Zijderupsen zijn kieskeurig op haar voedsel. IES Zijde-prijs, een belangrijk element. AMSTERDAMSCHE "BEURS Ontslag verleend aan majoor Breunese. POLITIERECHTER BUITENLAND FILMNIEUWS. BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD its waren de volge- s. Maar de ie liefheb- lichtbehoe- allen onder en wat dat zij on- l behooren linnen bot- botsingen rakter als zullen nog schemeren" revolution- chemer jij en in Het xemeren en an te doen. t loopt om perken te or wellicht noot(e) op elt de over- ient echter evonden te huiselijke n. Noodza- eld dat in gevraagd isgezel(lin), 1en scheme- ver derge- t levensge- n zeer eens Van vlinder-eitje lot zijden draad BETALEN. iproepingen. Alkmaar de volgen pingen voor en zijn ver- »p WOENS- 1941: ringsbureau CAAL St. Lau- straat eni zijde en ringsbureau CAAL mannestraat :hop Botte- utmanstraat, Hoeverpad, tlkovensweg, senboschpol- en Comans- ermgsbureau ÏSCHOOL: Isscherslaan, Eikelenfcerg- eringsbureau >OL: Julianastraat Keetgracht, root Nieuw- op DON» USTUS 1941: eringsbureau (KAAL zijde vanaf en Konings- /eringsbureau )KAAL even zijde), ppingstraat. veringsbureau RSCHOOL: Heilooërdijk, idrachtpolder, behalve Cen- en Rozen- „de). veringsbureau OOL: (even zijde), weerenpad en en worden en, dat het oproeping in de ver inlevering verplich- 1941. voornoemd, INSCHOT. EAU VOOR 1EN. Gemeente- Dciale Zaken énden mede, tijdvak van tot en met 1941 de vol- geldig zijn: kleur; 1941. voornoemd, HEUVEL. Buitenland d. D. A. Ier, Bergen. H. W. ter ii. ONGEVEER vijf dagen nadat de zijderups zich heeft inge sponnen, is zij veranderd in een bruinachtige pop, en nog weer twee weken later is in de cocon de gedaanteverwisseling tot vlinder tot stand gekomen. Met een scherpe vloeistof, die zij "bij wijze van speeksel afscheidt, weekt zij de cocon los, met de voor poten schuift ze, als als gordijntje, de zijden draden op zij, en de vlinder kruipt te voorschijn. Ten minste, zóó gaat het in de natuur. Maar de mensch, die niet voor niets honderdduizenden rupsen in den kost nam, laat het niet zoo ver komen; vóór dien tijd, n.l. circa tien dagen na het inspinnen, heeft hij door middel van stoom, of gelijk het in het proefbedrijf te Huizen gebeurt, met gas, de pop gedood, en nu speelt verder de rups, de pop of de vlinder geen rol meer, het gaat uitsluitend en alleen om de cocon, die bruikbare zijde oplevert, een zeer kleine hoeveelheid weliswaar, maar door het groote aantal wordt het toch loonend, ten minstewanneer de prijzen niet al te zeer zijn gekelderd, zooals een tiental jaren geleden het geval was. Ongeveer 1200 cocons, waarvan de pop gedood is, wegen tezamen een kilogram, en een-vijfde deel hiervan bestaat uit zijde, te weten 16)4 zijden draad en 2)4 vlokzijde, de tweede kwaliteit, waarover wij het in ons eerste artikel al heb ben gehad. Een eenvoudig rekensommetje leert dus, dat men 5 a 6000 cocons noodig heeft, om een kilogram ruwe zijde te verkrijgen. ALLES hangt nu af van den prijs. „Indertijd heb ik eens in een seizoen 25 kg. zijde gewonnen, een vrij be hoorlijke hoeveelheid, waarvoor ik van Januari tot September in touw was geweest. De prijs stond toen op 2.50 per kg., zoodat ik ongeveer 60 in handen kreeg! U voelt wel, dat bij zulk een prijs het werk abso luut niet loonend is", aldus de heer Beems, die reeds heel wat jaren in de zijderupsen teelt werkzaam is, en daarvan alle ups en downs heeft meegemaakt. „Op het oogenblik", zoo vertelt hij, „is de prijs veel beter. Wij zelf verkoopen onze zijde tegen zes gulden per kg., en daarbij is in derdaad een loonend bedrijf moge lijk. Trouwens, dat is ook de bedoe ling van dit proefstation: aan te toonen, dat de zijderupsenteelt als bijverdienste, vooral voor boeren met groote gezinnen, heel goed mogelijk is. Maarmen moet natuurlijk