KOMPAS OMNIUMKAART LI. ».b. HUMS. COSIER i Zn. Scheveningsche seizoen op zijn hoogtepunt. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERlCHI-m bevattende Oostel. Duitschl., Europ. Rusland, Noorwegen, Zweden enz. enz. SLECHTS 65 CT. VOORDAM 9, ALKMAAR. TEL. 3320. SPORT Een belangrijke sportdag. EERSTE BLAD g W OPGAVE AMSTERDAMS CHE BANK N.T. Bijkantoor Alkmaar.» van Maandag 11 Augustus 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k 4 Nederland 1941 99Wi6 4 Nederland 1940 II 99u/,c 99u/w 92% 937/s 120®/» 1371/, .194 3_3VS Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1939 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 128 IND. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 141% Calvé Delft Cert. 93 Nederl. Ford 335 Lever Bros .133 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 236% CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 433% Java Cultuur - 260 Ned. Ind. Suiker Unie 240 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber t Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah ■122% 253% 284% 225% 143% •160 •136 127% 153% 176% .188 .233 .286% .235 plm 2u 100 92% 93% 120% 139 194 128 142 92% 340 133 237% 435 263 242 122 251% 281 227 143 160 137 127% 153 176% 188% 230 285% 534 MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 11 Aug. Heden avond spreekt 'van 7 uur 45 tot 8 uur voor den microfoon van den Neder- landschen omroep (Hilversum 2) Max Blokzjjl over_ „Vergeten ge kanker". IR. MUSSERT BEZOEKT DE W.A. IN BELGIE. Op uitnoodiging van den comman deerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau België en Noord- Frankrijk, generaal deir vliegers Wimmer, heeft de leider der N.S.B. een driedaagsch bezoek aan België gebracht om zich van. de opleiding der W.A.-mannen in België, die bij het N.S.K.K. en Luftnachrichten- truppen dienen, op de hoogte te stellen. Ir. Mussert bracht allereerst een bezoek aan een kamp van de Duit- sche weermacht, waarin de W.A.- mannen als „Mussert-compagnie" bij de Luftnachrichtentruppen zijn on dergebracht. Voorts werd ir. Mussert elders een vliegkamp van een „Stukaverband" getoond. Om vier uur des middags werd ir. Mussert op het landgoed welkom geheeten door generaal Wimmer. Nadat ir. Mussert en zijn gevolg aan de stafofficieren van ge neraal Wimmer waren voorgesteld, had de eerste bespreking plaats. Des avonds vereenigde het gezelschap zich aan een diner. Verscheidene opper- en hoofdofficieren van de weermacht, het luchtwapen, het N.S.K.K. en den Arbeidsdienst zaten hier mede aan. Zaterdagmorgen bracht de leider, in gezelschap van generaal Wim mer allereerst een bezoek aan een compagnie W.A.-mannen van het N.S.K.K. Voorts bezocht de leider Zaterdagochtend een vliegveld. Des middags vertrok hij in gezel schap van ing. Müller naar de Ar dennen, waar generaal Wimmer hem een jachtpartij aanbood. Zondagmiddag heeft de leider op 'n jachtslot in de Ardennen afscheid genomen en is vandaar naar Utrecht teruggekeerd. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. Het Nederlandseh Meteorologisch Instituut deelt mede, dat in het etmaal van 's avonds 9 Augustus tot 's avonds 10 Augustus in Noord holland in de omgeving van Oud karspel en tusschen Hoorn en Enkhuizen en ook op de Zuidhol- landsehe eilanden de weersgesteld heid kritiek geweest is voor het optreden van aardappelziekte. ECHTELIJK DRAMA. Zondagavond ongeveer half elf ontmoette een 34-jarige badknecht in de Pansierstraat te Scheveningen zijn 19-jarige vrouw, die sinds eeni- gen tijd gescheiden van hem leefde. De man vroeg bij deze ontmoeting aan zijn vrouw we^r bij hem terug te komen, hetgeen zij weigerde. Hij is daardoor zoo in woede ontstoken, dat hij haar hij de keel greep. De vrouw geraakte buiten bewustzijn. Eenige voorbijgangers hebben haar bevrijd en naar haar woning ge bracht, waar zij na eenigen tijd weer op haar verhaal is gekomen. Zij heeft geen letsel bekomen. De man verkeerde na deze daad in zoodanige vertwijfeling, dat hij eenige malen met het hoofd tegen een lantaarnpaal liep, waarbij hij' eenige lichte verwondingen opdeed. In dezen staat werd hij door eenige DE POSITIE VTN THAILAND. Tokio, 11 Aug. (Domei.) De Yomioeri Sjimboen laat het licht vallen op een telegram van zijn correspondent in Hongkong, die meldt, dat de Engelsch-Ameri- kaansche pogingen om Thailand in het anti-Japansche kamp te trekken in hevigheid toenemen. Men belooft Thailand daarbij mili tairen steun, zoowel door het con- centreeren van troepen en bom menwerpers in Singapore, Birma en elders als aan de Thailandsche grens. De correspondent maakt melding van berichten, volgens welke generaal Paitsjoensji, de bevelhebber van de Tsjoengking- troepen in China, 300.000 man troepen gereed heeft in Zuid- Yoenan om over te steken naar Birma en zich bij de Birmaansche troepen aan te sluiten ingeval de Japansche strijdkrachten een aan val mochten doen op den Birma- weg. DE ARRESTATIE VAN GENERAAL DENTZ. Vichy}, 9 Augustus (D.N.B.) De Fransche regeering heeft haar ambassadeur te Madrid, Pietri, op dracht gegeven, bij den Britschen ambassadeur aldaar, Sir Samuel Hoare, een stap te doen naar aan leiding van de arrestatie van gene raal Dentz en 35 andere Fransche officieren van het Levantleger. Pietri moet Hoare verzoeken het vertoog van Vichy ter kennis van de Britsche regeering te brengen. DUISTERE ZAAK TE LA LOUVTERE. Brussel, 10 Aug. (A.N.P.) In het stadje La Louviere is een bedrog ontdekt, waarvan de vrouw van een vermoorden Belgischen vluchteling het slachtoffer is geworden. Den 17en Mei 1940 in den tijd van spionnenvrees en algemeene vluch- telingenpaniek werd in La Louvièra door Fransche soldaten een Belgisch monteur gearresteerd en naar het gemeentehuis overgebracht. Zijn va der bracht kort daarop een bezoek aan den staf der Fransche afd., die verklaarde, dat zijn zoon uit het Bel gische leger was ontslagen, en werd met geruststellende woorden 'naar huis gezonden. Toen de Franschen korten tijd daarna La Louvièra uit- politieagenten aangetroffen, die hem naar het politiebureau brachten waar hij, na verhoord'te zijn, in be waring is gesteld. ruimden was de monteur spoorloos verdwenen. Het gerucht liep, dat in het hoofdbureau van politie een kel der was ontdekt met een aantal door de Franschen doodgeschoten spion nen. Inderdaad werden dan ook een aantal lijken van onbekende perso nen op het plaatselijk kerkhof ter aarde besteld. Na een jaar ongeveer, in Maart 1941, ontving de echtgenoote van den vermisten monteur van het Duitsche Roode Kruis bericht, dat haar man zich in een Duitsch gevan genenkamp bevond. Zij begon een briefwisseling en zond ook vaak pakjes. Op den duur verwonderde zij zich er echter over, dat haar man in zijn brieven nooit naar den gezondheidstoestand van zijn familie vroeg. Van een foto, die zij naar aanleiding van het onderzoek naar haar man ingesteld, ontving, herken de zij dezen niet. De familie, die thans argwaan kreeg, liet het lijk van een der door