De medewerking aan den Nederland- schen Volksdienst. KLOMPERTJE KLOM? Alle Noordhollandsche burgemeesters in de Alkmaarsche raadszaal. Een rede van den heer Piek. EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN Pagina 4 INBREKERS IN PAKHUIS VIERDEN FEEST. Bijtijds ontdekt. Een, werkman, die in den tuin achter een pakhuis aan ce Keizers gracht een paar konijnen houdt, ter eventueele aanvuplling van zijn vleeschrantsoen, kwam Zondag morgen zijn viervoeters voer bren gen. Het viel hem op, dat een raam openstond aan de achterzijde van het pakhuis, waarin groote hoeveel heden levensmiddelen, welke door den commissaris van de prijsbeheer- sching in beslag zijn genomen, zijn opgeslagen. De man vermoedende, dat er iets niet in den haak was, waarschuwde de politie en spoedig kwamen twee agenten een onderzoek instellen. Het bleek dat de vermoedens juist waren: op de eerste verdieping vond men in een schaftlokaal ver schillende inbrekerswerktuigen en, op een tafel, de sporen van een drinkgelag: gedeeltelijk geledigde flesschen met champagne, advocaat en cognac en ook een hartig hapje, nl. kaas, ontbrak niet. De speur tocht werd voortgezet en kort daar na werden in een ander lokaal drie mannen aangetroffen, die zich daar verscholen hadden. Blijkbaar had den de heeren, alvorens met hun werk te beginnen, de voorraden willen keuren, doch waren zij bij deze aangename bezigheid gestoord. Ook de wijze, waarop zij zich toe gang hadden verschaft, bleef nu niet lang meer verborgen Een hunner was, geholpen door de beide anderen, over een drie meter hoogen muur geklauterd, welke een gang tusschen de huizen van de straat afscheidt. Met behulp van een ladder, die in dien gang stond, was hij vervolgens via een schut ting in den tuin achter het pakhuis gekomen, waarna het een peule schilletje was, een raam open te schuiven en binnen te komen, om vervolgens de twee medeplichtigen binnen te laten. De drie mannen zijn gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. WAAR DE DIEF NIET OP HAD GEREKEND. „Is de naaimachine-reparateur er nog", kwam Zaterdagmiddag een man vragen in een woning aan de Zaanstraat te Amsterdam. De vrouw, die hem te woord stond, ant woordde, dat het bezoek van een zoodanigen vakman haar totaal onbekend was en even later ver trok zij, om eenige boodschappen te gaan doen. Dat was het moment, waarop de dief gewacht had. De deur was niet afgesloten en hij sloop de woning binnen. Zijn eerste gang was naar het buffet, doch nauwelijks had hij zijn langs vingers daarin gestoken, of de heer des huizes kwam uit de aangrenzende kamer te voorschijn, bedacht zich geen oogenblik, maar pakte den dief in zijn kraag, om hem na korten tijd aan de politie over te geven. C. A. O. BAKSTEENINDUSTRIE. De Nederlandsche Staatscourant van gisteravond bevat de "verbin dend verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst in de bak steenindustrie. De verbindendver klaring van deze overeenkomst, waarvan de tekst is opgenomen in dit blad, geschiedt voor het tijd vak van 19 Juli 1941 tot en met ultimo Maart 1942. VERGOEDINGEN INGELEVERDE NON-FERRO METALEN. Adviescommissie. 's-Gravenhage, 18 Augustus. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, is ingesteld een commissie, welke tot taak heeft de secretarissen-ge neraal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van financiën van advies te die nen, met betrekking tot de vergoe dingen voor ingeleverde non-ferro- metalen halffabrikaten en ruwma- terialen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter de heer E. de Jong, directeur van het rijksbureau voor non-ferro-metalen. Tot leden de heeren: P. J. Rok- ker directeur der N.V. Handelsmij. P. J. Rokker te Rotterdam, ir. W. Maas Geesteranus, adj.