AGENDA ARRONDISSEMENTS RECHTBANK AMSTERDAMSCHE BEURS ADMIRAAL UITGEBREID r EERSTE BLAD 1 I— EERSTE Alkmaar, Woensdag. GYMN. .VER. DE HALTER. Aangezien het turnlokaal van de gymnver. de Halter aan de school straat nog niet weer vrijgegeven is, kunnen de lessen voórloopig alleen op Zaterdag doorgaan en wel in het gymnastieklokaal der Julianaschool aan de Palingstraat. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. HET KINDERTOONEEL IN HET GULDEN VLIES. Zwaan, kleef aan! Het Kindertooneel van Stine Lerou vond gisterenmiddag een uitverkoch te zaal in het Gulden Vlies, toen het voor de jeugd een uitvoering kwam geven van het tot tooneelstuk be werkte sprookje: Zwaan, kleef aan. Een geheel meelevende kinderschaar, waartüsschen enkele ouderen als be geleiders, heeft op enthousiaste, soms luidruchtige wijze meegeleefd met het verhaal van Tom en zijn toover- zwaan, hem door het oude vrouwtje geschonken. Maar de zwaan bracht hem geluk, want toen hij met een rij van personen aan zijn zwaan vast gekleefd bij den koning kwam, begon prinses Erika te schateren van het lachen, zij, het prinsesje, dat tot voor dien nooit lachen kon. Er waren van het geheel drie aardige bedrijven gemaakt, het eerste spelend in het bosch, waar Tom, na het Indianenspelletje zijn zwaan krijgt, het tweede in het land der prinses, waar de veldwachter zorgt voor de goede orde en de overtreders en ook de agent zelf met den zwaan meemoeten en het derde in het paleis met den dwazen koning en het lieve prinsesje. De leden van het gezelschap heb- bij het stuk vlot gespeeld. Nini Bergs- ma was heel aardig als Tom, terwijl Mies Hagens een zeer lieve prinses was. Verder Sophie Stein en May Vollenga in enkele rollen en goede medewerkers voor de overige fi guren. Een luid applaus van de jeug dige schouwburgbezoekers beloonde de uitvoerenden na elk bedrijf. Hedenmiddag is de voorstelling, voor een talrijk publiek met succes herhaald. POLDER „DE SCHERMEER". Het bestuur van den Polder „De Schermeer" vergaderde hedenmor gen in Alkmaar's raadszaal. Afwezig de heer E. Dz. Govers, wegens verhindering. De voorzitter, de heer Kramer Glijnis, dijkgraaf, opende de verga dering met het uitspreken van den wensch, dat de beraadslagingen tot heil van het waterschap zouden strekken. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten het besluit om over het verpachten van den Meeningweersweg in hooger beroep te gaan, hadden goedgekeurd. bij art. 6, lid 3, en op verzoek van den commissaris der provincie van het bepaalde bij art. 20, lid 3, ont heffing verleenen. 4) Weigert een persoon, genoemd in het eerste of tweede lid, zonder genoegzame reden de daar bedoelde werkzaamheden te verrichten, dan wordt noch wachtgeld, noch pen sioen, noch weduwe- of weezenpen- sioen toegekend. Het toezicht hou dend orgaan beslist in dezen op ver zoek van den burgemeester (com missaris der provincie). Art. 28. (1) Het bepaalde bij art. 13, lid 1, is niet van toepassing, zoo lang de raadslieden der gemeente niet zijn benoemd. (2) Het bepaalde bij art. 24, onder 5, in verband met art. 13, lid 1, is niet van toepassing, zoolang de raadslieden der provincie niet zijn benoemd. Art. 29. Op ambtenaren en andere leden van het personeel, wier diensten in verband met het in werking treden dezer verordening overbodig worden, is het bepaalde bij de nonactivi- teitsregeling Burgerlijk Rijks personeel (Nederlandsche Staat courant 1940 no. 227) van toe passing. Art. 30. Verordeningen, welke goedkeuring behoeven en in welke bevoegdheden worden toegekend aan