DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Operaties verSoopen volgens de plannen. Berichten van het Oostelijk front. ver. ch,Sjg,™i Verdrag Tsjoenking- Moskou Maximumprijzen voor groenten en fruit vastgesteld. Berlijn en Vichy. Opnieuw bommen op Tobroek. VERDIJISTERINGS- TiJDEN van 21.13 tot 6.19 op 23.18 onder 13.11 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 188. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. 4 pagina's. Dinsdag 12 Augustus 1941 .Duitschland strijdt voor Europa.. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van dén Führer, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: In het zuiden van de Oekraine maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen, ook in de overige deelen van het oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche bewa peningsindustrie, vooral in het noord-westen en oosten der stad bestookt met vele tonnen bri sant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot Bri- tannië zijn nachtelijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstallaties aan de Schot- sche en Engelsche oostkust. In het gebied van het Kanaal heb ben gisteren jagers en luchtaf weergeschut tien Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Een ver sperringsbreker van de marine heeft vier, een patrouilleboot twee en een mijnenveger een Britsch vliegtuig neergeschoten. In Noord Afrika hebben Duit sche en Italiaansche duikbom menwerpers voltreffers geplaatst op haveninstallaties van To- broek en Britsche batterijen af weergeschut tot zwijgen ge bracht. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire installaties aan het Suezkanaal gebombardeerd. Enkele vijandelijke vliegtui gen zijn in den afgeloopen nacht uit het noordoosten Duitsch ge bied binnengevlogen en hebben getracht tot Berlijn door te drin gen, zij werden door het vuur van het afweergeschut afgesla gen, twee der aanvallende bom menwerpers werden neerge schoten. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) Aan het Oostelijke front is de groote achtervolgingsslag in de Zuidelijke Oekraine zoozeer op gang geko men, dat de verbonden legers aan zienlijk genaderd zijn tot de Zwar te Zee. De Duitsche luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze medegewerkt en den vijand zware verliezen toegebracht. De nachte lijke aanvallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn ditmaal vooral wapenfabrieken in het Noordwes ten en het Oosten met succes ge bombardeerd. Duitsche vlootstrijdkrachten heb ben in de Noordelijke IJszee een Sovjet-topedojager en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.000 Sovjet vliegtuigen vernietigd. Dit cijfer wordt welsprekender, wanneer men het vergelijkt met de resulta ten van den veldtocht in het Wes ten. Toen werden in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als vernie tigd gerapporteerd, waarmede de kern van de Fransche luchtmacht en de Britsche luchtmacht op het vasteland vernield was. Als nu aan alle fronten reeds viermaal zooveel Sovjet-toestellen vernietigd zijn, en de Sovjet-Urlie desondanks nog 'be schikt over materiaal voor het front, dan bewijst dit opnieuw, welk een geweldige hoeveelheid vliegtuigen gereed werd gehouden voor den aanval op Midden-Euro pa. Men kan aannemen, dat het bijzonder groote aantal toestellen verklaard wordt door het feit, dat de Sovjet-luchtmacht juist bezig was met den overgang van ver ouderde naar moderne types. In ieder geval heeft de Duitsche luchtmacht de bedreiging der wereld uit de lucht thans verijdeld. De strijd in de Oekraine. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) Bij de succesvolle aanvallen der Duitsche troepen in de Oekraine bevonden zich onder de talrijke gevangenen ook de commandanten van twee bolsjewistische corpsen infanterie met hun staven en twee divisie- commandanten. Steeds meer wordt -ftigd, dat de vernietiging van r)6 ^ev"stische formaties, die in vin j aine worden achtervolgd, e ls- De materiaalverliezen zijn zeer groot. sP^gre<£ten in den Zuidelijken van een belangrijke rivierovereane einde m staat te zijn de door groote verliezen sterk verzwakten ffdee- hngen opnieuw op te stellen. Zon der ononthoud doorwaadde echter een compagnie Duitsche infanterie m den avond van den 