Goede v DE GROO Uitvoering beschikking Moord te Delft prijsvormings- besluit. BUITENLAND. Een radiorede Churchill. van Versterking van de Dalmatische kust. .Duiti De haver ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941. Pagina 4 's-Gravenhage, 23 Aug. In een buitengewone Staatscourant van hedenavond is opgenomen een be schikking van de secretarissen- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij ter uitvoering van het prijsvormings- besluit 1941. Deze beschikking luidt als volgt: Titel 1. Voorschriften ter uitvoe ring van artikel 1 van het prijsvormingsbesluit 1941, Artikel 1. Indien ten ge volge van vermeerdering van den omzet de kosten vermin derd zijn en dientengevolge de netto-winst per eenheid pro duct ten opzichte van 9 Mei 1940 is gestegen, moet de prijs dienovereenkomstig worden verlaagd. Artikel 2. 1. Bij toepassing van het artikel 1 moet, indien de winst afzonderlijk per artikel kan wor den bepaald, de prijsverlaging zoo mogelijk per artikel plaats hebben. 2. Indien onder de artikelen ten aanzien waarvan de prijsver laging moet worden toegepast, artikelen voorkomen, welke van belang zijn voor het levensonder houd, moet het bedrag, waarmede de prijzen moeten worden ver laagd, in de eerste plaats worden omgeslagen over laatstbedoelde artikelen. Artikel 3. Voor zoover de door handelaren toegepaste opslagen voor algemeene kosten en winst procentueel hooger zijn dan die. welke in den desbetreffenden be drijfstak voor het betrokken arti kel algemeen gebruikelijk zijn, moeten zij worden verlaagd, tenzij men kan aantoonen, dat de hoogere opslagen door bijzondere omstan digheden gerechtvaardigd zijn. Artikel 4. Indien na een prijsverlaging een stijging van de kosten intreedt, mogen de prijzen van de betrokken arti kelen dienovereenkomstig wor den verhoogd, doch ten hoog ste tot den prijs, welke voor de prijsverlaging wettelijk ge oorloofd was. Artikel 5. Als overtreding der prijsvoorschriften wordt be schouwd wanneer iemand goede' ren, die hij niet meer in de vroege re kwaliteit verkoopt, tegen de oude prijzen in rekening brengt, ofschoon de kostprijs lager is. Het zelfde geldt, wanneer iemand goederen of diensten naar hoe veelheid of omvang vermindert, zonder de prijzen dienovereenkom stig te verlagen. Titel 2. Voorschriften ter uitvoe ring van artikel 2 van het prijsvormingsbesluit 1941. Artikel 6. In de prijsberekening mogen slechts de volgens de ver ordening noè 217/1940 betreffende de totstandkoming van regelingen in zake loonen, salarissen en ande re arbeidsvoorwaarden geoorloofde loonen worden opgenomen. Artikel 7. Uitgaven van socia len aard, die niet wettelijk voorge schreven zijn, mogen bij de prijs berekening in acht worden geno men, voor zoover zij in het betrok ken bedrijf of in de betrokken branche gebruikelijk zijn en met een zuinig bedrijfsbeheer in over eenstemming zijn. Artikel 8. Belangrijke afwijkin gen, als bedoeld in artikel 2, lid 4, van het prijsvormingsbesluit 1941, zijn afwijkingen in soort, samen stelling of merk. Artikel 9. Deze beschikking, welke als „eerste uitvoeringsbe schikking van het prijsvormings besluit 1941" kan worden aange haald, wordt in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt en treedt gelijktijdig met het prijs vormingsbesluit 1941 in werking. Twee studenten de daders? Delft, 23 Aug. De commissaris van politie te Delft deelt mede, dat in den nacht van 14 op 15 Augustus aldaar een moord ge pleegd is op den 19-jarigen H. de Man uit Delft. Voor dengenel die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aan houding en opsporing van den da der, wordt een belooning van vijf duizend