publiekrechtelijke vertegenwoordi gende lichamen en publiekrechtelijke organen, welker werkzaamheden op grond van het bepaalde bij art. 1 blijven rusten, kunnen door de daar voor aangewezen instantie worden goedgekeurd in de bewoordingen, v/aarin deze verordeningen ter goedkeuring zijn voorgelegd. Het bepaalde bij de art. 3, 16 en 17 blijft onverminderd van kracht. Art. 31 De ter uitvoering dezer verordening noodige voorschriften kunnen bij beschikking worden uit gevaardigd. Art. 32. (1) Deze verordening treedt op 1 Septemer 1941 in wer king. (2) Tegelijkertijd treden de ver ordening no. 36/1941 (eerste veror dening betreffende buitengewone maatregelen op staats- en admini stratief rechtelijk gebied), alsmede de ter uitvoering daarvan uitge vaardigde decreten no. 37/1941, 45/1941 en 96/lt)41 buiten werking. Het Hof te Arnhem had den polder in het ongelijk gesteld, zoodat de tegen woordige huurder, hoewel contrac tueel anders bepaald was, huurder moet blijven. De geloofsbrieven van de herkozen hoofdingelanden, H. Klaver, Jb. Slooten en Jan Kramer, bleken na onderzoek in orde, zoodat tot hun toelating werd besloten, hoewel van den heer Klaver in de stukken geen geboorteakte aanwezig was, aan gezien deze nog van den vorigen keer was opgeborgen. De dijkgraaf wenschte de heeren geluk en hoopte, dat de heeren, zoo lang zij nog zitting zullen hebben, de belangen van de Schermeer zullen behartigen. Op de aanbevelingslijst voor heem raad werden de volgende personen geplaatst: 1. Jb. Boekei, aftredend met al- gemeene stemmen. De heer Boekei bleef buiten stemming. 2. D. de Boer Pz., met 9 stemmen, na herstemming met den heer S. de Jongh, die 7 stemmen bekwam. Eén stem werd blanco uitgebracht. 3. S. de Jongh met 12 stemmen. De overige waren verdeeld. Rondvraag. De heer de Jongh vestigde de aan dacht op den toestand van de nog aanwezige molens. De latten van de roeden hangen er schandalig bij neer. De roeden zijn nog wel wat waard. Spr. wilde ze verkoopen. De voorzitter zal er aandacht aan schenken. De heer Hemke vestigde de aan dacht op eenige kuilen in een weg. De voorzitter zegde Verbetering toe. Op een vraag van den heer Hemke of het niet mogelijk was den water stand een paar weken vóór de schouw te verlagen, zeide de dijk graaf, dat een 6 c.M. verlaging moge lijk was, als het nat weer bleef. Hoo ger wordt het in geen geval. Hierop sluiting-: Kermis te Stompetoren. Een Westfriesche avond. De jaarlijksche kermis te Stom petoren behoort weer tot het ver leden. Zondag heerschte er in de beide café's en op het kermisterrein een gezellige drukte. Velen hadden zich opgemaakt om in dezen tijd van on zekerheid eenige oogenblikken van angename verpoozing mee te maken. Maandagavond werd door Scher- mer's tooneelvereen. „Aurora" als van ouds een openbare kermisuit- voering gegeven in het café Kam steeg. Gezorgd was voor een zeer aantrekkelijk en gevarieerd pro gramma, waarbij het Westfriesche element wel zeer naar voren kwam. Het was dan ook geen wonder, dat zoovelen deze uitvoering bezochten: de zaal was letterlijk stampvol. De heer Langhorst heette de talrijke aanwezigen van harte welkom, waarna men begon met de opvoering van de Westfriesche schets ,,'n Vreemde eend in de beit" of „Vraijen is laijen", een oolek spul in ien bedraif, door wijlen dr. G. C. van Balen Blanken. Dit stuk speelt in 1860 en geeft een goeden kijk op zeden en gewoonten van de West friesche boerenbevolking uit dien tijd. Vooral de vrijage uit die dagen wordt op geestige, doch waarheids getrouwe wijze weergegeven. Aurora heeft met