Klompeptje Klomp BUITENLAND. EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN Doodstraffen in België uitgesproken. BURGERLIJKE STA ND Ooggetuigeverslag van het Oostfront. MARK TWEEDE BLAD DE KOFFIE-SURROGAAT WAS TE DUUR. Een winst van 200 pet. van den kostprijs. Door de gebr. B. te Zaandam is sedert 1 September 1940 koffie-sur- rogaat bereid en, verpakt in kleine zakjes met een inhoud van 30 gram, in den handel gebracht. Dit surro gaat moest door de winkeliers, die een normale winstmarge genoten, vooi 25 cent per pakje aan de ver bruikers vqfkocht worden. De gros siers maakten op dit artikel een re latief aanmerkelijk grootere winst, de fabrikanten echter verdienden niet minder dan 200 pet. van den kostprijs. De accountantsafdeeling van de inspectie voor 'de prijsbeheersching te Amsterdam, die deze aangelegen heid nader onderzocht, berekende, dat de verkoopprijs in den detail handel hoogstens op 15 cent per zakje had gesteld mogen worden. Bij dezen prijs zouden zoowel de gros siers en detaillisten als de fabrikan ten een redelijke winst verkregen hebben. Door een zooveel hoogeren detailprijs vast te stellen werd de grens van het redelijke en ontoelaat bare verre overschreden en maakte men zich aan prijsopdrijving schul dig. De inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam stelde op grond van deze overweging vast, dat de prijsopdrijvings- en hamsterwet, ge zien in verband met het prijsbeheer- schingsbesluit, was overtreden en veroordeelde de gebr. B. tot S 500 boete voor ieder. INBRAAK IN ONBEWOONDE VILLA. Een flinke buit De vorige week werd ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Heemsteedsche Dreef te Heemstede. Daarbij werden o.m. ont vreemd 9 bankbiljetten van 100 gul den, 2 van 50 gulden, 250 aan klei- ner bankpapier en voorts tal van gouden voorwerpen en een platina armband met briljanten. MACHINIST BIJ RANGEEREN VERONGELUKT. De ongeveer 50-jarige machinist J Hoogiakker, vader van een groot gezin, is gisteren bij het rangeeren op de z.g. tractiesporen van de Ned. Spoorwegen aan den Graver- weg te Nijmegen door tot nu toe onbekende oorzaak van den tender gegleden en onder de locomotief geraakt. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij eenigen tijd later is overleden. BOTER EN KAAS. Omtrent boter en kaas melden de officieele mededeelingen het volgende: Het aanbod van boter is door de verder doorgevoerde standaardi satiemaatregelen toegenomen. Daar er in deze weken geen ex port plaats vond, kon aan de vraag gemakkelijk worden voldaan. Zoo wel in klasse I als II is een goede vraag; deze kwaliteiten worden door de fabrieken of verkoopcom binaties respectievelijk voor 2.33 en 2.27 aan de grossiers afge leverd. De detaillisten betalen ver der 2.40 en de consument uitein delijk 2.60. Vooral voor de gros siers, die onkosten voor verpak king en omzetbelasting hebben te betalen, is de marge zeer klein. Nog steeds werkt de warme periode van enkele weken geleden ng op het product kaas, waarvan nog heel veel afwijkende kwaliteit aan de markt komt. Deze wordt meerendeels door de Zuivelcen- trale voor lagere"prijzen overgeno men en is bestemd voor de fabrie ken van z.g. korstlooze of smeer kaas. -Voor de goede kwaliteiten wor den nog steeds de maximum toe gestane prijzen betaald, voor 20 plus b.v. 0.87 per kg. Er wordt slechts weinig geëx porteerd, terwijl de vraag voor de binnenlandsche markt merkbaar grooter was. Duitsche effecten. - In het Ver ordeningenblad is opgenomen een aanvulling op de reeds bestaande be palingen betreffende de controle op effectennummers voor Duitsche ef fecten. Het overschrijven van de rente voor Duitsche buitenlandsche bonds in handen van buitenlanders wordt hierbij geregeld. Noodlottige val. - Het één-jarig di chtertje van den landbouwer B. van Kampen te Beesd (Geld.) is bij het spelen in het achterhuis van de ouderlijke boerderij zóó gevallen, dat zij roerloos bleef liggen. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. EEN KOSTBAAR VISCHJE. Aan den Rijksvischafslag te IJmuiden werd Vrijdag een steur aangevoerd van 184 kilo. Hef kost bare beestje werd op de Noordzee gevangen 'en bracht bijna 600 op. Kind overreden en gedood. - De vrachtrijder J. W. uit Nieuw-Leusen, was met zijn wagen onderweg van Zwartsluis naar huis, toen zijn on geveer driejarig zoontje, dat met hem meereed, van den wagen viel en onder de wielen kwam. Het knaapje was vrijwel onmiddellijk dood. DE NEDERLANDERS IN CHINA. Sedert begin Augustus heeft het Nederlandsche consulaat tweemaal ben ciculaire den Nederlanders aangeraden, het door Japan bezet te gebied van China te verlaten. Naar verluidt, heeft het Zwit- sersche consulaat dezelfde in structie gegeven. Italianen veroordeeld. - (D.N.B.) Het New Yorksche' gerechtshof heeft volgens Stefani de gezagvoerders der in de Ver. Staten op instructie van Roosevelt in beslag genomen Italiaansche schepen Aussa, Arsa, Alberta, Brennero en San Leonarda veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De vonnissen tegen de .be manning der genoemde schepen va- rieeren tusschen een en 24 maan den. Corporatief stelsel in Frankrijk. - (D.N.B.) Een vertegenwoordiger der regeering te Vichy heeft medege deeld, dat ten aanzien van de komen de beroepsorganisatie Frankrijk" het corporatieve stelsel zal worden in gevoerd, waarbij de samenwerking tusschen organisatie van werkge vers en werknemers gewarborgd zal worden door staatstoezicht. Het Fransche corporatieve stelsel zal in groote trekken gelijken op het Por- tugeesche en gedeeltelijk ook op de Italiaansche beroeps- en arbeidsor ganisatie.- Brussel, 10 Augustus. (A.N.P.) Vrijdagmorgen is voor den krijgs raad van den bevelhebber in de luchtgouw België-Noord Frankrijk een proces gevoerd tegen verschei dene Belgen, die beticht werden van verleening van onderdak aan een Engelschen vlieger, wiens toestel) in de omgeving van Maaseyk omlaag- geschoten was. Eind Mei j.l. klopte op een avond een Belg, Meltior geheeten, aan de tuinpoort der woning van de fami lie Traipont in n voorstad van Luik aan. De dochter des huizes, Lucie Vis, deed open. Meltior verklaarde haar, dat hij als oude bekende van haar moeder, Constance Fraipont, rekende op de vriendschappelijke gevoelens der familie jegens Enge land en haar daarom verzocht onderdak te verleenen aan een En gelschen vlieger, die in de omge ving een noodlanding had gemaakt en hern had vergezeld. De piloot was niet. gekwetst en hoopte op de hulp van Meltior om de gevangenschap te ontgaan. Meltior wist, dat Con stance Fraipont van Engelsche af komst en het geheele gezin pro- Engelsch georiënteerd was, hetgeen Constance had bewezen door vrij willige ballingschap in Engeland tijdens den wereldoorlog. Lucie Vis verklaarde zich derhalve bereid der. vlieger in huis te nemen en haar ouders maakten ook geen be zwaar om hem aan de naspeuringen dei Duitsche autoriteiten te ont trekken. Ondanks de discretie, waarmee het verblijf van den Engelschman was omgeven, kwam dit feit ter kennis van de Duitsche politie, die bij een huiszoeking den Engelschen soldaat ontdekte