-directeur van de N.V. Werkspoor te Amster dam. J. Prummel Jr., directeur der N.V. „Metawa" te Tiel. Voor een groot gezelschap, bestaande uit alle Noordhol- landsche burgemeesters, aan staande functionnarissen van den Ned. Volksdienst, en genoo- digden heeft gistermiddag in de raadszaal te Alkmaar de heer C. Piek, landelijk leider van den Ned. Volksdienst, een rede ge houden over de oprichting, doel stelling en werkwijze van deze organisatie. Het was een eigenaardig gezicht de zaal waarin onze stedelijke volksvertegenwoordiging sinds on- heugelijken tijd heeft vergaderd, thans geheel gevuld te zien met Edelachtbaren, die van heinde en verre uit onze provincie waren sa mengekomen om als burgervaders thans met autoritaire macht be kleed den leider van den Ned. Volksdienst te hooren spreken over de taak, welke zij allen in deze or ganisatie te verrichten zullen krij gen, waarbij dan tevens een beroep op hun aller vrijwillige medewer king werd gedaan. Een zestig tot zeventigtal burgervaderen had aan den oproep gevolg gegeven en de heer Michels, lid van Ged. Staten, heette hen bij verhindering van den Comm. der Provincie, mr. Backer hartelijk welkom, even als hij dit welkom toeriep aan den spreker den heer Piek en den Prov. Directeur van W.H.N., den heer Avenarius. Rede van den heer Piek. De heer Piek herinnerde er aan, dat hij reeds tweemaal een bijeen komst met de diverse burgemees ters gehad heeft. Ditmaal gaat het evenwel in het bijzonder over den nieuw opgerichten dienst, den Ne- derlandschen Volksdienst. Over het werk van de Winterhulp heeft men geruimen tijd weinig ver nomen, maar dit werk marcheert ên wat zij reeds gepresteerd heeft, geeft hoop op de toekomst. Men heeft geïnsinueerd, dat spreker we gens fraude gearresteerd zou zijn en medelijden gehad met de burge meesters, die wel mee moesten wer ken omdat zij anders naar een con centratiekamp zouden worden ge zonden. Van al dergelijke onzinnige beweringen heeft spreker zich wei nig aangetrokken en hij heeft de rustperiode gebruikt om het werk, dat hij heeft lief gekregen, verder uit te bouwen en te verbeteren. In een bijeenkomst als deze moet men elkaar Bekijken als menschen, die samen iets willen bereiken, on danks alle zorgen waarbij spreker nog niet eens denkt aan politieke of kerkelijke kwesties, omdat zijn or ganisaties buiten politiek- of groeps verband omgaan en alleen bestaan ten dienste van het Nederlandsche volk. De burgemeesters hadden bij hun medewerking een moeilijke taak, daar zij direct in aanraking kwamen met de massa. Een eerste eisch voor welslagen is, dat er bezieling is en wanneer men dan elkander de hand reikt zal men gezamenlijk kunnen slagen. De N.V.D. is organisch uit de W.H.N. gegroeid. De W.H.N. is reeds velen ten zegen geweest. Er is voldaan aan de vraag om zooveel mogelijk in alle provincies en ge meenten datgene uit te keeren wat daar door collecten bijeengebracht was. Het werk was in den aanvang buitengewoon moeilijk en men moest constateeren, dat de meeste medewerking van de eenvoudigen des volks werd verkregen. Spreker heeft voorzien, dat men vaak op on wil en laster zou stuiten en doet desondanks toch weer een beroep op aller vrijwillige medewerking zonder dat daarbij van eenigen dwang sprake zal kunnen zijn. Ieder werk heeft de meeste waar de als het vrijwillig en met eigen overtuiging van de nuttigheid' en noodzakelijkheid ten uitvoer wordt gebracht. Ook de N.V.D. is een pro duct van den nieuwen tijd en zal dus weer op critiek stuiten en de organisatie zal alleen iets kunnen bereiken wanneer zij door en voor het volk tot stand kan worden