DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .Duitschtand strijdt voor Europa. Opnieuw bommen op Moskou. Strijd iri het Oosten in nieuw stadium gekomen. Het Italiaansche legerbericht. Biljetten en geschriften, als mede het speldje van de Ned. Unie verboden. Commissaris yoor Kath. Boeren- en Tuinders- bond. Aartsbisschop vari Utrecht beboet. RIS TRIBUTIE - NIEUWS Gevolmachtigde Kath. onderwijzersbond. Verloop der krijgsverrichtingen in het Oosten. tf ALKMAARSCHE CGURA Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 184. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 7 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 6 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Omtrent de succesvolle opefa- ties in het Oosten zijn in den loop van den dag in extra-be richten mededeelingen gedaan. Sterke formaties gevechtsvlieg- vliegers hebben in den nacht van 5 op 6 Augustus bij goed zicht op den grond militaire in stallaties in Moskou bestookt met vele tonnen brisantbommen en tienduizenden brandbom men. Voltreffers op fabrieken der vliegtuigindustrie en tal rijke branden in ravitaillee- ringsbedrijven toonden met succes van dezen aanval. Aan de Britsche Oostkust heeft het luchtwapen een vrachtschip van 6.000 brt. ver nield en een tweeden koopvaar der zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht met goed gevolg haveninstalla ties in het Noordoosten en het Oosten van het eiland. Verdere luchtaanvallen waren gericht op verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika is in den nacht van 3 op 4 Augustus een nieuwe Britsche uitvalspoging uit Tobroek doodgeloopen in het vuur van de Duitsch-Ita- liaansche artillerie. De vijand had liooge bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verscheidene plaat sen in West- en Zuidwest- Duitschland, vooral in Karls ruhe en Mannheim, brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed ver liezen aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut en nacht jagers schoten 8 der aanval lende Britsche bommenwer pers neer. Toelichting op de speciale berichten. Berlijn, 6 Aug. (D.N.B.) Van wel ingelichte militaire zijde verneemt het D.N.B., dat uit de speciale be richten van het Duitsche opperbevel in de eerste plaats blijkt, dat de groote etappe der Duitsche operaties tegen de „Stalin linie" als geëindigd kan worden beschouwd met de overwinning in den slag bij Smo lensk-en dat de nieuwe etappe reeds is begonnen. In het verslag wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de Duit sche troepen in dezen strijd den taaisten tegenstander in den vrij heidsstrijd van Groot-Duitschland hebben aangetrokken en hem toch hebben verslagen tengevolge van de uitstekende opleiding en gevechts routine der soldaten, de voorbeel dige hoedanigheid der wapenen en niet in de laatste plaats door de superioriteit van het Duitsche com mando. De Duitsche weermacht heeft in deze gevechten successen behaald, die de eigen en stoutste verwachtingen verre- overtreffen. Uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat de reusachtige en wel uitgeruste Sovjetweermacht in de pan kon worden gehakt. In totaal zijn aan het Oostelijk front tot dusverre on geveer 900.000 gevangenen gemaakt; meer dan 12.500 gepantserde ge vechtswagens, ruim 10.000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtui gen zijn vernietigd of buitgemaakt. Daarbij wordt uitdrukkelijk gezegd, dat taai ten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het aantal gevangenen bedragen. De Sovjet- legers moesten dus zeker meer dan 3.000.000 man en met de gevangenen rond 4 nfillioen man hebben ver loren. Dit zoo reusachtige getal wordt begrijpelijk, wanneer men denkt aan de uitgestrekte fronten en de groote diepte van het strijd- tooneel. Het beteekent niets anders, dan dat het veldleger der Sovjets voor het grootste deel ten offer is gevallen aan de groote vernieti gingsslagen, die wekenlang duur den. De cijfers van het aantal ver nietigde en buitgemaakte stukken geschut en pantserwagens bevesti gen dit, want dergelijke reusachtige hoeveelheden kunnen alleen ver loren gaan na de vernietiging van groote en goed uitgeruste legers. De Sovjet-luchtmacht moet met de ge melde 9.000 vliegtuigen het grootste deel van haar materiaal hebben ver loren. Resumeerend kan men constatee- ren, dat de operaties aan het Ooste lijk front een zegevierend verloop hebben en in een nieuw beslissend stadium zijn gekomen. De gevechtskracht der Sovjetlegers. Berlijn, 6 Aug. (D.N.B.) Van wel ingelichte militaire zijde wordt ge constateerd, dat aan het geheele O. front een toenemende verslapping Van dê gevechtskracht der Sovjet- legers valt op te merken. Talrijke afdeelingen worden bij gebrek aan officieren door onderofficieren aan gevoerd. De vervangingstroepen zijn in het geheel niet of gebrekkig ge oefend. Voor een deel worden zij in burgerkleeding en zonder voldoende bewapening in den strijd geworpen. De nieuwe afdeelingen hebben ge brek aan artillerie en vooral aan zware machinegeweren. Verscheide ne pantserdivisies vochten als infan terie, daar zij geen pantserwagens hadden. Ook speciale troepen, zooals luchtlandingsbrigades, zijn als infan terie gebruikt. In koortsachtige haast worden steeds weer arbeidersweer- afdeelingen en afdeelingen jonge communisten naar het front ge bracht. De reservetroepen hebben over het algemeen weinig gevechts- waarde en vertoonen een bonte sa menstelling. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat Duitsche troepen op 5 Aug. de wig hebben uitgebreid welke zij de laat ste dagen dreven in de versterkte stellingen der Sovjets in het gebied ten Z. van Kief. De Duitsche troe pen veroverden 21 kazematten van het modernste model. De tegenaan vallen der Sovjets stortten ineen. Bij deze gevechten werden talrijke gevangenen gemaakt. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookten op -5 Augustus in het gebied ten Z.O. van Kief spoorweglijnen en bruggen op succesvolle wijze met bommen. Bij deze aanvallen vernielden de Duit sche vliegtuigen ook spoorwegbrug gen over den Dnjepr. Ook in het ge bied van Wossnessensk opereerden Duitsche gevechtsvliegtuigen op 5 Rome, 6 Augustus. (Stefani.) Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Ons luchtwapen heeft in den r.acht van 4 op 5 Augustus het vliegveld van Nicosia op Cyprus en in den nacht van 5 op 6 Augustus het vlootsteunpunt van La Valetta gebombardeerd. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben militaire installaties van Tobroek en Mersa-Matroeh bene vens de haven Sidi El Barrani en het vliegveld van Foeka aangeval len. yijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bardia, Der- na, Benghasi en Misurata. Lichte schade, een doode en vijf gewonden onder de inboorlingenbevolking. Tijdens den in het legerbericht van Maandag vermelden vijandelij ken vlucht boven Cyrenaica heeft de afweer op den grond te Benghasi twee vijandelijke machines' neerge schoten. Zij kwamen in de zee te recht. In Oost-Afrika zijn de woonwij ken van Gondar herhaaldelijk blootgesteld geweest aan vijande lijke luchtaanvallen. Eenige schade aan gebouwen, twee dooden en tien gewonden. Bij Woltsjefit en op den Culquabert-bergrug hebben onze af deelingen stoutmoedige aanvallen ondernomen en vijandelijke strijd krachten, die trachtten onze stellin gen te naderen, met verliezen afge slagen. Mededeeling van de politie. 's-G ravenhage, 6 Aug. De commissaris-generaal voor de veilig heid maakt bekend: Op grond van art. 45 der verorde ning no, 138/41 van den Rijkscom missaris voor he bezette Nederland- sche gebied over de bescherming van de Openbare orde wordt het vol gende verordend: Art. 1. Het aanslaan, aanplakken en op elke andere wijze in het open baar vertoonen van aanplakbiljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Ned. Unie is verboden. Art. 2. Overtredingen van de voor schriften in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf is vastgesteld, onderhevig aan de straffen, vastge legd in art. 45, alinea 2 van de ver ordening no. 138/41 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied over de bescher ming van de openbare orde. Ar. 46 der verordening no. 138/41 wordt toegepast. Art. 3. Deze mededeeling treedt in werking op den dag van haar afkon diging met terugwerkende kracht tot 26 Juli 1941. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 alinea 2 en in den geest van art. 4 alinea 2, zin 2 van de Verordening no. 3/40, Otto Frans Josephus Damave te Voor burg, tot commissaris van den Kath. Boeren- en Tuindersbond, alsmede van de door dezen bond beïrivloede nevenorganisaties, vereenigingen en stichtingen benoemd. De heer Damave is oud-chef van de afdeeling organisatie van het rijksbureau voor de uitvoering van de landbouwcrisiswet 1933, welk bu reau later het rijksbureau voor de voedselvoorziening erbij kreeg. Mo menteel is hij algemeen secretaris van het Nederlandsch Agrarisch Front en tevens gouwgemachtigde van dit front voor de gouw Noord brabant. Ook is hij hopman in de W.A. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld: Aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem ver strekte lastgeving een boete van 500 opgelegd. DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL- KAARTEN. Textielkaart ook nog na, 1 Sept. a.s. geldig. 's-Gravenhage, 6 Aug. De direc teur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat de werk zaamheden, welke verbonden zijn aan de uitgifte van de nieuwe tex tielkaart niet vóór 1 Sept. a.s. ge reed kunnen zijn. In verband hiermede zal de tex tielkaart van de periode 1 Febr. 1941-1 Sept. 1941 tot nader, tijdig te verstrekken, bericht ook nog na 1 Sept. a.s. geldig blijven. De punten van de toeslagkaarten en de speciale punten blijven even eens hun geldigheid na 1 Sept. a.s. behouden. Prof. mr. R. van Genechten benoemd. Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen heeft op grond van art. 1 alinea 2 der Verordening no. 41/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, prof. dr. R. v. Genechten tot gevolmachtigde van den Katholieken Onderwijzersbond en alle aangesloten vereenigingen benoemd. Aug. met" bijzonder succes. De totale de Sovjetsoldaten buitengewoon spoorwegwerken, alsmede de sta- i en hardnekkig hebben gevoch- tionsgebouwen in de stad en een munitietrein, werden verwoest. Een Duitsche infanteriedivisie heeft gisteren in den N. sector van het O. front opeenvolgende locale aanvallen der Sovjets met steun van talrijke tanks afgeslagen met zware verliezen voor de Sovjets. Omvang rijke hoeveelheden wapens en ver scheiden tanks werden vernietigd. De bemanning van zes tanks ging met haar ongeschonden vechtauto's naar Duitsche zijde over. Aan het N. van het front hebben Finsche troepen in weerwil van de terreinmoeilijkheden hun opmarsch stelselmatig voortgezet. In voortref felijke aanvallen hebben zij ook op 5 Aug. kleine Sovjet-afdeelingen, die naar het Z.O. trachtten te ont komen, vernietigd. Bij die gevechten hebben zij veel materiaal buitge- •maak, onder meer vier batterijen, Aanval op marine- strijdkrachten. Berlijn, 6 Aug. (D.N.B.) Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben gisteren met succes een aanval ge daan op Sovjet-marinestrijdkrach ten in het O. deel van de Oostzee en op militaire installaties aan de kust, waar een munitieopslagplaats door bommen werd opgeblazen en een sterke fortificatie der Sovjets doeltreffend met bommen werd be stookt. Voorts worden verscheidene successen van de Duitsche lucht macht aan het O. front gemeld o.a. werd weer een aanval gedaan o^ Moskou, die naar het D.N.B. meldt, met succes verliep. V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Resultaten van den Duitschen opmarsch. Uit het hoofdkwartier van den Führeir, 6 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toe stand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het be ginsel van de absolute waar heid, was voor de Duitsche berichtgeving dus de grootste gereserveerdheid geboden, wil de zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen ver schaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichintgen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenover op den achtergrond treden. Ja, men moest zelfs op den koop toe nemen, dat in het vaderland verkeerde voorstellingen ont stonden, en* dat het vijande lijke buitenland misleidende geruchtent uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, opheldering te verschaffen óver het verloop en het resul taat van den geweldigen strijd, welke begon met den doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte zee en Finsche golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende pun ten werd verricht, ten zuiden van de Pripetmocrassen, in de richting van Smolensk en ten zuiden van het Peipus meer. In de drie hierna volgende be richten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrachten geschil derd. In het vierde en slotbericht wordt het totale resultaat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde besproken. De operaties aan hert Finsche front en de strijd van de marinemoeten aan een latere berichtgeving voorbehouden blijven. Bericht nummer 1. Nadat de Duna tusschen Duna- burg en Riga in hevige gevechten was overgetrokken en Letland Van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep van generaal veldmaar schalk Ritter von Leeb voor de taak de langs de grens van Letland en do Sovjet-Unie loopende Stalinlinie te doorbreken en tevens de in Est land staande strijdkrachten van de Sovjet-weermacht te verslaan. In een dapperen aanval gelukte het aan het onder bevel van den Gene- ral-oberst Busch staande leger en aan in dien sector strijdende pant- sergroep van den General-oberst Höppner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten zui den van het Peipusmeer te door breken. Ostrow, Porchaw en Ples- kau vielen na een korten feilen strijd. Daarmede was de voorwaar de geschapen, om naar het noorden op te rukken en den aanval in de richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terrein gesteldheid, ondanks fel verzet en ondanks het feit, dat het maximum van de troepen gevergd werd kon de linkervleugel van de strijd krachten, die oprukken tusschen het Ilmen-meer en het Peipus-meer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de landbrug tusschen Peipus meer en Finsche golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den General-oberst von Küchler nam eerst de fel omstre den steden Dorpat, Fellin en Per- nau in, verslag in talrijke hevige gevechten de vijandelijke divisies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze legergroep niet voltooid. Des ondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.'000 gevan genen gemaakt, 3'55 pantserwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den General-oberst Keiler heeft in deze resultaten een belangrijk aan deel gehad. Zij heeft in dezen sec tor 771 vliegtuigen van den vijand neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. Bericht no. 2. Aan den zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van