i Victrix". EN STERK De toekomst von den Nederlandschen landbouw. Redevoeringen Staatssekretar MOORD TE EST. 3PLEI1 !7Uüör Rang f 3.-. Backe en dr. F. E. Posthuma. Productieslag in Europa. Manufacturen tegen te hooge prijzen. F 10.000 boete voor brandhoutzagerij. Tweedehandsch goed. Pagina 6 DE KOMST.' Pagina 3 L' DEDE^~ iSl! ÏEL2497 ALKMAAR Augustus 1942 lftallen 2.50. 5, Straatweg A 54 iCHTIGDE N FRUIT. ximumprijzen. Zij )gsten prijs aan, vorden afgeleverd, iran de beste kwa al lager moeten tl. 12 per 100 st .76 99 99 .60 99 kg 12 it >9 99 52 99 99 99 28 99 99 bossen .50 99 kg 50 it 99 99 99 99 99 08 99 99 36 99 99 36 99 99 a 12 99 99 99 88 99 99 99 88 99 99 99 50 99 99 99 50 99 S>9 9» 80 i9 99 99 70 99 *9 99 B0 99 99 st. 99 99 99 20 99 99 99 84 99 89 99 50 99 99 kg 60 99 99 99 60 99 99 99 99 99 50 99 99 9» 12 99 99 99 54 99 99 99 99 99 99 50 99 99 st. 64 99 99 kg 24 99 99 99 54 99 99 9» 50 99 99 99 58 99 a 99 38 99 99 a 18 99 99 99 38 99 99 99 99 IJ 9» 58 99 99 9» 50 99 99 99 18 99 99 99 99 99 34 99 99 99 54 99 99 99 34 99 9» 99 28 99 99 99 99 99 st. 16 99 99 99 38 99 99 kg 99 99 99 18 99 99 99 18 99 99 39 99 99 99 18 99 99 9» 99 99 99 99 99 99 99 99 99 2 99 99 99 )8 99 99 99 2 9» 99 99 2 99 99 99 18 99 99 99 4 99 99 99 0 99 99 99 8 99 99 99 8 99 99 99 8 99 99 99 Dader gaf zich zelf aan. Zondagavond om ongeveer half twaalf werd het dorp Est (bij Gel- dermalsen) opgeschrikt door een moordaanslag. De 24-jarige Schef- fer bleek, op weg naar huis, komen de van een buurtavond, midden in het dorp door den caféhouder Sloot te zjjn aangevallen, die hem zware steekwonden toebracht. Het slacht offer is na ongeveer een half uur hieraan overleden. De dader meldde zich zelf bij de politie. Het lijk werd overgebracht naar het lijkenhuisje op de begraaf plaats te Est. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaken van dit dram®. HET CLANDESTIENE SLACHTEN. destien geslacht vleesch bestrijden! Helpt den sluikhandel in clan- (Profilti). ss (Van onzen eigen verslaggever). De tentoonstelling „Productie slag in Europa", die van 18 tot en met 23 Aug. in Pulchri Studio te Den Haag wordt gehouden, werd Maandagmiddag in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen ingeleid met een twee tal redevoeringen, n.l. van den Staatssecretaris Backe van het Duitsche Rijksministerie voor Voedselvoorziening en Landbouw over de problemen van den landbouw in Europa en van dr. F. E. Posthuma over de taak en de toekomstmogelijkheden van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Voor deze bijeenkomst waren alle personen, die bij den landbouwvoor- lichtingsdienst werkzaam zijn, bene vens bestuursleden van de verschil lende landbouworganisaties, ten ge tale van ongeveer duizend personen, naar Den Haag gekomen. Staatssecretaris Backe, erkennende, dat Nederland in zijn opbrengsten per H.A. onder alle lan den ter wereld, mét Denemarken en België, bovenaan staat, verklaarde desondanks overtuigd te zijn, dat onder den invloed van de nieuwe economische staatkunde der groote Buropeesche ruimte, het productie vermogen. van Nederland nog tot een aanzienlijke uitbreiding in staat is. Uitvoerig besprak spr. de omstan- dighedenv die de voorbije wereld huishouding beheerschten. De we reldoorlog onderbrak de zgn. liberale economie, maar reeds direct na den oorlog kwam de onderbroken ten-: denz in versterkte mate naar voren. De Nederlandsche landbouw produ ceerde meer groente en aardappelen, gedeeltelijk ook ooft dan men zelf noodig had, alsmede zuivelproducten en eieren. Tegelijkertijd was men daardoor afhankelijker geraakt van den invoer van voedermiddelen en broodgraan. Nader stipte spr. de crisisjaren aan, waarbij hij deed uitkomen, dat de omstandigheid, dat