de beschikking hebben over grond, waarop men de moerbei kan planten, want anders loopt de teelt op niets uit!" Een moerbei-akker. LANGS den Blaricummer- straatweg groeit op een akker, ter grootte van 1 H.A., de witte moerbei, die het blad levert voor het proefbedrijf der Nederland- sche zijdeteeltvereeniging. Zon der moerbei, en dan nog in het bijzonder witte moerbei, geen zijderupsen, zonder rupsen geen cocons, zonder cocons geen zijde! Heeft men niet de beschikking over voldoende blad van de juiste kwaliteit, dan kan men beter niet beginnen aan de teelt der zijderupsen, het zou op een mislukking uitloopen, want de zijderups heeft bij haar vele uit zonderlijke eigenschappen ook nog deze, dat zij geweldig kies keurig is, zoowel wat de kwali teit als wat de kwantiteit van haar voedsel betreft. „Zelfs de bladeren van de zwarte moerbei, die men hier in ons land nog vrij veel aantreft als overblijfsel van de vroegere zijdeteelt, zijn voor onze zijderupsen minder gewenscht", al dus de heer Beems. „Dat kunnen we het beste merken, indien we rupsen, die met bladeren van de zwarte moerbei zijn gevoed, en die in ver band met hun vervelling in rusttoe stand verkeeren, bladeren van de witte moerbei voorzetten. Wat an ders nooit gebeurt, geschiedt thans: - OPGAVE f AMSTERDAMSCHE BANK N.T, Bijkantoor, Alkmaar.* van Dinsdag 5 Augustus 1941 plm 2 u 99u/I6 99% 925/8 92% STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 99% 4 Nederland 1940 II 991/2 3—31/2 Nederl. 1938 92% 3 Ned.-Indië 1939 92% BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 118'/s Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 1301/j Koloniale Bank .185 Ned. Ind. Handelsbank 124% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 146»/, Calvé Delft Cert. 91'/, Nederl. Ford .319% Lever Bros131% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 231 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 418% Java Cultuur 2451/. Ned. Ind. Suiker Unie 230 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah 118% 244 .270 2191/, 133% •157 127% 121 145 166% 177% ,2221/, ,274 .220 118% 133 185 124 146% 91% 320 130% 233 420 250 230 118% 243% 271 217 134 155 122 145'/j 167 179 223 275 231 de rupsen worden weer actief, en beginnen van de versche witte bla deren te eten. Een teeken, dat zij van de bladeren van de zwarte moer bei niet genoeg gegeten hebben. Wil men goede resultaten bereiken, dan moet men dus een veld met de Morus Alba, of wel de witte moerbei be zitten, die men door een bepaalde snoeiwijze veel blad laat opleveren, terwijl de struiken zelf niet hooger worden dan ongeveer een meter. Een speciale grond is voor de moerbei niet noodig; het is een gemakkelijke plant, die vrijwel overal tot ontwik keling komt, al heeft zij natuurlijk wel verzorging noodig. Gezondheidsmeter. EIGENAARDIG is nog, dat de zijderups een gezondheidsmeter 'met zich draagt in den vorm van een licht gebogen horentje op de achter ste geleding van het lichaam, dat opwaarts gericht is, wanneer de rups zich „senang" voelt. Gaat er echter iets mis, zijn de moerbeibladeren nat, of van minder kwaliteit, of probeert men er zwarte moerbeibladeren tusschen door te smokkelen, dan knakt het horentje om, hetgeen voor den kweeker een zeker teeken is, dat er iets niet in den haak moet zijn. Krijgt de rups daarna beter voedsel, dan richt het horentje zich weer op! Kwijnt het weg, en wordt het zwart, dan is het heelemaal mis, de rups heeft een ziekte onder de leden! In het algemeen echter behoeft dë kweeker voor ziekten niet al te zeer te vreezen, indien hij slechts zekere voorzorgsmaatregelen treft, die een voudig genoeg zijn om stipt te kun nen worden opgevolgd. Zoo moet hij zorgen voor 'n regel- en doelmatige voeding, voor reinheid in de voeder bakken, steeds