ge bracht.' Terreur of machtsdemon stratie is daarop in geen enkel op zicht toepasselijk. Wij moeten boven alles het volk liefhebben,, het aankijken en zijn nooden peilen. Waar er reeds meer dan tienduizend vereenigingen op sociaal gebied zijn begrijpt men vaak niet waarom sprekers organi- tie nog recht van bestaan heeft, maar het antwoord daarop is, dat er in dezen zwaren tijd één richting gevende organisatie moet zijn. Van 1815 met onderbreking van den '^tiendaagschen veldtocht tot 1940 hebben wij buiten de geschiedenis van Europa gestaan. Nu staan wij er midden in en moeten stelling ne men. Wij hebben een onbezorgden tijd gekend waarin wij alleen spon taan en in massa hulp verleenden bij groote nooden in het buitenland als er een beroep op onze liefdadig heid werd gedaan, maar deze perio de is afgeloopen, want wij moeten nu hard vechten voor de eigen be staansmogelijkheid. Wij zullen ons volk door een moeilijken winter moeten helpen en het eerste prin cipe van den N.V.D. is, dat het volk bestaat uit de gezamenlijke fami ne's, met als onderdeel het gezin, man, vrouw en kinderen, met de moeder als het centrum. Het gezin moet allereerst gesteund worden. Alles wat zich om het gezin schaart moeten wij steunen, al waardeeren wij daarbij de samen werking met anderen. Gezonde ge zinnen kunnen dodr de tijdsomstan digheden in moeilijkheden zijn ge raakt. Het doel van den N.V.D. is niet alleen het gezin in de zwaarste oogenblikken te steunen, maar het te blijven volgen en over alle hin derpalen heen te helpen. En als het werk, dat daarbij gevraagd wordt in één hand komt, zal men de beste resultaten kunnen bereiken. Er zijn gezinnen waar moede, afgesloofde moeders behoefte aan rust en ont spanning hebben en vrijwilligers moeten haar taak dan overnemen opdat zij straks gezond en gestérkt haar werk zal kunnen hervatten. Elk afgesloofd gezin is 'n negatieve Aan de commissie is als secretaris toegevoegd de heer mr. G. F. J. No- termans, chef van de afdeeling Cen trale magazijnen schaderegelingen van het rijksbureau voor non-ferro- metalen. N.S.B.-LANDDAG IN Z.-LIMBURG. Naar de persdienst van de N.S.B. meldt is Zondagmiddag een Lim- burgsche volks- en landdag ge houden, die door den comm. der prov. Limburg, graaf Marchant et a'Ansembourg, op zijn landgoed Amstenrade werd geopend. Er wa-, ren meer dan 14.000 bezoekers aan wezig, waaronder behalve vele be kende leden der N.S.B., de Duitsche gevolmachtigde voor Limburg Schmidt. Er werden redevoeringen gehou den door den heer van Kampen, van het N.V.V. en door prof. dr. van Genechten. Deze laatste memoreer de, sprekende over de nog steeds voorkomende terreur tegen de nat.- soc., de sedert enkele dagen inge stelde vrederechters. Deze, aldus spr., zullen een einde maken aan het schandaal der lich't straffen bij ernstige terreurdaden. De universi teiten zullen van broeinesten der reactie tot centra der nat.-soc. we tenschap worden gemaakt. Ir. Mussert, die eveneens het woord voerde, sprak over den strijd in 't Oosten, pr. bracht den strijd der N.S.B. in herinnering en hoe deze immer solidair was met de bruinhemden van Hitier. Sprekende over de moeilijkheden met de kerk, zeide spr. ervan overtuigd te zijn, te staan aan de zijde van het goede m den dagelijkschen strijd tegen de booze machten. De kerk zal haar rechten hebben, zooals de staat de zijne. Doch nimmer zal de kerk den staat overheerschen. 135. In een ommezien had hij het ding te pakken en weten jullie wat hij er mee ging doen? Je ziet het op het plaatje. Hij kietelde Neus- lang er mee in zijn gezicht en de arme man kon het niet langer uithou den. Maar dat Klompertjes was ook juist bedoeling. 