DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i .Duttschland strijdt voor Europa Duitsche luchtmacht in actie op alle fronten. Overzicht van den strijd. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. O. K. W. meldt belangrijke successen. Ontslag commissarissen provincies Groningen en Overijssel. Artillerie-activiteit bij Tobroek. DISTRIBUTIE- NIEUWS Distributie van aardappelen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.15 tot 6.17 op 22.55 onder 12.06 ALKMAARSCHE COURANT. twee Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 187. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 11 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van <^en Führer, 10 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De krijgsverrichtingen in het Oosten blijven volgens de plan nen verloopen. Vrij sterke formaties gevechts vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht met bijzonder jjoed resultaat bewapeningsbednjven, verkeerswerken en ravitaillee- ringsinrichtingen in Moskou ge bombardeerd. In het centrum van de stad en ten noorden van de bocht van de Moskwa, ontstonden talrijke giroote branden. Nadat de- strijd van het Duitsche lucht- wapen tegen de luchtmacht der Sovjets ook in de laatste dagen met groot succes verloopen was, heeft de vijand aan het geheele Oostelijke front, met inbegrip van het Finsche gevechtsgebied, sinds 22 Juni meer dan 10.000 vliegtuigen verloren. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft opnieuw groote successen opgeleverd. Gevechts vliegtuigen brachten overdag ten oosten van de Faroereilanden een vrachtschip van 6000 brt. tot zin ken en vernietigden in den af- geloopen nacht voor de Engelsche zuid-oostkust vier koopvaardij schepen met tezamen 23.000 brt. die deel uitmaakten van een con- vooi. Ten oosten van Great Yar mouth werd een groot vracht schip met bommen bestookt. Het vaartuig geraakte in brand-. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 8 op 9 Aug. brachten gevechts vliegtuigen een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken en be schadigden een lichten Britschen kruiser door bomtreffers. In den afgeloopen nacht waren wederom luchtaanvallen gericht op havens aan de Schotsche Oost kust en op militaire werken in het graafschap Leicester. Aan de kust van het Kanaal verloor het Brit sche luchtwapen gisteren in luchtgevechten 16 en door lucht doelartillerie drie vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verlo ren. De vijand vloog noch over dag, noch jies nachts naar het ge bied van het Duitsche rijk. Het D.N.B. meldt, dat het Duit sche legerbebicht van 9 Aug, als volgt luidt: Zooals reeds in een speciaal ■bericht bekend is gemaakt, heb ben in de Oekraine Duitsche troepen met dappere medewer king van Hongaarsche formaties een groot succes bevochten. In den slag van Uman zijn het zesde en twaalfde, benevens deelen van het achttiende Sovjet-leger, in totaal 25 divisies geschut, berg troepen en tankdivies, ver nietigd. Ruim 103000 gevangenen, waarbij de opperbevelhebber van het zesde en het twaalfde leger, vielen in onze handen, 317 tanks, 858 stukken geschut, 242 stukken pantser- en luchtafweergeschut, 5250 vrachtauto's, 12 spoortrei nen en ontelbaar ander oorlogs tuig werden buitgemaakt. De bloedige verliezen van den vijand bedragen meer dan 200.000 man. Vlak ten zuiden van de Prjipet- moerassen hebben Duitsche troe pen na gevechten van verschei dene dagen in onbegaanbaar bosch- en moerasterrein het be langrijke spoorwegknooppunt Korosten ingenomen. Ook de in hetgebied rondom Roslawl 100 km ten zuidoosten van Smolensk ingesloten Sov jetformaties zijn, naar eveneens in een speciaal bericht bekend is gemaakt, vernietigd. Ruim 38000 gevangenen werden binnenge bracht, 2-50 tanks, 359 stukken geschut, en ander oorlogsmate riaal werden buitgemaakt. Boven Groot-Britannië heeft het luchtwapen overdag verken ningsvluchten over een groot ge bied uitgevoerd. Twee Britsche jagers werden daarbij neerge schoten. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen ver scheidene vliegvelden in Enge land gebombardeerd. Zij plaatsen treffers temidden van stilstaande vliegtuigen en op hangars. Aan de Engelsche Oost- en Zuidkust werden haveninstallaties effectief gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook in den afgeloopen nacht militaire installaties aan het Zueskanaal aangevallen. Bij den luchtaanval op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië, in den nacht op 8 Augustus hebben bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber een drijvend dok getroffen, benevens een klein Britsch oorlogsschip. De vijand heeft in den afgeloo pen nacht in Noord- en Noord- west-Duitsch kustgebied brisant- en brandbommen neergeworpen, o.m. op woonwijken der steden Hamburg en Kiel. De burgerbe volking lèed geringe verliezen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die 'n poging deden Berlijn aan te vallen, zijn door afweervuur af geslagen. Nachtjagers schoten drie, marineartillerie een Britsch bombardementsvliegtuig neer. Behaalde resultaten. Berlijn, 9 Aug. (D.N.B.) Van welingelichte militaire zijde wordt medegedeeld, dat de afgeloopen oorlogsweek wordt gekenmerkt door het feit, dat het Duitsche commando in verschillende, speciale berichten het tot dusverre bereikte totale resultaat heeft bekend ge maakt en tevens den sluier oplicht te die tevoren over de Duitsche ope raties in het Oosten lag. De thans behaalde resultaten kunnen als volgt worden samen gevat: 1 De ongekend bloedige en lang durige slag bij Smolensk is ondub belzinnig in het voordeel der Duit sche troepen geëindigd en heeft op nieuw zeer waardevolle deelen van de Sovjetweermacht voor de komen de gevechten uitgeschakeld. De af metingen van dezen slag worden bet best gekenmarkt door het feit, dat er meer dan 300.009 gevange nen in Duitsche handen vielen. Met den zegevierenden afloop van den slag bij Smolensk zijn de voorwaar den voor de reeds begonnen nieuwe operaties bevochten. 2. In de Oekraine werd een nieu we omsingelingsslag begonpen en in d«n loop van de week voltooid met medewerking van Hongaarsche af- deelingen. Weer werden 100.000 man gevangen genomen. Het resul taat van dezen nieuwen vernieti gingsslag zal het prijsgeven van de Dnjeprbocht en de Zwarte-zeekust met de belangrijke havens Odessa door de Sovjets zijn. 3 Aan den noordelijken vleugel werd deze week eveneens een be slissing verkregen door omsingeling en vernietiging van vijandelijke afdeelingen ten westen van het Peipusmeer, waarbij ongeveer 0.000 man gevangen werden geno men. Het beslissend was de daar op volgende doorstoot over het be langrijke knooppunt Taps naar de zuidkust van de Finsche golf. Ge constateerd kan worden, dat daar door de spoorlijn St. Petersburg- Reval, die door de Sovjets nog druk gebruikt werd, onderbroken is én dat het gebied om Reval geheel ge- isoleerd is. 4. De op 22 Juli begonnen Duit sche luchtaanvallen op het centrum der Sovjet-Unie, Moskou, zijn in stijgend tempo voortgezet, zoodat Moskou in de afgeloopen week zijn 15den luchtaanval onderging. Aan militaire objecten, verkeersinstal- laties en wapenfabrieken is belang rijke schade toegebracht. Korosten ingenomen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat Duitsche infanterie-afdeelingen op 7 Augustus na hevige gevechten ■V Victorie, Hoofdkwartier van den Führer, 9 Augustus. (D; N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De volgens het weermachtbe- richt van 5 Augustus op 100 K.M. ten Zuidoosten van Smolensk in gesloten nieuwe Sovjet-formaties zijn vernietigd. Ruim 38000 ge vangenen werden binnengebracht, 250 gepantserde gevechtswagens, 359 stukken geschut en ander oorlogsmateriaal werden buit gemaakt. Waarschuwing bevelhebber van de weermacht in Nederland. Doodstraf voor hulp aan den vijand. 