DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. Duitschland strijdt voor Europa., Sterke Sovjetstrijdkrachten verslagen. 148.200 br). vernietigd. DISTRIBVTtE-MEUWS I kg. aardappelen op bon „33 reserve". VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.45 tot 6.40 De vesting Tobroek succesvol aan gevallen. De stemming in Petersburg. Pagina 6 144. Om een van die rare planten bin den, die hij daar zag groeien. Die leken hem bij zonder sterk. Als Klompertje zich niet ver giste, kon hij daar een ste vige kattepult van maken. Zo gezegd, zo gedaan. Daar bindt Klom-» pertje het touw vast. 6X42 •obleem 1706. s, alhier, geeft een ïtering aan van Wanneer men oorspronkelijken st en men neemt als laatsten zet jeeld, dan is de ian de door ons 34—30, 27—21, i 43X5!! L-dig miniatuur. gend-a stand van 1. Wagter te Gro eft een zeer aar- 3ing. ch, op 3, 5, 8, 9, h. op: 15, 30, 38, ïlt: 1. 36X47 2. 47X40 (3 sch.) 3. 49X1-0 standje hieronder elfden auteur is ch. op: 8, 18, 19, 38. i. op: 22, 29, 33, 42. ïlt: 1. 38X3-6 2. 36X18 3. 24X22 Men schenke nu aandacht aan heit dspel-letje. Zwart n en is gedwongen 2228 te spelen, beide zetten de wit te vinden! ossing voor deze sem 1712 van wes te Utrecht. („De Koerier'), ch. op: 19, 20, 26, 42. h. op: 22, 27, 30, 49. volgende rubriek de oplossing. ïtraat 17, naar Am- eldoorn, R.K., aan- van Geesterweg7, J. E. Knuist, R.K., 5, naar Berlijn. ïnstbode, van Wil- tar Meppel. C. J. uffeur, en gezin, 24, naar Ubbergen. R.K., onderwijzer, naar Oudenbosch. Ger.K., verpleeg- ïinalaan 11, naar G. Suurenbroek, galanterieën, van Nijmegen. N. iper, van Breed- nsterdam. T. J. odgieter, en echtg., itraat 6, naar Hei- .H., werkman PTT, 49, naar Schagen. rerf, N.H., z.b., van naar Kwadijk. Verdronkenoord C. Bakker, geen, Jitweg 1, naar Am- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 3706Ó. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 199. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Maandag 25 Augustus 1941 Meer dan 1000 Britsche toestellen neergeschoten. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 23 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het O. front blijven de ope raties volgens de plannen verloo- pen. Aan de Z.O. kust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen gis teren een koopvaardijschip van 1000 brt. tot zinken. In den afgeloopen nacht heeft 't luchtwspen verscheidene vlieg velden op het Britsche eiland ge bombardeerd. Mijnvegers en pa trouillevaartuigen schoten in- het Kanaal twee Britsche bommen werpers omlaag. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de Britsche vlootbasis Alexandrië, in den nacht van 21 op 22 Augustus werden bomtreffers geplaatst op havenwerken en bedrijven van verbruiksartiikelen. Er ontstonden groote branden. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen met geringe uit werking laten vallen op verschil lende plaatsen in W. en Z.W. Duitschland. Luchtdoelgeschut van artillerie schoot een der aanval lende bommenwerpers neer. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. (D.N.B.) Het operbevel der weermacht deelt mede:: „In de Oekraïne hebben Duit sche troepen het bruggehoofd -Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten noord westen van Kiev is de achtervol ging van den verslagen vijand tot over den Dnjepr voortgezet. Ten zuiden van het Ilmenmeer zijn sterke Sovjet-strijdkrachten ver slagen en over de rivier de Lo- wat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een omvang rijke buit viel in onze handen. De in gstland strijdende troepen ruk ken in concentrischen aanval naar Reval op. De aanval* aan weers zijden van het Ladogameer, die door onze Finsche bondgenooten met buitengewone dapperheid wordt ondernomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Aug. een aannval van Duitsche stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel resultaat op. Bom treffers stelden afweerbatterijen buiten gevecht, vernielden op slagplaatsen voor munitie en be schadigden verscheidene schepen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed gevolg vijandelijke stapelplaatsen bij Mer- samatroeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augus tus heeft de Britsche luchtmacht in gevechten boyen Groot-Bri- tanië, boven de Engelsehe wate ren, in Noord-Afrika en bij aan vallen op Duitsch gebied en het bezette gebied 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door afdeelingen der Duitsche luchtmacht, 128 door de marine. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Enge land 12 Duitsche vliegtuigen ver loren." Wat er in het Finsche gebied gepresteerd werd. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) Terwijl aan het Oostelijk front tusschen de Zwarte Zee en de Finsche Golf de operaties van de Duitsche troepen en die der bondgenooten in vollen gang zijn, is ook aan het Finsch Bolsjewistische front de druk van de Duitsche en Finsche strijdkrachten op de daar liggende Sovjetformaties, na de verovering van zwaar bevei ligde en hardnekkig verdedigde grensversterkingen, aanzienlijk toe genomen. Men moet een onderscheid maken tusschen de sectoren van het front, waar de Duitsche troepen schouder aan schouder met de Finsche forma ties strijden en den sector, waarin het gros van de Finsche troepen on der het opperbevel van veldmaar schalk Mannerheim strijdt. Het zwaartepunt van de gevechten aan het FinschBolsjewistische front ligt zonder twijfel op de Karelische landengte, tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf. Er bestaat echter uiteraard een vergaande wisselwerking tusschen de Finsche operaties aldaar tegen het Sovjetfront ten N. van Petersburg en den druk, dien de Duitsche Noor delijke vleugel op het oogenblik van uit het Z. en het W. op het verdedi- gingsgebied van Petersburg uit oefent. Zoo komt ook in dit belang rijke brandpunt van het geweldige front tegen dé Sovjets een succes volle samenwerking tusschen de Duitsche troepen en die der bond genooten tot uiting, waaraan de reeds sterk gedunde Sovjetformaties met lang weerstand meer zullen kunnen bieden. - Uit het Finsche weermachtsbericht van 22 Augustus 1941 blijkt, dat het den Finnen thans gelukt is ook den N.W.-oever van het Ladogameer te veroveren en .zoodoende een aan zienlijke verkorting van het front te verkrijgen, doch vooral het voor hen zeer belangrijke spoorwegknooppunt Blisen/aara, tusschen het Ladoga meer en de FinschBolsjewistische Srens in handen te krijgen. De ge lijktijdig ten W. van het Ladogameer voortgezette Finsche aanval, die o.a. tot de inneming van Keksholm heeft geleid, heeft intusschen zoo aanzien lijk veel terrein gewonnen, dat de verdediginis'zóne van Viborg reeds in de flank en in den rug bedreigd Na den slag bij Gomel. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) In den slag rondom en ten N. van Gomel, die op 20 Augustus met een zware neder laag voor de Sovjetweermacht in dit gebied werd beëindigd, is het gros van twee Sovjet-armeeën ver slagen. De slag begon reeds op 10 Aug., toen divisies infanterie en pantserdivisies ten O. van Kritschew, dat rond 110 K.M. ten Z. van Smolensk ligt, vrij sterke Sovjet strijdkrachten hadden omsingeld en met de vernietiging hiervan begon nen waren. Verscheidene divisies der Sovjets waren hier ingesloten. Hun toestand werd wanhopig, toen een versterkt regiment infanterie van het N. uit oprukte. De ingesloten Sovjets werden vernietigd of gevan gen genomen. De tweede aanval be gon van het W. uit ten Z. van Rogat- schew, dat 80 K.M. ten Z. van Mogi- lew en 110 K.M. ten Z.W. van Krit schew aan den Dnjepr gelegen is. Hier veroverden Duitsche divisies infanterie den overgang. Zij verover den de taai