KLOMPERTJE KLOMP Taak en toekomst van onzen landbouw. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels SPORT KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN fhaiüetm [\E VREESELIJKE W VERDENKING ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941. Pagina 3 De bijeenkomst te Den Haag. (Van onzen Haagschen correspondent). De groote bijeenkomst, die Maan dagmiddag j.l. in het Gebouw voor Kunst en Wetenschappen te Den Haag, ter gelegenheid van de ope ning der tentoonstelling „De produc tieslag in Europa", werd gehouden, en waar, in tegenwoordigheid van ongeveer twee duizend belangheb benden bij en belangstellenden in den landbouw, onder wie vrijwel alle autoriteiten op het gebied van land bouw voedselvoorziening en distribu tie ip Nederland, alsmede de Duit sche landbouwdeskundige Graf Gro- the en vele functionnarissen van diens staf het woord werd gevoerd door Staatssecretaris Backe, van het Duitsche Rijksministerie voor Land bouw en Voedselvoorziening, en door onzen oud-minister dr. F. E. Posthuma, kenmerkte zich vooral door een lofwaardigen zin voor reali teit. Hier werden geen holle woor den gesproken of leege beloften ge daan, en ook de gerechtvaardigde kritiek op het verleden bleef bil lijk en nuchter, terwijl de uiteen zetting der toekomstmogelijkheden getuigde van helder inzicht in de problemen en moeilijkheden, die zich hierbij ongetwijfeld zullen voordoen. Zoowel Staatsraad Backe als dr. Posthuma gaven in hun uitvoerige en ter zake kundige uiteenzettingen, waaruit wij hier enkele belangrijke punten nader willen belichten, her haalde malen blijk, noch zichzelf, noch hun hoorders ook maar in eenig opzicht te willen misleiden. De Duitsche deskundige ving zijn betoog aan met de royale erkenning, dat Nederland, wat de opbrengsten per hectare betreft, ondej alle landen ter wereld zoo ongeveer bovenaan staat; ook boven Duitschland. Terecht voegde dr. Posthuma hier aan toe, dat dit geenszins mag betee- kenen, dat wij nu in ongepaste zelf genoegzaamheid op het bereikte peil kunnen blijven staan. Waar op het oogenblik in alle landen van Europa wetenschap en practijk hand in hand streven naar productie-verhooging, zullen wij integendeel ons best moe ten doen om aan de spits te blijven. En dit is zeer zeker niet onmogelijk. Terwijl de Nederlandsehe spreker hiervoor aan het slot van zijn betoog eenige practische wenken gaf, stip pelde zijn Duitsche collega de alge- meene richtlijnen uit, waarbij hij op het Duitsche voorbeeld wees, dat, door alle takken van den landbouw tot één organisch geheel samen te bundelen, belangrijke resultaten mocht boeken, óók bij reeds tevoren zeer intensief beheerde bedrijven. Voor Nederland bestaat het vraagstuk daarin, aldus Staats secretaris Backe, dat het thans ook al die productie-mogelijk heden, welke het vroeger in het kader van de wereldhuishouding niet geheel en al gebruiken kon, volledig zal weten te. benutten. Zijn taak is: het opbouwen van de Nederlandsehe veredelings- nijverheid, voorloopig op een binnenlandschen, maar straks, na den oorlog, op een Europee- schen grondslag. Met deze laatste opmerking over den Europeeschen grondslag voor onzen landbouw raken wij tevens aan een tweede kernpunt uit de redevoeringen van Maandag j.l. De Nederlandsehe landbouwer heeft zich in het verleden, door een noodlottige politiek door Staats raad Backe gekenmerkt als de libe rale wereldhuishouding moeten