gene- raal-veldmaarschalk Von Runstedt staande legergroep van het begin af bijzonder moeilijke terrein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te overwinnen. In een langdurige zeer zware frontale worsteling moesten de legers van den generaal der infan terie Stülpnagel en van den gene- raal-veldmaarschalk Von Reiche- nau, gesteund door de pantsergroep van den kolonel-generaal Von Kleist, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een stootwig via Sjitomir tot aan de poorten van Kief naar voren te drijven. Met dezen tot ver in den rug van de Stalinlinie leidende doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het zuiden te zwenken, de terugtochtsverbinden van den vij and af te snijden en den omsinge lingsslag te beginnen, die op het oogenblik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hongaarsche en Slowaak- sehe formaties, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche weermacht een schitterend aandeel gehad. Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opperbevel van generaal Antonescu staande Duitsch-Roemeensche formaties den zwaar verdedigden Pruth be dwongen en Bessarabië, ondanks den felsten afweer en ondanks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeen- sche korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal Ridder von Schobert over den Midden-Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen gevechtsector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen, 1970 ge pantserde gevechtswagens en 2190 stukken geschut. De luchtvloot van kolonel-generaal Löhr neemt aan het succesvol verloop van deze operaties op schitterende wijze deel. Het heeft hierbij 98-0 vlieg tuigen van het Sovjet-luchtwapen neergeschoten of op den grond vernield. Bericht no. 3. In het midden van het O. front heeft de legergroep van generaal- veldmaarschalk von Bock den groo- ten slag van Smolensk zegevierend ten einde gevoerd. Gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verlee- nen dezen slag in de onverbiddelijke reeks van vernielingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het his torisch unieke stempel. In een wor steling van bijna vier weken heb ben de legers van generaal-veld- maarschalk von Kluge, van kolonel- generaal Strauss en van kolonel- generaal Freiherr von Weich, bene vens de pantsergroepen onder kolo nel-generaal Guderian en kolonel- generaal Hoth den vijand ontzaglij ke, bloedige verliezen toegebracht. Rond 310.00Q gevangenen vielen hierbij in onze handen. 3205 gepant serde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoe veelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van generaal-veld- maarschalk Kesselring heeft een be slissend aandeel in deze overwin ning. Het luchtwapen der Sovjets verloor in dezen gevechtssector 1098 vliegtuigen. Het verloop van dezen slag zal in het weermachtsbericht van morgen in het bijzonder nader worden beschreven. Bericht no. 4. Met de in de speciale berich ten van heden bekendgemaakte in cijfers blijkende successen aan ons O. front zijn de in het weermachtsbericht van 11 Juli gemelde totalen van 400.000 ge vangenen, 7615 gepantserde ge vechtswagens, 4423 stukken ge schut en 6233 vliegtuigen geste gen tot in totaal 895.000 gevan genen, 13.145 gepantserde ge vechtswagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verwor ven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen verre overtreffen. Zij kunnen in hun geheelen omvang slechts op de juiste waarde geschat worden, wanneer men in het oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en yerbeten tegenstander vele malen grooter zijn dan het aantal gevangenen. De for matie van het leger, de Waffen-S.S. en het luchtwapen hebben tegenover dezen tot dusver hardsten tegen stander in dapperheid en uithou dingsvermogen bijna bovenmensche- lijke prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van de Duitsche lei- din, de onovertrefbare kwaliteit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar vooral aan het heldeftdom van den Duitschen soldaat en zijn wa penmakkers te danken, dat de ge weldig uitgeruste Sovjetweermacht kon worden stukgeslagen. Gewezen moet worden op de marschprestaties van de infanterie-divisies die, wan neer men daarbij optelt de gevechts- bewegingen, voor een deel ruim dui zend kilometer hebben afgelegd. De operaties in haar geheel zijn in de zen omvang slechts mogelijk geweest op den grondslag van een schitteren de organisatie van den berichten dienst en van de verbindingen ach ter het front benevens op grond van het feit, dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet van het bezette vijandelijke gebied bijna in vollen omvang tot dicht achter de gevechts zone te herstellen. In het bewustzijn van haar superioriteit en in de ze kerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om'thans in een nieuwen operatie sector den strijd voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwinningen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1