in Varkensgehakt. iterverbruik. tlJDEN ife THEE- geweldig. -CpSfi IER MANEGE onovertrefbare Uw winkelier. N. V. D. is„Zorg voor moeder en kind". Razzia op de groenten- veiling te Amsterdam, RADIOPROGRAMMA r Pagina 6 ii x GEM. SLACHTHUIS ig vanaf 8 uur: ïsteriliseerd vleesch. ïonuitreiking half acht. Waterleidingbedrijf van ip de in begin Juli j.l. chuwing tegen verspil- iedrijf gehouden is de pen van het benoodigde lie afnemers is, indien iruik van leidingwater, zoozeer noodzakelijke olg aan het hierbij op werking. 2 te verleenen, kan men aatregelen voorkomen, iur van het edrijf in Noordholland, k des avonds. HEILOO. Tel. 2570. Holland boven het IJ. welke tot dusverre te van den heer VINKE ls werkzoekende, het en van sociale bijslagen, rer schotten. vege het Gewestelijk hoeve van ingezetenen aard. (De mogelijkheid te vervoegen aan het Alkmaar, Doelenstraat, 5 AUGUSTUS 1941 af malig Gemeentehuis te ir van het Gewestelijk eau Alkmaar, C. H. C. SPRENGER. DEPARTEMENT CHEEPVAART. VAN ZWAVEL. zuur van het Rijksbureau daartoe gemachtigd door t van Handel, Nijverheid ispensatie van het verbod 6, lid 1, der Pyriet- en >r hoeveelheden van min- in alleen gekocht worden ur van bovengenoemde nader order voor inge- r een dispensatie van het ;1 onder de voorwaarde, an 1.000 K.G. of meer ge loor den Directeur van ng. voor ingeschrevenen bij porteurs, handelaren en rijving te richten tot de rsbureau voor Chemische Cattenburch 16. zwavel verschuldigd zijn: raden zwavel, us 1941; eveelheden zwavel, ïblik van aflevering of ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1M1. Pagina 3 voel, of ik een zotskap es moet opzetten en over luitelen". zeg dat niet". Audrey ar gelaat met haar han- wanhoop op zijn gezicht wreede spotternij niet te mei het nu eenmaal zoo. ik niet gelooven, dat ik i, maar leef ik als in een de nachtmerrie. Elma is ar schik. Ik zie haar el- >op naast haar mee, hier- aarheen en verschijn, als n word. Ik ga bijna poot- en opzitten met een ker op mijn neus, maar ermee tevreden", is ze bezig, je huis nieuw eren?" goedheid, geen denken er nog niet in geweest, r was. Dat is van jou leef. Ik moet toch een geluk hebben, om, als ik ïgelukkig voel, daarheen vluchten en me te ver- iu daar te zien en met je Ik ben zoo blij, dat jij in aweest bent. Het is ten- al is het dan ook niet CWordt vervolgd). Alle bestaande sociale organisaties knnnen worden ingeschakeld. 's-Gravenhage, 15 Aug. „Zorg voor moeder en kind", dat is het motto, waaronder de Nederlandsche Volksdienst werkt zoo schreveh we gisteren. De vraag is nu, op wel ke wijze de N.V.D. dezen bijstand voor het behoeftige gezin in de prak tijk zal brengen. Hierover het volgende: Wanneer het den N. V. D. na on derzoek blijkt, dat een moeder ver zwakt is en er geen mogelijkheid bestaat, dat zij in het eigen gezin weer op krachten kan komen, dan wordt deze moeder naar een vacan- tietehuis van den N. V. D. gezonden, waar zij rust en ontspanning zal vinden temidden van een prachtige gezonde natuur en verlost zal zijn van de dagelijksche beslommeingen in het gezin; waar zij onder medisch toezicht zal staan en ook een lief derijke verzorging zal hebben. Even tueel al zij in deze tehuizen cursus sen kunnen volgen op het gebied van het huishouden, kinderverzor ging, naaien, enz. Men zal haar boe ken te lezen geven, waaruit zij als moeder en als draagster van het gezin veel zal kunnen leeren. Men zal haar onderwijzen hoe kinderen bij slecht weer en gedurende de lange winteravonden kunnen wor den bezig gehouden, enz., enz., alles natuurlijk binnen de ontwikkelings mogelijkheden van de betreffende moeder. De inrichting van en de verzorging in deze vacantiehuizen zal goed, maar eenvoudig zijn. De verpleging is er op gericht de moeder haar krachten terug te geven en wel in die mate, dat zij deze krachten niet onmiddellijk weer verliest. Bij zwangerschap of bij ziekte