagen over. Naderhand is een gedeelte van de boerenplaats afgegaan en de huidige sluiswachterswoning tot stand gekomen. De tegenwoordige sluiswachter en pachter is de heer C. Stam, die hier al weer als zoodanig een 10-tal jaren is gevestigd. Van z'n voorgangers willen we enkele na men noemen, daar ze zeer zeker bij vele schippers, vooral zal dit bij de oudere schippers het geval zijn, herinneringen zullen oproepen. We noemen o.a. de heereni Schok Hel der, de Ruyter, Oldenburg. Visse Een sluig-is in ye&l gevallen X8?r de schippers een halte. Ook met deze sluis is en was dit het geval. Tegenwoordig slaat de schipper hier de brandstof voor z'n motor in en vervolgt dan weer vlug z'n reis; want het is in den regel' nu zoo, dat tijd geld is. Maar vroeger, b.v. een 40 jaren geleden, was de tijd anders, minder gehaast. De familie Helder, die hier in die dagen zetelde, had er een herberg bij, waar de schipper wat op verhaal kon komen, als hij een lange en zware reis achter den rug had, verkleumd aankwam, de regen hem van de zuidwester gulpte, hij z'n schuit in diepe duisternis uren aaneen spiedend veilig over 't water had gemanoeuvreerd. Doch wensch- te de schipper een jenevertje, bran- dewijntje, hij toog met Peet Neel (zoo werd de vrouw van dezen sluiswachter algemeen door de schippers genoemd) naar de kamer, waar 't gewenschte op tafel kwam... In de herberg had men daartoe nu eenmaal niet de vereischte vergun ning, in de kamer wel, omdat niemand het zag,en iedereen het wist En onderwijl hielden de schip persknechts zich niet zelden met de dochters van den sluiswachter op Het was een goed leven aan de sluis. De schippers wisselden bloemkool, visch, en al wat de vaart maar opleverde voor melk, boter, kaas en eieren van den heer Hel der, die ook een melkzaak dreef. Men vertelde ons: de vrouw had haar schort maar op te houden en de paling werd haar in den schoot geworpen In deze dagen was aan de sluis ook 't jagersbedrijf verbonden. De heer Helder had een aantal paarden en jagersjongens, die de schepen bij ongunstigen wind of anderszins in alle windrichtingen van onze pro vincie wegbrachten. Naar de Zij- persluis, Broek, Zijdewind, etc. Zoo druk was de trekvaart, dat, hoewel Helder toch heel wat paarden be zat en menschen in dienst had, er soms aan de sluis nog gewacht moest worden op de terugkomst .van een jongen met een paard. Als de molens van de Zes Wielen en de vier onder Oudorp op volle toeren maalden, was 't ver-val van 't water tusschen de sluis aan de Zes Wielen en 't Hengelaarti- ('t bekend ecafé), dat nu ook moe. verdwijnen) soms zoo groot dat de schepen, zelfs bij den meest gun- stigen wind, stroomopwaarts door de paarden getrokken moesten wor den tot voorbij 't Hengelaartje. Wat een goeie oude tijd! Een echt Hollandsch landschap met vertier en leven van molens, trek vaart, wat we in onze verbeelding aanvullen met onze prachtige wis selende wolkenluchten. De trekvaart is verdwenen, en de molens zullen verdwijnen. Bij Oudorp niet minder dan 3 van de 4, en aan de Zes Wielen zal de voorste, die het meest nabij de sluis gelegen is, eerstdaags gesloopt wor den,- om elders als natuurmonument te worden herbouwd. De andere molens blijven staan, althans voor- loopig, maar ze komen buiten werking, zoodat het mooie er feitelijk af is Druk, gezellig druk, was het bij de sluis, vooral op Vrijdag en Zaterdag. Dan moest er vaak lang op 't schutten gewacht worden, zooveel schuiten lagen er. En wat er dan onder de genoegelijke schip pers, die tijen nog geduld bezaten, los kwam - U kunt het zich voorstellen lezer! Hij die verre reizen maakt kan veel- verhalen. Bovendien bestond er het schip- perslatijn, wat wil1 zeggen dat de verhalen niet steeds voetstoots