Engeland met betrekking tot den afzet van afge werkte producten zoo afhankelijk was van zijn eigen dominions, dat het tenslotte in 1932 het Verdrag van Ottawa sloot, waarbij Engeland aan zijn dominions op landbouw-econo- misch gebied voorkeurposities gaf. De voorsprong, die Denemarken en Nederland in Engeland op de over- zeesche staten bezaten, werd kleiner en dit vooral, omdat de productie kosten in de landen van overzee aan zienlijk lager waren dan in de oude cultuurlanden. Door het verarmen van Duitschland werden daarnaast de afzetmogelijkheden voor Neder landschen tuinbouw- en veeteeltpro ducten veel geringer en bestond er gevaar, dat ook deze natuurlijke afzetmarkt voor Nederland verloren zou gaan, Hoewel de Duitsche be hoeften in genen deele gedekt wer den, moesten millioenen kilogram men groente in Nederland worden vernietigd. Steunverleenende crisis- organisaties werden in het leven ge roepen en daarnaast de voortbren- ging gecontingenteerd om de nadee- len van een liberale wereldhuishou ding tenminste eenigszins te vermin deren. De ontwikkeling der laatste jaren toonde aan, dat de Nederland sche veredelingsnijverheid slechts dan levenskrachtig js, wanneer zij haar voortbrengselen in het natuur lijke afzetgebied Duitschland van de hand kan doen. De afzetmoeilijkheden naar Duitsch land werden na 10 Mei 1940 uit den weg geruimd, waardoor de Neder landsche tuinbouw weer loonende prijzen kreeg. Met nadruk betoogde spr., dat de landbouw in de Europeeschelanden voor een beslissende keuze staat. De weg van een werkverdeeling tot over de grenzen van Europa heen, heeft, 200 zeide hij, bewezen, gevaarlijk en onmogelijk te zijn. De weg van het op extensieve wijze steeds meer uit breiden van de landbouwproductie heeft tot een afhankelijkheid van Europa geleid van een zoo onge hoord groote draagwijdte, dat het voortbestaan der afzonderlijke volks huishoudingen op het spel stond. Thans moeten wij den weg op van de groote economische Europeesche ruimte. Dit is de eenige mogelijkheid om de in de laatste eeuwen ontstane bijzondere landbouwvormen der ver schillende Europeesche landen in stand te houden en tot bloei te bren gen. Nederland en Denemarken zul len op den duur ondervinden, dat him landbouw van de Duitsche markt uit, den sterksten prikkel tot nieuwen bloei ondergaat. De nieuwe Europeesche opvatting brengt de consequentie mee, dat al lereerst de akkerbouw, het funda ment, waarop alle verdere land bouwproductie berust, veilig wordt gesteld. In 1933 beschouwde Duitsch land dit ook als haar eerste taak. Meer uitvoerig stelde spr. dit in het licht. Spr. was overtuigd, dat er nog groote mogelijkheden 'in Nederland openstaan om meer te verbouwen. De nieuwe gebondenheid van Neder land aan de Europeesche economie stelt op dezelfde wijze het bereiken van een hoogere intensiteit in het vooruitzich als zulks in 1933 voor Duitschland het geval was. De taak van de Nederlandsche landbouw is gesteld op het volledig benutten van alle productiemogelijkheden, het op bouwen van de Nederlandsche ver edelingsnijverheid, thans nog op een binnenlandsehen, maar straks, na af loop van den oorlog, op eenEuropee- schen grondslag. Spr. gaf hierna uitvoerig een zevental richtlijnen aan voor het geen thans onzen boer te doen staat. Onze landbouwvoorlichtingsdienst heeft deze richtlijnen reeds herhaal delijk in de pers gepubliceerd. Spr. verklaarde tenslotte, dat hij de vaste overtuiging heeft, dat het Ne derland, ook onder de nieuwe om standigheden, gelukken zal in den kortst mogelijken tijd de gewenschte productievermeerdering tot stand te brengen. Rede dr. Posthuma. Nederland voedt zichzelf. Slechts een volk, dat zichzelf kan voeden, is een vrij volk. In