en overging tot arrestatie van alle schuldige leden van het gezin, namelijk van Lucie Vis, haar moeder, Constance Frai pont, en haar vader, Emile Auguste Fraipont, 'n Luikschen industrieel. Het drietal werd met mevrouw Meltior, wier man op de vlucht was 'gegaan, voor den krijgsraad ge bracht In de woning van mevrouw Meltior vond de politie documenten, waaruit medeplichtigheid aan anti- Duitsch gekuip ondubbelzinnig bleek. De verdachten werden verdedigd door een advocaat van de lucht-r macht die wees op de omstandig heid, dat de daad der eerste drie' beklaagden voortsproot) uit mensch- lievend gevoel, waaraan zelfs geen afbreuk was gedaan door hun ken- ins van het verbod. In de motiveering van het vonnis betoogde de krijgsraad, - dat niet met den gevoelsaphtergrond, doch uitsluitend en alleen met de feiten rekening gehouden kon worden. De bevolking is er door de kranten' en door plakkaten herhaaldelijk op gewezen, dat verleening van on derdak aan een vijandelijk onder daan ten strengste is verboden. Eveneens is aan de bevolking mee gedeeld, dat overtredng van dit verbod de doodstraf tengevolge kan hebben. In dezen geweldigen strijd, dien Duitschland thans voert, is het onmogelijk een dergelijke zware overtreding van de oorlogs- wetten zonder de strengste straf te laten passeeren. Met het oog hierop werden Lucie Vis en haar ouders tot de doodstraf veroordeeld. 121. Daar moest Neus- lang komen met een vaas. Nou, dacht Klompertje, ik hoef niet eens te vragen, waarom die knaap zulk een gekke naam heeft. Dat zag hij on middellijk toen' die dienaar binnenkwam. Hij had een ontzaglijke puntneus, een punthoed en schoenen, die hem veel te groot waren. 122. De ko- ning «am 3e o uticil vaas van Neus- vrms VRfin.) WIL Jt irmvbbr otrijg lang over en presenteerde hem aan Klompertje. Het was een prachtig ding, dacht Klom pertje, waarom zou ik het niet aannemen. Daar kon hij moeder best een plezier mee doen. Maar hoe kreeg hij dat ding in Pa- lingdam? STRIJD TEGEN BRITSCHE SCHEEPVAART. Berlijn, 10 Aug. (D.N.B.) De laatste 24 uur zijn 37.000 b.r.t, Britsche koopvaardijscheepsruimte door het Duitsche luchtwapen ver nietigd. In de wateren om de Brit sche eilanden brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen op 9 Augustus en in den nacht van 9 op 10 Au gustus vijf koopvaardijschepen, grootendeels behoorende tot krach tig beschermde convooien, met te zamen 29.000 brt. tot zinken en beschadigden zij een ander gcoot koopvaardijschip op ernstige w;jze. De Duitsche marine. (D.N.B.) - De berichten van de Sovjets en de En gelschen der laatste dagen over de yerliezen van de Duitsche marine bij de krijgsverrichtingen tegen de Sovjet-Unie worden in bevoegde Duitsche kringen opnieuw tegenge sproken, en als fantase gekenmerkt. Men verklaart te Berlijn, dat de Dutsche marine sinds het begin der gevechtshandelingen tegen de Sov-' jets geen verliezen geleden heeft. ALKMAAR. GEBOREN: Elizabeth A. Ch., d. van Johannes Zwart en A. JCesselaar. Wilhelmina P. M., d. van Ewoud J. Beemster en E. Telleman. OVERLEDEN: Johannes P. de Nijs 15 jaar. Maarten Meijer, wedr. van M. Smit, 88 jaar. Jacob de Boer, gehuwd met A. Röben, 66 jaar. LIMMEN. (Juli). Geboren: Agatha Klasma, d. yan P. Metselaar en C. Zoontjes. Adrianus Cornelus, z. van Jac. Dek ker en A. van der Velden. Catha- rina Maria, d. van W. Glorie en C. Hoogeland. Ondertrouwd: C. N. Zo- meÉlijk en M. Admiraal. G. H. Huyg te Beverwijk en M. C. van der Peet. J. A. van Lieshout te Bever wijk en C. C. Admiraal. Getrouwd: Th. W. Glorie en