zal de N. V. D. zorgen voor hulp in het huishouden. Zulks gebeurt ook wan neer een moeder zooveel kinderen heeft, dat de verzorging van dit kroost haar krachten te boven gaat. In deze gevallen zal verder voorzien worden door het inrichten van kin derbewaarplaatsen en het organisee- ren van kinderuitzendingen naar buiten. Voorts ligt het in de bedoeling, dat wijkverpleegsters geregeld toezicht zullen houden op gezinnen, die in behoeftige omstandigheden verkee- ren. Zij zullen de moeder met raad en daad terzijde staan. Een goede verzorging van de zuigeling staat hierbij op den voorgrond. De organisatie in den N. V. D. De steun, welken de N. V. D. zich op deze wijze voorstelt te verleenen, zal hoofdzakelijk gegeven worden door vrijwilligers. Een beroep wordt gedaan op huismoeders, die het voor recht hebben zelve in betere omstan digheden te verkeeren en die haar vrijen tijd uit liefde voor den mede- mensch voor dezen socialen arbeid ter beschikking willen stellen. Na tuurlijk zal deze vrijwillige hulp ge organiseerd en onder leiding gesteld moeten worden. Om deze leiding vast te stellen in de organisatie-indee ling in de verschillende gemeenten als volgt: Iedere gemeente met' een inwoner tal tot 10.000 zielen vormt een zelf standige buurtschap. De leiding be rust bij een buurtschapshoofd, dat wordt bijgestaan door een staf van medewerkers: een organisator, pen ningmeester, sociale werker, scholing leider enz. De laatste heeft tot taak de vrijwillige medewerkers te in- strueeren. Gemeenten met méér dan 10.000 inwoners zullen verdeeld worden in twee of meer buurtschappen. Iedere buurtschap wordt weer verdeeld in 10 wijken en iedere wijk in 10 blok ken. In gemeenten met belangrijk minder dan 10.000 inwoners vallen eventueel de blokken weg en in heel kleine gemeenten ook nog de wijken. Aangezien de organisatie van den N. V. D. nog niet geheel is voltooid, wordt voorloopig nog gebruik ge maakt van die der W. H. N. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners zal de burgemeester aangezocht worden om op te treden als buurtschapshoofd. Heeft hij om welke redenen dan ook be zwaren, dan zal een andere inge zetene worden benoemd, die deze taak met liefde op zich wil nemen. De bestaande sociale organen. Een tweede belangrijke vraag komt hierbij naar voren, n.l. of in de toekomst alleen leeken zullen gaan beunhazen op het zoo moeilijke so ciale terrein. Het antwoord hierop luidt ontkennend. Juist omdat de N. V. D. een veelomvattend en lang durige sociale hulp wil brengen, zijn er geen bezwaren, dat alle be staande sociale organen, zoowel staats- en gemeentelijke als kerke lijke instellingen, bij de beoordeeling of hulp noodig is en zoo ja, in welke mate, worden ingeschakeld. Uiter aard is de algemeene leiding en de controle in handen van de provinciale leiding. Alle medische aangelegenheden zullen worden voorgelegd aan de medische afdeeling van den .N V. D., die op haar terrein vraagstukken zal bestudeeren in samenwerking met die instanties, welke hierover gerechtigd zijn te oordeelen. Deze medische dienst is een onderdeel van den N. V. D. en staat geheel los van andere instanties, die op dit terrein werkzaam zijn, al werkt hij er natuurlijk mee samen. Een andere vraag kan nog wor den gesteld en wel ten aanzien van de houding, welke de N. V. D. in neemt tegenover de sociale instel lingen, die b.v. reeds vele jaren kinderuitzendingen organiseeren. Het antwoord hierop luidt, dat de kinderuitzendingen tot nu toe geor ganiseerd werden op grond van de overweging, dat de kinderen om ge zondheidsredenen eenigen tijd naar buiten moesten. De N. V. D. zendt daarentegen kinderen uit, niet al leen ter wille vaan hun gezondheid, maar uit een oogpunt van gezins bijstand, alk onderdeel dus van ge zinshulp. Wanneer wordt vastge steld, dat een kind naar buiten moet, is er niet het minste bezwaar, dat daarbij gebruik