Nederland woont een vrij volk, omdat het „zichzelf voedt". Wil dit materieel de waarheid worden, aldus dr. Posthuma, dan zal Nederland zichzelf moeten voeden. Blijkt er inderdaad een teveel aan bevolking te zijn in verhouding tot het voedsel, dat de bodem kan opbrengen, dan zal een oplossing dienen te worden gezocht, waarbij allerlei vragen op komen, die ernstig onder de oogen moeten worden gezien. Tevoren ech ter zal men de uiterste krachtsinspan ning moeten betrachten om de bo demopbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. In het verleden, zoo betoogde spr., besefte men niet, dat men door het voedsel zoo goedkoop mogelijk van buiten de Nederlandsche grenzen te halen, den Nederlandschen verbou wers van voedsel, een zoodanige con currentie aandeed, dat hun bedrijven zienderoogen te niet gingen. Ondanks eeuwenlange veronacht zaming en achterstelling van den landbouw bij andere bedrijfstakken, staat onze landbouw, wat prestatie betreft, over de geheele lijn aan de spits. Daardoor komt hier de produc- tieverhooging pas in de tweede plaats, al zullen wij ons best moeten blijven doen, aan de spits te blijven, aangezien op het oogenblik in alle landen van Europa wetenschap en praktijk hand in hand naar productie- verhooging streven. Uitvoerig belichtte spr., hoe in het verleden de landbouw in Nederland van zijn natuurlijke basis los ge raakte omdat de leuze werd: produ- ceeren voor de wereldmarkt, aange zien daarmede geld was te verdie nen. Tevens belichtte hij de daaraan verbonden gevaren, omdat steeds goede en kwade jaren elkander op volgden. Wanneer wij, toen de prij zen voor onze boeren- en tuinders producten ineenstortten, de conse quentie hadden getrokken en ons van de wereldmarkt hadden afge wend, dan zouden wij juist hebben gehandeld. Men heeft evenwel te lang gehoopt, dat de goede oude tijd wel eens weer zal keeren. Daarom moest men met instandhouding van het productieapparaat de productie tijdelijk beperken. In den breede besprak spr. de daartegen aangevoerde bezwaren, die men in de vergaderingen van „Landbouw en Maatschappij" in de voorbije jaren heeft kunnen beluis teren. Nu wij niet langer kunnen put ten uit de voedingsbronnen van de geheele wereld, moeten wij over schakelen op autarkie en is ons leven afhankelijk van hetgeen de Neder landsche boer en tuinder van ons plekje grond weet te halen. 30 H.A. cultuurgrond per hoofd der bevol king is in ons land beschikbaar voor onze voeding. Dit is niet veel. Slechts onze zuiderburen hebben even wei nig levensruimte. Alle andere volke ren belangrijk meer. Niet zonder reden zijn daarom ook in Nederland de boeren, tuinders en visschers opgeroepen voor een pro ductieslag, die gewonnen moet wor den in het belang van het eigen volk. Het is een moeilijke opdracht, die aan den Nederlandschen boerenstand gegeven is, maar wanneer allen de handen-ineenslaan, dan zal het wel gaan. Dan moeten we ook eens niet denken aan kleine verschillen en aan iets meer of minder invloed van een of andere richting, doch, waar het gaat om het dagelijksch brood, om het naakte bestaan van het Ne derlandsche volk, wij moeten voor eerst Nederlanders, kinderen van één volk zijn. Spr. vond het begrijpelijk, dat de Nederlandsche boer, gezien de erva ring in de na-oorlogsjaren, toenamen zich weer op den vrijhandel wierp, huiverig is, om opnieuw te beginnen, maar hij was overtuigd, dat de boer niet voor de tweede maal deze treu rige ervaring behoeft mee te maken. Thans zijn wij zelf bij den oorlog be trokken en zullen wij moeten deelen in het lot van het overige Europa. Derhalve zal na dezen oorlog het oude spel van vrijhandel, ten koste van den boerenstand, niet opnieuw 'kunnen beginnen. De prijs, die