i Pijnen BUITENLAND Duitsche luchtactie aan het O.-front. De strijd in het Oosten. Veilingen in Kennemerland. t TWEEDE BLAD TWEEDE BLAD BIJZONDERE CREDIETGEVING AAN HOTEL- EN PENSION- BEDRIJVEN. In bepaalde streken helpt de overheid om acute moeilijk heden te overwinnen. Vanzelfsprekend gaat de oorlogs toestand ook het hotel- en pension- bedrijf in ons land niet onopgemerkt voorbij. De moeilijkheden, welke hier overwonnen moeten worden, zijn vele en velerlei. Er zijn echter in ons land bepaalde streken, welke in dit opzicht wel in een zeer uit zonderlijke positie verkeeren. Wan neer men eens een bezoek brengt aan gemeenten als Valkenburg, Ub- bergen (Beek) en Groesbeek, zal men den uiterst moeilijken toestand, waarin het hotel- en pensionbedrijf in die gemeenten verkeert, kunnen constateeren. Een en ander gaf aan het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart aanleiding na te gaan, of hulp aan deze bedrijven mogelijk was en, zoo ja, op welke wijze deze zou moeten worden gegeven. Aan de hand van de uitkomsten der en quête van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf werd daarop, in overleg met het departement van financien, een steunregeling ontworpen, welke be oogde de bedoelde bedrijven door middel van credieten door de groot ste moeilijkheden heen te helpen. Hierbij werd tevens overwogen, dat juist deze gemeenten een overwe gend belang hebben bij de instand houding van een behoorlijk func- tionneerend hotel- en pensionbedrijf. Voor dezen bijzonderen crediet vorm werden richtlijnen vastgesteld, waaromtrent het volgende kan wor den medegedeeld. Voor steun in den vorm van cre dieten zullen in aanmerking komen bestaande bedrijven, welke geacht kunnen worden in de toekomst le vensvatbaarheid te zullen hebben, doch die tengevolge van het door de huidige omstandigheden beperkte bezoek in liquiditeitsmoeilijkheden zijn komen te verkeeren. Het bedrag en de voorwaarden van het crediet worden van geval tot geval vastgesteld. Het te verstrekken crediët zal uit sluitend kunnen dienen voor de be taling van bedrijfsschulden, voorbe- reidingskosten voor het eerstkomen de seizoen, vaste lasten en in dringende gevallen ook voor levens onderhoud. De credietverleening zal 'n zake lijk karakter dragen. De rente zal als regel 5 pet. bedragen, terwijl de aflossing binnen vijf jaar zal moeten plaats vinden. Zooveel mogelijk zal naar het verkrijgen van persoonlijke of zakelijke zekerheid worden ge streefd. Het werd noodzakelijk geacht om, alvorens een dergelijke regeling te Valkenburg ten uitvoer te brengen, zoo mogelijk een einde te maken aan de aldaar bestaande ongezonde onderlinge concurrentie der hotel- en pensionbedrijven, welke o.m. een voortdurende daling der in rekening gebrachte prijzen ten gevolge had. Besprekingen terzake met den bur gemeester van Valkenburg leidden tot een voorstel van B. en W. aan den raad tot het vaststellen eener verordening, waarbij het aan niet- ingeschrevenen bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf werd verboden in de gemeente Valkenburg tegen betaling logies en/of maaltijden te verstrek ken, tenzij B. en W. onder bepaalde voorwaarden schriftelijke ontheffing van dit verbod zouden hebben ver leend. Deze verordening werd door den gemeenteraad in zijn vergade ring van 6 Juni j.l. vastgesteld. Met de tenuitvoerlegging van bovenomschreven regeling kon in Juli j.l. een aanvang worden ge maakt. Een betrekkelijk groot aantal aanvragen werd ingediend, welke aan de plaatselijke commissies zeer veel werk verschaften. Ook bij de behandeling der aanvragen bleek in hoe moeilijke omstandigheden deze bedrijven dikwijls verkeerden en hoeveel voorbereiding vooraf moest gaan alvorens een voorstel tot cre dietverleening kon worden gedaan. Thans zijn 19 aanvragen