E. C. Piet te Alkmaar. C. Groot te Egmondbinnen en G. M. Dirkson. C. N. Zomerdijk en M. Admiraal. Overleden: C. Dirkson, wed. van S. JVokke, 61 jaar. A. Schou ten, wed. van K. Commandeur, 78 jaar. A. Adrichem, echtgenoote van U. Droog, 67 jaar. Th. Metse laar, echtg. van M. de Goede, 35 jaar (overleden te Alkmaar). A. Lief- ting, wed. van C. Lute, 85 jaar. KUNST EN WETENSCHAP ROMANTISCHE LIEFDE. In het Openluchttheater te Bergen. Voor een, gezien de slechte weers omstandigheden voor den aanvang van het stuk, tamelijk talrijk publiek, gaven „De Vereenigde Haagsche Spelers" Zondagmiddag in het V. V. V. Openluchttheater te Bergen een goed verzorgde voorstelling van het geestige blijspel „Romantische Liefde" van Edmond Rostand. Vóór zes jaar heeft het „Vereenigd Tooneel", onder leiding van wijlen Ko van Dijk en Frits Bouwmeester, 's-Gravenhage, 9 Aug. (A.N.P.) Het was Zaterdag 9 dezer een bijzondere dag op de perscon ferentie, die naar gewoonte in het gebouw Kneuterdijk 20 plaats vond. De leider van de reizen, welke door buitenlandsche journa listen en deskundigen naar de ver schillende fronten in dezen oorlog reeds gemaakt werden, ritmeester Freudemann, vertoefde in Den Haag en vertelde aan de hand van een in de zaal opgehangen kaart over zijn vele en belangrijke be levenissen aan het Oostelijk front. Ritmeester Freudemann leidde sinds het begin van den oorlog reeds ruim 200 dergelijke reizen, niet alleen van journalisten, maar bijv. ook van juristen politici, in- dustrieelen, landbouwers -enz. Deze reizen strekten zich over alle oor logsgebieden uit. Zoo beleefden buitenlanders als ooggetuigen den veldtocht in Polen, zagen de gru welen in Bromberg, trokken door Noorwegen, reisden door het Wes ten, beleefden den val van Duin kerken, den intocht in Parijs en den wapenstilstand te Compiegne op 21 Juni 1940, maakten den Griekschen veldtocht mee en zagen de Metaxaslinie, de Thermopylen en Athene. Gezamenlijk werd >p deze reizen, die met elkander ruim 1500 deelnemers telden, meer dan 350.000 km afgelegd. Dat de spreker dus ontzaglijk veel gezien heeft, zal men begrij pen. Zijn schildering van de jong ste reizen in de uitgestrekte ruim ten van het Oostelijk front was aanschouwelijk en treffend en bracht menig moment, dat men in de bladen in den loop der" laatste weken zag aangestipt, onder de volle belichting van den spreker persoonlijk doorleefde. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets vier reizen door ritmeester Freu demann georganiseerd en wel: de eerste naar Lemberg, de tweede naar de omgeving van Brest- Litowsk en Bialystok, de derde door Litauen en Letland, de vierde naar Minsk. De eerste reis begon 1 Juli; ne gen buitenlandsche journalisten, vertegenwoordigers van de pers der Vereenigde Staten van Ameri ka, Japan, Italië, Mexico, Zweden en Spanje waren de deelnemers.' In de bladen leest men vaak over de ravitailleering van een leger en begrijpt, dat de desge- naamde „Naehschub" een ontzag lijke organisatie vereischt. Hoort men uit eigen aanschouwing ver tellen, hoe de groote wegen naar het Oosten door colonne op colon ne in bqide richting in beslag ge nomen worden en alles met de regelmaat van een uurwerk ver loopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in superlatieven te denken en verstaat, welk een overweldigenden indruk deze ont zaglijke oorlogsmachine op den ooggetuige dezer dingen maken moet. Wat te Lemberg gezien werd, is reeds bekend. Men kan niet ver wachten er nog iets nieuws over te hooren. Maar toch stemt het tot voldoening, dat