de vertolking van deze schets aller lof verdiend. Het valt moeilijk om uit de rolver- tolking een keuze te maken. Wel dient vermeld te worden dat de da mes Nel Vries en Alie de Jongh en de heer J. C. Duin, die op dezen avond hun debuut te Stompetoren maakten, vlot en goed spel te zien gaven, terwijl de anderen zich als van ouds van hun besten kant deden kennen. Het publiek vermaakte maakte zich kostelijk en de fris sche kwinkslagen, die op zoo on verwachte wijze naar voren kwa men, lieten niet na, steeds een har telijk gelach te verwekken. Vervolgens werd een oude boeren dans „de Boerenschots" gedanst door acht paren. Deze dans, inge studeerd onder leiding van mevr PrangerSchuitemaker, werd ten tooneele gebracht in oud-Hollandsch costuum, de dames in bonte klee ding en met den Westfrieschen kap, de heeren in stemmig zwart, juist zooals onze «voorouders gekleed plachten te gaan. Daarna werd door vijf dames van de balletgroep „Dansa" onder lei ding van mevr. Pranger—Schuite maker een „Lentewals" gedanst, gecojnponeerd door den heer G. Franger, terwijl de leidster en mej. Towie Krouwer eèn „menuet" dans ten. Beide dansen vielen zeer in den smaak van 't publiek. Tenslotte werd door de Westfriesche paren nog een tweede oude dans van omstreeks 1850 „Donder in 't hooi" opgevoerd en toen daarna onder het vroolijk zingen van „Kom smeer nu je kee en kom zalf nu je borst" de kom met „boerenjongens" onder de dan senden rondging, kon men zich ver beelden een kijkje te nemen in de vorige eeuw. Het publiek was met dit alles zeer ingenomen en op verzoek werd nog maals „de boerenschots" gedanst. Tentoonstelling. In den kunsthandel De Takel te Bergen tot 1 Sept. tentoonstelling werken Mia van Regteren Altena en Marijke Visser. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Schandvlek (rom.-sens.); hoofdrollen Olga Tschechowa, Al- brecht Schönhals, Friedrich Kayssler en Maria v. Ditmar. Toegang voor eiken, leeftijd. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De kuische geliefde (rom.); hoofdrollen Maria Landrock, Willy Fritsch en Camilla Horn. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 13 Augustus. 8 uur, orgelconcert in de geref. kerk aan de Oudegracht. Vrijdag 15 Augustus. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voor drachtavond Charlotte Kohier. Aan het einde van den avond bood burgemeester Posch aan mevr. PrangerSchuitemaker een welver diende bloemenhulde aan. Men kan terugzien op een zeer geslaagden avond en het was dan ook niet te verwonderen, dat de aan wezigen om 11 uur slechts noode huiswaarts keerden. De Dinsdagmiddag was gewijd aan volks- en kinderspelen, op het sportterrein van de openbare school. Hiervoor bestond veel belangstel ling: door ongeveer tachtig ouderen en een negentigtal kinderen werd er aan deel genomen. De uitslagen van deze spelen wa ren als volgt: Vlaggenwedloop voor kleinere meisjes: le pr. Annie de Roo; 2e pr. Geertje' Ydel; 3e pr. Jannie Ko ning; wasch ophangen voor klei nere meisjes: 1. Willie Ton, 2 Annie de Rooy, 3. Sietske Schaafsma; Zakloopen voor grootere meisjes: 1. Jollie Wolthuizen, 2. Mieke Heringa, 3. Lucretia Hiemstra; Vlaggen wedloop voor kleinere jongens: 1. Ben Wolthuizen, 2. Klaas Meester, 3. Thijs Langhorst; Hindernis wedloop voor grootere jongens: 1. Jan Blauw, 2. Jaap Posch, 3. Piet Kater. Wortelslaan voor dames: 1. mevr. J. PoschKramer Glijnis, 2. mevr J. LeegwaterVan Bergen, 3 .mevr. S. KooyDe Heer; troostprijs mevr. A. KeesmanFrankenhout; mandenloop voor dames: 1. mej. R. Prijs te Oudkarspel, 2 mej. D. Rolle te Wijdenes, 3. mej. G. Bobeldijk. Zakloopen voor heeren: 1. Zijlstra, 2. J. Zomer Jr., 3. L. Bregman te Oudendijk; ton glijden voor hee ren: 1. C. van Leyen, 2. Jb. Korver, 3. W. Lakeman; troostprijs W. Ap pelman. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in café Renses. OUDORP. Geslaagd. - Dezer dagen slaagden te Haarlem voor het diploma cos- tuumnaaien de dames: T. van Hars kamp te Oterleek, R. Admiraal te Sint Pancras, G. Schot en G. Leering te Oudorp. GROOT-SCHERMER. Het fanfarecorps. - Het fanfare corps „Chr. de Wet", alhier, zal na geruimen tijd in rust te zijn geweest, zijn repetities weder hervatten. Ver scheidene jonge leden zijn toegetre den. Zoo mogelijk zal zeer spoedig een directeur worden benoemd. WARMENJ3UIZEN. Op het nippertje. - Dinsdagmid dag geraakte het 4-jarig dochtertje van den heer W. Sp. aan de Oudewal alhier, al spelender wijs te water. Haar vriendinnetje had de tegen woordigheid van geest om dit aan buurvrouw K., een Heldersche geëvacueerde te vertellen. Onmiddel lijk snelde Rika Kwast (een Helder sche jongedame) naar buiten en sprong pardoes in de tamelijk diepe sjoot. Spoedig wist zij de drenkelinge, d'ie al in zinkenden toestand ver keerde, te redden. Het kind was half bewusteloos, doch spoedig waren de levensgeesten weer opgewekt. Onthulling gedenkteeken. - Ten raadhuize zal de plechtige onthulling plaats vinden van een door de Amersfoortsche geëvacueerden van verleden jaar ter herinnering aan die dagen aangeboden gevelsteen. De onthulling zal geschieden door den oudsten inwoner onzer gemeente. Morgenmiddag om half 3 zal een dergelijke plechtigheid plaats vinden in het raadhuis van Harenkarspel te Dirkshorn. SCHERMERHORN. Benoeming. Mej. D. van der Laan alhier ontving een benoeming tot tijdelijk onderwijzeres aan de christelijke school te Leidschendam. Aardappelcampagne. - De vroege aardappelcampagne had dit jaar een vlot verloop. De aardappelen wer den aan de laadplaats door ambte naren van de veiling gecontroleerd en in schepen naar de verschillende plaatsen van bestemming vervoerd. Over het algemeen is men hier over de uitkómsten tevreden. De prijzen waren loonend, terwijl de opbrengst is meegevallen. Nog eenige partijen goedgekeurde poters zijn bij de tuinders opgeslagen, welke te zijner tijd door de regeering worden op gevraagd. De prijzen hiervoor zijn ook vastgesteld. EGMOND AAN ZEE. De gemeenterekening over 1940. - De rekening der gemeente over het dienstjaar 1940, zooals deze door den gemeente-ontvanger is opgemaakt, sluit op den gewonen dienst met een bedrag van 331.995,39 aan inkomsten en 347.573,57 in uitgaven, alzoo met een nadeelig saldo van 15.578,18. De kapitaaldienst sluit in ontvang sten en uitgaven met 28.671,30. Hoewel de gewone dienst een nadeelig saldo oplevert van ruim 15.000 op het moment van slui ting der rekening, is er in werke lijkheid geen tekort van eenige be- teekenis, daar nog een bedrag te vorderen is van 13.584,16 aan uit- keering uit het werkloosheidssub- sidiefonds wegens gewone bijdrage in de kosten van steunvsrleening en werkverschaffing, benevens een bedrag van ongeveer 1500 aan kleinere posten, waarvan de in baarheid vaststaat. Practisch sluit de rekening dus, ondanks het feit, dat zij werd geopend met een na deelig saldo 1939 van 30.817,31. Dat de rekening sluit zonder voor- of nadeelig saldoi is te dan ken aan het binnenkomen van een bedrag van 29.239 aan achterstal lige inkomsten en de verleening van een rijksbijdrage in de huis houding der gemeente van 34.155 en