waken voor een ge lijkmatige temperatuur, voor versche lucht, de rupsen niet aan plotselinge koude blootstellen, ze niet hinderen met tabaksrook of tocht, en doode of zieke rupsen snel verwijderen. Neemt men deze regelen in acht dan zal de zijderupsen teelt den lief hebber ongetwijfeld veel voldoening schenken. Het werk der zijdeteelt vereeniging. Doel der Nederlandsche zijdeteelt vereeniging is, aan te toonen, dat in ons land, met zijn gelijkmatig kli maat, een loonende zijderupsenteelt als bijverdienste heel goed mogelijk is. Waar in normale tijden voor groote bedragen aan zijden garens en zijden manufacturen moet worden ingevoerd, wil de vereeniging uit breiding van zijdeteelt propageeren om landbouwers, tuinders en ande ren, die naar werk uitzien, gelegen heid te geven, zich een bijverdienste te verschaffen. Zij wil een bedrijf bevorderen, dat tevens dienen kan tot werkverruiming, en een werk gelegenheid aanbiedt voor een ge wild product, dat handelswaarde heeft, een artikel, dat in Nederland steeds zal worden gevraagd. Ten behoeve van haar leden belast de vereeniging'zich met den jaarlijkschen aankoop en het verzenden van de vlindereitjes. De witte moerbeiplanten, die het voedsel der rupsen vormen, levert de vereeniging niet; wel houdt ze zoo noodig voeling met de boomkweekers, teneinde er toe bij te dragen, dat deze de gevraagde hoeveelheden kunnen leveren. Reeds bijna tien jaar is er naar ge streefd, de zijdeteelt in ons land in gang te doen vinden. Kort na d< eerste pogingen daalden de cocon prijzen zoodanig, dat men niet van een winstgevend bedrijf kon spreken. Thans zijn echter de perspectieven veel gunstiger, en vandaar dan ook, dat de vereeniging het proefbedrijf te Huizen heeft doen inrichten, waar men, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, de be schikking kreeg over het leeggeko men oude raadhuis. In deze klassieke omgeving, waar in den loop der jaren heel wat dachten „uitgesponnen" werden, waar misschien de „draad" van de debatten wel eens zoek raakte, maar waar in het algemeen toch steeds werk werd verricht, waarbij de ge meentenaren „zijde sponnen", ver- 's-Gravenhage, 5 Aug. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maat regelen) den majoor J. N. Breu nese eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Nederlandschen Op- bouwdienst en op pensioen ge steld. PRIJSVRAAG VOOR EEN CREMATORIUM. De afdeeling 's-Gravenhage van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van een crematorium met colum barium. Deelneming aan deze prijsvraag staat open voor iederen Nederlander. De jury bestaat uit de architecten C. A. Abspoel te Den Haag, secretaris; H. A. J. Baanders te Amsterdam, voorzitter; R. D. Roosenburg en M. J. Luthmann te Den Haag en A. H. Wegerif te Was senaar. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. De Bilt, 5 Aug. Het N.M.I. te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 's avonds 3 Aug. tot 's avonds 4 Aug. is in N.H. tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappel ziekte. LAATSTE BERICHTEN Ongecorrigeerd. Zitting van 4 Augustus. Een mislukte fietstocht. Vier Grootebroeker jongelui van 17 tot 20 jaar zouden in het prille voorjaar op de fiets naar Hoorn gaan, doch toen ze Westwoud door kwamen, begon het zoo hard te re genen, dat ze het maar beter von den droogte en warmte te gaan zoeken ip. de herberg „De zeven groene boomen". In die herberg schijnt het heel genoeglijk te zijn, want de heerèn hielden het er een paar uur uit. Ze biljartten er wat, dronken er bier, oude klare, bessen jenever, brandewijn en citroen en werden op het laatst van al die dranken door elkaar wat vroolijk gestemd. Toen ze hadden betaald en naar de schuur gingen om hun fiet sen te pakken, zagen ze een paar kisten bier staan en