sator DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. erij „Perfect" FWAS. HUUR GEVR. te ALKMAAR Strijkster, ;estoff. kamers igt Zit-Slaapkamer is actueel Succesvolle strijdt aan de Dnjepr. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. VRIJWIL! N ÖllEGIOEN MD MEISJE flERIJ M N.V. ge Meisjes ijes, OPKAMER WONING ioI te Alkmaar. .Duitschland strijdt voor Europa., Britsche vliegtuigen boven N.-W. Duitschland. Succesvolle actie ten N. van Gomel. Britsch vlooteskader gebombardeerd. OPROEP. DISTRIBUTIE - NTEUWS Bonaanwijzing Aardappelen. Pagina 4 relijk van het tegen- raagd een oor de morgenuren. en 's avonds tusschen Korst en Hovenier. t inpakken en rijkster opgeleid worden. 'raagt ik voor goed keer- swerk. NINGSWEG 72. ;enheid of gebr. van 2 pers., tegen 1 of i 451 bur. v.d. blad. h. h. zoekt ion. Br. letter D 450 )lad. (zonder weekeind), rijsopgaaf lett. C 449 )lad. v. woning met ge en, door jonge men- ouwen. 3Vs a 4Vs p. 1447 Bureau v/dblad. ebr. v,an of vr. keu- Vrij gas en electr. waar. Br. m. prijsopg. Sureau v. d. blad. n de ONDERWIJS. ordt gegeven in: Electrotechniek, Behangen en rood- en Banket eer- en Mantel- oontekenen voor Berenkleeding. Al met bijbehorende - en handtekenen. ET AVONDVAK- 3 voor gediplo- d-leerlingen van olen en nijver- idscholen. ordt gegeven in: ikwerken, Plaat- hine-Bankwerken, Electrisch Lassen, ige-Instrument- Fijnbankwerken, to- en Motorher- mmeren, Mach. ;n, Metselen, t, Meuhelmaken, n Kleermaken. Al met bijbehorende tekenen en voort- jnderwijs. irijving behaalde r te leggen. RIJVING VAN zal plaats hebben 26 AUGUSTUS rDAG 29 AUGUS- onds van 6%8 y2 ïw der Ambachts- ordt bepaald naar ngen aan DON- TOBER a.s., des lKBILJETTEN. rij den directeur en moeten zich uschrijven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 196. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Donderdag 21 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 20 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In de Zuidelijke Oekraïne is de aanval op de enkele nog door den vijand bezette bruggehoofden aan den Dnjepr met succes voortge zet. Hierbij vernietigden snelle troepen in den strijd met de zich wanhopig verdedigende vijande lijke strijdkrachten 65 pantserwa gens. Zij maakten talrijke gevan genen. In de wateren bij Engeland heeft de luchtmacht overdag een grooten koopvaarder door bom- treffers beschadigd. Nachtelijke aanvallen waren gericht, op wa penfabrieken ieii havenwerken aah de Oost- en Zuidkust van En geland en op verscheidene vlieg velden. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche stuka's een trans portschip van 1500 ton en een sleepboot tot zinken gebracht. Twee koopvaarders werden in aanzienlijke mate beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht de Britsche vlootbasis Alexandrië aangevallen. Bij een poging om de Kanaalkust aan te vallen, heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag weer een zware neder laag geleden. Jagers en luchtaf weergeschut hebben 29 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl mijnvegers een toestel neerhaalden. In den afgeloopen nacht heeft een klein aantal vijandelijke bom menwerpers brisant- en brand bommen op het kustgebied van Noordwest-Duitschland laten val len. De schade is onbelangrijk. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten door nacht- jagers en marine-artillerie". De verwoestingen in de haven van Odessa. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.) De groote.verwoestingen in de haven van Odessa en het verlies van oor- logs- en koopvaardijschepen veroor zaakt door de Duitsche luchtaanval len van 18 Augustus beteekenen een zwaren slag voor de, ingesloten bolsjewistische strijdkrachten. Duit sche verkenningsvliegtuigen hebben geconstateerd dat over het geheele havengebied nog de rook en de walm van de talrijke getroffen transport- en tankschepen hangen. Van verschillende tot zinken ge brachte oorlogs- en transportsche pen steekt nog slechts de boeg uit het water. De havenwerken zijn door de bliksemsnelle aanvallen der Duit sche gevechtsvliegers voorgerui- men tijd vernield. Voltreffers zijn geplaatst op de Quarantainepier, de Nieuwe Pier, de Andrassowskipier, de pier in de Petroleumhaven en de Scheepswerf. Het Noordelijke haven station is door een geheele reeks bommen getroffen. In de havenwijk zijn goederentransporten vernie tigd, spoorrails over kilometers af stand vernield, groote scheepvaart kantoren en dokken geheel uitge brand. De gevechten aan den Djepr. Berlijn, 20 Augustus (D.N.B.) Dins dag hebben de bolsjewisten getracht, van hun weinige bruggehoofden aan den Dnjepr het verdere opruk ken der Duitsche troepen door een aanval van pantserwagens te ver hinderen. Er ontwikkelde zich een heftig pantsergevecht, waarbij de Sovjet-aanval volkomen mislukte. Slechts kleine resten konden zien over de rivier in veiligheid brengen. Verscheidene duizenden bolsjewis ten werden gevangen genomen. In den middensector van het oos telijke front ondernamen de bolsje wisten gisteren verscheidene aanval len, gesteund door pantserwagens. De Duitsche troepen sloegen deze aanvallen af, onder bloedige verlie zen voor de Sovjets. De oorlogsbuit in de Oekraïne. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.) in aan vulling op het weermachtsbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Een overzicht over de in de laat ste veertien dagen uitgegeven be richten aangaande de gevechten in de Westelijke Oekraine toont aan, dat de thans op zoo vernietigende wijze verslagen Sovjets ook daar zeer talrijke en sterk uitgeruste af- deelingen hadden gereed staan om het gouvernement-generaal binnen te rukken. Een resumé doet zien, dat tot nu toe in alle aldaar gele verde gevechten meer dan 2500 pantserwagens en meer dan 3700 stukken'geschut vernield of buitge maakt zijn. Gelijk bekend hechtte het Sovjet-leger er bijzondere waar de aan om het technisch en vooral met pantserwagens het best uitge ruste leger te zijn. Er is thans ech ter bewezen, dat het er niet alleen op aan komt, dergelijke nieuwe wa pens te bezitten, doch dat men daar ook mee moet kunnen omgaan. In de Duitsche legerberichten is tel kens weer den nadruk gelegd op de buitengewoon bloedige verliezen der Sovjettroepen. Telt men de ramin gen der verliezen bij de gemelde aantallen gevangenen, dan blijkt daaruit, dat ook de menschenmassa al evenmin als het materiaal stand kon houden tegen den Duitschen druk. De Duitsche soldaat is ook aan het front in zijn moreel even on dubbelzinnig de meerdere van zijn tegenstander als tot nu toe aan alle andere fronten en dientengevolge ook ir staat het steeds weer klaar te spelen met de tegenover hem staan de menschenmassa's. Ook de supe rioriteit der beweeglijke Duitsche leiding over die der Sovjets is on dubbelzinnig gebleken, waarvoor de verovering der westelijke Oekraine het beste bewijs is. Dat zijn de les sen van den veldtocht in de Oekraine. Ook aan andere deelen van het Sovjetfront zullen deze zeer spoedig bevestigd worden. Op drie plaatsen een „Duinkerken-situatie". Berlijn, 20 Aug. (D. N. B.) De Duitsche leiding heeft de formaties der Sovjets op drie plaatsen in de hopelooze „Duinkerken-situatie" ge bracht, n.l. bij Reval, aan het Ladoga- meer en in Odessa. De Duitsche ring om Odessa wordt steeds nauwer samengetrokken, zoo dat den Bolsjewisten slechts de vlucht naar de Finsche Golf overblijft, waar zij door de Duitsche en Finsche marine worden opgevangen. Aan het Ladogameer hebben de