een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas van 15.841,70. Dat deze buitengewone bijdragen van rijkswege noodig waren tot een be drag van rond 50.000, komt ge heel voor rekening van de kosten van armenzorg, werkloozenondet- steuning en werkverschaffing. Her subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon bedroeg namelijk 24.381,03, terwijl het nadeehg saldo van het hoofdstuk steun vei- leening en werkverschaffing 27.763,86 bedraagt. Dit levert dus een totaal op van niet minder dan 52.144,89. De steunverleening vorderde in 1940 40.962 (v. j. 27.329), de centrale werkverschaffing 36 351 (v. j. 14.438) en de gemeentel yke werkverschaffing 25.752 (v. j. 43.044), zoodat totaal de werk- loozenzorg in 1940 kostte 103.065 tegen 84.811 in 1939. Bovendien- kostte de toeslag op dokters- en ziekenfonds voor werkloozen nog ruim 2150. De belastingen leverden in 1940 op 33.644 (v. j. 41.650). Voor bestrating werd 7i84 be steed. De kasgeldrente vorderde niet rftinder dan 5205. De volgende subsidies werden in 1940 uitgekeerd: Maatschappelijk Hulpbetoon 24.381,03 (v. j. 21.159,54), t.b.c.-bestrijding 1312,50 v. j. 2178), Centraal Ziekenhuis te Alkmaar 500 (v. j. 513,09), de wijkverpleging van Het Witte Kruis 700, Het Rnode Kruis 100, de plaatselijke V.V.V. 500 en de A.N.V.V. 37,50, de laatsten alle gelijk aan die van 1939. Zitting van 12 Augustus. Hoop op beterschap. Voor de Alkmaarsche rechtbank moesten Dinsdag weer eenige fiet sendieven terecht staan. Een Am sterdammer, J. C. B., gedetineerd in het huis van bewaring, had op 17 Juni te Hoorn een fiets gestolen en op 25 Juni te Blokker ook één. Beide rijwielen had hij per spoor naar Amsterdam verzonden, waar ze door een zekeren A. werden ver kocht. Als aandeel ontving B. 55. Verdachte bekende volkomen hetgeen hem ten laste was gelegd. In het voorlichtingsrapport, dat omtrent hem was uitgebracht, stond, dat hij zich nooit eerder aan eenige oneerlijkheid had schuldig gemaakt. Het bleek, dat de jonge man een nogal wisselvallig leven had geleid. Met het oog op zijn zwakke gezondheid en op het feit, dat het een nog goed te reclasseeren geval was, werd aangedrongen op een lichte gevangenisstraf, door te brengen in een openluchtgevange nis. De officier, mr. de Bruyes Tack, vorderde acht maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Leesberg Jr.,i betoogde, dat verdachte een eerlijk man was, die, gedreven door bittere armoede, tot den fietsen diefstal was gekomen. Toen hij verhoord werd over den eersten diefstal, had hij vrijwillig, zonder daarvan verdacht te zijn, ook den tweeden diefstal bekend gemaakt. Pleiter drong aan op de uiterste clementie. Onverbeterlijk. De Rotterdammer P. H. J. den H. had op 12 Juni te Alkmaar een fiets gestolen en aan een onbekende ver kocht voor 25. Op 16 Juni had hij, eveneens te Alkmaar, nogmaals getracht een fiets te stelen. Het plan mislukte, doordat hij werd aangehouden door iemand, die klaarblijkelijk kennis zag aan de fiets en den H. dwong haar terug te geven. Den H. bekende volledig. Het bleek, dat hij de diefstallen had ge pleegd een paar dagen nadat hij uit de Alkmaarsche strafgevangenis was ontslagen. Als tienjarige jongen was hij reeds in een opvoedingsge sticht geplaatst, in welke inrichting hij tot zijn 19e jaar bleef. Het voor lichtingsrapport was niet erg gunstig. De officier had weinig hoop, dat het met verdachte in de toekomst beter zou gaan. Het aantal gestolen fietsen neemt hand over hand toe en het is noodig, dat daartegen krachtig wordt opgetreden. De eisch luidde: 15 maanden gevangenisstraf