gulden in uitzicht gesteld. De commissaris van politie ver zoekt, als verdacht van dezen moord, opsporing; aanhouding en' voorgeleiding van Jan van Blerkom, zich ook noemende Jan Verhagen, geboren te Vlissingen op 2 Januari 1918, student te Delft en van Char les James Courtney Hugenholtz, ge boren tfe Borculo op 23 Maart 1915, eveneens student te Delft. Omtrent dezen moord verneemt het A. N. P. de volgende bijzonder heden. Vrijdagavond ongeveer half acht zag een jongen een gevulde jutezak drijven in den nabij de spoorbaan naar Den Haag gelegen vijver van het Agnetapark. De jongen waar schuwde de politie, die een onder zoek instelde. De zak bleek het lijk te bevatten van den 19-jarigen H de Man, wonende aan de Bui ten wa tersloot te Delft. VERGIF IN HET MEEL. Het is te Haaften gewoonte, dat de landbouwers die over het zelf verbouwde graan voor hun dage- lijksch brood mogen geschikken, iederen dag een hoeveelheid meel voor dat brood aan hun bakker ge ven. Deze week gebeurde het, dat een landbouwer in plaats van het broodmeel een zakje vergift, hem verstrekt om aardappelen te be spuiten, aan den bakker gaf. De bakker bemerkte wel de vergis sing, doch er schijnt toch een hoe veelheid vergif door het brood gekomen te zijn. Bij degenen, die het brood ge nuttigd hebben, werden verschijn selen van onpasselijkheid gecon stateerd. Eenige buurtbewoners moesten zich onder behandeling van een dokter stellen. Noodlottige gevolgen heeft deze vergissing gelukkig niet gehad. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, die een opgewekte, levens lustige jongeman was, op een wer kelijk beestachtige wijze is ver moord. Laf en onverhoeds moet hij zijn neergeslagen. Hij had een vrij groote open wond bij de linkerslaap, waar door ook een middenoorbloeding is ontstaan. Door dezen slag moet de jongeman zeker het bewustzijn heb ben verloren. Daarna zijn hem bei de beenen bij elkaar gesnoerd en v/el op deskundige wijze met een z.g. zeemansknoop. Dit laatste is wel zeer typeerend, omdat een der verdachten, n.l. Hugenholtz, behalve een bekende roeier ook een bekende zeiler is. Om het bloed te stelpen heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewonden, daarna de handen over de borst gelegd en een jute zak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zware steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zee mansknoop aan den steen bevestigd. De politie is overtuigd, dat de moord binnenshuis in de buurt van het Agnetapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde gebonden was, was n.l. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze regenachtige periode buiten zou zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn gedragen en waarin zijn gewor pen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op- 15 Augustus wordt afgeleid uit den toestand, waarin het lijk verkeerde en uit het feit, dat een der verdachten na 15 en de andere na 13 Augustus niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zijn woning verlaten en is hij daarin niet terug gekeerd. Het slachtoffer was oor spronkelijk bankwerker van beroep, diende daarna bij de marine, was eenigen tijd telefonist bij den eva- cuatiedienst en was sedert een half jaar zonder werk. De politie deelde het ANP desge vraagd mede. dat het hier geen politieken moord betreft. De beweegredenen zijn echte? on bekend, maar de politie is overtuigd, dat de beide studen ten, wier opsporing is verzocht, de daders zijn. Het signalement van J. van Bler kom luidt: lengte 1.75 a 1.80 meter, vrij schraal postuur, donkerblond kort geknipt haar, donkerblonds wenkbrauwen, bijzonder bruine ge laatskleur, blauwe