I 0 0 fid d w t DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. «iJT» WÊÊIÊÊÊÊBm wmmm «isn to M H M V zz Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Groot succes in de Oekraine. 25 divisies vernietigd. O. K. W. meldt successen in de Oekraine. „Geert omsingeling brengt Japan van zijn koers af." Generaal Dentz geïnterneerd. Opnieuw een aanval op Malta. De aardappel voorziening. Petroleum voor kook- doeleinden. Geen vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag. Het tweede contingent van 't Nederlandsche legioen vertrokken X* *1 I ik- 4 e Oi to el to 9 i s M. <o Ilk r ikmed meel) ieder ermelde >r- :te til. of irf 50 is- tot de in de de ls- 05, in- ;lk an ;e- 06, en 06, en >o- 100 BO af- ge 10 lie ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door bet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. wÈÈ PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 186. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 9 Augustus 1941 Hoofdkwartier van den Führer, 8 Aug. D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In vervolge op de nieuwe operaties, die in de laatste extra berichten zijn aange kondigd, is in de Oekraine reeds het eerste groote succes be haald. Het zesde en twaalfde Sovjet-leger, benevens deelen van het achttiende Sovjet-leger, in totaal omstreeks 25 divisies infanterie, berg- en pantser- troepen, zijn, naar zoo juist door de legergroep van gene- raal-veldmaarsehalk Von Runsted't wordt gemeld, ver nietigd in samenwerking met de luchtvloot van General- Oberst Löhr. Honderd drie duizend gevangenen, onder wie de opperbevelhebber van het zesde en die van het twaalfde leger, zijn ons in handen gen vallen. Driehonderdzevenlien gepantserde vechtauto's, acht honderd achtenvijftig stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid Oorlogstuig van anderen aard, waaronder meer dan vijfentwintighonderd vrachtauto's, benevens volle spoortreinen, zijn buit gemaakt. De tegenstander heeft zeer zware, bloedige verliezen ge leden, waarvan de omvang tot dusver kon worden bepaald op' meer dan tweehonderd duizend man. .Duitschland strijdt voor Europa.. i u lore j DE Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führet, 8 Augustus (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In de Oekraine werd een ten Zuidoosten van Oeman ingeslo ten vijandelijke colonne vernie tigd. Meer dan 30.000 gevange nen, onder wie de opperbevel hebber van 't zesde Sovjetleger, en andere hooge aanvoerders, vielen tot dusver in handen van de verbonden troepen. De buit is groot. De in Estland strijden de Duitsche troepen namen Wesenberg in en drongen door tot de kust van de Finsche Golf. Aan het Finsche front wordt de aanval van de DuitschFinsche troepen met succes voortgezet. Marine en luchtwapen hebben in den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart bij zonder groot succes gehad. Duikbooten deden een aanval op een naar Engeland varend bijzonder krachtig beschermd convooi, brachten 46.500 brt. tot zinken en torpedeerden nog vier andere, schepen met tezamen 29.000 brt., die volkomen ver loren geacht moeten worden. Gevechtsvliegtuigen vernie tigden aan de Engelsche Oost kust drie vrachtschepen met te zamen 13.000 brt. en beschadig den vijf groote koopvaardijsche pen op ernstige wijze, waaron der een tankschip. Gevechtsvliegtuigen vielen vliegvelden in Engeland en een haven aan de Schotsche Oost kust aan. Jagers en luchtdoel artillerie schoten gisteren aan de kust 'van het Kanaal 24 Britsche vliegtuigen omlaag. Eigen verliezen zijn bij deze luchtgevechten niet intstaan. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerde vannacht met goede uitwerking schepen en havenwerken in de Britsche vlootbasis Alexandrië. Bij den aanval op de reede van Suez in den nacht van 6 op 7 Augustus werden de tanks in Port Ibrahim door bommen in brand gewor pen. De vijand deed in den nacht van 7 op 8 Augustus aanvallen op eenige plaatsen in West- Duitschland, o.a. op Dortmund. ..Afzonderlijke vliegtuigen wier pen bommen op de Rijkshoofd stad. De burgerbevolking leed geringe verliezen aan doodeii en gewonden. Nachtjagers en ge vechtsvliegtuigen schoten zes vijandelijke vliegtuigen omlaag. DE VEREENIGDE STATEN EN ZUID -AMERIKA. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.) De Duit sche pers houdt zich bezig met de documenten, die van officieele zijde reeds aangekondigd zijn en .onthul lingen doen over de agressieve poli tiek van Roosevelt in Zuid-Ameri- ka. In de Wilhelmstrasse noemt men dit materiaal buitengewoon leer zaam en verhelderend. De kaart, die daarbij gepubliceerd wordt, onthult, aldus verklaart men in officieuse kringen, op overduidelijke wijze het geheim der politiek van Roose velt: een zuiver maehtsegoïsme tegenover de Zuid-Amerikaansche landen. Zij bewijst zonneklaar de werkelijke plannen en bedoelingen van den president: de greep naar Zuid-Amerika en de onderwerping der Zuid-Amerikaansche staten. ALEXANDER OVER DEN SLAG OP DEN ATL. OCEAAN. Berlijn, 8 Augustus (D.N.B.) De eerste lord der Britsche admirali teit, Alexander, heeft, naar de En gelsche berichtendienst meldt, gisteren in Newcastle een redevoe ring uitgesproken, waarin hij er voor waarschuwde den slag op den Atlantischen Oceaan reeds als ge wonnen te beschouwen. Wat Groot- Britannië dringend noodig heeft, dat zijn meer snelle torpedoboot- jagers, corvetten en andere schepen. BIJEENKOMST TE LONDEN. Berlijn, 8 Aug. (A.N.P.) In Lon den zou het voornemen bestaan, binnenkort weer een conferentie te beleggen van de z.g. geallieerde mo gendheden, waaraan als nieuwe gast ook de Sovjet-Unie zou deelne men. Op deze conferentie zou een verslag worden uitgebracht over de sinds de eerste conferentie van 12 Juni verrichte economische onder zoekingen en zouden plannen be sproken worden met het oog op economische regelingen na den oor log en het opslaan van levensmidde len. Van Duitsche zijde wordt hier omtrent opgemerkt, dat het beeld over de ontwikkeling sinds de eer ste conferentie in bedenkelijk som bere kleuren geschilderd moet zijn. Engeland zal moeten constateeren, dat zijn eigen economische positie van week tot week slechter wordt, zonder dat mogelijkheden tot ver betering aanwezig zijn. ENGELSCHE BOMMEN OP N W. en N.-DUITSCHLAND. Berlijn, 9 Aug. (D.N.B.) De vijand is in den afgeloopen nacht naar noordwest en noord-Duitschland ge vlogen. Eenige vijandelijke vliegtui gen die een poging deden om Berlijn aan te vallen werden door afweer- vuur gedwongen van koers te veran deren, zoodat geen schade werd aan gericht. Tot dusver is bericht ont vangen, dat nachtjagers twee toestel len hebben'neergeschoten. De politiek der A.B.C.D.-staten. Tokio, 8 Aug. (D.N.B.) „De Engelsche miliaire voorberei dingen in het gebied van Ma- lakka spreken voor zichzelf" al dus de woordvoerder der regee ring in de heden gehouden persconferente voor de buiten landsche correspondenten in verband met de recente uitla tingen van Eden, die hierop neerkwamen, dat Engeland geen aanvalsvoornemens had jegens Thailand. Eden, aldus de spreker, heeft ech ter ook tegelijkertijd verklaard, dat de meest Verschillende militaire voorbereidingen in het gebied vgn. Malakka voltooid zijn. Men moet zich dus afvragen, waarom Enge land zoo sterke militaire voorberei dingen treft in dit gebied. Boven dien zijn berichten ontvangen om trent omvangrijke concentraties Engelsche strijdkrachten langs de grens tegenover Tailand. In verband met het bezoek van den Britschen ambassadeur aan het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken, zeide de woordvoer der verder, dat ook wanneer door Eden, resp. van Engelsche zijde, de omsingelingsvoornemens jegens Ja pan worden gedementeerd, toch in ieder geval de militaire voorberei dingen van Engeland op zichzelf genoeg zeggen. Van Japansche zijde moeten derhalve zulke Engelsche verklaringen als twijfelachtig be schouwd worden. Op dë vraag of ook volgens de officieele Japansche opvatting een omsingeling van Japan aan den gang is, verklaarde de woordvoer der: „Wij zijn gedwongen dit vast te stellen". Het gaat hierbij, zoo ver klaarde hij verder, om het tegen Japan gerichte front der ABCD- staten (Amerika, Gr. Britain, China, Dutch East-Indies). In een persgesprek van een D.N.B.