136. Hatsjoeee, deed Neuslang opeens. Wat kon die Neus lang niezen. Klompertje had nog nooit zoiets gehoord. De hele zaal dreunde ervan en de koning viel bijna van zijn kussens. Maar, de zaak was voor el kaar, want Neuslang was van de vaas verlost. post in de volksgemeenschap. Door moeders en kinderen te helpen kan men ook den vader rust geven en zijn productie weer op 't goede peil brengen. Hoofdzaak is, dat wij het gezin als een eenheid zien en begrij pen, dat het onze taak is buiten alle politieke of kerkelijke kwesties om dat gezin in alle opzichten zoo krachtig mogelijk te maken. Dat alles vereischt tijd, maar de tijd. welke ons daarvoor gegeven is, kan maar heel kort zijn. Men kan hier inderdaad zeggen, dat 't vijf minu ten voor twaalf is. Er moet een technische onderbouw zijn, waarbij men b.v. ook rekening moet houden met vraagstukken als tandverzor- ging, kinderbewaarplaatsen enz. Spreker heeft met de W.H.N. tragi sche voorvallen meegemaakt en men ging in zijn afkeer van deze .organisatie soms zoo ver, dat ker kelijke instellingen weigerden een gezin verder te helpen als het reeds hulp van W.H.N. had ontvangen. Laat men begrijpen, dat sprekers organisatie de taak der diaconieën niet wil uitschakelen, maar slechts naar samenwerking zoekt. Nu de burgemeesters meer dan vroeger autotitaire macht hebben gekregen, kunnen zij nog meer dan eertijds goede medewerking ver- leenen en met zorg hun toegewijde medewerkers kiezen. De burge meesters hebben een belangrijke sociale taak en moeten ervan over tuigd zijn, dat zij door steun aan den N.V.D. de Nederlandsche gemeen schap dienen. Wie principieel hier aan niet kan medewerken, moet dit ruiterlijk bekennen, want wij zoe ken slechts menschen, die liefde voor dit werk hebben en het van harte willen steunen. In den komenden, moeilijken win ter moet ieder die in nood verkeert gehölpen worden. De bestaande or ganisaties moeten tot samenwerking bereid gemaakt worden. De schep pende, werkende en handelende mensch .moet niet aan de staatsbe moeiing worden overgeleverd, maar wij moetenalle hulpverleeining zcoveel mogelijk in eigen hand nemen. De gedachten worden op dit oogenblik vertroebeld door politieke debatten, men leeft niet zoozeer meer op het verstand dan op het gevoel, maar wij willen pogen met ijzeren wil meer begrip te krijgen voor het werk, dat ons volk sterker zal kunnen maken. Spreker interes seert zich bij dit werk nie-t voor de ontwikkeling van gebeurtenissen, welke daar buitenom gaan, voor hem gaat boven alles, dat er nood is ■en dat er geholpen moet worden. Reeds vóór 10 Mei 1940 heeft men gevoeld, dat er te veel versnippering was, maar men heeft 't vraagstuk nooit radicaal aangepakt. Niet de vereenigingen zijn primair, maar de gezinnen, die samen het volk vor men. En zoo mogelijk zal men bij de hulpverleening alles wat bestaat en goed gewerkt heeft tot één ge meenschappelijke actie kunnen sa menbrengen. Spreker is idealist en wil veel voor dit volk offeren, maar wanneer alle moeite tevergeefs blijkt, zal er een ander op zijn post moeten staan. Het collecte-verbod. Op 24 Augustus werd een begin gemaakt met centralisatie der col lecten en op 1 October kwam er een algemeen verbod van Duitsche zijde en vanzelfsprekend heeft men dat aan de W.H.N. geweten, maar de waarheid is, dat deze organisatie er geheel buiten kond. Het verbod heeft veel teleurstelling gewekt, maar op het oogenblik is de toe stand zco, dat er weer mogelijkheid bestaat bijzondere collecten na aan vrage te mogen houden. Het col lecte-verbod heeft veleh tegen W.H. N. in 't harnas gejaagd en een voor aanstaande figuur zeide tot spr.: „liever de chaos dan eèn overeen komst", maar ht