en ten volle geloofd behoefden te wor den, om er elkaar toch gezellig mee bezig te houden. Als de muren van het voormalige herbergje konden sprekenWant het zijn niet alleen de gezouten verhalen over menschen en gebeurtenissen, die hier verteld werden, er werd ook en dat voor een belangrijk deel handel gedreven in zaken, die door den beugel kunnen, maar ook wel eens nietWe grijpen even terug naar den vorigen mobilisatietijd '14 -'18. Wat is er toen b.v. wel eens niet geprakkizeerd om de vlag de lading te doen dekken, en hoe dien-' den de schippers elkaar dan met raad en daad Doch de tijd vordert en schept. Wat oud of verouderd is wordt op- geëiseht voor 't naar voren bren gen van het nieuwe en moderne Zoo staat het ook met deze sluis, nadat het eens zoo drukke bedrijf minder'en minder is geworden. Tentoonstelling. Kunstzaal „De Takel", Dorpsstraat 14 Bergen, tot 8 Augustus expositie van werken van J. M. Graadt van Roggen. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.30 uur,.hoofd nummer Vuur in den nacht (rom.); hoofdrollen Anna Dammann, Ernst von Klipstein, Gertrud Meyen en Otto Wernicke. Toegang boven 18 jf.ar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Burgemeester-comediant (kom.); hoofdrollen Weisz Ferdl, Paul Rich ter en Irene Ander. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Artistenpension (hum.); hoofd rollen Ida Wüst, Theo Lingen en Sabine Peters. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Krambambuli (rom.-sens.); hoofdrollen Victoria von Ballasko, Paula Pfluger, Sepp Rist, Rudolf Prack, en de hond Krambambuli in de titelrol. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Dinsdag 5 Augustus. Sluitingsfeest in café De Hengelaar te Oudorp. Woensdag 6 Augustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voor drachtavond Arik van der Moer. 8 uur, orgelconcert in de geref. kerk aan de Oudegracht. BINNENLANDSCHE MINIMUM PRIJZEN VOOR TUINBOUW PRODUCTEN. Er is aan de lijst van binnen- landsche minimumprijzen weer een aanzienlijke uitbreiding gegeven. Daarop komen thans de vólgende producten voor: Peulen 16, rijs- en krombek- doperwten 16, doperwten (geen rijs- of krombek) 12, stokboonen (princesse) 20, uien f 7, zilver uien 12, kroten 5, kropsla 4, (per 100 stuks), stoofsla 10, an dijvie 10, rabarber 8, postelein 12, sjalotten 10, aardbeien met dop 35, roode- en witte bessen 22.50, zwarte bessen 42, frambo zen, consumptie f 50, kersen 40, morellen 30, kruisbessen 16, meloenen groene ananas 47, idem overige soorten en sorteeringen 26, druiven Golden Champion en Colman 80, Frankenthalers 75 en overige soorten 70 per 100 kg. Af wijkende kwaliteit van al deze pro ducten 20 pet. minder. Komkommers stek en kriel van tomaten staan met 8 per 100 kg. op de lijst. Voor vroege appelen A kwaliteit Yellow Transparant, Zi geunerin en Perzikroode zomerap- pel 25, Codlin Keswick, Early Victorie 20, alle overige soorten en sorteeringen f 10 per 100 kg. Peren, alle variëteiten 15 (A kwaliteit), alle variëteiten overige sorteeringen 10 per 100 kg. DE AFZET VAN DE AARDAPPELEN. Van de Ned. Groenten en Fruit- Centrale is de mededeeling ont vangen dat met ingang van 4 Aug. de bemoeiingen dier centrale met den afzet van de aardappelen zijn opgehouden, zoodat met ingang van heden geen veiling meer bestaat, tenzij de teler tegenover de veiling, waarbij hij is aangesloten, een sta tutaire verplichting heeft ten aan zien van het veilen. Alle telers blijven echter vrij, om ook gedurende de maand Aug. hun aardappelen ter veiling af te leveren. Met ingang van 4 Aug. 1941 zal do prijs f 4.50 per 100 kg. zijn, ter wijl 0.50 per 100 kg extra toeslag gegeven wordt teneinde den aanvoer te stimuleeren. Voor levering aan wagon of