NG ERK. m* - «NY. KAST. 1 AAR H I d 2785. 4. Bi Lgen van rwonderd zijn. lijk. DEZE ekende Uitbreiding en afzondering der prijs- voorschriften. Verbod van koppelverkoop. MF »»ieJ v i Films moeten voldoen aan eischen van den nieuwen tijd. Bevoegdheden van den secretaris- generaal. Groente- en fruitprijzen. Scherpe controle. Onder „Grundstücke- gesetz" valt ook huizenbezit. Pagina 6 :oopen. n directe verkocht. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941. Pagina 3 AAN). WAALWIJKSCH VAKMAN.) 'e, betrouwbare aan: Bureau Mierisstraat 62, i. Inl .kosteloos. Nederland, misatie van id!" iisme| RTEMENT DBOUW. het navolgende bedrijven van de t.w. d de gewassen, sn, welke in Juni ;n worden. Ge- oornamelijk voor eneens niet te idoeld onder a, b leien, zoodat deze gegeven. kken gelaat en haar nauwelijks Marash voelde et haar, toen hij ijd ging opgeven, ■oekeloos en bru- as recht op haar ip niet zoo, als u ig hij voort. „Pe- zich in Italië i de dorpjes langs de sterren te sta id meisje. In het nog. wel prettig, l het hem verve- idere verstrooiing, tot het besef ge- ast en dwaas dat sent naar Reno daar in geslaagd delen eehtschei- rijgen en bent als in New-York te- zaakwaarnemers en uw vrienden niet beter en toen den kreeg, kwam ig, dat Peters tel- in u eischte voor Vordt vervolgd). HET CLANDESTIENE SLACHTEN. Misschien is dit vleesch wel tuberculeus! Wie zal het zeggen? Gekeurd is het niet! x (Profilti) Prijsvormingsbesluit. 's-Gravenhage, 23 Aug. In de hedenmiddag gehouden pers conferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schok ker, uitvoerige toelichtingen ge geven op de nieuwe voorschrif ten, welke zijn vervat in het zoo juist gepubliceerde prijsvormings besluit 1941. Het nieuwe besluit beteekent eenerzijds een belangrijke uit breiding, anderzijds een afron ding van het tot dusver bestaande systeem der prijsvoorschriften. Het bevat voorschriften ten aan zien van de taak van het bedrijfs leven met betrekking tot de prijs vorming, ten aanzien van de cal culatie van de prijzen voor zooge naamde nieuwe goederen", waar onder vooral de surrogaten een be langrijke plaats innemen, ten aan zien van verkoopweigering, koppel verkoop en maatschappelijk niet verantwoorde inschakeling in den handel, terwijl tenslotte een aantal voorschriften wordt gegeven met betrekking tot de administratie van prijzen en het verstrekken van in lichtingen ten behoeve van de prijsvorming. De belangrijkste bepaling van het nieuwe besluit is neergelegd in ar tikel 1, waarin aan een ieder de verplichting wordt opgelegd „de prijzen en vergoedingen voor goede ren en diensten van eiken aard zoo danig te vormen, dat deze beant woorden aan de eischen, welke het algemeen belang in het bijzonder met betrekking tot de oorlogsom standigheden stelt". In de eerste plaats heeft deze bepaling ten doel te groote win sten, welke ondanks de getrof fen prijsregelingen hier en daar ontstaan, in de toekomst te ver mijden, en de prijsverlagingen, welke hieruit voortvloeien, ten goede van den consument te doen komen. Het belangrijkste element is, dat voortaan iedere ondernemer, hetzij groot of klein, zich heeft af te vra gen of de prijs, welken hij voor zijn goederen of diensten vraagt, wel overeenkomt met het belang, dat de door hem verrichte prestatie voor de gemeenschap heeft. Wanneer een prijs ingevolge de reeds be staande voorschriften, zooals bij voorbeeld de voorschriften van de prijzenbeschikking 1940 no. 1, die uiteraard geheel van kracht blijft, toegelaten is, kan deze prijs toch een winstelement bevatten, dat met het oog op het algemeen belang in het bijzonder onder de tegenwoor dige omstandigheden te hoog moet worden geacht. In dit geval moet de prijs ingevolge art. 1, van het nieuwe besluit verlaagd worden. Deze verlaging moet allereerst plaats vinden bij die producten, welke van belang zijn voor het da- gelijksch levensonderhoud, zooals voedingsmiddelen, huishoudelijke artikelen