de Franschen doodgeschoten personen opgraven. De vader herkende toen aan de klee- dingstukken zijn zoon, doch de jas met identiteitspapieren ontbrak. Thans zal uit het onderzoek moeten blijken of de krijgsgevangene, die een Franschman met gelijken voor- en achternamen blijkt te zijn, deel heeft gehad aan den dood van den monteur en zich op onrechtmatige wijze diens papieren heeft toege- eigend. Drukwerk is meestal haastwerk. Wy zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen Haagschen correspondent). HET is wel wat treurig om het te zeggen, maar het is toch waar: als dit praatje verschijnt, neigt het Scheve ningsche zomerseizoen al weer naar zijn einde. Scheveningen heeft dit jaar geen klagen. Heel anders dan verleden, jaar, toen „de besté tijd" voor het meerendeel een zachte winter of een waterballet was, hebben wij dezen zomer in Juli alvast een zeer gewaar deerde proeve van uitgezocht weer geïncasseerd zonder op een paar dagen na één drop regen, altijd lekker warm en zelfs met een minia tuur hittegolf. Wat dat, vooral met de lange- avonden, die wij als oorlogsproduct hebben, voor de badplaats beteekent, laat zich niet in cijfers beramen, maar dat het een heeleboel is, is zeker. Ik kan trouwens toch wel een cijfer produceeren ten bewijze wat een verschil goed of slecht weer voor onze badplaats maakt. Indertijd, toen Scheveningen nog niet eens zóó druk was als in den laatsten tijd (al wil dit nu juist niet zeggen dezen tijd) heb ik mij eens laten vertellen, dat het verschil tusschen een kouden en een warmen dag voor de buitenbe- drijven (Pier, baden, café's aan den Boulevard, strandexploitatie enz.) ongeveer 5000 gulden was. En dit alleen voor de Maatschappij. Al de bedrijven, die buiten haar staan, de café s onder de Galerij, de zaken op et strand, Seinpost enz., waren hierin niet meegeteld. En ook voor de restaurants, de bars enz. maakt het natuurlijk een geweldig verschil of net hefehjk weer is, dat den burger oet zeggen: „Komaan, ik ga een poosje naar den zeekant", of guur J)6/' at hem met een huivering ervan doet afzien uit te gaan, tenzij dan voor een bioscoopje in de .stad. Goede zaken. NEEN, in dit opzicht is Schevenin gen van t jaar zeker goed af. Of het nu juist even druk is als in een vol komen normalen tijd? Dat lijkt niet waarschijnlijk. Zülke topcijfers als voorheen hebben bijvoorbeeldde baden dit jaar nog niet één keer «e- maakt. Men kan ook wel veilig aan nemen, dat het bezoek van de ver schillende categorieën publiek, waar van onze badplaats het moet hebben niet zoo groot geweest kan zijn als voorheen. Men denke alleen aan de auto, die voor een groot gedeelte van het publiek volkomen uitgeschakeld is. En zij bracht den Schevening- schen gelegenheden juist altijd zoo'n zwerm van royaal-verteerende be zoekers aan! Nu gaat dat niet zoo goed meer. Menig uitstapje naar Scheveningen, al was het maar voor een eterijtje of een paar avonduren op het terras van het Palace-hotel, zal hierdoor in den steek gelaten zijn. De bonnen maken improvisaties van dezen aard trouwens ook niet gemakkelijk, integendeel. Aan den anderen kant mag mén wél aan nemen, dat de dagjesmenschen niet zóó veelvuldig geweest zullen zijn als vroeger .jaren onder overeenkom stige omstandigheden, want het rei zen is duurder geworden en de zor gen des levens zijn allerminst ver minderd. Of men in een stad als Rotterdam nog zooveel geld en lust zal hebben voor het strand als vroeger, valt te betwijfelen. Evenwel hebben