9en Augustus de rivier en drong direct de bos- schen binnen, waarin de bolsjewis ten m stelling waren gegaan Bii een verrassenden aanval drongen de Duitsche infanteristen met de baionet op het geweer de Sovjet stellingen binnen. Tijdens het nachtelijk gevecht in het bosch werden de bolsjewistische afdee- lingen volkomen uit elkander ge slagen en volkomen vernietigd. Zonder zelf verliezen te hebben ge leden maakte deze Duitsche com pagnie infanterie 44 gevangenen, en veroverde zij twee stukken pantserafweergeschut en 31 paar den. Alleen in dit gevecht vielen ongeveer 140 Sovjet-soldaten. Voorts, meldt het D.N.B. uit dezen sector diverse successen van de Duitsche luchtmacht bij aan vallen op spoorwegtrajecten, troe penconcentraties, gemotoriseerde colonnes, pantserwagens e.d. doe len. Tusschen Odessa en Otsjakow werden op 10 Aug. zes Sovjetsche pen met in totaal 18.800 b.r.t. tot zinken gebracht, aldus het D.N.B. Het N. front. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) Bij een aanval van Duitsche formaties ten Zuiden van het Ilmenmeer is de 180ste Sovjet-geschutdivisie vol komen vernietigd. Tusschen het Il menmeer en de bocht van de Nar- wa werden 10 pantserwagens, 225 vrachtauto's vernietigd, 27 stukken geschut buiten gevecht gesteld en verscheidene treinen tot ontsporing gebracht of ernstig beschadigd. Er ontsponnen zich hevige luchtge vechten, waarbij 54 Sovjet-vlieg tuigen neergeschoten werden. Aan Duitsche zijde gingen vier vliegtui gen verloren. De zware verliezen maken den bolsjewisten een stel selmatig gebruik hunner vliegtui gen onmogelijk. Finsch communiqué. Helsinki, 11 Aug. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: Onze opmarsch aan het Ladoga- meer schrijdt succesvol voort. De zuivering van de achtergebleven omsingelingen en van het terrein wordt voortgezet. Alle tegenaan vallen van den vijand zijn afge slagen. De vijand heeft in de om singelde gebieden vele duizenden gesneuvelden gehad en groote hoe veelheden oorlogstuig verloren. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP ABERDEEN. Berlijn, 11 Aug. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen, hebben in den afgeloopen nacht opnieuw, naar hete D.N.B. verneemt, de ravitaillee- ringshaven Aberdeen met succes aangevallen. Aberdeen is 'n belang rijke Britsche importhaven voor le vensmiddelen en verbruiksgoederen. en de haven waar een groot deel van de Britsche visschersvloot zijn vangst aan land brengt. Het D.N.B. meldt, dat een Duitsch gevechtsvliegtuig voor den langen afstand gisteren in den Atlantischen Oceaan op 500 kilometer ten westen van Cadiz een Britsche tankboot van 8000 brt. tot zinken heeft gebracht. Het schip maakte deel uit van een krachtig verdedigd convooi. Noodweer in Chili. (D.N.B.) - Midden-Chili is door een zwaar noodweer, storm en wolkbreuken, geteisterd. Door overstroomingen en instorting van huizen zijn in totaal 30 personen gedood. Ook een zware aardschok is gevoeld. Spanning rond Thailand. Nanking, 11 Aug. (D.N.B.) Op initiatief van Engeland en de Ver. Staten zou het bewind te Tsjoengking, naar Domei vol gens berichten uit betrouwbare bron meldt, aan de Sovjet-Unie een verdrag van gemeenschap- pelijken bijstand, blijkbaar te gen Japan gericht, hebben voor gesteld. Dit pact zou de volgende punten omvatten: 1. Officieren van het Sovjetleger zullen zich aansluiten bij den staf van Engelsche en Amerikaansche adviseurs te Tsjoengking. 2. Tusschen het Sovjet-opperbevel en dat der strijdkrachten van Tsjoengking zal een verbindings bureau tot uitwisseling van militai re gegevens worden gevormd. 3. Het Sovjet-leger zal steun ver- leenen aan de Tsjoengking-troepen, die in N.W.-China opereeren. 4. Erkenning van den Sovjet-in vloed in de provincie Sinkiang. 