en kleeding. Het bepaalde in art. 1 vormt een prijspolitiek, omdat de ondernemer zichzelf zal moeten afvragen wel ke prijs onder de tegenwoor dige omstandigheden voor hem de juiste prijs is. Hiermede geeft de overheid te kennen, dat de zorg voor de maatschappelijk verant woorde prijsvorming niet alleen bij haar berust, doch evenzeer behoort tot de taak van het bedrijfsleven zelf. Prijsverlaging op eigen initiatief. In de „eerste uitvoeringsbeschik king van het prijsvormingsbesluit 1941" worden reeds enkele gevallen aangeduid, waarin op eigen initia tief de prijzen moeten worden ver laagd. Een van die gevallen doet zich bijvoorbeeld voor, wanneer de ondernemer, als gevolg van een vergrooting van den omzet een hoogere winst maakt dan vroeger. Hij moet den prijs zoodanig verlagen, dat de winst weder op het oude niveau te rugkomt. In het algemeen wordt er naar gestreefd door het voorschrift om trent de maatschappelijk verant woorde prijszetting het bedrijfsle ven zooveel mogelijk vrij te laten. Vandaar dat in de reeds genoemde eerste uitvoeringsbeschikking in art. 4 is bepaald, dat de ondernemers, die hun prijzen in verband met ge stegen omzetten hebben verlaagd, deze weder mogen verhoogen, in dien en naar mate zich na de prijs verlaging kostenstijgingen voor doen. Het maximum wordt weer bereikt bij den vroegeren prijs. Ten slotte zij opgemerkt, dat de plicht tot prijsverlaging ook geldt voor die artikelen of diensten, waarvoor maximum-prijzen zijn vastgesteld. Een ander voorschrift van groote beteekenis geeft richtlijnen voor de prijzen, waartegen nieuwe goederen mogen worden verkocht. Zooals be kend mag worden verondersteld, zijn er sinds Mei 1940 tal van goederen in het verkeer gebracht, die in zoo danige mate van de vroegere goede ren afwijken, dat zij hiermede niet kunnen worden vergeleken. In het bijzonder geldt dit wel voor de sur rogaten. Het gevolg hiervan is ech ter, dat de prijzenstop van 9 Mei niet op deze goederen toepasselijk is, zoo dat in de prijsregeling een ruimte ontstond. Met het nieuwe voorschrift van Art. 2 van het prijvormingsbesluit wordt dus een belangrijke leemte in het bestaande systeem van prijsvoor schriften opgevuld. In eerste instantie is het de Onder nemer zelf, die zijn prijzen moet cal- culeeren aan de hand van de wette lijke voorschriften. Ook ten aanzien van de prijsbepa ling voor nieuwe goederen wordt dus de verantwoordelijkheid binnen het kader van de gegeven richtlijnen op den ondernemer gelegd. Hoewel ook hierbij de mogelijkheid bestaat, dat hij vooraf zijn calculatie indient, is het algemeene principe van de prijsregeling voor nieuwe goederen, dat de ondernemer zijn prijzen bin nen het kader van de gegeven richtlijnen zelf vaststelt. Daarnaast bestaat de mogelijkheid voor be paalde categorieën van goederen te bepalen, dat zij niet eerder mogen worden verkocht dan nadat aan de bevoegde prijzeninstantie een uit voerige prijsberekening is voorge legd. Verkoopweigering, die ge schiedt met het oogmerk bij an dere of latere leveringen hooge re dan de geoorloofde prijzen te verkrijgen, is verboden. Verkoopweigering, die slechts ten doel heeft de beschikbare goederen over de regelmatige klanten te verdeelen, is niet verboden. Vooral tal van detail listen dragen op deze wijze be langrijk bij tot een billijke goederenverdeqling. Dit blijft ook in de toekomst ge oorloofd. Hierbij moet echter wel uitdrukkelijk vaststaan, dat de ver deeling plaats vindt op een wijze, die aan de belangen van de afne mers tegemoet komt. Verbod koppelverkoop. Een ander gebruik, dat den laat- sten tijd ernstige vormen dreigt aan te nemen, is dat der koppelver- koopen. Steeds meer wordt er een gewoonte van gemaakt, den verkoop van een bepaald goed afhankelijk te stellen van de gelijktijdige afname van andere goederen, waarop de koopers eigenlijk in het geheel geen prijs stellen. Het is duidelijk, dat op deze wijze de kooper een hoo- geren prijs moet betalen voor het goed, dat hij werkelijk wenscht. Het verbod van koppelverkoopen, voor zoover deze op 9 Mei 1940 niet gebruikelijk waren, zal een eind maken aan dit euvel. Het derde voorschrift is in de eerste plaats gericht tegen den ket- tinghandel. Een ieder zal zich voortaan hebben af te vragen, of zijn inschakeling in het goederen verkeer, wanneer deze tot prijsver- IN WEST-FRIESLAND en vooral in de omgeving van den Langedijk, is men momenteel druk bezig met het snijden van de zgn. „vroege kool". Koolsnijders in actie op een koolveld. (Polygoon-Kuiper) Filmbesluit 194t. 