oogen, stevige neus. Hij loopt met eenigszins groo te passen. Het signalement van J. C. J. Hu genholtz luidt: lengte 1.90 meter, vrij breed postuur, lichtblond haar, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen gave tanden. Rijwieldieven in arrest. - In de afgeloopen week heeft de Utrecht- sch-e politie niet minder dan 16 rij wieldieven gearresteerd, die 40 rij wielen in totaal hadden weggeno men. Het was den zwijntjesjagers vooral te doen om de banden, want naar uit het onderzoek is gebleken, beschouwden zij de andere onder- deelen van de gestolen fietsen als waardeloos. Onder deze 16 personen bevonden zich ook enkele vrouwen. Zij zijn allen in verzekerde bewa ring gesteld. LT.-GEN. J. H. CARSTENS TERAARDEBESTELD. 's-Gravenhage, 23 Augustus. Op Nieuw Eik en Duinen is Zater dagmiddag onder groote belangstel ling teraardebesteld het stoffelijk overschot van den gep. luitenant- gieneraal J. H. Carstens. Van hun medeleven deden blijken o.a. de oud-minister van het departement van defensie, dr. J. C. van Dijk, de gep.-luitenants-generaal A. van Mens, Nauta Pieter, de gep. gene- raal-majoors G. J. A. A. baron van Heemstra, J. J. Leverland, W. Haiekstroh, U. J. W. Roldanus, D. C. M. André de la Porte, K. E. Oudendijk en A. M. Geesink; voorts de heer B. R. P. F. Hasseknan, hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie en de heer -C. P. van Ginkel, oud-secre taris-generaal van het departement van defensie. Er werd op verzoek van den overledene niet gesproken. De oudste broer dankte voor de belangstelling. Berlijn, 25 Aug. (D. N. B.) Chur chill heeft Zaterdagavond een radio rede gehouden. President Roosevelt en ik, zoo be gon Churchill, hebben elkaar in een door bergen omzoomde baai „ergens op den Atlantischen Oceaan" ont moet aan boord van het nieuwste Britsche slagschip om daar gedu rende drie dagen, omringd door de vooraanstaande mannen van de Eritsche- en Amerikaansche weer macht, met elkaar te confereeren. Deze ontmoeting is het symbool ge weest van de eenheid onder alle Engelsch sprekende volken der we reld en heeft ten doel gehad ,,alle gcede krachten der wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heer- schen" te mobiliseeren. Het gaat er om de vele volken van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" ge stort zijn, te verlosen. Op het oogenblik zijn er afschuwelijke dmgen aart den gang. Geheel Euro pa wordt door de oorlogsmachine der nazis vertrapt. De wereld is thans getuige van een onderdruk king, zooals de geschiedenis nog nooit heeft gekend. Vele volken zijn verslagen. Andere naties, zooals de Italianen, de Hongaren, Bulgaren en Roemenen vormen, naar Churchill zeide, de „jakhalzen van den nazi tijger". Zweden, Spanje en Turkije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister president over het Duitsch-Bolsje- wistische conflict, waarin, naar hij meende te weten, ,,de nazis voor het eerst veel bloed moeten verliezen". Sedert den inval der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zulk een meedoogenlooze strijd gestre den. Doch dit vormt niet de eenige verwoesting, want sedert vijf jaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgesto ken naar Indo-China. Thans bedrei gen zij Singapore, dat ondér Brit sche bescherming staat, en de Phi- lippijnen, die door de Vereenigde Staten worden beschermd. Het is zeker, dat aan dit alles een einde moet komen. Op den Atlantischen Oceaan is derhalve het besluit genomen, allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Ver. Staten en Groot-Britannië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld ,,van de onderwerping te bevrijden". Hitier