Nadat mr. Lesterhüis als verde diger clementie had bepleit, ver zekerde verdachte nog, dat hij, na het uitzitten van zijn straf, wilde trachten een goed lid van de maat schappij te worden. Op last van de rechtbank werd de gestolen fiets aan den rechtheb bende terug gegeven. Nog een fietsendief. Een tragisch geval. De 22-jarige arbeider P. K., wonende te Amsterdam, tijdelijk gedetineerd in het huis van bewa ring te Alkmaar, had zich ook schuldig gemaakt aan diefstal van twee fietsen. De eene fiets stal hij op 24 Juni te Wieringermeer ten nadeele van L. de S., die de fiets tijdens zijn werk in het struikgewas langs den weg had neergezet; de andere stal hij' te Opperdoes uit een weiland, waar het voertuig door den eigenaar J. Z., die daar werk verrichtte, was neergelegd. Beide fietsen waren door Z. verkocht. P. K., die diep onder den indruk bleek van hetgeen hij had gedaan en van wat nu over hein kwam, gaf alles toe. In het voorlichtings rapport werd gezegd, dat K. wel iswaar nooit met den strafrechter in aanraking was geweest, maar toch steeds 'blijk had gegeven van een oneerlijk karakter. De officier, die zei dat verdachte met twee fietsendiefstallen in een paar dagen wel erg hard van stapel was geldopen, vorderde tien maan den gevangenisstraf. Verdachte, die wat doof was, hoorde den eisch niet, waarom de aanwezige marechaussee, in op dracht van den president, mr. Krabbe, den eisch op luiden toon aan het oor van verdachte herhaal de. Deze ontstelde zoozeer, dat hij in luide jammerklachten uit barstte en als gebroken op de be klaagdenbank neerzeeg. Mr. Windhausen uit Hoorn, die den man verdedigde, vestigde er de aandacht op, dat verdachte gehuwd was en dat in het jonge gezin bin nenkort 't eerste kindje wordt ver wacht. De man was' gebroken door hetgeen was geschied. Weliswaar had verdachte zeer verkeerd ge daan, maar er waren omstandig heden, die hadden meegeholpen om hem op den verkeerden weg te brengen. Pleiter verzocht om de uiterste clementie. Toen verdachte hierna de zaal moest verlaten, omdat de zaak was afgeloopen, viel hij, als gevolg van de doorleefde emoties, voor de deur bewusteloos op den grond, zoo dat hij door den marechaussee en den bode de zaal moest worden uitgedragen. Het geval was een tragedie. Diefstal van dertig gulden. In den morgen van 23 Juni j.l. zou een inwoner van Koedijk, J. van B., naar de stad gaan om zaken of inkoopen te doen. Op een keu kentafel, terzijde van de achter deur, had hij een beurs met geld klaargelegd. Het geld bestond o.a. uit drie briefjes van tien. Hij ver liet, alvorens zich verder reisvaar dig te maken, even het huis en hij liet daarbij de achterdeur open staan. Toen hij zeven minuten later terug kwam hij was niet van zijn erf af geweest zag hij de beurs geopend. Drie briefjes van tien waren verdwenen. Als verdacht van den diefstal van de drie briefjes werd een Alkmaarsche vodden koopman, H. G., aangehouden, die op dien morgen in de buurt was ge weest. G. bleek in het bezit te zijn van drie briefjes van tien. Terecht staande, ontkende hij hardnekkig iets met den diefstal te maken te hebben. Hij was inder daad' den bewusten morgen langs den Bovenweg te Koedijk, waar de bestolene woonde, gegaan en hij gaf zelfs toe aan de achterdeur van het huis van v. B. te zijn geweest en geroepen te hebben. Hij had geen gehoor gekregen en was heenge gaan, De dertig gulden die hij op zak had was geld, dat hij had opge spaard van den verkoop van oude fietsbanden. Hij had wel tweehon derd fietsbanden geleverd aan den Alkmaarschen vulcaniseerder