's-Gravenhage, 23 Aug. In het verordeningenblad, van vandaag is verschenen een be sluit van de secretarissen- igeneraal van de departementen van volksvoorlichting en kun sten, van binnenlandsche zaken en van justitie betreffende de regeling van het filmwezen. (Filmbesluit 1941). Hieraan ontleenen wij: Artikel 1.(1) In het bezette Ne- derlandsche gebied mag een film slechts in het openbaar worden vertoond, wanneer deze overeen komstig het bepaalde bij dit besluit voor openbare vertooning is toege laten. (2) Iedere filmvoorstelling wordt als een openbare beschouwd, tenzij zij: 1in besloten kring plaats vindt en de voorstelling van een over- heidsinstamtie uitgaat. 2) Uitsluitend met het oog op doeleinden van zakelijken of tech- nischen aard, welke verband hou den met het filmbedrijf, wordt ge houden en de voorstelling door geen andere personen wordt bijge woond1, dan die in dit bedrijf be roepshalve werkzaam zijn. 3) Plaats vindt in een huiselijken kring, bijgewoond door ten hoog ste twintig personen. (1) De toelating voor open bare vertooningen wordt slechts gegeven voor een film, welke 1) of in het bezette*Nederland- sche gebied is vervaardigd; 2) of in het gebied van het groot-Duitsche rijk voor ver- tooning is vrijgegeven. (2) De toelating wordt gewei gerd, wanneer de vertooning van de film de openbare orde of veiligheid in gevaar zou kunnen brengen of zou kunnen verstoren. Bovendien wordt de toelating geweigerd voor een film, welke in het bezette Ne- derlandsche gebied is vervaar digd en in het gebied van het hooging aanleiding geeft, maat schappelijk verantwoord is. Onder den derden titel zijn eenige voorschriften opgenomen, welke een vergemakkelijking beoogen van het werk der met de prijsvorming en prijsbeheersching belaste autoritei ten. Fabrikanten en groothandela ren zijn verplicht aanteekeningen te houden van hun verkoopprijzen; de totstandkoming daarvan moet uit de administratie kunnen worden aangetoond. Tenslotte is nog bepaald, dat men verplicht is aan de daartoe aangewe zen instanties alle inlichtingen te verstrekken over prijzen en vergoe dingen of over de berekening daar van. Zoo noodig zal men inzage moeten verleenen van de boeken en bescheiden en bezichtiging der be- drijfslokalen en magazijnen moeten toestaan. Voor het geheele systeem der prijsvoorschriften blijkt de prijzen stop per 9 Mei 1940 het uitgangs punt. Deze werd geleidelijk uitge bouwd door nieuwe voorschriften. In alle regelingen werd echter de hoogst toelaatbare prijs van over heidswege vastgesteld. Deze hoogst toelaatbare prijs vornft ook heden de bovenste grens, waar beneden zich de nieuwe prijsvorming onder verantwoordelijkheid van den on dernemer moet voltrekken. Ten aanzien van de nieuwe goe deren is thans een andere weg in geslagen, omdat de overheid zich hierbij beperkt tot het aangeven van eenige richtlijnen en den onderne- meri h staat stelt aan de hand daarvan zijn prijzen zelf te bepalen. groot-Duitsche rijk nog niet voor vertooning is vrijgegeven, wanneer deze film niet voldoet aan de eischen van het staats bestuur en de volksopvoeding van den nieuwen tijd. Artikel 3. (1) De toelating voor openibare vertooning wordt ver leend door den voorzitter van de rijksfilmkeuring, na de leden van de rijksfilmkeuring te hebben ge hoord. (2) Tegen een beslissing van den voorzitter van de rijiksfibrikeuring, waarbij de toelating van een film is geweigerd, kan de verzoeker bin- nei. veertien dagen in beroep komen bij1 den secr.