die waren zoo verleidelijk, dat ze de bekoring geen weerstand meer konden bie den en elk een of twee fleschjes bier weg namen en in den zak stop ten. Eenmaal in het bezit van het gestolen bier, vonden ze, dat het toch ook maar opgedronken moest worden en daarom legden ze even later aan bij een andere herberg in het dorp, waar ze de fleschjes leer gedrongen en ook opnieuw bier bestelden. Bij het heengaan lieten ze de leege gestolen fleschjes ach ter, hetgeen meteen de oorzaak was, dat ze gesnapt werden, want de kastelein ging met de leege fleschjes naar zijn collega, die ze herkende als de zijne. De vier knapen moesen Maan dagmiddag als gevolg van hun langvingerigheid voor den Alk- maarschen politierechter verschij nen. Ze stonden op de mat keurig in de rij en bekenden hun kwa jongensstreek. Ze kregen er een flink standje voor. De officier vor derde tegen den oudsten 40 of 20 dagen, tegen de twee middelsten (broers) 30 of 20 dagen en tegen den jongsten, die als eenige den be stolen herbergier schadevergoeding had aangeboden 20 of 1 week tuchtschool. Nadat mr. D. Buiskool, die in al lerijl was gevraagd om even als toe gevoegd verdediger voor den jong sten te pleiten, had gewaagd van een kinderachtige streek der knapen, waaraan opzet tot echt stelen vreemd was en op clementie voor zijn cliënt had aangedrongen, veroordeelde de rechter den oud sten verdachte tot 25 of 15 dagen, de twee tot ieder 15 of 6 dagen en den jongsten tot 10 of 1 week tuchtschool. Bovendien werd het viertal verplicht den herbergier van „De zeven groene boomen" on middellijk schadeloos te stellen, het geen in de gang, onder toezicht van een marechaussee, prompt ge schiedde. De ernstige sfeer der rechts zaal in gevaar. Een jonge arbeider van Wie- ringen had in de Wieringermeer 25 kilo tarwe gestolen. Hij wist niet goed, hoe hij zich voor den rechter richten de zijderupsen, adn het slot van de vijf weken van haar bestaan gedreven door haar instinct, haar spinnenden arbeid, waardoor iets verkregen wordt, dat door alle eeuwen heen waarde heeft gehad, en die waarde ook altijd zal blijven be houden: soepele glanzende, de vrou wen flatteerende zijde! REDE VAN HALIFAX IN DE PACKARDFABRIEK. Commentaar van Duitsche zijde. Berlijn, 4 Aug. (A.N.P.) Naar de Londensche berichtendienst giste ren meldde, heeft lord Halifax in een rede voor het personeel van de Packardfabriek o.a. gezegd: „Hitier heeft de wereld op zijn kopéjgezet, net als Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon verpletterd door den hertog van Wellington, wiens ta lent bestond in zijn vermogen tot eindelooze krachtinspanning. („Na poleon was smashed by the duke of Wellington, whose genius was an infinite capacity for taking pains"). Van Duitsche zijde wordt hier omtrent het volgende opgemerkt: De overwining van. den hertog van Wellington is een vervalsching van de geschiedenis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het historische feit onderwezen, dat de val van Napo leon de verdienste van den vrij heidsstrijd van het Duitsche volk onder de geniale leiding van groo te veldheeren als b.v. Blücher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helderder belicht dan door de bekende uit spraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wou maar; dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen!" En de Pruisen kwamen. Blücher redde aan het hoofd van zijn leger Wellington van een zekere neder laag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veldhee ren waardige navolgers van een Blücher heeft, terwijl aan de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is verschenen, even zeker is de overwinning van Duitschland in dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste machtgierige Engeland". BERICHTEN OVER DEN OOGST. Berlijn, 4 Aug. De A. N. P.