Taak der PX aan het Oostfront. Indrukken uit den arbeidsdienst. Prijzen in slagers winkels. ALKMAARSCHE COURANT jVAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941.ttPagina 3 KAMP DEURNE. Wegenaanleg als wcrkobject. _(Poiygoon-Ned. Arbeidsdienst), Aan een artikel der Ver. Pers- bureaux ontleenen wij: Zooals men weet, is de persoon- lijke persfereferent van den secr.- gen. van het dept. van volksvoor lichting en kunsten, SS Haupt- sturmführer Wouter Hulstijn, be last met het commando over de Nederlandsche Propaganda-Kom- panie, die Zaterdag j.l. naar het O.-front is vertrokken. „De oude oorlogscorrespondent, zooals wij hem kennen uit den Boerenoorlog, den Russisch-Ja- panschen oorlog en den wereld oorlog heeft afgedaan," aldus verklaarde de heer Hulstijn aan een redacteur van de V. P. B. in antwoord op zijn vraag om nadere gegevens over de taak en werk wijze van de P .K. „Wanneer in die oorlogen jour nalisten naar het front gingen, werden zij veilig opgeborgen bij een of andere étappe om van tijd tot tijd onder leiding van een offi cier eens een kijkje in de vuur linie te gaan nemen, wanneer daar toevallig een gevechtspauze was. Overigens zijn er geweest onder die oorlogsverslaggevers, die zich heb ben onderscheiden door hun dap perheid. Er zijn er ook gesneuveld. Zoo vond men b.v. na een der groote doorbraakpogingen bij Cam- brai een notitieblok van een Ame- rikaanschen verslaggever, waarop deze als zijn laatste bericht had genoteerd, dat een in zijn nabijheid inslaande granaat „uw verslag gever doodelijk gewond heeft". Strijd in het teeken van het zonnerad. Daar er oorlogscorrespondenten noodig zijn, aldus de heer Hulstijn, voor de documentaire geschied schrijving van den oorlog en voor het onderhouden van den band tusschen front en vaderland, heeft de Duitsche legerleiding naar an dere wegen gezocht. Zij heeft deze gevonden door het militair inbou wen van propaganda-compagniën in de geheele oorlogsmachine. Dit zijn normale gevechtseenheden, die ook daadwerkelijk aan den strijd deelnemen, doch in wier gelederen journalisten, foto-reporters, came ramannen en radio-verslaggevers strijden. De Waffen SS heeft tot dat doel een speciale compagnie opgebouwd, waarin de Nederland sche P.K.-trein tactisch als een der secties is opgenomen; evenals de Noren, Denen en Vlamingen strijden de Hollanders in het tee ken van het zonnerad. De P.K.-eenheden zijn volkomen gemotoriseerd. Zij zijn behalve door het zonnerad gekenmerkt door een Hollandsch klompje met een liggende pijl er door. Ik word als commandant, behalve door drie Nederlandsche officieren bijgestaan door een Duitschen luitenant, die Pionniers aan het woord. 's-Gravenhage, 21 Augustus. (A.N.P.); Het behoeft geen betoog, dat bij den Nederlandschen Arbeidsdienst het werk een eerste plaats inneemt. Daarover is geschreven en gespro ken: Er zouden werken van open baar nut worden uitgevoerd, waar het geheele volk van zal profitee- ren. De tweede pionier, die binnen kort naar huis terugkeert en dien wij naar zijn indrukken over zes maanden arbeidsdienst vroegen, verklaarde heel openhartig, dat de eerste kennismaking met het Werk- object was tegengevallen. Op een goeden morgen was de ploeg uitgerukt. De tocht ging over een slechten weg of liever langs een paar karresporen met kuilen, die door den regen tot modderpoel wa ren geworden. Daar klonk het com mando „halt". Niemand begreep, waarom juist op die bepaalde plaats halt moest worden gemaakt. Er werd evenwel gezegd, dat we bij het werkobject waren aangekomen. Met den besten wil van de wereld konden we het niet ontdekken en waren dan ook danig teleurgesteld: er was niets anders dan een onre gelmatig perceeltje heidegrond, armtierig en verlaten, een onaan- De staf. Aan de Nederlandsche P.K.