DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. De aanval op Odessa is begonnen. Geheele gebied ten westen van den Dnjepr in Duitsche handen. Aanval op Odessa begonnen. .Duitschland strijdt voor Earo' a. Duitsche vliegtuigen boven Britsch gebied. Een Amerikaansch protest in Tokio, DISTRIBUTIE-NIEUWS Nederlandsche Volksdienst. Britsche aanvallen aan het front van Tobroek afgeslagen. Pagina 4 overal tot zullen spre- .N. geeft een en rust. Een >egrip zou ma- geen organi- in dezen tijd liken als wij Wij moeten de stem van kan de tand een Departe- maar moet ook dzaak daarvan willig bereiken behoeft te naren zooals gelden beheert maar daar- king tot ver- noodig. Hoe- één a twee s per week, geven. Be- men aanhou- colleges. En dubbelen steun in de toekomst te brengen bij de kerkelijke schakelen maar itere samenwer- Gepensionneer- zeker mede maar ieders is welkom, het collecte-ver- Vaak wilden van diverse werken, maar iwilligheid door mdere bestuurs- nu met het col- meer te ma- nu weer bij ten en men kan den procureur- jcretaris-generaal .c.-collecte zal >rden gehouden n overleg van drong er op Floralia, Sint ten weer te la de bevolking dat hij reeds medewerking gaf ecten mogeiyk te zien wat d aar- helpen zal zijn. Peters zeide de begrijpelijk is, :ster onmogelijk zal kunnen vin- in een andere reden, rest spreker verzoek om elke of N.V.D. zoo moreel te willen kinderen be- actie van burge- uit Breda, een .suiting voor wat de oorlogsdagen Bredanaars heb- er in Breda veel moest ook naar gemeenten worden daarby niet ver- er hier kinderen komen daartegen- duizenden kin- id naar het bui- vele kinderen in medisch opzicht zij in een andere met b.v. hoogte- zy zoo spoedig ren krachten kun- is niet eenvou- verband van het ren gerukt zqn en woekeraars vraagstuk bijzon- moeten wü niet jor ons zelf ver geest van offer eeken, inplaats van met is ons even wel- oofdzaak is dat wij verking krijgen en buiten het politieke Zie ons werk als van vruchtbare met aller goeden beste voor ons het door deze heen te helpen. Een slotwoord. bracht dank voor voor de wijze ssie gevoerd werd len heer Piek voor rede. Laten wij lat wij de handen n om hulp te ge- odig is ter leniging den komenden Laten alle burge ven om dit groote gen. Het is niet ge- enschen te laten al vol zorgen zit- noeilijke vraagstuk- ïjd, maar men kan in te schakelen, dit terrein hebben or de gezondheids- eenigingen. Gelukt ïeesters de men- erk te winnen dan anzienlijk worden gewezen te hebben leilijkbeden steeds en, sloot hij de bij- n woord van dank sk en tevens een illen, die blijk van hadden gegeven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 195. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Vier pagina's. Woensdag 20 Augustus 1941 V Victorie', Dnitschiand wint voor Europa op alle fronten. Hoofdkwartier vaar den Führer, 19 Aug. D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De achtervolgingsgevechten in de Z. Oekraïne, waarbij Duitsche, Roemeensche, Hon- gaarsche en taliaansehe afdee- lingen in voorbeeldige wapen broederschap hebben samen gewerkt en voortreffelijke ge- vechts- en marschprestaties geleverd hebben, hebben het geheele gebied ten W. vain den Dnjepr in onze handen ge bracht. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjetstrijd- kraehten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst, zware verliezen geleden. Ongerekend het ge- vangenenaantal in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 ge vangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogs- materieeli buitgemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen de volgende op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: een slagschip van 35.000 ton, een kruiser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drij vend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odressa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportsche pen door zware bomtreffers on bruikbaar gemaakt en 3 oor logsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kief en Korosten heeft de Sovjetweermacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 ge vangenen gemaakt en 142 pantserwagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt." Aanvallen op schepen in de haven van Odessa. Berlijn, 19 ug. (D.N.B.) In onaf gebroken golven hebben op 18 Aug. Duitsche gevechtsvliegtuigen aan vallen gedaan op schepen, welke de Sovjets in de haven van Odessa hadden geconcentreerd. Deze koopvaardijschepen der Sovjets moesten gebruikt worden voor het vervoer over zee van de Sovjet-troepen en him oorlogs materiaal die door de Duitschers omsingeld zijn. Behalve de schepen, waarvan reeds gemeld is, dat zij ernstig beschadigd zijn, werden nog drie vaartuigen van 15.000, 6 000 en 1.000 b.r.t. en een torpedo boot door bomtreffers zoodanig ge troffen, dat zij ofwel in brand ge raakten of niet meer kunnen uit varen. In totaal beschadigden ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers van het Duitsche luchtwa- pen Maandag in de haven van Odessa een zwaren kruiser der Sovjets, twee torpedobooten en negen troepentransportschepen met tezamen ongeveer 45.000 brt. door deze scheepsverliezen, welke de Sovjets 'bij de Duitsche bomaan vallen leden, is het vervoer van de te Odessa omsingelde bolsjewisti sche troepen nog nauwelijks moge lijk. De strijd in de Oekraïne. Berlijn, 19 an. (D.N.B.) De ver overing van de Oekrainsche haven stad Nikola jew en de insluiting van Odessa door de Duitsche en ver bonden troepen heeft tezamen met den Duitschen opmarsch aan den Dnjepr den toestand aan de Zwarte zee op beslissende wijze veranderd, zoo wordt aan het D.N.B. van wel ingelichte militaire zijde medege deeld'. De Sovjetvloot op de Zwarte zee, die in de eerste plaats steunt op de oorlogshaven Sebastopol, werd met Odessa en Nikola jew be roofd van haar belangrijkste steun punten. Terwijl Odessa meer voor reparaties in aanmerking kwam, beschikte Nikolajew over de groot ste installaties voor den bouw van oorlogsvaartuigen. Derhalve heb ben ce Sovjets door de inneming van Nikolajew ook de mogehjkheid tot uitbreiding voor hun vloot op de Zwarte zee verloren. Voor de Duitschers en de met hen verbon denen beteekent het bezit dezer bei- de havensteden en de controle over de monding van den Dnjspr, een aanzienlijke verbetering hun ner positie aan de Zwarte Zee. Van daaruit wordt in de toekomst de verzorging der zich in de Oekraine bevindende troepen aanzienlijk verlicht. Bovendien is de bedrei ging van het gebied aan de monding der Donau definitief uitgeschakeld, welke zich bij het begin van den veldtocht tegen de Sovjets door het optrekken der Sovjettroepen naar dsn arm der Soelina op zeer onaan gename wijze deed gevoelen. Alleen al tijdens de laatste dagen heeft het Duitsche luchtwapen de oorlogs- en transportvloot belangryke scha de toegebracht. Het concentreeren van alle beschikbare schepen aan de Oekrainsche kust der Zwarte zee, waarmede de aftocht der daar ingesloten Sovjettroepen over zee moqst worden tot stand' gebracht, is derhalve een aanzienlijke aderla ting voor de Sovjetvloot geworden. Het beeld van de slagen aan de transportvloot der Sovjets toege bracht komt ongeveer overeen met dat van Duinkerken en Kreta en wordt nog afgerond door de succes volle aanvallen op Sovjet-oorlogs schepen, die blijkbaar ter bescher ming der transporten daarheen ge zonden waren. De strijd