's-Gravenhage, 9 Aug. De be velhebber van de weermacht in Ne derland, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, maakt bekend: Gebeurtenissen van den laat ste» tijd geven mij aanleiding nadrukkelijk te wijzen op mijn reeds op 17 Augustus 1940 door de pers aan de Nederlandsche bevolking gegeven waarschu wingen. Volgens het oorlogsrecht wordt niet den dood bestraft wie in het bezette 'gebied op eenigerlei wijze den vijand be gunstigt, in 't bijzonder ook aan vijandelijke vliegtuigbemannin gen of in opdracht van den vijand handelende personen eenigerlei soort hulp verleent, hem verborgen houdt of bij de vlucht behulpzaam is, evenals degene, die deelneemt aan de vernieling van vliegtuigen of vliegtuigonderdeelen of aan het wegnemen van vijandelijk leger- goed. Reeds in samenscholingen bij een neergestort vliegtuig is eengeval van begunstiging aanwezig. Een ieder die deelneemt aan een derge lijke samenscholing zal door de veldgerechten van de Duitsche weer- rpacht ter verantwoording worden geroepen. De Duitsche weermacht en politie hebben bevel dergelijke samenscholingen met geweld van wapens uiteen te drijven. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van Art. 1 van zijn verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbe- voegdheden in Nederland den commissaris van de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen gesteld- De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft verder op grond van dezelfde bepa ling den commissaris van. de provin cie Ovèrijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen ge steld. In zijn plaats heeft de rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied op grond van Art. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vier de verordening betreffende bijzon deze bestuursrechtelijke maatrege len) den burgemeester van de ge meente Tubbergen in Overijsel, Jhr. Egon von Bönninghausen, met gelijk tijdig eervol ontslag uit zijn functie van burgemeester, benoemd tot com missaris van de provincie Overijsel. Nieuwe burgemeesters. Nu de ambtstijd van den burge meester van Schiedam, mr. dr. Fr. L. J. van Haaren, is afgeloopen, heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem, in over eenstemming met Art. 3 van zijn verordening nr. 124/41 betreffende het onderhoud van ontslagen ambte naren, op pensioèn gesteld. In zijn plaats heeft de rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied op grond van Art. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den generaal-maoor b.d. dr. D. C. Draaijer benoemd tot burgemeester van Schiedam. Nu de huidige burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. A. Slob, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met pensioen is gegaan, heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied op grond van Art. 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde ver ordening betreffende bestuursrechte lijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Westerborg (provincie Drente), E. Derks, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige func tie, benoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer. tegen bolsjewistische versterkingen in een ontoegankelijk bosch- en moerasgebied het belangrijke spoor wegknooppunt Korosten genomen hebben. Zeer zware verliezen wer den toegebracht aan de resten en de nieuwe afdeelingen van het vijfde Sovjetleger. Met Korosten hebben de bolsjewisten een ravitailleerings- centrum verloren, dat reeds vóór het begin van den oorlog goed voorbereid was. Voorts is de Tueri, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, in Duitsche handen gevallen. De radiozender van de stad, die nauwelijks 3098 inwoners telt, is door de Sovjets vernield. De stad is een belangrijk knooppunt van wegen en spoor lijnen. Over den toestand op 9 Augustus zegt het Finsche hoofdkwartier o.m., dat de tweede groote aanval der Finsche weermacht eind Juli begin Augustus aan het front ten N.W. van 't Ladogamegr begon. De aanval verliep volgens de plannen en de versterkte stellingen van den vijand zijn thans doorbroken. In de belangrijkste richtingen zijn de Finsche troepen in breeden wigvorm tot aan het Ladogameer doorge drongen, waarbij voor vele vijande lijke divisies de terugtocht was af gesneden. Het D.N.B. meldt successen der Duitsche luchtmacht aan de diverse sectoren van het front. Voorts werd een aanval gedaan op Moskou. Een Sovjet-luchtaanval op Berlijn werd afgeslagen. De vliegtuigen, aldus het D.N.B., werden door het af weergeschut gedwongen terug te keeren, nog vóór zij het stadsgebied bereikt hadden. HITLER VERLEENT HET EIKENLOOF. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 10 Augustus (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan den rit meester Niemack, commandant van een afdeeling verkenners in een di visie infanterie, voor zijn heldhaftig optreden in den Oostelijken veld tocht, als dertigsten officier der Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. De Führer heeft den officier de onderscheiding heden persoonlijk uitgereikt. ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN ANTONESCU. Boekarest, 9 Aug. (D.N.B.) Naai de pers meldt, heeft aan het Zui delijk front een ontmoeting tus- schen den Führer en generaal An- tonescu plaats gevonden. De bla den schrijven, dat de verleening van het 'ridderkruis een persoon lijk eerbewijs voor Antonescu is =.-n dat daarmede geheel Roemenië ge- eerd wordt. De pers meldt vooits, dat Hitier Antonescu dank /egde voor de voortreffelijke houdingj van de Roemeensche weermacht en uiting gaf aan zijn vreugde over het feit, dat Bessarabië en de Boe- kowina heroverd zijn door den heldenmoed van Roemeensche en Duitsche soldaten. Antonescu dankte den Führer en gaf hem de verzekering van het vertrouwen en de toewijding van Roemenië en zijn leiders, Het Italiaansche legerbericht, Rome, 10 Aug. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In N o o r d-A f r i k a activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek en Solloem. Formaties van ons luchtwapen hebben in Mersa-Matroe havenwerken voor anker liggende schepen ge' bombardeerd en branden veroor' zaakt. Andere eenheden deden aanvallen op vijandelijke schepen ten Oosten van Sidi El Barrani. De vijand ondèrnam vluchten naar Benghazi, Derna en Bardia. In O o s t-Af r i k a herhaalde het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op de vestingwerken van Gondar. InGriekenlan d bombar deerden eenige Engelsche vlieg tuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee bracht een van onze torpedobooten onder bevel van den fregatkapitein Carlo Di Lo- wemberg in samenwerking met een verkenningsvaartuig van de marine een vijandelijken onder zeeër tot zinken. Het Italiaansche weermachtbe- richt van 9 Augustus luidde, naar Stefani meldt, als volgt: In N o o r d-A f r i k a is aan het front van Tobroek in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijke aanval met verliezen vlot afgeslagen. De aanval had ten doel eenige van onze steunpunten te overrompelen. Het luchtwapen heeft opnieuw haveninstallaties en versterkingswerken van Tobroek gebombardeerd. Aan het front van Solloem heeft een Duitsche stoot troep bij een ontmoeting met ge motoriseerde eenheden vijande lijke verkenningstanks vernield, den tegenstander verliezen toege bracht en gevangenèn gemaakt. Onze formaties jagers hebben in scheervlucht ten Zuidoosten van Solloem troepen en Britsche vrachtauto's aangevallen. Andere luchtformaties hebben verdedi gingsinstallaties en rijwegen in de omgeving van Sidi El Barrani ge bombardeerd. Vijandelijke vlieg tuigen hebben aanvallers gedaan op Benghazi en Tripolis; eenige schade en eenige gewonden onder de burgerbevolking van Tripolis. In O o s t-A f r i k a hebben eenige van onze afdeelingen koene uitvallen ondernomen van ver schillende steunpunten in. Gondar. Zij hebben vijandelijke afdeelin gen uiteengedreven, haar verliezen toegebracht en wapens buit ge maakt. De vijand heeft zijn lucht aanvallen op Gondar herhaald en eenige schade aangericht. JAPANSCHE PERSSTEMMEN OVER DEN TOESTAND IN O.AZIE. Tokio, 10 Aug. (D.N.B.) De „Nitsji- Nitsji" schrijft in een hoofdartikel dat Japan Thailand bij zij pogingen, om