-trein zijn verbonden: 8 journalisten, 5 persfotografen, 3 cameramannen en 4 radiotechnici. De journalisten treden eveneens op als radiover slaggevers. Voorts gaan er met den P.K.-trein, welke uit 23 auto's, 2 vrachtauto's en eenige motor rijwielen bestaat, de noodige me chanicians, chauffeurs, instru mentmakers en ander technisch personeel mee. Eén der wagens be vat een volledige instrumentma kerij voor het repareeren van film apparaten enz. Kleine losse benzinemotoren zul len zelf electrische energie kunnen opwekken. T. a. v. d, bewapening volstond de heer Hulstijn met te zeggen, dat zijn afdeeling een ster ke gevechtseenheid vormt, in staat om aan elke aanvalshandeling deel te nemen en zich tegen eiken aan val te weer te stellen. „De Nederlandsche P.K. zorgt dus voor journalistieke bijdragen. In het bijzonder over de krijgsver richtingen der Nederlandsche vrij willigers. Voorts zal zij zorgen voor de noodige fotografische opnamen en frontreportages. Bovendien zal zij de Nederlanders aan het Oost front voorzien van litteratuur en hen ook op andere wijze gelegen heid tot ontspanning geven. Deze afdeeling staat onder leiding van den heer Seyffardt Jr. Lt.-gen. Seyffardt heeft 1000 beschikbaar gesteld voor den aankoop van een veldbibliotheek, samengesteld uit de beste werken van Nederland sche auteurs. Met den aankoop hiervan is be last dr. van Ham, hoofd van de afd. boekwezen van het dept. van V. en K. Deze bibliotheek komt onder leiding te staan van den eersten luitenant Harmse, redac teur van de Arbeiderspers, die Za terdag j.l. reeds naar het Oostfront is vertrokken. Bovendien wordt er voor ge zorgd, dat eiken dag per koerier een aantal exemplaren van de voornaamste Nederlandsche dag bladen naar het Nederlandsche legioen worden gezonden, terwijl een uitgebreide collectie gramo- foonplaten evenmin zal ontbreken. De artikelen, foto's, films en radio-reportages der Nederland sche P.K. worden aan de dagbla den en theaters geleverd tegen een door het dept. van V. en K. vast te stellen vergoeding. Deze gelden worden gestort in een speciaal fonds, dat bestemd is voor latere sociale zorg. Dit fonds is in een stichting ondergebracht, in welks bestuur o.a. zitting hebben: lt.-gen. Seyffart en prof. dr. T. Goede- waagen. DUITSCHE STOOTTROEP TREKT NA DE VERNIETIGING VAN EEN SOVJET WEERSTANDSNEST VERDER. (Hoffmann) 's-Gravenhage, 21 Aug. De ge machtigde voor de prijzen bericht, dat hem ter oore is gekomen, dat sommige slagers van meening zijn dat voor hen de verplichting niet meer betsaat om prijslijsten, voorzien van het stempel van de gemeente secretarie, in hun winkels op te han gen. Volgens hen zou dit voorschrift van het detailprijzenbesluit vleesch en vleeschwaren en het prijzenbe- sluit 1940 varkens, varkensvleesch en vleeschwaren vervallen zijn door de afkondiging van het prijsaandui- dingsbesluit. Hierin wordt namelijk verklaard, dat artikel 8 van de prijs- opdrijvings- en hamsterwet 1939 en andere voorschriften inzake prijs vermelding buiten werking treden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de voorschriften betreffende de prijs lijsten in de bovengenoemde beslui ten niet als bepalingen inzake prijs vermelding moeten worden be schouwd. Zij moeten integendeel worden opgevat als prijsvormende bepalingen, hetgeen blijkt uit