afgehan deld, waarvan 15 werden toegewezen en 4 afgewezen, terwijl nog een aantal in voorbereiding is. Ten aan zien van enkele toegewezen aanvra gen werden bepaalde voorwaarden gesteld als aanvulling op of in afwij king van de voorstellen der plaatse lijke commissie. De taak der plaat selijke commissie is met de verlee ning der credieten niet afgeloopen. Zij zal een wakend oog houden op de bedrijven, welke crediet ontvingen, niet alleen in verband met het risico der bank, doch ook ten bate van cre- dietnemers, wier belangen zij ook verder bij de interdepartementale commissie kan voorbrengen. ONGEVALLENVERZEKERING VAN DE BRANDWEER. Bij besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van sociale zaken en van binnenland- sche zaken is een regeling vastge steld betreffende de ongevallenver zekering van de brandweer. Hierin wordt o.m. bepaald, dat zij, die al dan niet tegen loon werkzaamheden verrichten, bij de vrijwillige brand weer, de plichtbrandweer of de aan gewezen brandweer in den zin van artikel 4 onder 1 van het besluit brandweerwezen, ten aanzien van <0 V TTlijnlKvcalje* hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat wederom 22 slagers we gens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, af komstig van frauduleuze slachtin gen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgeslo ten. Onder hen komt voor de naam Pereboom te Heerhugowaard. 140 KINDEREN NAAR DE OOSTMARK. Op het Centraal Station te Am sterdam heerschte gistermorgen een vroolijke stemming. Honderdveertig kinderen stonden gereed voor een vacantiereis naar de Oostmark. Het eerste jeugdtransport van den Ne- derlandschen Volksdienst ging naar Linz. Alle kinderen waren voorzien van rood-wit-blauwe vlaggetjes, waarop de initialen van den Neder landschen Volksdienst (N.V.D.) wa- rern afgedrukt en ook Duitsche vlaggetjes zag men hier en daar. Om kwart voor 11 zette de trein zich in beweging. De kleine handen zwaaiden de vlaggetjes. Op het per ron wuifden de achterblijvenden met zakdoeken. Gister weer 500 kinderen vertrokken. Gister zijn weer vijfhonderd Ne derlandsche kinderen door bemidde ling van den Ned. Volksdienst naar den Oostmark vertrokken om daar, in den Gau Oberdonau, een vacantie- tijd van zes weken door te brengen. Er heerschte een uitgelaten stem ming op het perron van het Staats,- spoor. Hier kwamen de kinderen tezamen: 140 uit Amsterdam, 120 uit Rotterdam, 120 uit den Haag en 60 uit Haarlem. Het muziekcorps van de Haagsche politie luisterde het ver trek op met vroolijke marschen. De lange trein werd getrokken door een met eikenloof versierde locomotief. Voorop de machine was een em bleem van oranje, witte en blauwe bloemen aangebracht. In Utrecht werd het gezelschap gecompleteerd 'door nog zestig kinderen uit deze stad. Circa 40 verzorgers en verzorg sters, tot wie ook een arts en een hoofdverpleegster behooren, maken de reis mede. Een deel van hen keert na een week naar Nederland terug, de anderen houden de kleintjes in hun vacantie-oord gezelschap en kee- ren eerst na zes weken naar het vaderland terug. GROOT BEDRAG AAN SIERADEN GESTOLEN. Voor eenige duizenden guldens verdwenen. Woensdagmorgen deed H. B., huisknecht bij mej. L. aan Prinsen- bergen no. 2 te Laren (N.H.) bij de politie aldaar aangifte, dat vermoedelijk was ingebroken in de villa van mej. L. Toen hij des morgens bij de villa, die tijdelijk onbewoond was, arriveerde, be merkte hij, dat een ladder tegen den muur stond bij een open raam. Hij waarschuwde direct de politie, die een uitgebreid onderzoek in stelde en voorloopig kon vaststel len, dat de inbreker een ladder uit een schuur gehaald en tegen den muur geplaatst had, waardoor hij door een openstaand venster in een der kamers kon komen. Hij had daarna uit het paneel van de bin nendeur