v. d. H. Toen werd opgemerkt, dat hij als arm man toch zijn inkomsten niet kon opsparen, antwoordde hij, dat zijn gezin bestond van de ande re inkomsten, die hij had door den verkoop van vodden en metalen. Het bandengeld hield hij apart als bedrijfskapitaal. Drie getuigen werden gehoord, die, gezien de ontkentenis van ver dachte, weinig belastends konden zeggen. De bestolene vertelde de omstandigheden, zooals hierboven weergegeven en een tegenover hem wonende buurvrouw wist niets an ders te zeggen, dan dat zij verdach te dien morgen voorbij haar huis had zien gaan. De vulcaniseerder v d. H. zei eerst, dat verdachte hem een paar dagen vóór den diefstal 16 banden had verkocht a 25 cent, zoodat verdachte toen maar vier gulden ontving. Een heele poos daarvóór had verdachte hem 29 banden tegen denzelfden prijs ver kocht. Verlachte hield vol, .dat hij wel tweehonderd banden aan v. d. H. had geleverd. Een deel had hij, bij afwezigheid van v. d. H., verkocht aan diens vader. Getuige weersprak, dat hij niet zou weten, wat zijn vader voor hem had verhandeld, maar gaf toe, dat in een tijdsverloop van vijf a zes maanden verdachte in totaal hem wel 150 a 2i00 banden geleverd kon hebben. De officier vond het verdacht, dat verdachte, die spoedig na den diefstal werd aangehouden, reeds des morgens, dus toen hij zijn dagr taak pas begonnen was, reeds in het bezit was van drie tientjes. Van het bandenverhaal' bleef z. i. niets over, want de laatste leverantie omvatte slechts 16 banden. Dat verdachte geld had opgespaard, ge loofde de officier niet, want ver- dachtes vrouw wist daar niet van en de geldelijke omstandigheden waren bij verdachte niet zoo, dat hij zooveel geld-apart kon houden. Er waren sterke aanwijzingen, dat verdachte den diefstal had ge pleegd. Bovendien was verdachte twintig jaar geleden al veroor deeld tot drie gevangenisstraffen van respectievelijk 3, 12 en 6 maan den, telkens wegéns oneerlijkheid. De officier vorderde acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Scholten, uit Alkmaar, gaf toe, dat het geval zeer verdacht leek, maar hij vroeg zich af, of heit bewijs van verdach- tes schuld wel was geleverd. Nie mand heeft méér gezien, dan dat verdachte dien morgen op den Bovenweg liep en het was eigen aardig, dat verdachte, ongevraagd; en dus geheel vrijwillig, onmiddel lijk had gezegd, dat hij aan "de achterdeur bij v. B. was geweest. Dat pleitte in zijn voordeel. Boven dien was verdachte daarna kalm doorgegaan met zijn handel langs de huizen. Gevraagd mag worden: zijn de biljetten die gestolen zijn en die verdachte bij zich had, de zelfde? Vingerafdrukken waren ook niet genomen. Dat verdachte dertig gulden bij zich had op den vroegen morgen is heelemaal niet vreemd, ja zelfs logisch. Verdachte toch verkocht niet, rnaar kocht in en daarvoor had hij geld noodig en daarom had hij, bij het begin van zijn dagtaak, tamelijk veel geld bij zich, anders zou hij slecht uit komen. Zonder handels'geld kon hij niet bestaan en zou hij dus alles, wat hij ontving, in zijn huishouden besteden, dan zou hij spoedig aan den grond zitten. Hij moest dus eenig bedrijfskapitaal hebben. Hoe hij aan dat geld kwam, kon niet precies worden gezegd. De man hield er geen boekhouding op na en het was begrijpelijk, dat hij met het voorbeeld van de banden kwam aandragen, niet onaanvaardbaar mocht worden geacht. Pleiter achtte het mogelijk, dat verdachte de drie tientjes had ge stolen, maar hij achtte geenszins het bewijs geleverd en derhalve vroeg hij vrijspraak. Na eenige repliek van den offi