artikel 7 van het prijzenbesluit 1940 varkens, varkensvleesch en vleeschwaren. Als prijsvormende bepalingen worden zij door het prijsaanduidingsbesluit dus niet aangetast. De verplichting tot het ophangen van' de door de gemeente-secretarie gestempelde prijslijst blijft dus be staan en het niet opvolgen van dit voorschrift stelt den slager bloot aan vervolging door den inspecteur voor de prijsbeheersching. GOEDE SLAG VAN NIJMEGENS POLITIE. Door de Nijmeegsche politie zijn gister aangehouden vijf jongelieden van ongeveer 18 en 19 jaar, die zich schuldig gemaakt hebben aan verschillende diefstallen. Een 19- jarige winkelbediende heeft zijn patroon benadeeld voor honderden guldens aan bonnen en levensmid- ZOO SLOEG HET DUITSCHE LUCHTWAPEN IN OEMAN TOE. Van een Sovjet munitie-trein bleef nog slechts een ruïne over. (Hoffmann) HET CLANDESTIENE SLACHTEN. Zoo wordt onze volksgezondheid bedreigd! (ProfiltiJ DE MANNEN VAN EEN VOORHOEDE-AFDEELING TREKKEN OVER EEN DOOR DE SOVJETS OPGEBLAZEN BRUG. (Weltbild-Polygoon' delen. Een tweede bediende van een andere firma werd voor eenzelfde feit gepakt. Gelijk overal in den lande zijn rijwieldiefstallen] ook te Nijmegen aan de orde van den dag. De politie is er ifi geslaagd drie jonge arbei ders te pakken wegens diefstal van tientallen rijwielen. Men dreef in Nijmegen de brutaliteit zoo ver, dat op zekeren dag dieven met een vrachtauto langs de huizen en za len reden, waar men dacht rijwielen te kunnen stelen. Als deze op slot stonden, werden zij de vrachtauto ingedragen en weggevoerd. zienlijk stukje vaderlandschen goed, waaraan geen eer te behalen zou zijn. Zoo meenden we ten minste. Maar we begonnen, we gingen verder, iederen dag opnieuw, met frisschen moed. De marsch naar het stukje heide werd ons even ver trouwd als vroeger in onze jongens jaren de weg naar school. We zou den kunnen zeggen, dat we eigen lijk opnieuw naar school gingen op dit stukje hei, want we hebben er onzegbaar veel geleerd. De heide werd afgestoken en tot op zestig centimeter diepte uitge graven, omgegooid en geëgaliseerd. Het was een zwaar, moeizaam werk, dat voor het oog langzaam vorder de. Maar toch zat er vooruitgang in en de lust in den arbeid groeide naar mate meer resultaten werden behaald. „Ik moet zeggen: Er zat ook iets plezierigs en opwekkends in als de commandant komt meedeelen, dat, wat de arbeidsprestatie betreft, het gemiddelde van een normale werk ploeg telkens werd overschreden". Wij waren beslist geen volleerde grondwerkers. Degenen, die van huis uit gewend waren met de spa de om te gaan, waren onder ons met een lantaarntje te zoeken. Ons tempo was niet buitensporig opge voerd. We werkten evenwel regel matig. De pauzes., waren ruimschoots voldoende en daarenboven werd niet de heele dag aan den arbeid besteed. Toch schoten we op. Dit is zon der twijfel toe te schrijven, zoo ver klaarde deze tweede werker, aan de opgewekte sfeer, waarin het werken geschiedde. Met een man of tien in een greppel hadden we het genoegelijk onder elkaar en het werk kon niet zoo zwaar zijn of 't weer zoo slecht, het ging er toch prettig toe. Het geheim van deze opgewekt heid? Dit ligt in het besef, dat men samen bezig was iets tot stand te brengen. Want het heitje werd langzamerhand werkelijk ak kerland, de weg erheen werd beter begaanbaar gemaakt en we zagen in onze gedachten op dit stukje gronct de lupine staan en de rogge met volle, rijpe aren. „En mochten we daarop niet trotsch zijn?" De derde man, wien wij naar zijn indrukken uit het kamp vroegen, was vooral