laten welgevallen, dat hij allereerst in zijn bedrijf werd opgevoed tot we reldburger en daarna pas tot Neder lander. Ieder Nederlander, die ziah thans verheugt in het bezit van dis tributie-bescheiden, voelt thans aan den lijve het nadeel van deze volg orde. Want van overzee heeft hij geen voedingsmiddelen meer te wachten; van het eigen land moet thans zijn voeding komen. Derhalve is de landbouw in alle landen van Europa, en dus ook in Nederland, naar Staatsraad Backe terecht be toogde, thans opnieuw voor een be slissende keuze gesteld. De weg van een werkverdeeling tot over de grenzen van Europa heen, heeft'be wezen gevaarlijk en onmogelijk te zijn. Europa staat aldus voor dezelf de keuze, welke tot ongeveer 100 jaar geleden moest doen en toen foutief genomen heeft. Want de weg van het steeds maar uitbreiden van de landbouwproductie over de geheele wereld, heeft tot een afhan kelijkheid van Europa geleid van een zoo ongehoord groote draag wijdte, dat het voortbestaan der af zonderlijke volkshuishoudingen op het spel stond. Daarom moeten wij thans den weg opgaan, die reeds in die dagen de organisatie was: den weg van de groote economische Europeesche ruimte. Dit is de eeni ge mogelijkheid om de in de laatste eeuwen ontstane bijzondere land- bouwvorm der verschillende Euro peesche landen in stand te houden en tot bloei te brengen. Postuma heeft in zijn betoog deze principieele kwestie vanuit een anderen hoek het streven naar autarkie bena derd en gezegd: „Volledige autarkie zou voor ons sterke verlaging van den levensstandaard beteekenen. Wij moeten slechts de rangorde om- keeren. Vroeger was het: wereld markt (het Britsche wereldrijk en Amerika), daarna het vasteland van Europa en tenslotte het eigen volk. Nu moet de natuurlijke volgorde worden: vooreerst het eigen volk, dan onze natuurlijke affzetgebieden in. Europa, en in de toekomst met overig 'Europa een geordende goe- derenruil met de andere wereld deel en." Het gaat hier dus niet om slechts door den huidigen oorlog noodzake lijk geworden maatregelen, doch om een zich principieel instellen op een principieel-gewijzigden toestand Ieder weldenkend mensch die de af- geloopen jaren jaren van eener- zijds verstikkenden overvloed en an derzijds honger en gebrek; jaren ook van voedselvernietiging en van teeltbeperking bewust en met open oog heeft doorleefd, zal de noodzakelijkheid dezer omzetting moeten toestemmen. En zelfs voor het door den oorlog moeilijke heden moeilijk althans wat de voedsel voorziening betreft is reeds van deze omzetting heil te verwachten. Wanneer allen de handen ineen slaan, gedachtig aan het oude woord: „Eendracht maakt macht", dan zal het wel gaan. Dan moeten we, gelijk Dr. Posthuma terecht op merkte, ook eens. niet denken aan kleine verschillen en aan iets meer of minder invloed van één of andere richting: doch waar het gaat om het dagelijksch brood, om het naakte bestaan van het Nederlandsehe volk, moeten'wij vooreerst Nederlanders kinderen van één volk zijn. De met vaderlandschen trots door den Ne- derlandschen spreker aan het slot van zijn betoog geciteerde moedige uitspraak van onzen grooten Admi raal de Ruijter zij daarbij ons aller gemeenschappelijk devies: „Indien de heeren Staten willen dat ik in het belang van het volk, met deze slecht-uitgeruste schepen den slag tegen den vijand winnen zal, ik zal hem winnen!" (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop: een mooie goed onder houden Kinderwagen met bedje en np'rlrnQtiA'n Te bevragen KONINGSWEG 21. Te koop gevraagd: een Wandel wagentje. K v. 