in een verbitterde phase. Stockholm, 19 Aug. (A. N. P.) Het Engelsceh persagentschap Reuter merkt op, dat de strijd in het Oosten thans in de meest verbitterde phase is gekomen. Het te middernacht ver schijnende communiqué der Sovjets spreekt nu reeds twee dagen achter elkaar van verbitterde en vertwij felde gevechten aan het geheele front, zoo gaat het Engelsche persagent schap verder, zonder daarbij be paalde gebieden aan te duiden of plaatsnamen te vermelden. Reuter stelt verder vast, dat men wel kan aannemen, dat de grootste belangstelling zich richt op de Oekraïne, waar de gevechten bij- zonderd hardnekkig zijn geweest. Het Britsche nieuwsagentschap be sluit zijn beschouwing met de ver klaring, dat de voornaamste aanval len der Duitsche formaties op de in- dustrieele kracht der Sovjet-Unie en tegen haar achterwaartsehe verbin dingen zijn gericht. Sovjetleger in Oekraïne geïsoleerd. Ankara, 19 Aug. (A. N. P.) Volgens Radio Ankara heeft de omroep te Moskou in een van zijn laatste uit zendingen met onmiskenbaren tegen zin verklaard, dat de Sovjetlegers in de Oekraïne volkomen geïsoleerd zijn. Een Finsch communiqué. Helsinki, 19 Aug. (D. N. B.) Offi cieel wordt medegedeeld: Het om singelde gebied ten Z.W. van Sorta- vala is door de Finsche troepen nog verder ingesloten. De vijand biedt zeer taaien tegenstand. De Finsche artillerie beschiet voortdurend de vijandelijke overlaadplaatsen, waar de tegenstander tracht ontruiming te bereiken. De buit is groot en omvat vrachtauto's met de volle lading mu nitie, berichten-apparaten en ander oorlogstuig, voorts tanks, tractors met rupsbanden, paarden, stukken veld artillerie, granaatwerpers, automati sche wapenen enz. Te zijner tijd zul len daaromtrent uitvoerige mede- Het Duitsche legerberichL Hoofdkwartier van den Führer, 19 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben de ach tervolgingsgevechten in de Zuide lijke Oekraine, waarbij Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Italiaansche troepen in voorbeeldi ge wapenbroederschap hebben sa mengewerkt en voor treffehjke ge- vechts- en marschprestaties heb ben geleverd, het geheele gebied ten W. van den Dnjepr in onze handen doen vallen. Op de stad Odessa en eenige kleine brugge hoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjet strijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware verliezen ge leden. Ongerekend het gevange- nenaantal in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantser- J wagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt In de oorlogshaven Nikolajev vielen de volgende op stapel staande oorlogsschepen in onze handen: een slagschip van 35.000 ton, een kruiser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikboo ten. Verder werd een kanonneer boot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepen transportschepen door zware bomtreffers onbruik baar gemaakt en 3 oorlogssche pen, waaronder een zware krui ser, beschadigd. Ook bq de gevechten in het ge bied van Kiëf en Korosten heeft de Sovjetweermacht zware verlie zen geleden. Sedert 8 Augustus zijn- hier 17.750 gevangenen ge maakt en 142 pantserwagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen voor den grooten afstand hebben op den Atlantischen oceaan twee vijan delijke koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 20.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi, tot zinken gebracht. Sterke afdeelin- gen der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht met duidelijk waarneembaar succes aanvallen gedaan op het Engelsche scheeps- bouwcentrum Sunderland. Andere gevechtsvliegtuigen hebben ver schillende vliegtuigen op het Brit sche eiland gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansche duikbommen werpers de havenwerken van To- broek aangevallen. Zü plaatsten treffers op opslagplaatsen van materiaal en op losplaatsen. Een vijandelijk schip werd ernstig be schadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in W.