5. Invoeging van Sovjet-vliegers ter versterking van Tsjoengkings luchtmacht. Naar vernomen wordt, aldus ein digt het Domei-bericht, zou Tsjang Kai Sjek thans door bemiddeling van den Sovjet-ambassadeur te Tsjoengking met de Sovjet-Unie on derhandelen over dit bijstandspact. Spanning rond Thailand. Tokio, 11 Aug. (D.N.B.) Dagelijks komen in Bangkok uit Malakka ge- evacueerde Japanners aan, die eens luidend meldihg maken van de toe nemende onrust onder de bevolking ten aanzien van de Engelsche maat regelen, zoo meldt Domei uit de Thailandsche hoofdstad. Sedert het binnenrukken van de Japansche troepen in Fransch Indo-China is de houding van de Britsche autoritei ten jegens de daar wonende Japan ners buitengewon verscherpt. Alle Japanners worden voortdurend ge controleerd en na de blokkeering der saldi zijn verdere zaken onmo gelijk. Daarom hebben de daar wo nende Japanners het voornemen uit Malakka te vertrekken. Ook de reis mogelijkheden voor Japanners in dit gebied zijn uiterst beperkt. Zij mo gen zich slechts 24 uur in een plaats ophouden. Op een afstand van 30 km van de Thailandsche grens is het autoverkeer verboden en in de treinen moeten de vensters gesloten resp. verduisterd worden. Intusschen zijn de Australische troepen, die aan de kust van Birma an land zijn gegaan, naar het grens gebied gebracht en verdere informa ties melden, dat ook 10.000 man Chineesche troepen in Birma aange komen zijn. Domei deelt mede, dat de regee ring van Tsjoengking troepen con- centreeren aan de grens van Indo- China en tevens de troepen der vier de oorlogszone in de provincie Kwangsi te versterken. Het hoofdkwartier der vierde oor logszone werd den 8sten Augustus te Lioetsjau gevestigd. Daarna heeft generaal Hwang sterke troepencon centraties tegenover de grens van Indo-China gelast. Japan-Amerika. Tokio, 11 Aug. (D.N.B.) Sedert de bevriezing van de Japansche saldi in de Ver. Staten en van de Ameri- kaansch saldi in Japan, hebben de Amerikaansche autoriteiten geen enkele machtiging voor den uitvoer van olie naar Japan verleend, ver klaarde de woordvoerder der Japan sche regeering. Ook de kwestie van den algemeenen uitvoer van Ameri ka naar Japan is nog onopgelost, zoo vervolgde hij. Wat de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Ned.-Indië naar Japan betreft, worden de onderhandelingen te Ba tavia nog voortgezet. Begunstiging van de Gaulle. (D.N B.) - Het militair gerechtshof te Casablanca (Fr. Marokko) heeft op nieuw een aantal Franschen en in boorlingen wegens optreden ter gunste van de Gaulle tot hooge straf fen, gaande tot 15 jaren dwang arbeid, veroordeeld. Tegen inflatie. (D.N.B.) - Presi dent Roosevelt heeft bij verordening de Federal Reserve Board gemach tigd alle stappen te nemen om ere- dieten voor termijnbetalingen onder controle te stellen. Deze maatregel moet er toe bijdragen een inflatie in de Ver. Staten te verhinderen. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat hem vele klachten hebben bereikt over de zeer hooge groenten- en fruitprijzen. Inderdaad zijn er op dit gebied in den afgeloopen tijd een groot aantal overtredingen begaan. Opspo ringsambtenaren in den Haag con troleerden op een ochtend de prijzen in 60 groentenwinkels. In 58 geval len werd een ongeoorloofde prijs- verhooging geconstateerd. Het is jammer genoeg niet moge lijk om aan de consumenten zooda nige gegevens te verstrekken, dat zij de groenten- en fruitprijzen zelf precies kunnen controleeren. Dit zou ongetwijfeld de beste methode zijn, maar de talrijke kwaliteitsver schillen als gevolg van het afwijken de transportkosten maken dit on doenlijk. Niettemin wordt het ge- wenscht geacht aan het publiek een middel in handen te geven om al thans de ergste uitwassen regen te gaan. De gemachtigde voor de prij zen is er daarom toe overgegaan een prijslijst voor groenten en fruit samen te stellen, waarop de hoogste prijzen, welke bere kend mogen worden, voorko men. Dit zijn prijzen, die op grond van den maximum-vei- lingprijs en op grond van de hoogste denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn bere kend, waarbij men de hoogst toelaatbare winstmarges voor grossiers en kleinhandelaren in aanmerking heeft genomen. Het zijn dus prijzen, die maximaal berekend mogen worden- voor de allerbeste kwaliteit groenten en fruit, die op de zorgvuldigste manier zijn verpakt en over een aanmerkelijken afstand zijn vervoerd. In den regel zullen de toelaatbare prijzen dus nog niet onaanzienlijk onder deze hoogst denkbare prijzen vallen. Wanneer echter een prijs wordt gevraagd, die nog hooger is dan die, welke door den ge machtigde voor de prijzen he denavond in de dagbladen be kend zal worden gemaakt, dan is er zonder eenigen twijfel sprake van prijsopdrijving. In dit