't VEERSTRAAT 18. Beste Damesfiets met goede banden te koop. WOGNUMSCHEBUURT 24. Hygiëna, Achterstraat 45, tel. 2-0-5-2 Alkmaar, koopt en ver koopt gebruikte Invalidenwagens. Te koop aangeboden: een Haard kachel. FRANS HALSSTRAAT 2. Te koop: goed onderhouden Kin derwagen. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop: le kl. Viool, pracht in strument. Te bevr. EMMASTRAAT 69. Te koop: 1 paar zoo goed als nieuwe Rijlaarzen, maat 42, en een Cana- deesche Vosbont. Adres HEEMRAADSTRAAT 2. Te koop: lichte van Delft's Kinder wagen, tegen billijken prijs. Tevens te koop gevraagd een poppenwagen. KEIZERSTRAAT 26a. Piano te koop, merk Grotrian Steinweg, -in prima conditie. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop gevraagd: Modern Wan delwagentje, liefst met dikke ban den. Brieven met prijs en kleur - opgaaf onder letter IJ 445 aan het bureau van dit blad. EEN REDE VAN PETAIN. Vichy, 19 Aug. (D.N.B.) Ter gele genheid van de eedsaflegging door' den Staatsraad tijdens een plechtige zitting te Royat heeft het staats hoofd, maarschalk Pétain, een korte toespraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de staatsraad een groote plaats zal innemen in het landsbestuur, dat Pétain wil vor men. „Van den dag af, waarop ik aan het hoofd van den Staat ben gesteld, heb ik steeds weer een be roep gedaan op verstandig inzicht en begrip voor het openbaar belang. Ik heb met nadruk de samenwer king en den goeden wil van alle Franschen geëischt. Thans is de tijd voor wankelmoedigheid voorbij". De maarschalk vervolgde, dat hij overtuigd is, dat de nationale revo lutie tot heil van Frankrijk de zege Te koop gevr.: in goeden staat zijnd Kolenfornuis. Brieven letter Z 446 bureau van dit blad. Te koop: net gedragen Dames-, Heeren- en Kinderkleeding, o.a. enkele prachtige Costumes, maat 48, Spoorbroeken, Mantels, enz. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop gevraagd: Huisraad en Inboedels, Gramofoonplaten, Piano's en Orgels, Naaimachines, Onge regelde goederen. DEKKER, Spoorstraat 5. MET VERTROUWEN DE KOMENDE COMPETITIE TEGEMOET. Thijssen als oefenmeester bij de Alkm. Boys. Naar men ons mededeelt, is de Alkmaarsche 2e klasser de V. V. Alkmaarsche Boys er toe overgegaan een nieuwen trainer te benoemen en wel den oud-doelverdediger van Stormvogels, den heer Thijssen. Deze is vooral de laatste jaren bekend geworden als oefenmeester van ver schillende clubs. Op eenige oefenavonden van de Boys was de opkomst der leden zeer goed en de serieuze training hield goede beloften in voor de toekomst. De Boys komen uit in de compe titie met acht elftallen (één Junioren elftal) en naar het zich laat aanzien met twee adspiranten-elftallen. Deze laatste worden getraind door den actieven rechtsbuiten der Boys, den heer Jan Goudsblom. Bestuur, elftalcommissies en leden gaan de komende competitie met vol vertrouwen tegemoet. Tennis NATIONALE JEUGD WEDSTRIJDEN TE OVERVEEN. Evenals vorige jaren hadden de districten van den Nederlandschen Lawntennisbond jeugdige speelsters en spelers naar Overveen afgevaar digd voor de wedstrijden om de Kea Bouman-vaas (meisjes) en van Len- nepbeker (jongens), welke Maan dag en Dinsdag op de banen van het Kennemer Lyceum gehouden werden. De voornaamste uitslagen, waren: Van Lennepbeker: halve eind strijd: B. van Meegeren (den Haag) sl. H. Went (Rotterdam) 6-2, 6-4; M. Lubbers (Amsterdam) sl. Th. Borren (Utrecht) 2-6, 6-4, 6-2; eind strijd: B. van Meegeren sl. M. Lub bers 6-0, 6-2. Kea Bouman-vaas: halve eind strijd: mèj. J. v. d. Wal (Amster dam) sl. mej. Ledeboer (den Haag) 6-4, 6-1; mej. C. Stoop (den Haag) sl. mej. R. Wiersma (Groningen) 6-4, 2-6, 6-3; eindstrijd: mej. van der Wal sl. mej. C. Stoop 6-0, 7-5. Te koop: mooi Damesrijwiel, een gegoten Fornuis, een groot Tegel fornuis 106 x 76. Zeer geschikt voor hotel of pension. NOORDERKADE 13. Te koop: Zeiiboot' gr. B.M. zoo goed als nieuw. L. SCHEEPMAKER, Hoornsche- kaïde 22. Telef. 4578. Te koop gevr. een autoped op luchtbanden. KINHEIMSTRAAT 32. zal behalen. „Men is voor mij of te gen mij. Dat geldt vooral voor het doel van den Staat en in het bij zonder voor hen, die de eerste die naars van den Staat zijn. De om vang van het gevaar van binnen en van buiten versterkt meer dan ooit mijn vaste besluit steun te 'zoeken bij alle gezonde elementen in het land en de andere onschadelijk te maken". Het staatshoofd wees vervolgens op zijn streven tot herstel van de stoffelijke welvaart. Hij wenscht een rechtvaardiger, humaner, broe derlij ker verdeeling van de produc ten van den bodem. Maar hij stelt zich niet met een stoffelijke her- vormig tevreden. Hij wil bovendien een zedelijke reformatie, gezin en gezisverband, trots en recht op en plicht tot arbeid. Schaken DE BONDSWEDSTRIJDEN TE LEEUWARDEN. De uitslagen der hoofdgroepen op den tweeden dag waren als volgt' Eeregroep: ir. H. J. van Steenis (Amsterdam)H. Kramer (Leeu warden) Y-Y; C. Vlagsma (Rotter dam)M. Cortlever (Amsterdam) 0-1; dr. J. H. O. Graaf van den Bosch (Hilversum)A. Wijnands (den Haag) 1-0. Groep la: R. A. J. Meyer (Nijme gen)A. Broer (Rotterdam) 0-1; A. J. v. d. Hoek (Amsterdam)L. Stumpers (Eindhoven) 1-0; G. Kap- senberg (Amsterdam)D. Holwer da (Oosthem) y,-y2; K. M. Muider van Leens Dijkstra (St. Jacob)Th. de Jong (Winterswijk) afgebroken. Groep lb: H. Kleefstra (Amster dam)—mr. E. Mulder (Rotterdam) 1-0; F. H. Garenstroom (Eindho ven)ir. A. M. A. Wijnands (den Haag) Y-Y; J. Vellinga (Leeuwar den)S. van Mindeno (Amster dam) 0-1; C. A. v. d. Berg Jr. (Lei den)E. Ploeg (Huizum) 1-0. Groep 2: G. F. Facee Schaeffer (Amsterdam)L. Reynders (Eind hoven) afgebr.; W. J. Wolthuis (Amsterdam)C. Orbaan (Wasse naar) afgebr.; S. A. Croes (Leeu warden)H. v. d. Linden (Alphen a.d. Rijn) afgebr.; L. J. N. Camina- da (den Haag)J. C. Apking (Am sterdam) Y-Y- Groep 3: J. F. Waterreus (den Haag)—E. D. de Waal (Alkmaar) Y-Y; W. A. Freen (Amsterdam) S. van Zijl (Amersfoort) 0-1; J. Boers (Nijmegen)P. Schoenma kers (Heerlen) Y-y2; C. v. d. Gaag (Santpoort)Dr. Toren (Voorburg) afgebr. Groep 3: E. D. de WaalDr. Toren Y-Y,; P. SchoemakersG. v. d. Gaag 0-1; S. van ZijlJ. Boers afg.; J. F. WaterreusW. A. Freen 1-0. Groep 3: C. v. d. GaagE. D. de Waal 0-1; Dr. TorenJ. Boers 1-0; P. SchoenmakersW. A. Freen 0-1; S. van ZijlJ. F. Waterreus 0-1. Groep 4: P. Bronkhorst (Eindho ven)W. Dijkstra (Leeuwarden) 0-1; Ds. C. J. van Roy en (Leeuwar den)J. Fernhout (Scheveningen) Y-Y; R- Posthuma (Alphen a. d. Rijn)J. B. N. Ruben r. (den Haag) 1-0; D..J, M. de Hondt (Oegstgeest; P. Seewald (Bergen) 0-1. Groep 4: W .DijkstraDs. C. J. v. Royen Y,-1/.i; R- Posthuma-P. Bronk horst Y-Y'> D. J. M. de HondtJ. Fernhout 0-1; P. SeewaldJ. B. N. Ruben