een negental bui tenlandsche beroepsverslaggevers, ook ten deele uit landen, die aller minst pro-Duitsch genoemd kun nen worden, dadelijk in de eerste dagen van de ontdekking der gru welen in de gelegenheid geweest zijn met eigen oogen te constatee ren, dat in de gegeven berichten geen overdrijving school, veeleer soberheid en vrees voor al te groo te rauwheid overheerscht heeft. De werkelijkheid is inderdaad niet te beschrijven en heeft vastgelegd, hoe in het Sovjet-paradijs beesten heerschen. Dezen indruk krijgt men op nieuw bij. de schildering van den toestand der gevangen genomen troepen, waarbij o.a. officieren werden gevonden, die hun laarzen tegen sigaretten verkwanselden en blootsvoets liepen, een overste, die slechts twee jaar op een leger- school geweest bleek te zijn en geen brief schrijven kon. Jongens, ternauwernood de kinderschoenen ontwassen, die ongeoefend het ka- nonvuuur ingejaagd waren, vrou welijke soldaten enz. enz. en dat alles in een Bonte mengeling van rassen en volken, bij welker typen en cultuurtoestand m^n zich eenige eeuwen in de geschiedenis terug verplaatst waant. De 2de reis, die de slagvelden der „Einkesselung" van Byalistok tot hoofddoel had, bracht onder den indruk van het feit, wat er van Europa en onze cultuur te recht had moeten komen, indien de enorme wapenmassa, over wel ke de Sovjets bleken te beschik ken en in de gebieden der Duitsche grenzen als een dreigend monster van gigantische afmetingen gereed stond, gelegenheid gekregen had, eigen marschroute te volgen. Want hier rijdt men eindelooze kilome ters tusschen aan weerskanten an den weg opgestapelde ijzer- en staalmassa's, wapenen van de meeste moderne structuur, thans stukgeslagen en buit gemaakt, doch in hun sombere machteloos heid nog sprekend van het mon sterlijk gevaar dat hier in de han- de van zulk een Lemberg-cultuur dreigde. Aan de reis door Litauen en Let land namen een 15-tal buiten landsche journalisten deel, ver tegenwoordigers der pers van Ita lië, Zweden, Japan, Hongarije, Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika, ook een Litauer en een Let. Wij beleefden hier nog eens den gruwel der wegvoeringen van geheele bevolkingsgroepen, weggesleept naar onbekende ver-, ten, onderweg vermoord; zagen ook weer den dichtgetimmerden woonwagen met kleine kinderen, dien de Sovjets eenvoudig ergens onverzorgd hadden laten staan, zoodat ten slotte al de kleinen verhongerden. In het mooie, oude Riga, de sta:l met de middeleeuwen stammende rijke cultuur, heeft het Sovjet barbarisme natuurlijk Aziatisch huisgehouden. De hooge St. Petri kerk, het hervormde huis der zwarte hoofden, al die oud ge denkteekenen rondom het Raad huisplein, bestaan niet meer, be halve symbool midden dezer verschrikkingen -het groot steenen Roland-beeld. Cultuur en Sovjet-rapaille blijken elkander niet te kunnen verdragen. Op de uiteenzettingen van rit meester Freudemann, onopge smukt, sober en daardoor des te welsprekender voorgedragen volgde een warm applaus. In zijn slotwoord zeide de leider der -persconferentie, de heer Jar ke, hoe de Sovjets hét dusge naamde Sovjet-paradijs nu 25 jaar lang van de buitenwereld hebben afgesloten en daartoe zelfs aan de grenzen een 50 km diepe, onbewoonde zone des doods schie pen, met het dubbel doel de be woners der Sovjet-Unie in het ge loof te laten, dat het aan de andere zijde dier zone des doods nog e lendiger was dan bij hen, en de overige volken der wereld eiken blik in de Sovjetwereld onmogelijk te maken. Thans is de sluier van al deze