wordt gemaakt van de ervaringen der instellingen, wel ke op dit terrein reeds werkzaam waren, alsmede van de haar ten dienste staande deskundige krach ten. Coördinatie wenschelijk. Omdat de N. V. D. deze taak veel grootscher en veelomvattender ziet en uitwerkt en niet voor bepaalde bevolkingsgroepen of streken werkt, is het wenschelijk, dat er een coör dinatie komt, waarbij bestaande in stellingen haar diensten ter beschik king van den N. V. D. stellen en de financiering door den N. V. D. ge schiedt. Derhalve mogen we besluiten met iederen enkeling en iedere instel ling, die van harte deen grootschen en veelomvattenden socialen steun aan in behoeftige omstandigheden verkeerende Nederlandsche gezin nen willen steunen, op te wekken zich te melden bij de provinicale di recteuren of bij de landelijke leiding van den Nederlandsehen Volks dienst. Hooge grossierswinsten ten einde. 's-Gravenhage, 15 Aug. Het A.N.P. meldt: De actie, welke de ge machtigde voor de prijzen heeft on dernomen om de prijzen van groen ten en fruit op een meer verantwoord peil te brengen, heeft onder de ver bruikers veel waardeering gevon den. „Van de zijde van handelaren, in het bijzonder grossiers, is de me dewerking in de eerste dagen van de actie niet overal groot genoeg ge weest. Op sommige plaatsen kon uien zelfs van openlijke tegenwer king spreken, zooals bijv. op de groote groentenmarkt te Amster dam. De grossiers brachten hier de kleinhandelaren in een moeilijk par ket, omdat zij of voortgingen tegen e hooge prijzen te verkoopen, of weigerden te verkoopen. De moei lijkheden, die daardoor onstonden, werden door het publiek soms ten onrechte aan de winkeliers verwe ten. Verantwoordelijk waren echter ten volle de grossiers, die met een redelijke winstmarge blijkbaar geen genoegen wilden nemen Deze houding heeft den gemach tigde voor de prijzen tot streng op treden doen besluiten. Donderdag morgen verschenen op het groenten- marktterrein te Amsterdam de chef van den Centralen Crisiscontrole dienst te Amsterdam met een twin tigtal controleurs, henevens een der toegevoegd-inspecteurs voor de prijs- beheersching 'te Amsterdam. Er werd zoo nauwlettend mogelijk op toege zien, dat de belangen van winkeliers en consumenten niet door een be trekkelijk klein groepje grossiers werden geschaad. Over het geheele terrein werden steekproeven genomen en verschil lende kleinhandelaren moesten, vóór zij de markt verlieten, opgeven, wel ke prijzen zij voor hun groenten hadden besteed. Bleken daarbij te hooge prijzen te zijn, dan werd de grossier, van wien de winkelier had gekocht, opgezocht en zijn geheele voorraad in beslag genomen. Om deze voorraden niet aan de markt te onttrekken, zetten de controleurs zelf den verkoop onmiddellijk na de inbeslagneming voort. Hetgeen er van de partijen overbleef zal van daag op de gewone wijze worden geveild. Enkele grossiers meenden even als Woensdagmorgen tegen het feit, dat hun winsten tot een rede lijk peil werden teruggebracht, te moeten demonstreeren door slui ting van hun stands. Zij ontvingen onmiddellijk de waarschuwing, dat weigering van verkoop van de aangevoerde hoeveelheden tegen de wettig toegestane prijzen ver beurdverklaring tengevolge zou hebben. Zij kozen eieren voor hun geld en hervatten binnen enkele minuten den handel. Het bleek, dat de winkeliers wel inzien, dat de nieuwe maatregelen op den duur in hun belang kunnen werken. Indien immers ieder zich aan de prijsvoorschriften houdt, is er geregelde handel met normale winst marges mogelijk, terwijl het tenslotte tot gevolg heeft, dat de groenten voor de geheele bevolking voor la- geren prijs zijn te verkrijgen. Controle op de winkeliers. De controle op de prijzen, die de winkeliers berekenen, is Donderdag op verschillende plaatsen in het land ingezet. De inspecteurs vodt de prijs- beheersching berechtten de overtre dingen op zeer snelle wijze, soms