-Duitsch- land bommen laten vallen. De burgerbevolking leed geringe ver liezen.' Er is geen schade toege bracht aan' oorlogsindustrie of mi litaire objecten. Nachtjagers, ge vechtsvliegtuigen en afweerge schut hebben 12 Britsche bom menwerpers neergeschoten. Enke le Sovjetvliegtuigen, die naar N.O.-Duitschland vlogen, werden gedwongen van koers te verande- New York, 19 Aug. (D.N.B.) Naar de New York Times uit Tokio meldt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, er op scherpe wijze bij de Japansche regeering tegen ge protesteerd dat Japan aan het ver trek van Amerikaansche burgers moeilijkheden in den weg legt en het aanloopen van Japansche havens door Amerikaansche schepen, die de Amerikaansche burgers aan boord moeten nemen, verhindert. Verklaringen van Japanschen woordvoerder. Tokio, 19 Aug. (D.N.B.) De woord voerder van de regeering heeft van daag medegedeeld, dat de Ameri kaansche regeering eenigen tyd ge leden de Japansche regeering heeft verzocht haar goedkeuring te willen verleen en voor een tocht van het Amerikaansche schip „President Coolidge" van Sjanghai naar Yoko hama om hier 22 leden van de Ame rikaansche ambassade en uit Moskou aangekomen Amerikaansche diplo maten aan boord te nemen, welke naar de Ver. Staten willen terugkee- ren. De Japansche regeering heeft aan vankelijk haar toestemming ver leend, doch heeft later plotseling moeten constateeren, dat de Ameri kaansche ambassade in tegenstelling met haar eerst gegeven toezeggingen een veel grooter aantal Amerikanen en wel meest niet-diplomaten met de „President Coolidge" wilde evacuee- ren. De Japansche autoriteiten heb ben daarop hun toestemming inge trokken. Geen Amerikaansche gijzelaars in Japan. Tokio, 19 Aug. (D.N.B.) De woord voerder van het bureau van voorlich ting heeft tegenover een vertegen woordiger van Domei verklaard, dat de regeering niet, zooals minister Huil onlangs beweerd had, voorne mens is, Amerikanen als gijzelaars in Japan vast te houden. deelingen worden gedaan. De oor logshandelingen bRjven gunstig ver- loopen. De Finsche verliezen zijn gering. DE JAPANSCHE PERS OVER DE OMSINGELINGSPOLITIEK. Tokio, 19 Aug. (D.N.B.) De Ja pansche bladen van vandaag heb ben op opmerkeiyke wyze hun scher pe aanvallen op de samenwerking van Engeland, Amerika en de Sov jet-Unie versterkt, welke samen werking ook naar de meening der bladen een anti-Japansch karakter heeft en ertoe moet dienen de om singeling van Japan te versterken. Zoo is de Kokoemin Sjimboen van meening, dat het EngelschAmeri kaansche kamp thans probeert Wla- diwostok tot een Singapore van het noorden te maken en zoodoende den ring om Japan te sluiten. Het oor logsmateriaal, dat thans van Ame rika via Wladiwostok aan de Sov jets geleverd wordt, zal naar alle waarschijnlijkheid voor den strijd tegen Japan worden gebruikt. Wat de berichten betreft, als zou de Sovjet-Unie als tegenprestatie voor de EngelschAmerikaansche hulp zich in het anti-Japansche front willen laten inschakelen, zoo kan men hier reeds van een be dreiging van de veiligheid van hel Japansche rijk spreken. In bepaal de kringen eischt men derhalve scherpe en snelle tegenmaatregelen. DUITSCHE AANVAL OP DE GOLF VAN SUEZ. Berbjn, 19 Aug. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, haveninstallaties en le- vensmiddelenbedrij ven aan de golf van Suez met succes aangevallen. Ook een groote opslagplaats van benzine werd door bommen getrof fen. Een reeks branden werd waar genomen. VERIJDELDE AANVALS- POGING VAN ENGELSCHE. VLIEGTUIGEN. Berlün, 19 Aug. (D.N.B.) Heden zijn 11 Spitfires en een Bristol- Blenheim-bommenwerper neerge schoten bij en poging van Britsche vliegtuigen om naar het bezette ge bied te vliegen. De vijandeiyke ma chines werden aan het kanaal door Duitsche jagers neergehaald nog voordat zij de kust bereikt hadden. BONAANWIJZING VOOR BOTER. 's-Gravenhage, 20 Augustus. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 21 Augustus tot en met Zaterdag 6 September a.s. de met „29" en „30" genummerde bonnen van de boter- en vetkaarten, elk recht geven op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 22% cent reductie verleend. De met ,28" genummerde bon van de thans in gebruik zijnde boter- kaart en vetkaart zal niet worden aangewezen en kan derhalve wor den vernietigd. HET ENGELSCHE CREDIET AAN DE SOVJETUNIE. Tokio, 19 Aug. D.N.B.) Onder het opschrift „Een paradoxaal geldcrediet" houdt het blad „Japan Times And Advertiser" zich in een artikel bezig met het Engelsche crediet van tien millioen pondster- ling aan de Sovjet-Unie, dat de bladen paradoxaal noemen, daar Londen zelf geen' geld bezit om zijn eigen oorlogsmateriaal te koo pen en zelfs aanzienlijke schulden in Washington maakt. Daar Groot- Britannië in Amerika niet contant kan betalen, doch bereid schijnt te zijn, de goederen die het zelf noo- daarvan afstaat .aan de Sovjet-Unie, daar deze zelf niet in staat is recht- dat Groot-Britannië de goederen op crediet ontvangt en een deel daarvan afstaat aan de ovjet-Unie, daar dez ezelf niet in staat is recht streeks een crediet bij de Ver. Sta ten te verkrijgen. Dit beteekent, dat Groot-Britannië de Sovjet-Unie vertrouwt, doch dat de Ver. Staten zulks niet doen. DE OVERWINNING AAN HET ZUIDELIJKE OOSTFRONT. Duitsch commentaar. Berlijn, 19 Aug. (D.N.B.) De Duitsche avondbladen staan uiter aard onder den indrukvan de gewel dige Duitsche overwinning aan hét Zuidelijke Oostfront en wijzen in koppen over de geheele voor pagina erop, dat thans het geheele gebied ten westen van den Dnepr in Duitsche handen is. Juist heden interesseert ons voor' al het bericht uit Londen, zoo schrijft de Berliner-Börsen-Zeitung in zijn commentaar, volgens het welk in bevoegde kringen van Washington verteld wordt, dat Churchill en Roosevelt „in een persoonlijk gesprek onder- vier oogen" een op goedkeuring van militaire deskundigen van beide landen berustend plan zouden heb ben opgesteld om Duitschland te overwinnen, welk plan zelfs nog aan hun naaste medewerkers on bekend zou zijn. Dit bericht, zoo merkt genoemd blad ironisch op, past bijzonder fraai in de bekend making van heden van het opper bevel van de Duitsche weermacht, volgens welke de slag in- de zuide lijke Oekraine het karakter van een groote overwinning der Duitsche en verbonden troepen en van een zelfs voor de verhoudingen van dezen veldtocht ongewoon zware nederlaag der bolsjewisten heeft aangenomen. Onder dergelijke om standigheden zullen de politici in Londen en Washington het Duitsch land hopelijk niet kwalijk nemen, wanneer het ten aanzien van boven vermeld bericht uit Londen geen kippenvel krijgt. Het blad noemt de voltooiing van den slag in den bocht van den Dnepr een verschrik kelijke nederlaag voor de bolsje wisten. De Nachtausgabe schrijft onder het opschrift „De verschrikte En- gelschen": Heel plotseling is Lon den uit zijn zoete Sovjetdroomen wakker geschrikt. Weg is het droombeeld van den feilen tegen stand der Sovjets en van de uitput ting der Duitschers. Met verstoorde gezichten leest thans de Engelseh- man de verschrikkelijke waarheid in plaats van de