een plank gebroken, zoo dat hij deze aan de gangzijde kon openen. Vervolgens werden alle kamers doorzocht en een kast, die in de voorkamer stond werd gefor ceerd. Hier werden alle laden doorzocht. Door afwezigheid van de bewoonster kon de politie niet vaststellen, wat vermist werd. Thans, nu de bewoonster is terug gekeerd, is komen vast te staan, dat een groote en kostbare partij gouden en platina sieraden door den inbreker is buitgemaakt. Voorts heeft de inbreker zich in een andere kamer meester gemaakt van een partij levensmiddelen, w.o. koffieboonen, cacao enz., terwijl hij en passant op twee gele lederen handkoffers beslag legde. Vermoe delijk om den buit te kunnen ver voeren. De inbreker heeft zich in totaal voor een bedrag van eenige dui zenden guldens toegeëigend. BOMMEN OP ONS LAND. Donderdagnacht vlogen eenige Britsche vliegtuigen boven ons land. Hier en daar werden, blijkbaar zon der bewust doel en geheel willekeu rig, brisant- en brandbommen neer geworpen. In totaal werd aan een tachtigtal woonhuizen kleinere of grootere schade, voornamelijk glas schade, toegebracht. Drie dooden zijn te betreuren, een man, een vrouw en een kind. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gistermiddag geraakte de 25- jarige E. K, te Ede onder een pas- seerenden locaallrein op het traject Ede-gemeentehuis-Ede (dorp). De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De trein had door het ongeval een kwartier vertraging. De machi nist had van het ongeval niets be merkt en werd later bij station Ede dorp opgehouden. TENTOONSTELLING PRODUC TIESLAG IN EUROPA. De persdienst van het N. A. F. schrijft: De tentoonstelling, welke van 19 t/m. 23 Augustus in het gebouw „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15 te Den Haag, gehou den zal worden, bestaat uit drie deelen. In de eerste plaats zal met dui delijke beelden aangetoond worden waarom een productieslag in Europa nu en in de toekomst nood zakelijk is. In de tweede plaats zal aangegeven worden op welke wijze de productieslag in Duitschland reeds sedert 1934 gevoerd wordt. Terwijl ten slotte uitgebeeld wordt waarom ook in Nederland de pro ductieslag is ingezet en wat bij dezen Nederlandschen productie slag op den voorgrond staat. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de commissie dr. Posthuma en is eiken dag geopend van 8-20 uur. Giften voor de ambulance Oostfront. Het vrijwilligerslegioen Nederland maakt bekend, dat voor de ambulance Oostfront thans reeds aan giften ruim 75.000 is binnen gekomen. De gevers, wier adressen bekend zijn, ontvangen begin vol gende week een bevestiging van ontvangst in den vorm van een verkleinde uitgave van het legioen wervingsplakkaat. die werkzaamheden te beschouwen zijn als werklieden in den zin der ongevallenwet 1921. Voor deze per sonen wordt als werkgever be schouwd de gemeente, in welker bevolkingsregister zij zijn inge schreven. Deze gemeente wordt tén aanzien van bedoelde werkzaam heden geacht een ingevolge de on gevallenwet verzekerin gsplichtig bedrijf uit te oefenen. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.) Van den Duitschen luchtaanval op Moskou in den nacht van 6 op 7 Augustus, waarbij vooral de vlieg tuigfabrieken dqor bomtreffers zwaar werden beschadigd, is, naar thans bekend wordt, slechts één vliegtuig niet teruggekeerd. Ten gevolge van de hevige luchtaan vallen der laatste dagen op Moskou zijn in één enkele vliegtuigfabriek reeds tien groote branden uitge broken. Bovendien werden vele brisant- en duizenden brandbom men geworpen op het centrum der stad, de binnenzijde van de bocht der Moskwa en de wijken ten Z. en ten O. daarvan. Woensdag hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een bijzonder succesvollen aanval gedaan op een knooppunt van spoorwegen