getuigt niet van verstand als wij niet eens het pri maire van onze menschelijke taak begrijpen. Ondanks zoo veler tegen werking zijn tienduizenden door den eersten moeilijken winter heenge- kome-n. Laat men toch verstaan, dat wij moeten samenwerken aan één groot werk en de beste kwaliteiten van ons volk behouden moeten blij ven. Dat is het, aldus spr., wat wij in de W.H.N. en den N.V.D. willen be reiken. Wellicht, heeren burge meesters, aldus spr., zult U moeite hebben uwe medewerkers te vinden, maar gij moogt niet verzagen. Ik heb vertrouwen in den geest van ons volk en roep U op tot den ge- meenschappelijken arbeid. Heeft U bezwaren of moeilijkheden wendt U dan tot den Prov. Directeur of den Comm. der Provincie en belast dan anderen in uw gemeente met dit werk, want het is geen quantité negligeable maar een primaire taak. Spreker wekte ten slotte alle bur gemeester tot een enthousiaste, vrijwillige medewerking op. (Ap plaus.) Er werden vragen gesteld. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakte o.a. burgemeester Van Kinschot gebruik, die o.a. ver duidelijking verzocht van de positie van burgemeesters in grootere ge meenten tegenover de buurtschaps leiders. Men wil buurtschapsleiders vinden door vrijwillige medewer king van particuliere zijde. Spreker heeft daarbij aan gemeenteambte naren gedacht. Het is een groote moeilijkheid de geschikte personen te vinden. Velen, die bij de Winter hulp vrijwillig medewerkten, schrik ken nu terug voor het vele werk, dat op hun schouders komt te rus ten. Hoe is, vroeg spr. verder, de sa menwerking van den N.V.D. met de sociale vereenigingen? Men moet voorkomen, dat sommigen dubbele hulp en anderen niets krijgen. Hoe staat men verder t.o. van Alkmaar met het bureau W.H.N. Moet dat worden opgeheven? Burgemeester Best van Berkhout vroeg hoe de N.V.D. staat tegenover partijen, welke het maatschappe lijke leven willen opvoeren. Spre ker herinnerde aan het collecte verbod, maar er zijn inzamelingen waaraan de bevolking gehecht is. Laat men deze ongehinderd voort gang doen hebben, want wanneer men deze verbiedt, kweekt men noodeloos een stemming tegen de actie van W.H.N. of den N.V.D. Burgemeester Peters van Medem- blik wees er op, dat de heer Piek de burgemeesters met gemoedsbezwa ren heeft aangeraden vrijwillig af stand van elke medewerking te doen, opdat zij hun taak aan buurt schapsleiders kunnen overdragen. Er zijn evenwel ook burgemeesters, die dit werk met hart en ziel zijn toe gedaan, maar er den tijd niet voor kunnen vinden. Kan een burgemees ter in dat geval met zijn moreelen steun volstaan? Verder drong spreker aan op het uitgeven van een kort geschrift, waarin doel en streven van den N.V. D. uiteengezet worden. Men zou het werk van de burgemeester daardoor zeer vergemakkelijken. Burgemeester Ritmeester van Den He-lder had met groote belangstel ling de rede aangehoord. Wij leven in een historischen tijd, waar men niet lichtvaardig overheen mag loopen. Ons volk heeft ni-et ge- isoleerd geleefd, maar zich altijd ten zeerste geïnteresseerd voor wat er over onze grenzen gebeurde. Het geluk van en volk ligt niet in het voeren of niet voeren van een oor log.' Ons volk had ook na den tien- aaagschen veldtocht zijn Sturm und Drang periode en het leven buiten onze grenzen ging het niet voorbij. Vele krachten hebben 't tot het tegenwoordige hooge peil opgevoerd en zijn kracht en geest hadden de algemeene bewondering. De burge meesters hebben de taak het heil van het geheele volk te bevorderen, dus niemand zal zonder dringende reden zijn medewerking weigeren. Er komen nu maatregelen op me disch gebied maar de allereerste taak is het volk eten te