voor de producten betaald zal worden, zal dan niet afhangen van vraag en aanbod, maar van de gemiddelde productiekosten met premie of kor ting voor de betere of mindere dan gemiddelde kwaliteit. Hierna hesprak spr. uitvoerig de marktregelende organen, die in Ne derland nog moeten worden inge steld. Door een behoorlijke markt regeling zal onze land- en tuinbouw gezond worden en blijven. De eerste taak van den productie slag in Nederland zal echter zijn het inrichten der bedrijven naar de be hoeften Vein het eigen volk. Daar om is het noodig voor het oogstjaar 19411942, de oppervlakte bouw grond met 100.000 H.A. tot 1.000.000 H.A. uit te breiden. Geen plekje in Nederland mag onbenut blijven. De bespoedigde inpoldering van de IJselmeerpolders zal tenslotte de kroon zetten op hetgeen eeuwen ge leden begonnen werd en in belang rijke mate tegemoet komen aan on ze noodzakelijke uitbreiding van cultuurgrond. De uitbreiding van den akkerbouw kan hierop evenwel niet wachten. Deze zal grootendeels gevonden moeten worden in scheu ren van grasland. In het weidebe- arijf zal het omweidingssysteem moeten worden toegepast. De 'bij producten van onzen akkerbouw zullen steeds aan ons vee ten goede moeten komen. Omdat het dage lijksch brood vóór alles gaat, moet de geringe voorraad krachtvoer aan het melkvee voorbehouden blijven en onze varkens- en pluimveestapel beduidend worden ingekrompen. De slagwoorden voor den productieslag 1941 blijven ook voor '42. Ze zijn: le Nergens braak land; 2de betere benutting van het grasland; 3de ook in den winter veevoeder van eigen bodem; 4de meer graan, meer aard appelen. Ais vijfde dringende oproep aan de boeren komt nu: „Verbouwt meer koolzaad." Hierna besprak spr. nog het be- mestingsvraagstuk, alsmede de noodzakelijkheid om overbodige mee-etershet schadelijk gedier te, op te ruimen. Ook de noodzake lijkheid van de bestrijding van de dierziekten werd door spr. belicht. Zoodra de omstandigheiden het ver oorloven, dienen ook de visschers den achterstand in te halen, waartoe spr. een beroep deed op de reeders en de visschers. Spr. eindigde met een ieder, die bij den productieslag is betrokken, de woorden van admiraal De Ruijter DOOR BRANDSTICHTINGEN EN ANDERE HINDERNISSEN probeert de vijand de Duitsche achtervolging te belemmeren. Maar de Duitsche soldaten zoeken zich reeds een weg. Een sprong: en de sloot is genomen! (Orbis-Holland). /an het Kur- ii werd het jaar- OP HET TERRAS haus te Scheveningei lijksche Concours d'Elegance gehou den. Meisjes in kleederdracht tijdens het Concours de Jeunesse Costumé. (Polygoon-Meijer). Boete f 6000.—. 's-Gravenhage, 18 Augustus. Bij de in een Rotterdamsche manufac- turenhandel gehouden controle stelden ambtenaren van de prijs controle vast, dat in deze zaak de officieeie prijsvoorschriften niet werden nageleefd. Overtredingen van ernstigen aard vonden plaats zooals o.a. blijkt uit het feit, dat wollen dekens, die voor 10 Mei 1940 niet duurder waren dan 17 nu voor 20.90 te koop werden aange boden. Ook in dit geval tochtten, de firmanten zich weer te verontschul digen met een beroep op de ver vangingswaarde. De kosten van auurdere inkoop wilde men reeds bij voorbaat verhalen op het goed- koope goed en bovendien wilde men het oude lied de goede oude artikelen in geen geval goedkooper verhandelen dan de nieuwe, die van mindere kwaliteit zijn. Uit de zen gedachtongang volgde, dat bij het aankomen van nieuwe voorra den reeds aanwezige artikelen soms in prijs werden verhoogd. Bij het gehouden onderzoek bleek bovendien, dat voor nieuwe aan- koopen het winstpercentage nog hooger lag dan voorheen bij bilMji- ker inkoop. De officieeie voor schriften bepalen echter uitdruk kelijk, dat