-corres- pondent meldt: volgens hier binnen gekomen berichten verwacht men in het gouvernement-generaal een zeer goeden oogst. Behalve aan het gunstige weer is dit te danken aan den rusteloozen arbeid der daar ingezette' Duitsche landbouwleiding. Ook in bezet Frankrijk en met name in Lotharingen heeft de Duitsche organisatie de productie tegenover het vorige jaar aanmerke lijk doen stijgen. Deze arbeid zal de voedselpositie der betrokken bevol kingen mede ten goede komen. In het gouvernement-generaal heeft de Duitsche overheid eveneens bijzondere zorg besteed aan de ver meerdering van den vlasaanbouw. De verzorging met grondstoffen van de talrijke spinnerijen aldaar is daar mede ten zeerste gebaat. Men ver zekerde ons, dat het mogelijk zal zijn, binnen eenige jaren een zoo grooten vlasoogst binnen te halen, dat de spinnerijen vrijwel onafhankelijk zullen zijn van den aanvoer .van andere grondstoffen. DIPLOMATIEKE STAP VAN VICHY VERWACHT. Vichy, 4 Aug. (D.N.B.) Naar in welingelichte kringen alhier ver luidt, is de Fransche regeering voornemens langs diplomatieken weg te antwoorden op de persver klaring van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris' Sumner Wel les, waarin hij twijfelde aan het vaste besluit van Frankrijk tot ver dediging van zijn koloniën onder alle omstandigheden. HULL VRAAGT UITBREIDING DER DEFENSIE. Washington, 5 Augustus (D.N.B.) Op de eerste persconferentie na zijn ziekteverlof heeft de minister van buitenlandsche zaken, Huil, ver klaard, dat de toestand meer dan ooit uitbreiding eischt van de na tionale defensie en opvoering van de productie van oorlogstuig, zoo wel voor de Ver. Staten als voor alle naties, die weerstand bieden aan de aanvallers. Carmona bezoekt de Azoren. (D.N.B.) - Na een kort bezoek aan het eiland Graciosa heeft de Portu- geesche president Carmona zich naar St. Jorge begeven. Overal heeft de bevolking hem een harte lijke ontvangst bereid. Zondag ver trok de president naar de. eilanden Flores en Corvo. Bommen op Cherbourg. (D.N. B.) - Naar de Petit Parisien meldt, hebben Engelsche bommenwerpers bij een recenten aanval op de Ka- r.aalkust in een arbeiderswijk van Cherbourg 15 woonhuizen met bom men vernield, waarbij drie volwas senen en een kind gedood en twaalf personen gewond werden, van wie zeven zwaar. Doodstraf tegen Engelsche agen ten. (D.N.B.) - Tegen den Engelschen en Joegoslavischen hoofdagent in Bulgarije, dr. E. M. Dimitrof, en zijn 35 helpers heeft het openbaar mi nisterie in de zoojuist gepubliceerde acte van beschuldiging de doodstraf geëischt. Dimitrof heeft in opdracht van de Engelsche en Joegoslavische spionnage een omwenteling voorbe- rèid tegen de bestaande orde in Bul garije en voorts sabotage en terreur en een reeks sabotagedaden ge pleegd. Japansche schepen niet naar Amerika. (D.N.B.) - De 439 passa giers, voor het meerendeel Ameri kanen, die met de Nitta Maroe en de Hikawa Maroe van de Nippon- Yoesen- Kaisja-lijn op 6 Augustus van Jokohama naar de Vereenigde Staten hadden willen vertrekken, hebben bericht gekregen, dat het vertrek der beide schepen voor on- bepaalden tijd is uitgesteld. moest gedragen, want hij zocht zon der succes naar de plaats, waar hij moest staan en toen hem gezegd werd op de mat plaats te nemen, ging hij boven op het verdachten bankje staan. Dat verwerkte veel vroolijkheid, want het was een koddig gezicht den man op het smalle bankje heen en weer te zien wiebelen en nog wel met het ern stigste gezicht van de wereld, want hij bedoelde heusch niet gek heid te maken. Tenslote kon men hem toch aan het verstand brengen dat de bank niet hetzelfde is als de mat, zoodat hij weer naar lagere sferen afzakte. Den diefstal van de tarwe gaf hij toe. Hij had gebrek aan brood en had het