en zijn medewer kers hebben jarenlang van een nieuwe wereldorde gesproken. Deze wereldorde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heer schappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentra tiekamp en van het peletonvuur". Het lot van de „onderdrukte" vol ken is zwaar. Zij dienen echter .te bedenken, dat, wanneer de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel eenmaal be reikt zal worden. Vervolgens beweerde Churchill, dat machtige strijdkrachten op het punt staan zich te bewapenen om de bezette landen te hulp te komen. Dit is de boodschap van Roosevelt en Winston Churchill, die zich steeds gehaast hebben de „zaak dei- wereld te dienen". Op den Atlan tischen Oceaan is tot de definitieve vernietiging van de ,,nazityrannie" besloten. Churchill veronderstelde van Hit- Ier, dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwerping van d> de Sovjet-Unie Groot-Britannië te onderwerpen, waarna hij een „aan val op de Vereenigde Staten en het geheele overige westelijke half rond" zal beginnen, omdat, naar Churchill verder beweerde, hij streeft naar de verovering van de geheele wereld". Het is echter goed dat er oogen zijn, die dit gevaar hebben gezien. Hoe lang ook de strijd zal duren, ,,wij zullen, zoo besloot Churchill, nooit ophouden onzen plicht te doen om de wereld weer de vrijheid rechtvaardigheid terug te geven". Over den toestand in het Verre Oosten verklaarde Winston Churchill in zijn rede nog, dat aan de Japan- sche „bedreigingen" thans een einde zal-worden gemaakt. De Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een oneindig geduld, teneinde de moei lijkheden met Japan langs vriend- schappelijken weg op te lossen. Engeland hoopt ernstig dat dit zal gelukken. Zou dit echter niet het ge val zijn, dan zal Engeland zich na tuurlijk zonder aarzelen aan de zijde der Vereenigde Staten stellen. De Vereenigde Staten en Groot- Britannië, zoo zeide Churchill in zijn radiorede o.a. nog, gelooven thans niet meer, dat er nooit meer een oorlog zal komen. Integendeel, wij hebben 't voornemen, vérstrekken de voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde een nieuwen oorlog in de periode, die wij kunnen overzien, door een doeltreffende ontwapening van de schuldige volken te voor komen, terwijl wij zelf in een pas sende mate onze bewapening zullen behouden. Agram, 23 Augustus (D.N.B.) De leider van den Kroatischen staat, dr. Pavelitsj, heeft een mededeeling bekend gemaakt, waarin o.a. gezegd wordt: De Italiaansche regeering heeft aan de Kroatische regeering mede gedeeld, dat zij het noodig acht het kustgebied van Fiume tot Montene gro in het belang van de oorlogvoe ring tot militaire zone te maken. De hiertoe noodige maatregelen ver- eischen, dat het militaire comman do 'n dienovereenkomstigen invloed krijgt op de aangelegenheden van de openbare veiligheid en van het verkeer. De Kroatische regeering verheugt er zich over, dat zij in de kwestie van de gemeenschappelijke becherming der belangen v. d. onaf- hankelijken staat Kroatië en van het vesrbonden Italië iets kan bij dragen om deze maatregelen te steunen. De leider van den Kroati schen staat heeft dientengevolge voor het kustgebied een reeks maat regelen getroffen. DE SOVJETS WERPEN GEWAPENDE BURGERS IN DEN STRIJD. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) Uit gelijkluidende verklaringen van gevangen genomen bolsjewisten is gebleken, aldus verneemt het D.N.B., dat op 23 Aug. aan den Dnjepr gewapende burgers tegen de Duitschers in den strijd werden gebracht, van het gebied, die door de politieke commissarissen naar het front werden gebracht. Men constateert van Duitsche zijde, dat de zware verliezen der Sovjet- legers in de Oekraine duidelijk be wezen worden door het feit, dat maarschalk Boedjenny dergelijke onvoldoende vervangingstroepen moet gebruiken. DE SOVJET-UNIE HEEFT GEBREK AAN VLIEGTUIGEN. Stockholm, 24 Aug. (A.N.P.) De m Moskou aanwezige correspon denten van Britsche bladen hebben gezamenlijk krachtig aangedron gen op het zenden van vliegtuigen voor de Sovjet-Unie. De corres pondent van het Engelsche pers agentschap Reuter zond het vol gende telegram: „De Sovjet-Unie behoeft de onmiddellijke toezen ding van honderden vliegtuigen uit Engeland en Amerika". De verslaggever van het Engel sche weekblad „News Chronicle" seinde het volgende: „Ieder vlieg tuig, waarover Amerika en Enge land kunnen beschikken, moet automatisch naar Moskou worden getransporteerd. DE MOSKOUSCHE ZENDER OVER DE SOVJET-SUCCESSEN". Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) Aan het D. N. B. wordt van bevoegde zijde medegedeeld: Het bericht der Duitsche weermacht over de resul taten van den thans twee maanden ouden veldtocht in het Oosten heeft de Sovjets klaarblijkelijk zeer opge wonden. De Moskousche zender tracht door het opsommen van vele zoogenaamde vernietigde Duitsche divisies de wereld te doen gelooven welke overwinningen de bolsjewis ten hebben bevochten. Zij hebben daarbij echter de pech divise-cijfers te noemen, die in het geheel niet bestaan. Deze verzonnen divisies worden als verloren gegaan opge somd. De divisies,die wel bestaan zullen de Sovjets echter op elk moment evenals tot nu toe bewij zen, dat, zij in het geheel niet ver nietigd zijn. Zouden de opgaven van Moskou met de feiten overeenstem men, dan stond spoedig geen enkele Duitsche soldaat meer aan het Oostelijk front. Vóór alles zou dan echter niet te begrijpen zijn, waar om de Sovjets de overgeschoten Duitschers niet tot aan de Duitsche grens terugjoegen. Het heeft geen nut voor de Sov jets om hun eigen verliezen aan dooden en gevangenen, aan tanks 'en vliegtuigen te bagatelliseeren. Het feit, dat de Duitsche weer macht met ongebroken strijdkracht diep in het vijandelijk land staat en haar operaties naar eigen wensch doorzet, weerspreekt elke leugen achtige ontkenning en elk opbla zen der feiten door Moskou. DE GEZANT VAN IRAN SPREEKT MET CORDELL HULL. Washington, 23 Aug. (D.N.B.) De gezant van Iran, Mohamed Sjayesteh, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den Amerikaanschen minister van buitenlandschen zaken Cordell Huil. Na afloop van de bespreking ver klaarde de gezant aan de journa listen, dat Iran verzet zal bieden tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen. Iran zal strij den tegen elke mogendheid, zelfs wanneer zijn kansen slechts zouden staan van 1 10. Vervolgens sprak de gezant de bewering tegen, over het bestaan van een z.g. Duitsche „vijfde colonne" in Iran. Het antwoord van Iran. Teheran, 24 Aug. (D.N.B.) Over den inhoud van de Iraa-nsche ant woordnota op de jongste Engelsch- bolsjewistische demarche is offici eel nog niets bekend gemaakt, doch in gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, dat Iran in deze nota den nadruk legt op de handhaving van zijn neutraliteit en elke inmenging in zijn interne, aangelegenheden van de hand wijst. De nota verzet zich jcvEivdien, naar men meent te weten, tegen alle tendentieuze ver moedens nopens de in Iran geves- .tigde Duitschers. Het grootste in Iran verschijnende blad, de Ettelaat, bespreekt de rede van den heerscher, j.l. Woensdag in de officieracademie gehouden, en betpogt vooral, dat niet alleen bij liet leger, maar ook bij het volk, dat eensgezind