-igen. van het dept. van volksvoorlichting en kunsten. (3) De secr.-gen. voornoemd, kan een beslissing van den voorzitter van de rijksfilmkeuring, waarbij een film voor openbare vertooning is toegelaten, te allen tijde ambs- halve vernietigen. Leeftijdsgrenzen. Artikel 4. (1) Personen beneden den leeftijd van achttien jaren heb ben geen toegang tot voorstellin gen, waar toegelaten films in het openbaar worden vertoond, dan indien en voor zoover de voorzitter van de rijksfilmkeuring dit bij de toelating heeft bepaald. (2) Een film kan worden toege laten met de beperkende bepaling dat 'de vertooning daarvan slechts voor bepaalde groepen van perso nen mag plaats vinden. (3) Artikel 3 is van overeenkom stige toepassing. (4) Op duidelijk waarneembare wijze moet aan den ingang van de plaats, waar de voorstelling wordt gegeven, vermeld worden voor welke personen, naar onderschei ding van leeftijd, de filmvoorstel ling toegankelijk is, alsmede, in voorkomend geval, in hoeverre een beperkende bepaling aan de toe lating is verbonden overeenkomstig bet tweede lid van dit artikel. Artikel 5. (1) De secr.-gen. van het dep. van V. en K. benoemt, schorst en ontslaat den voorzitter de leden en de plaatsvervangende leden van de rijksfilmkeuring. Eén lid van de rijksfilmkeuring wordt benoemd, geschorst en ont slagen door den secr.-gen. van het dept. van binnenlandsche zaken. Straffen. Artikel 6. (1) Hij, die een film, welk niet is toegelaten, in het openbaar vertoont of doet vertoo- nen, of die als organisator van. een openbare filmvoorstelling niet vol doet aan de bepalingen van het vierde lid van art. 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. (2) Met dezelfde straffen wordt gestraft hij, die een niet openbare filmvoorstelling organiseert, welke tot strafbare handelingen kan op wekken of een onzedelijiken uitwer king kan hebben. Artikel 9. Het bepaalde bij dit be sluit is niet van toepassing op de film, welke voor onderwijs doel einden wordt vertoond. Dit besluit treedt heden in wer king. KIND VAN DERDE ETAGE GEVALLEN. Tot groote ontsteltenis van de omgeving is gistermiddag te onge veer half 5 een 2-jarig jongetje, dat in een woning aan de 3e Oos terparkstraat voor het open raam op de derde verdieping zat, naar beneden gevallen. Iedereen dacht dat deze val fataal geweest zou zijn, doch wonder boven wonder bleek de kleine geen letsel van beteekenis te hebben gekregen. BEEEDIGING VAN SPAANSCHE VLIEGERS-VRIJWILLIGERS VOOR DEN STRIJD TEGEN DE SOVJETS. Vrijwillige Spaansche vliegers voor den strijd tegen de Sovjets werden op 16 Aug. j.L. op plechtige wijze beëedigd, welke plechtigheid o.a. door den Spaanschen gezant Exc. graaf Mayalde werd bijgewoond. Onze foto toont de beëediging. (Orbis-Holland) ONDER DE BESCHERMING VAN DE DUITSCHE WEERMACHT KEEREN DE GEVLUCHTE SOVJETBOEREN EN -BOERINNEN IN HUN WOONPLAATSEN TERUG. (Hoffmann) 's-G r a v e n h a g e, 23 Augustus. De maatregelen, welke door den gemachtigde van de prijzen geno men zijn, om te komen tot lagere groenten- en fruitprijzen, gaan uiteraard vergezeld van scherpe controle op de voorgeschreven prij zen bij de duizenden grossiers en handelaren over het geheele land. In vrijwel alle steden werden verscheidene processen-verbaal opgemaakt, zoowel wegens het vragen van hoogere prijzen dan toelaatbaar zijn als wegens het onvoldoende, of in het geheel niet prijzen van de waren. Zoo werden in Roermond een dertigtal, in Tilburg een veertigtal processen-verbaal opgemaakt. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn met berechting dezer zaken reeds begonnen. In het rayon Amsterdam werden b.v. al ongeveer 80 tuchtbeschik- kingen tegen grossiers en groothan delaren gewezen, o.a. in' Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hilversum en IJmuiden. De inspectie voor de prijzenbe- heersching in het ressort Arnhem beboette reeds een honderdtal han delaren woonachtig in Arnhem, Hengelo, Almelo, Ede, Zwolle en andere plaatsen. De intensieve prijscontrole zal met kracht worden voortgezet: er dient nu eenmaal een eind te komen aan de overtredingen der jongste overheidsmaatregelen. NATUURLIJKE KINDEREN VAN NED. MILITAIREN. Wettiging. 's-Gravenhage, 23 Augustus. In het heden verschenen Verorde ningenblad- is opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie betreffende wettiging van kinderen van. Nederlandsche militairen. Volgens dit besluit kan een na tuurlijk kind, dat door zijn vader niet erkend is, niettemin op de wijze, voorzien in artikel 329 van het burgerlijk wetboek, worden gewettigd, mits: 1) De vader een Nedcrlandsc'h militair was, die tengevolge van krijgsverrichtingen, welke tusschen 9 en 21 Mei 1940 in Nederland of België hebben plaats gehad, is overleden, en 2) de vader voornemens was met de moeder een huwelijk aan te gaan. (2) De wettiging heeft de rechts gevolgen, bepaald bij artikel 333 van het burgerlijk wetboek. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Inbrekers gearresteerd. - De politie te Wapenveld (Gld.) heeft dezer dagen gearresteerd J. v. d. B., J. N., J. W. H., J. R. en diens beide zoons, verdacht van de inbraken, die den laatsten tijd in Wapenveld en omgeving zijn gepleegd. In hun huizen en in den grond op hun er ven werden verschillende voorwer pen afkomstig van deze inbraken gevonden, zooals fietsbanden, koffie, thee, chocolade, cacao en jam. 's-G r a v e n h a g e, 23 Augustus. Het rijkscommissariaat maakt be kend: Met de aanduiding „Grund- stück" in de verordening 154/11 van den rijkscommis saris voor het bezette Neder landsche gebied worden zoowel bebouwde als onbebouwde ter reinen bedoeld. Derhalve valt ook het huizenbezit onder de genoemde verordening. WIJZIGING VERMOGENS- EN VERDEDIGINSBELASTING. 's-Gravenhage, 23 Augustus. In het verordeningenblad van heden is gepubliceerd een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van financiën en van bin nenlandsche zaken betreffende de vermogensbelasting en de verdedi- gingsbelasting 1. Dit besluit behelst een wijziging in het belastingjaar, een wijziging van het tarief der belasting en voorts bepalingen betreffende den aftrek voor ongehuwden, gehuwden en voor kinderen. Zooals bekend, liep het belasting jaar vroeger van Mei tot Mei. Het is de bedoeling, met ingang van 1 Jan. 1942 het belastingjaar te laten loopen van Januari tot Januari. Daarom is in het onderhavige besluit een overgangstijdvak van acht maanden vastgesteld en wel van 1 Mei 1941 tot en met 31 Dec. 1941. Wat het tarief betreft is het vol gende op te merken: vroeger was van kracht de vermogens- en ver dedigingsbelasting I, waarbij voor verschillende plaatsen in ons land verschillende opcenten werden ge heven voor de provincie, voor de ge meente en voor het gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De be lasting bedraagt thans vijf gulden voor elk geheel bedrag van duizend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Ten aanzien van bin nen het rijk wonende natuurlijke personen, wordt het zuiver vermo gen echter verminderd voor onge huwden met 7500, voor gehuwden met 15000 en voor ieder kind, waar voor de belastiingplichltige aan spraak heeft op kinderaftrek, met f 7500. Dit besluit is heden in werking getreden met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1941. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 23 Aug. In den afgeloopen nacht vlogen slechts enkele Engelsche vliegtui gen boven ons land. Door bommen werd aan twee woonhuizen glas schade teweeggebracht. Ernstiger was, dat een visschersboot in volle zee dooi' een Engelsch vliegtuig werd aangevallen en binnengaats gesleept is met de lijken van den visscher en zijn zoon aan boord, die door bomsplinters gedood waren.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5