Sovjets geprobeerd voor de Finsche formaties van den noordelijken naar den zuidelijken over te vluchten. Zij hebben hierbij hun kleine scheepjes en bootjes zoozeer overladen, dat duizenden Sovjets den dood in de golven gevonden hebben, waardoor de vlucht naar den reddenden spoor weg aan den zuidelijken oever van het Ladogameer mislukte. D.e catastrofe der Sovjets in Odessa heeft den grootsten omvang bereikt. Het Duitsche luchtwapen heeft hier reeds meer dan dertig schepen met ruim 170.000 brt. tot zinken gebracht. Een zware kruiser der Sovjets, tor pedobooten en torpedojagers,- pro beerden tevergeefs de transporten te beschermen, deze oorlogsbodems werden eveneens door de Duitsche bommen zwaar getroffen. De bolsje wisten, die in Odessa zijn opgesloten, vinden geen uitweg meer over de Zwarte Zee. Ook hun oorlogsmate riaal kunnen zij niet meer weg krijgen. Het Duitsche luchtwapen laat hun dag en nacht geen moge lijkheid voor een vlucht over de Zwarte Zee open. Jeugdige Sovjetofficieren. Berlijn, 20 Aug. (D. N. B.) Tijdens de gevechten aan den benedenloop van den Dnjepr geraakten op 17 en 18 Augustus talrijke zeer jonge Sovjet-officieren in Duitsche gevan genschap. Zij waren afkomstig van de Toemeensche militaire academie V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 78.000 gevangenen gemaakt. Hoofdkwartier van den Führer, 20 Aug. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In het gebied rondom en. ten N. van Gomel is een slag ge leverd die met een zware neder laag der Sovjet-weermacht is geëindigd. Onderdeelen van 17 divisies infanterie, een gemotoriseerde, twee pantser- en vijf cavale riedivisies benevens twee bri gades luchtlandingstroepen wer den verslagen, vernietigd of gevangen genomen. Ons vielen 780i00 gevanggnen, 144 gepantserde vechtauto's, 700 stukken geschut en twee pantsertreinen in handen. Italiaansch legerbericht. Rome, 20 Aug. (Stefani.) Het 442ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van. Tobroek in Noord-Afrika bedrijvigheid der ar tillerie en plaatselijke actie van vooruitgeschoven afdeelingen. De Engelsche luchtmacht deed een aan val op Tripolis. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en viel brandend in de haven. In de omge ving van Solloem werd een Blen heim gedwongen achter onze linies te dalen. De zes inzittenden werden door een Duitsche afdeeling gevan gen genomen. Afdeelingen Duitsche stuka's hebben ter hoogte van To broek een Britsche vlooteskader ge bombardeerd. Twee schepen werden tot zinken gebracht, twee andere ernstig beschadigd. Talrijke opva renden der tot zinken gebrachte schepen, die in gewapende sloepen het land bereikten, werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende actie der vijandelijke luchtmacht, die sterk-explosieve en tijdbommen liet vallen, waardoor verschillende ge bouwen in de woonwijk van Gondar beschadigd werden. Bedrijvigheid der vooruitgeschoven afdeelingen, welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop hadden. Eert onzer afdeelingen jagers heeft, terugkeerende van een aanvals- vlucht, in de nabijheid van de Sici- liaansche kust vijandelijke (jagers aangevallen. Twee Hurricanes wer den neergeschoten. Andere afdeelin gen der luchtmacht hebben de luchtbases op Malta gebombardeerd. De doelen getroffen en branden te weeggebracht. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd". in Siberië. De opleiding, waaraan door 300 cadetten werd deelgenomen, zou pas in het voorjaar van 1943 af geloopen zijn. De opleiding der cadetten werd echter reeds einde Juli afgesloten en de jongelieden werden als luitenants naar het front ge stuurd. Een Finsch communiqué. Helsinki, 20 Aug. (D. N. B.) In de Finsche Golf hebben naar .officieel van Finsche zijde wordt meegedeeld, Finsche troepen van een vijandelijk convooi vier transportschepen van 4000, 3000, 2000 en 1500 ton vernie tigd. Deze schepen waren o.a. met munitie, levensmiddelen, auto's en benzine geladen. Ook een vijandelijke mijnenveger van 500 ton, die het convooi be schermde, werd vernietigd. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben eveneens van dit convooi een transportvaartuig van 1500 ton tot zinken gebracht. In de haven van Hangö werd bovendien door artil lerie een transportschip zoo zwaar beschadigd, dat het onbruikbaar is. DE PLANNEN VAN ROOSEVELT EN CHURCHILL. Een commentaar van de Völkischer Beobachter. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.) „Ver sailles moet dus nog overtroffen worden", aldus de Völkischer Beo bachter in een commentaar op het artikel in de Times, volgens het welk de geheele wereld, behalve Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie onder controle geplaatst moet worden, opdat zij nooit meer een oorlogspotentieel kan ontwikke len. Hoe werd het ook weer gezegd in de fameuze verklaring van Chur chill en Roosevelt?, zoo vraagt het blad en schrijft verder: „Vergemakkelijking voor alle sta ten, groot en klein, overwinnaar of overwonnene om onder dezelfde voorwaarden deel te nemen aan den handel en toegang tot de grondstof fen, welke voor hun welstand nood zakelijk zijn; verder algeheele eco nomische samenwerking met het doel allen volken verbeterde ar beidsmogelijkheden, een economi sche vooruitgang en sociale veilig heid te verschaffen, zoo staat in dit opruiende stukje te lezen. Hetgeen echter de Times hierover zegt, beteekent: vernieling van de nationale economische kracht van Duitschland en Italië en alle andere volken, wier drang naar arbeid en vooruitstrevendheid niet strooken met het kapitalistische imperialisme, alsmede de onteigening van de zware industrie en de grondstoffen dezer naties, zooals het den Jood- schen propagandist Kaufmann in Amerika voor oogen heeft ten gunste van Amerikaansch-Britsche concerns voor welke het Duitsche volk heerediensten moet verrichten. „Algeheele economische samen werking?" gecentraliseerde controle in den vorm van pools (in handen van het internationale jodendom en consorten) schrijft de Times en daarmee zegt het blad ons genoeg. Deze uitlatingen, zoo verklaart de Völkischer Beobachter, zijn een vol ledige bevestiging van het feit, dat Churchill en Roosevelt met het ge klets over zelfbeschikking, econo mische samenwerking, ontwapening en veiligheid geen ander doel voor oogen hebben dan de militaire en economische werelddictatuur. HET LOT DER ONTVOERDE LETLANDSCHE KINDEREN. Riga, 19 Aug. (D.N.B.) De „Deut sche Zeitung in Ostland" bevat een uitvoerig artikel over het lot van de kinderen, die door de Sovjets uit Letland ontvoerd zijn. De ontvoe ring der kinderen was door Joden georganiseerd, zoo schrijft het blad. Op 25 Juni werden de kinderen bij eengebracht, deels bijeengedreven. Toen ging het met wagens en te voet naar de grens toe. Na den in tocht der Duitsche troepen gingen de moeders op weg om haar kinde-* ren te zoeken. Met behulp van de Duitsche soldaten is het ook gelukt, een deel der weggevoerde kinderen terug te vinden en terug te bren gen. Volgens mededeelingen van ooggetuigen werden wagens met de kinderen naast munitiewagens ge plaatst en zoo blootgesteld aan de Duitsche luchtaanvallen. Uit Riga zijn 400 kinderen naar de Sovjet- Unie ontvoerd. Van dezen konden er tot dusver 50 teruggevonden wor den. Zij bevonden zich in een volko men verwaarloosden toestand en velen hunner waren gewond. 21 kinderen heeft men dood aangetrof- fe. De rest is spoorloos verdwenen. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN DE BOLSJEWISTEN. Tokio, 20 Aug. (D.N.B.) Tokio Asahi Sjimboen meldt van de Ame- rikaansche Westkust, dat opnieuw drie Amerikaansche en twee Sovjet tankschepen met vliegtuigbenzine naar Wladiwostock zijn uitgevaren. In San Francisco en Los Angelos worden eveneens verscheidene tank schepen geladen, welke binnen en kele dagen zullen vertrekken. Aan genomen wordt, dat de thans ver trekkende schepen de reeds onder weg zijnde en de binnen enkele da gen vertrekkende schepen elkaar ergens op den Stilln Oceaan zullen ontmoeten om vervolgens gemeen schappelijk naar Wladiwostock te varen. Scheepvaartkringen in San Fran cisco wachten, naar Asahi Sjimboen meldt, met de grootste spanning af welke stappen Japan zal doen als gevolg van de Amerikaansche hulp actie voor de.Sovjet-Unie. De kruistocht tegen het ongeloof. Deze kruistocht is Adolf Hitler begonnen, toen zijn weermacht de oostelijke gren zen van Duitschland overtrok. Een kruistocht tegen het ongeloof, dat is de veldtocht in het Oosten en daarom juist heeft deze veldtocht de volle sympathie en medewerking van allen, die het wel meenen met het geloof. Het feit, dat de bolsjewistische machthebbers kerken hebben verwoest. priesters hebben doodgemarteld, het geloof heb ben bespot, kortom, dat zij alles wat ons heilig is met den onder gang hebben bedreigd, dit alles dwingt ons tegeni hen den> strijd aan te binden en dezen voort te zetten, totdat het 'bolsjewisme van den aardbodem zal zijn weggevaagd. Aan dezen kruistocht tegen het ongeloof dient een ieder die zich christen noemt deel te nemen. De jongeren metter daad. Zij die te oud zijn, door het versterken van het thuis front. Afwachten is een misdaad. Tegenwerken is verraad ten op zichte van christendom, be schaving en cultuur, is volks- verraad ten opzichte van ons volk, is landverraad ten opzich te van ons vaderland. Aan den kruistocht tegen het ongeloof nemen, behalve de Duitsche weermacht en de ver bonden legers van Finland, Hongarije, Roemenië en Italië de legioenen uit alle beschaafde landen van Europa en reeds duizenden Nederlandsche man nen deel. Binnenkort vertrekt weer een contingent naar het oosten. Laten zij die er aanspraak op maken Nederlander te zijn, beseffen, dat zij dan ook plich ten te vervullen hebben, laten zij zich aanmelden bij: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BRITSCHE MILITAIRE VERLIEZEN IN DE LUCHT. Berlijn, 20 Aug. (A.N.P.) Van Duitsche militaire zijde wordt op gemerkt, dat de Britsche lucht macht bij haar vruchtelooze aan- valspogingen in het Westen niet al leen gevoelige verliezen aan vlieg tuigen heeft geleden, maar ook aan personeel. Wanneer men als sterkte van de bemanning van ieder vlieg tuig een gemiddelde van slechts drie personen aanneemt, zoo heeft men uitgerekend, dan hebben de Britten, sedert 22 Juni j.l. ongeveer 2700 vliegers verloren bij bun po gingen o,m Duitschland en de bezet te gebieden aan te vallen. Een groot gedeelte van dit groote aantal vlie gers kon gevangen genomen wor den, doch velen hebben den dood gevonden. Van Duitsche zijde heeft men vastgesteld, dat de Engelschen sedert het begin van hun pogingen om hun Sovjetvrienden door middel van aanvallen in het Westen te ont lasten, in totaal 885 vliegtuigen hebben verloren. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de Engelschen op verscheidene da gen en nachten in het geheel geen aanvalspogingen hebben onderno men. BRITSCHE VLIEGTUIG VALT OP LONDENSCHE ARBEIDERS WIJK. Genève, 20 Aug. (D.N.B.) Volgens een bericht van de Times van 18 Aug. is Zaterdagochtend j.l. een Britsch vliegtuig brandend neergestort op een door arbeiders bewoonde straat in de Londensehe voorstad Newark. Daarbij werden zes kinde ren uit een arbeidersgezin gedood, terwijl de moeder van hetzelfde ge zin zich met haar zevende kind in veiligheid wist te brengen door uit het raam te springen. Drie arbei- dershuizen werden door brand vol komen verwoest en drie andere hui zen" werden min of meer ernstig gehavend. 