illusies, en deze waarheid luidt: „De Duitschers overwinnen ook in het Oosten." Galerij van Spaansche kathe draal ingestort. (D.N.B.) - In de kathedraal van Santiago in Galicië is de galerij ingestort, waardoor, naar te Madrid bekend wordt, 12 personen ernstig en tien licht ge wond werden. Het terrein^ waarqp de Nederlandsche Volksdienst zijn sociale taak gaat vervullen is onbeperkt, omdat werkeiyke sociale arbeid niet binnen voor af bepaalde grenzen is vast te leggen. Een even girootsche als schoone taak zal het zijn, door dat speciaal de hulp en steun, die de Nederlanders elkaar willen verleenen, zal worden ingeschakeld. Om dit doel te bereiken is de medewerking noodig van zeer velen, die zich tot socialen ar beid, voelen aangetrokken, als ook van diegene, die in staat zijn door een offer de uitvoe ring van dit veelomvattende werk mogelijk te maken. Daarom melde men zich als vrijwilliger (ster) bij een der navolgende adressen of men late zich als lid inschrijven, waar aan een vaste maandelijksche bijdrage is verbonden. Leider van den Nederlandschen Volksdienst voor de provincie Noordholland is de heer D. G. Avenarius, Kenaupark 1, Haarlem. Italiaanseh legerbericht. Rome, 19 Aug. (D.N.B.) Het 441e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Gisterochtend vroeg hebben vijandelijke vliegtuigen in de nabij heid van Catania enkele bommen neergeworpen. Er zijn geen slacht offers gevallen. Schade werd even min aangericht. De verliezen, welke de bevolking van Catania by de luchtaanvallen van 15 en 16 Aug. heeft geleden, bedragen in totaal 25 dooden en 37 gewonden. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek dóór artillerie vuur gesteunde aanvallen van de Britsche infanterie afgeslagen." De vijand leed aanzienlijke verliezen. Aan onze zijde vielen enkele ge wonden. Duitsche en Italiaansche formaties duikbommenwerpers, ge ëscorteerd door Italiaansche forma ties jagers hebben met zeer goed resultaat en ondanks het hevige Vijandelijke afweervuur munitie- en materiaalopslagplaatsen, havenin stallaties en barakkenkampen van' Tobroek aangevallen. Een vijande lijk schip werd zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden terug, hoewel zij voor het grootste deel getroffen waren en etlkele gewon den aan boord hadden. Andere Ita liaansche gevechtsvliegtuigen richt ten hun vuur op Britsche auto's in de oase Giaraboeb. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripolis en Benghazi aangevallen. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den door onzen luchtafweer neer geschoten en stortten in zee. In Oost-Afrika heeft de vijand nieuwe luchtaanvallen ondernomen op Gondar en Volsjefit, waardoor Roode Kruisinstallaties werden ge troffen. In de verschillende sectoren van het strqdgebied van Gondar hebben onze eenheden dapper en strijdvaardig de voortdurende po gingen van den vijand om met steeds sterkere strijdkrachten aan te vallen, bestreden. DE CONFERENTIE TE MOSKOU. Madrid, 19 Aug. (D.N.B.) Volgens de ABC meldt de Daily Mail, dat de Sovjet-Engelsch-Amerikaansche conferentie te Moskou het grootste schouwspel van dien aard zal zijn, dat de Sovjet-Unie ooit heeft be leefd. Onder het Kremlin worden „geweldige" bom- en gasvrije kel ders gebouwd, opdat men bij de be raadslagingen over de verstrekking van oorlogsmateriaal aan de Sovjet- Unie niet gestoord wordt. Naboot sing van de laatste Meifeesten en andere revolutionnaire feestelijkhe den zijn in voorbereiding, evenals „spontane" massademonstraties, waarop uiting moet worden gege ven aan de solidariteit tusschen de Sovjet-Unie, Engeland en de Ver. Staten. Zie verder buitenland pagina 3.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1