verdedigde Dnjepr-linie, terwijl andere strijdkrachten ten W. van de Sosh, dus in het gebied tus schen den Dnjepr en de Sosh, naar het Z. oprukten. Duitsche divisies omsingelden een andere vijandelijke groep in het gebied ten Z.O. van Rogatschew en vernietigden deze. Bijna 20.000 bolsjewisten moesten zich overgeven. Terwijl de Sovjets, die ten Z.O. van Rogatschew omsingeld waren, ver nietigd werden, drongen Duitsche gemotoriseerde pantserformaties en infanterie ten O. van de Sosh, dus ten Z.O. van Kritschew, in verscnei- dene aanvalsgolven naar het Z. op. De concentrische aanval op Gomel leidde op 19 Aug. tot de verovering van dit belangrijke knooppunt van spoorlijnen en wegen, welke plaats maarschalk Timosjenko tot zijn hoofdkwartier had genomen. Ten O. van Gomel werd de aanval vanuit het gebied van Kritschew en Roslawl tot in de buurt ten Z.O. van Klinzy, dus ongeveer 100 K.M. naar het O., voortgezet. Van Gomel uit werd den Sovjets de mogelijkheid van een terugtocht naar het O. afge sneden. Zij moesten ^rondom en ten Noorden van Gomèl slag leveren. Ondèrdeelen van 17 divisies infante rie, twee pantser- en vijf cavalerie divisies, een gemotoriseerde divisie en twee over land aangevoerde V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in overzeesche wateren ope- reeren, melden de vernietiging van in totaal 25 vijandelijke vrachtbooten van tezamen 148.200 brt. Hiervan hebben de duik- booten alleen in een achtervol ging van verscheiden dagen en na zwaren strijd uit een konvooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vrachtbooten van 122.000 brt. in totaal weggeschoten. Bo vendien hebben zij van de escor- teerende strijdkrachten een tor pedojager der Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Slechts acht schepen van dit krachtig beveiligd konyooi slaagden er in te ont komen in de Portugeesche terri toriale wateren. luchtlandingstroepen werden door den Duitschen aanval overrompeld en verslagen, vernietigd of gevangen genomen. Het aantal gevangenen steeg in dit gebied na de jongste be richten tot 87.000. 169 pantserwagens, 912 stukken geschut en twee pant- sertreinen vielen in Duitsche han den. Strijd om de bruggehoofden. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) De suc cesvol besloten slag bij Gomel heeft een gunstige uitwerking op de ver dere Duitsche operaties in dezen sector. Een snelle Duitsche divisie heeft de resten der bolsjewistische formaties achtervolgd en weer dui zend gevangenen gemaakt. Er wer den gevangenen gemaakt, die vrou- wenkleeding droegen. De zuivering van het gebied wordt met succes voortgezet. De strijd om de enkele brugge hoofden aan den Dnjepr welke nog door de Bolsjewisten bezet worden, is in vollen gang. De Sovjets hebben hun veldstellingen door het ingraven van de zwaarste pantsers versterkt. Op verscheidene plaatsen is het den Duitschen soldaten gelukt, door deze stellingen heen te breken en verder op te rukken. In de aan den Dnjepr gelegen gelegen stad Tsjerkassy hadden de bolsjewisten zich in de huizen verbarricadeerd. In hardnek kige straatgevechten braken Duit sche infanteristen snel het verzet der Sovjets. De stad werd in bezit genomen. Met steun van pioniers staken Duitsche soldaten toen over naar een in den Dnjepr gelegen eiland en ontrukten zij den Bolsje wisten ook dit steunpunt. Daarbij werd een geheel Sovjet-bataljon ver nietigd. In het gebied waar de Pripjet in den Dnjepr uitmondt, ontmoetten Duitsche troepen in onophoudelijke achtervolging vluchtende troepen- deelen der Sovjets, die op het station van een groote plaats in den trein zouden stappen. Duitsche artillerie nam het station onder vuur, waarbij de Sovjets zware verliezen leden. Daarop werd de plaats door de in fanterie in een bestorming ingeno men. Duitsche eenheden infanterie dron gen gisteren weer den ring van Odessa binnen