tweede blad Belangrijke sociale verbeteringen voor de arbeiders. Sociale verzorging van den arbeider. GEMENGD NIEUWS Mededeelingen van ver strekkende beteekenis. Gister heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Wouden berg, in eeri te Amsterdam in Kras- napolsky gehouden bijeenkomst van functionnarissen van het N.V.V., een belangrijke rede gehouden waarin hij belangrijke maatregelen van socialen aard heeft aangekondigd. Voor den rijkscommissaris werd de vergadering bijgewoond door dr. Hellwig, terwijl mede zeer vele persvertegenwoordigers aanwezig waren. Voorop stelde spr., dat hij eenige mededeelingen zou doen die van verstrekkende beteekenis zijn voor de verleende arbeiders en de trek kers van de invaliditeits- en ouder domsrente. Spr. was overtuigd, dat deze verordeningen spoedig in het Staatsblad zullen verschijnen en bin nenkort in werking zullen treden. Meer uitvoerig stond spr. stil bij de afwijzende houding van de lei ding der confessioneele bonden, on der aanvoering van de bisschoppen, tegenover het constructieve werk in de vakbeweging. Voorts belichtte hij waarom hij ook zijn benoeming tot commissaris der confessioneele vakcentrales en vakbnden had aanvaard, waarbij hij er op wees, dat „alle Nederlandsche arbeiders in één organisatie" reeds lang als het ideaal werd gevoeld. Dan pas wordt het voor de arbeiders mogelijk een rechtvaardige plaats dn het volk te verkrijgen. Spr. verzekerde, dat een groot deel van de bestuurders en de leden van het N.V.V. er niet rouwig om is, dat de banden van het N.V.V. met de S.D.A.P. zijn verbroken. De goe de vakvereenigingsman toch heeft zijn werkgebied steeds gevonden op het terrein, waar hij de sociaal-eco nomische belangen van zijn leden kan behartigen en verbeteren. Met nadruk verzekerde spr. voorts, dat het N.V.V. geen mantelorganisatie van eenige politieke beweging is. Zijn eenige idiëele ondergrond is het verlangen naar epn groote alles om vattende organisatie van arbeiders. Een ieder, aldus spr., die in deze dagen met geestelijke dwangmaat regelen de arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun organisatie, berooft de arbeider van alles, wat hij in lange jaren moei zaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die er gevolg aan geeft, en voor dwangmaatregelen zwicht, be rooft zich zelf. Het is noodzakelijk, aldus spr., om bij de bestrijding van het kapitalis me te komen tot nieuwe vormen, aangepast en geschikt om de nieuwe ordening door te voeren. Na de onvolkomenheid van de thans geldende ziektewet te hebben belicht, deelde spr. mede, dat het N.V.V. het zoover heeft weten te brengen, dat de weg gebaand is voor een goede regelende wettelijke ziek teverzekering. De inhoud der komende verordeningen. De inhoud van deze beide veror deningen is in het kort de volgende: Van de inwerkingtreding der ver ordening af moet de verzekerings- plichtige arbeider (werknemer) naar de voorschriften van de ziektewet lid zijn van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een zieken fonds, dan kan hij in de toekomst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegenstelling met den huldigen toestand behoeft de werknemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, door dat hij wettelijk verplicht wordt de helft van de premie, dat zijn de hal ve kosten voor het ziekenfonds te betalen. De contributie of de premie wor den niet meer naar het aantal ver zekerden per gezin berekend, maar in procenten van het arbeidsloon. Daardoor wordt bereikt, dat de eco nomisch zwakkere in verhouding niet meer belast wordt dan de beter gesitueerde. Dit contributie-systeem belast iederen verzekerde naar zijn econo misch vermogen en is daarom so ciaal rechtvaardiger. Door het feit, dat de werkgever mede moet betalen, wordt de werk nemer ontlast, d.w.z., hij zou voor de verzekering voor zich en zijn gezin minder betalen, dan tot nog toe het geval was. De ongetrouwde arbeider moet hetzelfde betalen als de getrouwde en deze weer evenveel als de ar beider, die een groot gezin te on derhouden heeft. De contributies in dezen zin vast te stellen, spruit