Jr. Y-Y>. Groep 4: P. SeewaldW. Dijkstra Y-Y; J- B. N. Ruben Jr.D. J. M. de Hondt afgebr.; J. FernhoutR. Posthuma 0-1; P. BronkhorstDs. C. J. van Royen (Leeuwarden) 1-0. Paarden DE DRAVERIJEN VAN ZATERDAG. Naar aanleiding van de courses van Zaterdag nog het volgende: Voor den Baroline-prijs, een prij- zendraverij over 2040 meter, waar mede de courses Zaterdagmiddag worden geopend, zijn 9 paarden op gegeven. Colombine S, Croton en Dos Palos kunnen hier als de kans paarden getipt worden. Douglas H, Xerxes, Highwayman, Lex K en Crack verschijnen o.m. aan den start voor den Bon Esprit prijs, handicapdraverij Qver 2000 m voor amateurrijders. In totaal zijn hiervoor 12 paarden opgegeven. O.a. ook nog Y Kernei, die tijdens de cotirse op Meereveld te Utrecht bij verrassing won en daardoor 57 voor 1 uitbetaalde. Het derde nummer is een heat draverij tweede en derde klasse over 1610 meter om den Xerxes- prijs. Hiervoor zijn o.m. opgegeven Zampa van N.Z., Dalver en de crack van het Noorden, Ciamphie Scott. Stal Gruno is trouwens toch best vertegenwoordigd, want behalve Ciamphie Scott staan inge schreven Lex K. Casindra, Bonnie's Norton en Evelyn Hanover. In to taal zullen acht paarden elkaar den Xerxesprijs betwisten. Voor de kortebaandraverij om den De Gleanerprijs, die de courses van Zaterdagmiddag zullen beslui ten, zijn 14 paarden van de partij. Edelman, de winnaar van den vori- gen keer, is weer present, evenals Baronesse Spencer en Xerxes, die met Roel van Wieringen te Zand- voort en Beverwijk beslag legde op de eerste prijzen. Waterpolo D.A.W. I—U.Z.C.-COMBINATIE (Utrecht) 3—2. Dinsdagavond speelde het eerste zevental van D.A.W. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen een vrij sterke U.Z.C.-combinatie. D.A. W. kwam met twee invallers uit van deze ontmoeting was dat Zater- voor Mays en Meiman. Het gevolg dagavond a.s. nogmaals een wed strijd tegen U.Z.C. zal worden ge speeld, daar het een zeer prettige ontmoeting is geworden. Er werd zeer- snel gespeeld en behoorlijk ge combineerd, iets wat in Alkmaar den laatsten tijd tamelijk ver te zoeken was. D.A.W. nam spoedig de leiding, maar U.Z.C. maakte ge lijk en met 1-1 kwam de rust. In de tweede helft bracht D.A.W. den stand op 2-1, maar weer maakte U.Z.C. gelijk. Toch kwam de over winning bij D.A.W., want ten der den male nam zij de leiding om die niet meer af te staan. R.H.B.S. TE ENKHUIZEN. Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming is de heer D. Reiding wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Enkhuizen. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de r.k. jongensschool aan den Langedijk is benoemd de heer M. J. W. M. Nieuwint te Amsterdam, thans werkzaam te Maastricht. De be noeming is voorloopig voor drie maanden. ALKMAAR. GEBOREN: Alida, d. van Aart van der Helm en Th. W. C. van der Mee. Simo- netta, d. van Pieter Lodder en A. M. van Vegten. Karei, z. van Karei Koopmans en J. G. van der Wissel. Willem, Z. van Willem Weel en I. Timmer. Wilhelmina J., d. van Wilhelmus J. der Kinderen en M. J. Termaat. GETROUWD: Leonardus J. Buijs en Hendrika S. Florijn. Petrus N. Peperkamp en Maria P. lP. Abbes. Koenraad de Haan en Petronella Albers. OVERLEDEN: Jacob Prins, wedr. van N. Nierop, 71 jaar. 137. En ook een geluk komt zelden alleen, zegt men. Want, kijk maar, op haar vaart door de zaal kwam Klom- pertjes vaas precies met een harde smak tegen een grote pot terechtEn daarin zat de dief van de koningsster, die zich daarin had verborgen. 