in de groote bocht van den Dnjepr in de buurt van Dnjepropetrofsk. Het station en het emplacement, waar tien groote goederentreinen ston den, werd door de Duitsche bom men totaal overstelpt. Alle treinen brandden geheel uit. In den middelsten sector van het O. front heeft een vrij groote for matie van de Duitsche luchtmacht Woensdag 13 treinen en 128 stuk ken weg vernield en zes spoorlijnen op verscheidene punten onderbro ken. Voorts werden aanvallen ge daan op marcheerende kolonnes aan dit front en op terugtrekkende Sovjet-afdeelingen en spoorwegen in den noordelijken sector van het front. Gisteren werden luchtaanvallen gedaan op de Sovjethaven Otsjakov aan de Zwarte Zee, terwijl in de Oostzee een patrouilleboot tot zin ken werd gebracht. Hongaarsche berichten. Boedapest, 8 Aug. (D.N.B.) De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf deelt mede, dat sedert het op 2 Augustus uitgegeven be richt de Hongaarsche troepen hun aanvalsoperaties hebben voortge zet en resultaten van beteekenis hebben behaald in den vernieti gingsslag langs de Boeg. In samen werking met de verbonden Duit sche troepen verijdelden zij de doorbraakpogingen van den vijand die daarbij zware verliezen leed. Verscheide Sovjetvliegtuigen wei den neergeschoten, talrijke gewe ren, pantserwagens, auto's en ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. De operaties ontwikkelen zich volgens de plannen. Finsch communiqué. Helsinki, 8 Aug. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: gisteren was de vijandelijke activiteit in de lucht hoofdzakelijk op het front gericht. Bij een poging tot een bomaanval op Faima vielen bom' men in het water. Een bommen werper, die het land probeerde binnen te dringen, wierp zijn bom men,doelloos bij Taipalsaari. Op de vlucht werd het toestel door onze jagers neergeschoten. Parachutis ten, die den laatsten tijd in allerlei gebieden waren afgezet, werden Verslag van S.S.-oorlogs- correspondent. De SS-man Egil Hartman, lid van de compagnie van oorlogscorrespon denten der SS, vijfde afdeeling, schrijft van het O. front, d.d. 21 Juli, het volgende: „Vele bijzonderheden wijzen èr op, dat wij voor beslissende gebeur tenissen staan op het O. oorlogstoo- neel. Ondanks het feit, of juister ge zegd, omdat wij in de eerste linies liggen, is het moeilijk zich een sa menvattend beeld te vormen van de ontwikkeling van den oorlog aan dit front, dat het langste is, dat de we reld ooit heeft aanschouwd. Het is overigens heelemaal niet zoo gemak kelijk om oorlogscorrespondent te zijn iri een ver land. Iedere dag kan nieuwe verrassingen brengen, die de berekeningen overhoop gooien of doen verouderen. Er zijn ook maar enkelen, die werkelijk weten, wat er aan den gang is. Wij anderen moeten onze conclusie trekken uit de troepenbewegingen aan beide kanten, uit de troepenverplaatsin gen, uit hetgeen wij hooren etc. Het optreden van het Duitsche leger in het O. is zonder groote hin derpalen van stapel geloopen. De bolsjewistische legers zijn voortdu rend aan het terugtrekken geweest en iedere poging tot een tegenaan val is verslagen met de kracht en de strijdvaardigheid, die het Duitsche leger en den Duitschen soldaat van tegenwoordig kenmerken. Dit droeg er intusschen toe bij, dat wij de roo- de horden ongeveer gekregen heb ben, waarheen wij ze wilden hebben. Zoowel de tanks als de gemotori seerde divisies, gesteund door het luchtwapen, hebben hun wiggen ge dreven in den kolos en de daarop volgende troepen hebben den bres nog verbreed. De ring is spoedig gesloten. De zwaartepunten in het gebied rondom de bestuurscentra van de bolsjewistische heerschappij schijnen zich te vormen in Moskou, Leningrad, Kief en Odessa. In deze sectoren hebben de bolsjewisten ge weldige legers geconcentreerd. De Russische