voort uit de bij de sociale verzekering ten grondslag gelegde gemeenschapsgedachte, die in e e n zin samen te vatten is, e e n voor allen en allen voor een. Het is toch billijk en juist, dat de ongehuwde arbeider niet minder be taalt dan de gehuwde, die met het zelfde of dikwijls met minder loon een gezin te onderhouden heeft. Hier mede te helpen is de ethische plicht van kameraadschap en sociale solida riteit van de werkende mensehen. Tenslotte kan de ongehuwde ar beider, wanneer hij later hoofd van een gezin is geworden, de juiste op lossing van dit vraagstuk zelf onder vinden. De uitkeeringen zijn in de veror dening duidelijk omschreven. Zij be vatten ziekenverpleging en uitkee ringen bij sterfgeval. Ziekenverpleging. 1). Ziekenverpleging: Dokter met inbegrip van specia listen en tandartsbehandeling, ver loskundige hulp van dokter en vroedvrouw, ziekenhuis-sanatorium verpleging. 2. De benoodigde geneesiddelen en hulpmiddelen tot genezing, met in begrip van alle middelen, die noodig zijn ter voorkoming en behandeling van ziekte of gebreken en die tot herstel van de arbeidsgeschiktheid dienen. 3. Bij overlijden ontvangt de ver zekerde of zijn nabestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechtstoestand brengt deze nieuwe regeling voor de werknemers een werkelijk socialen politieken voor uitgang, dien wij in het kort als volgt kunnen formulieren: 1. De verzekerden hebben tegen over de ziekenfondsen zonder meer recht op afsluiting der verzekering. 2. De verzekering moet alle be doelde uitkeeringen omvatten, die het doorvoeringsbesluit naar maat en omvang vaststelt. 3. Kostenvergoeding in de plaats van daadwerkelijke levering der voorgeschreven benoodigdheden, uit gezonderd gevallen, waarin levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. All leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als dc verzekerde zelf. In aansluiting daarop is het noo dig gebleken, de geldelijke uitkee ringen, zooals wij die kennen uit de ziektewet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrouwelijke verzekerden bij be valling minstens zes weken1 vóór en zes weken na de bevalling zieken geld tot het wettelijk vastgestelde bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans ech ter niets. In par. 1 van de nieuwe verorde ning is echter bepaald, dat de echt genoote van den verzekerden bij be valling een bedrag ineens van 53 ontvangt. Deze wettelijke maatregel spruit voort uit de gedachte, het ge zin zooveel mogelijk te beschermen. Organisatie. Ook de organisatie-opbouw wordt in de verordening geregeld. Het ziekenfondswezen in ons land is tot een ontwikkeling gekomen, waarbij niet meer de zekerheid aan wezig is, dat de fondsen hun oor spronkelijk gedachte taak kunnen vervullen. In den loop van den tijd is het aantal van deze fondsen door nieuwe oprichtingen zoo buitenge woon groot geworden dat een sterke centraliseering van de thans be staande instellingen van dezen aard onvermijdelijk is geworden en wel daarom, omdat de overwegende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn, aan de eischen die de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de verordening ook de noodig/: voor zorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar des te daad krachtiger aantal van zulke zieken- Geen politiek in de organisatie. (Van onzen Haagschen correspondent.) In zijn rede voor de voormannen van de arbeidersorganisatie van ons land en voor de vertegenwoordigers van de pers heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H.. J. Wou denberg, uitvoerig de houding be sproken van het Katholiek Werklie denverbond en de Prot.