cier werd de uitspraak bepaald op veertien dagen later, evenals in de andere zaken. PeruEcuador. (D.N.B.) - Een Peruaansch regieeringscommunique, gepubliceerd in den afgeloopen nacht, meldt dat Ecuadoriaansche troepen ondanks den wapenstilstand een aanval hebben gedaan op den post Pantoja aan de rivier de Napo. Deze aanval is evenwel afgeslagen. OPGAVE j AMSTERDAMSCHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar. - van Woensdag 13 Augustus 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 1941 190 4 Nederland 1940 II 993/, 3—3'/2 Nederl. 1938 93 3 Ned.-Indië 1939 933/, BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank .120 Handel Mij. Gert. v. ƒ2.50141 Koloniale Bank .193 Ned. Ind. Handelsbank 1293/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1441/* Calvé Delft Cert. 92V, Nederl. Ford 344 Lever Bros1341/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 239 y, CULTUUR MAATSCH. H. V. A436 Java Cultuur 260 Ned. Ind. Suiker Unie 240 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli289 Senembah235 122>/5 255i/4 ■283 225 i/s 140 160 1353/4 1261/4 152V, 1"V2 1883/, ,231 plm 2u 100 993/4 93 933/4 121 142 194 129 143 93 345 138 2431/, 439 262 242 122 2581/, 285 220 142 161 135 127 154 178 190V, 2321/, 289 532 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Benoemd van Vichy, 12 plaatsvervan sident en landsche zak lau is, naar degedeeld, van landsve: Aan hem tariaat van van generaal luchtvaart geret en va miraal Platon verschuldigd Het minister, voor de algen: nationale verdc detacheering en de algemei Twee Er zijn bel voor de natioi ministeries va overgedragen dusver staatssec presidentschap nauwen méde schalk Pétain Minister van met de coördin; instellingen, die zullen worden rein der reorgar sche bestuur. Minister van de functie van geerde van het nationalen raad Onder staatsse landsche zaken het bestek der ministerraad de heid heeft gek: ook het staatssec wijs en jeugd gezondheid. Door de beuuc plaatsvervangenden raai van het burea president, Marion ris van voorlichtinj is de bevoegdheid van voorlichting breid, daar de zich niet uitsh voorlichting van ning, maar ook geest der politiel schalk op zich De ministerraad ters uitgebreid, hem behooren: De plaatsver\ president en min,., nale verdediging sche zaken en mai Francois Darlan van oorlog, lege ger, de minister lemy, de ministi sche zaken Duch financiën en har minister van lar mede de beide ters van staat Het D.N.B. me! lichte kringen te Darlan, nu deze het ministerie van en daarmede het staatssecretariaten vaart, koloniën heeft genomen, zal bleven. Binn nieuwe benoeming worden verwacht Het staatsblad tingsperiode van merledeii met ing a.s. eindigt. Vichy, 12 Au, staatshoofd maars vanavond om neg Fransche radio gehouden. Pétain hield zi plaats bezig met onrust, die in" het gezag van zij: fel trekt, en ertc gegeven bevelen den uitgevoerd, van valsche geruc zoo vervolgde krachten van den moedigd en andei haar plaats in te rust wordt door dio en door een versterkt. in het tweede behandelde het trekkingen met *>OT een wape, komst zijn geregelc hhPhgtVan karakt by betoogde. De s de rijkskanselier ii vorige jaar heeft omstandigheden lelijkheid hy w'eet werk op langen te: Het staatshoofd de verhouding me Weliswaar is de mocratie in Frank Pétain, maar zij h meenschappelijke democratie in d< Amerikaansche pe dikwijls slecht be er naar streven begrijpen. Vervolgens hiel zich bezig met d< warring in de Fr sche politiek' Deze vooral voort uit d

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2