's-Gravenhage, 21 Aug. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, met ver wijzing naar hetgeen dezer da gen in verband met de distribu tie van aardappelen is gepubli ceerd, dat gedurende het tijd vak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augus tus a.s. de met „32 reserve" ge merkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het kcopen van Xy„ kg aardappelen. DE VERWARRING BIJ DE SOVJET-LUCHTMACHT. Berlijn, 20 Aug. (D.N.B.) In het luchtruim van Gomel is op 18 Augustus de jachtvlieger der Sov jets, Wladimir Pawelitsj Sasskykof, neergeschoten. Hij werd gewond en raakte in Duitsche gevangenschap. Hij vertelde de eenige geredde van zijn jachtformatie te zijn. Zonder rekening te houden met de zware verliezen door de Duitsche jagers en luchtdoelgeschut, had zijn forma tie de laatste dagen steeds weer moeten opstijgen. Van eiken vlucht naar den vijand is echter nog niet de helft van de vertrokken machi nes teruggekeerd. De laatste twee weken heeft hij alle vliegvelden tusschen het Ilmen-meer en Gomel leeren kennen, daar zijn formatie steeds daarheen verplaatst werd, waar vliegtuigen noodig waren. Meer dan eens is het voorgekomen, dat zijn formatie is aangevuld met de resten van andere formaties. Herhaaldelijk ook is het gebeurd, dat zij wegens gebrek aan benzine niet hadden kunnen vliegen, omdat door Duitsche bommen of door duikvluchten van Duitsche jageis de voorraden brandstof op de vlieg velden vernietigd waren. Verschil lende transporten munitie en brand stof zijn den laatsten tijd niet meer tot het front doorgedrongen, omdat tal van spoorlijnen vernield of de transporten onderweg door Duitsche duikbommenwerpers waren, aange vallen. Ondanks al deze moeilijk heden hadden de politieke commis sarissen, die zelf niet meevlogen, de Sovjet-jachtvliegers tot steeds nieu we vluchten tegen den vijand aan gezet. SPANJES BEVOLKING 25.5 MILLIOEN. Madrid, 19 Aug. D.N.B.) Spanje telde vorig jaar 25,-5 millioen in woners, naar het Spaansche bureau voor de statistiek bekend maakt. Volgens de vorige volkstelling in 1930 had Spanje 24 millioen inwo ners. De toeneming is te opmerke lijker, daar tusschen beide tellin gen de burgeroorlog met meer dan een millioen gesneuvelden en ver moorden ligt. De jaarlijksche toe neming wordt voor den komenden tijd geraamd op 250.009. Madrid heeft voor het eerst meer dan een millioen inwoners en is nu naast Barcelona de tweede Spaan sche millioenenstad. Als derde stad volgt Valencia met 40-0..000 inwo ners. Veertien steden hebben meer dan 100.000 zielen. EEN FRANSCH PROTEST BIJ DE ENGELSCHEN. Vichy, 20 Aug. (A.N.P.) De Fran- sche regeering heeft door bemidde ling van de Amerikaansche regee ring, benevens in een nota van den Franschen gezant in Madrid aan den Engelschen ambassadeur aldaar, een scherp protest aangeteekend tegen de poging van de Engelschen, om de nog in Syrië aanwezige Fransche troepen in dienst te nemen. De Fransche regeering was van dit voornemen der Britten op de hoog te gekomen door een in de Engel sche radio verspreiden oproep, van generaal Catroux aan de Fransche strijdkrachten in den Levant. De Fransche regeering wijst er op, dat op grond van de wapenstilstands conventie van St. Jeanne d' Arc iederen Franschen soldaat in Syrië de mogelijkheid geboden is naar Frankrijk terug te keeren. In strijd hiermede wordt thans op de Fran sche soldaten druk uitgeoefend om zich bij de strijdkrachten van gene raal 4e Gaulle aan te sluiten. Zie verder Buitenland pag. 5.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1