schip zal f 0.15 per 100 kg worden betaald. De aardappelen zullen worden overgenomen door de pro vinciale bureaux van de V. B. N. A. De veilingen zullen van de V. B. N. A. voor hun bemoeiingen f 0.06 per 100 kg. ontvangen, terwijl zij geen veilingspercentage mogen ne men. Aardappelen beneden de maat 28 mm. zullen niet meer worden overgenomen. WERVERSHOOF. Een brutale rijwieldiefstal, - Toén dr. Pinkster Zaterdag op patiënten- bezoek was en zich even in een sterfhuis ophield, zag een brutale dief kans, mede doordat van dit huis de ramen gesloten waren, om mid den op den dag de nog nieuwe fiets van den dokter, welke op de brug stond, weg te nemen, aldus de N.H. Crt. Vermoedelijk heeft hij zijn eigen oude fiets een paar huizen .verder neergezet met de mededee ling, dat hij deze Maandag wel terug zou halen. Dadelijk werd de poliitie met dén diefstal in kennis gesteld en hoewel zijn signalement bekend was en men den dader met een auto achterna is geweest, iieeft men her- nog niet gevonden. Het feit dat we zuinig behooren te zijn met electrisch plaatst ons eiken avond voor de oplossing van het vraagstuk: nog een poosje schemeren of de lamp aan. tfu zijn er altijd liefhebbers ge weest van schemeren en liefhebbers van lezen, kaarten en keuvelen bij lamplicht. De liefhebbers der duis ternis willen schemeren, zonder schemerlamp liefst, tot ze in slaap geschemerd zijn en als het anderen van de duisternis voor de oogen be gint te schemeren gevoelen zij zich gelukkig en tevreden. Deze hebben nu een machtig wapen in handen gekregen waarmee ze de kinderen des lichts te lijf gaan: het pijltje van den electriciteitsmeter. Maar de kinderen des lichts laten zich zoo maar niet verslaan: zij strijden voor hun decalumen, die voor hen een levensbehoefte, een soort levens licht zijn. Zij wenschen hun vrije avonduren niet al schemerend te slijten want hun geest heeft dan behoefte aan in-, of ontspanning waarbij lamplicht onmisbaar is. Voor deze is de noodzakelijkheid van zuinigheid op electriciteit een ■vraagstuk dat zij niet ten koste van hun gezellige avonduren wenschen opgelost te zien. Het zou heel eenvoudig zijn als de aanhangers der duisternis waren samen te bundelen en de volge lingen des licht eveneens. Maar de praktijk wijst uit dat de liefheb bers der duisternis en de lichtbehoe- venden in de meeste gevallen onder één dak te vinden zijn en wat nog bezwaarlijker is dat zij on der één lamp den avond behooren door te brengen. Dan kunnen bot singen niet uitblijven: botsingen van een zabhtaardig karakter als wat dunk je, schat, we zullen nog maar een poosje blijven schemeren" en botsingen van meer revolution- nairen omvang: „goed, schemer jij maar, dan ga ik kaarten in Het Gouden Hert: wel te schemeren en te rusten!" Daar is thans weinig aan te doen. Wie 's avonds het huis uit loopt om den lichtmeter binnen de perken te houden, zal zich daardoor wellicht den toon van een echtgenoot (e) op den hals halen maar speelt de over heid in de kaart. Er dient echter voor de toekomst iets gevonden te worden om dergelijke huiselijke conflicten te voorkomen. Noodza kelijk is het bijvoorbeeld dat in huwelijksadvertenties gevraagd wordt naar een levensgezel(lin) die genegen is de avonden scheme rend door te brengen: over derge lijke onderdeelen van het levensge luk dient men het tevoren zeer eens te zijn. EGMOND-BINNEN. Extra zeep. - Thans zijn formulie ren voor extra zeep verkrijgbaar aan het distributiekantoor. Voor extra zeep komen in aanmerking: veehouders, bakkers, loodgieters, kappers, schilders, garagehouders e.d. Veehouders moeten het aantal melkkoeien en melkers op het for mulier vermelden. De formulieren moeten op 11 Augustus a.s. worden ingeleverd. Tuinbouwers