generaals zijn in het nauw gedreven. En Moskou voelt zich ge rechtvaardigd nog niet versleten commissarissen naar het front te zenden ter aflossing van de oude, die niet bij machte zijn de troepen de noodige strijdvaardigheid in te boezemen. Practisch beteekent dat, dat wreedere en meedoogenloozere slavendrijvers de Russische jeugd een kansloozen en stelligen dood in drijven. Stalin en zijn trawanten weten als geen ander welk een gevaar opge leverd wordt door het binnenland- sche front. Wij, die zijn communis me in de practijk hebben gezien, hebben geen enkele moeite hem te begrijpen. Maar er zijn ook zekere gienzen aan de vraag, hoe ver men het geduld van het Russische volk kan uitputten. Daarom kan aangenomen worden, dat het Sovetleger zich thans gereed maakt voor een laatsten, het ver loop van den oorlog bepalenden wanhopigen strijd, niet alleen om militaire redenen. En daarom is het natuurlijk, dat de verdediging rond om de belangrijkste centra van het Sovetrijk moet zijn geconcentreerd. Een onderdrukt volk en de instand houding van het dalende moreel bij de troepen- maken een rustpoos in den terugtocht noodzakelijk. Er zijn ook a.-dere, belangrijke redenen, die voor de Joodsch-bolsje- wistische menschenslachters van be lang zijn, Zoo o.m. wel het gevaar lijkste wapen, dat er bestaat: de hon ger. Voor de roode machthebbers gaat het er n.l. alleen om zooveel mogelijk millioenen soldaten naar de slachtbank te leiden de ravi tailleering speelt daarbij een onder geschikte rol. Wij vinden dagelijks nieuwe bewijzen hiervoor en het is een merkwaardig toeval, dat juist op het oogenblik, dat ik dit schrijf, eeh lange colonne krijgsgevangenen naast ons blijft staan. Zij zijn pas vanmorgen gevangen genomen en worden thans op onze vrachtauto's die ons nieuwe ravitailleering heb ben gebracht, naar achter gebracht. Uitgehongerd hebben zij geleefd en uitgehongerd worden zij den dood ingedreven. Deze gevangenen zijn ontzettend verhongerd. Dagenlang hebben zij zonder eenige verzorging aan het front gelegen. Wij geven hun brood van ons eigen rantsoen en op de dichtgépakte wagens ont staat een fel gevecht. Allen willen naderbijdringen. Opgeschrikt door de luide kreten, komen de arme- boe ren toegesneld met melk en brood en de tooneelen, die zich voor ons af spelen zijn onbeschrijflijk. De ge vangenen gedragen zich als wilde dieren. Ik herinner mij in dit verband een andere episode in het begin van den oorlog. Wij haalden uit een bosch wel 2000 man. Zij stonden opgesteld op een weg aan den kant van een aardappelveld. Een hunner neemt plotseling een koenen sprong naar het veld en trekt eenige aardappel planten uit den grond. De anderen zien, dat er niets gebeurt en al spoe dig heeft het geheele transport een aantal aardappelplanten in de hand en eet er vergenoegd van. Zoo be handelen de machthebbers in het Kremlin hun boeren, arbeiders en onschadelijk gemaakt. Onze jagers en onze luchtafweer op den grond hebben nog negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. soldaten. Honger lijdende hebben zij geleefd, hongerig worden zij den dood in gejaagd. De oorlog heeft overigens in menig opzicht een ander karakter gekre gen. Ik denk daarbij niet alleen aan de groote troepenverplaatsingen aan beide kanten van het front, maar ook aan vele andere dingen, die in dit geweldige .spel eigenlijk slechts als kleinigheden kunnen worden be schouwd. Van de franctireurs, die in den eersten tijd zeer enerveerend waren, merken wij nog nauwelijks iets, on danks den oproep van Moskou: „Mannen en vrouwen, allen te wa pen", dat is een feit vol beteekenis en kenmerkt den ongebreidelden greep van het bolsjewisme naar het volk. Een andere zaak is, dat wij thans ook vaak groote gevechtseenheden ontmoeten en dat de strijd een meer verbitterden