-Christ. Ar beidersorganisatie. Hij deed dit in verband met het Herderlijk schrij ven, dat j.l. Zondag vanaf de kansels van alle katholieke kerken is voor gelezen, en waarin stelling werd ge nomen tegen een samengaan met het N.V.V. Tegen dit schrijven voer de de heer Woudenberg aan, dat het een ideaal is, dat alle Nederlandsche arbeiders deel zullen uitmaken van één organisatie. Dit is voor hen de eenige mogelijkheid zich ten volle te doen gelden. Eén sterke en hechte organisatie, onafhankelijk van poli tiek inzicht of religieuze overtuiging, is het beste middel om op sociaal- economisch terrein voor den arbei dersstand datgene te bereiken, waaT- op hij recht heeft. De commissaris van het N.V.V. noemde het een dwaasheid, indien men zal meenen, dat voor katholieke, protestantsche of andersdenkende arbeiders ver schillende arbeidsvoorwaarden zou den moeten worden geschapen. Hij stelde daartegenover, dat in een fondsen de wettelijke taak zal ver vullen. Invaliditeits- en ouderdomsrente. Er is nog altijd een aantal ouder domsrente-trekkers, die bij het be gin van de in werking-treding van de invaliditeits- en ouderdomswet den 65-jarigen leeftijd bereikten en op grond daarvan kosteloos ouder- domsrechte genieten, en die door de verordening ook van de verhooging zullen genieten. Het is in den loop van den tijd ge bleken, dat alle rente-betalingen on volkomen zijn en sedert langen tijd geeft dit reeds tot gerechtvaardigde klachten aanleiding. De uitkeeringen voor de invalidi teitsverzekering waren berekend op de minimale en aller-noodzakelijkste kosten voor levensonderhoud, en in deze dagen kunnen deze uitkee ringen zelfs aan dit zeer bescheiden doel niet meer beantwoorcfen. Het was een zaak van sociale rechtvaardigheid, deze betreurens waardige arbeidsveteranen te hel pen. Daar het niet mogelijk was, door de tegenwoordige tijdsomstandigheid een volkomen omvorming van de geheele invaliditeitsverzekering te organiseeren, werd de weg van een voorloopigen maar direct werken den noodmaatregel gekozen, zonder daarmede de gedachte aan een gron- arbeidersorganisatie alle arbeiders bijeen gebracht moeten worden, om dat voor hen allen dezelfde belan gen moeten worden behartigd. In het verleden was de moderne arbei dersbeweging nauw verbonden met de sociaal-democratische arbeiders partij, hetgeen voor de confessionee le arbeiders een belemmering was zich daarbij aan te sluiten. Nadrukkelijk stelde hij vast, dat het N.V.V. thans aan geen enkele politieke partij is gebonden en ook geen mantel-organisatie is van wel ke partij of beweging ook. Het is daarom volkomen onjuist, indien van kerkelijke zijde wordt beweerd, dat de maatregelen, welke door het N.V.V. worden genomen, gericht zijn tegen katholieke instellingen. Deze. bewering kenschetste hij als bewuste misleiding, welke ten doel heeft zich te omgeven met een aureool van martelaarschap. Met volledige respecteering van ieders religieuze of politieke over tuiging zijn ook wij de meening toe gedaan, dat een arbeidersorganisatie eerst dan haar'volledige roeping ten uitvoer kan leggen, indien zij, los van elke religieuze of politieke bin ding, uitsluitend werkzaam kan zijn ter behartiging der belangen van het geheele werkende volk. Wat in de het afgeloopen jaar reeds werd be reikt op het gebied der sociale voor ziening van den arbeider, is hiervoor het beste bewijs. Derhalve dient de gedachte van de eenheid van den arbeid ook onder ons verdeelde volk steeds meer terrein te winnen, 'opdat de arbeider zich die plaats in de maatschappij verwerve, waarop dige herziening van deze verzeke- ringstaak te laten varen. Integendeel, de tot einde 1942 be grensde maatregel mag in geen ge val als een eventueel nog te ver lengen regeling worden beschouwd, maar is genomen als een uitgangs punt voor nieuwe plannen ten op zichte van de verzorging van den werkenden mensch. Wat verdient voorrang? Bij deze nieuwe plannen deed zich de vraag voor of hier de verzeke- rings- of de verzorgingsgedachte den voorrang zou hebben. In Duitschland is die vraag reeds ten gunste van de verzorgingsge dachte beslist op grond van de na- tionaal-socialistische wereldbe schouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen om den ouden of tot ar beid ongeschikten mensch, die zijn geheele arbeidskracht en zijn ge zondheid aan het welzijn van de volksgemeenschap gegeven heeft, een van zorgen bevrijden levens avond te verzekeren. Deze gedachte, die op een daad werkelijk socialisme steunt, en die iedere volksgenoot overeenkomstig zijn economische kracht tot