geven, op- dat'het sterk kan zijn en de medi sche hulp niet van noode heeft. Spreker zag een advertentie, waarin de N.V.D. medewerking vroeg om 1000 Belgische kinderen te plaatsen, terwijl ons land dreigt ten onder te gaan. Wij willen graag helpen, maar laten wij begrijpen, dat wij bij ons zelf moeten begin nen. Men zal 12 per jaar, of wellicht iets minder, moeten bijdragen, maar wanneer iemand, die onbemiddeld is, gratis zijn arbeidskracht geeft, moet hij desnoods vrijgesteld wor den van geldelijke bijdragen. Ons volk wordt murw gemaakt en nie mand weet, financieel gesproken, wat hem boven het hoofd hangt. Dan is het moeilijk steun te vragen, al zal men de handen ineen moeten slaan en al zullen de burgemeesters het voorbeeld moeten geven. Wanneer er voldoende voedsel voor ons zelf is, zal Nederland ook gaarne kinderen uit den vreemde helpen, maar vóór alles zal het Ne derlandsche volk aan voldoende voedsel geholpen moeten worden. (Applaus.) De heer Piek antwoordt. De heer Piek zeide, dat de assis tentie van de burgemeesters ge- wenscht is, omdat hun autoriteit het algemeene nut der actie onder streept. De weinige medewerking van het publiek was oorzaak, dat men vaak betaalde krachten in dienst moest stellen. W.H.N. heeft dezen winter veel kunnen uitrich ten en overal heeft men 8 collecten kunnen houden. Nu komt de N.V.D. als natuurlijk gevolg van de Win terhulp-organisatie. In een enkele gemeente spr. noemde Olst bestaat een gemeenschapsfonds, dat ideaal werkt en hetzelfde principe heeft als W.H.N. In steden met meer dan 10.000 inwoners zal de taak van den burgemeester gemakkelijker worden gemaakt en men zal daar komen tot instelling van buurt schappen, wijken en blokken. In Alkmaar zullen 3 of 4 buurtschaps- hoofden komen en de burgemeester zal hun een goed adviseur zijn en de verbinding onderhouden met de leiders van W.H.N. en N.V.D. Wanneer in kleinere gemeenten ae burgemeester tot daadwerkelijke medewerking verhinderd is, kan hij dat met den Prov. dir. bespreken, maar elk geval moet individueel worden bekeken. In kleinere ge meenten kan het contact met den burgemeester veel inniger zijn. Heel het werk staat of valt met de vrij willige en spontane medewerking. De nood is een gestrengere heer, maar moet zoo kort mogelijk regee- reru Spr. begrijpt, dat men niet al les van de burgemeesters kan ver langen en heeft de vorming en scholing van bijzondere medewer kers ter hand genomen om hun taak te verlichten. Er is reeds een ad viesraad van 65 menschen, die hun materiaal uitbreiden en overal tot het hart van het volk zullen spre ken. Een bureau van W.H.N. geeft een gevoel van veiligheid en rust. Een juist gevoeld sociaal begrip zou ma ken, dat er heelemaal geen organi satie noodig was, maar in dezen tijd kunnen wij niets bereiken als wij elkander niet steunen. Wij moeten menschen hebben, die de stem van hun hart volgen. Men kan de tand heelkundige hulp van een Departe ment laten uitgaan, maar moet ook de ouders de noodzaak daarvan doen inzien en vrijwillig bereiken wat geen staatsdwang behoeft te zijn. Gemeenteambtenaren zooals de ontvanger die de gelden bêheert blijven noodzakelijk, maar daar naast is veler medewerking tot ver lichting van het werk noodig. Hoe- velen zijn er niet, die één a twee uren per dag, desnoods per week, voor dit werk kunnen geven. Be staande diensten kan men aanhou den als adviseerer.de colleges. Eil daaraast moet men dubbelen steun voorkomen door b.v. in de toekomst den B-steun onder te brengen bij W.H.N. Spreker wil de kerkelijke organisaties niet uitschakelen maar men zal tot een betere samenwer king moeten komen. Gepensionneer* de ambtenaren kunnen zeker mede werking verleenen, maar ieders hulp, wie hij ook zij, is welkom. Spreker kan aan het collecte-ver bod niets veranderen. Vaak wilden dagelijksche besturen van diverse organisaties medewerken, maar strandde hun bereidwilligheid door de opvatting van andere bestuurs leden. Spreker heeft nu met het col lecte-vraagstuk niets meer te ma ken. Dat alles berust nu weer bij diverse departementen en men kan aanvragen doen bij den procureur- generaal of den secretaris-generaal van Justitie. De t.b.c.