getroffen door het succes van de lichaamsoefeningen in de vroege ochtenduren. De reveille klinkt in niemands ooren prettig, ook niet in de ooren van mannen van den arbeidsdienst. In den half slapenden toestand van iederen morgen is men beslist van meening, dat men tekort heeft geslapen, dat de dag naargeestig zal zijn en dat het voor je persoonlijk welzijn beter is te blijven liggen. Maar de reveille in het arbeidskamp is onverbidde lijk: om zes uur opstaan en om 6.05 lichaamsoefening. Dan spannen zich de spieren en de botten kraken. Er waren er bij onze ploeg, die een kwaden tijd moesten doormaken, voordat zij eenigszins aan een ge zond gebruik van hun lichaams krachten gingen wennen. Anderen waren sportiever, maar allen be seften na eenigen tijd dat deze vroege lichaamsoefeningen je dage lijks leniger en sterker maakten en zelfs frisscher van geest. „Met dat al hebben wij wel bij het morgenkrieken in een voet dik sneeuw gestaan en maakten we een looppas tegen een Noordooster in, die je den adem benam en vlijm scherp over je gezicht sneed. Dat was niet bepaald een pretje, maar wij werden er sterk van. Ook in den loop van den dag wer den er in ons kamp nog sport bedre ven. En zelfs zij, die 's morgens niet zoo goed meekonden, stonden bij deze lichaamsbeweging hun man netje. En wanneer we dan tenslotte met een moe lichaam en tintelende spieren in de cantine bijeen zaten, dan beloofden we onszelf plechtig, dat we ook na den tijd in den ar beidsdienst zouden blijven doorgaan met in sport en spel ons lichaam te harden. Dit was mijn ontdekking". En het mag tot slot van deze korte indrukken uit den arbeidsdienst dan onze ontdekking zijn, dat al de genen, die zich melden voor dezen dienst, hoe verschillend van aard ook, beter en rijker in de maat schappij terugkeeren, wanneer hun diensttijd voorbij is. DEURNE (WASBERG). Zang en muziek tijdens de rust. .(Polygoon-Ned. Arbeidsdienst), HET PERSONEEL DER RADIO- CENTRALES. Gaat grootendeels over in rijksdienst. Amsterdam, 21 Augustus. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Op 14 Augustus j.l. heeft een bespreking plaats gevonden met den voorzitter en den secretaris van de door deni directeur-generaal der P.T.T. benoemde commissie voor de rijksradiodistributie. Het hoofdbestuur van den Nederland schen bond van personeel in over heidsdienst, aangesloten bij het N.V.V., was vertegenwoordigd door de heeren Blom en Forrer. Als resultaat der besprekingen kan worden medegedeeld, dat allen, die voorheen in dienst waren van een door een particulier geëxploi teerde radiodistributiecentrale en die, naar het oordeel van de com missie hierboven bedoeld, geschikt zijn bevonden om in rijksdienst te worden opgenomen, zeer binnen kort mededeeling zullen ontvangen, op welke voorwaarden zij in dienst van het rijk zullen kunnen worden aangesteld. Medegedeeld kan worden, dat vrijwel allen in de gelegen heid zullen worden gesteld in dienst van het rijk te komen en dat in het algemeen aan de be langhebbenden 'n loon zal wor den toegekend, hetwelk gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd betaald. De indienstneming zal op ar beidscontract plaats vinden. Indien de betrokkenen echter geschikt blijken te zijn en met werkzaam heden van blij'venden aard zijn be last, zal later een vaste, aanstelling volgen. Bij de vaststelling van het loon is rekening gehouden met den leef tijd van de betrokkenen en het aantal jaren, dat zij bij de radio distributie werkzaam zijn. Vertrouwd mag worden, dat uiterlijk 1 October a.s. allen, die