wij in de goede dagen, die achter ons liggen, heel. wat dagjesmenschen door Den Haag zien trekken. Als het goed weer is hoeft men daarvoor maar 's ochtends tus schen negen en tien in de buurt van het station Ilollandsche Spoor te 2ijn. Daar kan men hun intocht gade slaan. Vergissing of zij wel van het slag zijn, is onmogelijk; hun toilet en hun karabies met proviandwijzen het onmisbaar uit; anders wel het gereedschap van emmertjes en schepjes, dat de kinders bij zich hebben. Eiken vacantiedag, dat het mooi weer wil wezen, komen er zoo honderden en honderden of ook wel duizenden en duizenden in Den Haag aan, om op Scheveningen den dag door te brengen. Het zijn niet de meest kapitaalkrachtige klanten voor de badplaats, ieder voor zich verteren zij niet veel, maar altijd toch nog wel een kleinigheid en de groote hoop van zulke kleinigheden kan nog een aardige ronde som maken, die men voor een snoepreisje wel op zak zou willen hebben! Augustus als climax. HET is daarom wel jammer, dat de vacantie is begonnen met een ommekeer in het weer, een merkbare afkoeling met regen, die heel wat plannen, voor Scheveningen, in de war gestuurd zal hebben. Jammer in de eerste plaats voor de vacantie- gangers zelf, maar dan ook voor Scheveningen, dat juist deze maand nog moet zien binnen te halen wat het maar kan. Augustus is nu eenmaal de hoofd- maand van het seizoen en alles moet dan op volle kracht kunnen draaien, of het einde draagt, den last. De directie tracht ook in de samenstel ling van haar programma aan de maand Augustus een bijzonder accent te geven. In de Kurzaal-concerten was die climax niet altijd vol te houden; wij herinneren ons het seizoen van drie jaar geleden, dat zóó glansrijk begon, dat het eigenlijk meteen al niet meer te overtreffen was, met zulke prach tige concerten en andere uitvoerin gen, zulke luisterrijke solistennamen enz. Zoo'n eerste klap was dan ook eenige daalders waard als stimulans voor het verdere bezoek aan de Kur- zaal, maar daarom was het vermoe delijk niet eens begonnen, het kan best een toeval geweest zijn, dat het zoo uitkwam, want het inter nationale verkeer ging toen nog vol komen onbelemmerd en wilde men n beroemden solist engageeren, dan moest men hem nemen wanneer men hem krijgen kon, er viel niet te reserveeren voor later in den tijd. In dit opzicht is de doseering op het oogenblik gemakkelijker, maar het aantal beschikbare krachten is daar tegenover kleiner, een heele groep van solisten, die geregeld in het Kur- haus kwamen, komt thans niet in aanmerking, omdat zij Scheveningen eenvoudig niet zou kunnen bereiken, dan wel tot een van de landen be- hooren, waarmee Duitschland in oorlog is. Desondanks is het pro gramma ook thans wonder-goed ge stoffeerd en aan beroemde namen (Gieseking, Bustabo, Pembaur e.a.) is allerminst gebrek, om van onze eigen landgenooten, die een kans krijgen als nauwelijks ooit te voren, niet te spreken. Op het einde van deze -maand zal Scheyeningen ook een ouden be kende als prof. Georg Schneevoigt, die voorheen meer dan tien jaar het Residentieorkest heeft gedirigeerd, weer aan den lessenaar zien. Hij was altijd uiterst populair bij de Hage naars en zal ook nu zeker van harte welkom zijn. Verder staat nog een korte episode van concerten onder leiding van den voortreffelijken Zwitserschen dirigent Ernest Anser- met te wachten, eveneens een zeer geziene figuur in de Kurzaal. Kermis der ijdelheid. TOT de meer frivole nummers van het programma behoort