-collecte zal dezer dagen weer worden gehouden als eerste vrucht van overleg van een nieuwe regeling. Burgemeester Best drong er op aan collectes als voor Floralia, Sint Nicolaas en Kerstfeesten weer te la ten houden, omdat de bevolking daaraan gehecht is. De heer Piek zeide, dat hij reeds het vorig jaar zijn medewerking gaf om dergelijke collecten mogelijk te maken en gaarne wil zien wat daar aan nog verder te helpen zal zijn. Aan burgemeester Peters zeide de heer Piek, dat het begrijpelijk is, dat èen burgemeester onmogelijk tijd voor dit werk zal kunnen vin den. Zonder daarbij in een andere beoordeeling te treden, rest spreker dan slechts het verzoek om elke actie van W.H.N. of N.V.D. zoo krachtig mogelijk moreel te willen steunen. Wat de Belgische kinderen be treft, dit was een actie van burge meester Van Slobbe uit Breda, een soort dankbaarheidsuiting voor wat de Belgén tijdens de oorlogsdagen voor de verspreide Bredanaars heb ben gedaan. Toen er in Breda veel dyphtheritis was moest ook naar hulp uit andere gemeenten worden orhgezien. Men mag daarbij niet ver geten, dat wanneer er hier kinderen uit het buitenland komen daartegen over staat, dat ook duizenden kin deren vanuit Holland naar het bui tenland gaan. Voor vele kinderen en ouderen is het in medisch opzicht noodzakelijk, dat zij in een andere streek komen met b.v. hoogte verschil opdat zij zoo spoedig mogelijk de verloren krachten kun nen herwinnen. De voedselpositie is niet eenvou dig nu wij in het verband van het Europeesche gebeuren gerukt zijn en de hamsteraars en woekeraars maken mede dit vraagstuk bijzon der moeilijk. Toch moeten wij niet allereerst alles voor ons zelf ver langen maar een geest van offer vaardigheid ankweeken. Wie met arbeid inplaats van met geld wil steunen is ons even wel kom, aldus spr. Hoofdzaak is dat wij vrijwillige medewerking krijgen en alles volbrengen buiten het politieke beeld dezer dagen. Zie ons werk als blijvend instituut van vruchtbare samenwerking en met aller goeden wil zullen wij het beste voor ons volk bereiken om het door deze moeilijketijden heen te helpen. Een slotwoord. De heer Michels bracht dank voor de grooe opkomst, voor de wijze waarop de discussie gevoerd werd en bovenal aan den heer Piek voor zijn enthousiaste rede. Laten wij allen begrijpen dat wij de handen moeten ineenslaan om hulp te ge ven waar dat noodig is ter leniging van den nood in den komenden moeilijken winter. Laten alle burge meesters medeleven om dit groote werk te doen slagen. Het is niet ge makkelijk om menschen te laten medewerken, die al vol zorgen zit ten in de vele moeilijke vraagstuk ken van dezen tijd, maar men kan trachten krachten in te schakelen, die zich reeds op dit terrein hebben bewogen, b.v. voor de gezondheids zorg de kruisvereenigingen. Gelukt het den burgemeesters de men schen voor dit werk te winnen dan zal hun taak aanzienlijk worden ontlast. Na er op gewezen te hebben dat men bij moeilijkheden steeds overleg kan plegen, sloot hij de bij eenkomst met een woord van dank aan den heer Piek en tevens een dankwoord aan allen, die blijk van hun belangstellig hadden gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6