voornemen van de gesto len tarwe zelf brood te gaan bak ken, welk voornemen niet door ging, omdat hij vlak na den diefstal reeds gesnapt werd. De officier, die vond, dat ver dachte er eigenlijk op uit was ge weest om de volksgemeenschap te benadeelen, vorderde 75 of 25 da gen. Het vonnis luidde: 35 of 30 dagen. Een 'race om het leven. De fietswedstrijd, die „achtervol ging" heet, heeft bij het sportlie- vend publiek een goeden naam en de nationale en internationale kam pioenen op dit gebied trekken steeds veel belangstelling. Echter, in het verborgene worden ook ge noeg sportieve prestaties geleverd, die de moeite waard zijn. Dat bleek ter politiezitting, waar een 25-jari- ge wissellooper uit Hoorn terecht moest staan wegens het niet vol doen aan een politiebevel tot af stappen van een fiets. De wissel looper reed in de omgeving van Hoorn over een afgesloten stuk weg. Toen hij door een marechaus see werd aangemaand af te stap pen, reeds hij snel door, achter volgd door den bewaker der orde. Het werd voor beiden een ware wedstrijd, die wel een half uur óurde en die eindigde met een overwining op den wissellooper, die zich toen maar gedwee overgaf. De wissellooper, wien het erg kwalijk werd genomen, dat hij den marechaussee zoo lang had laten fietsen, zei veel spijt te hebben. De officier vroeg hem, of hij soms dacht doodgeschoten te zullen wor den en daarom zoo hardnekkig vluchtte. Het antword was ver rassend: „Zooiets" zei verdachte! De wedstrijd tusschen de twee had dus wel een merkwaardige in zet: de een fietste ter handhaving van de openbare orde en de ander, omdat hij bang was zijn leven te ver liezen. Nu, van doodschieten was geen sprake. De officier vorderde 40 of 20 dagen en de rechter veroordeelde den wissellooper tot 25 boete of 15 dagen hechtenis. Langvingerig. Een pakhuisknecht uit Oosthuizen, in dienst bij een kaasfirma, had een paar blikjes gecondenseerde melk „achterovergedrukt" en ter plaatse leeggedronken, omdat hij trek en dorst had. De jongeman (hij was 18 jaar) gaf het gepleegde feit toe. Hij zei in totaal slechts drie blikjes leegge- drohken te hebben. Zijn patroon, die als getuige optrad, verklaarde, dat er geregeld iets gemist werd. Bij con trole werd verdachte betrapt. Deze was evenwel hoogstwaarschijnlijk niet alléén schuldig. Getuige had ver dachte, ondanks den diefstal, in dienst gehouden, omdat de jongen anders zonder werk zou zitten. Als bediende voldeed hij bovendien uit stekend. Verdachte had veel spijt. De officier vorderde 40 of 20 da gen. Het vonnis was 15 boete of 10 dagen hechtenis. Vrijspraak bij gebrek aan bewijs. De Alkmaarsche slager P. K., die onlangs wegens het frauduleus slachten van een groot aantal scha pen tot een gevoelige gevangenis straf was veroordeeld, had eenige weken geleden ook nog terecht ge staan, omdat hij de schapen zonder voorafgaande verdooving zou heb ben geslacht. Hij ontkende toen en de zaak werd aangehouden, omdat de belangrijkste getuige, een Alk maarsche melkslijter, ontkende het slachten zonder verdooving gezien te hebben, hoewel hij voor de poli tie zou hebben verklaard, daar wèl getuige van te zijn geweest. Hij be weerde, dat de politie dit laatste ten onrechte in he procesverbaal had gezet. Op vermoeden van mein eed werd toen tegen den melkslij ter een vervolging ingesteld. Deze vervolging had geen succes. P. K., die nu, Maandag, weer terecht stond hoorde als gevolg daarvan vrijspraak tegen zich eischen we gens gebrek aan bewijs. Het vonnis was conform. SPECIALE EDITIE VAN DE t. DEUTSCHE FILM. Van het tijdschrift Der Deutsche Film is een op grootsche wijze uit gevoerd extra nummer verschenen, uitgegeven door de Duitsche film industrie in samenwerking met- de Reichs-Filmkammer, dat een over zicht geeft van het afgeloopen sei zoen