acher den heerscher staat, onvoorwaardelijke opoffe ringsgezindheid valt waar te nemen GROOT WATERWERK IN KOREA VOLTOOID. Seoel, 24 Aug; (Domei) De Soeiho-dam, de grootste in het oosten, is na vier jaar voltooid. Deze dam is gebouwd in de rivier de Orokkyo, die de grens tusschen Korea en Mandsjoekwo vormt. Op zeven plaatsen wordt de rivier op gehouden, waardoor evenveel kunstmatige meren worden ge vormd van een totalen inhoud van 70 milliard kub. meter. De grootste dam heeft een hoogte van 10 m. en een capaciteit van 3.2 millioen kub. meter. De Bouldenda-m in de Ver. Staten heeft een hoogte van 220 m. en een lengte van 900 m. doch de capaciteit bedraagt slechts 2.5 millioen kub. meter. ANTI-KOMINTERN-COMITE IN NOORD-CHINA. Peking, 23 Aug. (D.N.B.) Met steun van de Chineesche en Japan- sche overheid en onder voorzitter schap van den president van het Noord-Chineesche politieke bureau, Wangitan, werd hier een antikomin tern-comité opgericht. De honderd millioen bewoners van Noord-China werden tot medewerking opgeroe pen tegen den gemeenschappelijken bolsjewistischen vijand. Alle provinciale gouverneurs en burgemeesters der grootste steden in Noord-China hebben zich bij dit comité aangesloten. DE BOLSJEWISTISCHE ERREUR IN LETLAND. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) bij de nasporingen van de door de bolsje wisten vermoorde Letlandsche bur gers zijn in de centrale gevangenis van Riga twee pas bewerkte stuk ken grond ontdekt. Bij de opgravin gen werden talrijke lijken gevon den. Een op last van den chef van het organisatiebureau van het be vrijde Letland, kolonel Kreischmann ingesteld gerechtelijk onderzoek door de officieren van justitie, O. Zutis en A. Macs en de doktoren Kocers, Cukurs en Klavins, heeft aan het licht gebracht, dat in beide graven de lijken lagen van niet min der dan 98 mannen van 20 tot 75 jaar. Deze commissie heeft bij alle lijken vastgesteld, dat zij schoten door het hoofd en enkele zelfs ook schoten, die van zeer korten afstand zijn gelost, vertoonen. NED-INDIE EN DE BLOK- KEERIN GSM A ATREGEL. Batavia, 23 Augustus (Domei). Men verwacht, dat de regeerih-g van Ned.-ïndië een verordening zal uitvaardigen waarin de remises uit Japan onder de wet op de biokkeering van saldi geregeld worden. Een nieuwe overeenkomst is hieromtrent tot- stand gekomen tusschen het wisselcontrolebureau en den heer Imagawa, directeur van de Jokohama Specie Bank te Ba tavia. Inmiddels heeft de heer Ritmain op 21 Augustus als woord voerder van .de regeering ver klaard, dat nog n-iets- gezegd kan worden omtrent de toekomst der handelsbetrekkingen tusschen Ja pan -en Ned.-ïndië. Hij onthulde, dat er op dit punt n-og geen beslis sing bereikt was, en hij voegde er aan toe, dat een licentie voor ex port over het algemeen niet ver strekt wordt. Ritman verklaarde tenslotte,' dat het besluit van de regeering afhangt van de toekom stige ontwikkeling van den toe stand. DUITSCHE SUCCESSEN IN AFRIKA. Berlijn, 24 Aug. (D.N.B.) Bij een aanval op de spoorwegemplace menten bij Mersa Matroe hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht successen geboekt. Te Mersa Matroe eindigt de spoorlijn van Alexandrië naar het westen en het kopstation daar van is zeer doeltreffend gebom bardeerd. Een hevige ontploffing was het gevolg. Bovendien kon de bemanning der Duitsche gevechts vliegtuigen bij haar vertrek tal van branden waarnemen. DE UITWIJZING VAN JAPAN- SCHE JOURNALISTEN UIT NED.-INDIE. Tokio, 23 Augustus. (Domei) Het blad Nitsji Nitsji Sjimboen brengt op zij-n voorpagina het be richt, dat zijn correspondenten te Batavia, Isjibasji en Tobisjima, op 5 Augustus last gekregen hebben Nederlandsch-Ind-ië te verlaten, blijkbaar omdat de autoriteiten van Ned.