- correspondent met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Tojada, heeft deze uiting gegeven aan zijn stellige overtuiging, dat Duitschland, Italië en Japan, door een officieel verdrag vereenigd, nauw zullen blijven samenwerken om de moeilijkheden te boven te ko men, die op hun gemeenschappelij- ken weg liggen. Op dé^e wijze zul len zij hun uiteindelijk doel berei ken. Wat Japan betreft, geen omsingeling van welken aard ook, brengt Japan er van af zijn vasten koers recht door zee voort te zetten. In geen geval kan Japan onverschillig blii- ven voor de ontwikkeling van een omsingelingsfront dat de veiligheid van het Japansche rijk en Oost-Azië bedreigt. De steun verleening aan Tsjang Kai Sjek door bepaalde mogendhe den verandert ook niets aan de vastberadenheid van Japan, om het bewind van Tsjoengking op de knieën te dwingen. Mandsjoekwo en Thailand. Tokio, 8 Aug. (D.N.B.) De En- gelschAmerikaansche waarschu wingen resp. protesten tegen de erkenning van Mandsjoekwo door Thailand worden door de geheele Japansche pers beschouwd als tevens tegen Japan gerichte dreigementen en scherp van de hand gewezen. De verklaringen van Eden en Huil, aldus de Kokoemin Sjimboen, bewijzen, dat Amerika en Engeland Thailand willen gebruiken als schakel in de omsingelingsketen en dus voor zelf zuchtige doeleinden. Beide landen vreezen, dat Thailand zijn medewer king zal verleenen bij het tot stand komen eener nieuwe orde in Oost- Azië. De Jomioeri Sjimboen spreekt van een EngeischAmerikaansche po ging om nieuwe onrust in het Verre Oosten te zaaien en schrijft, dat En geland met zijn strijdkrachten in Birma en Maiaya Thailand bedreigt. Maatregelen der A-B.C.-landen. De Australische minister van luchtvaart deelt mede, naar Reuter uit Melbourne meldt, dat de lucht strijdkrachten van het Empire in het Verre Oosten met inbegrip van de Australische formaties in de Malayan States, opnieuw versterkt zullen worden. Zij zijn, naar de minister meende, voldoende sterk, om aan eiken bij zonderen toestand het hoofd te kunnen bieden. Volgens Japansche berichten heeft de regeering van Tsjoengking beslo ten 15.000 man Chineesche soldaten naar Birma te sturen om den Birma- weg te beschermen, indien dit van Britsche zijde wordt goedgekeurd. Het D.N.B. bericht uit Berlijn, dat volgens een Reuter bericht, het Aus tralische ministerie van voorlichting officieel heeft medegedeeld, dat Amerikaansche jachteskaders op luchtbases in Birma klaar staan om alle luchtaanvallen te verijdelen, welke Japan van zijn nieuwe steun punten in Indo-China uit op den weg door Birma zou willen onder nemen en welke den geregelden aan voer van Amerikaansch oorlogs materiaal volkomen zouden kunnen afsnijden. De Engelsche en Amerikaansche burgers in Indo-China hebben van hun regeeringen opdracht gekregen, het land te verlaten. Vandaag zijn 35 Amerikanen naar Manilla ver trokken met het s.s. Marechal Joffre. Op 11 Augustus zullen 15 Engelschen met de Compiégne naar Singapore vertrekken. Tankschip opgebracht. Sjanghai, 8 Aug. (D.N.B.) Het on derzoek van een door de Japansche marine aan het begin van de week op de Yangtze opgebracht Ameri kaansch tankschip heeft aangetoond, zooals de woordvoerder van de Ja pansche marine bekend maakte, dat het door een Chineesche firma ge charterde schip 2000 vaten olie aan boord had en daarmede naar het in het guerillagebied gelegen plaatsje Sjingkong onderweg was. Het tank schip werd overgegeven aan de douane-beambten en de lading olie in beslag genomen. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.) Naar Reuter uit Beiroet meldt, zijn generaal Dentz en 35 Fransche officieren geïnterneerd. Het Engelsche agentschap noemt dit een tegenmaatregel naar aanleiding van het niet-vrij laten van officieren, die aan Britsche zijde hebben gevoch ten. In bevoegde Fransche kringen wordt de arrestatie van generaal Dentz door de Engelschen beves tigd. In politieke kringen te Vichy is dit bericht met verontwaardiging ontvangen. Het persbureau Ofi te Vichy publiceerde het volgende bericht, dat de Engelsche autoriteiten ver klaren, dat de generaal en de 35 officieren eerst weer in vrijheid gesteld zullen worden, als alle gevangenen, die de Franschen heb- bij gemaakt, in overeenstemming met de bepalingen van den wapen stilstand van Saint Jean d'Arce eveneens vrijgelaten zijn". Het Italiaansche legerbericht. Rome, 8 Aug. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van vandaag luidt als volgt: In de nachten tusschen 6 en 8 Augustus heeft ons luchtwapen vloot- en luchtsteunpunten op Malta gebombardeerd. Bij Famagosta op Cyprus hebben onze vliegtuigen depóts en haven installaties gebombardeerd, waar door branden ontstonden. In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, beperkte acitiviteit der artillerie. Tijdens luchtgevech ten werden twee Britsche vlieg tuigen door Duitsche jegers neer geschoten. Vijandelijk vliegtuigen hebben bommen geworpen op plaatsen in Cyrenaica en op Tripolis: twee dooden en éenige gewonden. In Oost-Afrika geen verandering in den toestand. Zie verder Buitenland pag. 3, 3e bi. Voorloopige bontoewijzing. 's-Gravenhage, 8 Aug. Zooals reeds in een vorige mededeeling werd uiteengezet, hebben de moei lijkheden, waarmede men op het oogenblik bij de aardappelvoorzie ning te kampen heeft, niets te ma ken met de voorraden, welke dit jaar uiteindelijk ter beschikking zullen komen. Deze voorraden zul len dat staat na de inmiddels gevallen regens wel vast zeker voldoende zijn voor de voorziening van een ruim rantsoen voor de ge heele Nederlandsche bevolking tot den volgenden oogst. Inmiddels zijn de tijdelijke moeilijkheden door het aanhou dende slechte weer nog niet overwonnen. Op een deel van de bonnen, waarvoor de bevol king in deze week aardappelen had moeten betrekken, is nog niet geleverd. Deze bonnen blij ven daarom ook in de volgende week gelden en het ligt voor de hand, dat er in de eerste plaats op deze bonnen zal moeten worden geleverd. Dit zal waarschijnlijk niét kun nen, als er thans weer een bon met het volledige rantsoen van 3 kg voor de volgende week werd geldig verklaard. Het zou echter ook be zwaar mede brengen, nog in het geheel geen nieuwe bon bekend te maken, omdat de bevolking in die plaatsen, waar de voorziening in deze week nog behoorlijk function- neerde en men dus op al de oude bonnen reeds aardappelen heeft gekocht, nog in groote moeilijk heden zou komen. Daarom zal voorloopig een bon voor 1% kg worden bekend ge maakt, jnot de bedoeling, om, zoodra dit mogelijk is, nog een aanvullende bon van 1kg bekend te maken. Indien de weersomstandigheden gunstig worden, zal dit reeds in den loop van de volgende week mo gelijk zijn. In ieder geval echter zal het tijdelijke tekort op het rantsoen van 3 kg in de naaste toekomst worden ingehaald door een extrabon of een tijde lijk verhoogd rantsoen. Om inmiddels het rooien en leve ren van aardappelen voor de telers zoo aantrekkelijk mogelijk te ma- 's-Gravenhage, 9 Aug. De Secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van 11 Augustus tot en met 5 October a.s. elke der met „13" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart „m" de nieuw uitgereikte bonkaart „o" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kook- doeleinden. De aandacht wordt erop geves tigd, dat de met „12" genummerde bonnen van bovengenoemde kaar ten komen te vervallen en dus kunnen worden vernietigd. Uitzonderingsgevallen. 's-Gravenhage, 8 Aug. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verbod betreffende verkoop en afleverin gen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag niet geldt voor: 1. leveringen aan de Duitsche Weermacht op Bezugscheine en Weermachtsmarken; 2. ziekenhuizen e. d. instellingen en zieken, voor zoover aan deze instellingen en personen wordt ge leverd of verkocht, op voor zieken beschikbaar gestelde rantsoenbon nen vleesch. Deze rantsoenbonnen vleesch worden alleen verstrekt op doktersverklaring. ken, wordt op de reeds bekend ge maakte wijze bij uitzondering ge durende de volgende week een extra rooipremie van 50 ct. per 100 kg ver leend, zoodat de prijs, welke de telers ontvangen voor alle soorten aardappelen, van af de maat 28 m.m. in deze week 4.75 per 100 kg af boerderij en 4.90 per 100 kg per levering aan schip of wagon is. Er wordt uitdrukkelijk op ge wezen, dat het verleenen van een rooipremie na 17 Augustus niet meer zal worden toegepast, zoodat de prijs dan slechts 4.05 per 100 kg af boerderij zal bedragen voor groep 1, en 4.00 voor de groepen 2 en 3. - '.V - IWBmwmÊÊfÊ9BÊÊBBÊÊi OVERZICHT TIJDENS HET VERTREK VAN DEN TREIN. (Polygoon-v. d. Werff) 1 I LUITENANT-GENERAAL SEYFFARDT OVERHANDIGT EEN VAN DE ZES DIEPE TROMMELS, WELKE VOOR HET LEGIOEN BESTEMD ZIJN. (Stapf-Mo» r-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1