slechts de oude winst marges in geld mogen, worden aan, gehouden,' die dus bij duurderen inkoop uiteraard1 een dalend winst percentage opleveren. ira.TBuejqxue op uba uopai}do jojj van de prijscontrole had tot gevolg, dat verschillende artikelen nmet niet minder dan 30 tot 40 procent in prijs verlaagd werden. Wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940 N. 1 werden de firmanten P. door den inspecteur van de prijsbe heersching te 's-Gravenhage veroordeeld tot een boet van 6000. Tevens werd publicatie van de tuchtbeschikking in de plaatselijke pers gelast. Bij het vaststellen der boeten werd rekening gehouden'met de onrechtmatig verkregen extra winst en tevens met het feit, dat hier de prijsvoorschriften ernstig waren overtreden. DE FüHRER BEZOEKT DE LEGERGROEP ZUID. De Führer begroet na zijn aankomst gen.-veldmaarschalk von Rundstedt. (Orbis-Holland). in herinnering te brengen. „Indien de heeren Staten willen, dat ik in het belang van het volk, met deze slechte en slecht uitgeruste schepen den slag tegen den vijand winnen zal, ik zal hem winnen." De tentoonstelling. De tentoonstelling, die in drie groote zalen van Pulchri Studio is ondergebracht, toont ons, omgeven door bloemen, het prachtige fruit, dat Nederland voortbrengt. Be langrijk op de tentoonstelling zijn een 47-tal schilderijen, die ons doen zien, waarom onze landbouw reeds op zeer hoog peil staat en ons voorts toonen, hoe de vrijhandel ons on danks de hooge prestaties, in moei lijkheden bracht, ons vertellen, hoe Nederland zichzelf kan voeden, hoe wij de moeilijkheden in de toe komst moeten opheffen, hoe wij de bedrijven naar de behoeften van het eigen volk moeten inrichten, hoe wij ons kunstmest-tekort moeten dekken, voor gezonde planten en een gezonde veestapel hebben te zorgen, het grasland hebben te scheuren en hoe wij koolzaad heb ben te verbouwen, benevens, waar om productieslag in Europa noo dig is. Op de Jaarbeurs kreeg men dit voorjaar reeds iets dergelijks te zien. De tentoonstelling is zóó inge deeld, dat ze naar het ons voorkomt, ook zonder veel moeite, in andere plaatsen kan worden ingericht. 's-Gravenhage, 1'8 Augustus. Een brandhoutzagerij te Haarlem kocht in den vroegen herfst van het vo rige jaar een groote hoeveelheid hout en verwerkte dit tot brand hout. Zij- berekende hiervoor een prijs van 60 tot 65 gulden per ton. In November 1940- verscheen er echter een prijzenbeschikking waar bij de prijs voor brandhout werd vastgesteld op 40 per 1000 kg. Ondanks de dwingende prijsvoor schriften ging de brandhouthandel evenwel voort met het verkoopen van hout tegen den oorspronkelijk door hem vastgestelden prijs. Eiken en beukenblokken werden tot in Maart van dit jaar te Amsterdam, waar de firma een verkoopkantoor had, nog verkocht voor 65 per ton. Wel werd ook hout voor 40 per ton aangeboden, maar dan in stukken van een meter. Voor zaagloon moest in deze ge vallen 20 bijbetaald worden, eventueel vermeerderd met de ver voerkosten naar Amsterdam. De prijzenbeschikking brandhout stelde echter den prijs vast op 40 per ton voor gebruik gereed, zoodat ook in deze gevallen de prijsvoor schriften werden overschreden. Tevens werd generatorhout boven den vastgestelden prijs van 0.45 per l'O kg verkocht, in Amsterdam n.l. voor 67)4 £ent, in Haarlem zelfs voor prijzen tot 0.90 per 10 kg. Deze overtredingen van de prijzenbeschikkingen brandhout no, 1 en hout voor gasgeneratoren 1 en 2 werden berecht door den inspec teur voor de prijsbeheersching te Amsterdam. De brandhoutzagerij werd veroordeeld tot een boete van 10.000, dé zelfstandig optredende directeur van het Amsterdamsch verkoopkantoor tot 1000. Reke- nong werd gehouden met de in strijd met de voorschriften