den Engelsch-Amerikaanschen druk te overwinnen, volledig zal steunen en zoo noodig „tot geweld zal overgaan", teneinde een einde te maken aan de pogingen van derde mogedheden, die de onafhankelijk heid van Thailand in gevaar willen brengen. De houding van Engeland en de Vereenigde Staten wijst er op, aldus het blad, dat men het welzijn van Thailand volkomen negeert en slechts tracht de eigen belangen in het Verre Oosten te bevorderen. De „Asahi Sjimboen" zegt, dat de drei gende houding van Engeland en Amerika tegenover Thailand niet den minsten invloed op de Japan- sc-he politiek in het Verre Oosten zal hebben. De correspondent van de „Jomieoeri Shimboen" te Bang kok meldt, dat de openbare meening van Thailand voor Japan ingenomen blijft, ondanks het feit, dat de Engelsch-Amerikaansche propa ganda van den A. B. C. D.-ring nog nauwer om Thailand gesloten wordt. In een extrabericht meldt de „To kio Sjimboen" dat Engeland thans begoten heeft zijn luchtstrijdkrach ten in Hongkong te versterken. Deze week op bon 30 reserve 11 kilo. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij deelt, in aansluiting op het geen reeds is bekend gemaakt met betrekking tot de moeilijkheden van tijdelijken aard, welke zich bij de aardappelvoorziening voordoen, me de, dat gedurende het tijdvak van heden 11 Augustus tot en met Zon dag 17 Augustus a.s. de met „30 re serve" gemerkte bon van de bon kaart „diversen" recht geeft op het koopen van iy, kg aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aanvullende bon, eveneens voor X% kg worden aangewezen. Indien de weersomstandigheden medewerken, zal dit reeds in dgn loop van deze week mogelijk zijn. TURF ZONDER BON? Een waarschuwing van het Rijkskolenbureau. Het rijkskolenbureau vestigt er de aandacht op, dat alle turf met uit zondering van aanmaakturf en bol- sterturf, die echter niet als huis brand voldoen -r- tegen inlevering van geldige bonnen en/of toewij zingen verkocht dient te worden. Mocht goede turf, zooals bagger-, pers-, kleine handgestoken of steek- turf, Peel- of haardbrandturf bon- vrij verkocht worden, dan maken kooper en verkooper zich beiden aan een strafbaar feit schuldig. Aanbiedingen van turf zonder bon zullen derhalve meestentijds betrek king hebben op aanmaak- en bol- sterturf of op minderwaardige op turf gelijkende producten met een zeer hoog watergehalte, die in dro gen toestand verpulverd uiteenval len; bvendien staan de voor z.g. vrije turf gevraagde prijzen veelal in geen verhouding tot de stook- waarde. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 Augustus: BRITSCHE TOESTELLEN BOVEN DUITS CH GEBIED. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) Eeni ge vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht, komende uit het Noordoosten, Duitsch gebied binnengevlogen. Enkele hunner trachtte ook Berlijn te bereiken. Na beschoten te zijn door lucht afweergeschut wijzigden de toe stellen terstond hun koers. De aan- valspoging bleef volkomen zonder effect. AMERIKAANSCH MATERIAAL VOOR DE SOVJETS. Tokio, 10 Aug. (D.N.B.) De .Hotsji Sjimboen" meldt uit Wla- diwostok, dat een Sovjetkoopvaar- dijvloot van 23 schepen met ma chines en petroleum aan boord, op den ochtend van 3 Aug. van Hcno- loeloe naar Wladiwostok is ver trokken. Op 5 Augustus zouden nog drie andere schepen met ma teriaal voor de Sovjets aan boord uit San Francisco naar Wladi wostok vertrokken zijn. BESPREKING TE VICHY. Vichy, 10 Aug. (D.N.B.) In den loop van den dag zijn, naar van welingelichte zijde verluidt, een reeks besprekingen gehouden, waaraan werd deelgenomen door maarschalk Petain, admiraal Dar- lan, generaal Weygand en gene raal Huntziger. In politieke krin gen hecht men aan deze bespre kingen groote beteekenis. Darlar. en Weygand waren gisteravond de gasten van Petain. De besprekin gen duurden tot laat in den nacht. Darlan en Weygand hebben Van ochtend te 9 uur opnieuw een langdurige conferentie gehad. ■ervolgcl').

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1