-ïndië bezwaar maakten tegen de door dit dagbladconcern gevoerde politiek. Sinds den blokkeeringsmaatregel, zoo schrij-ft het blad, is Ned.-ïndië volkomen toegetreden tot het En- gelsch-Amerikaansche kamp van anti-Ja-pansche omsingeling. Voorts drukt het blad een artikel af van deze correspondenten, waarin zij verhalen van- de hevige beperkingen waaraan zij onderhevig waren. Zij werden gefouilleerd, verhoord en als spionnen behandeld. Het artikel vermeldt voorts, dat onlangs in Nederland-sch-Indië biljetten zijn aangeplakt met een anti-Japan- schen inhoud en dat de a-nti-Japan- sc-he stemming is toegenomen door propaganda: die van officieele zijde is geïnspireerd-, vooral sinds de Japansche troepen Indo-China zijn binnengetrokken. Van de 7000 Japanners in Ned.- ïndië hebben ongeveer 150-0, voor namelijk vrouwen en kinderen, het land xeeds verlaten wegens „de steeds slechter wordende handels betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië en wegens den stelselmatigen anti-Japanschen druk." DE VLAAMSCHE PLECHTIG HEDEN AAN DEN YSER. Brussel, 25 Aug. (D.N.B.) Bij den Ysertoren te Dixmuiden, het gewel dige Vlaamsche oorlogsgedenktee- ken en symbool van den Vlaam- schen vrijheidsstrijd, is gisteren, zooals iéder jaar na den wereldoor log, een plechtigheid gehouden ter ■eere van de gesneuvelden, die hun leven in den loop der eeuwen voor Vlaanderen he-bben opgeofferd. In tegenwoordigheid van voor aanstaande mannen uit het Vlaam sche leven en hooge vertegenwoor digers van het Duitsche militaire en civiele bestuur werd in de crypte van den machtigen kruisvor- migen Ysertoren werd een herden kingsgodsdienstoefening gehouden. Twee bekende Vlaamsche leiders brachten in hun redevoeringen de onwrikbare strijdvaardigheid van alle Vlamingen voor het verkrijgen van een volksche eenheid Vlaande ren naar voren. NIEUWE ITALIAANSCHE AANVAL OP MALTA. Rome, 24 Aug. (Stefani). Een speciale correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche vliegtuigen in den afgeloopen nacht het vlieg veld Micabba op Malta met hon derden brisant- en brandbommen hebben gestookt. Op het veld staande vliegtuigen werden ver nield; rondom het landingsterrein werden' acht branden waargeno men. De Italiaansche vliegtuigen, die door afweergeschut en jagers werden aangevallen, keerden alle onbeschadigd op hun bases terug. DE VRIJMETSELARIJ IN BELGIE. Brussel, 25 Aug. (D.N.B.) Bij decreet worden de vrijmetselaars loges en dergelijke afdeelingen, met inbegrip van de neven- en mindere organisaties, alle stich tingen der vrijmetselarij en andere instellingen met onmiddellijken ingang in België ontbonden. Het vermogen van de ontbonden ver- eenigingen en instellingen wordt beslag genomen en komt aan den Belgischen staat. Het oprichten van opvolgende organisaties of ge heime bonden van iederen aard alsmede iedere bedrijvigheid in den geest van de ontbonden ver- eenigingen is verboden. Overtre dingen wordt met tuchthuis of gevangenis bestraft. Een andere verordening voor ziet in het handhaven van tucht en discipline op de Belgische scholen. In den afgeloopen tijd is het her haaldelijk voorgekomen, dat door het provoceerend dragen van speldjes op school door de leer lingen twisten zijn ontstaan en de voorgeschreven vervulling der schoolplichten hierdoor werd be nadeeld. Volgens de nieuwe ver ordening is het derhalve aan de mannelijke en vrouwelijke scho lieren op alle openbare en parti culiere scholen verboden een of ander speldje te dragen. Leeraren en opvoeders, die van hun leerlin gen overtredingen