een wed strijd in jazzmuziek als wij kort geleden hebben gehad, een gelegenheid voor de „fans" om het hart op te halen, en het „Con cours d'elegance et de jeunesse" van Zaterdag 16 dezer, een wedstrijd voor dames en kinderen met honden Dit kijkspel speelt zich 's middags op het terras af en trekt altijd een macht publiek. Gezegd moet wor den, dat het dan ook dikwijls wel aardig wil wezen, vooral in de jeugdafdeeling. Oorspronkelijk was het zoo, dat er voor de kinderen niets anders dan het gewone pakje werd gevraagd en een of meer honden. Dat was ook aardig genoeg. Maar de ouders, die hun kinderen lieten deelnemen, hebben er iets an ders van gemaakt en dit heeft met tertijd de sanctie van de organisa tiecommissie gekregen; het is nu een gecostumeerde kinderwedstrijd, waarvoor de kleuter in soms wel heel gekke of gezochte pakjes wor den gestoken. Voor mijn smaak is met deze nieuwigheid de aardigheid er voor een groot gedeelte afgegaan, want zelfs de schmink en de lippen stift worden er bij te baat genomen en dit is karakteristiek voor de on- natuur van het heele geval. Leuk blijft als voorheen het gehaspel van de kinders met de honden, die niet altijd willen zooals zij moeten en door het vele publiek zenuwachtig geworden wel eens dingen doen die des honds zijn, maar op een keurig concours misplaatst schijnen, of wel zich zóó onwillig toonen, dat de kleine baas of vrouw geen ree met hen kan schieten. Behalve deze kinderafdeeling is er ook een voor dames in twee man ches, de eene met gewoon toilet, de andere gecostumeerd. - Een tikje vanity fair komt hier natuurlijk bij en dit is voor den toeschouwer, die Den Haag kent, niet het minst ver makelijke gedeelte van den wed strijd. Men moet wel tamelijk zeker van zichzelf zijn om in zoo'n con cours mee te doen, de pretentie is echter niet altijd in overeenstem ming met de prestatie en men ziet er dan ook dames bij, die zich rondweg gezegd allermalst toegeta keld hebben in de stellige verbeel ding, dat zij er hoogst elegant uit zien. Ook dit geeft stof tot vroolijk- heid. Overigens zijn er de werkelijke elegante types, die de bewondering waard zijn. En in alle geval krijgt men allerfraaiste honden te zien. Het publiek neemt zeer levendig deel en steekt zijn voorkeur voor die of gene van de mededingsters niet onder stoelen of banken, w:at dan ook niet hoeft en als de jury altemet eens anders beslist dan de vox populi blijkbaar had gewenscht, krijgt zij het ondubelzinnig door een demonstratie te hooren. Vroeger jaren was ook het gecos tumeerde bal in de Kurzaal een hoogtepunt van het seizoen, maar vanwege het klokje van gehoor zaamheid1 van middernacht en onder andere het gebrek aan taxi's om de gecostumeerden naar de Kurzaal en thuis te brengen, is dat uitgevallen. Ook de zeer drukke vuurwerk avonden zal menigeen wel met wat hartzeer missen. Het spreekt van zelf, dat van deze heelemaal niets kan komen. Met dat al is er op Scheveningen nog afwisseling van vermaak ge noeg. De hoofdzaak is echter, dat hel weer meedoet. In 1798 begon de geschiedenis der ALKMAARSCHE COURANT 13-9 jaar lang kon de midden stand in de ALKMAARSCHE COURANT zijn reclame maken. Uw advertenties in dit eenige FAMILIEBLAD hebben de grootste waarde! Tel. 3320. Kampioenschappen op ver schillend gebied. Het was gisteren voor de sport een bijzondere dag, want in verschil lende takken hadden kampioens wedstrijden plaats. Het was daarom bepaald jammer, dat het weer niet medewerkte. Een stralende Augus