en veroverden be langrijke strategische punten. Twee stations aan de spoorlijn, die naar Odessa leidt en door de Sovjets taai verdedigd werd, werden met het blanke wapen bestormd. Van hier uit ondernamen Duitsche stoottroe pen infanterie succesvolle aanvallen op veldstellingen der Sovjets. Een Roemeensch pantserregiment, dat reeds in Bessarabië schouder aan schouder met de Duitsche troepen gestreden had, bood steun bij den aanval. Door dezen aanval werd de bolsjewistische verdedigingsgordel op een belangrijke plaats ingedeukt. Onder brandende zonnehitte strijden nu de Duitsche en Roemeensche for maties verder en dringen geleidelijk dichter tot Odessa door. Odessa omsingeld. Boekarest, 23 Aug. (D.N.B.), Naar het hoofdkwartier van het Driitsch Roemeensche leger mededeelt, is Odessa volkomen en nauw door de Duitsche en Roemensche troepen in gesloten. Na zeer zware en deels uiterst bloedige gevechten werd de den voornaamste tegenstand van vijand in open veld gebroken. Teneinde de stad tegen iederen prijs te behouden en den val rut te stellen, werpt de vijand in allerijl bijeengetrommelde eenheden, be staande uit marinesoldaten, fabrieks arbeiders, chauffeurs en partij colon nes, in den strijd. Vele komen niet uitgerust en onbewapend aan het front. Onder bedreiging met revol vers van de Joodsche commissarissen strijden de bolsjewisten tot de totale vernietiging. De verdedigingslinies van beton, waaraan de bolsjewisten tien jaar gewerkt hebben, zijn ineen gestort. Alle versterkingen langs den Dnjepr zijn in onze handen. Honder den kazematten, met kanonnen en mi trailleurs bewapend, werden ver overd. De strijd in de Oekraïne, Berlijn, 24 Aug. ((D.N.B.) De ope raties der Duitsche luchtmacht in de Oekraïne hadden gisteren bijzonder succes. In onvermoeide aanvallen bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen en stuka's, naar het D. N. B. verneemt, de vluchtende troepen van den Sovjet-maarschalk Boed- jenny. Zware aanvallen werden ge daan op gemotoriseerde kolonnes, die vergeefs aan den bommenhagel der Duijgche gevechtsformaties pro- beerdente ontkomen. Elf Sovjet tanks werden vernietigd en zes andere moesten beschadigd blijven liggen. Bij den aanval op rijdende kolonnes werden 175 vrachtauto's en andere voertuigen vernield. Bij zware aanvallen op drie Sov jet-vliegvelden slaagden de Duit- schers er in 30 vliegtuigen, die start klaar stonden, door welgemikte ket- tingbommen te vernietigen. De toe stellen raakten al na de eerste bom men in brand. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers zeven Sov jetmachines neer. Tijdens de operaties vielen forma ties Duitsche gevechtsvliegtuigen in de wateren ten Oosten van Odessa een Sovjet-tankboot vaij 8000 ton aan en beschadigden haar zwaar. Op een rivier werd een sleep van 7 schepen tot zinken gébracht. Bij een aanval op Sovjet-kanonneerbooten, die streden op de Desna, een groote zijrivier van den Dnjepr, brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een monitor tot zinken. Een andere mo nitor moest, nadat hij zwaar bescha digd was door bommen, op het strand worden gezet. Alle Duitsche toestellen keerden van deze succes volle aanvallen terug. De strijd in den midden-sector. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) In den middensector van het Oostelijk front hebben gisteren formaties der Duit sche luchtmacht bijzonder doeltref fende aanvallen gedaan op troepen en verkeersdoelen der Sovjets. Lange rijen vluchtende Sovjet-colennes wer den gebombardeerd en in scheer- vlucht beschoten. De verliezen, die de Sovjets bij deze aanvallen hebben geleden, treffen menschen en mate rieel zwaar. Welgemikte ketting- bommen beschadigden 42 treinen zwaar, die gereed stonden om vluch tende troepen op te nemen, waarbij 500 wagons werden vernietigd of uit brandden. Twaalf marcheerende Sov- jetkolonnes konden volkomen in de pan worden gehakt, zoodat de bloe dige verliezen der Sovjets in dit ge bied als gevolg van' de vernietigende aanvallen van formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen buitengewoon groot zijn. Formaties Duitsche jagers scho ten in deze omgeving 12 bolsjewis tische vliegtuigen neer. De komende strijd. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) Bij het begin van de derde oorlogsmaand tegen de Sovjets vorderen de oor logshandelingen aan het Oostelijk front vlot. Naar het D.N.B. verneemt ter aanvulling van het weermachts bericht, zijn c'.e karakteristieke trek ken de volgende: de beveiliging van het geheele front aan midden- en benedenloop van den Dnjepr als punt van uitgang voor nieuwe operaties aan het Zuidelijk front; de begin nende omsingeling van een sterke Sovjet-aanvalsgroep door den linker vleugel van legergroep-Rundstedt en den rechtervleugel van legergroep- Boek in de streek tusschen Kief en Fomel en de concentrische opmarsch naar het laatste marinesteunpunt in het gebied der Oostzëestaten, de voormalige Estlandsche hoofdstad Reval (Tallinn). De gevechten zijn thans in het stadium van een rechtstreekschen strijd om de belangrijkste productie- en bestuursplaatsen des lands geko men. Als de bolsjewiki deze verlie- zen, kunnen zij den strijd niet krach tig voortzetten. Zelfs als er nog En-1 gelsche en Amerikaansche hulp mocht komen, kan deze wegens de groote afstanden toch niet meer tij dig beschikbaar zijn om de thans I voorbereide groote beslissingen nog te kunnen influenceeren. De inneming van Otsjakov. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft zich bij de inneming van de zeevesting Otsja kov, die de bolsjewisten tot basis voor hun lichte vlootstrijdkrachten in de Zwarte Zee hadden gemaakt, een Duitsche divisie onderscheiden, die in een moedigen stormaanval de stad veroverde - na den zeer hard- nekkigen tegenstand van zware kust- artillerie en oorlogsschepen te heb ben overwonnen. Een poging der bolsjewisten, om door breede mijn- velden den Duitschers het binnen dringen te verhinderen, mislukte. Tot dusverre zijn hier meer dan 2000 mijnen opgeruimd. De Sovjets heb ben buitengewoon zware verliezen geleden en 800 bolsjewisten zijn ge vangen genomen. De grootte van den buit heeft men nog niet kunnen vast stellen. Tot dusverre zijn geteld: 18 vliegtuigen, 31 stukken geschut, waarvan 12 met een kaliber van 20 tot 22 cm., meer dan 100 machine geweren, 27 granaatwerpers, 10.000 granaten, duizenden handgranaten en groote hoeveelheden kleinere wa pens en munitie. 's-G ravenhage, 23 Aug. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt onder ver wijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 25 Augustus t/m. 30 Augustus a.s. det met „33 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het keopen van 3 kg. aard appelen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 26 Augustus: op 9,54 onder 21,56 Italiaansch legerbericht. Rome, 23 Augustus (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 445 maakt het Italiaansche opperbevel bekend: Op de zegevierende actie van de luchtmacht tegen vijandelijke vloot- eenheden en tegen doelen van de vesting Tobroek en waaraan for maties Italiaansche jachtvliegtui gen hebben deelgenomen, zijn nieuwe schitterende successen van Duitsche jagers gevolgd, die in luchtgevechten nog tien andere Britsche vliegtuigen hebben neer gehaald. Engelsehe vliegtuigen onderna men aanvallen op de steden Tripo lis en Dema zonder resultaat van beteekenis. Te Bardia heeft ons luchtdoelgechut twee vijandelijke bommenwerpers neergehaald: In Oost Afrika levendige activi teit van de artillerie en gevechts handelingen die verliepen in het voordeel van onze troepen in de verschillende sectoren van het front bij Gondar. De vijand werd overal afgeslagen en liet