v 1 DE SCHEEVE TOREN VAN DALFSEN. De toren van kasteel Reehte- ren bij Dalfsen is aan het scheefzakken. Het kasteel Rechteren is vele eeuwen oud en vormt een landgoed van historische beteekenis. (Holland) C. GORDIJN JR. f Oud-commandant der Amsterdamsche brandweer. Na een ziekbed van enkele maan den is gistermiddag in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam overleden de heer C. Gordijn, tot 13 April van dit jaar commandant van de brandweer aldaar. De heer Gordijn werd in 1880 te Amsterdam geboren, en trad, na zich in het bedrijf van zijn vader in het loodgietersvak te hebben bekwaamd, in 1900 in militairen dienst. Hier bracht zijn technische aanleg hem als luitenant hij had inmiddels den hoofdcursus te Kampen gevolgd in aanraking met de luchtvaart, welke toehmaals omstreeks het jaar 1910 nog in de kinderschoenen stond. Een ongeval, dat hem daarbij over kwam, was oorzaak, dat hij voor den militairen dienst werd afgekeurd en gepensionneerd werd. Verschillende uitvindingen, welke de heer Gordijn had gedaan o.a. betreffende beveiliging van benzine en olie-opslagplaatsen hadden de aandacht op hem doen vestigen en zoo werd hij in 1915 benoemd tot commandant van de hoofdstedelijke brandweer, welke onder zijn leiding technisch veel werd verbeterd. JONGETJE GESTIKT. Gisterochtend omstreeks half tien is ten huize van de familie Groenman, wonende in de Otter straat te Utrecht, een vreeselijk ongeluk gebeurd. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder, dfi?*een boodschap in de buurt deed, zag het alleen gelaten anderhalf jarig zoontje kans op de richel van een traphek je te gaan staan. Het ventje klemde zich vast aan de spijlen van het hekje en wist zijn hoofdje tus- schen het latwerk te steken. Toen dat eenmaal gebeurd was, kon de kleine niet meer terugtrekken en tot overmaat van ramp gileden zijn voetjes nog van de richel. Hierdoor bleef de kleine aan zijn hoofd han gen, waardoor hij' is gestikt. Na thuiskomst van de moeder waarschuwde deze dadelijk een dokter, die slechts den dood kon constateeren. GIFT VAN DEN NEDERLAND- SCHEN VOLKSDIENST. De Nederlandsche Volksdienst heeft deni burgemeester van een gemeente in het westen des lands, waar een der vorige nachten 13 huizen door bommen zoodanig werden beschadigd, dat zij door de bewoners ontruimd moesten wor den, een bedrag van 15O0 ter be schikking gesteld om de getroffe nen hiermede gedurende de eerst volgende dagen te kunnen bijstaan. MISBRUIK VAN BANK BILJETTEN. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het is gebleken, dat het door haar uitgegeven bankpapier in den laatsten tijd wederom wordt misbruikt door het stellen van op schriften enz. Naar aanleiding hiervan wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Bank soortgelijke biljetten als beschadigd bankpapier behandelt. zelfs binnen enkele uren. De inspec teur te Arnhem wees Donderdag middag tegen overtreders te Arnhem en Apeldoorn reeds een negental tuchtbeschikkingen. De controle op de kleinhandels prijzen en waar het noodig is ook de razzia's op de groentenveilin- gen zullen ononderbroken worden voortgezet. De overtredingen wor den eiken dag ernstiger opge nomen. Waar men de eerste twee dagen nog iets door de vingers zag, volgen nu onmiddellijk proces verbaal en inbeslagneming. Het is niet mogelijk op een zoo ge wichtig onderdeel van onze voed selvoorziening als dat van groenten en fruit onredelijk hooge prijzen te laten voortbestaan. REGELINGEN VOOR HANDELS REIZIGERS. In gevallen, waarin zij slacht offer zijn van de tijdsomstan digheden. Het college van rijksbemidde- laars heeft, gezien de vele .geval len, waarin door de tijdsomstan digheden handelsreizigers als om schreven in artikel 75 q, Wetboek van Koophandel hun inkomen be langrijk zagien verminderen of ge heel tot niets terugloopen, den raad van bestuur in arbeidszaken verzocht van advies te