voor een aanstelling in aanmerking komen, daarvan mededeeling zui len-hebben ontvangen. Degenen, die niet voor een aanstelling in aan merking komen of die voor de aangeboden betrekking meenen te moeten bedanken, zullen een uit- keering ontvangen ten bedrage van een jaar loon, berekend naar het bedrag, dat zij bij hun vroegeren werkgever hebben verdiend. Ten aanzien van hen, die tot nu toe in dienst waren van een door de gemeente geëxploiteerd bedrijf, zullen eveneens binnen afzienbaren tijd nadere mededeelingen kunnen worden verwacht. Ook te hunnen behoeve wordt nauwkeurig nage gaan, welke bezoldiging en rang zullen worden toegekend. Reeds kan ten aanzien van deze personen wor den medegedeeld, dat, voor zoover zij thans reeds in vasten dienst zijn, het in het voornemen ligt hen ook in vasten dienst van het rijk aan te stellen. MUSSERT BEZOEKT DE N.S.V. 's-Gravenhage, 21 Aug. Dezer dagen heeft de leider der N.S.B., ir. Mussert, in gezelschap van mevr. de Ruiter en den heer Da Costa een bezoek gebracht aan het bureau der „National-Sozialistische Volkswohlfahrt" in het „Arbeits- bereich" der N.S.D.A.P. in Neder land, waarbij ook de leidster der vrouwenorganisatie in het „Ar- beitsbereich" aanwezig was. Amts- leiter Möller deelde bijzonderheden mede over het karakter en de taak der „National-Sozialistische Volks wohlfahrt" in Duitschland en gaf aande hand van statistieken en voorbeelden een overzicht van het werk der N.S.V. in Nederland, die in zoö korten tijd een buitengewoon vruchtdragenden arbeid voor de Duitschers in Nederland verricht heeft. SAMENWERKING „LABARCO" MET AMBTENAARSBOND. Op 20 Augustus 1941 kwam te Utrecht de bondsraad van den lan- delijikfen bond van arbeidscontrac tanten in Overheidsdienst („La- barco") in vergadering bijeen. N'a .uitvoerige discussies werd met overgroote meerderheid de navol gende motie aangenomen: „De Bondsraad van den „Labar- «- co", op 20 Augustus 1941 in ver gadering te Utrecht- bijeen, dechar geert het dagelijksch bestuur voor de gehouden besprekingen met den Ambtenaarsbond, gevestigd te 's-Gravenhage, en overige autori teiten. Hij spreekt de overtuiging uit van de noodzakelijkheid om onder de huidige omstandigheden en ge hoord de uiteenzettingen te beslui ten tot samenwerking met den amb tenaarsbond, teneinde te geraken tot een concentratie van alle amb tenaren werkzaam op arbeidscon tract in overheidsdiensten en semi- overheidsdiensten, door de oprich ting van een afzonderlijke groep van deze werknemers binnen het kader van den genoemden ambte naarsbond. Hij verzoekt het dagelijksch be stuur op korten termijn een serie afdeelingsvergaderingen uit te schrijven in welke dit voorstel van den ambtenaarsbond aan al zijn leden persoonlijk zal worden voor gelegd. Hij stelt op den voorgrond dat het in het belang van een vruchtbare samenvoeging' en vol ledig begrip van de nooden en be langen der bedoelde ambtenaren gewenscht en vereischt is daartoe een bestuurder uit zijn midden vrij te stellen". Jongen verdronken. - De 12- jarige Cornelis Banen, die sedert 16 dezer werd vermist en wiens opspo ring daarom door de politie was verzocht, blijkt, zooals gevreesd werd, verongelukt te zijn. Het lijk van den jongen, die aan toevallen leed, is-nabij de ouderlijke woning in den Schinkel gevpndgn. de krijgsverrichtingen op alle fron ten als P.K.-man heeft meege maakt en die daarbij niet alleen de rangen heeft doorloopen, doch ook onderscheiden werd met 't ijzeren kruis le en 2e klasse.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5