vorm heeft aangeno men. De bolsjewistische artillerie ontwikkelt ook een belangrijk levendiger activiteit. Men ziet niet meer zoo vaak, dat kanonnen en munitie na eenige schoten in den steek worden gelaten. De resten van het luchtwapen der Sovjets schijnen zich ook te concentreeren voor een laatsten strijd door onze colonnes en stellingen te bombardeeren. Maar alleen, wanneer zij zich veilig voe len voor onze jagers, die zij vreezen als de pest. De tegenstand, dien wij tot dusver hebben aangetroffen, heeft velen gebracht tot verwondering over- den bolsjewistischen soldaat en het valt ons moeilijk zijn mentaliteit te begrijpen, dat komt, omdat hij zoo verschillend strijdt, vooral de laatste dagen. Wij hebben voorbeelden beleefd, dat betrekkelijk kleine strijdkrachten de overhand krijgen, of veel ster kere vijandelijke strijdkrachten ge vangen kunnen nemen. Zulke ge legenheden waren er genoeg en een ononderbroken stroom van gevange nen wordt achter het front wegge- biacht. Maar wij beleven ook ge vallen, die ons verrassen, ja waar lijk verschrikken. Zoo b.v. een paar dagen geleden, toen een van onze bataillons door een sterke vijande lijke eenheid werd aangevallen. Reeks na reeks werd door onze machinegeweren weggemaaid. De op hen volgende, stormende solda ten stierven op de reeds gesneuvel den, in een oogwenk had een geheel regiment opgehouden te bestaan. Wij zagen, hoe zij op onze tanks sprongen, zoodat wij hen, den een na den ander, er van af moesten schieten, en wij hebben gezien, hoe zij zich door deze zware oorlogsma chines lieten overrijden. Waarom? Waar vandaan hebben zij plotseling dezen ongewonen „strijdlust" gekregen? Dat alles heeft maar heel weinig met strijd lust uit te staan. Men moet een vijand nooit onderschatten. Ook den Russischen soldaat niet, maar zon der twijfel moet men dezen wan- hoopsstrijd aan andere motieven toeschrijven. Den soldaten wordt een schrikbeeld ingeboezemd, n.l. dat allen, die in gevangenschap ge raken, vermoord worden. Maar dit argument is nu verouderd en de soldaten weten dat het een leugen is. De werkelijke reden is, dat de Russische generaals en commissaris- sn weten, dat hun noodlot heeft ge slagen. Zij staan voor de vraag: zijn of niet zijn. De soldaten worden voorwaarts gedreven en voor hen is dus het probleem eenvoudig: vóór hen dreigt de dood, maar er is een kans achter hen is de dood voor hen zeker. De bolsjewisten zullen in hun doodsangst wel geheel in verwar ring zijn gekomen. Anders kan men zich de dwaze propaganda, die zij trachten over te brengen op de Duitsche soldaten, niet verklaren. Boven het geheele front hebben zij vlugschriften neergeworpen, waarin zij vrijgeleide, goede verzorging enz. beloven. Wij, die onze doode kame raden hebben gezien, nadat zij lang durig door de roode beulen waren mishandeld. Wij, die het communisme in de practijk hebben gezien, hoe het volk wordt uitgehongerd en geterroris- seerd tot het afdaalt tot een dierlijk stadium. Wij, die gezien hebben, hoe verloopen en verhongerd de soldaten er uit zien. „Komt tot ons", roept Moskou in zijn vlugschriften. Ja wij komen". BRUNO MUSSOLINI NAAR LAATSTE RUSTPLAATS OVERGEBRACHT. Rome, 8 Aug. (D.N.B.) Het/ stof felijk overschot van den omge komen vlieger kapitein Bruno Mus solini is vandaag naar de laatste rustplaats te Forli overgebracht. Toen de rouwstoet door de straten van Pisa reed, stond bijna de ge heele bevolking der stad aan den kent van den weg om' eerbiedig zwijgend den Duce, die met d« overige verwanten de kist van zijil voor het vaderland gevallen zoon volgde, haar diepgevoelde deelne ming te betuigen. Stefani meldde gisteren uit Pisa, dat het stoffelijk overschot te Pre- dappio was aangekomen, waar het geplaatst werd in de Chapelle Ar- dente, welke in den zetel