tusdag had de belangrijke evene menten zeker nog veel beter tot hun recht doen komen. Den Haag was wel het groote mid delpunt. In het Zuiderparkbad wer den de nationale zwemkampioen- schappen gehouden, op de Sintel- baan aan de Laan van Poot de Ned. athletiekkampioenschappen. Op Duindigt het kampioenschap voor dravers en tenslotte in Zandvoort de wielerkampioenschappen op den weg. Bij de zwemkampioen- schappen gingen vier titels op andere over. Tonny Byland werd eerste op de 200 m schoolslag (voor Jopie Waalberg). Seton kampioen op de 200 m schoolslag heeren (voor Smitshuyzen). Hoving eerste op de 100 m borstcrawl en Dolf van Schou wen op de 100 m rugslag (voor Met man). Rie van Veen' was de ster op de 100 m en 400 m borstcrawl. Op de 100 m behaalde zij haar 5e kam pioenschap in successie. Bij de a t h 1 e t i e k legde Osen- darp beslag op de titels 100 en 200 m. Bouman won de 800 m. De Ruy- ter de 1500 m en Petit de 5000 m. Kaan de 110 m horden. Bulder het hoogspringen en Houtman het ver springen. Records werden niet ver beterd, mede door de slechte weers omstandigheden. Het dravers kampioen- schap van Nederland werd te Duindigt na een zeer sensationeele strijd in 4 heats beslist ten gunste van Xoli, de Friesche draver van mevr Sierdsma te Weidum, gereden door T. A. v. d. Veen. De favoriet Axkit verspeelde zijn kans op onfor tuinlijke wijze in de 3e heat. Zij, die hun vertrouwen in Xoli hadden ge steld werden door den totalisator goed beloond. Xoli betaalde in de eerste heat f 26.50 voor 1 en als winnend voor definitief 53.40 voor 1. Bij de wielerkampioen schappen op den weg wist bij de profs Louis Motké voor de twee de maal in successie kampioen te worden. Steenbakkers werd eerste der onafhankelijken gn G. Peters won bij de amateurs. De sterke wind was voor de rijders een geduchte handicap. Athletiek DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Groote verrassingen hebben de Nederlandsche athletiekkampioen schappen, welke onder groote be langstelling gehouden werden, niet opgeleverd. De loopnummers verliepen alle op regelmatige wijze, waarbij vooral de strijd op de 800 meter en de 1500 meter zeer spannend was. Zoowel Bouman als de Ruyter slaagde er in de jongere concurrenten achter zich te laten. Bijzondere tijden werden niet gemaakt, hetgeen voornamelijk aan de zeer ongunstige weersomstan digheden te wijten was. De harde wind maakte het den deelnemers geducht lastig en speciaal op de lan- UW ADVERTENTIE HAD HIER MOETEN STAAN! Duizenden vaders, Duizenden moeders, Duizenden zonen en dochteren, Duizenden vrienden en kennissen haddm er dan kennis van genomen. Want DE ALKMAARSCHE COURANT is UW FAMILIEBLAD. V-VICTORIE gere afstanden speelde deze factor een belangrijke rol. Osendarp boek te zoowel op de 100 als de 200 meter een overtuigende overwinning, al gaf van Osta op de 200 meter zeer goed partij. Osendarps tijd op de 100 meter was 10.4 sec., welke fraaie tijd voor een deel aan het feit te danken was, dat met den wind in den rug geloopen werd. Een verrassing was de overwin ning van den Zeeburgman Dammers bij het speerwerpen, waardoor de kampioen van verleden jaar, Lutke- veld, onttroond werd. De laatste sukkelt nog steeds met een oude blessure en wierp 54.365 meter. De prestatie van den jeugdigen kam pioen om 57.79 meter te gooien, mag er echter zijn en wekt hoopvolle verwachtingen voor de toekomst. Hetzelfde geldt ook voor den Gro ninger Bulder, die bij het hoogsprin gen met een sprong van 1.80 