komen niet voor extra zeep in aanmerking. Extra brood. - Vanaf 8 Augustus a.s. zijn weer bonnen voor extra brood te verkrijgen aan het distri butiekantoor. Hiervoor komen in aanmerking: land- en tuinbouwers en anderen die zeer zwaren arbeid verrichten en reeds eerder extra broodbonnen ontvangen hebben. HEERHUGOWAARD. Slootdemping. - Het dempings- werk aan den Middenweg-Noord, de laatste weken uitgevoerd door Alk- maarsche werkloozen, nadert zijn voltooiing. Maandagmorgen is opnieuw een vijftiental werkloozen uit Alkmaar tewerkgesteld aan het dempingswerk in het centrum der gemeente, aan het plan MiddenwegHondenweg. Bij beëindiging van dit plan zal de geheele „buurt" vanaf den Hon denweg tot aan de Swan langs den Middenweg slootloos zijn. De benoodigde aarde wordt gedeel telijk verkregen van het afgravings terrein van de gemeente aan den Hondenweg, gedeeltelijk uit achter de aangelegen perceelen te graven nieuw slootwerk. Oude garde. - In onze gemeente is op 85-jarigen leeftijd overleden de „oude heer van der Busse". Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat zoo omstreeks 19031906 de heer van der Busse een der eersten in onze gemeente was, die van de thans algemeen bekende Witte Kruis- ligtentjes gebruik heeft gemaakt. Toen was men algemeen van opi nie, dat men als men eenmaal in zoo'n tentje lag, „het wel niet lang meer maken" zou. UITREIKING R-MELKKAARTEN. De leider van den distributiedienst, kring ALKMAAR, maakt bekend, dat zij, die verzuimd hebben hun R.- melkkaarten in het daarvoor ge stelde tijdvak af te halen, deze als nog in ontvangst kunnen nemen aan het Distributiekantoor Breedstraat 40, Alkmaar, op Woensdag 6 Augustus a.s. tusschen 912 of 1.304 uur. Alkmaar, 4 Augustus 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. - Ds. G. W. Melchers, wien eervol ontslag als voorganger der ver- vereeniging van vrijzinnige her vormden te Hengelo was verleend, nam Zondag j.l. afscheid. - Tot pastoor te Amsterdam (H. Pancratius) is benoemd J. A. M. Bekers, thans pastoor te Cocks- dorp, Texel. INLEVERING VAN METALEN. Verzonden oproepingen. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat voor de volgen de wijkgedeelten oproepingen voor de inlevering van metalen zijn ver zonden: I. Om te verschijnen op WOENS DAG 6 AUGUSTUS 1941: a Aan het inleveringsbureau GYMNASTIEKLOKAAL SCHOOLSTRAAT: Wagenmakerstraat, St. Lau- rensstraat, Hoogstraat eni Nieuwesloot (oneven zijde en even zijde t/m. 12); b. Aan het inleveringsbureau GYMNASTIEKLOKAAL SNAARMANSLAAN: Bisschop Bottemannestraat (vanaf 32); Bisschop Botte- manneplein, Houtmanstraat, Endeleinstraat, Hoeverpad, Hoeverweg, Kalkovensweg, Meerweg, Munnikenboschp ol der, Ruijsdaelkade en Comans- straat (oneven zijde). c. Aan het inlever uigsbureau BOSCH-KLEUTERSCHOOL: Staringstraat, Visscherslaan, Westerhofje en Eikelenberg straat. d. Aan het inleveringsbureau RO CHD ALESCHOOL Hofdijkstraat; Julianastraat (even zijde), Heul, Keetgracht, Bloemstraat en Groot Nieuw- land (oneven zijde). II. Om te verschijnen op DON DERDAG 7 AUGUSTUS 1941: a. Aan het inleveringsbureau GYMNASTIEKLOKAAL SCHOOLSTRAAT: Nieuwesloot (even zijde vanaf 14), Lombardsteeg en Konings weg. b. Aan het inleveringsbureau GYMNASTIEKLOKAAL SNAARMANSLAAN: Comansstraat (even zijde), Corfstraat en Rippingstraat. C. Aan het inleveringsbureau BOSCH-KLEUTERSCHOOL: Brouwerstraat, Heilooërdijk, Vierstaten, Eendrachtpolder, Wilhelminalaan (behalve Cen traal ziekenhuis) en Rozen straat (oneven zijde), d. Aan het inleveringsbureau ROCHDALESCHOOL: Groot Nieuwland (even zijde), Lindengracht, Kweerenpad en Wildemanstraat. De inleveringsplichtigen worden er met nadruk op gewezen, dat het niet ontvangen van een oproeping hen niet ontheft