dulden, worden gestraft. KOERIERS VLIEGTUIG DER SOVJETS NEERGEHAALD. Berlijn, 23 Aug. (D.N.B.) Het koe riervliegtuig van den opperbevel hebber van den noordelijken sector der Sovjet-strijdkrachten, maar schalk Worosjilof, werd tot een noodlanding gedwongen, toen het in de buurt van een door Duitsche troepen bezet vliegveld laag boven den grond vloog. In het vliegtuig bevonden zich talrijke belangrijke geheime stukken van het opperbe vel der Sovjets. Een plezierige tijding was het in het geheel niet, welke de Sovjet maarschalk naar Moskou liet over brengen. Dit bleek uit een nauw keurige opsomming van de totale verliezen, die zijn armeën in een periode van veertien dagen hebben geleden. Het waren verliescijfers die veel hooger waren dan men ge dacht had en die de gevechtskracht van de betreffende onderdeelen bui tengewoon beïnvloed zoo niet ver lamd hebben. Er is een ontzaglijk aantal vrachtauto's verloren ge gaan, zoodat Worosjilows klacht, dat de ravitailleering niet meer functioneerde, zeer goed begrijpe lijk is. Tevens waren nauwkeurige cijfers, o.a. voor motorrijwielen, tractors en speciale wagens met de grondigheid van Duitsche ambte naren aangegêven en ingeboekt. Het koeriersvliegtuig van den maarschalk der Sovjet-Unie heeft geen anderen dienst bewezen dan dat de opmarsch naar het Oosten met een onverbiddelijke consequentie tot aan het einde wordt voortgezet. 143e Jaargang K i< Hoofdkwartier v. 25 Aug. (D.N.B.) I der weermacht ma; De operaties in 1 ken overal goed: Zooals reeds in eer is medegedeeld, h- ten en in overze opereerende oorl- vij andelij ke koo] met een -totalen 148.200 ton vemii hebben de duikboc een achtervolging i ne dagen en na wa: een convooi, dat naar Gibraltar voer dijschepen van 122.0 weggeschoten. Bove zij in een strijd teg Berlijn, 25 Aug. het D.N.B. verneerr bolsjewisten de laats tige aanvallen onder: sector aan het centr den opmarsch der Du tot staan te brengen, van hun verslager wierpen zij sterke strijdkrachten, die d gesteund werden, ii tegen de stellingen sche infanteriedivis heldhaftigen strijd, d duurde, sloegen de D aanvallen af en bra< Sovjets verliezen toe. In drie dagen blevi pantserwagens voor stellingen liggen. Ach de Sovjets hun aam gen de Duitsche stel] maal smoorde het D de aanvallen. Op de rukten Duitsche p tegen de bolsjewist krachten op en brach: nieuw zware verliezer Het aantal gesneuv wonde bolsjewisten is kend. Veel oorlogsm in Duitsche handen. jetpantserwagens we: tigd, 31 stukken ge vrachtauto's vernield maakt. Gevecht Berlijn, 25 Aug. (D. gevechten in de richti een Düitsche compagn diep in de stellingen doorgedrongen. Hierb een vliegveld der S ■waarop zestien Sovjel voor vertrek gereed st het vuur van hun mac vernietigenden de dertien op den beg staande machines en vliegtuigen omlaag, dl op te stijgen zich aan ging hadden probeeren ken. Een groep van dei veroverde in een gevei tegen man een luel der Sovjets. De operaties der Dui met mijnen in het O. de Oostzee heeft nieut opgeleverd. Nadat de 22 Augustus drie groot schepen als gevolg verloren hadden, zijn, jongste berichten, ee lager der Sovjets, dri; dijschepen en twee r Bit, ^>u^sche mijnen In i1 2?Üf korten .tij DuitsrB waterei tanksnv zeestrijdkra tankschip der Sovjets nevuur tot zinken In den strijd om de jewistische bruggehoof; Dnjepr hebben snel] formaties op 24 Augu- successen behaald. Er v 5.500 gevangenen ge bolsjewisten verloren rijke stukken pahts schut, pantserwagens, I andere wapens. Vijf tuigen konden niet m« ken worden aan een Duitsehen aanval op ee Voorts werden op de 800 paarden buitgemaa

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6