en in een reeks van fraaie foto's vin Ufa- en Terra-actrices, -acteurs en -films vertelt van de nieu we productie, die in het komende seizoen zal worden uitgebracht. Tal van vooraanstaande personen in de Duitsche filmindustrie passeeren in. woord en beeld de revue, waarna aan de meest bekende actrices en acteurs in artikelen, verlucht met een zeer groot aantal foto's aandacht wordt geschonken. Het is daardoor een interessant boek geworden over de Duitsche film en filmindustrie, een ook technisch bijzonder goed uitgevoerd werk, waarin de foto's een zeer voorname plaats innemen. ALKMAAR. GEBOREN: Anna C. C., d. van Pieter J. C. Groen en C. Schoonho ven. Dick, z. van Dirk Willemsen en B. J. Foeckert. OVERLEDEN: Grietje Mak, ge huwd met H, Buter, 82 jaar. EGMOND AAN ZEE. (Juli). Geboren: Gerrit, z. van Jacob Schol en Trijntje Visser. Dirkje, d. van Arie Zwaan en Aagje Sloot. Maria, d. van Arie Zwaan en Adriana Zwart. Hendrina Mijntje, d. van Franciscus Johannes Schoon hoven en Anna Christina Bellekom. Jacob Cornells, z. van Jacob Gul en Agatha Cornelia van Pel. An- tonia Guurtje, d. van Filippus Buis en Jansje Glas. Dirk, z. van Pie ter Groen en Dirkje Groen. Jo hannes Cornelis Anthony, z. v. Jo- hahnes Jacobus Spit en Cornelia Nieuwenhuijzen. Ondertrouwd: Jacob Chris- tiaan Pronk en Maria Rebecca Hutte, te Amsterdam. Getrouwd: Willem Schong en Charlotte Hoedeman te A'dam. Philippus Visser en Klazina Stam. G e s c h e i d en: Dirk Visser en Betje Hes. Overleden: Abraham Minne- boo, oud 72 jaar, te Den Helder, echtg. van Maria Helena Perwez. Hendria Levering, oud 75 j., wednr. van Petronella Kabel. Kniertje Gul, oud 80 j., echtg. van Hendrikus Smit. Grietje Hop man, oud 72 j., echtg. van Cornelis Kok. Harm van Wijk, oud 65 j,. ongehuwd. Johan Friedrich Ka- rel Antonie Scholte, oud 75 j., on gehuwd. ALKMAAR, 4 Aug. 1941. (N.V. Alkm. Exportveiling). Andijvie 8 10, Augurken 319, Bieten 6, Gele kool 5.80, Prei 9—13, Rabar ber 2.507.10, Roode kool 6, Snij- boonen 18, Dubbele spercieboonen 18, Tuinboonen 7, Tomaten 19, Uien 8 per 100 kg; Bloemkool le s. 8.80—11, 2e s. 3—7, Groene kool 5, Kropsla f 3.20—4, Komkom mers 311 en Perziken 1224 per 100 stuks; Postelein per bakje 75 cent; Spinazie per 8 kg 1.25 1.61; Wortelen 4.806 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. (Lang. Groenten veiling). 27300 kg Roode kool 5; 1600 kg Gele kool 5; 160 kg Uien 7; 1100 kg Peen 5—7; 350 kg Bieten 5; 6109 kg Tomaten 18; 84750 kg Aardappelen: Schot- sche muizen 5.15, Eigenheimers 5.15, Blauwe Eigenheimers 5.15; 1600 kg Vroege witte kool 3.50; 4400 kg Slaboonen 14. NOORDSCHARWOUDE, 5 Aug. (Noordermarktbond).. 600 kg Roode kool 5; 200 kg Gele kool 5; 300 kg Uien 7; 250 stuks Bloemkool 12, 2e s, s; 124000 kg Aardappe len 3, Schotsche muizen 5.15, BI. Eigenheimers 5.15; 3800 kg Vroege witte kool 3.50; 33300 kg Slaboonen 14; 60 kg Tuinboonen 6; 3500 kg Zilveruien, nep en drieling 12. PURMEREND, 5 Aug. 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 44000 kg. Hoogste prijs 40+ 50—56; 20+ f 25—43.50. Kaasmarkt. 4 stapels Kleine boe ren 5255 en 1 stapel Goudsche 61. Alles per 50 kg. Totaal gewicht 1446 kg. Handel vlug. 100 Geldekoeien 340425, 74 Melkkoeien 375525; 20 Pinken 210280; 270 Nuchtere kalveren (fok) 28—40; 30 Magere varkens 30—42; 334 Biggen 14—22; 444 Schapen 3052; 68 Bokken 25 70; 471 Lammeren 1834; Kip eieren 1.05 per kg; 2800 Noordholl. kuikens, Oude kippen en hanen 90 ct. per kg; Konijnen 90 cent per kg; 1000 Eenden 0.90. Voor de levering: 234 Vette koeien en 15 Stieren. TEXEL, 4 Aug. 1941. Veemarkt: 60 Schapen 4565; 210 Lammeren f 28—42.50; 7 Kalveren' 18—26; 16 Biggen 1823. WARMENHUIZEN, 4 Aug. 1941. 225 kg Slaboonen 18 en 1000 kg Rabarber 6.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3