meter zoowel Spanjerdt als Carlier achter zich liet. Blok liep een uitstekende 400 me ter en gaf zijn tegenstanders geen kans; een tijd van 50.5 sec. met de zen wind mag er ongetwijfeld zijn. Van Beveren viel op dit nummer tegen, Bakels en Haagh deden aar dig werk en werden resp. tweede en derde. De met spanning tegemoet-geziene strijd op de 800 meter tusschen Bou man en de Roode werd sterk door den wind beïnvloed. Bouman bleef in de eerste ronde rustig achter lig gen. Na 600 meter achtte Bouman het moment gunstig om eveneens naar voren te komen. Hij liet zich door de Roode rustig trekken en 50 meter voor het einde deed hij een geslaagden aanval op den Haarlem man. Deze had geen kracht meer dezen af te slaan, waardoor Bouman voor de achtste maal kampioen van Nederland werd. Ongeveer hetzelfde was het ver loop van den strijd tusschen Frits de Ruyter en Slijkhuis op de 1500 meter. Ook hier deed de jeugdige Slijkhuis het moeilijke werk door bija voortdurend de leiding te ne- men. De Ruyter bleef hem dicht vol gen en het was dan ook niet ver wonderlijk, dat de Leidenaar den aanval op de laatste 50 meter niet meer kon afslaan. Een tijd van 4 min. 14.4 sec. onder deze omstandig heden is lang niet slecht. Op de 5000 meter slaagde Petit er in den kampioen van verleden jaar, Walther van de Volewijckers, achter zich te laten. Wim Kaan won volgens de ver wachting de 110 meter horden, al ondervond hij van Hagendoorn van de Trekvogels meer tegenstand dan vermoed werd. Door zijn uitsteken de techniek kon Kaan de zege niet ontgaan. De Bruyn haalde zoowel op het kogelstooten als het discuswerpen het kampioenschap, de discus wierp hij 45.15 meter, den kogel stootte hij 13.88 meter, terwijl Houtman ipef 6.975 meter zijn kampioenschap op het verspringen voor een jaar pro longeerde. Lamoree won met 3.75 nieter het polsstokhoogspringen. Zwemmen DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. De tweede dag van de nationale kampioenschappen bracht verschil lende verrassingen in de finales. Zoo slaagden noch Alie Stijl, noch Jopie Waalberg er in een kampioenstitel te bemachtigen. Daarentegen was het de Rotterdamsche zwemster Rie van Veen, die niet alleen beslag leg de op twee titels, n.l. 100 meter borstcrawl, waarbij zij Alie Stijl ge decideerd sloeg, doch bovendien op de 400 meter borstcrawl, waarbij zij vrijwel geen strijd behoefde te leve ren. Bovendien had zij een leeuwen aandeel in den strijd op de estafette 4 x 100 meter borstcrawl voor da mes, waardoor de Rotterdamsche Dameszwemclub thans definitief be slag legde op den wisselprijs van mr. van Kappen, door opnieuw het kampioenschap op dit nummer te behalen. Jopie Waalberg moest thans haar meerdere erkennen in de Hilver- sumsche zwemster Tony Bijland. Ook Willy Haverlag bewees in dit nummer haar groote kracht. Of schoon zij geruimen tijd de leiding had genomen, beschikte zij evenwel niet over voldoende reserves om de krachtige eindspurt van Jopie Waal berg alsmede van Tony Bijland te weerstaan. De overige kampioenen waren: bij de dames Iet van Feggelen op de 100 meter rugslag in 1 min. 18.6 sec. Bij de heeren 100 meter rugslag: H. van Schouwen, 1 min. 12.9 sec.; 100 meter borstcrawl K. Hoving, 1 min. 2 sec.; 200 meter schoolslag: W. Seton in 2 min. 50.1 sec.; 400 meter borstcrawl: A. F. Ruimschotel Jr., 5 min. 35.8 sec.; kampioen 4 x 200 m borstcrawl heeren: Haagsche Zwem en Poloclub, 10 min. 19.4 sec.; kam-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3