van de Fascio is ingericht. De Duce en zijn gezin verwijlden langen tijd bij de kist. Vóór zijn vertrek stond de Duce eenige oogeniblikken onbe weeglijk, het stoffelijk overschot met opgeheven hand groetende, terwijl mevrouw Mussolini de kepi en de degen van haar zoon aan het hart drukte. Stakingsbeweging in de V.S. (D.N.B.) - De plaatsvervangende Amerikaansche minister van mari ne, Barb, heetf tijdens de persconfe- fentie verklaard, dat wanneer de staking op de scheepswerven van Keamy niet wordt bijgelegd, stap pen moeten worden gedaan om het werk op welke manier dan ook aan den gang te brengen. De staking veroorzaakt een dagelijksch verlies van ruim 200.000 arbeidsuren aan dringend noodige oorlogsschepen. Strijd tegen de Britsche koop vaardij. (D.N.B.) - Het aantal sche pen, dat de laatste dagen door Duit sche duikbooten op den Atlanti- schen Oceaan bij het uiteendrijven van een Britsch convooi tot zinken is gebracht, is naar het D.N.B. ver neemt, volgens de laatste berichten gestegen tot tien met een tonnage van 75.000 ton. DE LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Berlijn, 8 Augustus. (D.N.B.) De, verliezen der Britsche luchtmacht in de laatste 23 uur zijn, naar thans bekend wordt, gestegen van 24 tot 30 vliegtuigen. Zooals reeds ge meld, leed de Duitsche luchtmacht bij de gevechten boven het Kanaal en Engeland geen verliezen. De dood van Tagore. (D.N.B.) - Het stoffelijk overschot van den bekenden Indischen schrijver en dichter Rabindranath Tagore is, nara uit Calcutta gemeld wordt, Donderdagmiddag in het bijzijn van udizenden menschen naar Hindoeri tus verascht aan de oevers van de Hoogly. Brandwachtdienst te Londen, (D.N.B.) - Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de minister voor de binnenlandsche veiligheid, Morri son, bepaald, dat alle mannelijke I.ondenaars tusschen 16 en 65 jaar zich moeten aanmelden voor den brandwachtdienst. LA ATI Boonenoogst valt tegen. De boonencatnpagne heeft in de week van 4 tot 8 Augustus zijn hoogtepunt bereikt. Dat wil echter niet zeggen, dat er een geweldige aanvoer komt. Het beschot valt bitter tegen, vooral van de snijboo- nen. Het gewas heeft een prachtig aanzien, doch er is te veel blad en te weinig bloei. Het mooie weer en de ongekende warmte hebben ha- deelig gewerkt en over het geheel genomen is evenals met de aard beien het beschot tegengevallen. Daarbij zijn de prijzen aan den lagen kant, al is de maatregel van de overheid, om de prijzen zóó te houden, dat het product onder ieders bereik valt, toe te juichen. Voor binnenland is er betrekkelijk weinig. Er gaat veel voor export weg en daardoor is er voor de klein handelaren steeds te kort, dat kan men telkens weer ontdekken, als de veilingleider niet aan alle aanvra gen kan voldoen. De marktprijzen dat is de prijs, die de tuinder krijgt zijn voor snijboonen en dubbele (dikke) boonen 14 en voor prin- cesse of dunne boonen 20 per 100 kg. Voor den consument komt er on geveer 30 procent bij ten behoeve van den grossier en kleinhandelaar. Deze winst is niet hoog, want em- bellage huur, vracht en andere kos ten zijn niet gering. Naast de boonen is er aanvoer van alles en nog wat, ook kool en andere voorloopers van herfstpro- aucten. Postelein gold f 1012 en andijvie 8—10 per 100 kg. Sla maakte een goede beurt, zelfs tot 4.50 per 100 krop. Bospeen, welke matig was in kwaliteit, ging niette min vlug van de hand voor den be kenden prijs van 5 per 100 bos. Selderie en peterselie golden S 2— 3 per 100 bos en rabarber (zonder blad) 8 per 100 kg. Bloemkool was matig in kwaliteit, doch door de groote vraag gaat alles weg tegen prijzen van 911,50 en 2e soort (eigenlijk 3e soort) voor 4 6 per 100 stuks. Komkommers worden voor hooge prijzen van 8.5014 per 100 ver kocht. Tuinboonen zijn steeds