verkregen extra winst. Scherpe controle op de prijzen. Het komt in den laatsten tftd herhaaldelijk voor, dat tweede- handsche goederen (bijv. schrijf* machines) worden verhandeld te gen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prijzen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uitzondering, dat voor tweede- handsche artikelen meer wordt betaald, dan voor overeenkomstige nieuwe goederen, ook irtfjien daar voor maximum prijzen zijn vast gesteld. Tweedehandsche artikelen mogen in beginsel slechts te gen prqzen worden verkocht, waartegen zij op 9 Mei 1940 plachten te worden verhandeld. Voorzoover na 9 Mei 1940 met de toestemming van den ge machtigde voor de prijzen van nieuwe artikelen bijzondere prijzen werden vastgesteld, moeten de prijzen van twee dehandsche goederen van de zelfde soort in een redelijke verhouding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blij ven,' De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat dergelijke overtredin gen der prijsvoorschriften scherp zullen worden gecon troleerd en dat de bedrijvers er van zich aan vervolging door de inspecties voor de prijsbeheersching blootstellen. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 18 Aug. In het afgeloopen weekeinde vloog een tamelijk groot aantal Britsche vlieg tuigen boven ons land. Tal van bri sant- en brandbommen werden neergeworpen. In totaal zijn 18 woonhuizen vernield, daarbij wer den 4 personen gedood, 14 zwaar en 9 licht gewond. Ook kreeg een groot aantal huizen glasschade. Voorts werden nog eenige koeien en paarden in de weide door bommen gedood. ZIJN GEWEZEN PATROON BEDREIGD. „Als je me niet gauw duizend gulden geeft sla ik je hersens in". Dat was met nog enkele derge lijke uitdrukkingen de taal, die te Amsterdam een 31-jarigie ver tegenwoordiger Zaterdagmiddag jl. tot zijn gewezen patroon sprak. De laatste liet zich echter niet door deze bedreigingen van zijn stuk brengen, maar belde de politie op, die den aspirant-moordenaar ar resteerde. Het bleek een bekende van de politie te zijn, die het daar om maar raadzaam achtte, den ver tegenwoordiger tijdelijk zijn vrij heid en daarmee tevens de moge lijkheid om zijn bedreiging uit te voeren te ontnemen. VEREENIGING FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. (A.N.P.) De vereeniging voor facultatieve lijkverbranding te 's-Gravenhage heeft op Zaterdag 16 dezer aldaar haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Nagenoeg alle afdeelingen waren op deze vergadering vertegen woordigd. Ter vervanging van den heer Abrahams, die verzocht had niet voor een herkiezing in aanmerking te komen, werd als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer M. J. de Moor te Amsterdam. Met bijna algemeene stemmen werd besloten tot het doen bouwen van een tweede crematorium der vereeniging te Zwolle. KIPPENHOK IN ABATTOIR VRANDERD. De Edesche politie sloeg door de aanhouding van R. en K., beiden te Ede, een goeden slag. Eerstgenoem de, die ten stelligste ontkende zich aan frauduleuze slachting te heb ben schuldig gemaakt, had zijn kippenhok in een abatoir veran derd. De politie vond als bewijs daarvan een touw met een lus en een stuk pees en ook een ijzeren haak met overblijfselen van var- kensvleesch en in de plaats van kippenveeren varkenshaar. Boven dien trof de politie op 1 M. diepte nog varkensdarmen aan en een bos varkenshaar. R. bekende toen en gaf toe 44 pond varkensvleesch te hebben verkocht, maar ook de laat ste paar maanden ongeveer 40 var kens en 8 schapen te hebben ge slacht en verkocht. Vooral in Am sterdam had men daarvoor een af zetgebied gevonden. Tegen beide mannen is proces-verbaal opge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5