geheimenissen afgerukt en ziet de verkommerde bevolking der Russische landen Europa terug, ziet Europa deze medemen- schen terug. Voor onze oogen breidt zich thans een volkeren wereld uit, die onder de schrikke- lijkste uitbuiting tot een peil om laag gedrukt is, als zelfs voor hel vee in West-Europa nog te laag zou zijn en maken we kennis met een terreur-regime van een derge lijke wreedheid en tegen natuur lijkheid als de wereld nog nooit gekend heeft. in ditzelfde theater een zestal voor stellingen van dit stuk onder den titel „Romansk" gegeven. Wij vreesden, dat de opvoering van Zon dag, gezien de groote kracht van wijlen Ka van Dijk als romantische speler en het groote talent van Dogi Rugani, in de schaduw zou blijven. „De Vereenigde Haagsche Spelers" hebben zich Zondag echter over troffen. De leider van het gezel schap, Pierre Balledeux bleek een uitnemende Straforel, terwijl An neke Pauwels, met haar welluidende stem, een uitstekende Sylvette was. Wim Vesseur gaf een zeer goede vertolking van den in de wolken zwevenden, doch tenslotte in de wer kelijkheid teruggeslagen jeugdigen Percinet, terwijl Nico de Jong en Jan van der Linden als de vader van Syl vette en Percinet het publiek koste lijk vermaakten en evenals Balledeux herhaaldelijk een verdiend applaus oogstten. De romantiek werd nog verhoogd door de onzichtbare muziek van het kwintet van het Alkmaarsche Sym- phonieorkest onder leiding van den heer de Vlieger. Het in het begin van de 18e eeuw spelende blijspel „Romantische Liefde" bleek ook, vooral door de prachtige costuums van de firma de Munnik uit Den Haag, als dagvoor stelling voor het Openluchttheater bij uitstek geschikt. Na de vertolking van het stuk gaven leden van het tooneelgezel- schap „Aurora" uit Stompetoren, onder aanvoering van hun sympa thieken burgemeester, eenige oud- Hollandsehe dansen „De Schotsche trije" en „Donder in het hooi". De dames in prachtige Westfriesche kleederdracht, met de gouden kap uit familiebezit staken wel kleurig af bij de zwarte boerenmannetjes met him zijden petjes, maar zoo was nu een maal tot in de tweede helft van de vorige eeuw de plattelandskleeder- dracht. Onder het gezang van „Gort met stroop, is dat geen lekker eten" werd de Schotsche trije gedanst en het mooie van deze dansen is wel, dat het gemeenschapsdansen z(jn. Aan het slot huldigde de voorzittèr der V. V. V. de Haagsche Spelers, door aan Anneke Pauwels bloemen aan te bieden. De Schermer dansers werden eveneens met bloemen ge huldigd, die aan de leidster, mevrouw Pranger, werden aangeboden, waar bij spr. het publiek opwekte 7 of 14 September naar de Bchermer te gaan, waar de Schermeerders in een Speciale tent voor 1000 personen een grootsche voorstelling zullen geven van de fraaie operette „Flori- mont de Zwervende Zanger", schep ping van den Bergenschen toonkun stenaar Zaal. NOORDSCHARWOUDE, 11 Aug. (Noordermarktbond). 6800 kg Roode kool 5; 1100 kg Bieten 5; 400 st. Bloemkool 9—12; 7000 kg Vroege witte kool 3.50; 8500 kg Slaboonen 14; 1300 kg Zilveruien, -nep en -drieling 12. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Aug. (Lang. Groenten veiling). 144200 kg Roode kool 5; 5600 kg Gele kool 5; 21900 kg Vroege witte kool 3.50; 1500 kg Slaboonen 14. WARMENHUIZEN, 9 Aug. 1941. 17-9400 kg Aardappelen: Schotsche muizen, Eigenheimers en Bintjes 5.15; 275 kg Zilveruien: Zilvernep, drielingen en -uien 12; 4925 kg Roode kool- 5; 21650 kg Witte kool 3.50; 6420 kg Slaboonen 14; 1050 bos Peen 5.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5