de mid delen laat bijdragen, is zonder twij fel ook de toekomst gedachte voor het Nr-Wlandsche volk. hij, ns zijn dienst aan het vc volle recht heeft. Jenstanders van de huidige leiQ.ng van het N.V.V. dienen ove rigens te bedenken, dat van de be zettende macht niet kan worden ver wacht, dat zij het nastreven van po litieke doeleinden onder den dek mantel van het behartigen van de belangen van de vakorganisatie to lereert. Zeer terecht verwees de heer Woudenberg in dit verband naar de woorden van den heer de Bruyn, den vroegeren voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, die erop wees, dat de bewoners van de bezet te gebieden juridisch en zedelijk verplicht zijn, de nieuwe Overheid te gehoorzamen en hun plicht te ver vullen, omdat immers in overeen stemming met de opvattingen van de katholieke staatsleer „alle gezag van God is". Aan de reeks van sociale maatre gelen, welke het huidige N.V.V. heeft verwezenlijkt, zijn weer enkele toegevoegd. De heer Woudenberg kondigde o.a. een belangrijke herzie ning van de ziektewet aan. Men weet, dat de bestaande wet de ver zekerde slechts een onvoldoende bescherming bood, waarvan de eco- nomisch-zwaksten de dupe waren. Thans is men zoo ver, dat in een verordening is vastgelegd, dat de verzekeringsplicht.ige arbeider naar de voorschriften 'van de ziektewet lid moet zijn van een erkend zie kenfonds, waarbij de kosten gelijke lijk door werkgever en werknemer worden gedragen. Ongetwijfeld is hierdoor aan een socialen misstand een* einde gemaakt, De verhooging van de rente ge schiedt volgens de voorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de invalidi teits- en ouderdomswet en voor de invaliditeitsrente bedraégt de toe slag 25 procent op de wettelijk vastgestelde rente, voor die rente trekkers, die het 36-jarige levens jaar hebben bereikt. Voor trekkers van ivaliditeitsren- te, die het 65-jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rentetrekker gehuwd is, komt daar nog een toeslag van 25 procent bij. Deze verhooging treedt ook in werking, wanneer de rentetrekker weduwnaar geworden is of geschei den en nog kinderen te onderhouden heeft, die den vereischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoe slag hoogstens voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven worden van 50 pro cent 25 procent 6 x 20 procent 195 procent boven de wettelijk vastgestelde rente. Op het weduwe en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het geval dat weduwen- en Een nauwkeurige uiteenzetting van de nieuwe bepalingen van de ziektewet heeft men reeds in het verslag van de rede van den heer Woudenberg kunnen aantreffen. Een tweede belangrijke verbete ring betreft een herziening van de invaliditeits- en ouderdomsrente. Tot dusver waren deze uitkeeringen ten eenen male onvoldoende, om zelfs aan de meest bescheiden eischen van levensonderhoud te vol doen. Met groote instemming zullen ve len tevens hebben vernomen, dat een grondige herziening van de ver- zekeringstaak door bovengenoemden noodmaatregel niet naar een verre toekomst wordt verschoven en dat hij integendeel bedoeld is, als uit gangspunt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den werkenden mensch en ter verzeke ring van een rustigen en van zor- gen-bevrijden levensavond voor hen die een leven van arbeid in dienst der gemeenschap hebben volbracht. Een streven, als van den thans bij na 100.000 leden ömvattenden Bond voor Staatspensionneering, die reeds vele jaren werkt om het mensch- onwaardige „oud en arm" uit de wereld te helpen, zal onder deze nieuwe omstandigheden een goede kans yan verwezenlijking bieden, naar de heer Woudenberg met en kele woorden in het vooruitzicht stelde. Eenheid, geen versplintering, zal, naar wij hopen, in de toekomst den arbeider den weg wijzen naar een gelukkiger bestaan. weezenrente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iedere wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen, kunnen wij zeggen, dat de ouder domsrente verhoogd zal worden met in doorsneee 40 procent, de invalidi teitsrente met 65 procent en de