verband wordt nog opge merkt, dat het niet geoorloofd is om extra-kosten aan het publiek in re kening te brengen voor thuisbezor gen, schoonmaken of andere bewer kingen. Zoo mag b.v. voor het schrappen van wortelen niets extra worden gevraagd. Het is op het oogenblik noodzake lijk, dat ieder zich stipt houdt aan alle bepalingen, welke ten aanzien van onze eerste levensbehoeften en de prijzen daarvan worden uitge vaardigd. Geschiedt dit niet, dan wordt de voedselvoorziening vooral van de minst draagkrachtige bevol kingsgroepen in gevaar gebracht. Prijsberekening bij groenten en fruit. Het is in den afgeloopen tijd ge bleken, dat zich op het gebied van de berekening van groenten- en fruitprijzen nog al wat misstanden hebben voorgedaan. Dit geeft den gemachtigde voor de prijzen aanlei ding, nog eens aan de grossiers en detaillisten in groenten en fruit me de te deelen, hoe zij hun verkoop prijzen moeten berekenen. De groothandelaar mag zijn kost prijs, die gevormd wordt door den veilingprijs, verhoogen met de wer kelijke verpakkings- en vrachtkos ten. Over het aldus verkregen be drag mag hij een winstmarge bere kenen van ten hoogste 12 pet. Indien de verhooging met 12 pet. echter minder bedraagt dan 1 per 100 kg of 0.50 per 100 stuks, mag een verhooging van 1 per 100 kg of 0.50 per 100 stuks boven den vei lingprijs worden berekend. De kleinhandelaar mag zijn kost prijs verhoogen met 30 pet. Deze kostprijs wordt gevormd, indien op ae veiling wordt gekocht, door den veilingprijs, vermeerderd met de werkelijke verpakkings- en vracht kosten. Indien van een groothande laar wordt betrokken, door den door dezen berekenden verkoopprijs. Mocht de verhooging van 30 pet. bo ven den kostprijs echter minder be dragen dan 2 per 100 kg of 1 per 100 stuks, dan mag een verhooging van 2 per 100 kg of 1 per 100 st. worden berekend. Duitsch oordeel. Berlijn, 11 Aug. (A.N.P.) In po litieke kringen hier volgt men zon- dei eenige opwinding de vele gissingen, die in het buitenland ge maakt worden over de gebeurtenis sen te Vichy. Men noemt alle ver moedens en geruchten, die worden verspreid over plannen of bedoelin gen der Fransche regeering, typi sche proefballons, die slechts ten doel hebben den sluier van het vertrouwelijke karakter der ge beurtenissen te Vichy weg te ruk ken. Duitschland en Vichy houden wel voortdurend en ten aanzien van de meest verschillende vraagstuk ken contact. De beraadslagingen. Vichy, 11 Aug. (D.N.B.) De re- ge eringsberaadslagingen zijn ook Maandagochtend voortgezet tusschen maarschalk Pétain, admiraal Dar- lan, generaal Weygand, generaal Huntziger en Benoit Mechin. Be voegde kringen deelen omtrent den inhoud der besprekingen slechts mede dat problemen der „binnen- landsche organisatie" van Frankrijk op den voorgrond staan. Wanneer op grond van de gehouden beraad slagingen zekere beslissingen geno men worden, zal dit zoo verzekert men in genoemde kringen, vandaag of morgen nog wel bekend gemaakt worden. Over den ministerraad, die gis termiddag is gehouden is slechts een kort communique gepubli ceerd, dat zegt, dat de minister raad een ontwerp over de organisa tie van de leerlingenopleiding heeft goedgekeurd, terwijl de minister van landbouw rapport uitbracht over de vooruitzichten van den oogst en de vleeschvoorziening. De Fransche ambassadeur voor krijgsgevangenen-aangelegenheden, Scapini, die weer te Vichy is ge weest en door maarschalk Pétain werd ontvangen, is gisteren ver trokken. Hij gaat eerst naar Parijs om opnieuw contact te zoeken met cie Duitsche autoriteiten. Italiaansch legerbericht. Rome, 11 Aug. (D.N.B.) Het Ita liaansche weermachtsbericht van vandaag luidt als volgt: In Noord-Afrik a. Aan het front van Tobroek wederzij dsche ac tiviteit van verkenningstroepen en artillerie. Formaties van het Duit sche en het Italiaansche luchtwapen hebben militaire doelen in Tobroek aangevallen, luchtafweerbatterijen en in de haven liggende schepen, waar bij schade en ontploffingen werden veroorzaakt.' Andere Italiaansche vliegtuigen hebben de haven van Mersa-Matroeh benevens vijandelij ke installaties ten Oosten van Sidi el Barrani aangevallen. Duitsche vlieg tuigen hebben Engelsche luchtsteun- punten in Egypte aangevallen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrthe. In Oost-Afrika hebben afdee- lingen van het garnizoen van Cul- quabert onder bevel van luitenant - kolonel Ugolini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewapende vijan delijke troepen, die op de vlucht zijn geslagen en aanzienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar gebombardeerd en de stelling van Woltsjefit gebom bardeerd. In den nacht op 11 Augustus heeft een Engelsch vliegtuig het hospi taalschip California aangevallen, dat op de reede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo getroffen. Het schip is niet gezonken. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 12 Augustus: BEZOEK AAN SMOLENSK. New-York, 12 Aug. (D.N.B.) De Berlijnsche vertegenwoordiger van de Associated Press, Steinkopf, die tezamen met andere buitenlandsche persvertegenwoordigers, zooals reeds gemeld is, op uitnoodiging van de persafdeeling der rijksregeering de zer dagen een reis naar Smolensk heeft gemaakt, heeft van zijn in drukken een verslag gezonden aan zijn agentschap. „Ik heb", aldus Steinkopf, „als eerste Amerikaansche journalist ge- loopen over de puinen van Smolensk bij een bezoek aan dit deel van het front, de eerste, sedert de stad door de Duitschers op 16 Juli werd ver overd. Een eindelooze stroom Duit sche vrachtauto's rolde langs de zwartgeblakerde schoorsteenen van uitgebrande fabrieken en huizen voorbij". De Amerikaansche journalist deel de vervolgens mede, dat naar schat ting 90 pet. van Smolensk vernield is. De zich terugtrekkende Sovjet troepen hadden het bevel van Stalin uitgevoerd om alles voor den vijand te verwoesten. Slechts omstreeks 20.000 van de 160.000 burgers, die een maand geleden nog in Smolensk woonden, waren in de ruïnes achter gebleven. Duitsche soldaten waren overal bezig met opruimingswerk zaamheden. Zij brachten orde, op dat de Duitsche oorlogsmachine bij haar verderen opmarsch naar het Oosten zonder wrijving zou kunnen functionneeren. ENGELSCHE BOMMEN OP WEST-DUITSCHLAND. Berlijn, 12 Aug. (D.N.B.). In den nacht van 11 op 12 Augustus is, naar het D.N.B. verneemt, de vij and met zwakke strijdkrachten over de rijksgrens gevlogen en heeft op verscheidene plaatsen in West- Duitschland eenige bommen neerge worpen, die onbelangrijke schade hebben veroorzaakt. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen, ver moedelijk Sovjet-bommenwerpers, heeft zonder systeem aanvalspo- gingen ondernomen, zonder eenig effect, in het Noordoosten van het rijk. Slechts aan twee vliegtuigen gelukte het door te dringen tot in den verren omtrek van Berlijn. Zij werden echter door goed gericht afweervuur gedwongen van koers te veranderen. Weygand vertrokken. De algemeen gemachtigde der Fransche regeering in Noord-Afri ka, generaal Weygand, die vier dagen te Vichy heeft vertoefd en voortdurend heeft deelgenomen aan de besprekingen, is gisteren weer per vliegtuig naar Algiers ver trokken. Buisleiding TexasNew York. (D.N.B.) - Nadat de Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, Ickes, met 11 groote petroleum- maatschappijen onderhandelingen had gevoerd, heeft hij bekend ge maakt, dat zonder verwijl zal wor den begonnen met den aanleg van een 1820 mijl lange buisleiding van Texas en Luisiana naar New York en Philadelphia. Deze is noodig om het hoofd te bieden aan de dagelijks toenemende olieschaarschte in de oostelijke staten, welke is veroor zaakt door het afstaan van Ameri kaansche tankschepen aan Engeland. Gouverneur Bermuda-eilanden. (D.N.B.) - De Britsche regeering heeft besloten, zoo meldt de Londen- sche berichtendienst, dat in het ver volg de gouverneur van de Bermu da-eilanden een burger zal zijn, aan gezien thans zoowel Britsche als Amerikaansche troepen op de Ber muda-eilanden in garnizoen liggen. De stakingsbeweging in de Ver. Staten. (D.N.B. - De Federal ship building and drydock company, op welker groote scheepsbouwwerven vier dagen een staking aan den gang is, heeft, volgens Associated Press, het ministerie van marine aangebo den, de werven terstond te bezetten en de leiding van het bedrijf over te nemen. De staking op de werven v/as uitgebroken, omdat de leiding der werven geweigerd had zich te schikken naar de vakvereenigingen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1