dienen om trent de gedragslijn, welke in der gelijke gevallen te volgen ware in afwachting van een definitieve al gemeen© regeling. Nadat hierover de samenwer kende handelsbedienden-organisa tie® waren gehoord, heeft het col lege van rijksbemiddelaars zich kunnen vereenigen met dit advies. Dientengevolge zullen bovenge noemde gevallen, indien door on derling overleg tusschen werkge ver en werknemer geen resultaat wordt bereikt, worden geregeld krachtens artikel 5 van de veror dening no. 217/1940 dd. 2'8 Novem ber 1940 van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de totstandko ming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere arbeidsvoor waarden. Het college zal bij' de behande ling der verschillende gevallen de reizigers inïfeeleni in de volgende groepen 1. Zij, die een vast salaris genie ten. 2. Zij, die vast salaris plus provi sie ontvangen, 3. Zij, die uitsluitend op provisie- basis werken. a. Reizigers, in dienst van onder nemingen, die volop in bedrijf zijn, maar die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebbben, omdat hun functie in het distributieproces overbodig is geworden, b Reizigers in dienst van onder nemingen ,die niet meer volop in bedrijf zijn, en die als reiziger ge deeltelijk of geen werk hebben, c. Reizigers in dienst van- stillig gende ondernemingen, die geen werk hebben. Onder ondernemingen worden zoowel fabrieken als handelsonder nemingen, grossiers daaronder be grepen, verstaan. Bij deze drieledige onderscheiding ontstaat dan het volgende. In gevallen, waarin een werkge ver zijn reizigers niet, of minder dan 36 uur per week wil laten wer ken, dan wel ontslag geven, dient hij hiervoor vergunning te vragen aan de arbeidsinspectie, ingevolge verordening no. 8/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende het beperken van werk. Deze zal als regel aan het verleenen van de ze vergunning de voorwaarde ver binden van een wachtgeldregeling. Het college van rijksbemiddelaars zal elk geval apart behandelen, ten einde elk speciaal geval naar ver- eischte te regelen. Het college heeft de verwachting uitgesproken, dat de onderne mingen, welke hiervoor in aanmer king zouden komen, zooveel moge lijk er naar zullen streven door het treffen van regelingen in onderling overleg met hun reizigers, ingrijpen van het college overbodig te maken. Bij beschikking, opgenomen in de Staatscourant van 14 Augustus no. 157 heeft het college van rijksbe middelaars vergunning verleend voor loonsverhoogingen, die voort vloeien uit een dergelijke regeling, IN BRAND GESCHOTEN VIJANDELIJKE TANK LANGS EEN OPMARSCHWEG BIJ DEN BOEG IN DE OEKRAÏNE. (Weltbild-Polygoon) 4? .4 f HET ONGELUK TE HOOGKERK. Gistermiddag om twaalf uur is ook het lijk van mevrouw Veenstra- Huizinga uit het Hoendiep opge haald. IN STORMPAS ZIJN FINSCHE SOLDATEN, ergens in de voorste linies, in dekking gegaan achter een tank-hindernis. Eenigen klimmen al over de steenbrokken heen. (Suomen-Holland) ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.Ernstige muziek (e.o.) 12.— Viool met piano begeleiding. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en econ. ber. 1. Gerard Lebon en zijn orkest. 1.25 Gr.pl. 2.Vcor het gezin. 2.20 Gev. progr. 4.Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Orgelspel. 6.Gr.pl. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.30 Gev. Zaterdagavondprogr. 8.45 Voor den boer. 9.Amus.-orkest en soliste 9.30 Eng. ber. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: Dutch news reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Óchtendgymastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. Kerkcomité). 10.20 Lichte muziek e.o.) 11.— Gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 1.40 Voor de rijpere jeugd.1 2.Omroeporkest en solist. 2.30 Gr.pl. 2.45 Voor de plattelandsjeugd. 3.Omroeporkest. 4.i Romancers. 4.30 Curt Horenber gen en zijn orkest. 