voor 6 per 100 kg vlot te plaatsen. Groene en roode kool werden al in mooie partijtjes aangevoerd tegen prijzen van 56.50 per 100 st. Tomaten gingen voor 14 tot 18 en waschpeen voor 5.506.50 per 100 kg vlug van de hand. De laatste roode en witte kessen werden voor 0.600.75 per slof verkocht, druiven voor 7075 per 100 kg. Zwarte bessen brachten op 42 per 100 kg., een vaste prijs. De eerste suikerperen hebben f 12— 16 per 100 kg opgebracht. De ove rige aanvoer had weinig te beteeke- nen en voor zoover geen vaste prij zen, waren de prijzen hoog. RADIO-NIEUWSBER VOORTAAN OM Instelling actuee Hilversum,9 Aug. D van den Nederlandsch meldt: Van Zondag 10 I zullen de eerste avondni ten in plaats van op 20.C om 19.10 uur uitgezond* Tegelijkertijd wordt een halfuurtje ingesteld als der nieuwsberichten. Di ma's zien er aldus uit: Hilversum I: 19.00-19 praatje. 19.10-19.20 Nieuwsberic 19.20-19.30 Spiegel van Hilversum II: 19.00-19 van den dag. 19.10-19.20 Nieuwsberic 19.20-19.30 Muziek. Voorts zal Max Blokzi kende causerie houden c en Donderdag over Hilvei van 19.45-20.00 uur. Op de overige dagen zi tijd een reportage worde HUISVROUWENMIDE ROTTERDAM. Donderdag is in Rotten „Brauhaus Monopol", e( voor huisvrouwen van h( Frauenwerk gehouden. I films op huishoudelijk g toond en de huisvrouw proefjes van spijzen, die ren onder het motto: „1 weinig vet" en „boterh zonder boter". Een hi geschoolde deskundige va Frauenschaft behandeld/ voordracht in het bijzone gebruiksmogelijkheden va gewezen levensmiddelen, werd gesproken over v< problemen van het inmal De opkomst van Ned en Duitsche vrouwen groot. Bijzondere bel; bestond voor de proefjes vragen bewezen, hoe vrouwen hetgeen zij ge gezien hadden, in haar e houding wilden toepasser De geboorte-advertentie van Uw grootvader stond reeds in de ALKMAARSCHE COURANT. Die van Uw eigen zoontje stond er dezer dagen in! Natuurlijk, want de ALKMAARSCHE COURANT was en is Uw eigen familieblad. Een advertentie in een familie blad heeft drie-dubbele waarde.' FRANCS-TIREUI Helsinki, 8 Aug. (A.N. ficieele erkenning van c tireur door de hoogste S riteiten wordt officieel r gemeld. In twee decreten oppersten Sovjet der U.£ den voor het eerst in c bolsjewistische francs-tire scheiden. Twee francs-tir den benoemd tot helden Unie en kregen de Lenir die van de roode vlag. GeEMEENTERAl y KOEDIJK. De gemeentereke geeft een nadeelig van 31456,66. Eenige mededeelingen voor kennisgeving aa waarna de voorzitter aan stelde het verzoek van he armbestuur, tot aanvulling reglement voor 't B. A., b de verleening van een tijd lage van 6 pet. aan den penningmeester. De voorzitter gaf e( ting op dit verzoek. B. en wel voor om den secr meester deze toelage, evi het gemeentepersoneel is te verleenen. De heer Kramer mi zwaar tegen deze salarisv aangezien het salaris van penningmeester al aan de kant is. Als het voor de zc>u zijn gevraagd, zou sp zijn geweest. De voorzitter zeide in Koedijk, waar rond armenzorg wordt uitgege\ sinecure is, secretaris-pen ter van het burgerl. armb zijn. Er is heel veel werl doen, hetgeen door den t dige- functionnaris op vo wijze wordt verricht. Het niet aan, te zeggen: dez king staat losser van het bestuur dan de betrekki: het gemeentepersoneel, dui secr.-penn. de vergoeding neer de dienst uitgebreide hier een dienst voor soci: zou zijn geweest, had men heer Visser reeds moeten De heer Kramer blee standpunt staan. Hem is meente bekend, waar bij e r.ertal van 3400 de vergoe derde lager is dan hier. Dit gaf den voorzitter op te merken, dat hij er gevoelt de menschen e schandalig salaris te laten Spr. zou er alle redenen i wezig vinden, om als hij noemde gemeente was, er werken, dat de vergoedir terd wordt. De heer Kramer zeid

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6