vrn de in de ver ordening betreffende de inlevering van metalen opgelegde verplich tingen. Alkmaar, 4 Augustus 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. VERGETELHEID. Nieuwe geslachten groeien op. Zoudt U gaarne zien, dat Uw naam bij hen in vergetelheid raakte, dat zü afnemers wer den van Uw concurrenten? Natuurlijk niet! Daarom is het noodig, dat U van tijd tot tijd iets van U laat hooren, zoodat het wederzijds contact behou den blijft. Dit bereikt U door een weloverwogen campagne in de dagbladen. Ook in dezen tijd is couranten- 1 reclame niet te vervangen. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 6 Augustus tot en met Dinsdag 12 Augustus 1941 de vol gende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen blauwe kleur; Vetbonnen witte kleur. Alkmaar, 5 Augustus 1941. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. ONGEVEER vijf ds sponnen, is zij verand twee weken later is ii vlinder tot stand geko wijze van speeksel afsi poten schuift ze, als t de vlinder kruipt te natuur. Maar de men: rupsen in den kost ns tijd, n.l. circa tien dag van stoom, of gelijk 1 met gas, de pop gedo of de vlinder geen rol cocon, die bruikbare weliswaar, maar door - ten minstewannei zooals een tiental jari Ongeveer 1200 cocc tezamen een kilograr zijde, te weten 16f4 tweede kwaliteit, was ben gehad. Een eenv 5 a 6000 cocons nood verkrijgen. ALLES hangt nu af van „Indertijd heb ik eens in et 25 kg. zijde gewonnen, een hoorlijke hoeveelheid, was van Januari tot September was geweest. De prijs stom f 2.50 per kg., zoodat ik 60 in handen kreeg! U v dat bij zulk een prijs het v luut niet loonend is", aldus Beems, die reeds heel wat de zijderupsenteelt werkzas daarvan alle ups en dow meegemaakt. „Op het oi zoo vertelt hij, „is de prijs v Wij zelf verkoopen onze zi zes gulden per kg., en daai derdaad een loonend bedri lijk. Trouwens, dat is ook c ling van dit proefstation: toonen, dat de zijderupsc bijverdienste, vooral voor b groote gezinnen, heel goed is. Ma&rmen moet nati beschikking hebben ovei waarop men de moerbei ka: want anders loopt de teelt uit!" Een moer LANGS den Blaric straatweg groeit op een al grootte van 1 H.A., d, moerbei, die het blad lev het proefbedrijf der Ne' sche zijdeteeltvereeniginj der moerbei, en dan nog bijzonder witte moerbe zijderupsen, zonder rupsc cocons, zonder cocons gei Heeft men niet de besi over voldoende blad juiste kwaliteit, dan k; beter niet beginnen aan der zijderupsen, het zou mislukking uitloopen, zijderups heeft bij haar zonderhjke eigenschapp nog deze, dat zij geweld: keurig is, zoowel wat de teit als wat de kwantit haar voedsel betreft. „Zelfs de bladeren van di moerbei, die men hier in or vrij veel aantreft als overl de vroegere zijdeteelt, zijn zijderupsen minder gewen dus de heer Beems. „Dat 1 het beste merken, indien i die met bladeren van c moerbei zijn gevoed, en c band met hun vervelling stand verkeeren, bladeren witte moerbei voorzetten. ders nooit gebeurt, geschil V OPGAVE I AMSTERDAMSCHE BA Bijkantoor. Alkma van Dinsdag 5 August STAATSLEENINGEN. Vo 4 Nederland 1941 9' 4 Nederland 1940 II 9i 33Va Nederl. 1938 9! 3 Ned.-Indië 1939 9; BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 12 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 14 Calvé Delft Cert. 9 Nederl. Ford 31 Lever Bros13 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 23 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 4; Java Cultuur .24 Ned. Ind. Suiker Unie 22 ,11 ,13 18 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Roeven, Alkmaar. Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah 11 *24 .21 .21 13 IE 11 11 U 1< 11 .21 .21 .2!

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2