138. Toen de schelm zich ontdekt zag, zette hij het op een lopen. De koning en al zijn dienaren waren zo ver baasd over het geen daar zo plotseling ge beurde, dat niemand er aan dacht, om den vluchte ling achterna te rennen. Maar Klom- pertje wel. DOOR PHILIPPA PRESTON 46) Het antwoord was gevaarlijk, maar daar gaf Audrey niet om. Haar hart maande luid tot voorzichtigheid en haar verstand zei: „Maar Audrey op den toon, door haar moeder gebruikt, als ze op het punt stond, kattekwaad uit te halen. „Niets bijzonders", antwoordde ze toch. Shane keek strak voor zich uit. ,,Heb je zin, eens te gaan kijken hoe het er buiten uitziet? Ik denk, dat alles wel een beetje dor en ver droogd zal zijn." Audrey's vingers trilden en klem den zich om haar taschje vast. Ze wérden door den stroom van voet gangers gescheiden en pas toen ze weer naast elkaar liepen, zei Audrey gretig: „Ik zou het heerlijk vinden." Ze zei niet, dat ze met een verlan gen, zoo groot, dat Shane het niet vermoeden kon, verlangde naar wat frissche lucht, niet bedorven door trams of ondergrondsche treinen en dat ze even groot verlangen koester de naar het vrije veld, als Shane zelf. „Voor dezen eenen keer geeft het immers niethet kan niet hinde ren voor dit eene keertje", herhaal de ze bij zichzelf, terwijl ze aldoor heel goed wist, dat ze zichzelf iets wijsmaakte. Het zou wél hinderen, want des te eerder zou ze het punt bereikt hebben, waar zij en Shane tusschen twee wegen zouden moeten kiezen. Shane scheen al zijn aandacht aan het plaveisel te schenken, toen hij haastig zei; ,,Ik zal een lunchpakket voor ons latgn klaarmaken, dan kunnen we dat meenemen. Dat is veel prettiger dan in een restau rant." „Ja, heel veel." Audrey voelde hoe haar keel droog werd en pijn deed. ,,Dan nemen we een taxi naar de garage en rijden eerst naar Field. Daar hebben ze verrukkelijke lunch pakketten." Hij riep een wagen aan en hielp Audrey instappen, gaf het adres van zijn garage op, stapte zelf ook in en praatte doelloos over het drukke verkeer, over de hitte, over zijn vrienden, die meerendeels reeds naar een badplaats vertrokken wa ren, of naar de tergen en meren. „En wanneer ga jij weg?" vroeg hij. ,,Dat kan ik niet zeggen. Dat hangt van mijn Engelschman af. Ik moet in New-York blijven tot hij met zijn werk klaar is." „Je hebt een beetje zeelucht hard noodig. Je werkt je nog dood." ,,Och, ik ben 's zomers dikwijls ge noeg in de stad gebleven. Je weet, dat moeten typisten wel doen." Ze moest er even om glimlachen, dat hij er heelemaal niet aan dacht, dat werkende meisjes zoo maar niet naar zee konden gaan, als ze zin hadden. „Natuurlijk, wat dom van me!" Shane vond het vervelend, dat hij daar niet aan gedacht had. „Dus je laat me weten, wanneer je gaat. Ik zou het zoo heerlijk vinden aan je te denken, als je daar van de frissche lucht geniet." „Jawel, maar ik denk, dat jij dan in het buitenland zult zitten." Het gesprek sleepte zich voort, ver flauwde, werd door een van beiden weer opgenomen en verviel soms op nieuw tot drukkend zwijgen. Audrey maakte het voornemen, zoodra ze de garage bereikt hadden, weg te loo- pen en naar huis te gaan. Wat zou er van dien middag komen? Die strekte zich immers in een volkomen onbe kende toekomst uit, als was ze in een kano den oceaan opgevaren? Shane dacht slechts aan het hui dige