DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE INVAL IN IRAN. De krijgsoperaties ontwikkelen zich volgens de plannen. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. VRIJW1L1 NI EGIOEN Vele Perzische steden gebombardeerd. OPROEP. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 201. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Wo.ensdag 27 Augustus 1941 Kaboel, 26 Aug. (D. N. B.) De radio Teheran heeft omtrent de oorlogshandelingen bekend ge maakt, dat gisteren om vier uur 's morgens Sovjet-troepen in het noorden en Britsche troepen in het zuiden en zuidoosten Iraansch ge bied zijn binnengedrongen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de steden Artsebil, Resjt, Ahwats en andere plaatsen gebombardeerd. Aan woonwijken en onder de bur gerbevolking is aanzienlijke schade ontstaan, maar militaire doelen zijn bijna niet getroffen. Te Tebris heeft de luchtdoelartillerie een vijandelijken bommenwerper om laaggehaald. Gemotoriseerde Sovjet-troepen zijn opgerukt naar Dzjoelfa en Makoe. Op vier plaatsen, bij Kha- nakin, Kasri-Sjirin, Naft-Khane en Abadan zijn gemotoriseerde Brit sche troepen Iraansch gebied bin nengedrongen. De Sovjet-vloot is in de Kaspi sche Zee en de Britsche vloot in de Perzische Golf tot aanvalshande- lingen tegen de Iraansche kust overgegaan. De plotseling overvallen Iraan sche troepen hebben op verschei den punten hardnekkig tegenstand geboden. Op vele plaatsen zijn zij er in geslaagd den opmarsch van den vijand tegen te houden, waar bij twee vijandelijke pantserwa gens buiten gevecht zijn gesteld. De bevolking is in alle deelen des lands vast besloten het vader land te verdedigen en zij stelt zich ter beschikking van de recrutee- ringsbureaux. De toestand in de hoofdstad. Teheran, 27 Aug. (D. N. B.) De hoofdstad yan Iran biedt een geheel kalmen indruk. De bevolking van Teheran vervult zooals gewoonlijk in volledige discipline haar werkzaam heden, zonder zich het - hoofd door geruchten op hol te laten jagen. Het is duidelijk, dat de bevolking het volste vertrouwen in de regeering stelt, welke de ravitailleering van de hoofdstad heeft beveiligd. Het verkeer op straat is geheel normaal. Maandagmiddag heeft een klein aantal uit het zuiden komende vlieg tuigen boven de buitenwijken van Teheran pamfletten uitgeworpen, waarin beweerd wordt, dat de mili taire acties niet tegen het Iraansche volk zijn gericht, doch alleen tegen het z.g. „Duitsche gevaar". Des avonds 'werd de stad van negen uur twee uur lang verduisterd, zonder dat ergens incidenten ontstonden. Be trouwbare berichten van de gren zen van het land, alsmede over de aan den gang zijnde gevechtshande lingen waren gistermorgen nog niet ontvangen. PERSSTEMMEN. Turksche persstemmen over den inval in Iran. Istanboel, 26 Aug. (D. N. B.) In het Turksche blad Republiek wijst' Dogrul op de tegenspraken in de Britsch-bolsjewistische motiveering van den aanval op Iran. De Sovjets zouden iets Weten over het zenden van Duitsche terroristen naar Bakoe, doch tot dusver hebben zij nooit de arrestatie van een terrorist gemeld. Wanneer de in Iran wonende Duit- schers werkelijk een staatsgreep tegen den sjah in het voornemen hadden, dan zou wel nauwelijks aan genomen kunnen worden, dat de Iraansche regeering tegenover der gelijke machinaties onverschillig had toegekeken. Ook de motiveering dat men toekomstige mogelijkheden vóór wil zijn, houdt niet voldoende steek om een aanval op de vrijheid en on afhankelijkheid van een land te rechtvaardigen. Dogrul besluit dat elke handeling tegen de vrijheid en onafhankelijk heid van Iran een slechten indruk maakt. In het blad Tasviri Efkiar schrijft Velit: Wanneer de Engelschen en de Bolsjewisten de behoeften gevoelden elkander te helpen, dan is dit geen reden voor deze weerrechtelijke han deling tegen een ouden staat, die op den weg der vooruitgang is, en slechts daarom, omdat hij zich voor den opbouw van zijn technische in richtingen van Duitsche vaklieden bediende. Velit vervolgt dat Turkije het optreden van Engeland en de Sovjet-Unie ten diepste betreurt. Turkije bewondert den sjah en zijn streven voor den inwendigen opbouw van zijn land. Verder wijst Velit op de passage uit de rede van Chur chill, dat Engeland en Amerika den bezetten landen hun vrijheid willen teruggeven, en in dit verband con stateert hij dat de aanval op het ge bied van Iran een slechte illustratie is bij de door Churchill gepredikte eerlijke bedoeling van de beide ver bonden mogendheden. De Duitsche pers over de reactie op inval in Iran. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) De Ber- lijnsche avondbladen houden zich be zig met de reactie welke de En- gelschBolsjewistische, overval op Iran onder de openbare meening van de'wereld heeft verwekt. De Berliner Börsenzeitung schrijft dat de „daad van geweld tegen Iran" in de wereld een des te grootere ver ontwaardiging heeft verwekt, daar zij bijna op hetzelfde tijdstip ge schiedde als waarop Churchill voor de Britsche radio over rechtvaardig heid en bevrijding, der volkeren kletste. Algemeen wijst men de we reld op de schreeuwende tegen spraak in de Britsche politiek tus- schen woorden en daden. Bijzonder kenmerkend voor het „gevoel van verantwoordelijkheid" van Britannië tegenover de menschheid acht men voorts de gewetenloosheid waarmede deelen van Iran aan het bolsjewisme worden overgeleverd. Aan de hand van persstemmen, zoo besluit het blad, kan men thans reeds zeggen, dat den overweldigers van Iran hun optreden in propagandistisch opzicht veel meer schade heeft gedaan dan het hun in strategisch opzicht ooit nut kan brengen. De goedkoope lauweren, die Enge land in den strijd tegen een klein volk en nog wel met hulp van de Bolsjewisten, hoopt te behalen, heb ben het in de oogen der wereld een brandmerk op het gelaat gedrukt, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. De Britten willen slechts de petro- leumvelden 'in Iran beschermen en de verkeerswegen met de Sovjet-Unie in den Kaukasus open houden", of: „Bij den opmarsch gaat het slechts om een maatregel van bescherming voor het land". Kortom, een reeks van doorzichtige beweegredenen die, zooals de Deutsche Allgemeine Zei tung schrijft, nergens ter wereld meer geloofd worden. Men is zich er overal van bewust dat de overval tot het oorlogsprogramma van de aan vallers behoorde. Eenvoudig daarom is de weigering van Iran om zijn souvereiniteit en neutraliteit prijs te geven, door de Britten en hun bondgenooten zonder voorafgaande aankondiging met bommen en grana ten beantwoord. Japansch oordeel. Tokio, 26 Aug. (D.N.B.) Domei pu bliceert een oordeel „van een buiten gewoon betrouwbaren waarnemer van buitenlandsche aangelegenhe den" over den EngelschBolsjewis- tischen overval op Iran. Dit luidt, dat Engeland en de Sovjet-Unie zoo doende hun „volkomen gebrek aan begrip voor internationaal vertrou wen" en hun „historische gering schatting voor de onschendbaarheid der internationale wetten" opnieuw hebben bewezen. Dé bewering der Sovjets, dat Iran een Duitsche mili taire basis tegen de Sovjet-Unie van zich heeft laten maken, is een „vol strekte leugen", gebaseerd op ver draaiing van feiten. Dat deze invasiei zich voltrok tege lijk met de rede van Churchill, waar in Engeland zich uitriep tot protector der kleine naties en der geheele we reld, toont wat de Britsche liefde tot den vrede in werkelijkheid heeft te beteekenen. Nadat Iran vertrapt is, zullen Engeland en de Sovjets waar schijnlijk gemeenschappelijk een aanzienlijk verzwaarde pressie op Turkije oefenen. Fransche commentaren. Vichy, 26 Aug. (D.N.B.) In Fran sche politieke kringen noemt men den aanval van Britsche en Bolsje wistische troepen op Iran een „onge rechtvaardigde agressie" en wijst men vooral op het feit, dat opnieuw een kleine staat genoodzaakt is aan .Duitschland strijdt voor Europa., Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 26 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt méde: „Aan het geheele front ontwik kelen zich de operaties volgens de plannen en met succes. Aan de Britsche Oostkust zijn gisteren overdag militaire instal laties gebombardeerd. In den af- geloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen in het kanaal van St. George een vrachtschip van 6000 ton, dat in een convooi voer, tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duit sche stuka's op 24 Augustus en in den nacht van 24 op 25 Augustus de haven van Tobroek aangeval len. Door zware bommen werden havenwerken vernield, een groot koopvaardijschip beschadigd en Britsche afweerbatterijen tot zwij gen gebracht. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht west- en zuid-west-Duitschland aangevallen zonder resultaten van beteekenis te behalen. Zeven der aanvallende bommenwerpers werden door luchtafweergeschut neergescho ten." De strijd aan den Dnjepr. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Duit sche eskaders duikbommenwerpers en batterijen van Hongaarsche le- gerformaties hebben op 24 en 25 Augustus de laatste bruggehoofden van de Sovjets aan den beneden loop van den Dnjepr, welke den aftocht van vluchtende bolsjewis tisch troepenresten moesten dekken, bestookt. Alle pogingen der Sovjets om door het gebruik.- van massa's infanterie den Duitschen aanval te stuiten, mislukten door het gecon centreerde vuur van de Duitsche en Hongaarsche wapens. Zoo werd in den nacht van 24 op 25 Aug. ver scheidene compagnieën der Sovjets, die met bootjes naar den westelij ken oever wilden oversteken, vol komen in de pan gehakt. Een twee de tegenaanval der Sovjets werd verijdeld voordat de bolsjewisten zich konden verzamelen. Toen de ochtend aanbrak, was de oostelijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reusachtig veld der ver woesting veranderd. Duizenden doode bolsjewisten lagen langs den oever, planken en omgeslagen boo ten dreven in den stroom en uit verlaten fabriekspanden kwamen wolken rook en stoom te voorschijn. De bolsjewisten hadden hun brug gehoofden prijs gegeven. 1 den oorlog deel te nemen omdat het weigerde te buigen voor de Britsche eischen. Dit feit, zoo voegt men hier aan toe, is zeer leerzaam nu Chur chill verkondigt, dat Engeland zich verplicht het recht der volkeren op hun zelfbeschikking te eerbiedigen. De .aanval op Iran bewijst echter, dat Engeland zich losmaakt van zijn theorieën, wanneer deze een hinder paal voor zijn belangen zijn. DE AANVAL OP IRAN. Een algemeen ovei zicht van dei ligging van Iran op het westelijk gedeelte van het Aziatisch continent. De aanval die 25 Augustus op Iran begonnen is door een gemeenschappelijke actie de'. Britsche en Sovjet- Russische troepen heeft geen ander doel, dan een ver binding tusschen beide legers tot stand te brengen. De opmarsch der Britten is begonnen bij de Perzische golf langs de grens in de richting van Isfahan, die van de Sovjet-troepen in de richting van Tebris, Teheran. De strijd bij Reval. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, bieden de Sovjets voor Reval heftigen tegen stand in kazematten en veldstel lingen. Niettemin zijn afdeelingen Duitsche infanterie en pioniers diep in de Sovjetlinies doorgedrongen. Oorlogsschepen der Sovjets tracht ten in den strijd in te grijpen. Door de artillerie van het Duitsche leger werden een Sovjetkruiser en twee kleinere oorlogsschepen in brand geschoten. Luga veroverd. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Op 24 Aug. werd d'e stad Lpga door Duit sche troepen ingenomen. In ge vechten die verscheidene dagen duurden braken de Duitsche forma ties door het verdedigingsstelsel voor Luga, dat versterkt was met tèlrijke veldstellingen. Tijdens deze gevechten werden 9200 mijnen op geruimd en werden 112 kazematten der Sovjets, die deel door betonnen muren en gepantserde koepels bij zonder versterkt waren', buiten ge vecht gesteld. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden in den strijd om Lugia 2300 gevangenen gemaakt. 54 pantserwagens en 46 stukken geschut werden vernietigd of buitgemaakt. Groote hoeveel heden oorlogsmateriaal der Sovjets alsmede lichte en zware wapens der infanterie vielen in Duitsche han den. Met de verovering van de taai verdedigde stad Luga is opnieuw een belangrijk verkeersknooppunt in Duitsche handen gevallen. De hardnekkigheid, waarmede de bolsjewisten deze stad van bijna 20.600 zielen verdedigd hebben moet verklaard worden uit haar economische beteekenis. De stad bezit namelijk verscheidene groote houtzagerijen alsmede fabrieken van de metaalverwerkende en che mische industrie. Met d>g stad Luga hebben de -bolsjewisten ook een belangrijke vliegbasis verloren. Van het Finsche front. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Aan het Finsche front zijn heden sterke troepenconcentraties en gemotori seerde, colonnes der Sovjets door Duitsche formaties duikbommen werpers met vernietigende uitwer king getroffen. In het gebied om Reval werden veldstellingen en stellingen artillerie van de bolsje wisten verwoest en werden muni tiedepots door voltreffers opgebla zen. De Sovjets leden in dit gebied onoverzienbare schade aan men- schen en materiaal. In den nacht van 25 op 26 Augustus werden be langrijke militaire doelen in Tsjer- r.igov met bommen bestookt. Tal rijke brisantbommen van zwaar ka liber richtten zware verwoestingen aan. Duizenden brandbommen ver wekten groote branden. De nederlaag van de Bolsjewistische zee strijdkrachten. Helsinki, 26 Aug. (D.N.B.) ,De Finsche pers publiceert zeer groot opgemaakt de nederlaag van de Bolsjewistische zeestrijd'kirachten in de Finsche Golf. Vooral wordt de verovering van verscheidene eilan den in een baai ten westeil van Viipuri in het licht gesteld. De BritschTbolsjewistische aan val op Iran wordt eveneens onder groote koppen gepubliceerde ii V Victorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. STAD DNJPROPETROWSK INGENOMEN. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 26 Aug. (D.N.B.) ■Het opperbevel van de weer macht maakt bekend1: Snelle formaties van het pantserleger Von Kleist hebben gisteren na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjprope- trowsk en de stad zelf in een stormaanval ingenomen. De vijand heeft daarmede zijn laatste steunpunt op den weste lijken oever van den Dnjepr beneden Kief verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na den slag van Oeman heeft het pantserleger Von Kleist thans in totaal 83.596 gevangenen gemaakt, 465 stukken geschut en 199 pantserwagens alsmede een enorme hoeveelheid' ander oor logsmateriaal buit gemaakt. Het Duitsche luchtwapen in actie. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.') Het Duitsche luchtwapen heeft ook gisteren de operaties vain het leger door veelzijdige aanvallen aan het gieheele oostelijke front gesteund. Verscheiden spoorlijnen werden op vele plaatsen door bommen onder broken. Vooral de lijnen naar Pe tersburg stonden aan een doeltref- jtenden bommenhagel van Duitsche "vliegtuigen bloot. In het midden gedeelte van het oostelijk front werd het spoorwegtraject in de streek Snofsk-Konotop-Glof voor geruimen tijd verwoest en verschei den transporttreinen ontspoorden. In den afgeloopen nacht waren sta tions en emplacementen in de om geving van Petersburg opnieuw het doel der Duitsche vliegers. Het vurige schijnsel van talrijke groote branden stond urenlang aan den nachtelijken hemel. De stormers voor de toekomst. Voor de toekomst van Europa bestormen millioenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terugwerpen. Het zijn de stormërs voor de toe komst. van Europa, dappere onver saagde strijders, die zich geworpen hebben op den doodsvijand van de beschaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernietigd zal zijn. Het is een ge weldige strijd waarin deze moedige kerels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen de gelederen van deze stormers te versterken. Reeds hebben duizenden landge- nooten hun plaats in die gelederen ingenomen, vele anderen maken zich gereed hetzelfde te doen. Reeds "is de Nederlandsche propa- ganda-kompagnie vertrokken om ons in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog dui zenden Nederlanders wier plaatsen open zijn, daar in het Oosten waar de strijd woedt. Neemt Uw plaats in, gij die weet wat er op het spel slaat, gij die begrijpt dat het ook Uw plicht is U te melden bij: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. AMERIKAANSCHE MILITAIRE DELEGATIE NAAK TS J OENGKIN G. Washington, 26 Aug. (D.N.B.) De ambassadeur van Tsjoengking, Hoe Shih, heeft na een onderhoud met president Roosevelt aan de journa listen meegedeeld, dat Roosevelt een militaire delegatie onder leiding van den brigadier John Magruder naar Tsjoengking zal sturen. De delegatie moet de wenschen van Tsjang Kai Sjek met betrekking tot het oorlogsmateriaal onderzoeken en wellicht ook strategische vraagstuk ken van den oorlog tegen Japan be preken. Zie verder Buitenland pag, 5.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1