weduwen- en weezenrente met 52 procent. Van belang is nog de bepaling, dat deze toeslagen op de wettelijk be paalde rente buiten beoordeeling blijven bij een onderzoek naar be hoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wette lijk vastgestelde rente nog andere ondersteuning genieten, behouden deze uitkeeringen onverkort. Volgens de uiteenzetting, die ik hier gegeven heb, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieuwe maatregelen op het gebied van de sociale verzekering, den verzekerden en den rentetrekkers belangrijk ma teriaal voordeel brengt, die hun di recte uitwerking hebben, maar nog grooter is de ideëele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opge bouwd op de gedachte van de volks gemeenschap, en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederlandsche sociale verzekering, die in de toe komst als grondslag voor alle sociale verzekeringen moet gelden. Tenslotte zou ik nog willen opmer ken, dat deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden, den aanmerkelijk verhoogden uitkeerin gen ten goede komen van alle Ne derlandsche arbeiders, die daarvoor in aanmerking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte uitbouw van de sociale verzekering was alleen mogelijk, omdat het N.V.V., de grootste arbeiderscentrale in Nederland zich daarvoor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden. Deze verbeteringen, die zooals ik zei allen betreffenden ook den niet-georganiseerden arbeiders ten goede komen, waren niet door te voeren geweest zonder organisatie. En hieruit blijkt hoe nuttig en noo dig het is, dat de arbeider in een zoo groot mogelijke organisatie vereenigd is, om zijn invloed uit te oefenen bij het tot stand komen van nieuwe sociale wetten. Hoe grooter en om vattender deze organisatie is, des te sterker is haar invloed en des te sneller kunnen nieuwe sociale wet ten, die bij het N.V.V. reeds in voor bereiding zijn, worden doorgevoerd. De vroegere vakbeweging kon geza menlijk niet meer tot stand brengen dan de sterkste organisatie alleen. De vakbeweging in Nederland zal meer bereiken, nu de versplintering, en daardoor haar verzwakking van haar krachten, is opgeheven, mits de arbeider begrijpt, d%t hij de organi satie, die zijn eigen organisatie is, moet steunen. De bevolking van Den Haag. - Op 1 Mei van dit jaar bedroeg het aantal inwoners van Den Haag 516.219 tegen 504.040 op 1 Mei van het vorig jaar. Het vrijwilligers-legioen. - Vóór het vertrek van het tweede contin gent van het Ned. Vrijwilligers legioen heeft de leider van de N.S.B. in de Rotonde van den Haagschen Dierentuin afscheid genomen van de 342 daartoe behoorende nat.-soc. OP DE BOERDERIJEN is men op het oogenblik druk bezig met het wasschen van lammeren. Zij worden in een kuip met chemische vloeistoffen onder gedompeld, waarbij men goed oppast, dat het hoofd vrijblijft en dan flink gewassclfen. (Polygoon-Kuiper) VAVANTIEGANGERS ALS BESSENPLUKKERS (STERS).In „De Bangert" in de omgeving van Hoorn komt men handen te kort met den pluk van aalbessen en frambozen, welke voornamelijk bestemd zijn voor de jamfabrieken. Vele scholieren helpen in hun vacantie met het binnenhalen van den oogst. Polygoon-Kuiper) VAN HET GEVECHTSTERREIN IN HET OOSTEN. Reusachtige rookwolken duiden, reeds uit de verte zichtbaar, de plaatsen aan waar gevochten wordt. (Orbis-Holland) VERNIELDE SOVJET-ONDERZEEBOOT IN DE HAVEN VAN LIBAU. (Orbis Holland) Diefstallen te Amsterdam. - Donderdagnacht zijn ongenoode gas ten een magazijn, behoorende bij een cacaofabriek aan de Weesper- zijde binnengedrongen. Zij maakten er 100 kg cacaopoeder -buit. Uit een kelder van een perceel in de Van Woustraat zijn twee balen suiker, elk van 50 kg, ontvreemd. Uit een winkel aan het Sarphatipark zijn twee zilvervossen gestolen. De waarde van deze pelzen wordt op 375 getaxeerd. Concertmeester van de G.O.V. - Tot orkestmeester van de Groning- sche Orkestvereeniging is benoemd de heer W. Knikker, sinds 1921 con certmeester en tweede dirigent der Haarlemsche Orkestvereeniging.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5