oogenblik; hij had dien middag geen plichten na te komen, hij wist alleen, dat hij naast Audrey zat, haar stem hoorde, haar gezicht zag en naar de glinsteringen van haar grijze oogen kon kijken. Als had hij haar voornemen om weg te loopen geraden, ging Shane zoodra ze de garage bereikt hadden, naar het kantoortje en liet haar tus schen de wagens staan, terwijl hij den zijnen naar buiten reed. „Te laat!" zong haar hart, toen ze naast hem in den wagen gezeten op hem bleef wachten, terwijl hij hun lunch pakket bestelde, voordat ze naar de Orange Mountains reden. Ze staken de rivier met de veerpont over en snelden langs boerderijen, akkers en rivieren, totdat ze bij een klein, ondiep meertje stopten, dat aan de opmerkzaamheid van het groote publiek was ontsnapt. Ze hadden over heel gewone din gen gepraat, over dingen, die ze toevallig onderweg voorbij kwamen, en over het uitpakken en den inhoud van hun lunchpakket. Audrey voelde zich tevreden en gelukkig Ze had 't gevoel, of ze op een wolk zweefde en zoo dadelijk tegen de zon zou aan botsen. Toen ze met hun maal klaar wa ren, leunde Audrey tegen 'n boom stam, die zijn bladerendak over haar heenwelfde en Shane zat met de hand enop zijn knieën geslagen, net als Audrey te staren in de blauwe verte, waar de golvende boomkrui nen boven de heuvels tegen den zon- nigen hemel afstaken. Om hen heen zoemden insecten, kwetterden vogels en kabbelde een beekje, dat tusschen het hooge gras in het meer uitliep. „Als we hier eens bleven en nooit meer teruggingen, Audrey?" zei Shane. Ze stonden op den driesprong; Audrey besefte het overduidelijk en bij haar lag de beslissing, hoe ze zouden gaan. „We moeten terug. Het kan niet anders". Ze klemde haar handen om bosjes gras en wierp zich plotseling voorover op den grond. „Je moogt me niet zoo op de proef stellen, Shane. Ik ben niet sterk genoeg, om aldoor vol te houden. ,,Neenee!" Hij knielde naast haar neer en raakte haar gulden haren met zijn vingertoppen heel even aan. „Liefste". Hij hoorde haar schreien niet; ze weende stilletjes, want het lag niet in haar aard,s heftig te snik ken en misbaar te maken. Haar tranen bevrijdden haar slechts van het verstikkende gevoel, dat' ze niet langer moedig en degelijk kon zijn, zich inhouden, als ze vooruit wilde, en doen, of ze de inwendige stem van Shane niet verstond, die uit zijn yoorden sprak. „Kijk eens, Shane", haar tranen vloeiden niet meer, doch ze sprak nog met gesmoorde stem, omdat ze met haar hoofd op haar armen lag „ik kan het niet helpen, dat naar mijn gevoelen dergelijke ontmoetin gen slechts tot één ding zullen voe ren. We zullen elkaar méér ontmoe ten, eerst stilletjes, zooals nu, dan openlijk en tenslotte zijn we oneerlijk tegenover Elma. Dit moet gezegd worden, maar ik vind het hard om het te zeggen, dus vraag me geen verderen uitleg, want je weet net zoo goed als ik, dat deze middag slechts een begin vormt. Jij zult naar mij toekomen en ik zal met je meegaan." Shane streelde haar haren, bleef echter naast haar zitten en keek neer op het meisje, dat zoo bekla genswaardig en tpch zoo moedig was. „Ja, ik geloof wel, dat je gelijk hebt en dat ik met echt mannelijke stommiteit niet heb willen zien, waartoe dit leiden moest en gepro beerd heb, je mee te lokken. Het was zelfzuchtig van me bovendien, dat ik je ben komen opzoeken, maar je moet het me vergeven (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3