5.Cursus: Over godsdienst bij kinderen Hl (voorbe reid door 't Vrijz. prot. kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs ber. 5.30 Pianovoordr. en gr.pl. 6.15 Collegium Musica divina, 6.45 Gr.pl. 7.BNO: Groningsch praatje. 7.10 BNO: Nieuwsber. 7.20 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.— Concertgebouworkest en gr.pl. 9.Gr.pl. 9.15 Nieuws van de platenmarkt. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting), 10.05 10.15 Brandende kwesties, causerie. Interessante grepen uit het programma van den dag. Ernstige muziek. Van 16.2017.15 Hilv. I hooren wij Nederlandsche solisten met Nederlandsche com posities. Uitgevoerd worden wer ken van Hellendaal, Hendrik An- driessen, J. van Opstal, Hans Schouwman en Cor de Groot. Van 18.1518.45 Hilv. II worden oud- Nederlandsche liederen uitgevoerd door het collegium „Musica Divi na" o.l.v. Henri Geraerd. Het Concertgebouw-kwintet (een combinatie van fluit, clarinet, hoom- en fagot) speelt werken van Franz Danzi, Guy Roparts en Josef Jongen. (20.21.uur Hilv. n). Lichte muze. De liefhebbers van variatie wordt van 19.3020.45 een programma vol afwisseling gebo den zoowel het Omroeporkest o.l.v. Louis Schmidt, dat minnaars van de driekwartmaat op eenige on sterfelijke walsen zal vergasten, als de Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman die het moderne rythme vertegenwoordigen zullen in edele wedijver het beste van hun kun nen bieden. Het Krontjong-ensemble van Bram Kwist geeft aan dit programma het exotische tintje. Voor den boer. Dirk van der Hul houdt over den zender Hilv, I om 20.45 zijn wekelijksche praatje, ditmaal oyer „Breuken in de dorps gemeenschap". Luistert U eens of de stem uit den aether dezen avond ook U iets te zeggen heeft. PORTEMONNAIE MET f 3200 GESTOLEN. Was niet goed opgeborgen. De directrice van een atelier aan de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam had: voor haar porte- ftionnaie, die 32-0'O bevatte, geen veiliger bergplaats weten te beden ken dan een onderhanden zijnde japon-. Toen zij eenige uren later weer naar haar eigendom omkeek, bleek de japon nog wel aanwezig, doch de port-emonnaie verdwenen te zijn. Van deze manipulatie verdacht zij een 45-jarige strijkster, die de be treffende japon had behandeld, weshalve zij de politie hiervan in kennis stelde. De strijkster werd aangehouden en heeft inmiddels den diefstal be kend. Het geld en de portemonnaie waren nog in haar bezit. ONAANGENAAM VERRASTE INBREKERS. Twee inbrekers wilden gister nacht hun slag slaan in een bed- denmagazijn aan de 2de An-jeliers- dwarsstraat te Amsterdam. De deur werd geforceerd en de heeren stap ten naar binnen, doch daar wachtte hun een onaangename verrassing: De winkelier, die zijn eigen zaak boven een ander oord als rustplaats verkoos, was wakker geworden door het gerucht en wachtte achter de deur de nachtelijke bezoekers op. Deze gaven er echter de voor keur aan, de beenen te nemen en gevolgd door den winkelier, zetten zij het op een loopen. In de le Tuin dwarsstraat had de achtervolging succes en werd een der inbrekers met behulp van een agent gegrepen. Zijn collega wist voorloopig nog te ontkomen. BEZOEK AAN DEN GREBBE- BERG. Duitsche opvoeders leggen een krans. De Duitsche opvoeders uit den Gouw Salsburg die op uitnoodiging van het opvoedersgilde in ons land vertoeven, hebben Woensdag een bezoek gebracht aan den Grebbeberg en een krans gelegd op de graven der gevallenen. Daarna werd „Da hooge Veuwe" bezocht en vervol gens de Goudsberg te Lunteren, waar de leider der N.S.B. de Duit sche gasten heeft toegesproken, - Gistermorgen had een ontvangst plaats in het stadhuis te Haarlem. Daarna werden het stadhuis en de St. Bavo-kerk bezichtigd. Tenslotte namen de Duitsche gasten deel aan een noenmaal, aangeboden door den burgemeester van Haarlem,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5