talrijke dooden op het slagveld achter. Er werden wapens en een groote hoeveelheid munitie buitgemaakt. Rome, 24 Aug. (Stefani). Het 446ste communique van het Italaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Tobroek in Cy- renaica levendige bedrijvigheid van artillerieen luchtmacht der spii- mogendheden. Duitsche afdeelingen vliegttuigen hebben met succes luchtafweerbatterijen en schepen te Tobroek' gebombardeerd. Onze ja gers hebben een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche toestellen hebben Benghazi gebombardeerd en eenige schade veroorzaakt. In Oost-Afrika nieuwe aanvallen van vijandelijke vliegtuigen op on ze stellingen te Wolsjefit. Voortdu rende bedrijvigheid onzer afdeelin gen, die verkenningen in de vijan delijke linies verricht. In den afgeloopen nacht heeft de Italiaansche luchtmacht het vlieg veld Micabba op Malta gebombar deerd en talrijke branden veroor zaakt." Alle bedrijven worden als vestingen ingericht. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) De Völkische Beobachter schrijft: Omtrent den toestand in Peters burg geeft Moskou een stemmings beeld, waaraan wij ontleenen, dat, alle maatregelen getroffen worden om de stad tot den laatsten drup pel bloed te verdedigen. Bataljons voor vernietiging, volksweer, gewa pende arbeiders en studenten trek ken door de straten. Iedereen, die een wapen kan dragen, neemt aan de 'verdediging deel. Er wordeiï bijzondere succes sen in straatgevechten georgani seerd en alle bedrijven worden als vestingen ingericht. De bevolking zal schouder aan schouder met de soldaten vechten. Wij nemen hiervan kennis, schrijft het blad, en het spreekt van zelf, dat dergelijke aankondigingen den loop der gebeurtenissen dien overeenkomstig zullen bepalen. Dat dient men zich ook in Londen voor gezegd te houden, waar men ,,gren- zelooze bewondering en erkenning" (aldus de News Chronicle) voor de bolsjewistische verwoestingen aan den dag legt. De Times schrijft zelfs, dat de zaak van de bolschewisten ook de zaak van de Engelschen is. Hun lot kunnen de Sovjets door een derge lijke keuze van middelen niet ont gaan, schrijft het blad, evenals te voren de genadeloobe opoffering van menschenlevens aan het front slechts tot het resultaat leidde, dat de legers van de Sovjets des te ver nietigender verslagen werden en dat als gevolg van deze nederlagen reeds een gebied viermaal zoo groot als Engeland en voorzien van de belangrijkste hulpbronnen moest worden prijsgegeven. De werkloosheid in. Amerika. (D.N.B.) - New York Post heeft uit gerekend, dat rond 100.000 automo bielarbeiders door de beperking der automobielproductie broodeloos zui len worden. Groote brand te Saloniki. (D. N.B.) Te Saloniki is in den afgeloo pen nacht een groote brand uitge broken in de wijk Kalamaria als ge volg van onachtzaamheid van een vrouw. Talrijke gebouwen zijn daar aan ten offer gevallen en de schade is zeer groot. Ven Papen niet te Berlijn. (A. N.P.) Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn Zaterdag in de Wilhelmstrasse de buitenlandsche berichten en geruchten over een zoogenaamd verblijf te Berlijn van den Duitschen ambassadeur, von Papen, op een desbetreffende vraag nadrukkelijk tegengesproken. Dr. Göbbels naar Venetië. (D. N.B.) - Rijksminister dr. Göbbels zal zich op uitnoodiging vén den Italiaanschen minister van onder wijs, Pavolini, einde Augustus ter gelegenheid -^an de internationale filmtentoonstelling, naar Venetië begeven. Kaekisalmi door Sovjets volko men verwoest. (D.N.B.) - Van be voegde Finsche zijde wordt medege deeld dat de S vjets de stad Kaeki salmi (Kexholm) gelegen aan den Westelijken oever van het Ladoga meer, die door de Finsche troepen op 21 Augustus werd ingenomen, bijna volkomen verwoest hebben. Zie vervolg buitenland pagina 4.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1